fieuwe aanval van Üoskou op Praag Pr ij sin vloeden van ij.t.w. nog te zeggen niet VERNIEUWING AAN BASIS BEGINNEN Congres onderzoek onderwijs Bij brand in Antwerpen: 2 doden Man met rnilhart overleden sjeclieii doen concessies GEBR. HUISMAN VS-genemal in Vietnam omgekomen FIAT 600 (9uc/ icht 1 maart I860 ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1968 No. 32587 .EIDSCH DAGBLAD jr: A E vaD Dlshoeck jdacteur: Drs J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 ISKOU (Reuter) De Sowjet-Unie heeft gisteravond de uldiging geuit, dat anti-socialistische elementen in Tsje- lowakije nog steeds verantwoordelijke regerings- en open functies bekleden. Dit staat in een officieel verslag dat iet Russische persbureau Tass is uitgegeven. jns deze verklaring gaan „an- tlistische machten" voort met guik van massamedia om an- listische en anti-Sowjetgevoe- Tsjecho-Slowakije op te zwe- ass zegt dat vele Tsjechoslo- provinciale kranten open- vlak na de invasie van Tsjecho Üe in Moskou bereikte ak- n aanvallen. bericht in het Russische re- blad Iswestia, beschuldigt islowaakse douanefunctiona- op een grensovergang bij de !heb ervan een onverschillige IK aan te nemen. Twee cor- at een Russische militair, die lenten van delzwestia bericht- |k" aan de post dient deed stelijke agent had ontdekt, die was in een Westduitse iuto nadat Tsjechoslowaakse achten hem hadden doorgela- aankomst van Russische een- in het gebied, had de ,.on- ngbaarheid" van de grenspost kt. Een Russische eenheid be thans de grens. e westelijke grens van Tjecho- Üe is een betrouwbare gepant- arrière opgericht tegen even- impenalistische provocaties", het blad. dat ook meldt, dat ssische officier, wiens eenheid jslowaakse militairen helpt bewaking van de grens, ge- eeft, dat Amerikaanse hef- vliegtuigen soms het Tsjecho- se luchtruim schenden om te de stationering van Russische te ontdekken. Concessies invallen van Moskou komen moment waarop de Tsjecho- se leiders bereid schijnen te langrijke concessies te doen •geringsprogramma van pre- sernik waarin o.a. de pers en de vrijheid van vergade- ER DODEN BIJ AANRIJDING DWOLDE (ANP) Bij een iing op de weg tussen Zuid en Balkbrug zijn vannacht teks een uur vier mensen om en en werd een man zeer ern- ewond. De vijf personen zaten i personenwagen, die. komende richting Hoogeveen. een an- uto wilde inhalen. Daarbij bot- et voertuig frontaal tegen een r. die uit tegenovergestelde kwam. Oorzaak van de bot- i vermoedelijk de mist geweest, personenauto werd totaal ver in deze auto zaten het echt- Steenhuis uit Delfzijl met een ige zoon en het echtpaar Nieu- nis uit Overschilt. Alleen de heer huis overleefde het ongeluk. Hij stig gewond opgenomen in het thuis in Hoogeveen. ADVERTENTIE BREESTRAAT 173 /EERBERICH1 Meer bewolking 1 Bilt verwacht voor morgen: veel bewolking waaruit plaat- wat regen kan vallen. De wind J't oostelijke richtingen waaien te temperatuui zal in het alge- I iets lager worden. (Opgemaakt om 10 uur) 15 SEPTEMBER op: 6.14 uur; onder: 18.55 uur II op: 22.25 uur; onder: 16.05 uur l*ater te Katwijk te 8.22 en our, laagwater te 3.52 en 16.10 (16/9 hoogwater te 9.34 en 22.14 lügwater te 4.47 en 1720 uur). Qnnuner eestaat alt 24 pagina's ring en vereniging werden beperkt is gisteren door de Tsjechoslowaakse vergadering goedgekeurd. Het regeringsprogramma werd door Tsernik uitvoerig toegelicht. Premier Tsernik zei o.m (zoals wij gisteren nog in een deel van onze edities kon den vermelden» dat er binnenkort mei de Sowjet-Unie op regeringsni veau onderhandelingen zullen wor den gevoerd over de terugtrekking van de Russische troepen. De omgekeerde volgorde eerst teiugtrekking van de vreemde troe pen en dan normalisering noemde hij onmogelijk, gezien de akkoorden j van Moskou Versterken De vierde HU kondigde ook aan. dat de re gering het Pact van Warschau wil versterken en de uit dit verdrag voortvloeiende verplichtingen nauw gezet zal nakomen In dit verband deelde hij mee dat er spoedig een nieuwe nationale defensieraad zal worden gevormd. Een belangrijk deel van Tserniks rede was gewijd aan de economische pioblemen. Hij zei dat de regering in beginsel van plan is het nieuwe economische beleid voort te zetten naar gelang de huidige situatie dit toelaat en na elke ervaring op dit gebied uitvoerig te hebben overwo- gen Ah eerste spreker in het debat voerde president Swoboda het woord. Het was de eerste maal dat een 1 staatshoofd in het parlement sprak sindf president Benesj na de com- j niunistische machtsovername in 1948 zijn aftreden bekend maakte. Realistisch WASHINGTON (AFP) De 52-jarige generaal Keith Ware, be velhebber van de eerste Amerikaanse infanteriedivisie in Vietnam, is bij een ongeluk met een hefschroefvlieg- tuig in de Zuid Vietnamese provincie Binh Long om het leven gekomen Dit heeft het Amerikaanse ministe- rie van Defensie gisteren bekendge maakt. Generaal Ware ts de vierde Ame rikaanse generaal die in Vietnam c!e j dood heeft gevonden De helikopter waarin de generaal zat. stortte neer bij Loc Ninh. waar de afgelopen da- gen hevig gevochten is. Ook de ze ven andere militaire aan boord kwa men om het leven De oorzaak van het ongeluk is volgens een woord voerder in Saigon niet bekend. Een speciale Amevikaans-Zuidviet- namese strijdmacht, die gesteuna werd door tanks en oorlogsschepen, is de zuidelijke helft van de gede militariseerde zone binnengetrokken en heeft 158 Noordvietnamese solda ten gedood, aldus neeft een militaire woordvoerder vandaag verklaard De actie in de oostelijke flank van cie zone begon gisteren tegen zonson dergang Het was de vierde geal lieerde aanval op de zuidelijke heiii van de zone De eerste aanval werd In mei 1967 uitgevoerd. President Swoboda zei. dat konse- kuente uitvoering van de Moskouse akkoorden in de huidige situatie de enige realistische en aanvaardbare verm is en de basis van de toekom stige politiek vormt. ..Er is geen tijd meer o m by onze grieven stil te blijven staan en te lamenteren", zei hij De president merkte op dat „tot vervelens toe herhalen van wat we graag zouden doen en wat de om standigheden ons niet toestaan"tot niets leidt. ..Wy moeten ons eigen vastomlijnde werkplan opstellen dat gebaseerd is op de beschikbare mo gelijkheden. een plan dat voortkomt uit onze eigen wil en uit de huidige behoeften van ons volk", aldus Swo boda. 4 Hoewei at jeugdwerk- f 4 loosheid in dit seizoen ook is t 4 teruggelopen is er toch een t 4 aantal jongerendat moeilijk 4 of geen werk kan vinden. Zij t i 4 zijn niet bereid hun wat bui- 4 tenissige kledij en hun lange 7 4 haren op te offeren voor het 7 4 verkrijgen van zoiets gewoons 4 als een baantje. Vele werkge- 4 vers willen deze langharige 7 4 jongelui niet. In Den Haag is 7 4 echter een ..Arbeidsbureau 7 4 voor hippe jongerenopge- J 4 richt Het vond b.v plaatsen 7 4 bij de Plantsoenendienst in 4 Den Haag. f 7 1 4 De jongelui aan het werk f i in het rhodondendron- j plantsoen bij de jeugdherberg 4 4 Ockenburg. f Technicus Britse luchtmacht spion LONDEN (AP) Een technicus van de Britse luchtmacht is vanoch tend vroeg in Londen gearresteerd op de verdenking de Britse wet op staatsgeheimen overtreden te hebben. De man, de 36 jarige Douglas Brit ten. zal zich moeten verantwoorden wegens het overnemen van geheime en officiële informatie in strijd met de belangen van de staatsveiligheid. Bovendien heelt hij in twee gevallen inlichtingen over communicatiemid delen verstrekt. Britten werkte in een geheim radiostation van het ministe rie van Defensie. Dat station is ge vestigd te Digby in Lincolnshire. DEN HAAG (ANP) Wat er op Haag nog niet zeggen. Noch op het het gebied van de prijzen precies gaat ministerie van Finaneiën. noch op gebeuren na de invoering van de BTW op 1 januari kan men Van Mierlo in Stadsgehoorzaal LEIDEN (GPD) D'66 moet voorlopig niet meedoen aan de on derhandelingen over een progressieve eoncentrat-'1. maar moet proberen de verstarring van het politieke denk patroon te doorbreken door de po litieke vraagstukken uit de links- rechts-tegenstelling te halen en meer mensen bij de publieke zaak te be trekken. De politieke vernieuwing moet be reikt worden door gesprekken aan de basis en niet aan de top. Het bestuur van D'66 moet daarbij leiding geven en contact onderhouden met andere partijen om te weten wat zich daar afspeelt. Met name moet de party nau we contacten onderhouden met de P.P.R.. omdat deze partij een sterke dat van Economische Zaken waagt Den men zich aan voorspellingen omtrent de prijsverhogingen, die eventueel te verwachten zijn voor die goederen waarvoor het BTW-tarief een belas tingverhoging zal zyn. De woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken betwijfelt het of de tariefsverhogingen in over* eenkomstige mate tot prijsverhogin gen zullen leiden. De concurrentie spreekt namelijk ook een woordje mee en het is heel goed mogelijk, dat con- currentieoverwegingen tot gevolg zul len hebben, dat de tariefsverhogingen niet of niet geheel zullen worden gelijkgerichtheid in het denken niet doorberekend in de prijzen van be- D'66 heeft en beide partijen sterk op paalde produkten. elkaar zyn aangewezen. Aldus vanmorgen mr. H. van Mier- lo, fractievoorzitter van de D'66 in aie met ae mvoenng van de BTW ge- de Tweede Kamer in een uitvoerige rede tot het politieke congres van zyn partij, te Leiden. Het congres moet vandaag beslissen over het bestuurs voorstel om voorlopig niet mee te doen aan de onderhandelingen over een sterk en uitvoerig pleidooi voor deze resolutie en voor andere bestuur voorstellen, waarin wordt gepleit voor deelneming van zo veel mogelijk ge- interesseerden aan de politiek, en voor een innternationale gerichtheid van de Nederlandse politiek. UTRECHT iGPD) Lang niet iedere student haalt zyn afsluitend examen. Van de 17.108 jongeren, die zich in de jaren 1954 tot 1957 inschreven, is na tien jaar slechts 47 procent geslaagd voor het laatste exam°n. 34 procent is de maatschappij ingegaan zonder af sluitend diploma, terwijl 19 procent nog steeds staat ingeschreven. ..Zijn wij er zeker van dat deze processen van slagen, vertragen en mislukken rechtvaardig, doeltreffend en barmhartig verlopen?" vroeg voorzitter K. Posthumus van het tweede nationaal 'congres-onderzoek van het wetenschappelijk onderwijs" gisteren de congresgangers. Met deze vraag zijn de twee dagen durende de batten in Utrecht gestart. „Spreken over de toekomst van het wetenschappelijk onderwijs be tekent spreken over de toekomst van de maatschappij", meende de voor zitter van de Nederlandse Studenten Raad, E. Bomhoff, in het forum gis teravond. De universiteit moet volgens hem als eerste punt van actie de hervor ming van de maatschappij op het programma zetten. Pref. Querido uit Rotterdam was het gedeeltelijk met de studenten eens: „De universiteit moet vooruit lopen op de maatschappelijke ont wikkelingen". Maar hij gaf de stu denten de waarschuwing: ..Daarom mag men de maatschappij nooit greep laten krijgen op de universi teit. Als dat gebeurt roepen de jon geren een wapen op dat leidt tol hun eigen vernietiging ADVERTENTIE Reeds een nieuwe iZie verder pag 7» HOUSTON (AP» - Dc 47-jarige instrumentmaker James Singleton die ou 5 september in Houston "Texas, VS' een nieuw hart heeft gekregen, is gisteren overleden Hij had het hart gekregen van de 17-jarige Paul Mason Singleton was de twaalfde pa tiënt, die in Houston een ruilhart kreeg Van hen leven er thans nog acht In de gehele wereld hebben 43 mensen het hart van een ander gekregen, van wie er 21 nog in le ven zijn. Inmiddels is er in Kaapstad nog al beroering naar aanleiding van de derde harttransplantatie door prof. Barnard. De familie van de donor, een 38-jarige niet-blanke vrouw, had geen toestemming voor de transplan tatie (bij de 52-jarige blanke mijn werker Pieter Smith» gegeven, doordat haar identiteit by het over lijden niet bekend was. De familie eist het hart nu terug Wat de tariefsverlagingen betreft, die met de invoering van de BTW ge paard gaan, was de woordvoerder positiever. Volgens de prijsafspraken van de regering met de industrie die nen namelijk kostenverlagingen tot uitdrukking te komen in de pryzen. Een voorbeeld van wat er op het gebied van de prijsverlagingen is te verwachten vernamen wy by infor matie bij het Philipsconcern. In over eenstemming met de lagere belasting tarieven die voor tv-toestellen zullen gaan gelden van 1 januari af, zal Philips de prijzen van kleuren- en zwartwit-toestellen verlagen. Philips wacht hiermee niet tot 1 januari, maar gaat reeds medio volgende week tot prijsverlaging over. Voor kleuren- tv-toestellen zal de prijsverlaging waarschijnlijk vry aanzienlijk zijn. gezien de forse belastingverlaging op deze apparaten. De pryzen van radio toestellen. grammofoons en bandre corders blijven onveranderd. Die van een groot aantal andere Philipspro- dukten. met name in de lichtsector en in de sector van de huishoudelijke apparaten, gaan op 1 januari aan staande omhoog. VOOR f 935— als eerste aanbetaling. Off. Fiatdealer LEVENDAAL 80, LEIDEN, TELEFOON 34000—22962 ADVERTENTIE Bezoekt onze MODELFLAT Hoorneslaan 209, KATWIJK AAN ZEE. Geopend zaterdag 1016 uur. BRUSSEL (GPD> Gistermid dag tegen één uur is door tot nu toe onbekende oorzaak een brand uitge broken in de pakhuizen van het wa renhuis Grand Bazar te Edegem. een voorstadje van Antwerpen. In het grote complex dat ongeveer 20.000 vierkante metei oppervlakte telt. wa ren ongeveer 750 personeelsleden aan het werk. Voor het grootste ge deelte waren dat nog jonge meisjes. Twee personeelsleden kwamen om het leven en 24 raakten gewond, van wie twee ernstig. De schade beloopt ongeveer één miljoen gulden. Het pakhuis bevatte het administratief centrum van het warenhuis, maar ook een groot aan tal werkplaatsen, een garage en an dere afdelingen. In de administra tie stonden enige computers die on herstelbaar zyn beschadigd Men dacht aanvankelijk dat er. gezien het grote aantal personeelsleden, meer doden en gewonden zouden zyn doch achteraf is dat gelukkig meegeval len. Jongen die foto's Albert en Paola nam afgeranseld ROME (AP) Prins Albert van België en zijn echtgenote Prinses Paola zijn vandaag in de Italiaanse t peis scherp aangevallen. Verscheide ne kranten beschuldigden hen ervan ruzie te hebben gemaakt met een elfjarig jongetje dat foto's van hen had gemaakt. Het prinselijk paar is momenteel met vakantie in Porto Rotondo op Sardinië. Volgens de persberichten waren zy met enige vrienden maan dag op een strandje terechtgekomen waarna de elfjarige Luigi de Salvo, zoon van een plaatselijke fotograaf, in een boot was genaderd met een 18-.iarige vriend. De jongen nam eni ge foto's van het paar en ging ver volgens met zyn vriend aan wal. Hierop, rukte één der vrienden van Aibert en Paola. Graaf d'Assch.de camera uit Luigi's handen. De jon gen greep zyn toestel terug en zette het op een lopen. De graaf had hem zo werd gezegd, nagezeten, te pak- ke.i gekregen en de film verbrand. Arrigoni is in een ziekenhuis belian- deld aan enige kneuzingen. Uit het Leidsch Dagblad van 14 September 1868: Z.Af. de Koning heeft op verzoek eervol ontslag ver leend, wegens ziekte aan Mr. M. W. Scheltema als hooglee raar en tot hoogleeraar in diens plaats benoemd Mr. P. A. van Lith, thans ambte naar bestemd voor den dienst in Nederlandsch Indië. Voor eenige dagen heeft men te Meppel uit het diep opgehaald het lijk eener be hoeftige weduwe, die eene kleine negotie dreef, en ivelk ongeval aan zelfmoord rvordt toegeschreven uit bange vrees voor de toekomst. Zij ontving n.l. f 1 per week als steun en zij maakte zich zor gen dat dit bedragvol gens een bepaalde maatregel, zou worden ingetrokken.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1