„Meerburg" recipieert Singapore wordt Ben pittig landje De Vliet: 300.000ste 1 Zoeterwoudse water spoedig mangaan-vrij i weg naar harde maatschappij Si 9 9 a n m 1 Zoeterwoudse voetbalvereniging bestaat veertig jaar 1! s f» q poringen doen wat overbo- het Singapore anno 1968. is de stadstaat met inwoners het wei van Zuidoost-Azië. Zo overal de nederzet- van reusachtige met Engels en waar men alles kan en in het Westen ook grote aanvoer zijn de le talloze diepvriespro- dezelfde als die in winkel, welvaart wordt in stand de dertigduizend Brit die hier op de zeven luchtmachtbases zijn ge- De Britten geven jaar- Singapore dollars uit van Singapore's bruto produkt. De bases ver werk aan 30.000 Nog eens 15.000 Singa- leven van de in directe aan de Engelse mili- de inctnandp vertrek van de dit alles echter tot een zaak. De eerste militairen en de overgeble- dit jaar niet meer de 450 miljoen dollar uit- 360 miljoen, in 1969 zal miljoen, in 1970: 180 mil- 90 miljoen. In 1972 meer in Singapore's gepompt want alle Britse VEV sullen dan vertrokken zijn. rekensommetje de Engelsen in Singapore igradjaar ongeveer 900 miljoen ider zullen uitgeven. Aller - en, die ontworpen waren eind van de jaren-'70 wor- irsneld uitgevoerd. Reeds is met de aanleg van super- de bouw van industriële landwinning uit zee, het van grond voor ho- Allemaal zaken die zeer al ongeveer 150 miljoen als compensatie voor van zyn militairen. Som de door de Engelsen verla- kunnen geschikt worden voor civiele activiteiten op van s cheepvaart en Singapore denkt voorts jaren de capaciteit haven, thans in grootte de wereld, sterk uit te kun- Over wat langere ter- de plannen om het naar Singapore te In dit verband denkt men |beeld vooral aan de Japan- I het elk jaar beter gaat en ook elk jaar verder reizen. Werkloosheid Een ander probleem waar Singapo re nu al Jaren mee kampt is de werk loosheid'. Op dit moment zijn er 60.000 werklozen op een arbeidbe- volking van nog geen 700.000. Elk jaar moeten er betrekkingen worden gevonden voor 15.000 jonge mannen die van de schoolbanken komen. Voeg hierbij nog eens de 45.000 men sen die zonder werk komen te zit ten door het vertrek van het Engelse leger. Singapore wordt door zijn bewo ners graag vergeleken met een „chil li paddi". de scherpe dwergpeper die niet gemist kan worden bij "n Singa- poreaanse maaltijd, of het nu rijst of bami is. De kleine chilli kan niet gro ter worden gemaakt, maar wel ster ker en beter van smaak. Evenzo moet het Singapore in de komende jaren vergaan. Er kunnen niet meer mensen bij. Na Hongkong heeft Sin gapore de grootste bevolkingsdicht heid van heel Azië. Zo is de kring loop voltooid naar de harde genera tie". Er zullen niet meer mensen ko men, maar de mensen die er ztfn zul len harder moeten werken, zullen li chamelijk en geestelijk fitter moeten worden. Premier Lee Kwan-jew oude opvattingen moeten worden afgelegd. Daarom heeft de minister van Ge zondheid opgeroepen om meer aan sport te doen en om dagelijks tien minuten uit te trekken voor gymnas tiekoefeningen. Daarom vraagt de minister van Defensie de mensen om zich aan te sluiten by de vrijwillige militie. Dat is goed voor de discipli ne. En daarom zegt premier Lee bij herhaling tegen de vakbonden dat ze hun leden meer plichtsbetrachting moeten bijbrengen op dat er geen dag verloren zal gaan door stakingen. LEIDEN Gisterochtend om 9 uur botste een 21-jarige Leidenaar op het Kamerlingh Onnesplein tegen een autobus. Hij liep een zware her senschudding op. Twee uur later brak een 70-jarige wielrijder uit Leiden op de hoek van Levendaal en St. Jorissteeg zijn rech ter onderbeen bij een aanrijding met een Leiderdorpse op een bromfiets. Des avonds om 7 uur was er een botsing tussen een 51-jarige Leide naar op een bromfiets en een bestel auto op het Schuttersveld. De brom fietser brak zijn linker pols. LEIDEN Het zwembad „De Vliet" aan de Voorschot erw eg heeft vanochtend de 300.000ste bezoeker verwelkomd. Het was mevr. M. S. v. d. Krogt-Panne- bakker, Sweelinckstraat 21. Uit handen van drs. J. P. van der Reijden, voorzitter van de sport stichting. ontving zij een fraai boeket bloemen (zie foto), een gezinsabonnement voor volgend jaareen doos bonbons, en een badlaken. Een abonnement en versnaperingen ontvingen de 299.999ste en de 300.001ste, resp, Monique van Bommel (9), Jacq, Urlusplantsoen. en mevr. J. Mar- tijn-De Boe r (midden), Swee- lincklaan 17. (Foto L.D./Holvast), Kwel bij de Uiterdijk kwelde de raad v H. W. Filarski's bridgerubriek v Bridgevraag dezer week: Noord gever, niemand kwets baar. De zuidspeler heeft: 4 6 5. 4 O 10 8 3, A B 10 9 8 6 4 Noord één SA (16-18 punten) oost past wat moet zuid bie den? Antwoord elders op deze pagina. BELOONDE MOED Lange tijd zag het er tijdens de wereldkampioenschappen in de da mesafdeling naar uit, dat Zuid-Afri- ka de titel ging winnen. De speel sters werden getraind door de New- Yorkse expert Peter Leventritt die zijn leerlingen een goed, agressief partijtje bijbracht. De Noord-Ameri kaanse dames zullen met gemengde gevoelens in de wedstrijd Zuid-Afri- ka—V.S. geconstateerd hebben, dat Leventritt in Johannesburg bijzonder goede adviezen gegeven had. De Zuid-Afrikaanse speelsters wonnen die wedstrijd met groot verschil, waaraan het volgende indrukwekken de spel veel bijdroeg. 4 B 10 2 9 V B 10 8 2 O 7 4 V B 6 4 4 H 6 w AV9754 WO*54 109 8 6 4 8 YV"^AHB5 f 8 H 8 7 +93 4 A 8 3 9 A H 9 6 I O V 2 10 5 7 Noord gever. OW kwetsbaar Toen de Amerikaanse dames Hayden— Hawes de OW-kaarten hanteerden, begon noord te passen evenals oost, waarna zuid met één harten opende. West volgde met twee ruiten, noord twee harten, oost drie ruiten en noord tenslotte drie harten wat het eindcontract werd en dat één down ging o.a. door een klaver aftroefslag. Het was een weinig indrukwekkende biedserie der Amerikaanse OW-speel- sters die vijf ruiten kunnen maken, maar zodra oost in de tweede hand paste is het volgens de conservatieve Amerikaanse biedmethodes nog nau welijks mogelijk met het westspel aan een manchebod te geloven. Petra Mansell en Alma Shnieder uit Durban lieten met een frisse ac tie zien hoe het wel kan. Ook aan him tafel opende zuid in de derde hand met één harten, waarna west één Sansatout bood aangevende een distributioneel kansrijk spel met tenminste twee speelbare kleuren. Noord trachtte met drie harten de Zuid-Afrikaanse het zwijgen op te leggen, maar Petra Mansell (oost) deed het uitstekende bod van vier harten aangevende dat zij ook méér dan een kleur bezat waarin ge speeld zou kunnen worden. Zuids doublet dat op deze actie volgde, was vrij naïef en het stelde west in staat te passen om nog wat verder van oost te horen. Nadat ook noord paste, vervolgde oost met vier schoppen, een kleur waarin west weinig belangstelling had. Na passen van zuid bood west toen vijf klaver, waarmee het duide lijk was dat zij over een twee-kleu renspel in klaver en ruiten beschikte. Voor oost was het nu niet lastig meer het eindcontract te bepalen op vijf ruiten, dat ongedoubleerd gespeeld werd. Speeltechnisch waren er geen moeilijkheden alles wat OW te verliezen hadden, was een slag in harten en één in schoppen. Een prestatie, waarop menig sterk herenpaar jaloers zou zijn! Gedurende lange tijd wordt het leidingwater in Zoeterwoude veront reinigd door het in de leidingen aanwezige mangaan. De centrale van de N.K.V. heeft zich over deze zaak tot de gemeenteraad gewend en de burgemeester was bereid hierover een concreet antwoord te geven. Het bestuur van het waterleiding bedrijf de Rijnstreek is zeer optimis tisch. De leidingen van het bedrijf zijjn ongeveer veertig tot zestig jaar geleden in gebruik genomen. Door de werking van het filtergebouw is geconstateerd dot zich geen ndeuw mangaan vormt, 15% van het opge pompte water wordt gespuid en binnenkort zal Zoeterwoude geen overlast meer hebben. Het water zal dan even helder als elders zijn. Dr. Pley (Vrije Lijst) hield een betoog over de bouwvergunningen die worden verstrekt ex. art. 20 van de wederopbouw wet. De woordvoerder vond dit geen zinnige zaak. Als raadslid wordt men gedwongen goed keuring te hechten aan deze bouw door middel van een wijziging van het bestemmingsplan. Keurt de raad een dergelijke wijziging niet goed. dan moet tot afbraak worden over gegaan. Uit protest tegen de wet en niet tegen het beleid van burge meester en wethouders wilde de ge hele Vrije Lijst, blanco stemmen. Na raadpleging van de gemeentewet bleek dit niet mogelijk te zijn, zo dat de protestdemonstratie tegen de wet wettelijk geen doorgang kon vinden en de Vrije Lijst toch weer gedwongen werd in te stemmen. In de kade langs de Uiterdijk is een kwel geconstateerd (een natuur- j ljjke opwelling van water uit de grond). Die kwel in de dijk kwelde de gehele raad. Na advies van het Hoogheemraadschap Rijnland en het polderbestuur blijkt alleen het slaan van een houten dam wand rondom de boezemzijde van de kade een af doende maatregel te zijn. De kosten bedragen f 3.000.—. De chr. gemengde zangvereniging „Zingt den Heere" krijgt een ge meentelijke subsidie van f 1000.om een jubileumconcert mogelijk te ma ken. De vereniging bestaat 50 jaar. Het stichtingsbestuur van het be jaardencentrum „Huize Emmaus" krijgt de gevraagde gemeentelijke garantie op een lening van f800.000. Het bejaardencentrum wordt op 17 oktober officieel geopend. De grofvuilophaaldienst is een groot succes. Het is niet mogelijk gebleken om in een dag al het ge produceerde vuil te verwerken. Bin nen afzienbare tijd worden nadere mededelingen verstrekt. De burge meester ziet het goter aanbod van grof vuil als een succes op weg naar een doeltreffend middel om Zoeter woude schoon te houden. Dammen mei Freek Gordijn De Franse kampioen George Mos- tovoy heeft zyn titel geprolongeerd. In de wedstrijd om het damkam pioenschap van Frankrijk 1968, die van 3 tot 11 augustus in Nimes werd gespeeld, eindigde hy samen met Henri Bajolle en Marcel Hisard op de gedeelde eerste plaats met ieder 17 punten. Het reglement waaronder het Franse kampioenschap wordt ge speeld bepaalt in een dergehjk geval dat de titelhouder in het bezit van zyn titel biyft. Zou in het onderha vige geval geen titelhouder geweest zyn dan wordt het Sonnenborn-Ber- ger-puntenwaarderingssysteem toege past. dit in tegenstelling tot het Ne derlandse kampioenschap waar by gelyke aankomst op de eerste plaats een herkamp plaats vindt. By toe passing van het SB-systeem zou Ba jolle kampioen zyn geweest en Hi sard tweede. Van de twaalf gespeelde partyen wonnen Mostovoy en Hisard elk vyf- maal en speelden zeven keer remise. Bajolle won zesmaal, speelde vyf keer Mélinon. 1 3 3 4 6 ■W' m up S3 8 <s WM MM 'tm. a m j remise en verloor van de jeugdig» Rabatel. Onderling speelden dez» drie spelers remise. In bovenstaande positie vervolgde zwart met 813. Mogelyk voor zwart was 12—17, 21x32, 8—12. 27x18, 12x 43 maar zwart zal dit eindspel niet kunnen winnen. Wit kan dan heel goed 3227 spelen en zwart kan geen dam halen. Op nu 2024 volgt 2722» In plaats van 2024 kan zwart ook 1117 spelen. Dan volgt 2721. 711 42—38, 43x32 en 26—21. Nu. hier is niets voor zwart te halen en ver volgde dan ook terecht met de tekst - zet. Het vervolg was toen: 3934, 13 19. 3430. 1923. en hier koos wir. 30—24. 23x34. 24—19. 14x23, 25x14 om met een schyf minder te trachten remise te bereiken. Tot zyn grote verbazing zag hy hier zwart echte# vervolgen met 28—33? Wit had toen geen moeite om door 2117, 12x32, 3127 zyn niet meer verwachte twee punten te scoren. Mostovoy. 1 2 3 4 6 Cordier. In deze positie was wit aan zet eu vervolgde met: 3430, 25x34. 39x30» Het vervolg was: 2329, 2822, 611, 33—28, en hier bood zwart remise aan dat evenwel door wit niet werd geaccepteerd. Zwart speelde nu 1217 en het ging verder met: 27—21, 18* 27. 21x12. 14—20, 32x21. 16x27. Op direct 30—25 kan zwart „plakken*4 door 2933 en dat is remise hetgeen i wit nog niet wilde. Hij vervolgde nu met 28—23. 29x12, 30—25 en zwart antwoordde 2731, 25x23, 3136 en won het eindspel. Mostovoy. 1 3 3 4 6 9 m k: OS <35 9 9 .;~S- 9 9 m iB to C5 m Vfijty. J/& W. 9 JÉ w m s li SITUATIE IN MIDDENOOSTEN „GESPANNEN'' NEW YORK (AP) De leden van Péirot. Hier had wit als laatste zet 29—23 gespeeld. Zwart forceerde nu schyf- winst door 22—27, 32x21. 17—22, 28x 17, 19x28, 33x22, 11—16. Wel probeer de wit nog 1711, maar zwart sloeg 16x18 en won het stuk op 11. F. GORDIJN. Convent v. Kerken lioiult forumavond Antwoord op bridge vraag: Het ls zeker het beste met dit spel onmiddeliyk drie SA te hie- den. De akns is groot dat er ze ven slagen in klaver worden ge maakt. doch voor een contract van vyf klaver lykt het aantal ver liesslagen in de overige kleu ren te groot. Het is niet aan te bevelen twee of drie klaver te bieden dat geeft de tegenpar- ty alleen maar de kans iets tus sen te bieden. Noord had 4 A72 AB10 O VB4 HV5 hartenuitkomst werd drie SA op sloffen gemaakt. Daar west echter geen enkele klaver had, doch wel HB983 76532 O92 A92. hadden OW vier harten kunnen maken! Zegt zuid twee of drie klaver, dan kan west met zyn gunstige verdeling nog wel een bod doen, doch na drie SA kan dat redelijkwyze niet meer. 14 SEPTEMBER 1968 LKIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 (Van een speciale verslaggever) Alderminste onder de\scène uit de Spaanse Brabander, ifie rs" (Gerbrand Adriaenz.} waarin Ann Hasekamp (zittend) W> een berijmd muzikaal en Petra Laseur lichte vrouwen e'. dat 17 september door de spelen, uordt uitgezonden. Hier een de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zijn gisteren gewaarschuwd zich gereed te houden voor een mo gelijke spoedvergadering van de Vei ligheidsraad over het Midden-Oosten. De voorzitter van de raad, de Ca nadees Ignatieff, heeft dit aan de andere 14 leden bekend gemaakt. Hy verklaarde tegenover een Journalist dat de „situatie gespannen is". ZOETERWOUDE De voetbal vereniging „Meerburg" recipieerde gisteravond in de Drie Eendjes ter gelegenheid van haar veertigjarig bestaan. Uit handen van diverse spre kers kreeg het jubilerende bestuur vlaggen, vaantjes, netten voor het tweede veld en geschenken onder couvert. De belangstelling voor de re ceptie was byzonder groot. Zo waren onder meer aanwezig mr. J. J. de Jongh, voorzitter van de afdeling Leiden van de KNVB, de heer Th. v. d. Klugt. voorzitter van de COVS en tweede voorzitter, de heer P. v.d. Geer. Ook de heer P. Biegstraten van de N.K.S. toonde belangstelling voor de jubilerende vereniging. In verband met de gisteren gehouden raadsvergadering was het gemeente bestuur niet vertegenwoordigd. De heer J. R. Eckl die sinds de op richting zitting heeft gehad in het bestuur van „Meerburg", thans twee de penningmeester, zorgde na afloop voor een kleine attentie. De bestuurs leden en de trainer kregen een paar mini-voetbalschoenen Op de foto: De heer P. Biegstra ten Q.) biedt biedt voorzitter H. Klein van „Meerburg" een vaantje en een vlag namens het nationaal bestuur en de N.K.S. aan. Achter de tafel staan de overige bestuursleden van de voetbalvereniging. (Fbto L.D./Holvast) NOORDWIJK Het Convent van Kerken in Noordwyk houdt donder dagavond 26 september een open bare forumavond in de gerestau reerde hervormde kerk aan de Hoofdstraat. De avond begint om kwart over acht. Het forum zal be staan uit vertegenwoordigers van de rooms-katholieke en de reforma torische kerken. Als grondmotief geldt de vraag: „Zullen de kerken in de nabije toekomst moeten veran deren en, zo ja, hoe zal dat gebeu ren? Ld^dtt (GPD) Premier Lee Kwan-jew en zijn rege- geen toespraak voorbij gaan zonder er bij de bevol- hameren dat voor Singapore een totaal nieuwe le- moet worden gevonden. Zij willen een „harde ge- vormen om de nog hardere jaren van de toekomst het bieden. De oude opvattingen moeten worden afgelegd, vastberadenheid en discipline moeten de orde worden. En Singapore heeft nog precies vier jaar te bereiken. Drie botsingen

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19