twee critici Hulshof! Behoorlijke aanvoeren op Leidse veemarkt Boeken van skar Aribo gehuldigd verband met ziin 160ste verjaardag BLINDENRAAD WIL BELASTINGAFTREK Prijzen stabiel Zij hebben niets met elkaar gemeen cpn> Waarde f 1,5 milj oen DIEFSTAL VAN SCHILDERIJEN IN ENGELAND AgS T.V. NIEUWS Gebrulksvee Vette koeien Vette kalveren Wolvee Varkeus intieme kring: Hallo Mrs. Terrificr er is nu een snellere manier om goedkoop naar Canada te vliegen. Schoolstrijd in New York Wy wensen de heer Aribo toe, dat hij nog talrijke jaren met eenzelfde wyk van New York waar hoofdzake lijk negers en Portoricanen wonen. LONDEN, (AP) Uit twee van de mooiste Engelse verzamelingen zijn gisteren schilderijen en tekenin gen gestolen ter waarde van ongeveer anderhalf miljoen gulden. Bij de ver miste stukken zijn werken van Re noir, Pissarro. Rubens en Thoma* Rowlandson. De buit uit een landhuis by Rea ding in Berkshire heeft een waarde van ongeveer 850.000 gulden. De verzameling behoorde aan ma joor Leonard Dent. De tweede dief stal had plaats in Londen, in het huis van graaf Antoine Sellern. Daar zyn schilderyen ontvreemd ter 1 waarde van omstreeks 650.000 gulden. PAGINA 17 ADVERTENTIE energie en kunde het Leidse muziek leven mag stimuleren, zoals hij dat nu al zo lang gedaan heeft. De erkenning voor hetgeen hij be wonderenswaardig gepresteerd heeft, is algemeen. H. De nieuwe schoolperiode zou maandag begonnen zyn, maar dit werd twee dagen uitgesteld, daar de onderwyzers in geheel New York in staking gingen om hun eis tot we- dertoelating van de 10 geschorste on derwijzers kracht by te zetten. zaterdag 14 september Nederland II, na journaal van 20.00 uur ito» )EN Dirigent-pianist Iskar Aribo, wiens grote ver is, dat hij met zijn Toonkunstkoor de jaarlijkse uitvoe- jn Bachs „Hohe Messe" in onze stad tot een muzikaal nent van de eerste rang en tot een traditie heeft gemaakt, juli j.l. zestig jaar. was midden in de vakantietij d, maar nu hebben de leden t Toonkunstkoor hem gisteravond in restaurant Van der u verrassingen bereid tijdens een feestelijke huldigings alen hebben ook wy in deze uitvoerig het vele waar- [ememoreerd, dat de heer lorleider by uitnemendheid, Leidse muzikale gemeen- ekent. !l onkundig van hetgeen hem te wachten storid werden de ibo en zijn echtgenote van hun woning afgehaald en in de al van het restaurant hartelijk ontvangen. De dirigent is ider aanbieding van een enveloppe met inhoud, waarderend •aken door de voorzitter van het Toonkunstkoor, de heer A. mg, die zijn grote verdiensten voor het Leidse muziekleven het koor in het bijzonder schetste. Levensloop car Aribo's levensloop be studeerde aan het Rotter- inservatorium viool, altviool oorn, met hoofdvak piano en eester Phons Dusch. Nadat 1929 zyn einddiploma had vertrok hij naar Parijs waar pianostudie voortzette by )iampi. Lessen in orkestdi- ïtving hy van Marcel Labey Sohola Cantorum" te Parys. werd hem op een wedstrijd ert! nisten te Wenen het „Di- negekend. Vele malen trad 'ecl rvolgens met groot succes oncertpianist in Nederland, 1, Duitsland en Engeland. In A de Aribo uit Parys naar ons ng ter vervulling van zyn i cht. Na de oorlog trad hy o.l.v. Van Otterloo, Flipse, Raalte e.a. eens bouwde hy een di- frière op. Thans is Aribo, be ll rigent van het Leidse Toon- ir, ook dirigent van het Kra- frouwenkoor. Voorts is hij ir van de afd. Leiden van de led. Toonkunstenaars Ver- vice-voorzitter van de sectie tn van de KNTV en lid van turele Raad voor Zuid-Hol- Uitvoeringen leriimeren ons nog goed de veelbelovende schreden, die p het dirigentenpad)aflegde, op 24 maart '48 toen hy in Ierse kerk de Mattheus Pas- Mtz met het Leids A Cappel- uitvoerde. is een ware stroom van an- voeringen gevolgd, met op 22 1953 voor het eerst met het nstkoor in de Stadsgehoorzaal ,Hohe Messe", welke sinds- arlyks herhaald is, zy het in [landse Kerk dan wel de Pie- Op die eerste uitvoering lolisten Dora Lindeman (so praan), Annie Hermes (alt), John van Kesteren (tenor) en Herman Schey (bas). Datzelfde jaar volgde De heer A. F. de Jong (links) biedt Iskar Aribo bandopnamen aan van de Hoge Messe 1966, als mede een enveloppe met inhoud (Foto LD/Holvast) nog een uitvoering van Verdi's „Re quiem". Van de vele werken die nadien nog door Aribo in onze stad met groot succes gegeven werden, noemen wy Haydns' ,X>ie Schofung", Honeggers „Le roi David" en „Jeanne d'Arc au Bucher", Beethoven^ „Missa Solem- nis", Handels „The Messiah" het .Requiem" van Mozart, Bruckners „Te Deum", „L'énfant Ptfodigué" van Debussy en vele andere, teveel om op 'te noemen. Veelzijdigheid Met. dit alles heeft Aribo biyk gege ven van een grote veelzydigheid. Dat zyn presentatie van Bachs „Hohe Messe" sinds jaren in het program ma van het „Holland Festival" is op genomen, bewyst tevens, dat het ni- DEN HAAG (GPD.) Het leven van een blinde is duurder dan dat van een ziende niet gehandicapte. Zyn schoenen zijn eerder versleten, omdat hy nog al eens ergens tegen aanstoot. De manchetten van zyn colberts gaan sneller kapot omdat ze voortdurend over de braille-boeken heen schuren. Een blinde vrouw zal kosten moeten maken om haar buur vrouw, die haar ergens mee heeft ge holpen, te belonen. Om deze en nog zo veel meer an dere extra uitgaven wil de Stichting Nederlandse Blindenraad een unifor me belasting aftrek. Het is een van de punten, die voor komen in het nieuwe actieprogram ma van de raad, overkoepelend or gaan over de Nederlandse Blinden raad, de Ned. Christelyke Blinden- bond. de Ned. R. K. Blindenbond St. Odiilia en het academisch genoot schap Petronella Moens. waarbij van de 7000 Nederlandse blinden er 3500 zyn aangesloten. Gisteren heeft de voorzitter van de raad, de heer F. C. Tingen, het pro gramma in Den Haag openbaar ge maakt en toegelicht. Liever dan de belastingaftrek heeft de raad eigenlyk een financië le tegemoetkoming van het Ryk voor alle blinden. Maar zolang datnog niet is verwezenlykt, is zij al heel bly met de aftrek. Uit de top-form catalogus pag.4/5 Laqué slaapkamer "Pandora", 3-deurs garderobekast, ledikant en 2 nachtkastjes f765.-, Toilettafel f150.- Spiegel f65.- Den Haag: Spui/hoek Kalvermarkt Rijswijk: In de Bogaard Leiden: Nieuwe Rijn/hoek Hartesteeg I nterieurbouwers Alle rubrieken kwamen gisteren met behooriyke aanvoeren voor de dag waarbij alleen de afdeling wol vee iets achterbleef. Toch was het. met het oog op de tijd van het jaar, nog lang geen over- Martien J. G. de Jong. Twintig poëziekritieken A. W. Sijthoff. Leiden. Jaeques den Haan. Monnikje Lederzak en andere driestheden .De Bezige Bij. Amsterdam. Twee schrijvers over boeken, twee critici zo men wil, beiden heel interessant, verder niets met elkaar gemeen hebbend, be halve hun diepe belangstelling voor letterkunde. Martien de Jong. wiens aardige „Verzen en Vragen'' hier nog niet zo lang geleden besproken is, is een man van de lite raire wetenschap, een jonge hoogleraar aan de universiteit van Namen. Dat dit boek een elfde druk heeft bereikt, wijst er wel op dat De Jong de kunst verstaat de belangstelling voor verzen bij de lezer op te wekken, beter gezegd, de potentiële belang stellenden de juiste weg te wijzen op een terrein dat ze met enige schroom betreden. voerde markt, en de aanvoeren wor den meer gespreid dan voorheen. Niet alleen dat de uitzonderiyke mooie nazomer hierin parten speelt, maar ook het beleid op de boerdery. Vroe ger wilde men het vee nog wel eens te lang in het land houden, maar in verband met het te vet worden, wat verlies betekent, kykt men daar tegenwoordig wel voor uit en haalt men de rijpe dieren tydig uit het land. De handel gedroeg zich giste ren over het geheel genomen wel tameiyk rustig maar kon voor de meeste rubrieken toch goed tot vlug worden genoemd. De pryzen bleven tameiyk stabiel, maar het wolvee was iets duurder. Ook de pryzen van slachtvarkens liepen weer iets op. De totaal aanvoer bedroeg 2696 dieren. De aantrekkelyke zijden van De Jongs essays zyn vele. Ten eerste is hy zelf betrokken by het verschyn- sel poëzie waardoor zyn werk zo overtuigend wordt, ten tweede be schikt hy over een zeer ruime bele zenheid die hem in staat stelt tot deugdelijk toetsen en ten derde weet hy de poëzie buiten tyd te stellen. Met dit laatste bedoel ik dat hy. jong als hy is, zyn belangstelling niet beperkt, tot zyn eigen tyd; iets dat bij de jonge schryvers en lezers nogal eens voorkomt. De Jong is ge woon op zoek naar het goede vers, desnoods de goede regel of strofe en daarby vindt hij een paar decennia vroeger of later niet zo belangryk. De door hem ter bespreking uitgeko zen dichters zyn wel van deze tyd doch zyn lang niet alle na de tweede wereldoorlog gedebuteerd. Men vindt in zyn bundel b.v. Bernlef naast Bloem naast Donker naast Morriën naast Lucebert. Men vindt noord- en zuid-Nederland broeder lijk byeen zoals dat behoort. Ondanks De Jongs mededeling dat zijn keuze werd bepaald door „dicht bundels die ik te recenseren kree<g in de jaren 1961-1965," wil ik toch aannemen dat tot die keuze ge deeltelijk toch een persoonlijke voor keur heeft meegewerkt. Een per soonlijke afkeur misschien ook wel, want hoewel deze beschouwingen over het algemeen wat men pleegt te noemen „opbouwend" zijn, plaatst De Jong als terloops opmer kingen die er op wijzen dat hij kri tisch staat ook ten opzichte van zijn eigen voorkeuren. Trouwens, het venijn zit in de staart, zegt men van de schorpioen. En wel verre van deze uitstekende poëziekenner en -duider te willen vergelyken met dit afschrikwekken de dier, wil ik toch wyzen op de al lerlaatste zin van de hele buindel, die luidt: „De huidige Nederlandse poëzie ontbeert niet zelden het tot op bovenpersoonlyk niveau doorleefd humaan en kosmisch élan. Ze ïykt me bedreigd door de overwaarde ring van spelletjes met „ready mades" en andere literatuurtrucjes, als resultaat van een pietepeuterig beleefd cultureel groepjesindividua- lisme." 'Jaeques den Haan is geen man van wetenschap; hy was boekhande laar en is boekenliefhebber. Voor zo ver hij criticus is, is hij de criticus van het vrye veld, want hij praat al leen over boeken die hem om de ene of om de andere, reden best bevallen zyn. De ene reden is dat het gelezen boek er één naar zyn lezershart is; een hart dat overigens uitgaat naar de Forumiaanse „vent" met een voorkeur voor de ondeugd boven de schone letteren. De andere reden waarom een boek hem bevalt is om dat hy er met plezier zijn tanden In kan zetten. Door dit volkomen per- i soontyke element is het werk van Jaeques den Haan, zeker in deze tyd iets unieks; het is creatief. Nu is het natuuriyk wel zo dat een lezer over aardig wat literaire ken nis en vooral belangstelling moet be schikken om uit Den Haans opstel len alle pret te halen die er zo over vloedig in zit. Wie byv. niet weet wie Nancy Mitford en Evelyn Waugh zyn, komt enigszins voor raadsels te staan in „De Geheimen der Kaasja gers," maar daar staat weer tegen over dat het geheim van die kaasja gers uitvoerig (niet uitvoerig genoeg zeg ik als mede-Rotterdammer) uil de Aioeken wordt gedaan. Aan de an dere kant is dat niet kennen van een paar schryversnamen ook weer niet erg. Ik had ook geen vermoeden wie „monnikje lederzak" wel zou zyn (ik kon toch moeiiyk aannemen dat dat een bynaam was die de auteur voor zichzelf bedacht had) voor ik Den Haans beschouwing over de Chinese schryver Li Yü gelezen had. De informatie evenwel die Den Haan iemand verschaft is fantas tisch. Zowel op het gebied van de oude als van de moderne letterkun de. doet hy iemand een hoeveelheid boeken aan de hand voorname lijk door ziin unieke manier van er over te praten waar een normaal lezend persoon voor zyn leven ge noeg aan zou kunnen hebben. Dege nen echter die hem als voorlichter willen gebruiken, moeten er wel re kening mee houden dat hy een krachtdadige voorkeur heeft voor erotiek en voor sex. Deze begrippen komen in vrywel elk van zyn 46 be schouwingen ter sprake tot mijn verbazing niet in die welke getiteld is „An Occupation for Gentlemen" (blz. 34). CLARA EGGINK. De aanvoer in deze afdeling was iets minder dan verleden week, maar er trad voorts weinig verandering in, In de sector melkkoeien had de han del een willig en pryshoudend ver loop. Voor de vare-koeien hield de handel het by matig. Het is nog te vroeg voor de staltyd maar al weer gauw te laat voor de naweidery, al hoewel de natuur wel meezit. De eer ste kwaliteiten waren nog wel goed en pryshoudend te verkopen, maar de handel liep voor de mindere soor ten maar zeer matig of met weer iets lagere pryzen. Notering: melk- en kalf koeien van f 975.— tot f 1250.— en f 1650.—, vare koeien van f600.— tot f 1000.— en f 1425.—. By een matige belangstelling was de aanvoer in deze afdeling aan de ruime kant. De handel deed het daar door rustig aan, hoewel de goede kwaliteiten er vlug genoeg uit wer den verkocht, waarbij het wel even touwtrekken was aan de pryzen, die zich voor de goede soorten wisten te handhaven. Voor de mindere soorten liep de handel echter langzaam tot slepend en moeiiyk prijshoudend af. Notering per kg geslacht gewicht: vette koeien van f3.65 tot f4.20 en f 4.70; extra kwaliteit tot f 5.10; slachtstieren van f4.60 tot f4.85; worstkoeien van f3.50 tot f3.60. Deze afdeling trekt gaande weg steeds meer belangstelling. Ook gis teren weer een mooie ruime aanvoer van meest goedsoortige kalveren. De handel was echter iets minder vlug dan vorige week, toen er een lichte prysstijging intrad die zich tot medio deze week wist te handhaven. Aan het einde van deze week liepen de pryzen echter weer iets terug. Toch was de handel gisteren goed en de pryzen weinig minder dan vorige week. Alleen voor de enkele tientallen mindere soorten liep de handel wat slepend af en vielen de gemaakte prijzen tegen. Notering per kg levend gewicht! van f3.30 tot f3.70 en f4. De aanvoer in deze afdeling was niet groot en bleef voor de tyd van het jaar beneden normaal. Alleen vette schapen waren naar verhou ding in een ruimer aantal aange voerd. Er is nog volop gras en daar om geen enkele reden voor de scha penhouders om hu njonge dieren, die duur genoeg zyn ingekocht, te vroeg te ruimen. In verband met de korte aanvoer zette de handel al direct goed in en werden de vette lammeren vlug en duurder verkocht. Alleen de lichte soorten die in feite nog niet volledig slachtryp waren kwamen niet aan de prys. Ook de vette schapen kon den goed worden geplaatst en noteer den ook iets hoger. De aanvoer van fokschapen bleef ook aan de erg korte kant, waar onder maar heel weinig aanbod van goede fokschapen. De handel was rustig maar de dieren duur genoeg. Notering: vette schapen van f 105.— tot f 125.en f 150.vette lamme ren van f 120.tot f 140.en f 165. ADVERTENTIE In deze afdeling een goede nor male aanvoer. Door de goede pryzen van de vette varkens biyft er ook een goede belangstelling bestaan voor de fokkery, in het byzonder voor de big gen. Voor de tyd van het jaar valt de handel dan ook erg mee. Notering: drachtige zeugen van f 375.tot f 400.en f 450.-; schram men van f 85.tot f 95.en f 115. biggen van f 67.— tot f 73.— en f 75.-, In de afgelopen week zyn de pry- zenn voor slachtvarkens wederom ge stegen. Aangezien echter de onder delen nog geen hogere pryzen op brachten, terwyl de levende varkens, by een goede export duurder werden verkocht, ontstond hierdoor in het binnenland een nogal moeilyke situa tie, temeer daar het aanbod krap bleef. Maar zal men toch met de pryzen meemoeten. Pryzen per kg levend gewicht: lichte slachtzeugen van plm. f 1.80 tot f 1.90; lichte slachtvarkens van plm. f2.25 tot f2.40. Voor deze afdeling een uitzonder- ïyk grote aanvoer, een goede belang stelling en een vlugge handel. Notering: van f30.— tot f75.— en f 100.—. |pAG 14 SEPTEMBER 1968 Mrs. Terrific (de enige vliegende oma) kan haar krachtpillen wel weggooien. Van nu af vliegt ze sneller, een stuk comfortabeler en bijna net zo goedkoop met een CPA Spacemaster Jet. Leest u maar even hoe voordelig ons nieuwe tarief is. Oe vrouw die met haar man naar Canada vliegt (op familiebezoek, met vakantie, voor zaken of gewoon even op en neer naar Montreal) hoeft geen cent meer te betalen voor haar terugreis. Alleen meneer koopt nog een retourtje en zijn hele gezin (dus ook de kinderen) vliegt gratis terug. Uw familie in Canada is door dezegunstige regeling van deCPA opeens honderdenguldens dichter bij gekomen. Trouwens, bent u eenmaal in Canada, dan wordt het nog gunstiger. Want u kunt nu heel Canada'doen'voor de halve prijs. Ook meneer krijgt dan 50% korting. Vlieg op eigen kracht naar uw reisbureau en vlieg dan met de CPA voordelig naar Canada. Oe enige maatschappij met rechtst reekse vluchten van Amsterdam naar Montreal, Toronto, Edmonton, Calgary en Vancouver. CANADIAN PACIFIC AIRLINES Amsterdam, Kleine Gartmanplantsoen 2 a, Tel. 02' Rotterdam. Baan 18. TeL 010-133290 235062 LEIDSCH DAGBLAD veau daarvan byzonder gewaardeerd wordt. Die grote waardering is ook op zyn „huldigingsavond", welke op geluisterd werd door het optreden van de cabaretier Bob Verstraete, van vete zydien gebleken. NEW YORK, (Reuter) Meer dan één miljoen Newyorkse scholie- j ren zyn gisteren weer verstoken ge weest van onderwys omdat een ge schil over de schorsing van 10 blanke onderwyzers opnieuw is opgelaaid tussen de onderwijzersvereniging en het bestuur van een school in een

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17