Mensen zijn toch taaie wezens Uitkomst voor kleinbehuisden Sandalen z Recepten schots en scheef KLEUREN Parij se stoof sla S orstje- Zweedse vispudding PRAKTISCH Steeds meer modern sanitair MOEDERLIJKE Knakworst Napolitaine Gevulde meloen jochness-porridge Het begrip „praktisch" staat dus hoog geno teerd bij de ontwerpers van modem sanitair, hetgeen overigens niet betekent dat de fa brikanten van badkuipen en wastafels uit sluitend gokken op de kleinbehuisde en de consument die in opperste eenvoud wil ba den. Wie van de badkamer een „thing of beauty" wil maken dat dagelijks het oog streelt, komt nog voor een moeilijke keuze te staan, zeker wanneer hij het klassieke wit als steriel en te koud verwerpt. Hij kan zich baden in gekleurd sanitair (duurder, en mees tal geen serieprodukt) in geraffineerde nuan ces van turkooise, zeegroen, zachtgeel, licht blauw, parelgrijs of oudroze. Hij zal ontdek ken dat het klassieke model wasbak concur rentie heeft gekregen van afgeronde modellen met vloeiende lijnen, van wastafels of gladde en geribbelde zuilen en van a-symmetrische modellen. Gedurfde kleurencombinaties zijn te verwezenlijken: diep-olijfgroen voor was tafels, badkuipen, toiletten en bidets, in een omlijsting van glanzend zwarte tegelwanden. En de onverwoestbare romanticus zal zich on getwijfeld thuis voelen temidden van badka merporselein dat gedecoreerd is met warm- getinte wijnranken of oude Delftsblauwe mo tieven op een witte ondergrond. De eisen die zo'n modern en attractief in gerichte badkamer aan de -portemonnee stelt? Moeilijk te zeggenvindt de vakman. „Je kunt een flinke en comfortabele badkamer inrichten voor tweeduizend gulden, maar ook voor vijfduizend. Er zijn tegenwoordig zo enorm veel kleine en grote badkameraccessoi- res te koop. Je kunt een badkamer zo duur ■maken als je zelf wilt". In New York draagt men weer sandalen die geïnspireerd zijn op de voetbedekkingen van de oude Romeinen. Uitgevoerd ipr zeer he dendaags materiaal: kunstleer, met het uiterlijk van slangeleer. LD EXTRA 3 ék Min BA BH AH ER Kook hele kropjes, schoongemaakte stoof sla par. Laat ze goed uitlekken en rol om ieder ht r°Pie een plak ham. Schik ze vervolgens in rk( ieen vuurvaste schotel en bedek het geheel toet een kaassaus. Bestrooi ze met wat .en! geraspte kaas en geef ze in de oven een bruin Z* ui Maal 500 g rauwe vis. Vermeng deze met 2 ingehakte ansjovisfilets, 15 g bloem, 100 g 14 SEPTEMBER 1968 tair die al sinds 1857 bestaat. In de hal van kantoor en toonzalen aan de Nieuwendijk is nog een oude wastafel uit het begin van deze eeuw te zien: geschulpte randen, gekleurde bloemmotief jes, koperen kraan, ovale spiegel met zwaar-geornamenteerde houten lijst. Hemelsbreed verschil met de strakke lijnen van het moderne „badkamermeubilair" uit de showrooms, uitgevoerd in blinkend-wit of in geraffineerde pasteltinten. Meer belangstelling dus voor sanitair comfort in de woning, al zijn „droom-badkamers" in Nederland voorlopig dun gezaaid en waar schijnlijk nog op de vingers van beide han den te tellen. Wie een huurhuis bewoont, zal het vaak moeten doen met een douchecel zon der enige franje. Wie een eigen huis bouwt en daarbij niet onbeperkt met duizendjes kan strooien, houdt de badkamer meestal ook een voudig. Praktische overwegingen, voortsprui tend uit beschikbare ruimte en financiën, winnen het meestal van de luxueuze kompier te badkamers die in tijdschriften zo verlei delijk en veelkleurig afgebeeld staan. Overwegingen waarmee ook de fabri kant rekening houdt. Vandaar het ont staan van de mini-badkamer, ontworpen voor mensen die een bestaande etage wil len verbouwen of door inwoning gedwon gen zijn het badcomfort zo compact mo gelijk te houden. De mini-badkamer vraagt, zoals de naam al zegt, een minimum aan ruimte: op een op pervlakte van 130 bij 130 kunnen badkuip en wastafels worden geïnstalleerd. Voor een mini-badkamer is altijd wel plaats te vin den onder een trap, in een hoek van een flinke keuken of in een bestaande douche ruimte die groot genoeg is. Als de beschik bare afmetingen 130 bij 190 zijn, kan er ook nog een toilet bij. Kosten: vierhonderd a vijf honderd gulden, exclusief het loodgieters- werk. Een ander snufje is de driehoeks-wastafel (foto boven), door de vorm geschikt om in een hoek te worden geïnstalleerd in kleine ruimten waar het traditionele model wasta fel teveel een sta-in-de-weg zou zijn. Nog een accessoire van deze tijd dat veel opgang maakt, is de toiletkast, een soort luxueuze versie van het klassieke medicijn kastje. Te koop beneden de honderd gul den. Dat hangt ervan af of men tevre den is met een kastje met eenvoudige spie gel en een houdertje voor tandeborstels en lippestiften in de deur, dan wel een drie delige kapspiegel, verlichting, ge-aarde aan sluiting voor scheerapparaat, magneetslul- tinkjes en verstelbare binnen-indeling ver wacht. Wakker worden gaat vanzelf maar opstaan. Opstaan is een bezigheid die bijna evenveel energie vergt als de ganse verdere dag. De narigheid immers is, dat het bed, des avonds zo kil en ongastvrij, juist op het moment dat de wekker afloopt het maximum aan comfort heeft bereikt. Wanneer ik er in stap of dat nu 's avonds om tien uur of 's ochtends om twee uur is lijkt dat bed zich tegen mijn in dringerigheid te verzetten. Het is niet alleen koud, maar ook hard. Het steekt bobbels in mijn lendenen, 't kussen schuift weg, de la kens weigeren zich om mijn lichaam te vou- wen, de dekens houden zich zorgvuldig neu traal. het bed gedraagt zich in zijn geheel weerbarstig en wantrouwig. Ha verloop van enige tijd wordt het inschik kelijker. Het kussen ontwijkt mij niet meer en komt tot een akkoord met het moede hoofd. De lakens verliezen geleidelijk hun kille stijf heid en worden buigzaam. De dekens geven toe, kapselen mij in, het matras buigt zich on der mijn gewicht en toont zich eindelijk be reid mij te dragen. Op het moment dat ik mede met mijn bed heb gesloten val ik in slaap, maar de toenadering gaat door en be reikt juist een absoluut hoogtepunt wanneer de wekker afloopt. Opnieuw komt het bed in verzet, doch nu in omgekeerde volgorde. Het wil me niet meer loslaten. „Hè, we konden het juist zo goed samen vinden moet je er nu al weer uit? Voel eens wat een heerlijk holletje ik voor je heb gemaakt, hoe soepel de lakens om je huid sluiten, hoe bescher mend, de dekens alles toedekken, hoe gewil lig het kussen hoofd en nek draagt is dit niet de volmaakte harmonie? Flauw hoor, om die harmonie juist nu te willen verstoren. Laat die wekker ratelen, laat de plicht toch roepen, wat heb je ermee te maken! Blijf nog vijf minuten genieten vier minuten dan. Geluk is toch al zo zeldzaam, elke extra se conde is meegenomenr Bittere ervaring heeft me geleerd dat toege ven aan de sirenezang van het bed een on voorstelbare nasleep van narigheden geeft; ik verman me dus, duw de protesterende de kens wegga rechtop zitten, en onder mij voel punt van harmonie tussen hem en zijn bed ivas juist tot stand gekomen. Ik geef hem geen tijd daarover na te denken, maar blijf roepen. „Toe noukom eruit, 't is de hoog ste tijd. Ga dan vroeger naar bed als je zo veel slaap nodig hebt!" Al mijn onbeha gen aan de nieuwe dag kan ik fijn afreageren op het geeuwende hoofd van een onschuldige. Daarna storm ik de trap af om theewater op te zetten en veel lawaai te maken, want dat nog drie huisgenoten fijn liggen te slapen is een zó ondraaglijke gedachte dat ik moet bon ken metalles wat onder mijn handen komt. Natuurlijk worden ze er half wakker van en daarmee heb ik ze een grote dienst bewe zen, want zij hebben (nog) geen haast en kunnen fijn 'n half uurtje nagenieten van het feit dat ze (nog) geen haast hebben Adriaan zit aan tafel, kauwt brood, drinkt thee, zegt geen woord. Eindelijk staat hij op. „Nou dag". „Tot vanavond. Het zijn de eer ste ivoorden die we wisselen, want ook hij is ochtendziek. Op weg naar zijn werk echter zal hij, tegen de wind in trappend, zijn ochtend ziekte wel laten wegwaaien. Zijn baas zal hij vriendelijk begroeten en zijn werk zal hij zon der miezemazen aanvatten, want tegen die tijd is hij vergeten hoe lief hij en zijn bed el kaar hadden. Ook de anderen worden stuk voor stuk de deur uitgewerkt en dan is het eindelijk mijn beurt om fijn wraak te ne men. Ik bestorm de slaapkamers, sleur dekens en lakens van de bedden, verstoor grimmig het gedurende de nacht pioeizaam opgebouwde evenwicht en ga ze dan opnieuio opmaken: glad en strak en afwerend, zodat we aan het einde van de dag weer helemaal van voren af aan moeten beginnen met een harmonie tot stand te brengen die pas haar hoogtepunt zal bereiken om half zeven, als de wekker af loopt. En dan te bedenken dat dit diepingrijpende drama zich dag na dag na dag na dag her haalt zestig jaren achtereen. Mensen zijn toch taaie wezens THE A BECKMAN „De hang naai* overdreven weelderige badkamers in deze tijd is een van de vele tekenen van het moreel verval in de hedendaagse wereld", schreef onlangs een veront ruste lezer in de rubriek ingezonden stukken van een Amerikaans tijdschrift. Dit naar aanleiding van een fotoreportage over adembenemende droombadkamers met verzon ken badkuipen, goudbrokaten behangsels, gebrandschilderde ramen en kostbare spie gels. De goede man kan gelijk hebben, want het zou niet de eerste keer in de historie zijn (zie de Romeinse geschiedenis) dat een luxueus „badleven" vooraf ging aan de ondergang van een hele beschaving. Boze tongen zullen nu meteen opmerken dat in ons land zo'n catastrofe nog wel even zal Uitblijven omdat de „persoonlijke hygiëne" van de Nederlander niet bepaald voorbeeldig te noemen is. De grapjes over de kolen die in het bad worden opgeslagen en de douc he- oei die zeven van de zeven dagen als berg ruimte of fietsenhok dienst doet, zijn nog altijd dagelijkse kost. Toch is er volgens in siders op „bad-gebied" een kentering aan de gang. „De belangstelling voor modem sanitair neemt echt wel toe", zegt men bij Peck en Co N.V. in Amsterdam, groothandel in sani- ik het matras zuchten van teleurstelling, maar ik ben flink en klim eruit. Alleen mijn goede bui blijft achter. En dat heet dan: och tendziek. Mijn maag rammelt, mijn keel is droog, mijn hoofd tolt en het liefst zou ik de voor mij liggende dag overslaan om meteen aan de volgende nachtrust te beginnen, maar zo veel zaligheid wordt geen mens vergund. Geiverkt moet er worden! Rillend schiet ik in de pantoffels en zin op wraak. Terwijl de ne vels optrekken in mijn brein, herinner ik mij opeens dat er iemand geroepen moet wor den: Adriaan! Hoera, nu kan ik een ander aandoen wat ik zelf heb moeten doorstaan. Snel schiet ik de gang op, dreun een deur open en roep: „Hé daar, tijd om op te staan!" De zoon schrikt zich een rotje, want het top- Geen „droom-badkamer"maar toch wel een badkamerinrichting die hemelsbreed verwij fd is van de zaterdag avond-teil waarmee de nu volwassen generatie nog grotendeels op- s pgroeide. Betegelde badkuip, klassiek model wasbak, toiletkast met veel bergruimte aan de -oklc mr en een watercloset in de moderne vorm, die duo-bloc genoemd wordt en een minimum dan an leidingwerk nodig heeft. ihts: Plattegrond van de mini-badkamer: badkuip, wastafel en toilet op een oppervlakte van bij 190 centimeter. an i in stukjes verdeelde boter, 2 eieren en wat zout en peper. Doe het mengsel in een bebo terde en met paneermeel bestrooide warme puddingvorm en kook het ongeveer 1 uur au- bain-marie. Snijd 8 knakworstjes overlangs open en leg ze in een vuurvaste schotel op plakjes mager rookspek. Snijd 2 hardgekookte eieren in plakjes en leg deze op de knakworst. Vervol gens plakken tomaat en bestrooi deze met zout, peper en gehakte peterselie. Schenk er een klein scheutje koffieroom over en bestrooi het geheel met een laag geraspte kaas. Geef de schotel in een voorverwarmde oven een goudbruin korstje. Snijd van een meloen het dekseltje af, haal de pitten eruit en maak het vruchtvlees los zonder de schil te beschadigen. Snijd het vruchtvlees in dobbelsteentjes en vermeng dit met bramen, stukjes perzik, plakjes ba naan, het sap van een halve citroen, een paar lepels basterdsuiker en een scheutje Kirsch. Vul de meloen hiermee en garneer deze met slagroom. 100 bru 1 liter water theel. zout V2 theel. kaneel 100 g Californische blauwe rozijnen 2 middelgrote appelen g (12 afgestreken eetl.) havermout iruine suiker of stroop of gembernat voor de smaak n dl reng het water met het zout, de kaneel, de en de geschilde en in stukjes gesne- appeïen samen aan de kook. Strooi de erin en laat deze 3 minuten al roe- doorkoken. Doe een deksel op de pan, deze van de warmtebron en wacht een minuten. Vul er dan gezellige schaaltjes geef er eventueel suiker of één van de zoet makende ingrediënten bij voor de (foto)

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11