3'66 VOOR DILEMMA Discussie over rectoraatsrede i«°sT&ioyxX Gisteren drie roofovervallen Je schopt niet tegen brood tploffen aterdag partijcongres in Leiden Ir K In Almelo sanitaire wantoestanden Initiatief van actiegroep in Utrecht Jongeling pleit voor maatregelen de matras waarop u weftelijk uitrust! 6?ïS»°* Prijsverhoginkje geeft alarm of de wereld vergaat 5? L.A.G. n.v. JJERDAG 12 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze parlementaire redacteur J. J. Vis) HAAG (GPD) Bijna twee jaar geleden lanceerde een onbekende journalist losweg roorden: „De politieke partijen moeten ontploffen". Het was Van Mierlo, die toen met zijn erwanten voor het eerst in de openbaarheid kwam. fe zijn nu twee jaar verder. De ontploffingstheorie is een vast discussie-stuk geworden in de inlandse politiek. Maar wat is er tot nu toe van terecht gekomen? de verkiezingen van februari jaar werden de Democraten ad in het parlement opge- oudgedienden wilden wel wat de nieuwkomers er f 1( ;ht zouden brengen. Ze de- f aardig al was hun optre- erg revolutionair. Ze stemden met de oppositie mee dan fte regeringspartijen en zo kre- gteeds meer mensen het gevoel, je Democraten ongeveer in de le hoek thuishoorden als de socia- ien de pacifisten. De ontplof- theorie raakte op de achter- g Een fractie, die constructief ON joet aan het parlementaire werk 2$Jet bij voortduring tot de con- jntae roepen, dat zij moet ont- dit jaar werd de ontplof te raakte op de achter- Jadicalen stapten uit de KVP en u kunnen volhouden, dat deze leiding een klein voorlopertje de grote ontploffing was. Van jo c.s. deden hun uiterste best |e eigen identiteit van de Radl- i zo veel mogelijk intact te hou- want alleen zo zouden de Radi- een alternatief kunnen zijn voor rote groep ontevreden confessio- t" i» die nog niet uit hun partyen weggelopen. De opgaaf was lijk want kort na de radicale af- Verflding manifesteerde zioh het be- 'Ven* ..progressieve concentratie". uitvinding van de Radicalen, ®^J»ar overgenomen door de so lten. Deze bundeling van min of jkeil' gelijkgezinde progressieve par- Kïenivrijwel het omgekeerde van [DAnptploifihgstheorie. De vorming een progressieve concentratie g niets op, maar verenigt alleen noeg kader om die kansen uit te buiten en daarom is samenwerking met anderen voor de hand liggend. D'66 zal dus op gemeentelijk en misschien provinciaal niveau wel gaan doen wat op landeiyk niveau voorlopig nog wordt afgewezen. Zo iets laat zich mooi omschrijven als „samenwerking van onderop". De vraag rijst fo die samenwerking niet in strijd is met de ontploffingstheo rie. Binnen D'66 bestaat een natuur lijke sympathie voor de radicalen en het ligt voor de hand, dat juist met deze groe.p op lager niveau zal wor den samengewerkt. Misschien zouden de Democraten eigenljjk wel verder willen gaan en ook op landelijk ni veau met de PPR willen samenwer ken. Maar door dat openlijk uit te spreken zouden de. Democraten er een vreemd ratjetoe van maken: geen progressieve concentratie, maar wel samenwerken met de PPR die juist wel voor de progressieve con centratie voelt. We zijn benieuwd hoe D'66 dit dilemma zal proberen op te lossen. Goocheltoer een progressieve concentratie jt niets op, tl bestaat. i do illen igenie daar even over nadenkt, zal keiVipen, dat de progressieve concen- t voor de meesten van de De- sten een verschaalde goocheltoer t de oude politieke toverdoos, soort „face-lifting" voor het bestel. Als zaterdag op :ke congres van D'66 in het bestuursvoorstel om niet mee te doen aan een eve concentratie in stem- komt, zal er stellig een flinke voor zijn. mensen, die anders willen, vor- een klein groepje en misschien onder hen nog heel wat. die g zijn, dat je een eenmaal gesprek altijd nog kunt mislukken door te overvragen, it de vraag niét of wél en herleid wordt tot een tak- l niet principieel, meningsver- kunnen er wel van uitgaan, de overgrote meerderheid van jarty blijft uitgaan van de ont- fingstheorie. Sinds bekend werd, het bestuur weinig voor een tessieve concentratie voelde is ledental vrij snel toegenomen t honderd leden tegen eveneens jlerd in de voorafgaande negen oden)Het partijbestuur heeft Ie congresreglementen zelfs de fling gezet, dat de resolutie al- Mr. H. VAN MIERLO tijdbom geplaatst leen dan als aanvaard geldt als zij met twee-derde meerderheid is aan genomen. Een bestuur, dat die meerderheid niet verwacht, zet zo'n bepaling er niet in. Anderzijds werkt de bepaling na tuurlijk als een drukmiddel. Want als de meerderheid van twee-derde niet wordt gehaald, vallen er geen beslissingen. Officieel wordt er geen „nee" gezegd tegen de progressieve concentratie maar ook geen „ja". Gevolg is dan, dat D'66 niet ant woordt en door deze onmacht in el kaar zakt. De tijdbom, die de party voor anderen gereed hield, ontploft dan voortijdig in eigen huls. De honden blaffen, de karavaan trekt verder. Dat kan het beeld zijn van D'66 na het congres. Maar waar heen? Door alleen verder te gaan neemt de partij een grote verant woordelijkheid op zich. De politieke malaise in Nederland mag dan groot zyn, D'66 heeft nog niet laten zien I hoe het dan wel moet. Het party- I bestuur heeft wel een aantal ideeën (zoals „open deelneming" en „inter nationale gerichtheid") maar die ideeën kunnen alleen maar worden uitgevoerd als anderen meehelpen. De anderen, die juist moeten ont ploffen. Juist hier weerspiegelt zich het probleem van D'66. Met zeven man in de Tweede Kamer kun je als partij alleen maai- ideeën toelich ten, niet uitvoeren. Er zit niet één democraat op een uitvoerende post. waar hij de kans heeft de politieke ideeën te realiseren. Hoe langer de party een debatingclub biyft hoe meer de ideeën zullen verschalen en verschralen. Pas by de gemeenteraadsverkie zingen en de statenverkiezingen van 1970 heeft D'66 de kans in de be stuursapparaten door te dringen en ideeën in werkeiykheid om te zetten. I Maar een party van vierduizend le den beschikt natuuriyk niet over ge- DEN HAAG (GPD) De heer P. Jongeling, lid van de Tweede Ka mer voor het Gereformeerd Politiek Verbond, acht de colportagezwendel een maatschappelyk kwaad', dat alle aandacht van de overheid verdient. Aan de staatssecretaris van Econo mische Zaken vraagt de heer Jonge ling of hy bereid is de totstandko ming te bevorderen van een wette lijk voorschrift, voigens hetwelk de financiële verplichting in een ocn- tract, dat via colportage tot stand komt, expliciet vermeld dient te wor den, wil een dergeiyk contract rechtsgeldig zyn. Tegeiykertyd vraagt de heer Jon geling aan de staatssecretaris van Fi nanciën een zodanige wyziging van de zegelwet te bevorderen, dat daar van geen stimulans meer uitgaat tot weglating van essentiële gegevens uit contracten. LMELO (GPD) Een deel van bewoners van de Mendes da tastraat in Almelo is in ern- 50 t mate ongerust over de sani- f wantoestanden, die er in en de huizen heerst. Van de \ingendie aan deze straat hebben er 72 geen toilet waterspoelingmaar een <etse iv.c. die wel op de rio- is aangesloten. De riole- 1uizen zijn echter dermate dat bij de minste regenval rioolwater uit de zinkputten de woningen binnenstroomt. Ach ter de meeste van deze 72 wonin gen is het in de buurt van de aan de woning vastgebouwde w.c. nooit droog. Achter en in de woningen hangt vrywel altyd een misseiyke stank. In het merendeel van de huizen lopen muizen by tientallen rond en in de laatste maanden zyn er ook grote aantallen ratten waargenomen. Het gevaar voor ziekten is groot. Nu de laatste maanden tien geval len van paratyfus zyn geconstateerd, neemt de verontrusting onder de buurtbewoners met de dag toe. De mensen durven met de „sanitai re" toestanden de winter niet in te gaan. Toen dit voorjaar de huurver hoging van 4 procent voor de wo ning van kracht zou worden, vorm de zich uit de bewoners spontaan een actiecomité, dat met de lysten de buurt inging. Alle 72 gezinnen zetten hun handtekening dat zy geen huur verhoging zouden accepteren voordat betere voorzieningen zouden zyn aangebracht. Omdat nog geen toestemming is verleend voor de verbouwing en de be woners in ieder geval voor deze win ter de situatie verbeterd willen zien, wordt maandagavond een bijeen komst belegd om druk op de In stanties uit te oefenen. Op deze by eenkomst zullen worden uitgenodigd vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, woningstich ting Almelo, een kinderarts, het ac tiecomité, een al tien jaar lang be staand comité van bewoners dat de belangen van de hele wyk behartigt en de 72 gezinnen. UTRECHT (ANP) De „actie groep universiteit" een groep Utrechtse studenten die de democra tisering van het onderwys cp alle ni veaus by voortduring ter discussie willen stellen heeft door het orga niseren van een openbare discussie protest aangetekend tegen de tot op heden gebruikelijke vorm van de overdracht van het cteroraat van de Utrechtse universiteit. De studenten keren zich tegen het verschynsel dat de persoonlijke me ning van e en scheidende rector-mag nificus, neergelegd in de rectoraats rede, door de buitenwericüd wordt ge zien als de mening van de „de" uni- I vensltsdt, terwyl de reet:aatsrede in I feite moet dienen als een verslag van „de lotgevallen van de universiteit" en de beleidslijnen moet aangeven I voor het komende studiejaar. Onmiddellijk na reri~ ~°'>+soVer- I dracht cp 16 september wil de actie- j groep met de scheiden:'? en nauwe rector-magnificus in gesprek treden over de inhoud van de ovecdrachts- rsde en de democratisering van het onderwys. Het universiteitsbestuur h-rft alle medewerkng toegezegd. Het gesprek, waaraan ook buiten universitaire belangstellenden kun nen deelnemen, wordt gehouden in de senaatszaal van de universiteit aan het Domplein. Het is niet de be doeling dat de discussies uitlopen op het formuleren van resoluties of het verzenden van telegrammen. In de Kuiperstraat in Spa kenburg heerste grote vreugde De twee Turkse gastarbeiders, wier vrouwen zo'n moeite hebben gehad om ons land binnen te ko men, zijn nu weer verenigd met hun eega's. Ook de buurtgenoten leefden mee: al heel gauw na de thuis komst boden zij bloemen aan de families aan. V.l.n.r. de heer en mevrouw Türkerler met zoon Os man en de heer en mevrouw Uysallar. „Ik was drie weken geleden bij zonder verontwaardigd"aldus bedrijfsleider A. L. P. Jacobs van de onderneming uit Amersfoort, waarvoor de beide Turkse arbei ders al vier jaar als spuitgieters werkzaam zijn „maar de wijze waarop minister Polak terstond heeft ingegrepen, nadat de pers van het terugsturen gewag had gemaakt, verdient niets anders dan lof. Zijn onderzoek heeft geen weken, zelfs geen dagen geduurd. Er was vrijwel meteen een beslis sing. Er is nóg recht in Nederland. De Nederlandse staat heeft de tweede reis van de vrouwen naar ons land betaald. Het ging om een bedrag van f 1415. ADVERTENTIE „s Cl De wereldberoemde musici Stan Getz en Charlie Bird spelen op de originela 45-toerenplaat twee grote bossanova-successen Bi] CINZANO Krijgt U desgewenst deze prachtige plaat ter waarde van f 4,25 voor slechts f 1,95. Mislukte poging om bank in Rotterdam te beroven Drie roofovervallen werden er gis- teren in ons land gepleegd. In Rotterdam mislukte een over val op een spaarbank. De daders, die met lege handen moesten ver trekken, waren binnen een half uur gegrepen. In Bergen mislukte ook een over val van een jongeman op een 80-ja- rige emeritus predikant. De bejaar de dominee had geen geld in huis. Alleen in Amsterdam ging een ro ver er met de buit vandoor. Hy rukte een bejaarde dame haar hand tas uit de hand en ging er snel met een auto vandoor. In Rotterdam het de 47-jarige be heerder L. J. Contze van het by- kantoor van de Spaarbank aan de Stadhoudersweg in Blydorp zich niet ROTTERDAM (GPD) ,3rood is de straf des levens", zegt de heer M. Koster, terwyl hy met lange passen door de eikenhouten directie kamer van een van Rotterdams grootste bakke rijen beent. „Met brood kunnen we d:e moderne besoha- vingsziekten te lyf", zegt de heer Koster. „Het is bedroevend dat over een prysverhoginkje voor brood altyd een artarm gegeven wordt als of de wereld vergaat". Zaterdag liet de minis ter weten dat hy geen bodemprys voor brood wil vaststellen. Voor jenever wil hy dat trou wens ook niet. „Dat heeft niets met elkaar te maken", zegt de man, die van broodbezorger opklom tot directeur van Van der Meer en Schoep in Rotterdam en van Sitos NV in Den Haag. De heer Koster heeft een hele reeks theorieën over voeding in het algemeen en brood in het byzonder uitgedacht. ,3rood vergt maar een heel klein deel van het gezinsbudget. In de afgelopen jaren daalde het percentage voor brood uit te geven inkomen voortdurend. In 1912 was het 12 procent, in 1930 was het 6 procent en vandaag is het nauwelyks drie procent. Een gezin geeft gemiddeld 4,60 gulden per week aan brood uit. Na de oorlog stond het brood in het middelpunt van de be langstelling. Daarna kwam de toeneming van de welvaart met patat, loempia's, kroketten. Dat is jammer voor de volksgezondheid". „Als we de moderne beschavingsziekten te lyf willen, dan moeten we terug naar een na- tuurlyke voeding", zegt hy. „Het westen kent de meeste mensen met hart- en vaataandoe- ningen. Dat houdt onmiddellyk verband met de BAKKER-DIRECTEUR M KOSTER voeding. Artsen hebben dat vastgesteld. Het li chaam vraagt om een natuurlyke voeding. Dat merken wy aan de broodverkoop na de vakan ties en na de feestdagen in september. In die tyd grypen de mensen weer naar brood". De heer Koster kykt plechtig als hy over eten praat. „Men zou eens de tyd moeten nemen voor een goed ontbyt. Dat geeft de tanden werk. Het 1b weldadig om je ontbyt 33 maal te kau wen", zegt hy. „Brood met appelstroop is heer lijk. De welvaart geeft, dat de mensen ander beleg gaan eten. Beleg dat soms helemaal niet by het brood past. By een hard broodje hoort leverworst, by een kadetje kaas en by stok brood gelderse worst. By de koffie zou men eens krentenbrood moeten nemen. Ik geef het myn gasten altyd. Ze zyn opgetogen", aldus de bakker-directeur. „Voor het brood heeft men achting", weet hy. „Brood heeft iets sacraals, iets van „ons dage- lyks brood". Leg voor de aardigheid maar eens een aardappel en een boterham op straat. Te gen de aardappel wordt binnen een minuut ge schopt. De boterham leggen de mensen by een boom. Voor de vogels of zo. Voor brood heeft men eerbied. Je schopt niet tegen brood". De minister voelt er niets voor om te bepa len, .dat een brood niet minder dan een bepaald bedrag mag kosten. De Bakkerystiohting had daar wel om gevraagd. Supermarkts gebruiken brood als „lokartikiefl" door het tegen zeer lage pryzen te verkopen. Sedert het vervallen van de wet wederverkoop brood acht maanden geleden, mag zelfs de groenteboer brood in zyn vitrines leggen. „Ik ben ervóór om landelyk de rivali teit te overbruggen", zegt de heer Koster. Zyn bakkery levert aan eigen broodbezorgers zowel als aan andermans supermarkts. „Wat is nou een warme bakker?" vraagt hy zich af. .Het gaat om brood, een excellent voedingsmiddel tegen hart- en vaatziekten", zegt hy. van zyn stuk brengen door een man, die onder bedreiging van een pistool (achteraf bleek het een stuk speel goed te zyn) geld van hem eiste. De heer Contze schrok nauwelyks. Hy weigerde boudweg. „Ik weet het niet. Ik was helemaal niet bang. Misschien realiseer je het op zo'n moment niet allemaal. Ik liep op een alarmknop af, maar op hetzelf de moment drukte myn assistent al op een knop. De rover schrok ge weldig van myn weigering. Hy ren de naar buiten." Daar stond een auto met draaiende motor gereed. De rover kreeg nauwelyks tyd om erin te springen. Met grote snelheid stoof de auto door het spitsuurver- keer. Maar de politie was snel op de hoogte en nauwelyks een kwar tier later werden de inzittenden ge arresteerd. De lange haren van de 25-jarige chauffeur bleken niet echt. Ook zyn jasje had hy verwisseld. Hy had met zyn 28-jarige collega een nogal dilettanterige overval ge pleegd. Dilettantisme was ook het ken merk van een overval op de 80-jari- ge emeritus predikant J. Bekius in Bergen. Gisteravond werd er ge beld. Toen de dominee opendeed, stond er een ongeveer 22-jarige jon geman op de stoep. Gekleed in overal, met zwarte handschoenen aan en een nylon kous over het hoofd. Dreigend met een pistool zei hy enkele keren „Money, money Maar hy was aan het verkeerde adres. De dominee had geen geld in huis. Het duurde even voor de ro ver daarvan overtuigd was. Toen rukte hy een telefoondraad los en holde weg. De politie heeft hem nog niet kunnen vinden. In Amsterdam rukte een jonge man gisteravond een oude dame een handtasje van de arm. Het was vry druk in de Van Baerlestraat en de verlichting brandde nog volop, maar de jongeman zag kans in zyn Fiatje te springen en zich snel uit de voe ten te maken. De gealarmeerde po litie stond machteloos. ADVERTENTIE uw MORRIS en M.G.-dealer LEIDEN Tel. 01710-54909-51683

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9