p£D U bent toe aan de voordelen van de postgiro Brusselse „Munt" begint [litmaal met Jaques Brei Speelt hoofdrol in Don Quicliotte Er zijn niet voor niets al 1.600.000 rekening houders bij de Postgiro. Zij vormen het grootste gironet van Nederland. U hoort daar ook bij. U bent ook toe aan de Postgiro! POSTCHEQUE- EN GIRODIENST van en voor ons allemaal Lof in Italië voor Residentie - Orkest Première ballet Variomatic Opvoeringen in Boedapest afgezegd Barnard had geen toestemming van familie donor Na negen dagen levend uit puin Een boekje waar alles in staat Voorbestaande rekeninghouders Vorig seizoen 192.000 bezoekers 50 JAAR 1918-1968 BRUSSEL (GPD) Het winterseizoen van de Brusselse (untschouwburg begint 4 oktober met een musical met Jacques fel in de hoofdrol: Don Quichotte of L'homme de la mancha, naar gelang men het in het Vlaams of in het Waals wil zeg- n. Het werk, waarvoor Mitch Leigh de muziek componeerde, at half november in Parijs in Franse versie in première. Brei, e het in New York had gezien, was er dadelijk enthousiast er. Hij zag er voor zichzelf een prachtige hoofdrol in. Van- ar dan ook dat hij de Franse vertaling en de Franse tekst van „lyrics" voor zijn rekening heeft genomen. 'oor Brussel is het optreden Brei natuurlijk zoiets als de ugkeer van de verloren zoon". is namelijk in de Belgische ofdstad geboren. Zijn vader had met een oom van de zanger men een grote fabriek van golf- rton. Die is nog steeds familie- zit. Twee broers van Jacques ei drijven het bedrijf. Aan een breiding van het fabriekscom- (i wordt op het ogenblik ge tokt. Dit terzijde want het heeft neraard weinig met Don fichotte te maken. Daniël Moreno zal de Sancho Pan- I zijn en Armand Mestral de gou- fcmeur. Voor de rol van Dulcinea ©opt men op Jean Diener, die echter k steeds in de Londense productie In l'Homme de la mancha" staat, la Brussel gaat de musical naar het M|m Theatre de lTSlysée. Alle pereenkomsten met personen, die gelijknamig paleis bewonen zijn zoals de formule luidt. „Die Meistersinger" en „Arabella" Op Don Quichotte volgt Beckmes- lr. In de tweede helft van novem- ©r komt „Die Meistersinger von lümberg" op het repertoire in een leuwe enscenering van Ernst Poet- jen. Verder staan er dan nog twee >pera 's van Verdi. La Traviata en lida, op het programma. Voor beide leeft Thierry Bosquet décors en cos- Wums ontworpen. Jean-Marc Landier lal de regie voeren. Het zijn dus ensceneringen waarvan wel iets te verwachten valt. Evenals trouwens van die van Richard Strauss .Arabel la", waarvoor Bosquet ook costuums en décors heeft ontworpen en waar van Rudolf Hartmann uit Mlinohen de regie zal voeren. „Platée" in circus De Brusselse operaliefhebber zal dus dit seizoen wel een werk van Ri chard Strauss kunnen horen, maar de zo langzamerhand tot goede traditie geworden Rosenkavalier zal hy, he laas moeten missen. In januari komen Béjart en zyn ballet van de XXste eeuw met ,.A la recherche de.dat men reeds in het buiten land, met name ln Frankryk, heeft gedanst en als opera Maroef. Save- tier de Caire van Rabaud. In april loopt het seizoen dan weer af met de zo langzamerhand ook al tot tra ditie geworden „Hoffmanns vertellin gen" in de enscenering van Béjart. Men ziet: het is alles bij elkaar nJet al te veel maar de Brusselse operabezoeker moet nu eenmaal niet veel meer dan een muzikale kinder hand hebben en die is dan gauw gevuld. Nu is het wèl xo dat de Muntschouwburg eigenlijk in drie zalen speelt: in het oude gebouw zelf en dan nog in het Koninklijk Circus en in de „kleine zaal" van de Munt, een voormalige bioscoop Sn de buurt. In het Circus wordt van 23 okto ber tot 3 november in een co-produk- tie met de Ned. Operastichting Pla tée van Rameau gebracht. Daarop Snectacle cour* van het nieu we seizoen in de Brusselse Munt v.l.n.r. Brei. Pintée. P'tn. Gorr Amneris in AidaRomeo et Ju liette. volgt een reprise van de Romeo en Juliette van Berlioz (en Béjarten ln maart een nieuw b^llctoroaram- ma. In de kle'ne zaal begint men in oktober met L'Etoile van Chabier. in december volgen Dido and Aenea6 van Purcell on één avond met La- borintus van Berio en tenslotte in mei Mozarts ..Cosi fan tutte". In die drie zalen hebben in het af gelopen seizoen 192.000 bezoekers ge noten (en ook wel gefloten, zij het niet veel» van hetgeen De Munt heeft gebracht. Dat is een rrsprctabel aan tal en dat was nog 11 cr méér dan het seizoen 1966 '67. De administra tie van De Munt doet dan ook al het mogelijke en onmogeiyke om het de bezoekers gemakkelyk te maken. Reducties Het nauwste op dat gebied is dat men thans in elk station van de Beeldhouwer Pascali - 33 - verongelukt ROME (AP> Giuseppe Pascali (33) de „enfant terrible" van de Ita liaanse beeldhouwers is in het San Giovanni-ziekenhuis in Rome over leden na een ongeluk met een motor- flets. Pascali heeft op de Biennale van dit jaar een heel vertrek gevuld met werken uit hout met acrylic-haar en voorwerpen uit ijzer met staalwol als haar. Pascali te de derde Italiaanse kun stenaar die in een week tajds is over leden. Lucio Fontana, schilder, stierf de vorige week en voor hem de beeld houwer Lencillo Leonardi. De tekstschrijver Lennaert Nijgh is gisteren in Zandvoort in het huwelijk getreden met de actrice Astrid Bakker. Natuurlijk was Boudewijn de Groot (rechts) daarbij aanwezig, die als zanger vele liedjes van de bruidegom naar grote bekendheid heeft ge zongen. zoekers: vóór elke voorstelling kan men tussen 7 en 8 voor een kleine prUs wat eten in de prachtige, 19de eeuwse foyer. Het is daar alsof men 'i>y La Traviata te gast is. VENETIë (AP) De Italiaanse critici hebben het Haags Residentie Orkest grote lof toegezwaaid. De Ita lianen waren vooral verrukte over de Haagse strijkers. Het invloedryke Turynse blad La Stampa prees speciaal de uitvoering van Webers ,,Vijf stukken voor strijk orkest opus 5" in een versie voor vol ledig orkest. „Hierdoor kregen wy de gelegenheid om van de verfyndheid van de strykers van het Residentie Orlest te genieten", aldus La Stam pa. La 8tampa had ook lof voor de wereldpremière van Bruno Mader- na's „Tweede concert voor hobo", dat werd uitgevoerd onder leiding van de componist zelf. ..Het concert van Maderna is zacht, vreemd van iedere agressiviteit. Het berust geheel op de solo interpreta tie. slechts geïntegreerd op een tona le achtergrond", zo schreef La Stam pa. In tegenstelling daarmee had „Fi gures, prismes, doubles" van Boulez ..dramatische waarden van zeldzame heftigheid en intensiteit", aldus La Stampa. Het Milanese blad Corriere Delia Sera was minder enthousiast over Jan van Vlijmens „Serenade II voor fluit en orkest", die voor het eerst ln Italië werd uitgevoerd. De krant noemde het een byzonder ingewik kelde compositie en zei, „dat het solo instrument, dat bespeeld werd door Koos Verheul, hieronder te ïyden had. hoewel Verheul goed speelde". Maandagavond a.s. opent het Ned. Dans Theater het nieuwe seizoen met een voorstelling in de Kon. Schouwburg te Den Haag. Men kan dan kennis maken met een zestal nieuw gecontracteerde dansers. In het ballet .Metaforen" van Hans van Manen wordt de rol van Alexandra Radius overgenomen door de soliste Susan Kermiff, in het ballet „Essay in de stilte" van Hans van Manen, zal de rol van Alexan dra Radius gedanst worden de so liste Helen Heineman. Nieuw in dit ballet zyn tevens Eric Hampton, Jon Benoit, Jerome Weiss en Anja Licher. Vojorts wordt gebracht .Mythi cal Hunters" van Glen Tetley en de première van Hans van Man ens bal let ..Variomatic", waarin medewer ken Willy de la Bije, Tony Hulbert, Mea V ene ma, Frans Verven ne en Gérard Lemaitre. De begeleiding wordt verzorgd door het Ned. Bal- l*torkest o.l.v. dirigent Zoltan Szi- „Studio" voortaan laboratorium gezelschap AMSTERDAM «ANP) De mi nister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelyk Werk, dr. M. A. M. Klompé, heeft, na kennisneming van een advies van de Raad voor de Kunst besloten om de toneelgroep Studio met ingang van het seizoen 1968-1969 te ontheffen van haar taak als spreidingsgezelschap en voortaan te beschouwen als laboratorium to neelgezelschap, zo heeft de minister in een brief aan Studio meegedeeld. Orgelconcert Lisse Volgende week zaterdagavond zal er in de St.. Agathakerk te Lisse een orgelbéspeling worden gegeven door de heren Simon de Zee en Emest Gervais. De heer Gervais is de or ganist der kerk. De heer de Zee is organist te Leiden, en heeft voor heen het orgel bespeeld in de Geref. Kerk te Lisse. Zy hebben voor dit concert een programma van Franse orgelwerken uitgekozen welke op dit orgel wel bijzonder tot hun recht zullen ko men. Na een Suite van de middeleeuw se componist Clérambault. zal de heer De Zee de Pastorale ten gehore brengen van César Franck. Hierna zal de heer Gervais de plaats op de orgelbank overnemen en werken spelen van Duruflé, Vier- ne en Jean Langlais, componisten van rond de eeuwwisseling die nog ln leven zyn met uitzondering van Vieme, die in 1937 stierf. BOLOGNA (AP) Het gemeen telijk toneelgezelschap van Bologna, waar het gemeentebestuur commu nistisch Is, heeft zjjn opvoeringen ln Boedapest en Oost-Berlijn afgezegd als een gevolg van de gebeurtenissen ln Tsjecho-Slowakije. In een bekendmaking van de di rectie van het gezelschap wordt ge zegd dat de directie de invasie in Tsjeoho-Slowakye streng veroor deelt en zyn solidariteit met de Tsje chische bevolking tot uitdrukking wil brengen. Tevens werd aangedrongen op een herstel van een situatie waarin het culturele contact tussen alle landen mogelijk ia. WILLEMSTAD Hierbij een maquette van de nieuwe Cura- gaose schouwburg „Centro Pro Arte", welke dezer dagen onder grote belangstelling door de gou verneur van de Ned. Antillen of ficieel werd geopend. Het theater is een unicum voor het Caraïbisch gebied. KAAPSTAD (Reuter) Het Groo- te - Schu urziekenh uis in Kaapstad heeft toegegeven, aat voor de hart transplantatie van vorige week za terdag geen toestemming van de fa milie van de donor bestond. Het hart van een zwangere Afri kaanse, die was overleden aan een hersenbloeding, werd onder leiding van dr. Barnard overgeplant op de 52-jarige mynwerker Smith. Dr. Burger, directeur van het zie- kenhus, zei dat het vragen van toe stemming aan de nabestaanden niet mogelyk was geweest, omdat de iden titeit van de vrouw noch van haar familie bekend waren, ook nu nog niet. TEHERAN (AP) Een zesjarig Perzisch jongetje is gisteren levend uit de ruïnes van *t dorpje Kachk ge haald na negen dagen onder het puin bedolven te hebben gezeten. Het dorp je veranderde in een grote puinhoop tydens de grote aardbeving. De jon gen had verscheidene gebroken botten en was zelfs te zwak om hulp te roe pen. Hy werd gevonden toen familie leden in het puin naar bezittingen zochten. De dokters hopen het leven van de jongen te kunnen redden. ADVERTENTIE U hebt immers een salaris, of andere inkomsten! Dan is het veiliger en handiger dat geld op uw postrekening te hebben. Dan kunt u met één pennestreek al uw rekeningen betalen, of het automatisch laten doen. Heel eenvoudig. Zo spaart u tijd, moeite èn geld: de overschrijvingen zijn gratis, de enveloppen ook en bovendien heeft u voor de verzending geen postzegel nodig. Via de Postgiro kunt u ook makkelijk sparen bij de Rijkspostspaarbank en bij Spaarbank Centrale Volksbank, Algemene Spaarbank voor Nederland en Spaarbank voor Protestants Nederland. Contant geld opnemen is geen probleem. Zolang het. postkantoor open is kunt u terecht En de Postgiro zorgt ervoor dat u door handige dagafschriften altijd een duidelijk overzicht van uw financiën hebt. Bij elk postkantoor ligt een nieuwe brochure voor u klaar: „Wat u met uw postrekening kunt doen...". is het boekje al even nuttig. De service is zo uitgebreid dat lang niet iedereen volledig profiteert van alle postgiro-mogelijkheden. Daarom krijgen alle particuliere rekeninghouders het boekje thuisgestuurd. IONDERDAG 12 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 spoorwegen in België een plaats voor een voorstelling: kan bespreken. Op bet retourtje dat men erby moet ko- pen, krygt men 50 reductie. Bo vendien heeft de i.g. promotiedienst van de Opera een regeling, waardoor het mogelyk is van alle Belgische ge meenten met meer dan 10.000 zielen via een gemeentelijke organisatie per autobus een voorstelling tol De Munt bij te wonen. En nóg een dienst aan de operabe-

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7