GEM. VERGOEDING VERHUIZING BIJ Bij Vondellaan komt Leidse een nieuwe bedrijfstech. school 0 Albert's Corner ►ntdekkingsreis door beroepenland Rectificatie gesprek met prof. Kukenheim "Hoofdpijn' Voorzieningen op het terrein van onderwijs BRILJANT v. d. Water Voorstellen aan de Leidse raad J66 CONGRES VAN GOEDKOOP 4GINT MORGEN DUIIR IN LEIDEN ie weken in Leiden VAN CROOT NAAR KLEIN MOEILIJK GEVAL Bouw van een straatmakersloods waar de koffie lekker vers is (elk '/2 uur vers gezet) rkies Zond muse 12 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD LO PAGINA 3 INLEIDEN Het St. UUIfm der Spekhofje ond, i Pieters- (Pieters- if 42) is in 1645 gesticht uurrde rentmeester van de kerk en van de Leidse Hervorm- .eente, Pieter Gerritse van 'pek. Hij stichtte dit hofje \ehoeve van arme eerlijcke •brie luiden, professie van de gereformeerde re- waarbij de bepaling werd \kt „dat vrienden en magen Nafde stichter voorrang zouden )en". De huisjes stonden 18 Ttijd op een erf achter de aan ngebrug gelegen woning de stichter en hadden, via sr) vtange gang, contact met het Jj^Jpskerkhof. Het hofje bevat uï eenvoudige huisjes. (Foto LD/Holvast sgex LEIDEN Nu in de praktijk is gebleken, dat een herziening van de in april 1966 vastgestelde „doorstromingsverordening" noodzakelijk is, bieden B. en W. van Leiden de raad, welke maandagavond 23 september bijeenkomt, een ontwerp aan voor een nieuwe verordening aan. vat [DEN Morgen, zaterdag en 6613313 ig zal de politieke partij D'66 eesc aden een congres houden. De dag houdt men zioh in sec- iui i bezig met verschillende onderde- ir mian het partijprogramma. ntoa gezien h zaterdag de he art. ijkste dag van het congres. Om uui elf spreekt mr. H. A. F. M. O. Mierlo, voorzitter van de D'66 ie in de Tweede Kamer, eeti uit en 's middags worden drie uties van het hoofdbestuur be ken. uui eerste resolutie handelt over mentaliteitsverandering die te- ïng moet worden gébracht bij de tsburger. Uitgangspunten moeten Tbij zijn, aldus het D'66 bestuur: deelneming en internationale ïtheid". de tweede resolutie wordt stil bij de partiivernieuwing en icentratiegedaohte in de Ne- Ise politiek. De derde resolu- bedoeld om de eerste twee uit n-en. derde dag is gereserveerd voor ies over de veranderingen in □uipartijprogramma. Bovendien zal nog wel een staartje van de van zaterdag over hebben, r op de ontwerpresoluties het hoofdbestuur zo'n honderd imenten zijn ingediend. Ook het partijbestuur nog ruimte m voor een discussie over het week verschenen staatsrecht van de betreffende commis- uit de partij, worden tussen de 500 en 800 aan dit congres verwacht is gei Voor wat de verhuizingen van ..goedkoop naar duur" betreft, geldt thans een regeling van algemene strekking, volgens welke een uitkering wordt verleend aan degenen, die mits overigens aan de bepalingen van de verordening wordt voldaan ver huizen naar een woning met hogere huur, welke naar inhoud gelijkwaar dig of kleiner is. Het is B. en W. ge bleken, dat de toepassing van het criterium, dat de te betrekken wo ning niet groter mag zijn dan de te verlaten woning, het bereiken van een maximaal effect voor de door stroming in de weg staat. Anderzijds ligt er het feit, dat in vele gevallen de kwaliteit, de ligging en/of het comfort van de gewenste woning een genoegzame prikkel vor men voor verhuizing naar een duur dere woning, zodat de verhuizing dan niet extra behoeft te worden gesti muleerd door het verlenen van een gemeentelijke bijdrage in de verhuis- en wederinriohtingskosten. nieuwe complexen woningen in aan merking komen. Daarbij ware te be- palen, dat geen tegemoetkoming j wordt toegekend, indien de huur van de woning, welke wordt verlaten, j meer bedraagt dan f 30 per week of f 130 per maand, waardoor de uitke ringen nader worden beperkt tot hen. die een woning vrijmaken, welke ge schikt is voor toewijzing aan woning zoekenden met lagere inkomens. Naar het oordeel van B. en W. ver eist het aanbeveling om de tegemoet komingen voor verhuizing van „goed koop naar duur" op een vast bedrag te stellen, te weten: f900 wanneer de woning, welke wordt betrokken, een gelijk aantal vertrekken bevat, f 700 wanneer die woning één vertrek meer bevat, en f 500 wanneer die woning twee of meer vertrekken groter is dan de woning, welke wordt verlaten. B. en W. merken hierbij nog op, dat in artikel 1 van de voorgestelde verordening is bepaald, dat onder „vertrekken" worden verstaan: uit sluitend woon- en slaapvertrekken, met dien verstande, dat woon- en slaapvertrekken, welke naar het oor deel van B. en W. niet voldoen aan redelijke eisen van bewoonbaarheid, buiten beschouwing blijven. Hieraan is een clausule toegevoegd, welke het Aan de hand van de.e ervaring college de bevoegdheid geelt in daar- zijn B. en W. tot de conclusie geko- toe geeigende gevallen ook rekening men. dat het toekennen «an een ver- te houden met de verschillen ini op- goeding bij verhuizing van goedkoop i Pervlakte. Het .s nameluk met steeds naar duur meer effect zal sorteren ^1 om zonder meer_ uit te gaan wanneer enerzijds de regeling wordt beperkt tot verhuizingen naar be paalde door B. en W. aan te wijzen woningcomplexen en anderzijds wordt verruimd door In deze geval len de vergoeding ook toe te kennen bij het verhuizen naar een grotere woning. In principe zullen voor bedoelde aanwijzing slechts gereedkomende -EIDEN Zesde-klassers (in totaal circa 2.000 leerlingen) ruim zeventig lagere scholen in Leiden, Leiderdorp. Zoe- oude. Warmond en Oegstgeest zullen de komende drie •n in Leiden een ontdekkingsreis door beroepenland maken. ►it zal geschieden via een expo- welke ter oesohikking wordt door het ministerie van So- Zaken en Volksgezondheid en Leiden wordt gehouden onder iën van de Commissie Beroe- bvoorliohting. Personeel van het Jlijk Arbeidsbureau wordt in- teld om de jeugd van voor- ïting te dienen. eenvoudige, doch vooral aan- elijke wijze zal de jongens en sjes, die in klasse-verband deze ïlling bezoeken, een in- worden gegeven van de vele JÜbheden, welke er op het ter van de voortgezette studie lig- Een wandeling door beroepen- is voor hen speciaal gericht op maatschappij-leer De samenhang de beroepen za' op de expositie sterk tot uitdrukking worden ge bracht, o.a. door een poppenspel, ontworpen door de bekende mario- van het verschil in het aantal ver trekken, b.v. wanneer van één der beide woningen de oppervlakte van één of meer slaapkamers aanmerke lijk groter is. moetkoming ware eveneens te bepa len op een vast bedrag en wel op: f700 wanneer de woning, welke wordt betrokken, één woon- of slaapvertrek kleiner is, en f900 wanneer die wo ning twee of meer vertrekken kleiner Is dan de woning, welke wordt be trokken. vergoeding Daarnaast zal naar de mening van B. en W. een betere aansluiting met de realiteit verkregen worden door Geen In het interview met de nieuwe rector-magnificus. prof. dr. L. Ku kenheim in ons blad van gisteren zijn enkele storende fouten geslopen. Wij laten het slot van het artikel nog maals volgen, nu in de juiste volg orde: „Een grote moeilijkheid is, dat hoogleraren, die nauw bij het univer siteitsbestuur zijn betrokken (zoals thans rector, pro-rectores en secreta ris van de senaat) zoveel niet-weten schappelijk werk doen, dat enerzijds de studenten daaronder lijden (prof. Kukenheim geeft thans nog maar twee in plaats van zes of zeven col leges) en anderzijds dat op verschil lende terreinen de wetenschap zich zo snel ontwikkelt, dat een hoog leraar niet straffeloos enkele jaren zijr wetenschappelijke arbeid kan onderbreken. Prof. Kukenheim is een groot voor stander van de tweetraps-studie, dat wil zeggen een baccalaureaatstudie die desgewenst kan worden voortge zet tot een volledige universitaire op leiding. Dit zou de massaliteit enigs zins terugdringen maar bovendien in overeenstemming zijn met de behoef ten van de maatschappij. Een ver korte talenstudie zou raar zijn me ning zeer wel voldoen aan de eisen van het onderwijs, aan de behoefte aan leraren. Zo zou men ook kunnen denken (zoals ook al overwogen is) aan een korte tandartsenopleiding die de bevoegdheid zou openen om een voudig tandheelkundig werk te doen. terwijl de moeilijker ingrepen voor behouden zouden blijven voor hen. die een volledige opleiding hebben doorlopen. De nieuwe rector-magnificus meent dat de grote en snelle veranderingen, die het universitaire bestel thans doormaakt en nog zal ondergaan be nevens de veelal revolutionair snelle ontwikkeling van vele wetenschaps- takken, het gewenst maakt, het eme ritaat van hoogleraren te vervroegen var 70 tot 65 jaar. Er zijn natuurlijk wel uitzonderingen, maar over het algemeen is men toch geestelijk noch lichamelijk meer in topvorm op ze ventigjarige leeftijd. En die topvorm is toch eigenlijk nodig. Bovendien meet tijdig aan jongeren de gelegen heid worden gegeven op de hoogste plaatsen de wetenschap verder uit te bouwen. Prof. Kukenheim zal echter zelf. wanneer de emeritaatsregeling blijft zoals zij is. niet vervroegd met pen sioen gaan: hij heeft nog heel veel werk voor de boeg. dat hij in het af gelopen jaar tijdens zijn optreden als secretaris van de senaat („een eenja rige opleiding tot rector, en dan wordt van je verwacht dat je alles weet") voorlopig in d° ijskast heeft moeten opbergen en ook dit. jaar terzijde zal moeten leggen, want dc taak van een bestaat uit ontelbare bestuursactivi- teiten. representatieve plichten, het leiden van promoties, het bijwonen van oraties en openbare lessen, ver gaderen tot in het oneindige. Een taak die voor prof. Kukenheim offi cieel al begonnen is. maar hem maan dag nog eens nadrukkelijk op zijn schouders zal worden gelegd". ADVERTENTIE Snel, doeltreffend, betrouwbaar! geen vergoeding toe te kennen voor rector is een volle dagtaak. Die taak te verlatenp woningen, die voor de doorstroming niet van belang zijn. Hiertoe kunnen worden gerekend woningen met een huurprijs van minder dan f 10 per week of f 43 per maand en van meer dan f 40 per week of f 170 per maand. De Studiecommissie inzake huis vestingsaangelegenheden heeft t.a.v. deze voorgestelde wijzigingen gunstig geadviseerd. Caeciliastraat en de Haarlemmer straat. idem voor de aanschaffing van een zangmethode in de r.-k. lagere school aan de Ter Haarkade. LEIDEN Op de agenda van de Leidse raad komen ook tal van voor zieningen op het terrein van het on derwijs voor. B. en W. stellen voor om t.b.v. de openbare en de r.-k.- school voor imbeciele kinderen een krediet van f 15.450 te verlenen voor de inrichting van een lokaal voor mo torische therapie in de schoolgebou- LEIDEN/DEN HAAG De reclas-» wen Da Costastraat en Haverstraat. sering zat met een 32-jarige kok uit Leiden echt een beetje in de moeilijk- Verder is er een voorstel om een bedrag van f 9.500 beschikbaar te stellen voor de eerste inrichting van één lokaal van de Prot. chr. kleuter school aan de Kennedylaan (Liszt- pad), uitgaande van de Ver. voor Chr. Fröbelscholen in Leiden. De brugklassen van de Rembrandt- scholengemeenschap worden voor het ontvangen van de studielessen ver deeld in kleinere groepen. In verband hiermede is het nodig dat een lo kaal in de hulpschool aan de Burg- gravenlaan 2, dat nog niet als klas lokaal is ingericht, van meubilair wordt voorzien. Voorts is het nodig Burggravenlaan 2 wordt ingericht dat 'n lokaal van het schoolgebouw voor het geven van muziekonderwijs. Met een en ander is een bedrag van f 5.276 gemoeid. B. en W. laten de raad weten, dat zij bereid zijn medewerking te verle nen aan de aanschaffing van hand wasbakken t.b.v. de r.-k. lagere scho len aan de Lusthoflaan. Damlaan, ADVERTENTIE juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 heden. Dat kwam vanwege de lange straf- geschiedenis welke de kok reeds ach ter de rug had. Die begon al ruim tien jaar gele den en resulteerde in een ter beschik* king stelling van de regering. Dat gaf een poosje rust doch nau welijks weer in vrijheid, liep he* weer mis. Het werd zo'n beetje de gevangen» in en uit. Na de serie veroordelingen, was hij dan in maart van dit jaar weer vrij man, doch in juni legde hij zioh toe op diefstal van rijwielen. Hij deed het alles simpel en naar vast systeem. „Zoiets als van een dienstregeling", constateerde de president van de Haagse rechtbank waar de kok zich had te verantwoorden. In Leiden pleegde hij de diefstal, reed er mee naar Den Haag en sleet zijn fiets voor een paar tientjes aan stations- personeel oi PTT-bestellers. Volgens verdachte was dat vijf maal gebeurd, doch de officier van Justitie wilde hem niet eens aan dat aantal houden. „Misschien is hü de tel wel kwijt geraaktopperde de j offioier. i De officier van Justitie zag wat in de vrouw, die verdachte nu heeft en i wilde hem ondanks alles nog een kans geven het leven te beteren, Daartoe luidde de eis acht maanden 1 gevangenisstraf waarvan twee maan- 1 den voorwaardelijk en aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. V. H. v. d Oe- ver had daar wel vrede mee, al be- j pleitte hij een korter deel van de on- I voorwaardelijke gevangenisstraf. Vonnis over 14 dagen. Gezinszorg LEIDEN De commissie voor de bedrijfstechnische schoolDe opleiding is niet alleen van be- Nu door de drie in deze gemeente werkzaam zijnde gezinscolonnes de exploitatierekeningen over 1967 zijn ingediend, is er een voorstel van B. en W. om aan de Stichting Interker kelijke Gezinszorg alsnog uit te ke ren een bedrag van f20.851. idem Stichting Kath. Gezinszorg en Ge- Gerer'Stichting8 Zr mwtgetappe! v00r individueel technisch onderwijs te Leiden heeft van het i P^™cuhc,e wegenbou- lüt werk f6.758. ministerie van onderwijs en wetenschappen de mededeling ont- Am«nteweïenTe Tw eigen rp 1 f vangen dat een nieuw gebouw voor deze school is geplaatst op straatmakers in dienst hebben. De leieTOOn de ureentieliist voor 1969 afgestudeerden van de dagschoolop- leiding straatmaken zullen even- bouw Duivenbodestraat. Deze klas- als dit voor andere vakrichtingen sen worden dezer dagen overgehe- het geval is in leerlingstelselsr- veld naar de 5-klassige noodschool band hun studie kunnen vervolgen, aan de Sumatrastraat, die thans j Van de zijde van de gemeente Lei» viijgekomen als gevolg van het ge- den is hierbij alle medewerking toe van de apparatuur niet meer op af doende wijze kunnen worden opgehe ven. Aangenomen mag worden, dat een Van het staatsbedrijf der PTT gemeentelijke tegemoetkoming voor j hebben B. en W een aanbieding ont- het bevorderen van verhuizing van vangen voor de plaatsing van een de urgentielijst voor 1969. Reeds geruime tijd ondervindt het Dit impliceert dat deze commissie telefoonverkeer van de Gemeentelij- een architect kan gaan aantrekken, ke Sociale Dienst moeilijkheden, die een voorlopig schetsontwerp doordat het vermogen van de huidige voor de te bouwen school gaat op- huistelefooninstallatie onvoldoende is maken, zulks met inachtneming van om onder alle omstandigheden de in- het door de commissie in overleg komende en uitgaande gesprekken te met de rijksinspecteur voor het la- verwerken. ger technisch onderwijs opgestelde Voorts treden er regelmatig storin- lokalenplan. Dit lokalenplan houdt gen op, die als gevolg van ouderdom .groot naar klein" in menig geval een effectieve stimulans kan vormen, me de met het oog op het verlies aan in komsten bij onderverhuur van over tollige vertrekken in de grotere wo ning. Naar het oordeel van B. en W. behoort de bedoelde regeling dan ook voor de eerstkomende tijd niet be- automatische huistelefooninstallatie met een capaciteit van maximaal 7 netlijnen en 35 toestellen en een lijn- kiezerinstallatie met maximaal 10 toestellen. De plaatsing van deze in stallatie zal een uitgave vergen van f21.500. terwijl voor het treffen van enkele bijkomende bouwkundige voor- perkt te worden, zü het dat op grond zieningen naar raming een bedrag van de praktijkervaringen deze re- j van f 1.500 nodig zal zijn geling wijziging behoeft. Zo achten B. en W. het bü nader inzien een bezwaar, dat bij verhui zing van een eengezinshuis naar een etagewoning een verschil van ten minste twee kamers, doch bij verhui zing van een etagewoning naar een andere etagewoning een verschil van slechts één kamer is vereist. Een PUlPVipPll UWW» WP nettenspeler Guido van Deth Ver-1 winst van één woon- of slaapvertrek band zal ook worden gelegd tussen als gevolg van doorstroming is in de het gezin en de werkende maat- I huidige situatie van onmiddellijk be- schappij. lang, ongeacht het feit, of de te ver laten woning een eengezinshuis dan wel een etagewoning betreft. Ingevolge de nieuwe verordening zal daarom een uitkering worden verleend bij verhuizing naar een wo ning. welke één of meer kamers min der bevat. B. en W. achten het echter wel ge wenst om in het geval van een ver schil van één vertrek tussen de beide woningen een lagere uitkering te ver strekken dan bij een verschil van twee of meer vertrekken. De tege- De tentoonstelling wordt van 16 t.e.m. 19 september gehouden in de Lagere Land- en Tuinbouwschool aan de Boerhaavelaan, van 23 sep tember t.e.m .4 oktober in de Chr. Techn- School aan de Vijf Meilaan en van 7 t.e.m. 11 oktober in de Pe- trakerk in het Kooikwartier. Het ligt in de bedoeling om de tentoonstelling in het voorjaar van 1969 achtereenvolgens te houden in Voorschoten, Katwijk en Oude We tering. Voorts komen in deze zitting enke le voorstellen in behandeling voor het treffen van een tussentijdse pacht- ontbinding van grond, gelegen nabij de Hoge Morsweg en in de Broek- en Simontjespolder. een voorstel tot aan koop van de percelen Groenesteeg 87, 100 en 102 en het brengen van een wijziging in het getal wekelijkse les uren vakonderwijs in openbare scho len voor buitengewoon onderwijs. Verder is er een voorstel tot het be noemen van een lid van het bestuur van de Ver. tot bevordering van de bouw van werkmanswoningen. in, dat de school de beschikking zal krijgen over lokaal praktijkruim ten op basis van 8 klassen voor elk leerjaar van de dagschool en 8 klas sen voor elk leerjaar van de part time-opleiding ingevolge het leer lingstelsel. Het nieuwe gebouw zal worden gerealiseerd op een terrein, gelegen tussen de Vondellaan en de spoor baan Rotterdam-Amsterdam. Het nieuwe gebouw zal naast de theorie- en praktijklokalen onder meer omvatten een tweetal gymnas tieklokalen, praktijkruimten voor de straatmakersopleiding en voor de metselaf deling. De bedrijfstechnische school die thans elf jaar bestaat heeft, niet tegenstaande het feit dat deze school als een modelschool voor het gehele land wordt aangemerkt, steeds moeten volstaan met een on voldoende behuizing. Naast het hoofdgebouw in de Medusastraat heeft de school de beschikking over een aantal noodlokalen in de Timor- straat, terwyl een aantal klassen telkenjare in andere schoolgebouwen moest worden ondergebracht. In de afgelopen cursusjaren waren en kele klassen gehuisvest in het ge reedkomen van een nieuw gebouw voor de openbare (mulo» mavo- school in Noord. In afwachting van de totstandko ming van het nieuwe gebouw heeft de commissie voor de bedrüfstech- nftsche school toestemming gekre gen voor de bouw van een loods ten behoeve van de straatmakersoplei- ,,ne' j Voorts werden de volgende, reeds Deze opleiding, die bij de aanvang I in tijdelijke dienst aan de school ver gezegd voor wat betreft de prak- tische opleiding. De aanvullende theoretische opleiding geschiedt op de school in de Medusastraat. In haar vergadering heeft de com missie voor de bedrijfstechnische school een tweede leraar straatma ken benoemd, te weten de heer T, Robbertsen. De benoeming vond plaats in tijdelijke dienst. In de ver gadering werd de heer G. L. Wie- laert. die reeds als leraar in tijdelij ke dienst aan de school was verbon den, benoemd tot leraar in vaste dienst. van het schooljaar 1967/68 samen met een opleiding in Enschede als eerste officiële dagschooloplei ding in Nederland is gestart, telde in het eerste cursusjaar 14 leerlin gen. De praktijklessen werden tot nog toe gegeven op een terrein ach ter het schoolgebouw aan de Timor - straat. Het *6 de bedoeling om deze op leiding in de toekomst te doen uit groeien tot een volledige wegen- bouwopleiding (asfaltering e.d-). De Stichting Bevordering Wegen bouw te 's-Gravenhage is bü de straatmakersopleiding steeds nauw betrokken geweest. bonden leraren, voor het cursusjaar 1968 69 benoemd: A. G. van 't Hag, H. Kleevens. F. S. Vermeulen. W. Schuitema. B. P. Uittenbegaard. H. Kors, C. D. J. Schaasberg. E. Duurs- ma en J. Jongeleen. Leidenaars botsten tegen vangrail ADVERTENTIE NOORDWIJK LEIDEN Door tot nog toe niet opgehelderde oor zaak raakte gisteravond op de Heren weg in Noordwijk in de bocht ter hoogte van de Johanna-Hoeve een scooter van de weg af. Het voertuig botste tegen een ter plaatse staande vangrail, waardoor de bestuurder en zyn duo-passagier, beiden Leidenaars en resp. 19 en 18 jaar oud. kwamen te vallen. Zü liepen diverse verwon dingen op. terwijl de duo-passagier bovendien een hersenschudding be kwam. Op doktersadvies werden zü naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3