peiderdorp bouwt volop ONDERZOEK NAAR KINDERTEHUIS l Mr. Gallas verlaat „De Rijnstreek Uitspraken van Wallace en Nixon iiemeente gaat geld lenen zXesToetingsavond nieuwe inwoners Gedeelte van Leiderdorp zonder stroom RUIMTE VOOR IEDEREEN Weer vragen over Wilton - Fijenoord Mensenoffer VEERTIG JAAR IN DE IJSKAST Premier Vorster over Zuid-Afrika's politie in Rhodesië Rolstoelen voor Johannesstichting Ball en Malik stonden lijnrecht tegenover elkaar SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD AG 12 LITTLE ROCK/ NEW ORLEANS PAGINA 15 (AP) De kandidaat voor het pre sidentschap van de derde party, George C. Wallace, heeft zijn aan vallen op de Republikeinse partij zUn grootste concurrente ver scherpt. In een toespraak in Little Rock (Arkansas) waarschuwde hij gisteren de kiezers in de zuidelijke staten, dat „zij ons al eerder mooie praatjes verkocht hebben, maar dat zij geen enkele belofte gestand heb ben gedaan". In 1952 hadden de Republikeinen ongekend krachtig gepleit voor de rechten van de afzonderlijke staten, maar daarna maakten zij rechtsom keert en benoemden Earl Warren tot president van het hooggerechtshof in de VS. En Richard Nixon, de huidige kandidaat der Republikeinen, was destijds vice-president.Nixon was in 1956 nog steeds vice-president, toen de heer Eisenhower en hij voor de eerste maal sinds de oorlog tussen de staten de bajonet op de ruggen van de bevolking van Arkansas plaatsten. Dit was een zinspeling op het gebruik van federale troepen voor de schoolintegratie in Little Rock. Op een bijeenkomst v*n oud- strijders in New Orleans verklaarde Wallace, dat, als er geen eervolle vre de mogelijk blijkt in Vietnam, „Wij onze toevlucht wel moeten zoeken in de militaire macht van dit land". In Charlotte, Noord-Carolina, ver klaarde de Republikeinse kandidaat voor het presidentschap, Nixon, dat de Amerikaanse Senaat, gezien de be- zetting van Tsjecho-Slowakije. de ra tificatie van het kernstopverdrag dient uit te stellen. Nixon zei, dat hij overleg had gepleegd met een aantal Republikeinse leiders, onder wie gou verneur Rockefeller van New York. en dat deze zijn standpunt bleken te delen. In Leiderdorp gonst het bouwactiviteiten. In de Ilan- en Meijepolder verrij- lïuizenden woningen. Een Hte daarvan eenge- foningen is reeds be id. Op het perceel grond achter de gereformeerde Scheppingskerk, dat omsloten wordt door de Laan van Ouder zorg en de Van Diepeningen- laan is het Rotterdamse aanne mingsbedrijf Boele en Van Ees teren bezig met de bouw van een groot flatgebouw, dat 335 wooneenheden, 11 winkels en 4 dagwinkels zal gaan bevat ten. Het duurt nog geruime tijd voor dit complex zal kunnen worden opgeleverd. Aan de Laan van Ouderzorg telt de pSTGEEST De gemeente ldie maandag 16 september, Ids om half acht in openbare lering bijeenkomt, zal een be- moeten nemen over het voor- B. en W. tot het aangaan i vaste geldlening tot een be- |»n f 680.000. |geld zal worden besteed voor v van 'n loods voor gemeente- (f 130.000); voor het treffen oorzieningen aan het terrein meentewerken (f 150.000) en ohdatie van de vlottende I (f400.000). Ir deze lening gelden de volgen- waarden: 6 3/4% rente, half- i te voldoen; koers 99 3/4;% I 25 jaar en een aflossing in e jaarlijkse termijnen, n W. stellen voor de geldlening marden. tes jongens stalen acht bromfietsen •TGEEST Eind vorige zijn zes jongens aangehouden ')ben bekend sinds half augus- it bromfietsen te hebben gesto- iervan zyn er zeven terugge- De jongens, in leeftijd va lid van 13 tot 15 jaar, konden fcn aangehouden nadat een van pl&d geprobeerd een bromfiets te ppen. >penk - elsaff O IGSTGEEST B. en W. delen Md mee, dat zij besloten beb op dinsdag 22 oktober een bij- Mist te beleggen ter begroeting idegenen, die zich in de loop van Mr in de gemeente gevestigd M. Deze bijeenkomst zal wor- jehouden in het gemeentecen- B aan de Lytweg. m is de bedoeling dat daarnaast (leder van de plaatselijke vereni gen twee vertegenwoordigers zul- Worden uitgenodigd. De hoop I uitgesproken, dat de leden van femeenteraad aanwezig zullen £om met het college en de verte- •ordigers van de plaatselijke gingen e.d., als „ontvangende op te treden. I dergelijke avond brengt kos- fflet zich mee. Daar hiervoor I bedrag op de begroting is uitge- fen, stellen B. en W. de raad f een bedrag van f 1000 beschik- f te stellen. Uit dit bedrag zullen fctouur. koffie e.d. betaald moe- borden. ^ens hebben B. en W. het voor- II een aantal dia's van oud en Oegstgeest te vertonen. Daar Deente hierover niet de beschik- heeft. zullen deze vervaardigd rten worden. Uit het beschikbaar lellen bedrag zullen ook de kosten [*an betaald moeten worden. LEIDERDORP Een groot ge deelte van Leiderdorp heeft gister middag vier uur zonder stroom ge zeten. Het veroorzaakte, vooral in de bedrijven, nogal wat ongerief en voor dc kinderen was het jammer, dat zij op deze vrije middag niet naar het tv-jeugdprogramma kon den kijken. Enkele minuten over half twee viel de stroom uit. Technici van de Ste delijke Lichtfabrieken in Leiden con stateerden al spoedig, dat bü graaf werkzaamheden voor de reconstrue ring van het kruispunt Zyidijk, Splinterlaan. Van der Valk Bouman- weg en Spanjaardsbrug een hoog- en laagspanningskabel waren stukge trokken. Direct werd met de herstel werkzaamheden begonnen. Daarmee was men om vijf over half zes ge reed. Aan de Rijksuniversiteit in Utrecht slaagde voor het kandi daatsexamen diergeneeskunde de heer G. M. Winnen uit Voorschoten. Korfbalprogramma WARMOND Het programma van de chr. korfbalvereniging „War mond" voor zaterdag vermeldt vier wedstrijden. Thuis spelen om 2 uur de Warmond b-pupillen tegen de Fiks a-pupillen uit Oegstgeest en Warmond II tegen Excelsior 4 uit Delft. 2.30 uur. Warmond I gaat naar Voorburg, waar om kwart over v ier tegen V.E.O. wordt gespeeld. Het derde team speelt eveneens om kwart over vier tegen VES 6 in Den Haag. De opstelling van Warmunda I (Warmond) in de chuiswedstryd te gen S.J.Z. I uit Zoeterwoude is: A v. Kampen (doel), J. v. Grieken. R. Ciere, C. v. Westerop en H. Vergeer (achter), J. Mulder en Th. v. Rijn (midden) en H. Ritzen, J. Meskers. W. Meskerks en M. Schavemaker (voor). De jaarlijkse huis-aan-huis col lecte voor het Prot. Interkerkelijk Thuisfront zal in Warmond van 16 tot en met 21 september worden ge houden. LEIDEN Experimenteel Kerke- werk van de Leidse herv. gemeente houdt zondagmorgen half elf in dp recreatiezaal van de Rijnlandflat aan de Beethovenlaan een gesprek. De leiding van dit gesprek berust by dr P. L. Schoonheim. Onderwerp: Ruimte voor iedereen. De titel is ge kozen naar anleiding van een spe ciaal nummer van „De Open Deur" over dit onderwerp. Deze ruimte moet uiteraard niet alleen letterlijk worden opgevat in de zin van woon ruimte. De levensruimte van een mens is vooral zijn geestelijke le vens- en woonruimte. DEN HAAG (GPD) Het touw trekken om Wilton-Fijenoord heeft opnieuw geleid tot het stellen van vragen uit de Tweede Kamer. Drs. J. M. den Uyl, de fractievoorzitter van de PvdA, heeft aan de minis ter van Financiën gevraagd of het waar is, dat de strijd om het bezit van de Rotterdamse werf geleid heeft tot forse stijging van sommige aan delenkoersen. „Is de minister niet van mening", zo vraagt de heer Den Uyl, dat de uit een dergelijke koersstijging voort vloeiende vermogenswinsten de wen selijkheid van een speculatiebelasting opnieuw hebben onderstreept?" De heer Den Uyl wil verder van de re gering weten of zij voornemens is voorstellen tot invoering van een dergelijke belasting te doen. Een ander lid van de PvdA-frac- tie, drs. J. van den Doel, heeft vra gen gericht tot de Minister van Eco nomische Zaken. De heer van den Doel wil weten of de door de rege ring verstrekte rentesubsidies het de Rijn-Schelde mogelijk hebben ge maakt om een bod uit te brengen op Wilton-Fijenoord-Bronswerk. dat hoger was dan het bod van de V M.F. Zo ja, acht de regering een dergelijke besteding van overheids gelden in overeenstemming met het doel, waarvoor ze zijn verstrekt? Als het antwoord op deze laatste vraag ontkennend luidt, vraagt de heer Van den Doel of de minister bereid is zijn subsidiebeleid te dezer zake opnieuw te overwegen. NIEUW DELHI (Reuter) Een Ir.diase aannemer heeft op 21 mei van dit jaar een 12-jarige jongen als mensenoffer gebruikt en hem de hals afgesneden voordat hij met de bouw van een dam begon, zo heeft de minister van Binnenlandse Za ken van de Indiase staat Rajahstan meegedeeld. Leden van de oppositie eisten daarop het aftreden van de regering van de staat. Gevraagd werd waarom de politie zo lang met bet onderzoek had gewacht. Vijf we ken nadat zijn vader hem als ver mist had opgegeven werd 't lichaam van de jongen gevonden. Vier per sonen werden in verband met de moord gearresteerd. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Gerrit Jacobus, z. v J. K. Guijt eo N. de Zwart; Arjan Alexander, z. v. A Heemskerk en A. de Hoog; Anna Maria Elisabeth d. v. F. J. M. van Adrichen en M Lelieveld; Wilhelml- na Allda Maria. d. v. C. G. G. van Veen en P. S. B. Mulder; Jannetje Jacoba, d. v. J. M. van Hal en E. van der Kwaak; Johannes, z. v. G. J. KeiJ- zer en J. Mulder; Helena Petra. d. v. P. den Hollander en N. van der Plas; Ancuska Alberdlna. d. v, P. Veenman en G A de Graaff; Miranda Elvera, d v P. van der Kwaak en E. de Melj; Karin Maria Jacoba, d v. J. J. Fllarski en M J. Rijsbergen; Marie Louise, d. v. P W van Hoeve en G M. Brouwer. GETROUWD P W M Stuifzand en A J Jansen. flat 5 verdiepingen en aan dc f I I A 1VTT"\ 1 1VT TIV Van Diepeningenlaan is zij 10 J[ XXJLjO 1 J\l1 JLFJljl 1 11 1 hoog. De eerste verdieping wordt gevormd door zeer rui me flats met 5 en 6 kamers en daarboven komen maisonnet- tes. (Foto LD/Holvast). I HAARLEM (GPD) De raad voor de kinderbescherming in Haar lem gaat een onderzoek instellen Burgemeester Smolders (Alkemade) nieuwe voorzitter waterleidingbedrijf naar de toestanden in een kinderte huis aan het Ripperdapark in Haar lem. waar pleegkinderen zouden blootstaan aan een ernstige mate van verwaarlozing en mishandeling, Omwonenden hebben hiervan aan gifte gedaan bü de kinderbescher ming. In het tehuis wordt de scepter ge zwaaid door een 47-jarige vrouw. Aanvankelijk hadden de omwonen den drie huisvrouwen contact opgenomen met die Haarlemse kin derpolitie, maar deze kan niet ingrij pen, alvorens duidelijk Is gebleken dat hier sprake Is van een misdryf. De secretaris van de raad, mr. H. E. Prinsen Geerligs, verklaarde van morgen dat er enkele jaren geleden een onderzoek heeft plaatsgehad in het pleeggezin, maar dat er toen geen aanleiding was om in te grij pen. Volgens omwonenden zouden er al geruime tyd „onbeschrijfelijke toestanden" heersen in het heren huis, waar op het ogenblik vyf kin deren verblijven, maar welk aantal In het verleden veel groter was. Vol gens omwonenden zouden de kinde ren moeten slapen tussen honde- en kattevuil, zouden Ujfstraffen worden uitgedeeld en zouden de kinderen veel te weinig te eten krijgen. Ondanks telefonische aanklachten om. van een schoolhoofd bij de GGD en de kinderpolitie, werd een onderzoek niet noodzakelijk geacht. Toen het schoolhoofd de pleegmoe der dreigde officiële stappen te zul len nemen, nam zij de kinderen van school. BOSKOOP In het gemeentehuis is gisteren afscheid genomen van burgemeester mr. R. M. Gallas als voorzitter van het waterleidingbedrijf „De Rynstreek" omdat zyn gemeen te Alphen geen deel uitmaakt van het bedryf. Burgemeester P. M. F. Smolders van Alkemade zei verheugd te zijn over de benoeming van mr. Gallas naar Alphen, maar betreurde diens daaruit voortvloeiende afscheid van het waterleidingbedrijf. Hij hoopte dat Alphen ook bij „De Rynstreek" zal worden aangesloten, zodat de scheidende voorzitter dan in het be stuur kan terugkeren. Uit dankbaar heid voor het vele werk dat mr. Gal las voor het bedryf gedurende zijn 2 Va -jarig bestaan heeft verricht, bood de heer Smolders hem een boe- kenbon en een zilveren schenkkurk met inscriptie aan. De heer T. Ververs uit Waddinx- veen. het oudste lid van het algemeen bestuur, noemde dit afscheid vreug devol voor de heer Gallas, maar spijtig voor het bedryf. Hy prees de democratische leiding van de schei dende voorzitter. Tot slot gewaagde hij van een uitstekende onderlinge samenwerking. In zijn dankwoord tot de sprekers merkte burgemeester Gallas op dat hü het werk voor „De Rijnstreek" al tijd met veel genoegen heeft verricht, omdat hij de mogelijkheid zag een goed bedryf te formeren. In zijn toe spraak betrok hij ook directeur A. v. d. Kaay, die hem op by zonder kun dige wijze heeft bijgestaan. Aan dit afscheid g^ng een vergade ring van het algemeen bestuur voor- Burgemeester mr. R. M. Gal las van Alphen nam gisteren af scheid als voorzitter van het wa terleidingsbedrijf. „De Rijnstreek". Zijn opvolger, burgemeester P. M. F. Smolders van Alkemade, biedt hem namens het dagelijks bestuur een boekenbon en een zilveren schenkkurk aan. (Foto LD/Holvast) af tijdens welke burgemeester Smol ders van Alkemade met vrywel alge mene stemmen tot voorzitter werd gekozen. Op voorstel van burgemees ter J. A. Detmers van Zoeterwoude werd dc Leiderdorpse wethouder Meerburg benoemd in de vakature in het dagelijks bestuur. De overige agendapunten leverden geen moeilijkheden op. Enkele leden spraken er hun vreugde over uit dat het water nu mangaan-vry is; de heer Wagenaar (Alkemade) liet ech ter een geheel ander geluid horen, want in Oude Wetering zit men nog steeds met „modderwater". Hij pleit te voor een noodoplossing. De direc teur gaf hierop een uitvoerige uit eenzetting, waaruit naar voren kwam dat gedurende vüftig jaar niets aan mangaanbestryding is gedaan. 'Het zal nog wel enige tyd duren voordat het euvel Is verholpen. Hoewel spuien een kostbare zaak is, wordt dit toch dag en nacht gedaan. Maar er zijn laag gelegen woningcomplexen waar het mangaan zich - op het laagste punt - verzamelt. De waterproductie is nu mangaan-vry; gehoopt wordt dat het mangaan binnen twee jaar ook uit alle leidingen zal zijn ver dwenen Een noodoplossing zal wor den overwogen. SCHIPHOL (ANP) De ope- ratie-Stinson is gelukt. Het 40 jaar geleden in de Amerikaanse staat Illinois opgestegen eenmo- torige Stinson-vliegtuig, dat in augustus 1928 by een even avon tuurlijke als roekeloze poging om vla Ontario en Sondre Strómfjord op Groenland naar Stockholm te vliegen, op het eeuwige ijs bü Groenland te recht kwam, en daar sedertdien gestaan heeft, is gisteren na een vlucht van 90 kilometer over de ijsvelden hangend onder een Si korsky hefschroefvliegtuig van de met de SAS geassocieerde luchtvaartmaatschappij Green landair 40 jaar te laat op Sondre Stromf jord aangekomen. De beide onfortuinlijke Ameri kaanse piloten van het kleine vliegtuig Hassell en Cramer, werden in 1928 zowaar nog ge red ook. zjj het na een barre tocht van twee weken over het ijs. Hun vliegtuig stond letter lijk en figuurlijk 40 jaar lang in de ijskast en is daar thans nog ln verwonderlijk goede staat uit gehaald. Voor het transport per heli kopter werden de vleugels van het toestel verwijderd, waarna de romp hangend in een lus aan de helikopter werd weggevoerd. De vleugels zullen later worden opgehaald en dan weer aan de romp worden bevestigd. Het hgt in de bedoeling de thans gebor gen Stinson een blijvende plaats te geven in 't museum te Roek- ford en waar vandaan het veer- jaar geleden vertrok. Op een bontshow in Amster dam werd deze bontmantel ge toond. Deze dwarsverwerkte chin chilla kostte maar eventjes f 40.750.' Overigens was zij niet de duurste. Dat was een donker bruin sabelbontmanteltje, dat voor het lieve sommetje van f 80.000 te koop was. PRETORIA (AP) Zuid-Afrika zei zijn politie-eenheden in Rhode sië handhaven „totdat wij de zeker heid hebben dat er geen terroristen meer op weg zijn naar Zuid-Afrika", aldus verklaarde eerste minister Vor ster gistel-avond op een congres van de Zuidafrlkaanse Nationalistische party. Hij werd lulde toegejuicht. Vorster maakte melding van be sprekingen, die hij met de Engelse minister voor Gemenebestzaken, Thomson, had gevoerd over de aan wezigheid van Zuidafrlkaanse politie in Rhodesië. Die aanwezigheid heeft niets te maken met het geschil tussen Engeland en Rhodesië. „Wij hebben onze politie naar Rhodesië gestuurd om tegen terroristen te strijden, die naar Zuid-Afrika willen komen", al dus Vorster. ARNHEM (GPD) Een in oude klederdrachten gestoken delegatie uit Urk en een afvaardiging van de Prinses Margrietkaaeme in Wezep hebben gistermiddag aan de genees heer-directeur van de Johannesstich ting in Arnhem, dr. A. Klapwijk twaalf rolstoelen aangeboden. Ze zul len v/orden gebruikt om de mogelijk heden voor de kinderen om naar bui ten te gaan te vergroten. De twaalf door de twee delegaties aangeboden stoelen vormen een onderdeel van 52 stuks, die reeds door de militairen aan revalidatie-centra zijn geschon ken. Ze maken de stoelen in hun vrije tyd onder leiding van majoor Van Fürer. Ze worden dan weggeschon ken aan een instelling die er de meeste behoefte aanheeft. Het ini tiatief tot de (rolstoelen)actie is ge nomen door majoor Van Fürer. Het geld, dat nodig was (en is) werd door de militairen by elkaar gebracht. Ook de inwoners van Urk hebben zoveel geld by elkaar weten fce krygen, dat de familie Taal, die de Urker bevol king vertegenwoordigde, de stoelen kon aanbieden. NEW YORK (Reuter) De Vei ligheidsraad is gisteren weer byeen- geweest zonder tot een uitspraak te komen over de voortdurende botsin gen tussen Israëlische en Egyptische strydkrachten ln het gebied van het Suezkanaal. De vertegenwoordigers van Amerika en Rusland stonden lynrecht tegenover elkaar. De Ame rikaan Ball betoogde, dat de raad energiek moet optreden tegen schen- energiek moet optreden tegen schen dingen van het bestand. H(j deed een beroep op de twee partyen, aan de plaatseiyke commandanten strikte orders te geven om incidenten te vermyden. De Rus Malik eiste ech ter dat de raad Israël zou veroorde len. Hy noemde vrede onmogeiyk zolang de Israëlische troepen Ara bisch grondgebied bezet houden. De raad ging uiteen zonder een da tum voor een nieuwe by eenkomst vast te stellen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15