Feestelijke nieuw orgel overdracht Zuiderkerk (GLOVfSMNEES A.B.K. staat positief tegenover orkest Z.H. iekwame tan Chris introductie Hanegraaff Maar ontevreden over arbeidsvoorwaarden Godsdienstonderwijs- subsidie in gevaar Collega's bekeurd EEN RIJKE AANWINST: Hugo Gaus vordert met de opera „Reconstructie" Taptoe Delft trok minder bekijks Ned. Kamertoneel naar Maastricht Snoezig hè, die Gulf Extra Kick Aktie. Japans enthousiasme voor Hf het Concertgebouworkest Dorpskerk Hillegom krijgt koororgel Gesprek met verontrusten Gevolg van Mammoetwet Nieuw recept! Eet eens voor de afwisseling A 4 VISPANEES 400 GRAM 2,15 [SDAG II SEPTEMBER 1968 ■ElDSm DAGBLAD PAGINA 9 V st.; dulcia&n 16'; trompet 8'; schalmei 4'; tremolo. Rugwerk: Holpüp 8'; quintadeen 8'; prestant 4'; roerfluit 4'; flageolet 2'; quint 11/3; scherp IV st;. sesquialter II st.; dulciaan 8'; tremolo. Pedaal: Subbas 16'; gedekt 8'; pres tant 8'; octaaf 4'; mixtuur IV st.; fagot 16'; klaroen 4'. Koppelingen: RugwerkHoofdwerk, HoofdwerkPedaal, RugwerkPe- LEIDEN Onder de belangstelling van velen is gisteravond de Zuiderkerk aan de Lammeschansweg het nieuwe kerk- ?1 op feestelijke wijze in gebruik genomen. Dit door de firma v. d. Linden te Leiderdorp prachtig vervaardigde instru- lent, waarvan de heldere, nimmer scherpe klank doet denken die van de zuid-Duitse kerkorgels, betekent voor de Geref. ?rk te Leiden een bijzonder waardevolle aanwinst. De kosten ervan bedroegen 100.000, doch deze som had nauwe- beter besteed kunnen worden, ilve deze overdracht vond tevens its die van de geheel vernieuwde len, voorzien van nieuw meubi- nieuwe wandversieringen, oor eveneens een bedrag van [100.000 benodigd is geweest. eenE Met begeleiding van het oude or- !l werd eerst Psalm 33:1 gezongen, •toe de organist van de Zuider- de heer W. v. d. Brink zijn werking verleende. Vervolgens door de heer Mulder, voorzitter Orgelcommissie de overdracht het nieuwe orgel aan de kerke- plaats. Deze wees er op, dat bij bouw van de Zuiderkerk in 1938'' het orgel eerst op de laatste its kwam. waarom men moest .n met handhaving van het ou- uit de Hooigrachtkerk stammen- orgel. Dit bleek echter thans in geheel niet meer aan de eisen te toen, de omvang der dispositie te gering, terwijl bovendien tel- te veel reparaties nodig waren. >m werd besloten tot de aan- ïhaffing van dit nieuwe orgel, waar- nu al deze bezwaren opgeheven I. Spr. dankte in het bijzonder de iwers, alsmede de heer Chris Ha- legraaff, die als adviseur regelmatig :zicht op de bouw heeft gehouden. Hj wenste speciaal de organist, de ir v. d. Brink, die nu zyn oude in- lent voor het nieuwe mag ver- wisselen, geluk. Ds. J. Bovenberg, voorzitter van de •keraad aanvaardde hierop het ;eb.: geschenk met grote dankbaarheid. Tussen de predikanten en de muzi kanten bevindt zich de gemeente, al dus spr. Zy stelt zich uitbundig, vro lijk, dan weer ernstig in de dienst van God, veelstemmig, want gods dienst is nooit eentonig. Daarop gaf de heer Chris Hanegraaff een uitvoe rige explicatie over het nieuwe orgel, dait geschikt is voor het uitvoeren van een groot repertoire. In zijn daarop volgende bespeling, waartoe hij composities van Bach, Ant. van Noordt, S. Scheidt. José Ellas, C. M. Widor, Heimut Walcha. Henry Gagnebin en Jan Zwart had uitgekozen, was het zijn bedoeling, zoveel mogelijk aparte stemmen te laten horen. De veelverscheldenheid van kleuren is dan ook tijdens zijn bekwaam spel nadrukkelijk naar vo ren gekomen. Ook zijn registraties getuigden van deskundig inzicht. Overtuigend is gebleken, dat dit| nieuwe instrument aan hoge artistie ke eisen voldoet. De heer Kurpershoek droeg vervol gens de gerestaureerde lokalen aan de Kerkeraad over. Lokalen, trappen huis en portalen waren totaal uit de tijd geraakt en het is thans een lust voor het oog dit alles te bezichtigen Ook het meubilair was verouderd, Thans is daarin een algehele veran dering gekomen. In het bijzonder de lokalen, die een droefgeestige indruk maakten, zijn thans fris aangekleed en verfraaid. Spr. dankte allen, die hieraan hun medewerking hadden verleend. Mevrouw De Jager, spre kend in opdracht van de Commissie (Foto LD/Holvast) „Bloemen in de kerk" bood speciaal namens Wijk I en Wijk IV drie plan tenbakken aan. alsmede twee gieters aan de koster, de heer Van Diggelen, die met de verzorging van de planten belast is. De inzameling voor de nieuwe aan kleding had in totaal f3221,97 opge bracht. voor welk bedrag o.m. een piano is aangeschaft. Ds. J. Bovenberg heeft tenslotte een geestig dankwoord gesproken. Na het zingen van Gezang 50:1, 3 en 4 bestond er, onder het genot van een kopje koffie, voor alle aanwezigen gelegenheid kennis te nemen van de voortreffelijke onder leiding van ar chitect H. v. d. Berg tot stand geko men restauratie, waardoor de Zuider kerk nóg meer dan tot nu toe, een alleszins geschikt centrum voor cul turele activiteiten zal zijn. De Ger. Kerk mag hiermee wel van harte ge luk gewenst worden. H. De dispositie van het nieuwe orgel is als volgt: Hoofdwerk: Prestant 8'; roerfluit 8'; spitsgamba 8'; octaaf 4'; gemshoorn 4'; nazard 2 2/3; octaaf 2'; mixtuur BRUSSEL (GPD) Hugo Claus heeft medegedeeld dat het liiberetto van de opera Reconstructie, dat hij samen met Harrie Mulisch schrijft, byna is voltooid. De opera handelt over de sociale revolutie in DatUns-Amerika. Vijf componisten zullen de muziek com poneren. De opera Reconstructie, die in opdracht van de Nederlandse Ope ra-Stichting wordt gemaakt zal in juni 1969 in het Theater Carré in Amsterdam, in het kader van het Holland-Festival, in première gaan. DELFT (ANP) De Taptoe Delft 1968 heeft belangrijk minder belang stellenden getrokken dan vorig jaar. De bezetting van de militaire mu- ziekshow liep terug van 95 vorig jaar tot 80 nu. Bij de voorgaande 14 shows lag de belangstelling altijd boven de 90 De voorzitter van het Taptoecomité, de heer P. C. Elffe- rich, was van mening dat de achter uitgang moet worden toegeschreven aan de minder gunstige weersom standigheden en aan de geringe pu bliciteit die, ten gevolge van de situa tie in Tsjecho-Slowakije, aan de Taptoe is gegeven. BRUSSEL (GPD) Het Ned. Ka mertoneel Is uit zijn schouwburg in de Antwerpse Breydelstraat wegge trokken. De groep van Cas Baas en Willy van Heesvelde heeft zich met ingang van 1 september j.l. als Groot Limburgs Toneel in Maastricht ge vestigd. Er bestaan nu plannen in Antwer pen voor een Nieuw Nederlands Ka mertoneel. Kern daarvan zou het Randstadtheater van Deurne zijn, uitgebreid met enige actrices van het N.K. zoals Paula Sleyp, die niet mee naar Maastricht zijn gegaan. Het ligt in de bedoeling dat de nieuwe groep wel geregeld de schouwburg in de Bredyelstraat zal bespelen, maar dat er ook Vlaamse cabaretprogramma's in samenwerking met de Vlaamse ra dio en TV zullen worden gebracht. ADVERTENTIE Ze weten niet van ophouden daar bij Gulf. Nauwe lijks heb ik al die enige artikeltjes van de eerste ronde bij elkaar, of ze komen alweer met de tweede ronde. Nou, dat wordt weer naar de pomp rijden. En flink sparen geblazen.Want dat knalgekke l ijsemmertje moet ik persé hebben. UTRECHT (ANP) De Algemene Bond van Kunstenaars, aangesloten bij het N.V.V., heeft zich positief opgesteld tegen over de wijze van opzet met betrekking tot de functie van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland, dat vorige maand be gonnen is na een fusie van het West-Nederlands Orkest en het Zuid-Hollands Orkest. Ontevreden is de A.B.K. over de loon- en arbeidsvoorwaarden, die volgens de N.V.V.-bond te wensen overlaten. Het Stichtingsbestuur heeft tot nu toe het maximum aan financiële j middelen weten te verkrijgen, zo is de indruk van de ABK, maar voor de 37 musici (er is in het nieuwe or kest plaats voor 43 betekent dit een minimum. Het Stichtingsbestuur is er namelijk niet in geslaagd voor het nieuwe orkest dezelfde subsidierege ling te verkrijgen als voor andere stedelijke en gewestelijke orkesten, d.w.z. een Rijkssubsidie van 50 in nlaa: lie, I „ji TOKIO (ANP) Een van de be- tretl kendste muziekcritici in Japan, Mar- i, cel Grilli. heeft in The Japan Times PCb|<het Klotste Engelstalige dagblad in Era Japan) een zeer lovende en uitvoe- ;ide3 rlge recensie gepubliceerd van het eerste optreden van het Concertge- :1rg8| bouworkest op 7 september in 'i Tokio. Hij zegt o.m.. dat het orkest ;5' r" uitstekende solisten heeft, dat het !b.:i Mendelssohn's „Midzomernachts- 011" droom" betoverend, fantasierijk en sprookjesachtig vertolkte en dat hij het uit 1963 daterende werk „Eglo- ?ues" van de Nederlandse componist Robert Heppener enorm virtuoos en Intelligent bracht. Enthousiast is Grilli over de ver raat tolking van Mahlers Eerste Symfo nie. Bernard Haitink noemt hqj een van de meest vooraanstaande Mah- ler-vertolkers ter wereld. „De dirigent had alle wisselende en abrupte stemmingsveranderingen van Mahler stevig onder controle, de emotionele, groteske en rhetorische passages kwamen alle bewonderens waardig naar voren. Vooral de grote climaxen waren prachtig opgebouwd. Ieder lid van het orkest afzonderlijk steunde elk detail in frasering, nu ances en tempo en de musici speel den alsof ze werkleUk van hun ei gen muziek genoten. De stormach tige finale was groots, al het triom fantelijke waarom de muziek vraagt werd erin tot uitdrukking gebracht. Aldus Grilli. De N.H. Kerk te Hillegom krijgt binnenkort een tweede orgel, afkom stig van de Hervormde gemeente van Honselaarsdijk. Via Ds. Brouwer (eerttfds Hervormd predikant te Hil legom) bood de kerkvoogdij van Hon selaarsdijk dit orgel geheel gratis aan, nu in haar nieuwe kerkgebouw een geheel nieuw groter orgel werd geplaatst. Nadat in Hillegom de tech nische zijde bezien was inzake de op stelling en dergelijke, verrastte ds. F. Brouwer de Kerkvoogdij der Her vormde Gemeente met dit prachtige aanbod. Inmiddels is het orgel te Honselaarsdijk afgebroken en wordt het in Hillegom o.l.v. cantororganist S. P. Visser opgebouwd. Het zal o.m. dienst doen als Koororgel. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Pesse D. C. C. Stap te Heerlen - te Menaldum C. S. Ver- woert te Eethen. Aangenomen naar Rotterdam-Zuid (vac. A. de Meijerer) J. van Dok te Noordwijk-Binnen Bedankt voor Spijkenisse (3de pred. pl.) (toez.) J. Oskamp te Egmond aan Zee - voor Vlaardingen (vac. G. Biesbroek) (toez.) Jac. van Dijk, schoolpred. te Den Haag. GEREF. KERKEN. Beroepen te Grootegast (vac. S. van der Linde) J. W. Broersma te Wes- terborg - te Zwijndrecht-Groote Lind G. Oppedijk te Delft. Bedankt voor Urk (4de pred. pl.) R. Akkerman te Driebergen. GEREF. KERKEN Vrijgemaakt Bedankt voor Bergentheim J. M. Goedhart te Drachten. CHRIST. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar 's-Gravenzande, R. Slofstra te Mussel. GEREF. Gemeenten. Beroepen te Den Haag-Zuid J. C. Weststrate te Meliskerke. de salarissen van de orkestmusici. Gezien de moeilijke financiële posi tie van de schatkist kan de minis ter geen subsidie in het uitzicht stel len. De ABK vindt het triest dat door de fusie van twee orkesten discrimi natie is ontstaan. Weliswaar zijn de DELFT (ANP) Talrijke politie mannen van de rijks- en gemeente politie, die gisteren in Delft hebben deelgenomen aan het landelijk voet baltoernooi, dat was georganiseerd door de Delftse politiesportvereni- ging en onder auspiciën stond van de Nederlandse Politiesportbond. hebben van hun collega's van de Pynacker- se rijkspolitie een bekeuring gekre gen, omdat ze hun auto's verkeerd hadden geparkeerd. In het openingswoord was meege deeld dat op de Middelweg geen au to's mochten worden geparkeerd. Voorts werd gedurende enige uren 'n agent op deze weg geposteerd om de arriverende deelnemers aan het toernooi te waarschuwen. De man moest echter op een gegeven mo ment zelf aan het toernooi deelnemen zodat niet me'er gewaarschuwd kon worden. Onder de politiemensen, die een bekeuring opliepen heerste aan het eind van het toernooi wel enig misnoegen. loon- en arbeidsvoorwaarden bij het gefuseerde orkest aanzienlijk beter dan by de twee afzonderlijke orkes ten. maar toch is nog sprake van een grote achterstand vergeleken met de andere orkesten. Zo zijn de salaris sen vastgesteld op de minima van de groepen 1 tot en met 4 van de voor gesubsidieerde orkesten gelden de salarisregeling, er is geen rekening gehouden met ervaring, de vakantie toeslag van 6 ontbreekt, evenals trouwens de vijfdaagse werkweek, de vakantie bedraagt 30 dagen inplaats van zes weken en bovendien gelden geen regels voor arbeidstijden, het aantal diensten e.d. DE ABK meent dat naast het Stichtingsbestuur Ged. Staten van Zuid-Holland en de minister van CRM een zware verantwoordelijkheid op zich hebben genomen- Op 21 oktober zal in het confer en-, tieoord „Woudschoten" bij Zeist door de Hervormde synode opnieuw een gesprek worden gehouden met de zo genaamde 24 verontruste hervormde predikanten, die indertijd hun open brief hebben gepubliceerd. Tijdens 't op 21 maart j.l. met hen gehouden overleg werd afgesproken, dat de be sprekingen zouden worden voortge zet. Namens de synode nemen aan het gesprek deel de leden van het breed moderamen van de generale synode. Als uitgangspunt voor het ko mend gesprek van 21 oktober zijn de volgende drie punten gesteld; 1. Waarom vindt men dat er mo. menteel een ander, niet-echt evange lie wordt verkondigd? 2. Hoe zien we de kerk en de con fessie; is de bedoeling der verontrus ten legitiem hervormd? 3. Wat houdt het in dat we Jezus Christus als Heer der wereld belij den? (de vragen van de theocratie en het christen-zijn in de Nederlandse samenleving). Het moderamen van de Hervormde raad voor kerk en school heeft de minister van Onderwijs en Wetenschappen gevraagd om een maatregel van bestuur ter continuering van de rech ten, die in vele gemeenten voor het godsdienstonderwijs ver kregen waren. Deze rechten zijn met het, per 1 augustus j.l., in werking treden van de wet op het voortgezet onderwijs, de zo genaamde Mammoetwet, In de knel gekomen. In een groot aantal plaatsen werd het kerkelijk godsdienstonderwijs door de burgerlijke gemeente gesub sidieerd. In vry veel kerkelijke ge meenten heeft de Ned. Herv. Kerk mede op grond van deze toegekende subsidie vaste leerkrachten aange steld tot het geven van godsdienston derwijs. Met het in werking treden van de Mammoetwet is de status van het ulo, het uitgebreid lager onder wijs, gewijzigd in die van het mavo, dat deel van het „voortgezet onder wijs" uitmaakt. Daarmee vervalt voor de gemeentebesturen de moge lijkheid aan het ulo subsidie voor godsdienstonderwijs te verstrekken ADVERTENTIE Dié zijn lekker! Flinke stukken zeeverse kabeljauw met een krokant paneerlaagje, volgens een nieuw recept Iglo maakt zei Dus: géén graatjes, géén baklucht, In een wip klaar. Onvoorstelbaar lekker! Vis gauw zo'n pak uit de diepvries. op grond van artikel 26 van de lag er- onderwijswet. Dit dan tenzij de mi nister de maatregel (en) treft, waar om de Hervormde raad voor kerk en school de minister inmiddels ge-' vraagd heeft. In zijn brief heeft de raad er op gewezen, dat de mogelijkheid zeker niet is uitgesloten „dat die kerkelijke gemeenten, waar het aantal ulo-scho len met gesubsidieerd godsdienston derwijs beduidend is, door het plotse ling uitvallen van het gedeelte der subsidie bestemd voor het ulo, voor zeer grote moeilijkheden gesteld kun nen worden". Ook heeft het modera men van de raad de minister laten weten, het ten zeerste te zullen „be treuren dat ten gevolge van de invoe ring van de wet op het voortgezet onderwijs de sociale situatie van de voor dit onderwijs benoemde vaste leerkrachten bedreigd zou kunnen worden". Vandaar dat de raad op prijs zou stellen dat de minister zou willen bevorderen dat „bij het open baar mavo het kerkelijk godsdienst onderwijs gecontinueerd kan wor den". „Roosendaal 700" Morgenoch tend zal de rozenkweker Gijs Ver beek uit Aalsmeer in het gemeente huis van Roosendaal een boeket van een door hem gekweekte nieuwe ro ze nsoort aanbieden aan mevrouw Godwaldt, echtgenote van Roosen- daals burgemeester. De heer Verbeek heeft de nieuwe roos .Roosendaal 700" genoemd in verband met het 7C0-jarig bestaan van Roosendaal. Voetbal In hun eerste wed strijd ln de eerste ronde van het toernooi om de Jaaroeurssteden beker hebben Wacker Innsbruck en Ein- traoht Frankfurt dinsdagavond ge lijk gespeeld (2—2).

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9