Over versterking bondgenootschap ONENIGHEID IN NAVO 1 Nederlander bij schietpartij in Bonn gedood Praag gaat door JAMIN Gé VERHOOG Vader en zoon beiden Leids hoogleraar 1arde gevechten om ayNinli begin van \erde offensief EERBER1CHT Enkele buien Keiinie niet christelijk genoeg Geen wijziging in politieke koers CARAVELLE VERONGELIJKT pinda rotsjes (Suct ê)lteuw:> Hpgerïclit T maart I860 WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1968 No. 32584 LEIDSCH DAGBLAD E. A E. van Dishoeck Drs. J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 per kwartaal (postabonnementen 16,50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) Het wordt steeds duidelijker dat er een verschil in opvattingen bestaat over de nasleep van de Tsjechische crisis tussen Europese regeringsleiders en de Ame rikaanse regering. Terwijl in Europa met ongerustheid wordt gekeken naar de aanwezigheid van een aanzienlijke en parate Russische troepenmacht dicht bij de NAVO-grenzen. ziet Ame rika geen bijzondere dreiging in hun aanwezigheid. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rusk en de iuitse Bondskanselier Kiesing er rechtshadden vorig jaar hij jezoek van laatstgenoemde aan Washington de handen vol aan testie van de Amerikaanse troepen in West-Duitsland. Het ver- van mening over deze zaak tussen Washington en Bonn is sinds ussische invasie in Tsjecho-Slowakije alleen maar groter ge- K GON (AP, Reuter) Vanoch- ^rroeg woedden hevige gevech- de Zuidvietnamese stad Tay 1 een provinciale hoofdstad op isieroute naar Saigon. Drie j geleden begonnen gevechten iNinh en die worden nu alge- ichouwd als het begin van 't doel van dit offensief is on- [grotc offensief van dit jaar. Saigon. Volgens berichten politie van Saigon is er nieuw lateriaal voorhanden, dat er- dat er zich reeds een be- cominunistische troepen- 1 binnen de hoofdstad bevindt. Échts op het bevel wacht om vallen. Ident Johnson heeft gisteren [toespraak in New Orleans voor perikaanse Legioen organi sm oud-strijders onthuld, B Amerikaanse opperbevelheb- Vietnam, generaal Abrams de wuwing had laten horen, dat I van de bombardementen hem (ringen de troepen nabij de ge friseerde zone terug te trek je tegenstander zou dan in tien vele malen zo sterk worden ps het geval is. In de strook 'ten zuiden van genoemde zone a de Ver. Staten en hun bond- W ongeveer zestigduizend man jtstroepen. terwijl er verder bet zuiden nog 164.000 militai- p gelegerd. r de mening van de Ameri- i vice-president en kandidaat (et presidentschap Hubert H. brey zyn de kansen op een vre- fietnan" door onderhandelingen f tengevolge van de kandida- pn hemzelf en van Richard Ni- jesp. voor de Democraten en de ïikeinen). De Noordvietname- (Uden nu begrijpen, dat zij wei- tos hebben om „ongebruikeiy- 80655468'" te verkrijgen van de ide president van de Verenigde ADVERTENTIE goed auto-onderhoud NIEUWE RIJN 49 Silt verwacht van heden- tot pvond half tot zwaar bewolkt fatselijk enkele buien en een IP onweer. Zwakke tot matige to hoofdzaak uit westelijke teen. In het noordoosten van F lagere middagtemperaturen. weinig verandering in tempe- (Opgemaakt om 11.40 uur) 12 SEPTEMBER (P: 6.09 uur; onder: 19.02 uur. op: 20.37 uur; onder: 12.43 uur. »ter te Katwijk te 6.16 en 18.32 Afwater te 2.15 en 14.21 uur. i3— ■to®®» bestaat alt 18 paglna't Staten. Humphrey onderstreepte, dat hij „geen eenzijdige stopzetting van de bombardementen kan steunen" In plaats daarvan is hij voorstander van „stopzetting van de bombarde menten als er door de andere partij enige beperking is getoond", een standpunt, dat ook door president Johnson wordt ingenomen. Het Amerikaanse beleid is er voort durend op gericht geweest om de mo gelijkheid van een ontspanning met Moskou niet onnodig in gevaar te brengen President Johnson heeft gis teren in een rede op een bijeenkomst van oorlogsveteranen in New Orleans, nogmaals het Amerikaanse stand punt herhaald dat de Europese NAVO-partners eerst zelf hun defen siesysteem dienen bij te spijkeren voordat de Verenigde Staten zullen overwegen een grotere bijdrage te le veren. De Amerikaanse minister van Defensie Clifford zei het in een toe spraak in het congres nog duidelijker: de VS zien in de Russische bezetting va\' Tsjecho-Slowakije geen aanlei ding om de Amerikaanse troepen sterkte in Europa te vergroten of om de defensie-uitgaven voor dit jaar te verhogen. Westduitsers De grootste ongerustheid over de aanwezigheid van Russische troepen in Tsjecho-Slowakije leeft natuurlijk bij de Westduitse regering. Bonds kanselier Kiesinger heeft dan ook een persoonlijke afgevaardigde naar Washington gezonden om de Ameri kaanse regering alsnog te bewegen een NAVO-topconferentie bijeen te roepen en de Amerikaanse troepen macht in West-Duitsland uit te brei den Deze afgevaardigde, het Chris tendemocratische parlementslid (te vens president-directeur van het Thyssen-concern) Birrenbach pleeg de al overleg met Rusk. De sociaal democraat Schmidt zal spoedig in Washington komen om hem bij te staan. Veel zal het echter niet helpen: president Johnson heeft het voorstel voor een NAVO-topconferentie al van de han^ gewezen. Rusk heeft zich weinig enthousiast getoond over het Westduitse voorstel voor een bijeen komst van ministers van Buiten landse Zaken van de NAVO-landen. Ook scheen Rusk weinig te voelen voor het plan van de Britse regering om de jaarlijkse vergadering van NAVO-ministers die in december in Brussel zal worden gehouden naar een vroeger tijdstip te verhuizen Geruchten Inmiddels circuleren in diplomatie ke kringen in Washington geruchten dat de Verenigde Staten toch voor de Westduitse druk zullen zwichten. Vol. gens deze geruchten zou mogelijk al eind september of begin oktober in New York een dergelijke conferentie plaatsvinden. Het besluit daartoe zou nog deze week vallen. Als plaats van samenkomst zou naar verluidt New York zijn voorgesteld, omdat daar bijna alle ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO-landen worden verwacht voor de openingszitting van de Algemene Vergadering van da Verenigde Naties op 24 september. Veel concessies vallen op die confe rentie van de Verenigde Staten ech ter niet te verwachten. Ondanks het feit dat er ook in Amerikaanse rege ringskringen eensterke stroming be slaat om een „zichtbaar" antwoord te geven op de Russische invasie is 't duidelijk dat Washington de bezorgd heid van Europa over de ontwikke lingen in Oost-Europa niet helemaal deelt en in ieder geval a riders ziet. Washington, dat zich al geruime tijd ergert aan wat als een nalatig heid van de Europese NAVO-part ners wordt gezien om hun defensie- verplichtingen na te komen, schijnt de ernst waarmee Europa de gebeur tenissen in Tsjecho-Slowakije opge nomen heeft, nu aan te grypen om ook ernst te verlangen in de deelna me in het NAVO-defensiesysteem. De Verenigde Staten hebben daar bij de hoop opgegeven de negentig NAVO-divisies op de been te krijgen en verlangen dat de twintig divisies die nu bestaan tot volle sterkte wor den aangevuld en dat ook verdere kwalitatieve veranderingen worden aangebracht. VEENENDAAL (GPD» In Veenendaal is deining ontstaan rondom een reünie die oud- leraren en oud-leerlingen van het Christelijk Lyceum willen organiseren. Ds. A. Vroeginde- weij, de plaatselijke predikant s van mening, dat het reünie- fee-t i» de ware zin van het woord christelijker opgezet zou kunnen worden dan nu ge beurt. Hy maakte vooral bezwaar tegen de medewerking van een cabaretgezelschap, dat zich met het woord christelijk tooit (het Eerste Christelijke Veenendaal- se Cabaretgezelschap Samuel en Mozes). Volgens hem wordt op die manier het woord chris telijk sterk gedevalueerd. De lei. ding van het lyceum is het met hem eens. Ds. Vroegindeweij verklaarde niemand te hebben opgeroepen om de reünie te boycotten. „Maar ik ga niet naar dat feest. Ik zou graag willen, dat het in een christelijker sfeer wen gehouden" *J3 i Deze Canadese CL-215 is het i duizend liter water in twaalf se- eerste watervliegtuig ter wereld,conden innemen en tientallen ma- dat speciaal is ontworpen als „wa- len per dag opstijgen, lossen en terwerper" ter bestrijding van weer landen, bosbranden. Het toestel kan vijf- BONN (GPD) De 21-jarige Ne derlandse bloemcnkoopman Leonar- dus van Oostenvijk, die woonde on leefde in de Westduitse hoofdstad Bonn. is gisteravond dodelijk ge troffen tydens een schietpartij aan de monding van het riviertje De Sieg Waarschijnlijk betrof het hier een duel tussen twee rivalen In de liefde. Volgens een paartje, dat zich ln de omgeving bevond, heeft de schietpartij wel een uur geduurd. Leonardus van Oosterwyk was in Bonn geboren. Zijn vader is Neder lander en ook Leonardus had de Nederlandse nationaliteit. Voor het overige is hij een echte Bonner. Hy probeerde talrijke ambachten, maar leed evenzovele malen schipbreuk. De laatste tijd reisde hij vaak naar Nederland om bloemen te kopen, die h\i aan de detailhandel doorverkocht Een van zijn klanten was een 32- Jarige vrouw die in een winkelcen trum van Bonn een bloemenkraamp- ie drijft. Voorlopig wordt aangeno men dat de vrouw een rol in de zaak speelt Op het lichaam van Leonardus werd een orief aan haar gevonden. Daarin stond, dat voor het geval er iets met hem zou ge beuren. er maar één dader mogelijk was- zijn vroegere vi*iend. Van Oos tenvijk was aanvankelijk dik be vriend met eei 28-jarige jongeman. Maar diens succes bij vrouwen maak te Leonardus danig jaloers. Altijd als ze samen uit gingen viste hij bij de vrouwen achter het net. Waar- s-l.ünliik hadden de jongemannen elkaar al eerder met schietpartijen gedreigd De vriend bekende na de dodeüike schietpartij, dat hij en zijn vrienden als ze dronken waren dik- wijlf naar het bos gingen om daar in het wilde weg te schieten. Tot se vonden, dat het maar eens echt moest worden. De bomen op de duelplaats waren doorzeefd. Kenne lijk ontnuchterd heeft de vriend nog geprobeerd door hulp te halen Leonardus te redden Maai de stad sliep en 't duurde lang voor die hulp er was. Iri het ziekenhuis stierf van Oosterwijk kort na de operatie. De schoten, die hij in de onderbuik had opgelopen, bleken dodelijk. PRAAG (AFP. Reuter AP) De voornaamste leiders van Tsjecho-Slowakije hebben gis teravond in een oproep de be volking verzekerd dat de poli tieke koers die in januari werd ingeslagen zal worden voortge zet, niemand een haar zal wor den gekrenkt en alle proble men zullen door de Tsjecho- slowaken zelf worden opgelost. De oproep werd ondertekend door president Swoboda. partijleider Doebtsek, premier Tsernik, parle mentsvoorzitter Smrkowski en de Slowaakse partijleider Hoesak. De Tsjechoslowaken die ln het buiten land verblijven, worden opgeroepen naar huis terug te keren omdat ..het land hun capaciteiten, kennis, intel ligentie en scheppende arbeid nodig heeft". De Tsjechoslowaakse premier Tsernik heeft bij zijn terugkeer in Praag verklaard dat de Tsjechoslo- ADVERTENTIE UW SLAGER voor le kwaliteit rund-, varkens-, kalfs- en lamsvlees UW POELIER voor wilde eenden - wilde konijnen VERSE braadstukken, 500 gram 2.25 kippelevers. 250 gram 1.28 hele gegrilde kip 2,95 Nieuw: KIPSCHNITSELS - KIPPERAGOUT waken in de komende dagen enkele positieve resultaten van de bespre kingen die by gisteren in Moskou met hoge Russische functionarissen heeft gevoerd, zullen leren kennen. De afgelopen dagen valt in de Tsje- chishe hoofdstad een voorzichtig op timisme waar te nemen over de be trekkingen met Moskou. Welingelich te kringen in de Tsjechische hoofd stad menen te weten dat de Sowjet- Unie tevreden is met de ontwikkelin gen in Tsjecho-Slowakije. Hoewel er nog steeds Russische tanks in het hart van Praag zyn, is Moskou er, volgens deze kringen, op uit de si tuatie in Tsjecho-Slowakije zoveel mogelijk te laten betijen. Doezastraat 41-39 Tel. 21415 NICE (AFP/Reuter) Een „G'ara- velle" van de Franse luchtvaart maatschappij „Air France" met 95 personen aan boord wordt sedert vanochtend tussen Ajaccio (Corsica) en Nice vermist. Het toestel word officieel als verongelukt beschouwd. De Caravelle maakte een lyn- vlucht van Marseille naar Ajaccio en Nice met 89 passagiers en zes be manningsleden. Het was om 10.05 uur uit Ajaccic vertrokken en zou veertig minuten later op het vlieg veld van Nice landen. Om 10.33 uur wei-d het contact verloren nadat de gezagvoerder had gemeld in moei lijkheden te verkeren, vermoedelijk nadat er brand was uitgebroken Vliegtuigen van de Franse lucht macht. oorlogsschepen en alle kust- reddingsvaartuigen zijn een speur actie begonnen. De opsporingsopera ties worden bemoeilijkt door slecht zicht. Het regent. Overzicht van het Rijnspoorplein in het hart van Amsterdam, gezien in de richting We esp er straat. De foto. genomen vanaf het gebouw van de Raad van Arbeid, toont duidelijkdat de werkzaam heden „op een haartje na" gereed zijn. De tram, lijn 7, gebruikt het uernieuwde kruispunt reeds. LEIDEN De benoeming van een Leids hoogleraar in de Semitische taal- en letterkunde heeft de zeldzame (zo niet unieke) situatie geschapen dat thans vader en zoon beiden hoogleraar aan dezelfde universiteit zijn en bovendien nog in nauwverwante vakken. Tot gewoon hoogleraar met de genoem de leeropdracht is benoemd dr. A. J. Drewes, thans lector in het Arabisch en de Moslimse cultuurgeschiedenis aan de Rijks universiteit te Utrecht. Zijn vader, prof. dr. G. W. J. Drewes, die in 1947 tot Leids hoogleraar werd benoemd, doceert Ara bische taal- en letterkunde en Islamologie. (Zie ook elders in dit nummer.) Premier Tsernik bij zijn aan- komst in Moskou. Op de achter grond een erewacht van soldaten van het Rode Leger. ADVERTENTIE Voor AIRCONDITIONING Koeltechnisch Bureau Weber. Tel. 01710-31726, Leiderdorp. ADVERTENTIE morgen voordeel 200 gram van 92 voor 79 niet duur wol heerlijk TJit het Leidsch Dagblad van 10 September 1868: De groote warmte van de zen zomer heeft op de sterfte der kinderen in deze gemeen te een belangrijken invloed gehad. In de 4 weken van 30 Juli tot 25 Augustus zijn niet minder dan 74 kinderen van. 2 jaren en jonger gestorven. In de maand Aug. 1867 stier ven er slechts 28 van dien leeftijd. Sedert eenige dagen, zoo meldt de Goesche Courant, wordt gemerkt dat de zwalu wen onze streken beginnen te verlaten, uit ivelk verschijn sel men een vroegen winter voorspelt.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1