Maurits gedoopt RAKETTEN BIJ PRAAG De Gaulle: orde en vernieuwing JAMIN Studenten in Parijs slaags Vanochtend tijdens sobere plechtigheid in de Grote Kerk van Apeldoorn zomer Kerkhoven verlaat KNZB leet gesehorst nor het leven egens doping EERBERICHT eer bewolking Zuinigheid Formulier PROF. MULDER OVERLEDEN Groot nieuws overOLGA matrassen Internationale mantel en pakjes mode van eigen ateliers 89,95/ De Mantelspecialist (9-uc/ richt 1 maart 1860 DINSDAG 10 SEPTEMBER 1968 No. 32583 .EIDSCH DAGBLAD E. A E van Dishoeck lacteur: Drs J R Soeteahorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 per kwartaal (postabonnementen 16,50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1. Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 APELDOORN (GPD) Prins Maurits Willem Pieter Hen drik, zoon van Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven is vanochtend gedoopt tijdens een sobere plechtigheid in de met veel bloemen in zachte kleuren versierde Grote Kerk in Apeldoorn. Rond de doopvont hadden zich behalve de ouders van de dopeling de drie peten geschaard: Prinses Christina, jhr. G van Krayenhoff, voorzitter van het Rode Kruis, en de Duitse erfprins Aloys Constantin zu Löioestein-Wertheim-Rosenberg. Daarachter om het geheel ge groepeerd stond de deputatie van tien peten van de Nederlandse koopvaardij. De gehele koninklijke familie was in de tot de laatste plaats toe bezette kerk aanwezig behalve Prinses Beatrixin verband met de op handen zijnde bevalling, en Prinses Irene en haar echt genoot. ISEL (AP) De Belgische Joseph Rombaux is gisteren Belgische Atletiekbond ge- voor het leven wegens het van stimulerende middelen, aux. een marathonloper was toerende* figuur in de natio- rathon-kampioenschappen in erloo op 8 augustus. De vjjf tijn toen onderzocht op stimu- middelen waarbij bleek dat. ix stimulerende middelen had en de andere vier niet. voor het eerst in België en voor het eerst in de hele dat een atleet is geschorst het gebruik van stimulerende Vnn Van onze weerkundige medewerker) HAAG (GPD) Septem- elde de laatste jaren vaak wat betreft het vermaarde weer, maar dit keer komen el aan onze trekken. Het tige hogedrukgebied boven ntinent en een lagedrukge- ij Ierland zorgen voor een ng tussen oost en zuid met ir van vrij warme lucht, ms zonnige perioden stijgt rik tot 22 graden, in de oos- helft van ons land tot ij 25 graden. Een bijzonder- s dit overigenr niet, want lal geeft september 1 of 2 se dagen met maxima bo- graden Celcius. Soms over- it het kwik nog wel eens de den. maar 'zover komt het lr waarschijnlijk niet. want tweede helft van de week Rusland iets minder war- cht van ongeveer 20 graden land doordringen, rdat de lucht vochtig is an er in de nacht en mor- nistvelden. die plaatselijk egen a tien uur aanwezig t, overgaand in zonnig na- s weer. De Engelse iveer- venoaeht deze maand een iersing van hogedrukgebie- odat alles op een mooie na wijst. Bilt verwacht van heden- tot iavond vanuit het zuiden toe- de bewolking, gevolgd door en- kale regen- of onweersbuien en I afkoeling. Meest matige wind J Jtóelijke richtingen. (opgpmaakt om 11.40 uur) 11 SEPTEMBER 1968 i op: 06.08, onder: 19.04. gb op: 20.19, onder: 11.28. pater in Katwijk: 5.42 en 18.01. frater: 1.46 en 13.53. Miami ie» oestaal all 20 pagina's Prins Maurits met zijn ouders en prof. Berkhof tijdens de doop plechtigheid. De Prinses was gekleed in een lichtblauw shantung ensemble met bijpassende hoed. De Koningin droeg een turkoise ensemble met zwarte hoed, gegarneerd met turkoise pailletten. Prin ses Christina had een robe manteau aan van witblauwe pied de coque met een breton-hoed van blauwe lakstro. Mr. Van Vollenhoven was in uniform, evenals Prins Bernhard, die het gala-uniform van luitenant-generaal van de luchtmacht droeg. Prins Claus verscheen in jacquet. Max Koot maakte vanochtend voor de doopplechtigheid deze foto van de dopeling met zijn moeder in Het Loo. De liturgie, die was samengesteld in overleg met Prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven, werd verzorgd door prof. dr. H. Berkhof, hoogle raar theologie in Leiden. Prof. Berk hof las twee bijbelgedeelten, een oud testamentisch stuk in de vertaling van het Nederlands Bijbelgenoot schap en een nieuw-testamentisch stuk in de r.k. St. Willibrord-verta- ling, waarin ook de dooptekst voor kwam. In zijn preek legde prof. Berkhof het accent op de oude verbondsge dachte, die aan de doop ten grond- PARIJS (APi Vandaag /.yn ge vechten uitgebroken bij het afnemen van examens aan Parijse medische studenten die vertraagd zijn door de revolte in mei en juni. Leden van een actiegroep van studenten, die zich verzetten tegen het examen systeem. waren ter plaatse om te proberen andere studenten over te halen de examens te boycotten. Het kwam tot gevechten tussen de tegen over elkaar staande studenten en de politie van het faculteitsge- gebouw. Volgens functionarissen van het ministerie van Onderwijs heeft ongeveer 89 procent van de studen ten normaal examens afgelegd. De studenten die zich tegen de examens •'erzetten. willen dat de beoordelin gen van het gehele jaar voor de examens zullen gelden. slag ligt. ..Maurits wordt opgenomen in de christelijke kerk. Met zijn ou ders staan velen letterlijk en figuur lijk om zijn doopvont. Of hij er wat aan heeft? Ja. als het mensen ztfn voor wie hun eigen dooplichaam spre. ken, die in de vreemde weg van het sterven en opstaan van Jesus eens vooral hun eigen „way of life" heb ben gevonden. God geve veel men sen om Maurits heen. die hem in dit geheim inwijden. Hij en zy allen worden in onze doop geroepen tot het zinvolste bestaan dat er is: te beho ren tot het volk van God, ..waar door" zo zegt het kernachtig de Nederlandse geloofsbelijdenis „waardoor wij van alle andere volken en vreemde geloven afgezon derd worden om geheel aan Hem toe te behoren, zijn merk en veldteken dragend". Daartoe nodigt de doop ons uit: tot een nieuwe geborgenheid en een nieuwe strijd". De kleine Prins hield zich onder dit alles zeer stil en rustig en het was alsof hy belangstellend om zich heen keek naar wat er zich rond hem af speelde. Na de doopbediening en ze genbede bleef prinses Margriet haar pas gedoopte zoon aankijken, waarbij z\j af en toe iets schikte aan zijn doopjurk. Nadat de zegenbede gezon gen was, bracht Van Vollenhoven Prins Maurits zelf weer terug naar de consistorie. De han jeling had to taal nag geen drie minuten geduurd. Zuinigheid en praktisch inzicht zijn voor de rijksgebouwendienst geen I holle frasen Het zachtgroene tapijt op de vloer van het middenschip en het podium in de Grote Kerk was vandaag n.l. voor de vierde keer in gebruik. Het tapyt is indertijd door de Rijksgebouwendienst aangeschaft voor de huwelijksplechtigheid van Prinses Beatrix en Prins Claus op 10 maart 1966 in de Westerkerk in Amsterdam. Daarna deed het dienst by het huwelijk van Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven 3 ja nuari 1967 in de St. Jacobskerk in Den Haag, en vervolgens bij de doop van Prins Willem-Alexander op 2 september 1967 in de St. Jacobskerk. Voor de derde maal was het tapijt dus aangepast aan de ruimte waar in het dienst moet doen: voor het eerst in de Westerkerk toen in de St. Jacobskerk en nu voor Apeldoorns Grote Kerk. Eenvoudig was het gelezen formu lier ter bediening van de doop, ge volgd door de drie doopvragen aan de ouders. Een zacht en bijna onhoor baar „ja" van zowel Prinses Mar griet als haar echtgenoot bevestigden deze vragen. Mr. Van Vollenhoven begaf zich na de beantwoording tij dens het zingen van het op een na laatste couplet van de wisselzang naar de consistoriekamer, waar de dopeling zich bevond, toevertrouwd aan zijn verzorgster, mej. S. M. J. Ravenhorst. Daarna nam de voor ganger plaats achter het doopvont en zong de gemeente met het jongens koor het laatste couplet van de wis selzang en stelden Prinses Margriet en het doopgezelsohap zich op. Toen het lied bijna uit was. kort na twaalf uur, kwam mr. Van Vollenhoven met zijn zoon in de armen uit de deur van de consistoriekamer. Bij het doopvont aangekomen gaf hij hem over aan Prinses Margriet. (Van onze speciale correspondent) PRAAG (GPDi De Tsjechische premier Tsernik is vanochtend naar Moskou vertrokken. Uitgeleide ge daan door Russische-ambassadeur Tsjerwonenko, vertrok de regerings leider onder andere in gezelschap van vice-premier Hamouz en minis ter voor Buitenlandse Handel Wales voor wat de radio noemde „economische besprekingen". Het is best mogelyk dat de samen werking op dit terrein voornaamste onderwerp van gesprek zal zyn, maar de Tsjechen en Slowaken zijn er zich terdege van bewust dat Moskou alle touwtjes strakker aantrekt en de zelfstandigheid van Praag door iede re ontmoeting verder aan betekenis zal verliezen. Atoomkoppen Hoezeer Moskou ook al heeft inge- giepen "in het militaire leven" van T.'-jecho-Slowakije, blijkt uit het feit dat liet Russische leger nauwelijks dertig kilometer ten zuiden van Praag raketten voor middelgrote af stand hebben gestationeerd. Het gaat om raketten die van atoomkop pen kunnen worden voorzien. Al ge ruime tijd was bekend dat de Rus sische troepen tijdens de eerste da gen van de bezetting tactische raket ten hadden geïmporteerd, maar toch heeft het nieuws grote verontrusting veroorzaakt in Praag. Zo'n raket zou over een afstand van ongeveer duizend kilometer ef fectief zyn en de capaciteit hebben om een groot industrieel complex of een flinke troepenconcentratie te vernietigen. Tot dusver hebben deze raketten alleen in de Sowjet-Unie en in Oost-Duitsland gestaan. Het in nemen van de nieuwe posities bete kent dat geheel Midden-, Zuid- en West-Europa binnen hun bereik ligt. President De Gaulle heeft gisteren op een persconferentie verschillen de binnen- en buitenlandse pun ten aangesneden: hy las de Sowjet-Unie de les over de invasie van Tcjecho-Slowakije. die in flagrante strijd was met zijn pogingen tot ontspanning tussen Oost en West; over de EEG zei hy, dat Groot- Brittannië een Trojaans paard zou kunnen blijken van Amerikaanse economische nenetratie; wat de binnenlandse toestand be treft: Frankrijk wordt bedreid door een totalitaire machtsgreep, maar alle bedreigingen of geweld moeten worden gebroken of onder drukt; hervormingen voor de universiteiten en industrieën zyn noodzakelijk, maar die kunnen alleen op ordelij ke wyze worden verwezenlijkt. De staat kan geen. ander gezag dulden dan zyn eigen gezag: De Gaulle noemde drie vormen van „deelneming" (particinatie) van de arbeiders: aandeel in de winst, be tere voorlichting van de arbeiders over gang van zaken in het be- dryf, meer invloed op de bedrijfs beslissingen; de universiteiten krijgen grotere autonomie, waarvoor een wet zal worden ingediend. De studenten krijgen ruimere gelegenheid aan het voorbereiden van het leerpro gramma; de president kondigde verandering van de Senaat aan in een raadge vend lichaam voor economische problemen, waarover bij volksre ferendum zal worden beslist; oud-premier Pompidou wordt „in re serve" gehouden voor een andere taak. hetgeen aanleiding gaf tot de verwachting, dat DeGaulle Pompi dou als zyn opvolger zal aanwij zen. z Franse vakbondskringen hebben sceptisch, om niet te zeggen vijandig gereageerd op de plannen van de president inzake meer medezeggen schap van de arbeiders. Zij zien daarin een poging om de invloed van de bonden te verzwakken. Mej. S. M. J. Ravenhorst draagt Prins Maurits de Grote Kerk bin- nen. LEIDEN Prof. dr. J. D. Mulder, buitengewoon hoog leraar aan de Leidse Universi teit en eerste geneesheer van de Annakliniek in Leiden, is op 61-jarige leeftijd plotseling overleden. Voor een levensbe schrijving verwijzen wij naar elders in dit blad. ADVERTENTIE zie pagina 6 ZEIST (GPD) Rob Kerkhoven, coach van de Nederlandse Olympi sche Zwemploeg, heeft de KNZB la ten weten zijn contract, dat 1 de cember 1968 afloopt, niet te zullen verlengen. Geen enkel succes straks in Mexico, hoe groots ook. zal hem nog van gedachten kunnen doen ver anderen, zo heeft hij meegedeeld. Kerkhoven zal in december in dienst treden van de gemeente Den Bosch, waar hem een functie wacht bij de afdeling lichamelijke opvoeding en sport. De 31-jarige zwemcoach geeft een aantal redenen voor zyn vertrek op. Hij acht voortzetting van het werk in de KNZB op de huidige basis niet meer mogelijk en in de clubs mist hij te veel de professionele aanpak om het zwemmen verder uit te bouwen. „Bovendien wil ik nu wel iets anders gaan doen dan alleen maar zwemmen". Kerkhoven is tien jaar in dienst geweest by de KNZB. ADVERTENTIE Topklasse in kwaliteit en afwerking van 59,95 tot en met Terienka tA Regenmantels 49,95 met "Borg" voering 59,95. Bontmantels chic en uiterst voordelig. Den Haag Haarlem Breda Utrecht Lelden: Haarlemmerstraat 163 ADVERTENTIE morgen voordeel frou-trouwafels 250 gram van 79 voor 69 niet duur mrel heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 9 September 1868: Den 18den dezer zal in een der vertrekken van het aca demie-gebouw op het Rapen burg alhier worden aanbe steed: het opbouwen van een aanzienlijk gebouw, bestemd voor nosocomium acade- mium. waarvan de fundering bereids gelegd is. De „Times" heeft per Transatlantischen kabel be richt ontvangen, dat de In dianen in Nieuw-Mexico een spoorwegtrein verbrand en daarbij 15 personen gescal peerd en verbrand hebben.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1