Peter Fonda maakt een LSD-tochtje Leiden Jan de Hartog en zijn aangenomen kinderen „The Scalpliunters" Wcrgels piano's hifi installaties mossel* Gunt hun 't liefst n Hollandse jeugd Twee beeltenissen van Koningin in Raadszaal SCHUDEL S eesrooKTf CITROEN hoofd- elektro- monteurs Romantisch plaatwerk van Corman Marjan Berk presenteert Monitor Fransen vragen vrijlating van Mevr. Daniel Expositie Alfred Eikelenboom kunst Orkest uit V.S. niet naar Moskou IN ARNHEM Zes sopranen in de finale Prins Claus woonde concert bij DAG 6 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 STUDIO Regisseur Roger Corman schijnt zich met zijn twee laatste films („Wild An gels" en „The Trip") op te wil len werpen tot de registrator van die aspecten van de moder ne jeugd die bij de ouderen he lemaal niet zo goed liggen: de bromnozums en in het geval van „The Thrlp", de LSD-tour(trip). Het blijft allemaal slechts aohyn. Zoals we in onze recen sie over „The Wild Angels" (en kele maanden geleden in Studio) reeds aantoonden is Corman he lemaal niet die registrator zelfs niet die vertolker waarvoor hij zich uitgeeft of waarvoor velen hem houden. Hij weet op een handige wijze die siduaties te voorschijn te toveren, waarvan „men" denkt dat ze bestaan en met een romantisch sausje er over maakt hij daar een West- Side Story, in moderne versie van. Net zoals bi) The West Side Story heeft Cormans werkwijze ook voordelen. Hij praat in ie der geval over taboe's al is het wat hij allemaal zegt niet alle maal juist, de kans blijft be staan dat iemand er iets van op steekt en via een werkelijke dialoog er achter komt wat er nu werkelijk aan de hand is. Peter Fonda speelt in The Trip net als in The Wild Angels de hoofdrol. Dit keer een regis seur van tv-commercials die niet gelukkig is. Hij bevindt zich in een crisissituatie en staat op het punt om van zijn vrouw Sal ly (Susan Strassbe.g) te schei den als hij besluit om LSD te nemen. Het is Cormans bedoe ling, zo zegt hij althans zelf om aan te tonen dat Fonda via de LSD-trip zijn beperkingen leert kennen en daarna prettiger door het leven kan gaan. Het is hem echter niet gelukt. Wat hij ons laat zien is een reeks (fraaie) plaatjes van halucinaire situa ties waarmee men met wat ken nis van Freuds theorieën wel iets weet te beginnen, waar waarvan men tenslotte niets meer kan zeggen dan dat Fonda het moeilijk lieeft met zichzelf en met zijn vrouwen. Hetgeen Ik.een markies TRIANON De cineasten Mac Ahlberg en Peer Gulbrand- sen hebben 'n satire willen ma ken op de roemruchte markies De Sade (1740-1814), de Franse schrijver, wiens levenswandel en werken het begrip sadisme ge stalte hebben gegeven. De fil mers hebben dat gedaan in de vorm van een „goede-heertje- verhaal". Hoofdpersoon is een boekhouder, die in zijn uiter lijk, houding en ontwikkeling meer op een salon jonker uit de vorige eeuw doet denken dan aan een figuur van deze tijd. Het volledig vertrouwen, dat hij in zijn werkkring geniet, stelt hem in staat gemakkelijk aan de nodige contanten te komen, h'ij koopt de naam De Sade en een „toevallige" loslippigheid is voldoende om zijn omgeving te doen geloven, dat hij een rijke afstammeling van de beruchte Franse markies is. Meteen ope nen zich aile poorten, die tot dusver voor de gewone boek houder Rasmussen hermetisch gesloten bleven. Hij begint een luisterrijk leventje, dat op vele vrouwen werkt als een honing pot opbijen. En de dubieuze faam van zijn vermeende voor vader brengen zy maar al te graag op de nieuwbakken mar kies over. Het geeft de cineasten gelegenheid enkele wilde fes tijnen in beeld te brengen, waar van sex en sadisme uiteraard hoofdbestanddelen zijn. Dat daarbij grove effecten niet worden geschuwd, laat zich ge makkelijk raden, wat nogal af breuk doet aan het overigens amusante en vlot gefilmde ver haaltje. bepaald niet de moeite waard is om onderhalf uur naar te kijken. Peter Fonda en één van de meisjes waarmee hij het moeilijk heeft, Sally Sachse. LIDO Zo op het oog ver schilt „The Scalphunters" wei nig van andere, tegen het gen re van de westerns aanleunende films. De pionier Joe Bass, die in het bezit is van een aantal kostbare dierenhuiden, wordt daarvan beroofd door de India nen. Zij op hun beurt verlie zen de buit aan een stel scalp hunters gewetenloze bandie ten die Indianen vermoorden omdat zij per „scalp" 25 dollar van de Amerikaanse staat krij gen. Het stuk speelt dus nog in Wraak van Django LUXOR Wie bereid is de geloofwaardigheid van het ver haal achter te stellen bij de sfeer van een boeiende Western- in-Italiaanse stijl, komt in deze film niets tekort. Het is ditmaal niet Django zelf, die de hoofd rol vervult, maar zijn zoon, die de laffe moord op zijn vader tracht te wreken. Django jr. oftewel Tracy belandt op zijn zwerftocht in Topeka City, waar de ruwe Thompson en de sluwe „killer" Clay om de macht strij den. Tracy denkt aanvankelijk dat Thompson zyn vader met een schot in de rug geveld heeft; pas later ontdekt hij, dat de schurk Clay die misdaad op zijn geweten heeft. De sheriffs ko men er in deze film niet al te best af: de eerste is een hebbe rige kerel, die Tracy zonder on derzoek in het cachot stopt, nummer twee is een lafaard, die de schelmenstreken van Thomp son en Clay over Zjjn kant laat gaan uit vrees er zijn hachje by In te zullen schieten. Die laatste rehabiliteert zich nog door, sa men met dominee Fleming (een voormalige scherpschutter van de bovenste plank), de handlan gers van Clay te verjagen. In tussen toont Tracy een bijzon der knap staaltje van zijn schietkunst in de plaatselijke .saloon" door de hele bende van Clay man voor man op te rui men. Het slot is wat al te zoet- tesappig: onder invlied van domi sappig: onder invloed van domi- vriend van zijn vader schiet Tracy de touwen kapot, waar aan Clay met zijn duimen is op gehangen, de straf die men in het Wilde Westen toepast op de gluipers, die een tegenstander in de rug heeft geschoten. Maar kom, wie daar na zoveel schietvaardigheid op let, is een kniesoor. de periode dat de West nog echt wild was. Bass, die wordt verge zeld van de deels onhandige, deels ook uitgeslapen negerslaaf Lee, achtervolgt de schurken louter en alleen met het doel zijn huiden terug te krijgen. Alle ingrediënten van het ver haal wijzen op een bittere, lood zware ontwikkeling, maar daar van is maar ten dele sprake. In een juiste dosering is een lich te toets toegevoegd, een mes puntje persiflage en een snuifje humor. Het doet weldadig aan. Het verhaal blijft onderhoudend en het slot is ook lang niet zo diohé-achtig als normaal bij dit soort films. Burt Lancastar speelt Joe Bass met al de moge lijkheden die zijn talenten hem bieden. Vooral de dialoog met de negerslaaf is erg goed; niet huilerig, met een pittige onder toon. De vechtpartij, aan het eind tussen Bass en Lee is een uiterst boeiend stukje werk dat aan een soort slapstick doet den ken. Nieuwsgierig- geel CAMERA Na twee weken in Luxor te hebben gedraaid is Vilgot Sjömans film „Ik ben nieuwsgierig-geel" naar de Ho- gewoerd verhuisd. Wij hebben in onze eerste beschouwing al uit eengezet, dat Sjöman door een verregaande eenzijdigheid er niet in kon slagen een beeld te geven van het hedendaagse Zwe den. Hij gaat op een zeer per soonlijke wijze taboes te lijf. Ze ker. hi/ relativeert in zekere mate. Maar wat hij in hoofd zaak doet is door zijn vragende hoofdpersoontje (Lena Nyman) problemen aansnijden, waar hij verder ook geen raad mee weet. Zoals Sjöman zelf blij kens de beelden ook geen raad weet met het onstuimige leventje van „zijn" Lena, die in de volledige vrijheid van het li chaam toch ook min of meer verstrikt raakt. Navarone REX „De kanonnen av n Navarone" voor de derde of vierde keer al terug in Leiden is een bijzonder boeiend en meeslepend verfilmd oorlogs verhaal. In de hoofdrollen groot heden als Gregory Peck, David Niven en Anthony Quinn. Zy vormen een patrouille, .die tot doel krijgt twee door de Duitsers op een strategisch punt gepos teerde kanonnen onschadelijk te maken. ADVERTENTIE HILVERSUM (GPD) Ageeth Scherphuis, die zoals bekend was uit gekeken op het NTS-zondagmiddag- programma „Monitor", zal worden opgevolgd door Marjan Berk. Marjan Berk, vooral bekend in de cabaretwereld zij trad onder meer op by Wim Kan zal de stoel van Ageeth in studio Santbergen gaan bezetten met ingang van het nieuwe seizoen. ADVERTENTIE «He goede merken In één zeek Den Haag Zoutmanstr 53d Tel.070-333970 Ook In Middelburg Groningen Heerlen PARIJS (Reuter) De Franse cul turele vereniging .Arts et Progrès" heeft op de Sowjetrussische premier Kosigin, een beroep gedaan de jonge Russische intellectuelen die werden gearresteerd nadat zij voor een vrij en onafhankelijk Tsjecho-Slowakije hadden gedemonstreerd, vrij te laten. Het beroep is in de vorm van een pe titie naar het Kremlin verzonden. Onder de gearresteerden zijn me vrouw Larissa Daniel, echtgenote van de schrijver Joeri Daniel, die tot dwangarbeid veroordeeld is, en Pawel Litwinow, kleinzoon van een van Stalins ministers van Buitenlandse Zaken. Zij werden met een aantal andere jonge intellectuelen op 25 augustus tydens een demonstratie op het Rode Plein gearresteerd. De smoeshaan hartelijk in Amsterdam begroet AMSTERDAM (ANP) Bij de eerste voorstelling in Amsterdam van het door de Haarlemse burge meester voor openbare vertoning verboden blijspel „De smoeshaan" van Plautius, is gisteravond in De Kleine Comedie veel en hartelijk ge lachen. De niet geheel volle zaal gaf de spelers een paar keer een open doekje en dankte aan het slot met een opklaterend applaus. De voorstelling ui „De Kleine Co medie" werd bijgewoond door de re cherchechef van het politiebureau Singel en een inspecteur van de ze denpolitie. ADVERTENTIE Vrijdag 13 september 's avonds om half negen zal in de door het Leids Academisch Kunstcentrum geëx ploiteerde Galerie Walenkamp, Nieuwsteeg 11, met een toelich ting van de exposant een tentoon stelling worden geopend van schilde rijen en lichtdrukken van Alfred Eikelenboom. De expositie, duurt tot vrijdag 4 oktober. DEN HAAG (GPD) Morgen verschijnt in ons land Jan de Hartogs nieuwste boek 'De kinderen'. De schrijver zelf zit tegen die tijd op volle zee ergens tussen Southampton en New York. De kinderen uit het boek ook. Voor Julia Kim (5) en Eva Kim (7), de aangenomen Koreaanse dochtertjes van het echtpaar De Hartog, zit de vakantie van drie maanden in ons land er weer op. Julia en Eva zijn twee uit duizen den Aziatische kinderen, die in Ko rea en Vietnam het kind van de re kening werden en in Amerika een nieuw tehuis vonden. Tegen die ach tergrond schreef Jan de Hartog zyn nieuwe boek. De schrijver met de „zilten" pen bracht daarmee een tweede „geëngageerd" werk op zyn naam. Het eerste was „Het zieken huis", waarin hy de wantoestanden in het Jefferson Davies Hospital in Houston aanklaagde. Veel narigheid „We kregen Julia en Eva twee jaar geleden", vertelt hun vader. „Ze wa ren toen 3 en 5 jaar. Onze andere kinderen, we hebben er vier, zijn al lemaal volwassen. De jongste Is 18. Mtfn vrouw en ik leidden een opvangcentrum voor Vietnamese kin deren in Pennsylvania van de Qua kers. Er werd ons gevraagd of we twee Koreaanse meisjes wilden opne men. Het Amerikaanse pleeggezin waar ze waren ondergebracht kon ze niet aan. De andere kinderen in het gezin waren jaloers. Gevolg: moeilijkheden, scènes. In hun jonge leventje hebben ze al heel wat narigheid meege maakt Enthousiast Over enkele maanden zullen ook in ons land Koreaanse kinderen ko men. Het pad vol juridische en ande re obstakels dat voor de komst van deze kinderen geëffend moest worden is bijna vrij. De eerste dossiers met gegevens over Koreaantjes zijn by de Raad voor de Kinderbescherming, binnen. Jan de Hartog zelf heeft des tijds de aanzet gegeven tot die Ne derlandse adoptie-actie. Jan de Hartog is bijzonder enthou siast over de „onbureaucratische houding" van de Commissie voor bui tenlandse kinderen. ,Jk ben er zeker van, dat zij zal proberen zoveel mo gelijk kinderen als verantwoord is hierheen te halen", zegt hij. Finan cieel wordt het de toekomstige pleeg ouders ook gemakkelijker gemaakt. De Raiffeisenbank in Heeren veen heeft zich wanneer men kan aantonen een goedkeuring te hebben van de Raad van de Kinderbescher ming, bereid verklaard de op f3000 geraamde reis- en bijkomende kosten per kind te lenen tegen een lage ren te. Het bedrag kan in tien jaar wor den terugbetaald. Jan de Hartog meent dat Ko reaanse kinderen met een Ame rikaanse negervader „dat zyn de WASHINGTON (DPA) Het symfonie-orkest van de universiteit van Minnesota mag op last van de Amerikaanse regering niet naar de Sowjet-Unie vertrekken voor een tournee in het kader van het cultu reel verdrag, dat deze maand zou plaatsvinden. Dit besluit is genomen in verband met de Sowjetrussische inmenging in Tsjecho-Slowakije, zo heeft het ministerie van Buiten landse Zaken in Washington meege deeld. ARNHEM (GPD) De onzichtbare beeltenis van Koningin Juliana zal op 12 september, als minister Beernink het Arnhem se stadhuis opent, nog aanwezig zijn. Het gemeentebestuur ziet geen kans om het relief van de Arnhemse beeldhouwer Johan van Zweden voor die datum te laten verwijderen. Op 12 september zal waarschijnlijk een of ander object voor het gebei telde profiel van de Koningin staan. Als voorlopige oplossing zal een door de beeldhouwster Charlotte van Pallandt vervaardigde bronzen kop van de Koningin een plaats in de raadzaal krijgen. Ket beeld ts sinds 1955 bezit van het Arnhemse Ge meentemuseum Al met al komt net er dus op neer, dat de raadzaal op 12 september twee beeltenissen van de Koningin bevat, t.w. een onzichtbare en een zicht bare. 'S HERTOGENBOSCH (ANP) Op de eerste dag van de demi-finale van het internationaal vocalisten concours in 's-Hertogenbosch heeft de jury van de 13 sopranen, die m de demi-finale zongen, er zes tot de finale toegelaten, n.l. Angela Baai (Engeland), Wendy Eathorne (Enge land), Catherine Ryan Australe Kaja Borris (Den Haag), Margaret van der Post (Zuid-Afrika) en Ge- sila Zental (Hongarije). Van de drie tenoren, die aan de demifinale hen- ben deelgenomen, is er door de jury geen tot de finale toegelaten. AtegencijCj m2akeien, c.Tae en HAARLEM (ANP) Aan de voor avond van zyn 42ste verjaardag heeft Prins Claus gisteravond in de Grote Kerk in Haarlem een concert bygewoond van The Kings College Chapel Choir, dat deze week een tournee door ons land maakt. De Prins nam in de zg „burgemeesters- bank" der kerk plaats tussen de bur gemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, en de president-kerk voogd der N.H. Gemeente van Haar lem, de heer H. van Marselis Hart- sinck. Ook de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Hol land, mr. F. J. Kranenburg, was aanwezig;. Het koor, onder leiding van Davla Willcocks, had een programma van kerkelyke liederen samengesteld. Als organist werkte John Wells mee. In de pauze heeft Prins Claus een ont moeting gehad mee de dirigent, de organist en de koorleden in de con sistoriekamer. Jan de Hartog en zijn vrouw Marjorie met hun aangenomen Koreaanse dochtertjes Julia (links) en Eva (rechts) en gezag voerder Heymans aan boord van de „Rotterdam"waarop zij drie maanden geleden overvoeren van New York naar Nederland. wanhopigste gevallen, omdat ze het minst in Korea worden geaccepteerd" minder moeilijkheden in Neder land dan in Amerika zullen onder vinden. In Florida Jan de Hartog gunt zyn eigen Ko reaanse dochtertjes trouwens ook het liefst een Nederlandse jeugd. „Het is toch heerlijk om in dit land kind te zyn". Op den duur wil hy dan ook met vrouw en kinderen naar ons land komen. Ook al om zyn doch tertjes de Nederlandse nationaliteit te geven. Voorlopig gaan ze nog op school in het verre Florida, waar hun rusteloze vader deze keer zyn tenten opslaat. In ons land logeerde het ge zin De Hartog drie maanden in hun vlottende huls: de zeetjalk „Rival". Hij heeft er hard gewerkt aan de vertaling in het Engels en in het Ne derlands van zyn boek „De kin deren", dat hij zoals bijna al zyn boeken in het Amerikaans schreef. „Deze herfst komt het in Amerika uit", zegt hij. „Noem het een hand leiding voor pleegouders van Ko reaanse kinderen". ADVERTENTIE Hoogovens IJmuiden vraagt om zelfstandig onderhouds- en reparatiewerkzaamheden aan de elektrische apparatuur uit te voeren en storingen aan installaties van zeer uiteenlopende aard op te sporen en te verhelpen. Diploma V.E.V.- sterkstroom monteur Kennis en ervaring op het gebied van hoog- en laagspanningskabels. Leeftijd 27 tot 45 jaar. Men kan in dagdienst of In ploegendienst worden geplaatst. Het basis aanvangssalaris is f 11.002,per jaar, overeenkomend met ca. f 210,bruto per week in dagdienst en ca. f 250, bruto per week in ploegendienst. Voor gehuwden, die in Leiden of op grotere afstand van ons bedrijf wonen, komen woningen beschikbaar. Schriftelijke sollicitatie* onder nr. LI 205 te richten aan Hoogovena IJmuiden, Personeelsvoorziening, Hoofdkantoor 2. HOOGOVENS IJMUIDEN N.V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9