langdurige discussie >ver monumentenlijst Geldlening voor het plan Zwanb Examen van analisten onvoldoende geacht 1egenvaller bij econstructie [empenaerstraat Zaad van Oegstgeest vergaderde Besluit van Warmondsraad in spoedeisende vergadering OPNIEUW BEGINNEN Schaaksoeiëteit VMF beraadt zich op bod Rijn-Schelde AG 6 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 JSTGEEST De raad stgeest, die gisteren ierde onder voorzitter- j van jhr. T. A. J. van Ey- |j werd bij de behandeling ingekomen stukken en lelingen geconfronteerd cele sombere berichten, erdaagden hun beslissing izien van de riolerings- jamheden op het terrein je Zendingsschool en met ring tot de beschikbaar- '>jig van een krediet voor ;^nleg van korfbalvelden. onthielden zij hun goed- tot verbetering van /Jjn en gebouwen van ge- ^ewerken aan de Poel- erweg. Een en ander had jrherpe reactie uit de raad fevolge. Oegstgeest heeft puistige begrotingspositie ^st uitstel t.a.v. de aanleg je korfbalvelden heeft tot dat de andere takken lort (hockey, werk pad- !rs) in de knel komen. Dorgelo (VVD) had een toe- tgedaan bi| de richtlenen met king tot beroepschriften aan de Hü wil vastgelegd zien, dat de kenen alle gelegenheid kregen ikken, betrekking hebbend op jeroepschrift. in te zien, zowel lis tijdens het beroep. De voor noemde dit een open deur in- sn, omdat ieder in het gemeen te allen tijde terecht kan voor latie. Hij meende, dat dit hoor- het grootst mogelijke contact, ,Jj nastreeft tussen gemeentebe en burgerij. Na enig heen- en gepraat werd besloten, dat B. over de redactie van de richt- overleg zullen plegen met de v. Ned. Gemeenten. apdisclie diensten (stgeest Dokter Hugenholtz, p^lminapark 2, tel. 51390 :hoten dokter Van Dam, Asserlaan 26 tel. 3960. Apotheek 'oorschotense apotheek, Leidse- 56 tel. 2525, zo. Zuiderapotheek, 7, Leiden, tel. Wijkverpleging zuster Weg- Oranjekade 7 tel. 2041. t. I 303P<>nd dokter Bots, Prof. Aal- NHlaan 2 Voorhout tel. 02532-7393, r Muhlhaus, Dr. Kuyperlaan 3, tel. 02532-8122. ^^ssenaar dokter Paulides, Van Nijeveltstraat 42. tel. 4561 en De Jong, Wittenburgerweg :1. 9124. Apotheek Langstraat {L 2141. Tandarts (za. en zo. 18- «uur) Van Bommel, Lange Kerk- Jl89, tel. 4312. k^ltterwoude (HRD) by onge- aan de Rijndijk tel 01714 Ir. Stapel (VVD) had vragen ge steld over het bungalowpark. Hy meende, dat de bouw van dubbele bungalows onder één kap moest wor den toegestaan. B. en W. waren er tegen wijzigingen aan te brengen in de opzet, speciaal als het gaat om verkleining van de kavels. Dan zou een verarming in het park optre den. De heer Kamsteeg (PC) wilde weten of er ook bezwaar was tegen twee bungalows onder één kap als ook daarvoor twee percelen grond werden aangekocht. B en W waren van mening, dat daar wel over te praten was. Besloten werd de jaarwedde van de wethouders te verhogen met f 576,-. De Algemene Politieverorde ning zal worden gewijzigd. Hiervoor werd benoemd een commissie ad hoe ter voorbereiding van de nieuwe ver ordening. Iedere fractie had daar voor aangewezen één lid. De commis sie is samengesteld uit de heren N. van Weizen, C. J. Lagas, ir. D. Dor- gelo en P. H. M. S. van der Voort. Besloten werd om in overeenstem ming met Leiden, de burgemeester gelegenheid te geven een permanen te ontheffing te verstrekken onder de door hem te stellen voorwaarden be treffende het sluitingsuur van de ca fés. De geluidsapparatuur had bij de proef goed voldaan. Vandaar dat be sloten werd tot aanschaffing van een bandopnamenapparaat. micro foons, enz. voor hut notuleren van de raadsvergaderingen. Er ontstond een lange doch oninte ressante discussie over het ontwerp van de lijst van beschermde monu menten in de gemeente. Er staan er 19 op, doch dat zyn er te weinig, al dus de heer J. P. Brouwer (PC), die zich nogal in deze materie had ver diept. Bovendien deed zich de vraag voor of een gebouw op de lijst kan blyven als het zo intensief wordt ge bruikt als de oude r.k. pastorie aan de Rhijngeesterstraatweg. Mevrouw M. E. Gouverneur (KVP) wees erop, dat de mogelijkheid be staat, dat het R.K. jeugdwerk in ge vaar kan komen. Er vinden tal van jeugdactiviteiten daar plaats en het jeugdwerk is nu eenmaal niet in overeenstemming met het koesteren van een monument. De voorzitter was van mening, dat het hier gaat om een algemeen belang en een spe ciaal belang voor het r.k. kerk bestuur. HU raadde aan het gebouw i op de lijst te laten staan en contact op te nemen met Monumentenzorg. Men wil nu eenmaal, dat ook een dergelyk huis gebruikt wordt. Dan heeft het een functie in de samen leving. Ir. Stapel had geen bezwaren tegen opnemen van de panden Dorps straat 65, 67 en 71 indien we ach teraf geen moeilijkheden krijgen met betrekking tot een toekomstig be stemmingsplan. B. en W. besloten de lijst nog eens in haar geheel te be zien en komen er later op terug. Wij ziging in de Winkelsluitingsverorde ning werd aanvaard. Veel tyd en aandacht werden be steed aan de onbewoonbaarverkla ring van het pand Leidsestraatweg 2, daar G.S. enige tyd geleden het raadsbesluit tot onbewoonbaarver klaring hebben vernietigd. Sommige raadsleden waren van mening, dat de eigenares (Dikker en Thijs N.V. in Amsterdam) met opzet het on derhoud heeft verwaarloosd. Daar tegen kwamen weer anderen ook B. en W. in het geweer, omdat aan dit onderhoud zulke gTote be dragen ten koste moesten worden gelegd, dat dit economisch niet meer verantwoord was. B. en W. hebben de eigenares aan geschreven om verschillende voor zieningen te treffen, waartegen bij de raad in beroep werd gegaan. Be sloten werd het ingestelde beroep ongegrond te verklaren. De vraag doet zich voor wat de verdere gang van zaken moet zijn, nu gebleken is, dat de aan het pand uit te voeren werkzaamheden zijn begroot op f 72.000. zodat valt aan te nemen, dat de eigenares aan de aanschrij ving geen gevolg zal geven. B. en W. delen nu reeds aan de raad mee. dat ze niet het voorne men hebben tot uitvoering van het werk opdracht te geven. Er van uit gaande, dat niet tot herstel wordt overgegaan bestaat het voornemen opnieuw de onbewoonbaarverklaring te bevorderen. Er komt t.z.t. een nieuw voorstel bij de raad. Tal van raadsleden vonden de sociale kant van de zaak belangrijk, omdat de bewoonster geen onderdak heeft. Er wordt prijs op gesteld, dat dit deel van de zaak de volle aandacht krijgt. Wethouder Van der Voet wees er met nadruk op. dat de gemeente geen schuld draagt en niet verplicht is de bewoonster schadeloos te stel len. Besloten werd over te gaan tot sloop van de woningen Dorpsstraat 90-98. De huizen zijn alle ontruimd en verkeren in slechte staat. Ongerief Bij de reconstructie van de De Kern pen aer straat blykt, dat het aan de noordzyde van de weg gelegen riool voor een groot deel is vergaan, zodat dit onmiddellijk moet worden vernieuwd. Kosten f73.600, hetgeen een geduchte tegenvaller is. De heer I Van Weizen (PC) wilde weten hoe- j veel extra tijd hiermee gemoeid is, daar de werkzaamheden een groot ongerief veroorzaken. De webhouder van Openbare Werken meende, dat in de loop van november dit deel van de straat ge reed zal zijn. Ir. Stapel vroeg zich af of het geen tijd wordt het hele rio leringsstelsel in de gemeente te con troleren. Die plannen bestaan al ja ren lang, aldus de reactie van B. en W. .doch de kosten zyn zo hoog, dat er geen financiële mogelijkheden zul len zijn. De PvdA-fractie had bezwaren te- I gen verkoop van een gemeentewo ning. die in de woningwetsector was gebouwd. De heer Aldershoff (PC> vroeg zich af of het wel billijk is dat woningen, destijds gebouwd met „ge meenschapsgeld", verkocht moeten worden, daar de koper daarvan profi teert. Na een lange discussie werd besloten tot verkoop over te gaan. te meer omdat de minister die verkoop bevordert. Nadat nog enkele onderwijsvoor- stellen waren afgedaan volgde de rondvraag. De heer C. Lagas (PvdA) vroeg de aandacht voor de kruispun ten Korenbloemlaan. Dahlialaan en Florataan, waar nogal wat ongeluk ken gebeuren. Mevrouw M. Gouver neur informeerde naar de wijze van exploitatie van de nieuwe sporthal en het zwembad. Dit heeft de aandacht van B. en W. Een en ander zal ook worden besproken in de Sportraad. Algemeen was de klacht van op groeiende heggen en overgroeiende struiken. Het is gevaarlijk voor het verkeer (uitzichtbelemmering) en voor voetgangers op de trottoirs. Ex- zal nog eens aandacht aan worden geschonken, beloofde de burgemees ter. De heer Brouwer, die niet gelukkig is met de standplaats van de bus aan de Marelaan, vroeg aandacht voor de wegvervuiling en het glad worden van het wegdek door olie. De heer Dorgelo wilde weten hoe het zit met de verkeerslichten by het via duct. Deze worden wel nodig geacht, doch het Rijk wil ze niet betalen. De heer Stapel vroeg tijdelijke voorlich ting over het bestemmingsplan in de Morsebelpolder. Ook de heer Alder- hoff drong daarop aan. WARMOND Voor het aangaan van een lening van twee miljoen gul- I den bestemd voor de consolidatie van de vlottende schuld dezer gemeente j was de Warmondse raad gisteravond in spoedeisende vergadering bijeen- gekomen. In hun uitgebrachte privé- j advies deelden B. en W. mede. dat kan worden aangenomen, dat de Bank voor Nederlandse Gemeenten de aanbieding van de.ze lening heeft gedaan naar aanleiding van een ver zoek van het gemeentebestuur aan de minister van Binnenlandse Zaken tot het verlenen van medewerking aan de verkrijging van financierings middelen voor de uitvoering van het bestemmingsplan „Zwanburg". Zoals bekend hebben de ministers van Binnenlandse Zaken en Finan ciën ontheffing van de eis van vaste financiering van de uitgaven vaix bo vengenoemd plan verleend. De vlot tende schuld van de gemeente is daardoor in de loop van dit jaar be langrijk gestegen, zodat consolidatie van deze schuld uit een oogpunt van verantwoorde financiering nodig werd geoordeeld. B. en W. mei-kten hierbij nog op, dat de gemeente momenteel onder de werking van de Wet kapitaalsuit gaven publiekrechtelijke lichamen j uitsluitend bij de N.V. Bank voor Ne- j derlandse Gemeenten vast leenkapi- i taal kan- opnemen. Op de door geld- geefster gestelde condities kan de ge- j meente geen invloed uitoefenen De gestelde condities komen B. en W. gezien de huidige stituatie op de kapitaalsmarkt, evenwel aan- vaardbaar voor. Zij merkten nog op, dat de netto vlottende schuld van de I gemeente per 1 september 1968 tot f 2.815.271.87 is opgelopen. De netto kapitaalsbehoefte per die datum be draagt f 3.546.457.28. Indien de financiering van het be- stemmmgsplan „Zwanburg" buiten beschouwing zou worden gelaten, be draagt die kapitaalbehoefte van de gemeente f724.033. De lening wordt gesloten tegen een koers van 99 3/4 rente 6 3/4 looptijd 25 jaar. De raad toonde zïioh zeer ingeno men met het sluiten van dieze geldle ning, waardoor de ontwikkeling van de Zwanburgerpolder meer naderbij komt. Daarom werd het Voorstel van B. en W. met algemene stemmen aangenomen. Als gevolg van het sludtem van het zwembad „Lommerlust" is gezocht naar mogelijkheden om op andere wijze te voorzien in het zwemonder- richt aan de kinderen van de beide lagere scholen. Aan de besturen van de beide la gere scholen, aldus B. en W., is een voorstel gedaan om te komen tot zwemonderricht in het sportfondsen- bad in Katwijk. Na overleg is van de zijde van de schoolbesturen inge stemd met het schoolzwemmen eens in de 14 dagen op donderdagmiddag in het Katwijkse sporüfondsenbad voor de leerlingen van klassen 1 en 2. Het groepsvervoer naar het bad zal werden verzorgd door de Noord- Zuid-Hollandse Vervoer Maatschap pij- De kosten van dit zwemonderricht worden voor de periode van 8 sep tember tot en met 31 december 1968 geraamd op f 1583,52. De ouderbijdra ge in deze kosten is gesteld op f0,50 per zwemles. Ook met dit voorstel toonde de raad zich ingenomen in afwachting, dat eens tot stichting van een eigen zwembad zal kunnen worden overgegaan. Na de gebruikelijke rondvraag, die geen zaken van bijzonder belang naar voren bracht, werd deze vrucht- i dragende vergadering gesloten. Koningin Juliana heeft van daag in het Utrechtse Wilhelmi- napark een standbeeld onthuld van haar moeder, juist op de dag dat deze 70 jaar geleden haar re gering aanvaardde. Het beeld van Koningin Wilhel- mina is gemaakt door de beeld- homoer Marie Andriessen. In brons gegoten staat het op een plateau van lavabazalt met een totale hoogte van ruim 2V2 meter, In goudblad staat te lezen Ko ningin Wilhelmina 18801962". Voordat de Koningin door het wegnemen van de vlag een deel van haar moeder zichtbaar maak te, riep burgemeester De Ranitz (links) in herinnering, dat reeds tijdens het leven van Prinses Wilhelmina uit de bevolking van Utrecht het iniatief kwam de ge dachtenis aan haar ook in een duurzame beeltenis te doen ver eeuwigen. Bij informatie ver klaarde de prinses toen, dat zij de oprichting van een monument bij haar leven niet wenste. Na haar overlijden is dit plan weer opge vat. DEN HAAG (GPDi Vijftig leer lingen van de Delftse analistencur sus hebben plotseling te horen ge kregen, dat zij niet het einddiploma krijgen, waar ze nu al maandenlang in spanning op wachten. In een cir culaire aan de eindexamenkandida ten deelt het bestuur mee, dat de ge committeerden bij het examen het praktijkniveau van de opleiding on voldoende achten om er een diplo ma aan te verbinden. De afgewezen kandidaten kunnen thans een zware aanvullende pratykopleiding van drie maanden volgen om dan in de cember alsnog een examen te doen. Een groot aantal leerlingen is door het onvoldoende verklaren van het examen ernstig gedupeerd. Sommigen hadden al ingeschreven voor verdere opleidingen, waarvoor zij echter het einddiploma van de analistencursus nodig hebben. Anderen moesten on middellijk na het examen in mili taire dienst en hebben nu niet de ge legenheid huil studie af te maken. Enkele kandidaten zijn zelfs na het examen in het huwelijk getre den, omdat het behalen van het ana listen diploma in verreweg de mees te gevallen een aanzienlijke salaris- j verhoging betekent. Men is vooral te- I leurgesteld, omdat de kandidaten bij I vorige eindexamens wel het diplo- j ma verkregen. De stichting Delftse j Analisten Cursus wordt bovendien I door het ryk gesubsidieerd en men vraagt zich af hoe het mogelijk is dat een school een rijksbijdrage ont vangt terwijl de opleiding kennelijk tekort schiet. OEGSTGEEST De schaaksocië teit „Palamedes" heropende jongst leden zaterdag haar poorten in de aanwezigheid van een dertig-tal le den. Zoals békend staat de sociëteit open voor iedere schaker, ook de ge legenheidsspelers en adspirantscha- kers. De bijeenkomsten worden iedere zaterdagmiddag van 25.30 uur in „Het Witte Huis" te Oegstgeest ge houden. I AMSTERDAM (ANP) Het be- I stuur van de Ver. Machinefabrieken N.V. beraadt zich over het door de Ryn-Schelde Machinefabrieken e'n Scheepswerven N.V. uitgebrachte bod op de aandelen, certificaten van aan delen en converteerbare obligaties Wilton-Feijenoord-Bronswerk N.V., I zo deelt de VMF mede. j Op zo kort mogelijke termyn zal een communiqué worden gepubli- Van Wassenaar tot Noord- hun manier van het strand en de i dagen helaas te druk om in galop i paardenliefhebbers, die er ook op ceerd waarin de Ver. Machinefabrie- ft kan men ze tegen komen :\zee. Niet alleen tijdens het bad- te rijden maar ook in de herfst een zonnige winterdag op uit ken N.V. haar nader standpunt ken- h(tn&en te vaard Ze aenieten op seizoen het is dan op warme Ien het voorjaar. En... er zijn vele trekken. Dit plaatje werd tussen baar zal maken met betrekking tot Katwijk en Wassenaar gemaakt. haar eerder uitgebrachte bod. lijk- GEMINI BLIJFT BESTAAN VOORSCHOTEN - In 'n bewogen jaarvergadering, die moest beslissen over het al dan niet blijven voortbe staan van een volleybalvereniging werd na heel vaak verhitte discus sies besloten om weer opnieuw te gaan starten in de NeVoBo en wel met twee herenteams en een dames team. Door gebrek aan oudere leden heeft de vereniging Gemini steeds moeten draaien op een aantal scho lieren, die naast hun studie niet altijd de tijd konden vinden om 'n bestuurs functie te vervullen, zodat de heer G. van Tol als penningmeester ook nog de functie van voorzitter en secreta ris kreeg toegeschoven. Het einde van Gemini leek door gebrek aan ka der zeer nabij. Tijdens de jaar-verga dering werd echter besloten de han den ineen te slaan en het volleybal voor Voorschoten te behouden. Het volgende bestuur werd ge vormd: mej. Ingrid Steen, wedstrijd secretaresse dames; de heer Guy Molenaar, wedstrijd secretaris heren mej. Tineke Timmers, secretaresse; mevr. T. Cok-Topper, penningmees ter esse; de heer N. Cok, voorzitter. Als trainer zal optreden de heer B. Madera. Als trainingsgelegenheid wordt gebruikt de VlietzaaJ naast het instructiebad. Sluiting van wandelpark in Warmond WARMOND Het bestuur van het instituut Zuid Hollands Land schap, eigenaresse van het prachti ge wandelpark om het Huys te War mond, heeft zich genoodzaakt ge zien de toegang tot het bos aan de zijde van de Burgemeester Ketelaar- straat op de woensdagmiddagen en op de zaterdagen af te sluiten. Dit zijn de dagen, waarop de scholen zijn gesloten. De jeugd ge bruikt. jammer genoeg, dit mooie wandelpark dikwijls alleen om ver nielingen aan te richten. De toegang tot het bos is op deze dagen derhal ve alleen mogelijk door gebruikma king van de hoofdingang aan de He renweg. Marktberichten LEIDEN, 6 september Veemarkt Stieren aanvoer 14, prijs f 1000—1500 per stuk, handel kalm. Melkkoeien 95, f 9751650, iets williger. Vette koeien 315, f3,65—5,10, redelyk. Vare koeien 35, f650—1400, maibig. Vette kalvëren 74, f3,40—4.05 kg lev. gew.. vlug. Vette schapen 80, f105—145, goed. Fokschapen 10, 130—165 p^fc., goed. Vette lammeren 1403, 125160 per st.. stug. Drachtige zeugen 35» 375450 per st.. redelijk. Schrammen 88, 85115 per stredelijk. Biggen 441. 6775 per st., redelyk. Geiten 29. 30—100 p. St., viot. Totaal 2654. BOSKOOP Gisteravond, toen de 24-jarige Bertus Korbyn uit Benthui zen reeds een aantal uren op het dak van het pand van gemeentewerken aan de Zyde in Boskoop 14 meter boven de begane grond had door gebracht, vertelde hij zich nog niet te vervelen. Zoals wij gisteren reeds berichtten, wil de Benthuizenaar trachten het re- I cord „dakzitten" te breken. Dit re cord staat op 100 uur en 20 minuten. Korbijn zal proberen er 101 uur van te maken, zodat hij maandagavond om 6 uur als alles naar wens ver- j loopt, het dak weer hoopt te verlaten. Momenteel vertoeft hy daar in een zeer comfortabele schommelstoel, waarin hy ook moet slapen. Per et- maai mag hij slechts 2 maal vyf minuten van het dak af. De maaltij den en drankjes worden hem vanuit het café 't Stadhuis „boven" gebracht. Naar wy vernemen, is men in ge meentelijke kringen niet bepaald en thousiast over de door burgemeester G. W. baron van Dedem verleende toesteming om deze recordpoging op 't dak van een gemeentelijk pand te houden. (Foto Leidsch Dagblad)

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15