Kritiek in Katwijks raad op verhuur sportvelden Vriendelijke briefstijl bevordert contacten Geld voor instellingen uit postzegelactie Geconfronteerd met beklonken zaak Druk seizoen voor Stadsgehoorzaal SKIN DEW van Helena Rubinstein Aan gemeente Valkenburg voor Valken '68 Mr. J. van der Plas over voorstel uitgifte boekwerkje aan 21-jarige Katwijkers Verontrusten die rimpeltjes u? Voorkom ze, bestrijd ze met 19 WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1988 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA S KATWIJK De heer M. A. de Vries (Vrije Lijst) heeft in de gisteravond gehouden ver gadering van de Katwijkse ge meenteraad felle kritiek gele verd op het college van B. en W. Dat geschiedde bij het voor stel tot verhuur (in medege bruik) van de sportvelden in „De Kooltuin aan de gemeen te Valkenburg ten behoeve van de pasopgerichte voetbalver eniging „Valken '68". Hij acht te het onjuist, dat de raad ge confronteerd wordt met een reeds beklonken zaak: Valken '68 maakt reeds een maand ge bruik van deze velden! Met klem drong de heer De Vries er by het college van B. en W. op aan dergelijke voorstellen in het vervolg tijdig aan de raad voor te leggen. Bovendien noemde hü de bedongen huur van f 7500,per jaar veel te laag. Een bedrag van f15.000.— had hü juister gevonden. Het zou tevens voor de gemeente Valkenburg een stimulans hebben betekend ernst te gaan maken met de aanleg van een eigen sportcom plex. De heer D. van Duijn (PvdA) kon zich met de kritiek van de heer De Vries, voor wat betreft de te late aanbieding aan de raad verenigen. Overigens ging hij met het voorstel akkoord. Wel wilde hij weten of door het intensievere gebruik de bespeelbaarheid van de velden niet ongunstig zou worden beïnvloed. De heer J. J. Timmermans (CH), die overigens het voorstel van harte on dersteunde, vroeg of de bedongen huur vergoeding in een juiste ver- Investeringen in Indonesië DJAKARTA (AP) Een groep buitenlandse deskundigen in kapi taalinvesteringen o.Lv. de Nederlan der J. Oyevaar is een serie bespre kingen begonnen met de hoogste fi nanciële en economische leiders van Indonesië over 't standpunt van het land over buitenlandse investeringen. De groep, die uit 15 man bestaat, ia zondag in Djakarta aangekomen voor een bezoek va/n twee weken, waarin een bezoek gebracht zal wor den aan een aantall gebieden die van de investeringen zullen profite ren, waaronder Bandoeng in West- Java en Medan op Noord-Sumatra, De groep bestaat uit vertegenwoor digers van verschillende Zwitserse Westduitse, Italiaanse, Britse, Fran se, Amerikaanse, Japanse en Neder landse maatschappijen. Philippijnse dansgroep komt naar Leiden LEIDEN In juni 1949 achtte een groepje dansers de tijd gekomen zich te verenigingen om gezamenlijk uiting te geven aan hun liefde en hun talent voor de danskunst. Zij richtten de Philippine Normal Col lege Folk Dancing Club" op en be gonnen zich te oefenen zowel in de Oosterse als in de Westerse styl van volksdansen. De groep groeide trok steeds meer artiesten aan; het. technische en artistieke peil en daar mee het succes steeg in de loop der Jaren zo verrassend, dat steeds meer uitnodigingen tot het geven van voor stellingen binnenstroomden. In 1958 besloot men zich te gaan specialiseren in de authentieke Phi lippijnse dansen, waarvan nu 'n kleur rijk repertoire wordt gegeven, ont leend aan alle sectoren van het Phi lippijnse leven. Behalve regionale en inheemse dansen, die verhalen van liefhebben, werken, oorlog voeren, oogsten, feest vieren en andere aspec ten van het menselijk leven, bevat het programma ook de gracieuze me nuetten uit de tijd van de Spaanse overheersing. De nieuwe naam van het gezelschap is nog ouder; „Ba- ranggay" is het oorspronkelijke woord van de zeeschepen, waaimee de Maleisiërs vóór de Spaanse tijd naar de Philippijnen voeren. Sedert de oprichting in 1949 is het gezelschap opgetreden in Vietnam, Thailand, Singapore, Cambodja, In donesië, Hongkong, Japan, Korea en de Chinese Volksrepubliek. Dit jaar heeft het voorstellingen gegeven in het Adelaide Arts Festival in Austra lië, in Honolulu en in de Verenig de Staten van Amerika. Zondag komt deze groep naar Leiden, waar zy in de Stadsgehoorzaal een uitvoering geeft, houding staat tot het door de Val- kenburgse voetbalvereniging van de velden gemaakte gebruik. Onvoldoende Mr. J. van der Plas (AR) meende, dat de raad over deze zaak niet vol doende was ingelicht. Zo bleek uit de ter inzage gelegde stukken niet van wie het verzoek tot het gebruik van de velden was uitgegaan en in hoeverre de gemeente Valkenburg de voetbalvereniging subsidieert. Iiy wenste hierover alsnog te worden in gelicht. Wethouder J. Bergman verklaarde hierop, dat het verzoek van het ge meentebestuur van Valkenburg was uitgegaan. Dat het voorstel niet eerder aan de raad is voorgelegd vindit zijn oorzaak in het feit, dat eerst moest worden afgewacht of de gemeente Valkenburg met de aan bieding akkoord ging. De raad van die gemeente heeft eerst dinsdag ji. dit besluit genomen. Arrestaties van 132 studenten in Tokio TOKIO (AFP, AP) De politie dn de Japanse hoofdstad heeft vandaag 132 studenten gearresteerd, die drie maanden lang de terreinen had den bezet van de universiteit van To kio. Zfj hadden zich verschanst in twee hoofdgebouwen en eisten „de mocratisering van het onderwijs" en deelneming aan het bestuur van d'e universiteit. De gebarricadeerde stu denten bekogelden de politie, die vanochtend de universiteit ontruim de met allerlei projectielen. Het universitaire bestuur had be sprekingen afgewezen, omdat de linkse studenten niet representatief werden geacht voor de 100.000 stu denten die aan de universiteit colle ge lopen en omdat de linkse studen ten niet konden waarborgen dat er geen nieuwe ongeregeldheden zou den ontstaan. Nha Trang met mortieren bestookt SAIGON (Reuter) De Vietcong heeft vanochtend vroeg de kustplaats Nha Trang, die tot nu toe ais een van die veiligste steden van Zud- Vietnam werd beschouwd, met mor tieren bestookt. Onder de burgers vielen èèn dode en 20 gewonden. Dertien militairen werden gewond. De Vietcong heeft bij een mislukte poging om het dorp Long Thanh op 30 km ten oosten van Saigon, onder de voet te lopen, 20 burgers gedood, 50 gewond en 85 huizen in brand ge stoken. In Saigon zelf werd een bom ge gooid naar het gebouw van het Ame rikaanse Bureau voor internationale ontwikkeling. Twee personen werden gedood en vier gewond. De daders ontkwamen op een motorfiets. Volgens een Amerikaanse woord voerder zijn bij twee acties nabij de gedemilitariseerde zóne 43 Noord- vietnamese militairen gesneuveld. Van de Amerikaanse mariniers die hierbij betrokken waren, werden er tien gewond. De huur van f7600.aldus de wethouder, is inderdaad gebaseerd op het gebruik, dat de Valken '68 van de velden maakt. De Valken - burgse vereniging zal hier eenmaal per veertifen dagen op zaterdag spe len, terwijl de Katwijkse club KRV de terreinen iedere zondag en een maal per veertien dagen op zater dag bespeelt. Bovendien speelt KRV met 16 elftallen in de competitie en Valken '68 met 2. KRV wordt door deze gang van zaken niet benadeeld en heeft zich daarmee dan ook vol komen akkoord verklaard. De aanleg van eigen sportvelden, zei de heer Bergman, kan men van een gemeente van de grootte van Valkenburg, in verband met de be perkte financieringsmogelükheden van dit ogenblik, moeilik verlangen. Hü meende tenslotte dat voor over- bespeling van de velden geen ge vaar bestond. Ook dit voorstel werd zonder hoofdeüjke stemming aange nomen. Wereldrecords LONG BEACH (AP) Tijdens de Olympische voorwedstrijden in Long Beach heeft de zwemmer Mike Bur ton 't wereldrecord 1500 meter vrije slag heren dinsdagavond met 20 se cenden verbeterd. Zijn tyd: 16 mi nuten 8,5 seconde. Hü verbeterde en passant het we reldrecord op de 800 meter, dat op 8 minuten 34,34 seconde werd gebracht. Tüdens de wedstrijden sneuvelde nog een record dat op de 400 me ter estafette vrije slag. Zack Zorn, Steve Rerych, Ken Walsh en Don Schollander lieten een totaal tijd van 3.32,5 voor zich afdrukken. WETHOUDER J. BERGMAN geen overbespeling van de sportvelden Burgerlijke Stand Sassen hei in Geboren: Jacqueline Adriana, d. v. W. M. van Leur en T. C. M. Kerkvliet; Jan Pieter Reinardus, z. v. W. J. Kramer en H. J. Dijkhuizen; Clemens Gerardus Johannes Maria, z. v. J. J. H. M. van der Nat en W. A. C. M. Calls; Remco Alexander, z. v. N. Breedijk en F. F. Hederik; Catharina Helena, d. v. J. Eikelenboom en C. H. Dwarswaard. Ondertrouwd: C. P. Splinter, Zoeter- woude. en J. W. P. Hoogeveen; A. Smit. Noordwijk. en P. Hubers; J. P. Haas noot, Oegstgeest, en O. Noordraven. Getrouwd: J. Doornbosch en A. Haagsma, Haarlemmermeer; A. van Dijk. Llsse en T. Dannijs; G. A. M. Grimbergen. Lisse en C. G. C. van Ruiten; H. W. M. Pouwels en C. M. v. Vliet, Boskoop. Overleden: G. W. Rewljk- KATWIJK De plaatselijke overheid kan in de eerste plaats door haar eigen gedragingen bij de inwoners belangstelling wekken voor haar werk. Het betrachten van een zo groot mogelijke openheid zal onge twijfeld de interesse van de burgerij doen toenemen. Ook de contacten, die de overheid met de burgerij heeft, dienen te worden verbeterd. Een mid del daartoe is bijvoorbeeld de vorm van de brieven van het gemeentebestuur. Vaak spreekt hieruit een wel wat arrogante toon. Een vriendelijke briefstijl zal de contacten ongetwijfeld bevorderen. Vooral de huidige jeugd vraagt om eerlijkheid. Deze woorden sprak mr. Jan van der Plas (A.R.) gisteravond tüdens de behandeling door de Katwijkse gemeenteraad van het voorstel tot het verlenen van een krediet van f 3000.voor het uitreiken van het boekwerkje „Burgerschap en Bur gerzin" aan inwoners, die de 21-ja- rige leeftüd bereiken. De discussie over dit voorstel van B. en W. groeide uit tot een meer algemeen debat over de vraag, welke maatre gelen wenselük zijn om de jeugd meer te betrekken bij het werk van de plaatselüke overheid. Dr. G. W. Overdijkink, die hier over liet eerst het woord voerde, verklaarde in principe alle maatre gelen toe te juichen, die er toe kun nen leiden om de bestaande kloof tussen de jeugd en de overheid te overbruggen. Of in dit verhand de uitgave van het. onderhavige boekje veel nut zal afwerpen, meende dit C.H.-raadslid echter te moeten be twijfelen. Hierin worden namelijk zaken behandeld, die te ver van de gemiddelde burger afliggen. Het leek hem juister indien een boekje zou worden verstrekt, dat meer gericht was op de verbetering van de con tacten met de plaatselijke overheid Dit zou bijvoorbeeld eens per vier jaar, wanneer de nieuw gekozen raad gaat optreden, aan de burgerij kun nen worden uitgereikt. De heer M. A. de Vries (Vrije Lijst) was het hiermee in grote lijnen eens, evenads mr. J. van der Plas (AR.), die, na zijn opmerkingen, zei geen bezwaar te hebben tegen de uitgifte van het boekje, maar erop wees dat hiermede de taak van de gemeente op dit terrein niet is vol bracht. Ook aan anderen De heer H. J. M. van Elten (SGP) stelde voor om de oplage van het boekje wat hoger te stellen om dit tegen kostprys ook te verstrek ken aan andere inwoners, die hier voor belangstelling hebben. Overi gens sloot hü zich aan bij de heer O ver dü kink. De heer J. C. de Krij ger (P.v.d.A.) achtte de inhoud van het boekje zeker geen taaie kost en vond dat men dit, ook gelet op de geringe kosten, zeker niet aan de jeugd zou moeten onthouden. Hü wees er overigens op, dat ook op andere wüze de contacten tussen overheid en burgerij dienen te wor den verbeterd. Het raadslid J. J. Timmermans (C.H.) had wel enige bezwaren te gen het boekje, doch zag hierin wel een eerste poging om burgerzin aan te kweken. Overigens wilde hij de eerste oplage niet te groot den zfjn om op niet te lange termijn eventueel nodig gebleken wyzigin gen te lomnen aanbrengen. De heer P. Jaapies (Gem. Bel.) voelde meer voor de suggestie van de heer Over- dykink om een boekje met een meer plaatselyk gerichte inhoud uit te geven. Te technisch Mr. J. VAN DER PLAS vriendelijke briefstijl ADVERTENTIE Een nieuwe levenswijze voor Uw huid: SKIN DEW, vochtinbrengende behandeling die elke huid nodig heeft om vitaal te blijven, van de morgen tot de avond en van de avond tot de morgen. SKIN DEW streelt, verzacht en bevochtigt steeds weer uw huid tot in de diepst gelegen levenscellen zodat uitdrogen, de schuld van vroegtijdige rimpels, uitgesloten wordt Gebruik SKIN DEW CREAM 's avonds voor het slapen gaan. SKIN DEW EMULSION 's mor gens voor U zich opmaakt en verder op elk gewenst uur van de dag. Uw huid zal ze onmid dellijk en volledig op nemen, waardoor U een f gezond, jeugdig en flu- weelachtig aanzien be- L houdt. TER KENNISMAKING Skin Dew verzorgings set voor f. 10,95 (normale waarde f. 16,50). 'M 1 Aanrijding met bromfietsen LEIDEN Op de Morsweg sloeg gisterochtend plotseling een 16-jari- ge bromfietser linksaf. Een achter hem rijdende bromfietser, een 42-ja rige Leidenaar, kwam hierdoor te vallen, de man brak een sleutelbeen. Auto ontvreemd LEIDEN Een 22-jarige etaleur uit Rotterdam liet zijn auto onbe heerd achter langs rijksweg 4A nabü het benzinestation omdat hij pech had. Toen hij terugkwam, bleek de man dubbel pech te hebben: zijn au to was verdwenen. Het kenteken is XX 52—83. Tal van evenementen LEIDEN Hoewel de zomer nog officieel niet van ons geweken is, zijn de eerste activiteiten in de Stadsgehoorzaal reeds merkbaar. Zondag vangt dit speeljaar aan met een voorstelling, welke gegeven wordt onder auspiciën van de KRO, van een Fillippijnse dansgroep. Het streven om activiteiten en evene menten van meer dan lokale bete kenis aan te trekken komt hoe lan ger hoe meer naar voren. Dit jaar worden diverse grote congressen in Leiden georganiseerd. Allererest het congres van D'66, terwijl daarnaast o.m. een groot congres van de Jeho va's Getuigen en van het Leger des Heils op de agenda voorkomen. De danswereld maakt hoe langer hoe meer gebruik van de zaal, niet al leen de reeds jarenlang bekende danswedstrijden en balavonden der plaatselijke dansscholen, doch ook de landelijke kampioenschappen van amateurs en professionals. De be langstelling van radio en televisie voor de Stadsgehoorzaal wordt hoe langer hoe groter. Diverse uitzen dingen zullen plaats vinden waaron der in het bijzonder naar voren springt de Europese danskampioen- schappen, welke dit jaar wederom vanuit Leiden zullen plaatsvinden en in kleur voor de tv worden uitge zonden. De concerten zijn ook dit jaar weer rijk vertegenwoordigd. Op dit moment zyn reeds overeenkomsten voor de uitvoering van 41 concerten gesloten. De modewereld vindt ook dit jaar weer haar weg naar de Stadsgehoorzaal. Op de agenda staan diverse modeshows. Het suc ces van de vorige autoshow wordt gevolgd door een autoshow op uitge breider basis. Het streven om ook overdag de nodige activiteiten aan te trekken heeft een sterke groei ge kregen door grote cursussen welke dit jaar gehouden zullen worden. Di verse feesten zullen ook wederom plaats vinden, aangevuld met een grote reeks filmlezingen, vergade ringen en examens. Burgemeester A. G. Vermeulen zag als oorzaak van de geringe politieke belangstelling van de jeugd het feit, dat in de tegenwoordige tüd de za ken erg technisch en daardoor moei lijk te begrüpen zfjn. De bedoeling van dit boekwerkje is om de belang stelling te wekken op het moment waarop de burger rijp is voor deze voorlichting, namelijk wanneer hij voor het eerst naar de stembus moet. Deze belangstelling behoort in de eerste plaats algemeen gericht te zijn en niet alleen plaatselijk. B. en W. verwachten, zei de eer ste burger, hiervan geen wonderen, maai- meenden dit voorstel toch niet te mogen nalaten. Eventueel zou op een later tijdstip de uitgave van dit boekje gevolgd kunnen worden door een brochure, waarin het plaatselyk bestuur wordt besproken. Deze ge dachte willen B. en W. gaarne over wegen. Hierop kan dan later wor den teruggekomen. Het opnemen van meer bladzijden met plaatselijke foto's in het thans uit te geven boekje zou, naar het oordeel van de voorzittei-, de aandacht van de hoofdzaken te veel kunnen afleiden. Na enige bespreking in tweede in stantie werd het voorstel tenslotte zonder hoofdelijke stemming aan vaard. LEIDEN Als resultaat van het vele werk dat gedaan is door leden van het plaatselijke comité voor de Zomerpostzegels, overhandigde mevrouw H. Lubach-Lehman de Lehnsfeld gis termiddag in het stadhuis in bijzijn van burgemeester Van der Willigen een bedag aan twee Leidse instellingen. Mevrouw Korthals-Hemming, pre sidente van de Federatie van vrijwil lige vrouwelijke hulpverlening, sprak een openingswoord. Een bedrag van f 800 werd In ont vangst genomen door ds. M. J. Wa genvoorde, vertegenwoordiger van de Vereniging Vrijzinnig Hervorm den te Oegstgeest. HU vertelde dat het geld bestemd was voor een socio logisch onderzoek in Oegstgeest door mej. Van den Ent-Kantebeen, die hierover tevens een scriptie schreef. De Stichting Opvang en Huisves ting Surinaamse Studenten te Leiden, waarvoor een bedrag van f 2000 be schikbaar was gesteld, werd verte genwoordigd door de heer J, Braam. Mevrouw H. Lubach-Lehman de Lehnsfeld stelt de heer J* Braam het bedrag ter beschik king. (Foto L.D./Holvasfc) Hy gaf een beeld van de moeilükhe- den die kleurlingen hebben wanneer zU in Leiden een kamer zoeken. De stichting heeft enkele panden ge huurd om Surinaamse studenten te huisvesten, maar deze woningen zUn vaak zo bouwvallig, dat er veel geld voor nodig is om ze bewoonbaar en brandveilig te maken.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9