Teach -in veroordeelt Groene grondwerkers Rusland eensgezind V.en D. huurt de Oosterkerk Prof. dr. L. Kukenheim rector magnificus Dr. Roest benoemd tot buitengewoon lector Gesprek Veringa- studenten 12 sept. Dr. Damsteegt lector voor Ned. taalkunde 'Dr. H. F. Knaap lector experimentele fysica Academische examens WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Toch motieven voor hl under LEIDEN „De gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakye zijn mede het ge volg van de ontspanning tussen Rus land en de Verenigde Staten. Hoe triest dan ook. uiteindelijk moeten wij deze gebeurtenissen zien als een offer dat gebracht moet worden ten bate van een verder ontspannings proces op zeer lange termijn". Dat was een van de sporadische optimistische geluiden, die gister avond te beluisteren vielen tijdens een door de Algemene Leidse Stu denten Vereniging georganiseerde teach-in over de recente ontwikke lingen in Praag. De aard van deze teach-in in de Stadsgehoorzaal week enigszins af van het gebruikelijke karakter van dergelijke bijeenkomsten: waar ge woonlijk de inleiders zeer uiteenlo pende opvattingen over het discus sie-onderwerp naar voren brengen, lag de sympathie van de inleiders ditmaal duidelijk aan één zijde, na melijk aan de Tsjechische en tegen het Russische optreden. Over het algemeen werd het optreden van de Russen betreurd en veroordeeld, hoe wel zowel militair als economisch en politiek motieven voor dit optre den te vinden waren. Niettemin wa ren de inleiders, onder wie prof. dr. K. van het Reve en dr. A. Con- standse. van mening dat de Russen en hun bondgenoten de Tsjechische reacties verkeerd hebben berekend en dat van een overigens te verkla ren Russische blunder gesproken kan worden. het Russische optreden en tegen Amerika, de Navo en het Nederland se lidmaatschap van deze organisa- Protest tegen protest Prof. dr. K. van het Reve. Leids hoogleraar in de Slavische letter kunde die deel uitmaakte van het team van inleiders, sprak zich voorts uit tegen het protest, dat namens de Leidse senaat en weten schappelijke staf tegen het Russi sche optreden is geuit. In dit pro test werd de vraag gesteld, of het nog wel verantwoord was weien- schappelijke contacten te onderhou den met collega's in de landen, die aan dit optreden hebben meege werkt. Prof. Van het Reve stelde, dat in de kring van intellectuelen in die landen bepaald geen duide lijke sympathie voor het optreden tegen Tsjecho-Slowakije bestaat en dat alleen al daarom het isoleren van die groepen door verbreking van de contacten een averechtse uitwer king kan hebben. Internationale con tacten op welk terrein dan ook kun nen slechts heilzaam werken. Hij had dan ook van zijn afwijzing van het protest aan de senaat blijk ge geven. De inleiders van deze avond wa ren dr. A. L. Constandse, oud-redac teur van het Handelsblad, de heer H. L. Verhaar, verbonden aan het Oost Europa Instituut te Amster dam. de militaire medewerker van 't Handelsblad kolonel jhr. W. H. de Savornin Lohman, de journalist Wouter Gortzak van De Groene^ prof. Van het Reve en drs. Fenna v d. Burg van het Polemologisch Instituut te Groningen. Een deel van de discussies werd bijgewoond door de rectoren van de senaat van het afgelopen en nieuw begonnen academische jaar. prof. Muntendam en prof. Kukenheim. en door de burgemeester van Leiden mr. Van der Willigen. Veiligheidssysteem Voorts werd als positieve conclu sie van de discussie gesteld, dat uit de gebeurtenissen blijkt hoezeer een Europees veiligheidssysteem ge wenst is. Tsjecho-Slowakije heeft al voor de tweede wereldoorlog ge tracht. zijn zelfstandigheid veilig te stellen door allianties met het wes ten Deze keuze is toen onjuist ge bleken. Thans blijkt ook een band met het oosten geen garantie te kunnen zijn voor behoud van de na tionale zelfstandigheid. Hieruit vloeit de noodzaak van een breder opgezet veiligheidssysteem onher roepelijk voort. Tot andere positieve conclusies is men deze avond niet gekomen, het geen ook niet te verwachten viel. De zeer goed bezette zaal kwam door de breedvoerige discussies tussen de in leiders niet ten volle aan zijn trek ken. Wanneer „de zaal" aan het woord was, waren voornamelijk ge luiden te vernemen ten gunste van Voor theorie en praktijk van de godsdienstige von nu ng Bij K.B. is dr. P. Roest, sinds 1961 docent in de didactiek van de gods dienstige vakken aan de theologi sche faculteit van de Leidse Univer siteit. benoemd tot buitengewoon letcor in de theorie en praktijk van de godsdienstige vorming. Dr. P. Roest, die in 1916 in Vlaar- drngen werd geboren, was van 1935 tot 1944 werkzaam Dij het b.l.o.. g.l.o. en m.u.l.o. Na in 1941 het staats examen gymnasium alpha behaald te hetoben, legde ny aan de Leidse Universiteit in 1944 en 1946 achter eenvolgens het kandidaatsexamen in de godgeleerdheid en het kerkelijk voorbereidend examen af. Van 1944 tot 1952 was hy predikant in Noot dorp en godsdienstleraar by het vJi. m.o., daarna volgde zijn aanstelling tot predikant-adjunct-directeur van de Van 't Lindenhoutstiohtingen „Neerbosoh" te Nymegen en studie secretaris van de Hervormde Raad voor de catechese. Aan de Katho lieke Universiteit te Nijmegen legde hy in 1956 het doctoraal examen in de opvoedkunde af. In het daarop volgende jaar werd hy benoemd tot directeur van de Haagse Sociale Academie. Op 23 februari 1968 pro moveerde hy aan de Universiteit van Amsterdam tot doctor in de sociale wetenschappen op het proefschrift „Het gocLsdienstonderwys op de mid delbare school". Dr. Roest heeft, naast zijn al ge noemde dissertatie en artikelen over oateohese en godsdienstonder wijs te zamen met prof. dr. R. Bijlsma onder de titel „Op nieuw spoor" een catechetische serie ten dienste van de Nederlands Hei-vorm de Kerk gepubliceerd. Voorts is hy met ds. G. J. Graafland auteur van het eerste deel van „Avonturen met het Woord", een serie bestemd voor het godsdienstonderwijs op v.o.- scholen. DRONKEN ACHTER STUUR Jaar geen rijbewijs LEIDEN Een 34-jarige slachter uit Leiden maakte op 9 mei met de door hem bestuurde auto op de Ho- gewoerd een rare slinger. Dat kwam niet zozeer vanwege het feit, dat hy plotseling moest üitwijken, zoals hy aanvankelijk aan de politie dui- delijk probeerde te maken, dan wel vanwege de vijf glazen bier die hy had gedronken. „Twee Seven Uppies" maakte de j s'achter by de Haagse politierechter du*dehjk. Maar die twee „upsies" deden de I rechter niets. ..Daar wordt je niet dronken van", zo stelde hij vast. En dronken was de slachter, zoals de politie had geconstateerd. „Ik had nog maar honderd meter gere den. toen ik door de politie werd aangehouden", deelde verdachte mee ,Ja maar nu hebt u ook geen rij- waarsóhuwd, wist de rechter te ver tellen. De politie had gehoord hoe ver dachte na het cafébezoek was weg gereden. hetgeen ook al niet model was gegaan. „Ik schrok, want ineens stond de politie voor me", motiveerde ver dachte. ..Maar ik begrijp nu wel, dat ik beter had kunnen gaan lo pen". gaf hij toe. ..Maar u bent in elk geval erg op bier gesteld", aldus de president, ..U drs a it uw hand voor tien glazen bier niet om". „Nu drink ik niet meer", deelde verdachte mee. „Ja. maar niu hebt u ook geen rij bewijs meer en zal dat nog wel een poosje moeten missen", kondigde de politierechter aan. De Officier vond de gebruikelijke straf in deze gerechtvaardigd, te weten twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rij bevoegdheid met aftrek van de tiid waarin het rybewys reeds is in genomen. Dit werd ook het vonnis van de rechter. LEIDEN Op 12 september zal het openbaar gesprek van minister Veringa van Onderwys en Weten schappen met de studenten worden hervat, hetzij in Leiden hetzy in Am sterdam. Op 19 juni begon dit ge sprek in een van de Jaarbeursgebou wen te Utrecht, doch het vond een ontydig einde doordat een rookbom werd geworpen. Het gesprek zal nu voornameiyk betrekking hebben op de democratisering van het weten- schappeiyk onderwys en de studen tenvoorzieningen. onderwerpen die vorige maal niet meer ter tafel kon den komen. Gespreksleider zal ook ditmaal zyn de voorzitter van de Raad van Vyftig van de Nederland se Studenten Raad de heer J. K. Wie- benga. Het hangt van de voorkeur van de minister en van de beschikbare ruimte af, in welke van de twee ge noemde Universiteitssteden het de bat zal worden gehouden. Het open baar karakter is gehandhaafd on danks de ordeverstoring die vorige I maal roet in het eten gooide. Overdracht op 16 september LEIDEN Bij K.B. is voor het academiejaar 1968/1969 tot rector magnificus van de Leid se Universiteit benoemd prof. dr. L. Kukenheim Ezn. Het rec toraat zal op maandag 16 sep tember door de huidige rector magnificus, prof. dr. P. Mun tendam, in de Pieterskerk aan hem worden overgedragen. Prof. dr. J. Goslings zal ge durende 't academiejaar 1968/ 1969 secretaris van de senaat zijn- Prof. dr. L. Kukenheim, die op 22 september 1905 in Amsterdam werd geboren, slaagde ui 1924 voor zyn diploma M.O. Frans A. deed een jaar later het staatsexamen B en legde weer een jaar later het staats examen A af. In 1928 liet hy zich insohryven als student in de Ro maanse taal- en leoterkunde aan de Universiteit van Amsterdam, waar hy twee jaar later cum laude slaag de voor het doctoraal examen en weer twee jaar later by prof. dr. J. J. Salverda de Grave promoveerde op een proefschrift, getiteld „Con tributions a l'histoire de la gram- maire italienne. espagnole et fran- qaise k 1'époque de la Renaissance" In 1938 legde hy het. doctoraal exa men klassieke talen met als hoofd vak Latyn af. Van 1930 tot 1951 was prof. Kukenheim leraar in achter eenvolgens Haarlem, Amsterdam, Rotterdam en Alkmaar. In laatstge noemd jaar werd hy benoemd tot hoogleraar aan dé Leidse Universi teit met als leeropdracht de Ro maanse taal- en letterkunde In 1966 is prof. Kukenheim, die veel heeft gepubliceerd, op grond van zyn verdiensten voor de Franse cul tuur benoemd tot Ridder in het Le gioen van Eer. In hetzelfde jaar ken de de Aoadémie Francaise hem de „Prix de ia langue francaise" toe. Prof. Goslings secretaris Prof. dr! J. Goslings werd in 1903 in Malang (Java) geboren. Hy door liep de HBS te 's-Gravenhage en studeerde vervolgens geneeskunde aan de Leidse Universiteit. Na het behalen van zyn artsdiploma was hy assistent aan het Instituut voor Tro pische Hygiëne te Amsterdam. In 1928 promoveerde ny aldaar tot doc tor in de geneeskunde op het proef schrift „Verdere bydragen tot het Salmonella vraagstuk Vervolgens was prof Goslings ge durende een aantal jaren werkzaam in het toenmalige Nederlands-Indië, eerst als officier van gezondheid in algemene dienst by het Koninklijke N ederlandsoh -1 nd i sohe Leger, daarna als internist verbonden aan het Mi litair Hospitaal te Magelang. In 1939 keerde hy terug naar Leiden, waar hy hoofdassistent van prof. dr. W. A. Kuenen op de afdeling inwendige geneeskunde werd en tevens hoofd van de afdeling reumatologie. In 1949 werd hy geneesheer-directeur van de stichting Leidse Rheumato- logische Kliniek. Van 1946 tot 1951 trad hy op als adviseur van de Geneeskundige I Hoofdinspectie der Volksgezondheid, speciaal voor reumabestrijding. Ge- durende deze periode stimuleerde hy 1 de uitbreiding van reumacentra en de oprichting van consultatiebureaus. In 1951 werd hy op eigen verzoek j uit deze functie ontslagen om zich i geheel aan de reumatologische kli- j niek te Leiden te kunnen wyden. In september 1953 werd hy vanwege het Leids Universiteitsfonds benoemd tot by zonder hoogleraar in de reu matologie. In juli 1960 werd deze byzondere in een buitengewone leer stoel omgezet. In 1964 werd prof. Goslings benoemd tot gewoon hoog leraar in de reumatologie. Tevens directeur talenlaboratorium Bij KB. is dr. B. C. Damsteegt, wetenschappel y k hoof dm ede werk er bij de literaire faculteit aan de Leidse Universiteit, benoemd tot ge woon lector in de Nederlandse taal kunde met als speciale opdracht de directie van het talenlaboratorium der Leidse Universiteit. Dr. B. C. Damsteegt, die in 1915 in Rotterdam werd geboren, be-" haalde in zyn geboortestad het eind diploma HBS B en legde daarna het staatsexamen gymnasium alpha af. LEIDEN Teneinde het gebrek aan opslagruimte enigermate op te lossen heeft V. en D. in Leiden de onlangs buitengebruik gestelde Oosterkerk gehuurd. Met het Col lege van Kerkvoogden der Leidse Hervormde Gemeente is een rege- ling getroffen over het gebruik van dit gebouw. Zoals bekend werd vorig jaar besloten om de j kerk met ingang van 1 januari j.l. te sluiten. Als overweging gold toen de ontvolking van de binnen stad en het feit, dat de Pieters- en Hooglandse Kerk vrijwel in de onmiddellijke omgeving van de Oosterkerk liggen. Hoewel de be sprekingen daarover nog niet zijn afgesloten, wordt overwogen om het kerkorgel ovêr te brengen naar de nieuwe Vredeskerk aan de Burggravenlaan. Dr. H. F. Knaap, wetenschappe lijk hoofdmedewerker aan het Ka- merlingh Onnes Laboratorium, is by K.B. benoemd tot gewoon lector in de experimentele natuurkunde aan de Leidse Universiteit. Dr. Knaap werd in 1936 in Leiden geboren en doorliep aldaar het Ste delijk Gymnasium. Na het behalen van het einddiploma gymnasium betha studeerde hy natuurkunde aan de Leidse Universiteit. Hy promo veerde daar in 1962 by prof. dr. K. W. Taocnis op het proefschrift „The hydrogen isotopes in the gaseous and liquid states". Dr. Knaap, die sinds 1957. onder meer als medewerker van de Stich ting voor Fundamenteel onderzoek der Materie, op het Kamerling h Onnes Laboratorium verschillende wetenschappelyke rangen heeft door lopen. is vooral werkzaam op het gebied van de moleouul-fysdca en de laboratorium-astrofysica. Enkele ma len verbleef hy voor korte of lan gere tyd aan buitenlandse weten- sohajppelyke instituten. In het studiejaar 1966/1967 was hy als assistent professor verbonden aan het Physics Department van de University of Toronto in Canada. Van zijn hand zyn een aantal publi- katies in de wetenschappelyke pers versohenen. Vervolgens studeerde hy aan de Leidse Universiteit Nederlandse taai en letterkunde. In 1942 promoveerde dr. Damsteegt cum laude aan de Ryksuniversiteit te Utrecht by prof. J. C. M. Warnsinck op het proef- sohrift „Nieuwe spiegel der zeevaart", dat door de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen in een reeks werd uitgegeven. Inmiddels was dr. Damsteegt benoemd tot le raar Nederlands aan de Gemeente- lyke HBS Beeklaan te 's-Graven- hage; in 1945 werd hij in dezelfde functie benoemd aan het Gymna sium Haganum. zyn belangstelling voor audiovi suele technieken en kennis op het gebied van de logopedie en foniatrie had tot gevolg dat hy in 1953 werd benoemd tot docent in de spraak- techniek aan de Leidse Universiteit; vier jaar later weid hy tevens do cent in de didactiek van het Neder lands en docent aan de cursussen Nederlands voor ouitenlandse stu denten. Voor deze laatste vorm van onderwys ontwierp hij een nieuwe, succesvolle methode. In 1963 verliet hy het middelbaai- onderwys als ge volg van zyn benoeming tot weten schappelijk hoofdambtenaar A. Dr. Damsteegt. van wiens hand verscheidene publikaties zijn ver schenen. is reeds vele jaren taalkun dig medewerker aan de uitgave van de brieven van Antonie van Leeu wenhoek. Dit, jaar is een door hem verzorgde schooluitgave van Brede- ro's ..Spaansche Brabander" ver schenen. Dr. Damsteegt is voorzitter geweest van de Belgisch-Nederland se commissie voor de spelling van de bastaardwoorden en is thans nog lid van de nieuwe Belgisch-Neder landse commissie, de Woordenlyst- commissie en de Vaste Commissie van Advies voor de spelling van de Nederlandse taal. Voor. het eerst zijn de aspi rantleden van het Leids Studen ten Corps hun groentijd begonnen buiten de Sleutelstad: 150 hunner zijn als grondwerker in actie in het recreatiegebied van de Rogge- botsluizen in Flevoland, ivaar zij de grond egaliseren voor fietspa den. Zij zullen dit werk een iveek doen. alvorens in Leiden het meer traditionele groentijdprogramma te ondergaan, dat overigens ook nogal wat wijzigingen vertoont. (Foto LD/Holvast) Aan de Leidse universiteit is ge slaagd voor het doctoraal examen godgeleerdheid: mevr. J. W. H. Bos- van Wyk (Ingen). Orgel Zuitlerkerk LEIDEN Het nieuwe orgel van de gereformeerde Zuiderkerk zal dinsdagavond officieel ingebruik wor den genomen. Negen maanden voor oplichter DEN HAAG-LEIDEN <GPD) Een Leidse typograaf, die na een enorme serie oplichtingen te hebben gepleegd by de Leidse dienst voor Sociale Zaken een aanvraag indien de tot financiering van een door hem met ongedekte cheques „be taalde" woonboot, is door de Haagse rechtbank terzake van oplichting veroordeeld tot een gevangenisstraf van 9 maanden met aftrek, waar van 3 maanden voorwaardelyk. Te vens bepaalde de rechtbank dat hy een bedrag van f745, van een dooi' hem by een postkantoor geïnde on gedekte kascheque, zal moeten te rugbetalen aan de PTT. Prof. dr. L. Kukenheim Ezn,de nieuive rector magnificus van de Leidse Universiteit. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3