Medisch antwoord voor eerste hulp bij groot ongeval Regering zet klok terug9 Gekozen premier en districtenstelsel C.N.Y. Arabische Liga gaat Jordanië steunen VISIE VAN D'66 OP HET STAATSRECHTELIJK BESTEL Wetsontwerp ter goedkeuring van visserijverdrag Onze levensverzekering is straks bijna f4.000,- hoger... en dat kost geen cent méér! SPAARPLAN Spoedig overleg Ned. Katechismus Kerkelijk Leven Makarios bij Paus LANGZAAMAAN Smokkelaars veroordeeld Kleuter (4) gered door vrie ndje(5) BIJ NEWYORKSE ONDERGRONDSE DINSDAG S SEPTEMBER !98fl LETDSCH DAGBLAD PAGINA T Brits systeem biedt ook voor Nederland mogelijkheden (Van onze medische medewerker) LONDEN (GPD) Er is de laatste tijd veel gepraat over een landelijk ambulancesysteem voor ernstige ongelukken. Er zou den ongetwijfeld tal van mensenlevens mee gered kunnen wor den terwijl ook veel gewonde verkeersslachtoffers door snel lere actie eerder geholpen zouden kunnen worden. Ook over de wijze van vervoer en de keuze van het soort ziekenhuis zijn de meningen verdeeld. Of er bijvoorbeeld speciaal uitge ruste ambulances, die met een me disch team bemand zijn, ingescha keld moeten worden, zodat onder weg al de meest noodzakelijke me dische verrichtingen kunnen plaats vinden, vormt in vele landen nog steeds het onderwerp van discussie. Zeker is, dat er op dit gebied drin gend nog zeer veel verbeterd kan en moet worden. Ook in ons land is men zich (vooral in medische kringen) hiervan heel goed bewust. De inscha keling van helicopters lijkt zelfs niet meer ver af. Een Engels systeem dat nu onge veer 6 maanden werkt, verdient in dit verband de aandacht. Een half jaar geleden heeft zich in North Ri ding (Yorkshire) een groep van 29 huisartsen gevormd voor het verle nen van onmiddellijke medische ver zorging by verkeersongevallen in dat district. Ook bij vliegtuigongelukken, ernstige ongevallen in de bergen, op het water en in boerderijen wordt de dichtstbijzijnde arts van deze groep dadelijk door de politie telefo nisch gewaarschuwd, op elk uur van de dag of de nacht. Indien bereikbaar rijdt de dokter terstond naar de plaats van het on geval, met in zijn auto de in onder ling overleg samengestelde tas met instrumenten, geneesmiddelen, aller lei steriele verbandmiddelen, een vol ledige transfusie-uitrusting, gemak kelijk hanteerbare spalken, buizen die in de luchtpijp kunnen worden ingebracht en een zuigapparaat voor het vrij maken der luchtwegen. Bovendien is de auto voorzien van de officiële „mediflash" lichten en een Britax-flikkerlichit-installafcie. Dit alles om de plaats van het ongeval aan te duiden en af te schermen. Ook de ambulances in dit district zijn met een dergelijke bijzondere uitrusting toegerust, zodat het (deskundige) personeel de nodige hulp kan verle nen indien er geen arts bereikt kan worden. Zowel de ambulance-bemanningen als de politie in dit rayon zijn door specialisten onderricht in de tech niek van het vrijmaken der lucht wegen in het gebruik van alle soor ten spalken, speciaal voor wervellet sels. Voor deze laatste wordt een zelf ontworpen „wervelplank" (naar een oorspronkelijk Amerikaans voor beeld) gebruikt, die by het slachtof fer wordt aangebracht en de wervel kolom afdoende immobiliseert en be schermt. Weer andere belangrijke taken van niet-medische medewerkers bestaan uit het beschermen van de plaats van het ongeval over een afdoende af stand in beide richtingen, (tussen mi nimaal 40. tot 300 meter), het waar schuwen van de politie en het daar bij geven van exacte inlichtingen over de juiste plaats van het onge val. Het aanbal en de ernst der ver wondingen, het afzetten van motoren en het verlenen van die eerste hulp waartoe zij in staat zijn. De by dit hulpteam ingeschakel de personen omvat de al genoemde 29 huisartsen, een chirurg en een nar- cotiseur, terwiyl zowel de medewer king van de politie, van ambulances en de brandweer, ziekenhuizen, mili taire autoriteiten in het betroffen gebied en een aantal vrijwilligers wer den verkregen vanaf het begin der actie. De kosten werden bestreden door de verschillende gemeenten, far maceutische ondernemingen en an dere organisaties, en door een aanbal particulieren. Heb gebied dat door deze hulpactie wordt bestreken, is ongeveer 1500 vierkante kilometer groot, waarin zich een aantal meren bevinden ter wijl er een viertal snelwegen door heen loopt. Na de eerste zes maan den in actie te zyn geweest, hebben de organisatoren ook aan het publiek enkele praktische wenken gegeven voor de hulp bij verkeersongevallen. Eén der voornaamste hiervan is de raad om de gewonden niet te ver plaatsen, tenzy er een zeer dringen de reden voor is. De ervaring leert namelijk dat er niet zelden verkeers slachtoffers sterven doordat zy door onervaren helpers worden weggedra gen. Tot nu toe waren de resultaten van deze hulpactie alleszins bevredi gend en konden ongeveer twaalf ern stig gewonde automobilisten gered worden die voor het bestaan der hulpactie beslist zouden zijn overle den. In deze 6 maanden werden de 29 artsen bij 80 van de 176 onge vallen geroepen die in dit gebied plaats vonden. In totaal werden 275 personen naar een ziekenhuis ver voerd zonder dat tijdens het trans port één van hen overleed. Dit ter wijl volgens de Engelse cijfers elk jaar 2000 mensen tijdens het ver voer sterven by een totaal van 8000 verkeersdoden. Het spreekt vanzelf dat zowel de omstandigheden als de aard van de omgeving waarin deze Engelse hulp actie bij verkeersongelukken werd uitgevoerd sterk verschillen van die in ons land. Toch is er ook hier een aantal gebieden die voor een derge lijke hulpactie in aanmerking zou den kunnen komen, zy het met een gepaste verandering in organisatie en medewerking van alle erbij be trokkenen. Veel Nederlandse huisart sen worden immers reeds regelmatig bij verkeersongevallen geroepen, vooral buiten de steden, zonder dat zU kunnen beschikken over de uit rusting en de overige faciliteiten zo als deze in Yorkshire aanwezig zijn. Wanneer men echter de resultaten die daar in dit eerste halfjaar werden verkregen in aanmerking neemt, blijkt wel dat een dergelijke goed go- outilleerde hulpactie van zeer groot nut kan zyn. Loop der bevolking Zoeterwoude Geboren: Cornelia Th. M-, d. v. Th. L. Zandbergen en M. M. A. van Steijn; Ronny A. W.. z. v. W. A M. Zwetsloot en N. Janssens; Nicole A. A. M„ d. v. A. J. Berg en H. C. van Klink; Maria A., d. v. P. Oudshoorn en P. A. Homam; Jannetje E.. d. v, A. van der Linde en R. C. T. Corts; Plorentia E. J. A. M.. d. v. H. J. M. J. Kortmann en J. M. G Belt: Esther A. W.. d. v. A. M. Pieterse en A. A. Wassenburg; Antonius J. M., z. v. J. L. A. M. Vollebregt en A. G. M. Westgeest. Overleden: C. P. J. Paardekooper, 76 Jr. Getrouwd: C. C. A. van Haastert en A. C. M. van der Ham; F. N. J. Dobbe en H. P. M. Koek; R. P. M. de Brabander en M. A. C. van der Krogt; P- J. van Leeuwen en A. M. Th. Koek. Ondertrouwd: J. A. Schouten. 27 te., Hazerswoude en A. M. C. Kalser, 23 jr.; J. C. van Vught. 22 jr.. Arnhem en P. J. C. Berg. 23 Jr. UTRECHT (ANP) Indien het par lement akkoord gaat met de voorge stelde wettelijke regeling van het minimumloon zal dit ook nadelige gevolgen hebben voor de vele gezin nen, die een uitkering krijgen op grond van de algemene bijstandswet, de werkloosheidswet of de wet werk loosheidsvoorziening. Dit alles is het gevolg van twee regeringsbesluiten, waartegen wy grote bezwaren heb ben. Koppeling van het minimum loon aan de zogenaamde gemengde index dreigt nu te gaan betekenen, dat ook in de sociale verzekering de klok ver wordt teruggezet. Dit is het oordeel van het Christe lijk Nationaal Vakverbond, dat evenals het NKV en het NW van oordeel is, dat wanneer het ontwerp wet aal worden, ook grote groepen mensen, die van deze uitkeringen moeten leven, niet in de pas zullen blijven met de stijging van de wel vaart. Evenals de minimumloners zulten zij steeds meer achterop ra ken en slechts voor de helft van de verdere welvaartestijging profiteren. CAIRO (AP( Reuter) De confe rentie van ministers van Buiten landse Zaken van de Arabische Liga heeft overeenstemming bereikt over geheime gezamenlijke pogingen om de defensie van Jordanië te ver sterken tegen mogelijke Israëlische militaire aanvallen. De ministers waren het erover eens dat met geld en mogelijk met wapens moet worden getracht de Jordaanse defensie tegen Israël te versterken. Jordanië is de zwakste en meest kwetsbare staat voor Is raëlische aanvallen. De mate van hulpverlening aan Jordanië zal ge heim blijven. De Tunesische delegatie bij de vergadering van de Arabische Liga is gisteren weggelopen. De Tune sische delegatieleider Shabani, heeft de vergadering verlaten, toen hij moeilijkheden kreeg bij het uiteen zetten van het Tunesische standpunt Inzake de kwestie in het Midden- Oosten. Tunesië heeft herhaaldelijk een ge matigder standpunt ingenomen ten aanzien van Israël dan de andere Arabische staten. AMMAN" (Reuter) Het Jordaan se blad „Al-Difaa" weet te melden dat de burgemeesters van de ge meenten op de door Israëlische troe pen bezette westelijke Jordaanoever het plan van Israël hebben verwor pen om het militaire bewind te ver vangen door een burgerlijk. De Is raëliërs hadden het plan geopperd op een bijeenkomst van de burge meesters in Nabloes. DEN HAAG (GPD) De werkgroep staatsrecht van D'66 heeft twee rapporten over staatsrechtelijke vernieuwing het licht doen zien. Een van de fundamentele verlangens van de groep is rechtstreekse verkiezing van de minister-president voor een periode van vier jaar. ADVERTENTIE Deze gekozen minister-president draagt de verantwoording voor het gehele regeringsbeleid. Vijf zaken dienen volgens het rapport zeker verwezenlijkt te worden. Dat regeringsbeleid is de inzet bij algemene verkiezingen. Het parlement dat voortdurend controleert, moet onafhankelijk van de regering staan. Het kabinet dient vier jaar aan te blyven. By kabinetswisseling algemene verkiezingen Het kiesstelsel moet een band tus sen kiezers en gekozene creëren. Dat laatste denkt de werkgroep te kunnen bereiken door het parlement voortaan door middel van 'n distric tenstelsel te kiezen. De Eerste Ka- DEN HAAG (ANP) Bü de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, dat goedkeuring van het in maart 1964 in Londen tot stand gekomen visserijverdrag beoogt. Dit verdrag geeft kuststaten een uitsluitend visrecht in een zone van zes myl buiten de kustlijn. In een tweede zone, tussen zes en twaalf mijl, aal het recht om t» vissen blij vend t oekomen aan zowel vissers van de kuststaat als aan vissers van andere verdragsstaten, die de visse rij in deze zóne gewoonlijk hebben uitgeoefend. Terwijl de kuststaat in de eerste zóne uitsluitend jurisdictie in visse- ryaangelegenheden wordt toegekend, bepaalt het verdrag dat. hoewel de kuststaat ook in de buitenste zóne jurisdictie in visserijaangelegenhe den heeft, deze staat slechts na overleg met de belanghebbende ver dragsstaten regels zal stellen. mer moet verdwijnen. Voor de ver kiezing van het parlement zou ons land moeten worden ingedeeld in districten, dieeik in beginsel vier ka merleden aanwijzen. Binnen die dis tricten zou evenredige vertegenwoor diging gelden. Evenals bij de ver kiezing van de minister-president zouden de kiezers een volgorde moe ten kunnen aangeven. Door zo'n kiesstelsel kunnen kleine partijen niet in het parlement wor den vertegenwoordigd. Maar hun stem zou kunnen worden gehoord op zg. .hearings", waartoe het parle ment wettelijk verplicht zou moeten worden. Het recht van petitie zou ook moeten worden uitgebreid. Gaat dan heen EPE De Nederlandse baptisten houden 14 september een toogdag in Epe als begin van een landelijke evangelisatiecampagne. Aan de hand van toespraken, spel, muziek en zang zal men geïnspireerd worden om „uit te gaan" en om „te handelen". Dit zyn namelijk de trefwoordenwaar mee een werkcommissie van de Unie van Baptisten Gemeenten in Neder land bezig is een landelijke evange lisatiecampagne voor te bereiden. De toogdag in Epe is bedoeld als start schot van deze actie. Als naam voor deze actie werd ge kozen Handelingen '69 Gaat dan heen. Hiermee wil men uitdrukking geven aan de gedachte, dat de apos tolische opdracht om uit te gaan om het evangelie te verkondigen nog steeds geldt en dat ook in deze tijd nieuwe bladzijden geschreven en toe gevoegd dienen te worden aan het nog niet voltooide Boek van Jezus' zendboden, de Handelingen der Apos telen. Alles wat wij doen is deelnemen aan het Premie Spaarplan. We betalen nu samen jaarlijks zo'n 500 gulden levensverzekeringpremie en daarom krijgen we straks elk jaar 100 gulden terug van dit natio nale plan. Belastingvrij! Wij gaan het geld gebruiken om onze levens verzekering te verhogen. Dat scheelt maar liefst zo'n 4:000 gulden Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (levensverzekeringen, spaar- en effectenbewijzen, hypo theekaflossingen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wiltu persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen er» de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk NIJMEGEN (GPD) Waarschijn lijk nog deze maand zad het episco paat in overleg treden met het Ho ger Katechetisch Instituut in Nijme gen en enige auteurs, om een ge dragslijn vast te stellen in het con flict, dat tussen Rome en het Neder lands episcopaat is ontstaan naar aanleiding van de omstreden Neder landse katechismus. In Rome wordt dit opgevat als een overstag gaan van de Nederlandse bisschoppen, doch dat wordt hier met stelligheid ontkend. De bis schoppen handhaven hun visie on verkort. doch zijn kennelijk wel be reid de verantwoordelijkheid voor hun getuigenis te beperken tot de eigen, Nederlandse kerkprovincie. Aan buitenlandse uitgevers van de Nederlandse katechismus zal waar schijnlijk worden toegestaan, desge wenst in de daar uit te brengen ver talingen de wijzigingen aan te bren gen die Rome wenst. De afdeling Boskoop van de EHBO heeft het voornemen maandag 30 september te beginnen met een nieu we cursus voor beginners. Voor deel neming hieraan kan men zich opge ven bij de heer J. Brouwer, Roemer 40. tel. 2755. De nieuwe Boskoopse voetbalver eniging „Flore&nt" zal as. zondag de eerste competitiewedstrijd spelen. Op de sportvelden aan de Hoogeveense- weg zal men dan uitkomen tegen Bergambacht. Een secretaresse van de Tsje- choslowaakse ambassade sorteert de post, welke dagelijks in grote hoeveelheden binnenstroomt. On dermeer zijn tienduizenden prent briefkaarten van de jeugd ont vangen. NED. HERV. KERK Beroepen te Drachten (vac. P. «K Veltman) S. P. Nijdam te Amers* foort te Nieuw-Beyerland (va<\ M. Bergsma» B. G. van der Wiel te Elburg te Wezep 'vac. A. Gooier) H. Binnekamp te Vriezenveen te Spijkenisse (3de pred. pl.) J. Os kamp te Egmond aan Zee. Aangeno men naar Zeist (Ver. van Vrij^ Herv. in comb, met Ned. Prot» Bond) mr. L. H. van der Bilt, voor ganger Ned. Prot. Bond te Zeist» GERFF. KERKEN Beroepen te Rinsumageest W» Wiersma te Kollum te Hardega* rijp (vac. G. van der Veere) i. W, Broersma te Westerborg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam c.a. J. van Haaren te Amersfoort. CASTEL GANDOLFO (AP) Paus Paulus heeft gisteren aartsbis- cshop Makarios. de president van Cyprus, gedurende 35 minuten in particuliere audiëntie ontvangen. Zondag heeft president Makarios een ontmoeting gehad met Koning Constantyn van Griekenland in Ro me. Vandaag zal de aartsbisschop- president doorvliegen naar Athene voor besprekingen met de Griekse regering. Zegslieden van het Vaticaan zei den dat de ontmoeting tussen Paus en aartsbisschop de versterking van de samenwerking tussen de R-K Kerk en de Orthodoxe Kerk ten doel had. Ook leeuwen hebben wel eens last van de hitte, zoals dit exem plaar uit de dierentuin in War schau. Bombardementen dichter bij Saigon SAIGON (AP) B 52-bommen- werpers hebben vanochtend hun aanvallen op de infiltratieroutes naar Saigon voortgezet in een poging de voorbereidingen van een mogelijke aanval der communisten op de stad onmogelijk te maken. Gisteren wer den ten westen en noordwesten van Saigon luchtaanvallen uitgevoerd, die tot vanochtend voortduurden. De meeste doelen lagen 40 tot 55 km van de stad verwijderd. De afgelopen dagen worden steeds dichter bij de stad bombardementen uitgevoerd, omdat de communisten op verscheidene plaatsen door de bui tenste verdedigingslinies zijn heenge drongen. Een hoge Amerikaanse offi cier heeft evenwel verklaard dat de ze vijandelijke eenheden niet in vorm, noch in staat zijn een grote aanval op Saigon uit te voeren. KOPENHAGEN (AP) De stads- rechtbank van Kopenhagen heeft de laatste twee Nederlandse chauffeurs, die betrokken waren bij de grote smokkelaffaire op de Kopenhaagse groentemarkt veroordeeld. Een 25-jarige chauffeur uit Honse- lersdijk en zyn 31-jarige collega uit Naaldwijk, die werken by een expe ditiefirma in Monster, hebben be kend in de afgelopen 18 maanden grote hoeveelheden sigaretten, die zy onderweg hadden gekocht, Denemar ken te hebben binnengesmokkeld. Het gaat om ongeveer 168.000 siga retten en 80 flejssen sterke drank, die voor het grootste deel op de Deense groentemarkt werden verhandeld. De Naaldwyker kreeg 40 dagen ge vangenisstraf en een geldboete van 33.612 Deense kronen, de ander kreeg 60 dagen en een boete van 59.068 Deense kronen. SASSENHEIM De 4-jarige Jo- han Rosenbroek uit Sassenheim is gisteren aan de verdrinkingsdood ontsnapt. De kleuter raakte by het spelen op een bouwterrein aan de Plantanenlaan, waar op het ogen blik wordt geheid, in het ruim an derhalve meter diepe water van een grote kuil. Twee van de vriendjes waarmee hij aan het spelen was renden in pa niek weg: de derde bleef. Dit was de 5-jarige Freddie Beyk. Hy had de tegenwoordigheid van geest, om een plank te pakken en die de Inmiddels al een paar maal onder water gega- ne Johan toe te steken. Johan pakte de plank stevig vast en liet zich door Freddie naar de kant van de kuil trekken. By zyn hoofd en ar men werd hy daarna op het droge getrokken. Dit onvrijwillige bad heeft voor de 4-jarige Johan Rosen broek verder geen gevolgen gehad. NEW YORK (AP) Vanochtend begon bij de Newyorkse ondergrond se een langzaamaan-actie, die voor miljoenen Newyorkers groot onge rief veroorzaakte. Het besluit tot de actie werd genomen nadat bespre kingen tussen de directie en de ver eniging van inspecteurs waren afge broken. De Newyorkse ondergrondse ver voert per dag meer dan 4,5 miljoen betalende passagiers. Verwacht werd dat een grote stroom reizigers van treinen, bussen en andere vervoers- j middelen gebruik zal gaan maken, De inspecteurs hebben een geschil met do duectie over de betaling van overuren. De directie zegt, dat in de jaarsalarissen van de inspecteurs hiervoor een redelijke vergoeding is begrepen, terwijl bovendien is be paald, dat voor overwerk vrye uren (basis 1:1) worden gegeven. De ver eniging van inspecteurs zegt. dat de uurloners, waarop haar leden toe zicht moeten houden, met meer geld naar huis gaan dan hun bazen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7