Nog verzet onder jonge Tsjechen Dolle schutter doodt man IJJ5van Terzijde schuiven van de meeste liberale politici verwacht Drama in Oirsbeek (L) Opnieuw censuur in Praag l/&icLuj/nx\ GEBR. HUISMAN (Sue/ ^)Tie, teutvo CREDO WEERBERICHT WIND EN REGEN VOOR BETER BONT VAN EGMOND Breestraat 173 GROTER DAN OOIT ...en als dessert.. u JAMIN GROTE MEUBEL- EN VERWARMINGSSHOW Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1968 No. 32575 LEIDSCH nrecteux: A vac Olshoeck loofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 per kwartaal (postabonnementen 16,50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie eD Administratie: 25041; Redactie 21507 t et eerste nummer van het H „Leidsch Dagblad", waarvoor ik als jongste redacteur een uiter- ard zeer bescheiden bijdrage mocht •veren, was gedateerd 10 november 924 en droeg het nummer 19.838. De krant van vandaag, de laatste, relke onder mijn hoofdredactionele verantwoordelijkheid verschijnt, is edateerd 31 augustus 1968 en toont de kop het nummer 32.575. Een envoudig rekensommetje leert dat assen toen en nu 12.737 edities van iet „Leidsch Dagblad" zijn versche en. Een aanzienlijk aantal maar liettemin geen feit om prat op te aan. Wèl een reden tot grote per- jonlijke dankbaarheid, want dit antal omvat een periode van bijna ierenveertig jaren durende verreweg het grootste T- deel van zijn ruim honderdjarig bestaan heeft het „Leidsch Dag- lad" ernaar gestreefd een politiek- nafhankelijk informatieblad te zijn, ilechts gedurende een zeer kort ijdperk heeft het blad een uitgespro- en liberale koers gevaren. Dit kwam Ie oplage e enwel niet ten goede, zo- lat men al spoedig op de oude begin - leien is teruggevallen. Opeenvolgende generaties van loofdredacteuren hebben steeds be- rouwbaarheid, actualiteit en objecti- iteit als de voornaamste pijlers van lun redactionele beleid beschouwd; U waren dit ook voor mij. Al in het begin van mijn journa- stieke loopbaan heb ik voor mijzelf e navolgende zes spel- en stelregels pgesteld, waaraan ik mij steeds ge- racht heb te houden. Zes geboden A 1. teun, in beginsel, het wettige gezag. Dit betekent niet dat men alles moet goedpraten wat de overheid doet of nalaat. Maar een voortdu rende en lang niet altijd gerecht vaardigde kritiek op alle mogelijke overheidsinstanties ondergraaft hun prestige en is daardoor niet bevorderlijk voor de handhaving van orde en rust. )e krant moet haar lezers 100 ser vice bieden, d.w.z. zij moet een vraagbaak zijn voor iedereen. Daarvoor dient zij zich de schijn van alwetendheid aan te meten. Geen enkele vraag uit de lezers kring mag onbeantwoord blijven, hoe moeilijk het vaak ook is om dat antwoord te vinden. Waar en cyclopedieën falen, vormen ons rijk-gedocumenteerde Gemeente archief en de welvoorziene Univer siteitsbibliotheek hulpbronnen van niet te overschatten waarde. IMD 3. iéén sensatie, want het dagelijkse gebeuren is, helaas, al sensationeel genoeg, ld 4. iéén publikaties, waarvan de juist heid niet tot de grenzen van het mogelijke en redelijke is gecontro leerd, want niets doet aan de be trouwbaarheid van een krant zó veel afbreuk als een veelvuldige herroeping of verbetering van eer der geplaatste berichten, id 5. Iéén ondoordachte of voorbarige pu blikaties, waardoor iemand in zijn goede naam en faam kan worden aangetast; de schuldvraag bij een dodelijk verkeersongeval, de arres tatie op een verdenking, die op dat ogenblik niet meer is dan dat, een w ildgerucht over een verwachte benoeming, waarvan de bekendma king voor de betrokkene hoogst on aangename gevolgen kan hebben. Ad 6. Béén vermelding van initialen in strafzaken, want onthulling van zijn identiteit is in bijna alle ge vallen voor een delinquent een veel zwaardere (bijkomende) straf dan de paar tientjes boete, waartoe hij wordt veroor deeld. Een krant is per slot, van re kening géén orgaan van de justi tie, dat het recht heeft sancties toe te passen. „Eer is teer" en een journalist heeft te dien aanzien een grote ver- intwoordelijkheid. Hij kan heel ge makkelijk brokken maken, die dan moeilijk zijn te herstellen. Maar hij kan óók. alleen maar door goed na te denken alvorens te gaan schrijven, veel menselijk leed voorkomen. valt bij de berichtgeving in dit Blad het zwaartepunt op de in- formatie, de voorlichting, dat wil toch niet zeggen dat de opinië rende taak werd verwaarloosd. Er is dezerzijds nooit de behoefte gevoeld om de lezer over alles wat zich op dit ondermaanse afspeelt, een be paalde mening op te dringen. Veel eer is steeds gepoogd door een eerlij ke opstelling van de feiten naast en tegenover elkaar, door de toepassing van hoor en wederhoor, de lezer in staat te stellen zich zelfstandig een oordeel te vormen. In belangrijke en ingewikkelde aangelegenheden of in zaken van prominent nationaal be lang hebben wij in veelvuldige her haling geprobeerd de lezer zo uitvoe- PRAAG (GPD) - Studenten en jonge arbeiders in de Tsje- choslowaakse hoofdstad zijn nog niet bereid zich neer te leggen bij een volledige Russische overheersing. Zij hebben gisteren een begin gemaakt met een handtekeningenactie die ten doel heeft een landelijk plebisciet uit te lokken over vragen die ten nauwste met voortgezette nationale zelfstandigheid samenhan gen. Inmiddels hebben de jongeren, die werken op een zorg vuldig geheim gehouden adres, contacten gelegd met groepe ringen van studenten en arbeiders in andere grote steden als Pilzen. Bratislava, Brno en Ostrawa. Voor 3 september hopen zij (wee miljoen handtekeningen bijeen te hebben, die noodzakelijk zijn om het parlement te vragen over het al dan niet houden van een volksstemming te beslissen. De punten waarvoor zij onderteke ning wensen zijn: onmiddellijk vertrek van de sol daten van het Warschau-pact: volledige zelfstandigheid van de regering* zelfstandige oplossing van de eco nomische problemen en schadevergoeding voor de vernie lingen die door de bezettingstroe pen zijn teweeggebracht. rig mogelijk te informeren of door het geven van een persoonlijke visie hem de desbetreffende problemen duidelijker voor ogen te stellen. In dit verband zij herinnerd aan de vele hoofdartikelen, gewijd aan de ver houding NederlandIndonesië, over de huwelijken van de Prinsessen Beatrix en Irene, over de positie van Prins Claus en over de zwaar-over- trokken berichtgeving in pers, radio en televisie over het optreden van de nozems. En niet te vergeten de door zeer velen gewaardeerde weke lijkse hoofdartikelen van onze eerste redacteur-Buitenland Het verstrekken van informatie impliceert het leggen en onder houden van contacten. Mede door mijn vroegere werkzaam heid als chef van de stadsredactie, ben ik in de loop van vele jaren in contact gekomen met tal van figu ren uit de bui-gerij en uit alle ran gen en standen: gemeentebesturen en -ambtenaren, universiteit, garni zoen, het industriële bedrijfsleven. Kamer van Koophandel, culture le organisaties, sportkringen, mid denstand en verenigingsleven. Kort om met een zeer groot deel van de gemeenschap in de gehele Leidse ag glomeratie. Behoudens een enkele uitzondering bewaar ik aan al deze contacten een byzonder prettige en dankbare her innering. Niet altijd lopen de belangen van een journalist, die een bepaalde pu- blikatie voorbereidt en van degene, die de aangewezen figuur lijkt te zijn om de terzake dienende informatie te verschaffen, parallel. Soms zijn ze zelfs volkomen tegenstrijdig. En het is in die gevallen de grote moeilijk heid en het vereist een zekere mate van tact, om de gesprekspartner te overtuigen van het publieke belang van een dergelijke publikatie. Daar bij overigens vanzelfsprekend zoveel mogelijk rekening houdende met diens particuliere omstandigheden. Hier speelt het persoonlijke ver trouwen een uiterst belangrijke rol en ik ben er tot in de grond van mijn hart dankbaar voor, dat dit vertrouwen mij in ruime mate is ge schonken. Ik kan mijn opvolger, drs. J. R. Soetenhorst, die ik hierbij hartelijk introduceer. geen betere wens toedichten dat dat hij datzelfde ver trouwen deelachtig zal mogen wor den en dat hij mede daardoor een even prettige werkkring tegemoet moge gaan als de mijne, dank zij veler begrip, medewerking, openheid en vriendschap, is geweest. Dankbaar ben ik ook in hoge mate voor de voortreffelijke harmonie, waarin ik nu al vele jaren heb mo gen samenwerken met de Directie, voor de collegiale geest in mijn re dactieteam en voor de uitstekende verhouding tot de technische staf. Een goede samenwerking tussen de verschillende afdelingen is in elk be drijf belangrijk, maar in een dag bladbedrijf, waar de werkzaamheden als kamraderen in elkaar grijpen en de tijd een allesbeheersende rol speelt, is zij een essentiële voorwaar de voor een goed functioneren. Daar voor is niet alleen begrip nodig voor eikaars moeilijkheden, maar bovenal de spontane bereidheid om in gemeenschappelijke inspanning de problemen te helpen oplossen, zonder zich daarbij primair in de vraag te verdiepen wie voor de ontstane stag natie nu eigenlijk wel verantwoorde lijk is. Ik moge eindigen met de oprechte wens, dat het mijn opvolger gegeven moge zijn, om onder dezelfde prettige omstandigheden als waaronder ik zo vele jaren heb mogen werken, het „Leidsch Dagblad" op te stuwen naar een nog grotere groei en bloei. Nieuwe namen In Praag worden steeds meer na men genoemd van vooraanstaande liberale politici, die onder druk vaw de Rassen voor aanmerkelijk gema tigder figuren zullen moeten plaats maken. Ook de vader van de Tsje- choslowaakse economische hervor mingsplannen, vice-premier professor Ota Sik, staat op de nominatie uit de actieve politiek te verdwijnen Bovendien houden sommige zegslie den het erop dat de als collabora teur aangemerkte Kolder, lid van het partijpresidium, de opvolger zal wor den van Alexander Du beek a ls eer ste secretaris van de communistische partij Naar uit de Prawda mag worden opgemaakt, v.ndt de Sowjet-Unie dat de maatregelen tegen de Praagse hervormers sneller moeten worden genomen en strenger moeten zijn Het blad schreef, dat er in Tsjecho- Slowakije nog veei zal moeten wor den gedaan ter bestrijding van de contra-revolutionaire krachten voor dat de toestand bevredigend kan worden genoemd. Dat voorspelt wei nig goeds voor de bemoeienissen van de Tsjechoslowaaksc partij en rege ring om althans nog wat restanten van de zelfstandigheid te redden. V ragen Premier Tsernik heeft gistermiddag van de Russen w ederom gevraagd de gevangenen die zij tijdens hun be zettingsactie hebben gemaakt ten minste aan de Tsjechoslowaakse po litie over te leveren. Bovendien wil hij een datum overeenkomen voor het aefinitiei terugtretcKen van de Rus sische troepen uit Praag. Ook heeft hij onderhandeld over een zodanige Russische houding dat de verdere normalisering van het Tsjechische bestaan niet wordt belemmerd. Hoewel gisteren het nooit officieel afgekondigde uitgaansverbod voor de avonduren wel officieel werd opge heven, blijft het aantal Tsjechen dat zich na het donker worden op straat waagt gering. Ook de trams staken voor het merendeel tussen 6 en 7 uur 's avonds h'-n dringend verkregen diensten. Ten einde zo «nel mogelijk de economische achterstand die door de inval is ontstaan, weg te werken zal op de Tsjecho-Slowaken een beroep worden gedaan zaterdag en zondag OIRSBEEK (GPD) Meer dan twee uur lang heeft een 21-jarige i jongeman uit Oirsbeek gisteren van - uit een piepklein zoldervenster de straat voor zijn ouderlijk huis aan j de Oirsbeeksestraal met een 5,5 mm door te werken. De jaarbeurs in Brno is een week uitgesteld. Zij wordt van 14 tot 24 september gehouden. Vingerwijzing Het mag als een vingerwijzing voor de toekomst worden beschouwd dat het onlangs niemV-gekozen partij- comité heeft besloten niet bijeen te komen totdat op het aanstaande congres nieuwe vei tegenwoordigende tijcomité fungeren. In wezen is die Ujd blijft het oude centrale par tijcomité fungerena In Wenen is daarmee' bereids het veertiende bui tengewone partijcongres dat tot zulk een strijd met de Russen aanleiding heeft gegeven, als ongeldig aange merkt. Vandaag zal een nieuw par- tijpresidium worden gekozen als eer ste aanloop naar de zuivering dei- partij-organ en van al te radicale elementen. Onder meer worden Kol der, Bilak en Rigo als kandidaten genoemd. Zie verder pag. 2 DEN HAAG (GPD) De vochtige lucht met verspreide buien wordt vandaag naar Duitsland verdreven onder invloed van een oceaanfront. Dit front wordt door een stormde- pressie van herfstkaliber, waarvan het centrum van IJsland naar Noord-Schotland trekt, via de noord- zee naar het vasteland gedrukt. De wind kripmt naar zuidwest en in de avond of nacht zal dit front van het westen uit met enige regen passeren. Morgen liggen wij in wat koelere en onstabiele lucht met afwisselend nog enkele buien. Het wordt een wat onbestendig entree van september. Augustus is (ondanks de zonnige pe rioden) met een tekort van ongeveer 35 uren zon toch te somber gebleven en in de meeste provincies te re genrijk. In west-Brabant werd de 170 milimeter overschreden. Strandverwachting Een oceaanfrontje met wat regen zal zondagavond ons land passeren. Later opklaringen, maar ook nog buien. Vrij krachtige zuidwesten wind. Temperaturen van 16 tot 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: een depressie ten noorden van Schotland geeft sep tember een onbestendig begin. 1 september Zon op: 5.52 uur; onder: 19.27 uur, maan op: 17.03 uur; onder: 23.23 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.11 en 21.51 uur, laagwater te 4.40 en 17.10 uur. <2 9 hoogwater te 10.44 en 23.30 uuilaagwater te 6.02 en 18.46 uur) Dit nummer bestaat uit 22 pagina's geweer onder schot gehouden. Hij vuurde in die twee uur enkele tien tallen kogels af op personen en voertuigen. Een van die kogels trof zijn 74-jarige dorpsgenoot W'Jlem Henkes onder het linker schouder blad. De bejaarde man keek ver- j schrikt naar de schutter, liep nog enige stappen en viel dood neer op het gazon voor de een paar meter verder gelegen woning. Om precies twaalf uur viel het laatste schot. Het duurde toen nog meer dan een uur eer de jongeman zijn wapen voor opperwachtmeester De Waal van Oirbeek neergooide en zich gewilloos overgaf. Op de zoldei vond de politie later meer dan 20 lege hulzen en nog bijna duizend keurig in dozen verpakte geweerpa tronen. De arrestant is overgebracht naar een psychiatrische inlichting in Venray. Zwaarmoedig „Hij is na een ongeluk met zijn bromfiets nooit meer de oude gewor den. Een groot minderwaardigheids complex dreef hem vaak tot met agressie gepaard gaande zwaarmoe dige buien. Dan sloot hij zich vaak op de zolder van het huis op", zei zijn vader gisteren. De jongeman is de oudste van de twaalf kinderen var de vervroegd gepensioneerde mijnwerker. De moe der van het gezin overleed eind vo rig jaar. De vader doet allang po gingen zijn zoon voor een hernieuw de behandeling in een verpleegin richting te krijgen. Vrijdag was hij er weer voor op stap. Via de huis arts ging hij naar het raadhuis om de burgemeester eens te raadplegen. Nauwelijks zat hij in de kamer van de burgemeester die van de zaak niets af wist of de man werd door zijn andere kinderen gewaar schuwd, dat hun broer uit het raam zat te schieten. Willem Henkes was ongeveer te- zelf der tijd in het Oorsbeekse ge meentehuis. Hij ging er zijn bij standsuitkering innen. Daarna stapte hij op naar Hoensbroek, om daar zijn vrouw in de St. Lucas-kliniek te be zoeken Elke dag als het even kon maakte de oude baas die reis heen en weer te voet. Gistermorgen kwam hij niet verder dan precies de grens van de gemeente Oorsbeek. Vervolg op pag. 2 Verbroederen PRAAG (GPD) De Russi sche troepen hebben van hun commandanten kennelijk op dracht gekregen zich zo lang zamerhand enigszins met de be volking te verbroederen. Dat lukt niet zo erg, maar het trekt wel opnieuw talrijke jongeren aan die breedvoerige discussies beginnen over de aanwezigheid van Russische troepen in Tsje- cho-Slowakije. Als hulpmiddel hebben de Tsjechen een pam flet in het Russisch laten druk ken waarop als illustratie een foto is afgedrukt van de plaats waar een veertienjarig meisje door de Russen werd doodge schoten. Commentaar van een soldaat: dat is een illegaal blad en de foto komt uit Vietnam. Dat is Amerikaanse propaganda. De eerste Joto van de Tsjecho- slowaakse partijleider Doebtsek na zijn terugkeer uit Moskou. De joto werd donderdagavond geno men toen Doebtsek het gebouw van de Tsjechoslowaakse com munistische partij betrad. Volgens deze foto lijkt het on- ivaarschijnlijk dat Doebtsek een hoofdwond heeftzoals geruch ten in Praag gisteren wilden. Hqt officiële Tsjechosloivaakse pers- bureu Tseteka dat sinds gisteren weer werkt heeft geruchten te gengesproken dat Doebtsek gewond of ziek zou zijn. „Doebt sek is onafgebroken aan het werk en ontvangt talloze boodschap pen en ook bloemenaldus het persbureau. PRAAG (GPD) De Tsjechische regering heeft vandaag de wederin voering van de censuur op pers, radio en televisie bekend gemaakt. Het vooruitstrevende weekblad „Literar- ny Listi" heeft dan ook uit protest zijn verschijning voorlopig gestaakt. Volgens onbevestigde berichten heeft premier Tsernik in een parti culier gesprek gezegd dat niemand op dit moment veilig is voor de ge heime politie die de Russen hebben meegebracht. Een aantal progres sieve intellectuelen zou zijn aange spoord het land te verlaten, zolang dat wellicht nog kan. Binnenkort zullen in Moskou weder om besprekingen worden gevoerd tussen Russische en Tsjechoslowaak se leiders. Ditmaal zal het volgens de officiële bewoordingen gaan over eco nomische vraagstukken, maar het is een publiek geheim in Praag dat daarmee schadevergoeding wordt be doeld voor de vernielingen die de troepen van de vijf Warschau-Pact- landen bij hun intocht hebben aan gericht. Volgens een medewerker van heli Franse persbureau AFT» in Tsjecho- Slowakye is een ware uittocht be gonnen van Tsjechoslowaakse intel lectuelen. Tot dusver zou het nog zeer gemakkelijk zijn aan de grenzen uit reisvisa te krijgen. Javaanse gezinnen naar West- Irian De Indoneische regering heeft enkele dagen geleden vier en zestig gezinnen van het eiland. Java overgebracht naar West-Irian. Het zijn boeren- en vissersgezinnen, in totaal 258 mensen, die afkomstig zijm uit West- en Midden-Ja/va. Er is niet meegedeeld in welk deel van West- Irian zij worden gehuisvest. ADVERTENTIE Lid Stichting Bontwaarborg. ADVERTENTIE Pif.ÜP VERZOPGING 1*1 EU BE L TOONKAME 0 5 PAPEN BUP<jgtQ3IÖ!KiP JN5BUP&I ADVERTENTIE Reeds een nieuwe FIAT 600 ADVERTENTIE HUISHOUDSHOWp NIET MINDER DAN 125 STANDS SCHUTTERSVELD *30AUG vBSEPT» VOOR f935— als eerste aanbetaling. Off. FialdeaJer LEVENDAAL 80, LEIDEN, TELEFOON 34000—22962 ADVERTENTIE in handig gezinspak ÏO tallen I Dem°nStratieS lyi artisten HEDENAVOND: Trio Ted de Braak. MORGEN: Ria Valk. ADVERTENTIE STADSGEHOORZAAL tot en met zondag. Geopend elke dag tot I I uur n.m. Toegang gratis. Uit het Leidsch Dagblad van 8 September 1868: In de maand Augustus zijn binnen deze gemeente geboren 125 kinderen, als: 68 zoons en 57 dochters, waar onder is begrepen 1 tweeling geboorte. Overleden 123 per sonen. Voltrokken huwelij- J ken 37. J (Advertentie) De kiesver- j eeniging „Het Algemeen Be- f lang" stelt tot candidaat bij J de aanstaande verkiezing J voor een lid van den Ge- J meentefraad: Mr. P. C. Le- J zwijn. Namens de Ver eeniging B. F. Krantz Voorzitter.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1