oskou zaait verdeeldheid 9EBSS Woeste schutter met één schot neergelegd Nog geheim akkoord van Moskou MOBYLEITE de fiets die vanzelf gaat DOEBTSEK ZIEKENHUIS JAMIN sjechen komen langzaam bij uit verdoving ©uct ©Êéeu ms alles ijziging egering >p komst? Ms „ZON ZIN- IET HET U ZIEN OLO COMBI MOTOR OLO COMBI MOTOR RUKT DE KOSTEN Haags agent vuurde „volgens hoekje" GROTER DAN OOIT f» FRIK. HUISMAN bitterkoekjes Ipgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1968 No. 32574 iLEIDSCH ofd, DAGBLAD B. A tt vbld Dlshoeck fezoiofdredacteurJ. Brouw ei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 per kwartaal (postabonnementen 16,50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67058 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 2150T ril PRAAG (GPD) De Tsjechoslowaken komen langzaam bij [II it de verdoving van de Russische nekslag. Zij worden, huns idanks, overgeleverd aan schizofrene omstandigheden die, in nf si duizelingwekkend dooreenvallen van oude en nieuwe be- nselen, dienstbaar zijn gemaakt aan de Russische methodiek ngn ;t totale ontluistering. Sluw gebruikt het Kremlin de histori- s he tegenstellingen tussen Tsjechen en Slowaken om dit volk ichti nslotte zo uiteen te rijten dat het zich teneinde raad zal schik- in zijn overheersing. Uiet minder geraffineerd is liet ge- :ht dat naar men mag aannemen Russische bron wordt verspreid een Amerikaanse belofte in jecho-Slowafcije niet in te grijpen •nover de Russische toezegging i buiten Amerikaanse invloeds- ren te houden Duidelijk is dit ver- al in de wereld gebracht om de trduidelüke pro-Westerse stem- ng onder de Tsjechoslowaakse igeren te breken. !r staat, dat wordt steeds duide- ;er, een regeringwijziging voor de ir. Vooreerst zullen Doebtsek, irkowski en Tsernik onder presi- it Swoboda daarin de leidende fi- en blijven. Zij hebben namelijk overeenkomst van Moskou gete- i id. Voorts zou de bevolking hun ADVERTENTIE ii van die kleine, technische won- tjes van deze tijd krachtbron voor grasmaaien, ter pompen, grondf reezen, stroom wekken of varen, neemt de motor en met een sim- e handbeweging plaatst U deze op van de units, die U op dat mo- nt wilt gebruiken. Het staat vast; int U koopt maar één motor, voor veelzijdig gebruik. mbi-motor umaaier itenboord-motor 265.00 150.00 295.00 IAIEN EN VAREN VOOR lichtingen geeft de dealer weet heeft ieu'.ve Rijn 50 Tfn 2 08 21 (0 17 10) WEERBERICHT ater zuidwestelijke wind )e Bilt verwachtvan heden- tot irgenavond veel bewolking met navond nog hier en daar een bui een matige tot zwakke noordelijke nd Morgen later van uit het wes- toenemende kans op regen en i tot matig of krachtig aanwakke rde zuidwestelijke wind. Ongeveer zelfde temneraturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.40 uur) STP ^VERWACHTING Een depressie bij IJsland stuurt i oceaanfront naar de Noordzee erdoor morgen een toenemende Idwestenwind; tegen de avond ge- Igd door enige regen. Temp. 18 tot graden, zeewater 17 graden. Vseruitzichten: door een wat gro- 'e despressie-activiteit zal het weer bet weekeinde wisselvallig blijven. 3 AUGUSTUS n op: 5.50 uur; onder: 19.29 uur. an op: 15.51 uur: onder: 22.24 uur Afwater In Katwijk te 8.01 en 20.32 r. laagwater te 3.45 en 16.02 uur. weggaan vooralsnog niet zou accepte ren. Enkele functionarissen, zowel van de liberale als van de meer con servatieve richting, hebben hun posi ties echter al beschikking gesteld. De Tsjechen zyn er nu op uit zeer geëxponeerde mensen als de dooi de Russen gehate Tisar. Kriefel, ra diodirecteur Wener en t.v.-directeui Palikan van hun huidige posten naai andere minder belangrijke functies terug te schuiven. In hun plaats moeten dan nu nog vrijwel onbeken den in de politiek worden benoemd die voor de Russen aanvaardbaar en voor de Tsjechen niet onaanvaard baar zyn Op die manier willen d< politici toch nog proberen een beetje zelfstandigheid tegen het Russische geweld te stellen Inmiddels hebben Barbirek. Bilak India (die zwaar ziek in Moskou is Kolder en Swestka (ex-hoofdredac teur van het partyblad) verklaart dat zy de Russen niet hebben geroe pen zy zijn in Moskou, ondansk twisten, achter Doebtsek en Swoboda blyven staan. Zij zullen zeer vermoe delijk worden ingeschakeld, omdat de Tsjechen bereid zyn uit het feit dat de Russen zich op geen enkel mo ment op deze mensen hebben kun nen beroepen een gunstige conclu sie over hun gedrag trekken. Enkelen moeten, zo werd gezegd, worden op geofferd, anderen zullen moeten wor den toegelaten. Er wordt mee gerekend dat het vele jaren zal duren voordat de Russen het land opnieuw zullen verlaten. De nieuwe politiek zal vooral op het punt van de liberalisatie en wat de politiek aangaat zeer sterk worden beperkt. Hoesak, de man die als opvolger van Doebtsek is beneoemd tot eers te secretaris van de Slowaakse com munistische party, heeft een ten op zichte van de noodzakelyke Tsjecho slowaakse eenheid zeer onverstandi ge uitspraak gedaan met zyn aan beveling om het veertiende buitenge- Geestelijk en lichamelijk gebroken PRAAG (GPD) Alexander Doebtsek, de Tsjechoslowaakse partijchef, heeft bij zijn over brenging van Praag naar Mos kou een flinke hoofdwond opge lopen. Onk premier Tsernik is tijdens zijn gevangenneming gekwetst geraakt en wel aan de mond. waardoor hij aanvan kelijk niet kon spreken. Vol gens de Kussen zijn de beide li berale politici „in hun badka mer uifcegleden." De geestelij ke en lichr\mrliike toestand van Doebtsek zou zodanig zijn dat hij in een ziekenhuis opgeno men. Tijdens de besprekingen met de Russische leiders na de in val van vyf Warschau-Pactle- gers zou Doebtsek enkele ma len in zyn gestort. De terug keer van de complete delegatie van de liberale politici naar Praag zou vooral te danken zyn aan de onverzettelijke houding van president Swoboda. Tijdens de eerdere besprekingen' in Tsierna aan de Tisa zou hy zelfs met zelfmoord hebben ge dreigd. wanneer de Russen niet op een normale wyze wensten te onderhandelen Deze onthullingen worden in Praag toegeschreven aan Bo- hoemils die lid is van het par- typresidium en de besprekin gen in Moskou meemaakte. Gis teren heeft hij het centraal co mité van de c.p. in Tsjecho- Slowakye over de gang van za ken in Moskou breedvoerig ge ïnformeerd. Later hebben di verse leden van het centraal co mité gesproken op party verga deringen van enkele Praagse districten. Het is niet geheel vast te stellen hoe Doebtseks vrij ernstige verwondingen zou den zijn ontstaan. Sommigen beweren dat dit gebeurde ty- dens een worsteling met e en Russische officier die zijn ka mer in het partygebouw was binnengedrongen en poogde de telefooncontacten uit de muur te rukken, anderen zeggen (en dat is waarschijnlyk de juiste) dat Doebtsek door de Russen zeer ruw in hun auto werd ge duwd en dat hy daarby zyn hoofd hevig heeft gestoten. In de Russische hoofdstad hebben de Tsjechoslowaken uit sluitend met de Sowjet-Unie on derhandeld. Zy weigerden de leiders van Polen. Oost-Duits land. Bulgarye en Hongarye te ontmoeten, die ylings naar Moskou waren ontboden door hun Russische broodheren. „Nieuw algemeen offensief" Vietcong SAIGON (APP. Reuter, AP) De Vietcong heeft donderdagavond twee dorpen op tien km ten oosten van Qoeang Ngai aangevallen, in welk gebied vorige week enkele dagen hard was gevochten. In de bestook te dorpen zyn hoofdzakelyk vluchte lingen ondergebracht. Achttien van de bewoners kwamen om het leven en drie werden gewond. Vijfenzestig bewoners worden vermist, zy zyn door de Vietcong meegenomen. Bij een beschieting met 75 mm-ge- schut heeft de Vietcong op het vlieg veld Tra Noc op 130 km ten zuiden van Saigon twee Amerikaanse hef- 6chroefvliegtuigen vernield en 12 be schadigd, aldus een Zuidvietnamese woordvoerder. Het „Nationale Bevrijdingsfront" van Zuid-Viptnam (de politieke orga nisatie van de Vietcong) heeft van ochtend een beroep gedaan op haar soldaten en aanhangers om in geheel centraal Zuid-Vietnam „de vyand aan te vallen, te vernietigen en te verpletteren in het nieuwe algemene offensief dat nu op gang komt". De Zuidvietnamese ambtenaren heb ben bevel gekregen de eigendommen van hun familie en zichzelf op een lyst op te geven, die by het ministe rie waarvoor zy werken moet wor den ingeleverd. Op valse opgave staan straffen. De maatregel maakt deel uit van een nieuw regeringsop treden tegen corruptie. wone Tsjechoslowaakse partycongres (tydens de inval gehouden) ongeldig te verklaren. Vermoedelyk had hy daarmee slechts op het oog de Rus sen elke aanleiding tot dwangmaat regelen op dit punt te ontnemen. Zy immers hebben in Moskou nietigver klaring der party beslui ten geëist, aangezien in het by zonder degenen die van bereidheid tot collaboratie met de bezetter konden worden ver dacht uit de partyorganen by die ge legenheid zyn verwijderd. Zodoende konden de Russen er niet in slagen een tegenregering in Tsjecho-Slowakye te vormen en dat heeft hun plannen ernstig doorkruist. By het ontbreken van nieuwe machtshebbers moesten zy toen in Moskou wel gaan aansturen op een soort compromis met de liberale lei ders wier verdwyning zy inmiddels al ten dele tot stand hadden gebracht. Waarschynlyk is het daaraan te danken dat dit land op dit moment nog niet verdrinkt in een golf van nieuwe arrestaties. Het zal evenwel, by de trieste machteloosheid van party- en regeringsleiders niet zo heel lang meer duren voordat de pro gressieve bovenlaag van intellectuelen en studenten, van vakbewegingsfunc tionarissen en legerofficieren zich door de inmiddels al tot meer dan 800 man sterkte opgevoerde groep ge heime agenten opgejaagd zal weten. Er zijn weer Tsjechische I troepen in de straten van Praag verschenen: hier marcheert de presidentiële garde hartelijk toe gejuicht door de bevolking, door I de hoofdstad. De parlementsvoorzitter heeft gis teren in een radiorede al aangekon digd dat alle politieke clubs en ver- enigingen zullen worden verboden. Pers en radio mogen geen kritiek meer leveren op de Sowjet-Unie. In sommige kringen wordt het terugtre den van Doebtsek en andere belang- rtjke leiders binnen enkele dagen verwacht. (Zie verder pagina) DEN HAAG (GPD) „Een schoolvoorbeeld van juist wapen ge bruik". noemt de Haagse politie het meesterschot. waarmee een 32-jarige Haagse hoofdagent gistermiddag een gevaarlijk met een pistool zwaaiende kelner afdoende buiten gevecht stel de en de man toch slechts licht ver wondde. De politie was gedwongen van vuurwapens gebruik te maken, toen de 29-jarlge kelner zich in een café tegen zyn aanhouding verzette, een pistool trok en in het wilde weg begon te schieten. Zyn eerste kogel was gericht op een groepje van vier agenten op een armlengte afstand, van wie er won der boven wonder niet een werd ge raakt. Het tweede schot uit het wa pen van de kelner doorboorde een ruit van het café en miste een poli tieman op een haar, het derde schot sloeg een gat in het portier van een surveillancewagen en het vierde was eveneens op de politie gericht. Ontwapent! De hoofdagent, die een einde maakte aan de levensgevaarlyke si- ADVERTENTIE HUISHOUDSHOW NIET MINDER DAN 125 STANDS anders dan anders SCHUTTERSVELD *30AUG r/M8SEPT latir00^ IQ tallen ATTRAKTIES Hl oem°nStfatieS HEDENAVOND: John Woodhouse. MORGEN: Trio Ted de Braak. tuatie het was half zes en de weg den te gaan liggen, kwam de man was volgestroomd met spitsuurver- keer raakte de inmiddels naar buiten gerende kelner met een schot zowel in de linkerhand als in het lin ker dybeen. De man zakte op straat ineen en werd ontwapend. In zyn pistool van Spaanse makelyk (6.35 mm) bevonden zich nog vyf patro- enen. De schietparty was begonnen, nadat een bezoeker van het caféop de hoek van de Van Ravensteinstraat en de Parallelweg op straat een van zyn vroege dienst huiswaarts keren de politieman had gealarmeerd, om dat er in het café een „man in een bruin jack" op iemand zat te wach ten, intussen dreigend met een pis tool zwaaiend. De politieman hield een surveillancewagen aan en licht te via de mobilofoon de alarmcen trale in. die onmiddellijk nog twee auto's stuurde en de recherche waar schuwde. Schoppen Toen de versterking was aangeko men. stapten vier agenten het café binnen, recht op de „man in het bruine jack" af. die vlak achter de deur aan de bar zat. De man maakte volgens het politieverslag „een schop pende beweging" in de richting van de eerste agent, uitte de vreemde kreet „Zo, willen Jullie blaffen" en hief plotseling zijn rechterhand op. die tot dat ogenblik achter de bar verborgen was gebleven. In de hand hield hij het pistool, waarvan hy onmiddellijk de trekker overhaalde. De kogel floot langs de oren van de vier agenten, die achter uit tuimelden en dekking zochten achter de deur. Weer vuurde de kel ner, ditmaal op een agent, die buiten langs het raam liep. Ook dit schot miste, het beschadide slechts een re clamebord en maakte een gat in het caféraam. Onder scliot Terwyl de politiemannen tegen fietsers en voorbijgangers schreeuw- naar buiten, raakte een politieauto zonder de brigadier achter het stuur te treffen en knalde nog een keer op de agenten, die inmiddels achter auto's dekking hadden gezocht. Toen pas kreeg een hoofdagent de kelner goed onder schot en vuurde „volgens het boekje" op de benen van de schutter. Het is louter toeval, dat de kogel ook nog de linkerhand van de kelner doorboorde. De verwonding bleek in zoverre mee te vallen, dat de als zeer gevaarlyk bekend staande man na zyn aanhouding nog zo he vig te keer ging. In het ziekenhuis sloeg hy een rechercheur nog een paar tanden door de lip. Vervolg op pag. 2 HAMBURG (DPA) Volgens in lichtingen van welingelichte Duitse zyde bestaat er naast het communi qué over de Russisch-Tsjechoslo- waakse onderhandelingen in Mos kou nog een protocol, waarin Tsje cho-Slowakye voorwaarden gesteld zouden zyn. De Russen zouden evenwel van de vertegenwoordigers van Tsjecho-Slo wakye geen handtekeningen onder dit protocol geëist hebben. Wel zou den laatstgenoemden het officiële communiqué ondertekend hebben, terwijl zy van het bestaan van het protocol afwisten. Op grond van de door Duitse journalisten verkregen inlichtingen, die wellicht nog niet vol ledig zyn, zouden in elk geval de volgende voorwaarden gesteld zyn: de communistische party moet bi/ de politieke leiding de boventoon voeren, waarby parlement en rege ring op het tweede plan komen; de regering in Praag moet ge reorganiseerd worden. Aangenomen wordt, dat minister van Buitenland se Zaken. Hajek, en vice-premier Sik vervangen worden: tegenover collaborateurs mag niet gediscrimineerd worden; Tsjecho-Slowakye moet van el ke financiële steun uit kapitalistische landen en van de Wereldbank afzien. ADVERTENTIE Kom de MOBYLETTE bekyken bfj: Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 Leiden le aanbetaling plm. f 85,Restant plm. f 15. per maand te financieren in 6 12-18-24 maanden. De enige economische binding mei het buitenland moet de Comecon blij» ven (de raad voor onderlinge econo mische steun van de Oosteuropesa landen) naast opheffing van de persvrij heid moet een zuivering uitgevoerd worden onder de Tsjechoslowaakse en in Praag werkzame buitenlands* journalisten. De buitenlandse Jour* nalisten in Tsjecho-Slowakye moeten onder scherp toezicht staan; er moeten strenge bepalingen komen voor het binnenkomen en ver* laten van Tsjecho-Slowakye; by het onderhouden van betrek, kingen van Tsjecho-Slowakye moet rekening gehouden worden met de betrekkingen tussen Weet- en Oost- Du itsland; er dient overleg te zyn tuseen de landen van het Warschau-Paot in alle kwestie van de betrekkingen mee Bonn; Tsjecho-Slowakye moet zich dis tantiëren van Roemenië en Joegosla vië; de Tsjechoslowaakse strijdkrach ten moeten volkomen ondergeschikt zyn aan het oppercommando van het Pact van Warschau. ADVERTENTIE morgen voordeel 250 gram van 89 voor 79 niet duur weI heerlijk Uit het Leidsch Dagblad vwn 29 Augustus 1868t In de omstreken van Bourges, in Frankrijk, is de zer dagen een stijfsel-fabri kant overleden, die aan ieder zijner vier kinderen een millioen heeft nagelaten. De man heeft zijn fortuin ge maakt door den afval zijner fabricatie, onder ander voed sel, te bezigen tot het vet mesten van varkens en oe- sen. AdvertentieTe Ouddorp, Zuid-Holland, wordt ten spoedigste een ongehuwde hulponderwijzer, van de P.G., verlangd, op eene jaarwedde van f 350. Franco brieven aan den Burgemeester dier gemeente. A

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1