Belangrijke exposities Haags Gem.-museum Engeland blijft wapens leveren 0.a. eerbetoon aan Charlotte v. Pallandt Burgemeester weiger onthulling van beeld Wim van Beek inplaats van Charles de Wolff In komende twee jaar: Lagerhuis op stelten bij Nigerië-debat Akkoord over voedselhulp Lagos-Biafra zegt gezant In Heemstede: Laatste orgelconcert Katwijk: De laatste kreeg aanrijding VAGINA 8 LFIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 28 AUGUSTUS lj Expositie van Rudi Polder Van 6 setembepr tot en met september exposeert Rudi Polder cente schilderijen in de Galerie i der Vlist, Botermarkt 3. De opening geschiedt door de hi Giis Kording. Prinsjesdagconcer Morgenavond begint op de Markt te Delft iveer de jaarlijkse Taptoe. Er wordt reeds druk ge oefend en een marinier blaast al vast zijn melodietjes. LONDEN (AFP) Engelands minister voor Gemenebest zaken, Thomson, heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld dat de Britse regering vergunningen zal blijven verstrekken voor de uitvoer van wapens naar Nigerië. Stopzetting van de leve ranties, aldus de minister, zou betekenen dat Engeland zijn in vloed op Lagos verliest en de Ibo's aanmoedigen de strijd voort te zetten in plaats van te onderhandelen. Voorts zou de Sow jet- Unie dan niet aarzelen Engelands plaats in te nemen. Het kwam tot een hevig tumult in het Lagerhuis toen de Labour- afgevaardigde Whitlock. die het standpunt van de regering inzake i Nigerië vertolkte, tot het tijdstip I van sluiting door bleef praten en zo de pogingen van parlementsleden wist te verhinderen om een stem ming over de kwestie te forceren. Men begon te schreeuwen en toe schouwers op de publieke tribune lieten zich niet onbetuigd. Twee toe schouwers werden door zaalwachters naar buiten gebracht. Het sterkste argument van de te genstanders van Britse militaire le veranties aan de federatie is, dat generaal Gowon zijn belofte heeft gebroken om naar een politieke op lossing te zoeken in plaats van een militaire, met gevaar van ttale uit roeiing van Biafra. Offensief De federaie strijdkrachten hebben zaterdag order gekregen het slotof- fensief te beginnen tegen wat er nog van het zogenaamde Biafra over is. Dit heeft het Nigeriaanse staats hoofd. gene-aal Gowon gisteren in een vraaggesprek met een AFP-cor- respondent verklaard. De gehele strijdmacht is betrokken bij de ope ratie, „die snel beëindigd zou kun nen worden" en volledig zal worden uitgevoerd, zelfs indien er bij het Biafraans-Nigeriaanse overleg in Addis Abeba een akkoord over voed- selzendingen zou worden bereikt. Een akkoord van die strekking werd gisteren onthuld door de Ni geriaanse amoassaöeur in ons land. de heer Durlong die er overigens aan toevoegde. d?.t volgens een be richt uit de Nigeriaanse hoofdstad Lagos, Biafra do overeenkomst nog moet ratificeren. Het Rode Kruis in Den Haag kon het bericht gister avond nog niet bevestigen. De ge hele actie komt onder toezicht van het Rode Kruis, Caritas, de Wereld raad van Kerken en andere hulp organisaties, aldus een officieel be richt uit Lagos. Ambassadeur Dur- lang noemde het gistermiddag, na dat hij door zijn regering op de hoogte was gestold „een gelukkige omstandigheid" dat een akkoord is bereikt. Meer bijzonderheden kon hij niet geven In afwachting van de on dertekening van de overeenkomst door Biafra. Niet-militair De Nigeriaanse ambassadeur, die zijn functie in Den Haag nog maar kort bekleedt, ontkende dat de fede rale regering minder in een politieke dan in ee;i militaire oplossing van het conflict in zijn land gelooft. Hij voegt daaraan toe dat als Nigerië inderdaad op een militaire zege uit zou zijn, de strijd al lang zou zijn beslecht De ambassadeur wijst erop dat dc bevelhebbers van het fede rale leger opdracht hebben na iedere overwinning halt te houden om de rebellen gelegenheid te geven „hun gezond verstand te gebruiken". Tot ausverre heeft de federale Ni geriaanse regering zich steeds fel verzet tegen een directe luchtbrug naar Biafra. „Het was een voorzorgs maatregel om te voorkomen dat de rebellen van wapens werden voor zien. ..Wij hebben altijd toegestemd ln hulpverlening over de weg, wat door Biafra steeds van de hand is gewezen. En waarom? Omdat alle voedsel en medicamenten die wij op deze wijze willen sturen, volgens de Biafranen vergiftigd zouden zijn. Dat is nonsens. De goederen zijn nota- bene steeds door het Rode Kruis zelf gecon troleera. Naar mededeling van de directeur van het Nigeriaanse Rode Kruis heb ben de federale autoriteiten drie Rode-Kruia-funcwonarissen uitgewe zen. Eén van hen was in dienst van 't Internationale Rode Kruis, de twee anderen van nationale Rode-Kruis organisaties. De identiteit van de drie personen en de reden voor de uitwijzing ia niet bekendgemaakt. DEN HAAG (ANP) Voor de komende twee jaren heeft de Dienst voor Schone Kunsten van de gemeente Den Haag een uitgebreid tentoonstellingsprogramma voor het Haagse Ge meentemuseum opgesteld. Tot de belangrijkste exposities mo gen worden gerekend die van Joodse Oudheden uit Praag (van half december tot eind januari 1969) en die van fresco's en sculpturen uit Faras, die eind volgend jaar bijna drie maanden blijft, tot 5 januari 1970. ten, die met de componisten Schön- berg, Berg en Webern (Nieuw-Ween- se school) samenhangen. Deze expo sitie wordt gehouden in samenwer king met het „Musum des 20. Jahr- hunderts" in Wenen. Voor het eerst zal ook werk van Constantin Brancusi (1876-1957) in ons land worden tentoongesteld. Sa men met Amerikaanse en Franse musea wordt aan deze expositie ge werkt. die van 19 april tot eind juni zal duren. Het werk van Brasncusi wordt van beslissende betekenis ge acht voor de verdere ontwikkeling van de beeldhouwkunst. Van hem be vindt zich geen enkel werk in ons land. in Houtrust Op dinsdag 17 september a.s. Prij jesiiag. zal onder auspiciën van i Algemeen Haags Comité in het Hoi rustgebouw het Prinsjesdagconc plaats hebben. Het concert zal worden uitgev« door Het Residentie Orkest oa leiding van Bruno Maderna. Als soliste zal optreden, tenzij politieke verwikkelingen in Oosti Midden-Europa haar komst onmq lijk maken, het 16-jarige Roemees viool-fenomeen Silvia Marcovici. zal het vioolconert van Tsjaikofc ten gehore brengen Deze fresco's en sculpturen komen uit Faras in de Soedan aan de boven loop van de Nijl. Een groep Poolse deskundigen groef er Koptische ker ken uit. De gevonden fresco's werden op een nieuwe ondergrond gezet. Meer dan 20 van deze kunstwerken, die dateren uit de periode van de 4de tot de 8ste eeuw. komen voor het eerst naar ons land. Of de tentoonstelling van Joodse Oudheden uit Praag doorgaat, staat nog niet vast door de recente ontwik kelingen. Concertgebouw orkest naar België en Japan Het internationale karakter van het steeds bekender wordende Festival van Vlaanderen blijkt uit de aan zienlijke buitenlandse medewerking. In Brussel en Gent concerteert op 29 en 30 augustus het Concertge bouworkest voor de derde achtereen volgende maal. Onder leiding van Bernard Haitink speelt het orkest in het Paleis van Schone Kunsten te Brussel „Six cbouches" van de Bel gische componiste Jacqueline Fon- tijn, alsmede drie delen uit Mendels- Kolin „Ein Sommernachtstraum" en de Eerste Symfonie van Mahler. Het concert in de prachtige Sint Baafskathedraal te Gent staat onder leiding van Eugen Jochum. Het programma vermeldt „Karfrei- tagszauber" uit Wagners Parsifal en de Vierde Symfonie van Bruckner. Direct na het optreden in België vertrekt het orkest op 3 september voor een concertreis naar Japan. Van 27 september tot 11 november van dit jaar wordt een tentoonstel ling gehouden van Charlotte van Pal- landt, die 70 jaar wordt. Zjj werkt thans aan een borstbeeld van de af scheidnemende burgemeester Kolf schoten van Den Haag. De expositie geeft een overzicht van haar werk van de laatste 30 jaar. In de ontwikkeling en verspreiding van ideëen van het Bauhaus en het constructivisme had de Zwitser Max Bill een groot aandeel. Van 21 sep tember tot 4 november valt dit te be zien in het Haags Gemeentemuseum. In een grote overzichtstentoonstel ling van begin oktober tot 25 novem ber wordt een beeld gegeven van de nog jonge, maar internationaal reeds bekende typograaf en uitgever Hansjörg Mayer (Stuttgart en Lon den). Rond de jaarwisseling zullen mu ziekuitgaven, brieven, portretten en afbeeldingen een beeld geven van de vruchten, die de vereniging voor Ned. Muziekgeschiedenis heeft afge worpen in de 100 jaar, dat zij bestaat. Volgend jaar maart opent een expo sitie, waarmee voor het eerst ge poogd wordt een overzicht te geven van de muzikale en picturale aspec- HEEMSTEDE (GPD' De Heemsteedse burgemeester,! A. G. A. Ridder van Rappard, is niet bereid het eerste beeld i de plantsoenen van zijn gemeente zal sieren te onthullen. B gaat om een beeldje van de Zandvoortse beeldhouwer Kt)" Verkade, dat twee bokspingende jongens voorstelt. Dezer dagen kreeg de burgemees ter het verzoek het beeldje officieel te onthullen nog juist voor de beeld houwer met vakantie zou gaan. Hij heeft echter niet aan dit verzoek wil len voldoen. „Dat vindt ik te onbelangrijk. Ik span my niet in voor zo'n zaak, waarbij het de beeldhouwer toch om reclame gaat", zei hij ons. .Boven dien kan men toch niet zo springen als de jongens van dat beeldje coej^ voegde hij eraan toe. Burgemeester Van Rappard eerder in het nieuws door zijn very- op het optreden van Sito Hovi! Tingel-Tangel als dit cabaret teksi over het Oranje-huis zou gebruil en door zijn verbod op het doorti ken van de verkiezingskaravaan de Party van de Arbeid als daa u de luidsprekers in werking zoui z«n. Voetbal Voor de eerste divisie van de Engelse league zyn gister avond de volgende wedstrijden ge speeld Arsenal—Manchester City 4—1, Coventry City—West Bromwich Albion 42. EvertonLiverpool 00. Ipswich TownQueens Park Ran gers 3—0. Olympische Spelen De Russi sche Olympische ploeg zal. zoals gis- j teren in Moskou werd meegedeeld, uit 401 deelnemers bestaan. De af vaardiging omvat 302 heren en 99 j dames. By dit aantal zyn niet inbe grepen trainers, begeleiders, artsen en scheidsrechters. Rusland zal met uitzondering van voetbal en hockey in alle Olympische takken van sport vertegenwoordigd zyn. Koninklijk bezoek aan Utrecht DEN HAAG (ANP) ZoaU be- kend heeft H.M. de Koningin het voornemen op vrijdag 6 september a.s het door Marl Andriessen ver vaardigde standbeeld van Koningin Wilhelmina in Utrecht te onthullen. Op deze dag zal de Koningin ook be zoeken brengen aan het informatie centrum van de gemeente Utrecht en aan de in de restauratie zynde Pie terskerk. In het informatiecentrum zijn om. maquettes opgesteld van de uitbreidings- en nieuwbouwplannen van Utrecht. In de Katwijkse Nieuwe Kerk concerteerde de Groninger Wim van Beek en niet de aangekondigde organist Charles de Wolff. Deze laatste beleefde een aanrijdingmet betonblok ken, die hemzelf gelukkig ongedeerd lieten, maar zijn auto be paald niet. Een en ander bracht De Wolffs tijdschema in de war. We mogen blij zijn, dat deze kunstenaar ons bleef ge spaard. Om welke reden ook, Van Beek was niet van stonde aan in alle gemoeds- rust op zyn taak ingesteld. Het Pre ludium met de Fuga in d van Kell- ner, een van Bachs vrienden. 20 jaar Jonger, liep moeizaam, troebel, onge ïnspireerd, wat zielloos, droeg niets aan om de luisteraar ln de gang van de compositie te doen ingroeien. In het, geen luisterinspanning vergende en gemakkelyk lopende Concert in Bes van Bachs andere vriend. Jo- hann Gottfried Walther, begonnen echter de klankwaarden op te leven, waarna de concertgever van Francks 3de Choral 'n vrijwel gave en per- sooniyk beleefde uitbeelding weg schonk. Franck is een waardemeter en het is altyd wat gevaariyk om hem on- middeliyk min of meer onbelangryke werken, zelfs al bezitten ze bepaalde charmes, te doen voorafgaan. Het valt ons keer op keer op, hoe Franck de overwinnaar, de standaarddrager van een programma is. Diens zege bleef ook onbetwist na het aanhoren van Stanley's zeer onderhoudende Voluntary, die vooral aan het speelse en Handel-frisse tweede deel een ze kere populariteit dankt, en verder na het eerste deel van Widors 5de Sym- j fonie. Dit uitgebreid Widor-fragment is een goed stuk, van voornamer fac tuur dan die van Guilmant in het algemeen, zyn tydgenoot en geest- verwant ln het symfonisch gerichte orgelistische componeren. Van Beek heeft van Stanley en Widor de ver klankingen gegeven, die aan zyn re putatie van prima vakman beant woordden. De tien concerten van deze serie zyn hiermede weer verleden tyd. Het betreffende orgelcomité is zeer tevre den over de uitkomsten. In de Trium- fatorkerk staat nog één uitvoering te wachten m.m.v. Admiraals koor „Halleluja". Het leerlingenconcert van Jan Welmers meegerekend, heeft Katwijk dan 16 orgelavonden gepresenteerd De leuze van de VVV- directeur „Katwijk badplaats. Kat wijk muziekplaa ts" ie voorwaar geen lege frase. V. Prinses Paola drie weken in Nederland Prinses Paola van Belg heelt gedurende drie weken ft! een talenpracticum in Vug) et iet (NB) Nederlands gestudeerd. T\ a< dens haar studieperiode verbiet zij met haar drie kinderen (hcu oudste zoon Philippe, dochter A trid en jongste zoon Laurent) i de villa van de familie Terwind.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 8