Dr. Franken vindt opgravings object Koningsveld-Leiden gaat samen met andere r eproduktiebedri j ven Deir Alia niet meer geschikt Rolinco-plus plan: nieuwe spaarvorm Gentse nier lucht naar door de Leiden Brons voor veertig jaar trouwe dienst Universitair protest tegen gebeurtenissen in Tsjeclio-Slowakije Inter-universitair hulpcomité gevormd Terug van reis naar Jordanië Werkgelegenheid wordt gehandhaafd Speciaal voor jonge mensen JfOENSDAG 28 AUGUSTUS 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Na een verblijf van ongeveer een maand in Jordanië, waarbij de hoofdstad Amman hem als uitgangspunt diende, is dezer da gen in ons land teruggekeerd dr. H. J. Franken, lector in de Palestijnse archeologie aan de Leidse Universi teit. Dr. Franken verwierf zich in bdnnen- en buitenland veel bekend heid door zijn opgravingscampagnes vajf in getal welke hü met zijn team verrichtte in de ruïne-heuvel („teil") in het Jordaanse Deir Alla. Deze opgravingen werden gesubsi dieerd door de Nederlandse Organi satie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek, maar zijn thans stop ge zet wegens de vijandelijkheden tussen Israëliërs en Jordaniërs in dit ge bied. Twee stadia In een onderhoud zei dr. Franken dat hij zijn reis had gemaakt om de rechten van de Nederlandse opgra vingen in Jordanië verder te regelen, zich te oriënteren over de mogelijk heden van toekomstige opgravingen en uit te zien naar een nieuw project, nu het werk in Deir Alla is stil ko men te liggen. Teruggrijpend op het onderzoek, dat in de afgelopen jaren in Deir Al la is verricht, zeide dr. Franken, dat hierbij twee fasen te onderscheiden waren. In het eerste stadium hielden zijn medewerkers en hü zich bezig met „archeologisch-technische ar beid", bestaande uit het dateren van het uit de ruïne-heuvel te voorschijn LEIDEN Typisch Oud- Hollands is het St.-Salvatorshofje aan de Steenstraat. De stichter van dit hofje was een r.-k. pries ter; Pauwels Claeszn., bijgenaamd de Goede, bepaalde in zijn testa ment, dat in dit deel van Leiden een hofje moest worden gebouwd voor veertien behoeftige vrouwen. De priester die ook bij anders denkenden in hoog aanzien stond, overleed in 1635. Het hofje kwam in 1639 tot stand. In 1931 had een algehele restauratie van het hofje plaats. De meeste huisjes verto nen nog de oorspronkelijke vorm met spits- en rondbogen boven de ramen en deuren als gevelversie ring. (Foto L.D./Holvast) Voor gestrande L, UTRECHT/LEIDEN (ANP) De directies van de Grafi- J sche Kunstinrichting De Re- jproductie Compagnie N.V., Ko ningsveld en Zn N.V., N.V. Fo tolitho Inrichting Koningsveld ■en Zn., N.V. Photogravure IVan Leer. N.V. Clichéfabriek I van den Boogaart, maken be- Skend dat besloten is tot volle- dige samenwerking, yjjl De ingrijpende technische en eco- i nomische ontwikkelingen, die zich in r de reproduktiebedrüven voltrekken en die de komende jaren belangrijke LEIDEN As. vrijdagavond van 18.30 tot 22 uur, wordt er onder aus piciën van de Stichting voor club- en en buurthuiswerk Leiden een de monstratieavond gegeven van boet seren, emailleren en kralenwerk. raf Deze avond is bedoeld als kennis- a® makingsavond. Het ligt nl. in de be- doeling voor dames en heren vanaf 18 jaar, dus voor de oudere jeugd, maar ook voor de vaders en moeders, een cursus in bovengenoemde activi teiten te beginnen. Deze demonstratieavond wordt ge houden in het honk „De Duikboot" door mej. L. Veelenturf (hoofdleid ster honk „De Duikboot"), mej. V. A. G. Groenendyk en de heer J. P. A. v. d. Hout, beiden van kunstatelier „De Kelder" alhier. Demonstratie huisvlijt investeringen vergen, hebben de ge noemde ondernemingen er toe ge bracht hun krachten te bundelen. Zü achten het van groot belang, dat daardoor de voorwaarden worden ge schapen tot een zodanige organisa tie van de produktie, dat de nieuwste technieken optimaal kunnen worden benut. Botsing lussen brommer en auto LEIDEN Een 34-jarige inwoon ster van Leiden raakte gistermiddag gewond by een aanrijding op het kruispunt Mozartstraat-Debussy- straat. Zü kwam als berüdster van een bromfiets in botsing met een per sonenauto, bestuurd door een 45-ja- rige Leidenaar. Gevolg: een lichte hersenschudding, gekneusde linker arm. Vervoer naar een ziekenhuis bleek noodzakehjk. Meisje (12) gewond bij aanrijding LEIDEN Een 12-jarig Leids meisje werd gisteravond omstreeks kwart voor tien gegrepen door een personenauto, toen zü met haar fiets ter hoogte van de Houtlaan de RÜnsburgerweg overstak. Het kind kreeg een linkeronderbeenfractuur en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. De bestuurder van de auto, een 21-jarige Rijnsburger, bleef ongedeerd. AMSTERDAM (ANP) Samenwerking van verzekerings maatschappijen en een beleggingsmaatschappij heeft geleid tot de oprichting van het z.g. Rolinco-plus-plan, dat een combinatie is van belegging, in aandelen en verzekering via een spaarplan. Het plan wordt op de markt gebracht door de Delta-verzeke ringsgroep (Amstleven en Hollandsche Sociëteit), de RVS en de beleggingsmaatschappij Rolinco. Volgens hen voorziet het plan in de behoefte aan een spaarvorm, waarbij men met maande lijkse bedragen van minimaal f 30,spaart, waaraan verbonden is een resicodekking, waardoor bij overleden van de spaarder binnen de gekozen spaarperiode het spaardoel eveneens wordt bereikt. Technisch is het plan gegoten in einde van de gekozen spaarperiode de vorm van een levensverzekering eodat het fiscaal ook als zodanig wordt behandeld. De stortingen vloeien voor 20 in een verzekering met winstdeling, voor de overige 80 pet. eveneens in een verzekering, waarvan het spaarelement wordt be legd inaandelenRolinco. De verwachting acht men daar door gerechtvaardigd, dat de spaar der zün geld ziet groeien. Hü deelt door middel van het Rolinco-plus- plan volledig in de koersontwikkeling en het rendement van een fonds, dat vooral op groei is gericht. Bü norma le afloop van het spaarplan, aan het van 10,15 of 20 jaar bestaat de keu ze om de besparingen, die in aande- len-Rolinco zün belegd, hetzij in de ze aandelen, hetzü als de geldswaar de daarvan in ontvangst te nemen. Daarnaast wordt 20 van het spaar kapitaal, vermeerderd met de winst bijschrüvingen, maximaal in contan ten uitgekeerd. De verkoop van het plan is in han den van de nieuw opgerichte Roplus- co N.V. te Amsterdam. Men acht het plan geschikt voor grote catego rieën van de bevolking, waarbij vooral aan jonge mensen wordt ge dacht. De samenwerkende ondernemingen hebben thans, naast de hoofdzetels, Rotterdam, Leiden en Utrecht, vesti gingen in Amsterdam, Den Haag, Arnhem. Eindhoven en Enschede. De nieuwe vennootschap zal ernaar streven de werkgelegenheid, die thans wordt geboden (de totale personeels sterkte van de samenwerkende on dernemingen bedraagt 550) te hand haven. Ontslagen zün derhalve niet te verwachten. De werknemersorganisaties zijn van deze samenwerking inmiddels op de hoogte gesteld, aldus het gezamen lijke communiqué van de betrokken bedrijven. Tsjeclioslowaken LEIDEN Onder indruk van de necenlbe gebeurtenissen, die ander maal een aanslag vormen op de zelf standigheid van Tsjecho-Slowaküe, is in academisch verband het initiatief genomen tot oprichting van een In- ter-Universitair Hulp-Comité, dalt zich ten doel stelt büstand te verle nen aan hoogleraren, wetenschappe- Tweede naar Nijmegen LEIDEN Met een helikopter van de vliegbasis Ypenburg zün gisteren twee nieren uit Gent naar Leiden en L. H. Favier onderscheiden LEIDEN Bü de handelmaat- schappü Imenexco was het vandaag feest. In de kring van directie en personeel werd namelük het jubi leum gevierd van de heer L. H. Fa- vier die precies veertig jaar in dienst van deze maatschappü is. De jubile rende eerste magazünbediende kreeg bü deze gelegenheid de bronzen me daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Het ere-metaal werd hem door burgemeester mr. G. C. v. d. Willigen opgespeld. De burgemees ter, die de jubilaris prees om zün toe- wüdihg, plichtsbetrachting en trouw, noemde de onderscheiding een be- wüs van goed burgerschap. Imenex- co's algemeen directeur J. J. N, B. Smits bood tijdens dezelfde bü een komst de penning van de Ned. Maat- schppü voor Nüverheid en Handel aan. Van de directie ontving de hr. Favier, die in gezelschap van zün echtgenote was, een portefeuille met inhoud. Ook de financieel directeur, de heer J. W. Stoffers, had een ge schenk onder couvert meegebracht. Beide directeuren waren vol lof over de wüze, waarop de heer Favier zyn taak verricht. De jubilaris, die vol gend jaar na zijn pensionering een reis naar Californië hoopt te ma ken, mocht ook van het personeel een bedrag in ontvangst nemen. Dit geschenk onder couvert werd hem overhandigd door de heer J. van Es. Van Imenexco's clièntele was er een grote mand met fruit. (Foto L.D./Holvast) Nijmegen gebracht voor transplan ts! ties. In Leiden landde de helikop ter omstreeks vüf uur bü het Aca demisch Ziekenhuis. Vervolgens vloog het toestel door naar Nümegen waar een landing werd gemaakt op het Maldenveld, enkele kilometers van het St.-Radboudziekenhuis waar de tweede transplantatie werd uitge voerd. Beide operaties zün geslaagd. De geneesheer-directeur van het Leids Academisch Ziekenhuis de heer M W. Jongsma deelde mee, dat ook deze transplantaties waren voor bereid via de organisatie Euro transplant. In de computer van het Mathematisch Centrum van de Leid se Universiteit wordt regelmatig on derzocht, welke nierpatiënt het meest in aanmerking komt voor een eventueel beschikbaar komende nier. Bü Eurotransplant zün behalve Ne derland en België ook Engeland en WeSt-Duitsland aangesloten. Bü de organisatie staan thans 215 patiënten geregistreerd, die voor een niertrans plantatie in aanmerking komen. Ujke medewerkers en in het algemeen academici, die gestrand zün en als aanhangers van de intellectuele vrij- neid in hun land thans niet kunnen of willen terugkeren. Het streven is er in het büzonder op gericht naast of >te zamen met de bestaande hulporganisaties eventueel bemiddeling te verlenen ter verkrij ging van een tüdelyke arbeidstaak of werkkring in overeenstemming met bekwaamheid en vakkennis alsook ter verkrijging van huisvesting, stu die- en werkmateriaal en financiële middelen. In het comité hebben zitting geno men jhr. prof. mr. H. F. van Panhuys (Leiden), voorzitter, prof. dr. J. W. Bezemer (universiteit van Amster dam), prof. dr. Z. R. Dittrich (Utrecht), prof. dr. S. D. Fokkema (Vrije Universiteit, Amsterdam), prof. dr. I. Gadourek (Groningen), prof. dr. A. F. Manning (Nümegen) en mr. Th. J. Vondracek (Leiden), secretaris en penningmeester. Het telefoonnummer van de secre taris is 0171020822, 's avonds 070— 242985. Büdiagen kunnen worden gestort op girorekening nr. 667962 ten name van de penningmeester. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Abram Frans, z. v. A. F. van der Heyde en E. M. Fehling; Paulus Adrianus Maria, z. v. A. P. M. Heems kerk en A. M. Kortekaas; Rük Fre- derik, z. v. W. Koudijs en J. A. Strubbe; Jam Willem, z. v. W. Haas noot en W. van Velzen; Paulus Hen- dricus Maria, z. v. L. L. Hoogeveen en C. M. J. Driesen; Corinda, d. v. C. Ouwehand en P. van Beelen; Ta mara Eva Liselotte, d. v. C. K. Hamer en L. B. Vis; Edmond Alexander Cler- ke, z. v. R. E. C. Burton en S. I. W. Black. gekomen aardewerk. Het tweede stadium bestond uit het onderzoek van de „teil" als zodanig. De opgravingen in deze plaats heb ben ons primo een sleutel in handen gegeven voor de chronologie van het Jordaanse aardewerk, aldus dr. Franken, waardoor 't ook mogelük is geworden de vroeg-Israëlieti- sche ceramiek te onderscheiden van die uit Kanaan. Secundo heeft dit archeologisch onderzoek aangetoond, dat Deir Alla niet identiek is met het bübelse Sukkoth („hutten"), waar Jacob indertijd onderkomens voor zün vee heeft gebouwd. In Deir Alla is namelük aan het licht gekomen, dat hier ten rijde van deze aartsva der een geweldig tempelcomplex stond, dat het door Salomo in Jeruza lem gebouwde heiligdom in om vang verre overtrof en er als het ware een „concurrent" van vormde, getuige de philippica's van Israëls profeten tegen dergelüke tempels. Uit het centrum Nu door de oorlogsomstandigheden de opgravingen in Deir Alla voorlo pig niet kunnen worden voortgezet, heeft dr. Franken naar een andere belangwekkende heuvel gezocht. Hü meent deze inderdaad gevonden te hebben, maar kon hierover vanzelf sprekend nog geen andere mededelin gen doen, omdat deze kwestie eerst met de Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelük Onderzoek besproken moet worden. Keurt ZWO dit nieuwe project goed voor subsidiering, dan zal dr. Fran ken bü deze nieuwe opgravingen weer dezelfde beproefde methode vol gen en grondig en fundamenteel te werk gaan. Met andere woorden: hjj zal beginnen met het dateren van het dan op te delven aardewerk vol gens de in Deir Alla toegepaste me thode, die zich ook voor een uitge strekter gebied leent om daarna de cultuurgeschiedenis van het bewuste terrein te bestuderen. Op die manier hoopt hü uit het centrum van Trans- jordanië een historisch beeld van de ze omgeving te kunnen opbouwen. Installatie schoolhoofden LEIDEN Met ingang van 1 augustus jl. werd de heer A. C. Bouwman benoemd1 tot hoofd van de Geref. LO-school aan de Stadhou derslaan en de heer J. Bekooy tot hoofd van de Geref. LO-school aan de Hooglandse Kerkgracht. Beide heren zullen worden geïn stalleerd in een büeenkomst, welke zal worden gehouden in het Gymnas- tiéklokaal van de Stadhouderslaan- school op woensdag 4 september des avonds te 8 uur. UIT DAKGOOT GEVALLEN LEIDEN Een 17-jarige leerling metselaar viel gistermiddag om streeks drie uur tüdens werkzaamhe den aan een woning in de Zonneveld straat uit de dakgoot. De jongen die op de zeven meter lager gelegen bin nenplaats smakte, kreeg diverse ge broken en gekneusde ribben en bo vendien enkele andere verwondingen. Hü is door de E.HD. naar een zie kenhuis overgebracht. Kandidaat Smit bedankt voor twee beroepen LEIDEN Kandidaat J. P. Smit uit Leiden heeft voor de door de ker keraden van de hervormde gemeen ten van nieuw-Helvoet en Menaldum op hem uitgebrachte beroepen be dankt. L. A. van G. Lammers. GETROUWD Berge Henegouwen OVERLEDEN P. van Heerden, 24 jr., man; A. M. Plemp van Duiveland, 71 Jr., vr.; J. Wolvers, 74 Jr., wed. v. J. A. Ver duin; H. Nieuwenhuijsen, 92 jr., wed. v. H. Blansjaar; G. A. van Tol, 78 Jr., wed. v. T. Baak; C. de Haan, 55 jr., echtg. v. H. A. G. van Bem- mel; T. J. Marius, 76 Jr., wed. v. D. Boogerd; M. Alt/unay, 29 Jr., man; J. Klinkhamer, 79 Jr.. vr.; W. H. HeiJ- nis. 82 Jr., man; G. C. M. Nijssen. 23 jr., man: M. F. E. P. Davldls, 72 Jr., echtg. v. N. J. G. A. Elenbaas; J. Tegelaar. 79 Jr.. man; J. Bootsma. 75 Jr.. man; C. Nieuwenburg, 72 Jr.. man; C. J. Brouwer. 70 jr., man; C. M. van Haastrecht, 85 jr., wed. v. J. H. Koevoet. Leidenaar, die dronken achter het stuur zat, krijgt 2 weken DEN HAAG/LEIDEN „En het) houdt maar niet op," verzuchtte de Haagse politierechter, mr. J. van Ol- denborgh, nadat hü enige verdachten had veroordeeld omdat zü onder in vloed van drank verkerend een auto hadden bestuurd. Telkens opnieuw klaagden verdachten hun nood ovetf het gemis van him rijbewüs. „Het is verschrikkelük", gaf bü- voorbeeld een 47-jarige caféhouder uit Leiden te kennen nadat hü de eis van de Officier had gehoord. De rechter vond het ook verschrikkelük, maar doelde daarmee op het feit) waarvoor de caféhouder terecht stond. Want het alcoholpromilage in het bloed van deze verdachte was uit zonderlijk hoog. Het zou zün gebeurd, doordat de caféhouder vüf koeien had gekocht. „Dus had u melk genoeg en hoefde geen bier te drinken", constateerde de rechter. „Maar het waren droge koeien" re pliceerde de caféhouder. Hü botste in elk geval tüdens een poging om te parkeren in het stadscentrum tegen een andere auto. De Officier van justitie eiste 15 dagen gevangenisstraf en een jaar ontzegging van het rijbewüs. Het vonnis werd twee weken ge vangenisstraf en een jaar intrekking van het rijbewüs. LEIDEN In een gisteren door hen aan de ambassadeurs van de Sowjet-Unie, Hongarije en Polen en aan het bureau van de zaakgelastigde van Bulgarije gezonden telegram protesteren de vertegenwoordigers van de senaat, de lectoren en de weten schappelijke staf der Leidse Universiteit bij de regeringen van de genoemde landen en de bewindvoerders van Oost-Duitsland tegen de militaire en civiele maatregelen, welke naar hun me ning een flagrante schending betekenen van de fundamentele vrijheden van het Tsjechoslowaakse volk. ingezien, aldus het telegram, de ze vrijheden de grondslag van ieder wetenschappelük denken en werken vormen, zün de genoemde vertegen woordigers ervan overtuigd, dat de wetenschappelüke betrekkingen met de betrokken landen hiervan ernstige schade ondervinden. Zü geven de le den van het wetenschappelük korps in overweging zich erover te beraden, of het nog mogelük is contacten met wetenschappelüke werkers in de be trokken landen in stand te houden. Het telegram besluit met de medede ling, dat het college van curatoren der Universiteit met de verklaring zün instemming heeft betuigd. Van het telegram is een afschrift gezonden aan de ambassadeur van Tsjecho-Slowaküe. Wü wensen, schrijft de rector magnificus, prof. dr. P. Muntendam, in zijn begelei dende brief, van de gelegenheid ge bruik te maken ons respect uit te spreken voor de wüze, waarop hét Tsjechoslowaakse volk zün vi'üheden verdedigt.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3