Tsjechen wacht toekomst ran onderworpen vazallen Rode generaals gaven doorslag Akkoord Moskou spits ijsberg JAMIN Nederlands toestel vliegt naar Biafra Nieuwe beto. ging in Praag WEERBERICHT TSJECHISCH PARLEMENT: BEZETTING ILLEGAAL MaarschaIken hadden de plannen al klaar Prins Cla us naar Oslo WESTERSE DIPLOMATEN IN SOWJET-UNIE speculaas (Ê)ucf QCieuwo ([gericht 1 maart 1860 WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1968 No. 32572 EIDSCH teleur: A e var» Otshoeck jjdredacteur: J Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 per kwartaal (postabonnementen 16,50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, LeldeD - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 PRAAG (GPD, AFP, Reuter) Het zag er vanochtend naar dat de bevolking van Tsjecho-Slowakije zich bij de feiten eft neergelegd en in harde arbeid haar nederlaag tegenover Sowjetrussische overmacht tracht te vergeten. De trams wa- vanochtend overvol en de winkels hadden hun deuren weer opend. Het wekte onrust, dat er in de vroege ochtenduren in omgeving van het Wenceslausplein salvo's schoten uit auto- (ische wapens werden gehoord. Door de mist was het niet igelijk waar te nemen wie op wie schoot. In de hoofdstad ver lenen vandaag geen kranten. Radio-Praag meldde, dat de ofdredacties zich pas na rijp beraad tot het publiek willen hten. Van de Westduitse grens kwam een bericht van de ierse grenspolitie, dat Sowjetrussische militaire eenheden, gisteren post hadden gevat op verscheidene punten aan de >ns tussen Tsjecho-Slowakije en West-Duitsland, zich in de p van de dag geheel of gedeeltelijk hadden teruggetrokken. Tsjechische regering heeft intussen besloten buitenlandse irnalisten tot nader order niet in het land toe te laten. Ook risten zouden niet welkom zijn. BITTERHEID als gisteren reeds in een groot van onze oplage werd gemeld tn de Sowjetrussische en andere enlandse troeDen zich in drie sta- terugtrekken, eerst uit steden en waarna samentrekking in mes volgt en tenslotte terugkeer hun landen. Een deel blijft in cho-SIowakye om het Tsjechi- leger „bij te staan bij de ver ging van de grens met West- sland". Langs de Oostenrijkse j komen géén troepen. Een an- punt waarop de Tsjechische de- lie heeft moeten toegeven is de matiging in kritiek op de (et-Unie en de vier andere bezet- mogendheden. een proclamatie, uitgezonden iadio-Praag, heeft het centrale van de Tsjechoslowaakse com- lstische partij verklaard, dat het bitterheid en teleurstelling nota ft genomen van het communiqué de onderhandelingen in Mos- RAAG (Reuter) Onder een woud van vlaggen begon van ochtend op het Wenceslaus plein in de Tsjechoslowaakse hoofdstad een mars naar de parlementsgebouwen uit pro test tegen de overeenkomst van Moskou. Ivenmin als gisteravond scheen het Rode Leger of de Tsjecho slowaakse politie te zullen in grijpen. Een student zei dat de politie geen vuurwapens tegen het eigen volk zou gebruiken en „de geweren eerder zou weggooien om in de demon stratie mee te lopen". De stu denten zouden vechten als dat nodig was maar „het beste wa pen is het intellect". Ook werd gezegd dat Doebtsek niet uit vrije wil naar Moskou was ge gaan. „De Russen voerden hem met geweld weg. Hoe kan iets dat zij in het Kremlin hebben getekend dan waarde heb ben?" kou". Maar wij zullen geen afstand doen van onze soevereiniteit en vrij heid, aldus het centrale comité. „Wanhoopt mee, alles is niet verlo ren". Men is er niet mgeslaagd onze wettige regering omver te werpen en ook niet om de bezetting blijvend te doen zijn. Dit is voor een zeer groot de< 1 te danken aan de fiere en be dachtzame houding van ons volk. Let Tsjechoslowaakse parlement heeft eveneens een verklaring uitge geven. Hierin zegt het dat het zich hel recht voorbehoudt de besluiten van de regering nauwkeurig te bestu- deien opdat de soevereiniteit en de vrijheid van het land gewaarborgd blijven Diep buigen Onze reisredaeteur, die nog in Praag vertoeft, gaf gisteravond laat de vol gende beschouwing over de toestand in Tsjecho-Slowakije: Met de vrijheid is het in Tsjecho- Slowakije gedaan. Doebtsek, Swoboda en de andere politieke leiders hebben in Moskou diep moeten buigen voor het geweld van de Sowjet-lcgers. De Russische bezelting blijft dan ook en j er zal geen persvrijheid meer bc- I staan. De Tsjechen wacht zodoende een toekomst als onderworpen vazal len. die slechts dan perspectief biedt j wanneer in Moskou liberaler leiders gezag zouden krijgen. Partijsecretaris Doebtsek bekende gistermiddag \oor de radio en via de geluidskanalen van de televisie snikkend zijn onmacht: het leven in Tsjecho-Slowakije kan slechts dan worden genormalieserd wanneer de democratisering voor enige tijd wordt beperkt. Weliswaar hadden zowel Doebtsek als Swoboda in een eerdere toespraak vastgesteld, dat onveran derlijk wordt gestreefd naar politieke vernieuwing doch in het licht van de omstandigheden zijn dat slechts holle frasen. De reactie van het volk liet niet lang op zich wachten. De stenen voet van het Wenzelmonument werd in plaats van de oude leuzen, beplakt met de kreet: „Doebtsek verrader". In de straten dwarrelden weer de vlug schriften rond waarin werd vastge steld dat de Tsjechische leiders hun land in Moskou hadden verkocht. Maar Doebtsek had het voor de tele visie duidelijk gezegd „Als wij ons bij dit resultaat niet hadden neerge legd dan zou dat nog meer bloed heb ben gekost dan er tot nu toe al is vergoten". DEZELFDE EMPERATUREN Ie Bilt verwacht van heden- tot genavond veranderlijke be king met plaatselijk enkele regen- •nweersbuien en vannacht hier en r mist. Zwakke tot matige wind oostelijke richtingen. Ongeveer elfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.40 uur) STRAND VER WACHTING ogedruk verliest invloed, waar- r meer bewolking en morgen een lemende buienkans. Matige wind ien oost en zuid. Temperatuur 18 graden, zeewater 18 graden, ooruitzichten: De temperatuur ft nog redelijk, maar door grote- buienkans minder fraai strand- r. 29 AUGUSTUS i op: 6.47 uur; onder: 19.34 uur. an op: 12.54 uur; ondier: 21.18 u. ogwater te Katwijk te 6.25 en 18.47 laagwater te 2.27 en 14.38 uur. uit 18 pagina's Afkeer De vrijheidszenders hebben vrijwei unaniem hun afkeer uitgesproken over de wijze waarop Moskou nu zijn verhouding tot het broederland Tse- cho-Slowakije heeft „geregeld". De opgeblazen bewoordingen die de Rus sen hebben gebruikt voor hun be schrijving van de gebeurtenisssen in dir land behoren tot de onsmakelijk ste cynismen die ooit aan papier wer den toevertrouwd. Toppunt: zij zullen zich niet met de interne aangelegen heden van de Tsjechische partij en regering bemoeien Toch, hoe ongelooflijk het klinkt is er een mogelijkheid, dat de com munisten van de reformistische rich ting in dit door communisten gere geerde land via illegale organisaties elkaar en het volk zullen vinden. Uit vele delen van het land komen per telefoon berichten over partij af delingen die met. resultaat van de be sprekingen in Moskou zonder meei van de hand wijzen. Daarbij is o.a Pilzen en ook de kleinere stad Ta- chcw. Oost-Slowakije daarentegen zou zich achter Doebtsek hebben ge stald. Enige kans De Russen zijn er uiteraard niet vóór geweest cm de liberale politic: in hun functies te handhaven. Zij hebben evenwel goed begrepen dat de Tsjechen geen verraders in hun re gering zouden dulden. Zij hebben ook onderkend dat hun enige kans om van de communistische party nog iets te redden schuilt in het gebruik van Doebtsek en de zijnen voor hun doel einden. Het is nog volslagen onduidelijk ho* Doebtsek en zijn regering menen de intellectuelen en de studenten als meest vooruitstrevende groepen in het gareel van de censuur te kunnen dwingen. Dit Kan slechts door maat regelen waarvan Doebtsek dikwijls zel> met afschuw heeft gesproken. Zijn politieke carrière lijkt dan ook niet lang meer te duren, omdat deze in wezen eerlijke man een dergelijke „volte face" zeker niet kan volhou den. Doebtsek was het die in Bratislawa met een triomfantelijk gebaar een bos rode anjers van het balkon naar het volk wierp. Hij heeft de schuld die hij met dat geoaar op zich nam niet kunnen inlossen. En wie gisteroch tend de uitgeputte Smrkowski in een raam van net parlementsgebouw treurig heeft zien wuiyen naar de menigte weet dat over dit Tsjecho- Slowakije de nacht is gevallen. LONDEN (AP) Naar wij bij het ter perse gaan van deze editie ver nemen heeft de nationale vergade ring van Tsjecho-Slowakije vandaag unaniem een verklaring aangenomen waarin de bezetting van het land door Sowjet-troepen onwettig wordt genoemd, aldus deelt de vrije Tsjechi sche radio mee. Met voedsel van Rode Kruis DEN HAAG (ANP/GPD) Het Nederlandsche Roode Kruis heeft een vliegtuig van Martin Airchar ter in eigendom verworven om een maand lang voedsel naar Biafra te brengen. Verwacht wordt, dat op 1 september de eerste luht wordt gemaakt. In totaal zullen zestig vluchten naar Biafra worden onder nomen. alle onder auspiciën van het internationale Rode Kruis-comité in Genève. Het toestel is een vrachtvliegtuig van het type DC 7-C, waarmee per vlucht 13.000 kilo voedsel kan wor den vervoerd. Het toestel wordt door Martin Air Charter geLeverd met be manning en het nodige grondperso neel, alsmede met brandstof voor alle vluchten. Deze actie gaait het Rode Kruis in ons land één miljoen gulden kosten, waarbij nog een lief bedrag komt voor de verzekerings garanties. Het toestel, dat op Schip hol staat, zal wit worden geschilderd en zal worden vooralen van ht Rode Kruis-embleem. Het internationale Rode Kruis-co mité beschikt thans over vijf vlieg tuigen uit Scandinavische landen voor de transporten naar Biafra. Het Nederlandse toestel is een wel kome uitbreiding van de vloot, die voor de hulpverlening kan worden ingezet. De leden van de Tweede Kamer mr G A A. M. Koot (KVP), drs. J. Boersma (AR) en mr. C. A. Bos (CHU) hebben aan de minister-pre sident en aan de minister van Buiten landse Zaken gevraagd in hoeverre zij handhaving van de officiële en zakelijke betrekkingen met Nigerië nog langer van positieve betekenis achten, nu de regering van dit land belet op grond van welke over wegingen dan ook dat aan slacht offers in Nigerië, met name ook aan vrouwen en kinderen, doeltreffend hulp wordit geboden. WENEN (GPDi Verreweg de meeste politici en diplomaten in de gehele wereld hadden niet op de mo gelijkheid gerekend, dat de Sowjet- Ur.ie in Tsjecho-Slowakije zou toe slaan, omdat zij zich een dergelijke blaam niet zou kunnen veroorloven. Daarom duikt de vraag op. wie in Meskou nu eigenlijk de haviken zyn geweest, die met alle kracht de in vasie als de enig mogelijke uitweg hebben verdedigd. In dit verband noemt men in de eeiste plaats Glbricht. maar hij al leen kan in Moskou de doorslag niet hebben gegeven. Zeker is dat de drie SPANJE VRAAGT UITLEVERING VAN TSJOMBE BARCELONA (AFP) Spanje heeft de Algerijnse regering om uit levering van oud-president Tsjombe van Katanga en van de Fransman Bodenan gevraagd die Tsjombe naar Algerije ontvoerde. Naar de voorzitter van de „inter nationale commissie voor de rech ten van de mens" Rives meedeelde, is het verzoek via de diplomatieke kanalen gedaan door de militaire jurisdictie van Spanje. De commissie voor de rechten van de mens had vorig jaar wegens de ontvoering bij de Spaanse autoritei ten een klacht ingediend wegens pi raterij in de lucht boven Spaans ge bied. hoogste politieke leiders, namelijk staatspresident Podgorni, Brezjnew en Kosigin, kon, voor de 20ste augus tus nog met vakantie waren: de eer ste twee aan de Zwarte Zee en d® laatste in de omgeving van Moskou. Men neemt aan, dat zij op de 20s(» j plotseling naar Moskou werden ge- roepen, waar enkele generaals reeds hun plannen hadden en hen zo sterk hebben beïnvloed, dat zij met de in vasie instemden Men noemt de drie maarschalken Gretjsko. Jakoebowski en Jepisjew Grc.isko zou zelfs ge dreigd hebben om als minister van Defensie af te treden. Daarbij komt dan nog de stalinis tische generaal Sjtemenko, die de in vasie heeft voorbereid en haar ge heel leidde. Deze militairen zouden steun hebben gevonden van politici als Brezjnew, verder van de voorzit ter van het algemene vakverbond, Sjelepin en Kirilenko, de secretaris van de partij. Tegen deze groep waren o.a. Kosi gin en de partij-ideoloog Soeslow niet opgewassen. Na het eerste succes van de haviken, schijnen nu de duiven weer een kans te krygen, al is die kans ook zeer klein. r Èen juichende menigte Tsje- parlement. Parlementsvoorzitter choslowaken gisteren v oor het ge-Smrkowski (centraal in het mid- bouw van het Tsjechosloioaakse\delste raam) spreekt hen toe. DEN HAAG (ANP> Prins Claus is vanmorgen naar Oslo vertrokken, waar hij het huwelijk zal bijwonen van Kroonprins Har aid met Son ja Haraldsen. (Voor meer nieuws over het huwe lijk zie pag. 9) Vannacht in Maastricht Pompbediende neergeschoten MAASTRICHT (GPD) De 40- jarige pompbediende A. Loffcld is vannacht omstreeks twee uur bij do garage Janssen in Maastricht door een onbekende met een Flaubert- geweer neergeschoten. Twee scho ten troffen de bediende. De man werd naar het ziekenhuis Sint An- nadal gebracht. Hy is niet in levens gevaar. Onmiddellijk na de overval stelde een zwaar bewapende politie macht een onderzoek in. De pompbediende heeft verteld, dat een tiental minuten voordat d« schoten werden gelost een onbeken de toestemming vroeg een kleine re paratie uit te voeren in de garage. Ook vroeg de onbekende om eert fles olie. Toen de bediende terug kwam met de olie schoot iemand vanuit de garage op hem. Volgen® de bediende had de overvaller een zwarte nylonkous over het hoofd ge trokken. Er werden na de overval zes hulzen van Flaubert-munitie ge vonden. Een vluchtig onderzoek wees uit. dat er niets werd gestolen. De overvaller (s) is (zijn) waar» schtfnlijk in paniek gevlucht toen di rect nadat de schoten waren geval len omwonenden kwamen kijken. MOSKOU (DPA) Het communiqué over de Tsjechoslo- waaks-Russische onderhandelingen in Moskou laat naar de mening van Westerse diplomaten in de Russische hoofdstad vele vragen open. Men vergelijkt het met de spits van een ijsberg, waaronder, onder de oppervlakte, een lange reeks van nauwkeurig omschreven gedragsregels voor de Praagse her vormers is verborgen. In Moskou wordt ertegen gewaarschuwd de positieve aspecten van het document voor de Tsjecho-Slo- waken te overschatten. Het vaag gehouden stuk laat. zo meent men, geen conclusies toe over de toekomstige loop der dingen in Tsjecho-Slowakye, ondanks het feit, dat men het als een triomf voor par tijleider Doebtsek zou kunnen be schouwen, dat hy .,de contra-revo lutionair", nog steeds door de Rus sen als partijleider erkend wordt. Normaal Westelijke politieke waarnemers vinden in het bijzonder de voorwaar den voor het terugtrekken der bezet tingsmacht „zodra de toestand normaal wordt" onheilspellend. Men vraagt zich af, wat de Sowjet- Unie onder „normaal worden" ver staat. In het communiqué heet het ook dat de bondgenootschappelijke troe pen in Tsjecho-Slowakije zich niet met de binnenlandse aangelegenhe den van de Tsjechoslowaakse socia listische republiek zullen bemoeien. Het communiqué bevat geen aan wijzingen omtrent veronderstllingen van de laatste dagen, dat de Tsje- choslowaken zich met de wederinvoe ring van perscensuur en met een blijvende stationering van troepen van het Warschau-Pact aan de grens met West-Duitsland akkoord zouden moeten verklaren. Verder vermeld het communiqué dat de Tsjechoslowaakse leiders hun gespreksgenoten over de stappen heb ben ingelicht. De Russen verklaarden, dat zij de houding van de leiders in Praag, die „tot ontwikkeling van de socialistische democratie en tot be stendiging v. d. socialistische orde op de grondslag van het marxisme- leninisme moet voeren, begrijpen en steunen". Poolse eisen Politieke waarnemers in de Poolse hoofdstad wijzen er op, dat in het communiqué van Moskou geen speci fieke Poolse eisen genoemd zijn. Men merkt op, dat de door Polen geëiste bescherming van de Tsjechoslowaak se westelijke grenzen door de aanwe zigheid van troepen van het Pact van Warschau niet ondubbelzinnig is ver vuld. Aan de andere kant is niet be kend, wat de „voorwaarden" voor terugtrekking der troepen zijn. In politieke kringen in Londen komt men bij een eerste bestudering tot de conclusie, dat het zogenaam- Interimdividend Kon. Olie? DEN HAAG (ANP) De Raad van Commissarissen en de- directie van de N.V. Kon. Ned. Petroleum Maatschappij zullen in een op don derdag 12 september te houden ver gadering een beslissing nemen ten aanzien van de declaratie van een interimdividend over het boekjaar 1969. de compromis v. Moskou ln werke lijkheid een grote overwinning van de Sowjet-Unie betekent. De buiten gewoon vaag geformuleerde en aan harde voorwaarden gekoppelde klei ne concessies van Moskou zouden het Kremlin de vrye hand geven voor een eigen interpretatie. De mili taire bezetting van Tsjecho-Slowa kye zou volgens het communiqué van Moskou voor onbepaalde tijd kunnen gelden. ADVERTENTIE Sikkens autolokken Fusie aardappel meelfabrieken STADSKANAAL (ANP) De NV Aardappelmeelfabriek „De Toe komst" te Nieuw-Compagnie en de coöperatieve aardappelmeelfabriek, De Twee Provinciën" te Stadskanaal hebben besloten tot een fusie. Dit houdt in, dat „De Toekomst" te Nieuw-Compagnie wordt gesloten en de verwerkingscapaciteit in Stadska naal wordt opgevoerd tot 275.000 hectoliter per week. In verband met de verruiming van de fabrieksaardappelenteelt zijn beide fabrieken tot uitbreiding ge noodzaakt. Bij „De Toekomst" ligt dit niet eenvoudig. De optimale ca paciteit van plus minus 100.000 hec toliter per week is daar reeds be reikt. Verdere capaciteitsopvoering gaat met zeer grote investeringen gepaard. De gebouwen en terreinen van „De Twee Provinciën" echter le nen zich bij uitstek tot het doen van gezamenlijke investeringen. Voor zover personeel moet afvloei en zal in nauwe samenwerking met de vakorganisaties worden gehan deld. Bij de aardappelmeelfabriek „De Toekomst" werken 30 mensen. NIEUWE RUN 49 ADVERTENTIE morgen voordeel 2J0 gram van 59 voor 49 niet duur «vel heerlijk J Uit het Leidsch Dagblad van J 27 Augustus 1868: 51 Naar men verneemtzal Z.K.H. prins Alexander Vrij dag den 28sten dezer des middags te 3 uren een be zoek brengen aan de konink lijke Nederlandsche fabriek van gouden en zilveren wer ken van den heer J. M. van Kempen te Voorschoten. Rechtszaken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantongerecht te Leyden op 17 aug. 1868: o.a. 1 we gens op straat met centen te pleien. 2. wegens zonder last de straat te schrobben.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1