Janssen werkte met elleboog Rus Koeprianov klapte eventjes mee in Jury deklasseerde Nederlander laatste rit Parijs-Luxemburg sSïir,e Triest slot Aclitervolgingsploeg liet liet lelijk liggen Strijd om wereldtitel op een nieuwe leest In Rome ovationeel applaus voor Tsjech Rudolf Boehm E ral. ÖZTH Bij professionals PAGINA 9 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD LUXEMBURG (GPD) Het gezicht van Jan Janssen stond itrak. Er lag een bijna verbeten trek rond zijn mond. Hij was als winnaar van de laatste étappe van ParijsLuxemburg over de inish gegaan. Met de bloemen voor de overwinnaar had hij, oegejuicht door duizenden en nog eens duizenden, de ereronde [ereden. Maar de Ossedrechter voelde zich niet gelukkig. Hij racl Boet op dat moment gevoeld hebben wat hem boven het hoofd ling, omdat hij in de beslissende eindsprint de Fransman Cy- le Guimard tot tweemaal toe had gehinderd. ymi Een half uur later, toen Janssen in zijn hotel was, velde de jury iet vonnis: Janssen wordt gedeklas- eerd. Hu komt op de tweede plaats chter Guimard. Dit was voor Neder - iid het droeve slot van een boeien- finale tussen Keulen en Luxem- urg, waarin niet alleen Janssen, laar ook Peter Post en Rik van ooy op het voorplan traden. Dit rietal had in de heuvels van de [fel en de Ardennen, samen met Belg Tony Houbrechts en de fransman Cerylle Guimard verbe- gevochten om het peloton steeds Ier achter te laten. Hun voor- ing was tenslotte aangegroeid tot 11 minuten, toen de eerste tie in het peloton te noteren viel. voorsprong van de koplopers dan ook in de slotfase aanzien- toen de laatste heuvels vlak voor :emburg opdoken. Zo kon het ge en dat de Italiaan Michele Dan- de eindoverwinning, waarvoor in de eerste rit tussen Parijs en ibeuge het fundament legde, niet ir ontging. lanssen, Post, Van Looy, Hou- hts en Guimard zetten hun aan- in toen er nog 150 km waren af leggen. Dank zij eendrachtige tenwerking hadden zü snel een [winst van 5 minuten op de grote hohl zich voor de eindstreep op kop had gewerkt, want in de laatste me ters flitste de Fransman Michel Bon aan de Duitser voorbij, zodat er voor Wolfshohl slechts een tweede plaats overbleef, met achter hem Anquetil, Bracke en Pingeon. Janssen ging in zün eentje vier minuten en 10 secon den later over de eindstreep, waarna zich het peloton aandiende. De algemene eindrangschikking van Parijs-Luxemburg luidt: 1. Dancelli (It.) 20.36.08. 2. Basso (It.) 20.36.13, 3. Gimondi (It.) 20.36.33. 4. Bitossi (It.) z.t.. 5. Steevens (Ned.) z.t., 6. Leman (Belg.) z.t., 7. Merckx (Belg.) z.t., 8. Jourden (Fr.) z.t., 9. Poulidor (Fr.) z.t., 10. Brand (Zwits.) z.t., 15. De Roo (Ned.) 20.37.00, 22. Janssen (Ned.) 20.55.05, 45. Dolman (Ned.) 21.00.26. >ep. Matige tijd in Engeland LEICESTER (ANP) De Neder-1 Jenner. Tenslotte reed Joop Zoete- „v -wr,Dlandse achtervolgingsploeg, die zich melk de persoonlijke achtervol- waarin mannen als Dancelli, no*> altijd moet kwalificeren voor ging (onderin de baan dus geen •ckx, Gimondi en Bitossi zich i ^e3fico, heeft zaterdag een kans la- j last van de muur) in 5 min. 2 I ten voorbijgaan. In Leicester, waar De Brit Mc Keown noteerde 5.03.3. Nederland een ruime zege behaalde op de Britse Olympische wielerploeg, word het oranje achtervolgingskwar tet door de Britten (4.44.8) verslagen ln de zeer matige tijd van 4 min. 48 sec. Weer waren er verontschuldigin gen. „In mijn hele loopbaan heb ik nog nooit zo'n baan gezien. De rech te einden gaan direct over in bochten van 37 graden, zodiat je meteen tegen de muur op moet. Zoetemelk durfde hier niet hoog te rijden en toen heb ik hem vervangen door Loevesün", aldus Jan Derksen. Maar was het niet to, dat Loevesijn bij de laatste reis a naar Roemenië in de ploegachtervol- Acllterliaala King een openbaring was geweest? „Inderdaad, maar Leijn had nu al op de tandem en de kilometer gereden". Het klonk niet overtuigend genoeg. itig hielden. Mede daardoor kon- de vijf koplopers hun voorsprong meter na kilometer opvoeren. Bij passeren van de Duits-Luxem- gse grens snelden zij ruim 8 mi- en voor de hoofdmacht uit. Hun •rsprong werd tenslotte 10 minuten 45 seconden. Deze tijding maakte et pe oton wakker. Victor van Schil. rs' ohnny Schleck en Paul in 't Ven (O) taken het lont in het kruitvat. Zij rd\ ltsnapten uit het peloton en be- tmnen aan een verwoede, maar uccesvolle achtervolging. tgb Sp4 Aan de voet van de laatste moei G( jke heuvel, op ongeveer 40 km voor eindstreep, achterhaalden zij de erléjplopers. Bij de beklimming van r eze heuvel viel de leidende groep I iel uiteen. Stampend op de peda- Ii n bleven Jan Janssen, Victor van chil en Cerylle Guimard in de voor gelederen. Houbrechts, Post, chleck, Van Looy en In 't Ven loesten echter afhaken. In de lang- ige strijd hadden zü te diep in iin krachtenarsenaal moeten tasten de sterk rüdende Janssen, Van chil en Guimard te kunnen volgen, oor Rik van Looy kwam er op 1 km oor de eindstreep nog een tweede ïleurstelling, toen zün achterband «t begaf. De Willem Il-er kon on- anks deze tegenslag voor het pelo on blüven, dat onder aanvoering van ilder Dancelli als een sneltrein op reg naar de finish was en daar ten- itte arriveerde met nog slechts een chterstand van 4 minuten en 32 econden op Janssen en Guimard, Ie fel vochten om de zege waarbü e Tour de France winnaar tot twee- laal toe en duidelük zichtbaar zün Ueboog gebruikte om de Fransman an de eerste plaats af te houden. In de ploegentüdrit over 40 km, die aterdag tussen Luik en Maastricht het programma stond, hadden den gehoopt dat de Willem II ploeg overwinning zou behalen, omdat Harrie Steevens dank zü de boni- itie van 20 seconden in het bezit Jan de leiderstrui zou kunnen ko- r een. Het lukte echter niet, hoewel 10 iet er even naar uitzag dat de Wil- J, tm II-ers ver zouden komen. Peter hst grootse vorm was de gang- aaker van de ploeg. Met een mach- ig tempo zwiepte hü de andere ploeg- (den telkens weer op tot grote agres- 1 iviteit. De duizenden Maastrichte naren langs de weg juichten uitbun- Ig toen uit de luidsprekers de mede- 81 eling kwam, dat Willem II de snel- dn tüd tot dan toe op de chrono meters had gebracht. Later zou ech- er blüken dat Faema met Reybroeck, n IVan Schil, Merckx en Adorni met de overwinning ging strüken, met daar- jichter Molteni, Salvarani en Pel- hei forthWillem II belandde op de vüf- n ie plaats Vijf koplop ers D# tüdrit bracht weinig verande- ^Jtag in het algemeen klassement. ',es Hetzelfde gold voor het tweede deel r" tan de derde rit van Maastricht naar l Heulen. Kort voor de finish in Pulheim formeerde zich een vüf man sterke js^ kopgroep, bestaande uit Bon, Wolfs- n hohl, Anquetil, Bracke en Pingeon. wDe aanwezige Duitsers bü de eind- •treep hoopten vurig op een over winning van Wolfshohl. Het gejuich terstemde evenwel snel, nadat Wolfs- Gedecideerd Juiiioreiitoernooi Lugdumuii Begunstigd door prachtig zomer weer (wel eens te warm), organi seerde Lugdunum haar jaarlijks Jeugd toernooi voor A- en C-klassers. Om halfelf werd aangevangen met de wedstrijden. Er is, ondanks de warmte, hird gestieden voor de prü- zen. die waren te verdienen. Mocht voor een en ander worden gestopt, dan kwamen de waterdragers om de Jongens enigszins te verfrissen. O. streeks vüf uur kwam een eind a-\*l1 li. Onos, Lisse; 3. A. Verkerk, 's-Gra- Van Opzeeland triomfeert in Noordwi j kerhout NOORDWIJKERHOUT Op een een achtvormig parcours in de Gul- demondbuurt in Noordwükerhout hebben zestig aspiranten zaterdag middag slag geleverd in een wieier- toernooi van de Ren- en Toervereni- ging De Bollenstreek". In de finale van dit in alle opzichten geslaagde toernooi, waaraan de dertig besten uit de drie series mochten meedoen, bkek Wim van Opzeeland uit Haar lem de snelste. Hü verraste zün Lis- ser vluchtmakker Ruud Onos hl de eindsprint. In de finale over twintig ronden was vooral de Warm onder Albert Meskers zeer actief. Hü bleek het op de leidersprijs gemunt te hebben en kwam steeds als eerste over de streep. Toen Wim van Opzeeland er echter acht ronden voor het einde vandoor ging en Ruud Onos met zich meekreeg, miste Meskers de aan sluiting. Daardoor ontging hem ook de leidersprüs, want die kwam nu in het bezit van Onos. De Lissenaar was net als Meskers zes keer als eerste over de streep gekomen, maar zün betere klassering gaf de doorslag. De uitslag luidt: 1. W. van Opzee land, Haarlem, de 34 km in 39.58; 2. Voor de start van het tweede gedeelte van de zaterdag gereden etappe van de wedstrijd Parijs- Luxemburg had Jan Janssen een gesprek met Pellenaars. Zo er van enige wrijving tussen het tweetal sprake is geweest, in Maastricht is daar in elk geval niets van geble ken. Deze -teleurstelling werd in ruime mate vergoed door het rijden van de Nederlanders in de overige num mers. De tandem Jan Jansen-Leün Loevesün klopte in twee ritten gede cideerd de Engelse kampioenen Al- sop en Cooke met tüden van 111 en 10.8 sec. over de laatste 200 meter. Jan Jansen nam de sprint even re- soluut voor zün rekening. Reggiederde Barnet was kansloos. Jansen maakte op dit nummer zoveel indruk, dat de Engelsen hem beschouwen als een „zekere" voor een medaille in Me xico. Leün Loevesün zegevierde in de kilometer tüdrit in 1 min. 10.8 sec. en was daarmee anderhalve secon- dit vlot en prettig verlopen toernooi. Na de prüsuitreiking door de voor zitter van de Jeugdcommissie, de heer P. Mulder, gingen allen tevre den huiswaarts.. Deelnemende ver enigingen waren: Naaldwü'k, Laak kwartier. Scheveningen, TOGB en Lugdunum. den sneller dan de Britse titelhouder nooi. De uitslagen waren: In poule A: Scheveningen (na het nemen van strafschoppenLaak kwartier werd tweede en Lugdunum In poule B werd Laakkwartier eer ste, tweede werd Lugdunum en der de Scheveningen. Laakkwartier werd met 14 punten in beide poules winnaar van de ver- enigingsprüs. Al met al een zeer geslaagd toer- vendeel; 4. F. v. d. Enden, Monster; 5- A. Meskers, Warmond; 6. K. St. Nicolaas, 's-Gravendeel7. T. van Hintum, Eindhoven; 8. W. de Jong, Amsterdam; 9. J. Heemskerk, Oud Aae; 10. G. Broeren, Bolnes. Clüubklasering: 1. „De Bataaf" (Halfweg) 22 pnt.; 2. „Wilhelmina" (Eindhoven) 20 punt.; 3 „Swift" (Leiden) 17 pnt.; 4. ..Olympia" (Am sterdam) 17 pnt.; 5. „De Hoekse Renners" Cs Gravendeel) 15 pnt. Een wedstrüd op gewone fietsen voor jongens uit de bollenstreek werd gewonnen door Jaap Kortekaas uit Voorhout. Hü zegevierde onlangs ook al in de „Tour de Lisse". De uitslag luidt: 1. J. Kortekaas. Voorhout, de 15 km in 29.48 2. G. Looyestein, Noordwükerhout; 3. B. Eigenbrood, Lisserbroek; 4. H. v. d. Zwet, Lisse; 6. J. van Ruiten, Lisse. Janssen leidt nog LUXEMBURG iANP) Ook na de wielerwedstrijd ParüsLuxem burg staat Janssen nog steeds eerste in het klassement van de Super Prestige Pernod, het officieuze we- reldpuntenkampi'<ensohap voor be roepsrenners. De Ossendrechter heeft 158 punten. Van Springel, die 139 punten verzamelde, staat tweede en wereldkampioen Eddy- Merckx en Het is thans zeker dat er geen profkampioenen achtervolging en sprint meer zullen komen na dit jaar. De wereldkampioenschappen in Rome zün een afsluiting van een lan ge periode, waarin deze individuele titels te verdienen vielen. De prof afdeling van de UCI heeft namelijk het voorstel van de Zwitserse bond om voortaan alleen maar een we reldkampioenschap omnium te hou den met grote meerderheid aangeno men. Het moet alleen nog door het UCI-congres in Genève, dit najaar, worden bekrachtigd. Als dat het ge val is zal in het Antwerpse Sportpa leis, waar volgend jaar de wereld kampioenschappen voor profs wor den gehouden (in 1970 zün de wereld kampioenschappen in Leicester in Engeland, waar men er ook weer de amateurs bü hoopt te hebben), de primeur worden gehouden. Dit besluit betekent in feite, dat mannen als Bongers (als hij dit Jaar niet slaagt) en Groen hun illusies om nog eens ooit een wereldtitel te be halen wel kunnen vergeten, want in een omniumkampioenschap zün de kansen van de specifieke achtervol ger uitermate klein. De sprinters zün in het voordeel, want op de nummers sprint, één kilometer tüdrit, een pun- tenkoers en eventueel afvalrace ztfn ze duidelük favoriet. De meeste baan- sprinters kunnen ook wel redelük achtervolgen. De papieren voor de toekomst liggen dan ook uitermate gunstig voor een figuur als de Belg 8ercu. Zeker is dat een volgroeide Leo Duyndam in een iets verdere toekomst ook danig mee kan gaan tellen. Een ander voor de wegrenners in grijpend besluit is het beperken van de lengte van etappekoersen. Alleen de Tour de France en de Ronden van Italië en Spanje mogen nog langer zün dan vüf ritten. De andere mogen dat maximum aantal dagen niet overtreffen. Dat is met name een klap voor Louviot, de organisator van Parüs-Nice, de befaamde voor- jaarswedstrüd die anderhalve week duurt, en voor de ronden van Sardi nië en Catalonië. De FICP heeft als reden van dit besluit opgegeven dat de koersen te lang en te inspannend zün. Het past ook in de strüd tegen de doping. Pupillentoernooi LEIDEN Zaterdag organiseerde Roodenburg op Noord een pupillen- toernooi om de Corrie Vogt-wisselbe- ket, waaraan werd deelgenomen door DHC, LFC, Zwündrecht, Unitas en Roodenburg. In de afdeling A werd DHC eerste en legde Rooden- I burg beslag op de tweede plaats. Ook 1 bü de Aa-pupillen werd Roodenburg j Training op de baan van het tweede. In deze afdeling werd LFC Olympisch stadion in Rome, Akerboom ver voor na solovlucht OUD ADE Met zeer ruime voor sprong heeft Paul Akerboom zondag op het parcours in de omgeving van Oud Ade een zomer rit over 54 km van de Leids Ren- en Tourvereniging „Swift-combinatie" gewonnen. 1. Paul Akerboom, op 3 minuten en 4 seconden, 2. H. Molkenboer, 3 Pe ter Akerboom, 4. P. de Jong, 5. P. Scheffer. Cok v. d. Hulst werd door een lekke band uitgeschakeld. Aan de strüd der nieuwelingen na men twintig renners deel. Aanvanke lijk bleef alles büeen, maar in de slotfase zagen Hans v. d. Berg en Bert van Rün kans om weg te komen. Zu kwamen tot een voorsprong van 17 seconden. De uitslag: 1. H. v. d. Berg, 2. B. van Rün, 3. C. Barning, 4. S. Riet- broek. 5. P. v. d. Berg A-aspiranten: 1 F. van Duuren 2. F. van 't Hart. 3 J. Jansen, 4. T, van Bemmelen. 5. J. Mollet- B-aspi ranten: 1. C. van Rün, 2. A. v. d. Voet 3. H. Borst, 4. P. Post, 5. O. v. d. Kley, Dames: 1. Riet Heems kerk. 2. Er ma Meskers, 3 Ria Baars, Veteranen: 1. W. Waasink, 2. B, Kruit. 3. H. Honnef. eerste. De kanaries legden ook be- Feüce Gimondi staan ieder met 135 slag op de totaalprüs over belde af punten op ae gedoelde derde plaats. I delingen. v.l.nj. Beanch (Australië)Bon gers (Nederland), Duindam (Ne derland) en Katy Haage (Neder land). ROME (GPD) In het historische capitool van Rome, een de eeuwen tartend symbool van de strijd voor de vrijheid, klonk zaterdagavond een ovationeel applaus voor dr. Rudolf Boehm, de voorzitter van de Tsjechische wielerbond. Het was op de receptie, die het gemeentebestuur van Rome de officials van de UCI aanbood. Er werden daar medailles uitgereikt, ter herinnering aan de we reldkampioenschappen wielrennen. Toen dr. Boehm naar voren werd geroepen om zijn sou venir in ontvangst te nemen, greep de interna tionale groep dat aan voor een demonstratie te gen de Russische afgevaardigde Kouprianov. De Rus klapte eventjes mee met een onbewogen ge zicht. Hij stopte, toen hij begreep wat er aan de hand was. Uiterlijk onbewogen keek hij strak voor zich heen Zijn vrouwelijke tolk, nog niet zo gehard in dit soort zaken, trok met haar mond. De ovatie ontroerde de Tsjech, die tijdens de over val van de Russen op zijn land, op weg ging naar Rome. Hij is daar nu met vrouw en zoontje plus Pu- klicky, de Olympische trainer van- de bekende achtervolger Jiri Daler en met de coach van de Tsjechische wielrenploeg, Douckek. Maar ze zijn er zonder atleten. Niemand weet waar deze zyn, de drie stayers en de twee vrouwelijke deel nemers. In ieder geval niet in Rome, want de box met de letters C.S.S.R., vlak naast de Neder landse cabine, is op slot. Er hangt slechts een briefje met een krabbeltje erop, wat de ploeg moet doen als ze toch nog mocht komen. Maar dr. Boehm geloofde er gisteren niet meer In. Het zou trouwens al te laat zijn, want van daag zijn de wedstrijden begonnen. Dr. Boehm is een geschokt man. Hij spreekt emotioneel als hij het heeft over de invasie van de Russen, die hij niet begrijpt. De Tsjech, hoog leraar aan de veterinaire faculteit van de hoge school van Brno „we hebben veel contact met de Koninklüke Veterinaire Hogeschool in Utrecht" zegt: „de Russen zijn niet goed ingelicht. De soldaten is voorgehouden dat ze op driedaagse oefening waren. Ze weten niet wat er precies aan de hand is. Ook de Russische afgevaardigde hier bij de UCI, Kouprianov, weet dat niet". Kouprianov en Boehm, die als de meeste intel lectuelen in zijn land lid van de communistische partij is, gingen vóór de putsch veel met elkaar om bij wereldkampioenschappen. „Kouprianov kwam hier naar me toe en gaf me een hand. Ik had er geen behoefte aan om met hem te gaan praten. Dat begrijpt u. Ik vind het wel geweldig zoals iedereen in de wereld en ook hier in Italië met ons meeleeft. Toen wij met onze wagens met de kleuren van ons land er op aangebracht in Italië kwamen, zwaaide iedereen naar ons en claxonneerde. Dat doet je goed". Dr. Boehm heeft tot nu toe geen enkel con tact met zyn land kunnen krijgen. „In Wenen heb ik voor het laatst de Tsjechische zender „Vrij Praag" gehoord. Ik probeer steeds te bellen, maar het lukt rdet. Het is verschrikkelijk. We gaan deze week terug naar Tsjecho-Slowakije, als dat ten minste kan. Ich bin nimmer sehr traurig". Hij ver klaart ons nog eens omstandig waarom; „Wij hebben zes maanden de vrijheid geproefd. Het was psychisch een geweldige ervaring. Dat je alles mag doen en zeggen. Dat je openly k kunt dis cussiëren. Dat je zelf zaken kunt regelen, zonder dat het van bovenaf gedecreteerd wordt. Zo voel den wij het ook in de sport, in de wielrennerij. Geen bureaucratie. Je kon iets vrij ondernemen. Nu is dat weg, in één klap. Door geweld". Dr. Boehm vervolgt: „neem me niet kwalijk, dat ik zo emotioneel ben. Ik ben nerveus. Er ster ven mensen bü ons. Ze hebben het wel eens over, niet de politiek in de sport halen, maar dit is klinkklare moord, wat hier gebeurt. Dat is geen politiek, maar moord. Ik heb de machinegeweren gehoord, ik heb de Russische vliegtuigen boven ons land gezien. Ik heb zorgen, ik heb een huis in Brno en een auto enz. enz. Wat gebeurt er? Kan ik nog terug?" Dr. Boehm wist ook nog niet wat hij moest doen als de ploeg toch nog zou komen. „Ik heb geen instructies. Ik moet onze jongens en meisjes wel mee laten doen, zelfs eventueel tegen de Rus sen. Je weet nooit wat voor repercussies je krijgt. Ik weet het niet". Dr. Boehm zweeg en de Rus Kouprianov keek onbewogen vanaf de capitool-heuvel neer op het Forum Romanum, de plaats waar de democratie in het Romeinse rijk werd gevestigd, waar ge discussieerd werd over de staatszaken. Unitati Patrioe stond er vlakbij in het marmer gebijteld: sta pal voor de eenheid van het vaderland. Dr. Boehm zweeg. De geachte afgevaardigden van de UCI heb ben overigens niet eens overwogen om iets te doen. Men praat niet over de kwestie-Tsjecho- Slowakije. Het doorgaan van de Olympische Spe len mag dan overal discutabel gesteld worden en de Europacup-competitie bij de voetballers mag dan wankelen, hier in Rome bij de wielrenner^ doet men alsof er nooit iets gebeurd Is. Men zegt: „het is een profkampioenschap en er doen dus geen Oosteuropese landen mee. Geen probleem". Men vergeet dan voor het gemak, dat er wel dames en amateurstayers op het Velodromo Olim- pico rijden. Ook uit Oost-Europa. Signor Rodoni, de alsmaar glimlachende en clichés voortbrengen de president van de UCI, hebben we naar zijn me ning gevraagd over de kwestie. Hij ontweek het aan alle kanten en wilde niets zeggen. Uiteinde lijk gaf hij te kennen, dat hij niet begreep wat wij nu eigenlijk wilden. Wel vertelde hij min zaam, dat de heer Boehm een uiteenzetting voor het comité van de UCI-directeuren had gegeven. Over de wereldkampioenschappen bij de ama teurs, die volgend jaar in Tsjecho-Slowakije wor den gehouden: „Goede mensen, die Tsjechen", zei Rodoni en ging over tot de orde van de dag. Voor Nederland zit er een uiterst pikant tintje aan de hele zaak. De Nederlandse gangmaker Nico Walrave is namelijk gangmaker voor de Rus Markov, die hij naar de finale en als het kan naar de wereldtitel moet voeren. Een Russisch- Nederlandse alliantie dus. Walrave heeft er aan vankelijk tegenop gezien, maar hü rijdt toch. „Wat kan die Russische jongen er nu aan doen?" Ik houd er wel rekening mee dat ik bij eventuele ereronden met tomaten word bekogeld door het publiek". Markov zelf houdt vol dat er in Tsjecho-Slowa kije niet gevochten en geschoten is. Ook hij is, om de woorden van Boehm te gebruiken, vals voorgelicht.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9