Ds. nam Charensol afscheid 'n senontas zonder flauwe kul. gewoon tabak. 100% tabak, de Hof noritas. van Hofnar, mild, zuivere tabakken, trekt licht, smaakt uitstekend, onthoud die naam: -ff-ubioritaó Oxford Youth Theatre speelt Emlyn Williams HOFNAK Prof. dr. H. P. Blok 74 jaar oud overleden Gevaarlijk speelgoed in de Rivierenbuurt Introductie nieuwe studentengeneratie Hajek: Praag had toestand volkomen in de hand Geen galabal bij huwelijk Prins Ha ra ld Wentelwiek redde 52 wad lopers te MAANDAG 28 AUGUSTUS 1588 1EIDSCÜ DAGBLAD PAGINA 3 'j er LEIDEN Leden van het Oxford iYouth Theatre, die in het kader van de uitwisseling LeidenOxford een indaags bezoek aan de Sleutelstad brengen, traden zaterdagavond op in het Micro-theater aan de Vestestraat. Voor een enthousiaste kring van gastheren en -vrouwen werd opge- NEW YORK (AFP/Reuteri De Veiligheidsraad van de Verenigde jNaities heeft zaterdag de debatten over de crisis om Tsjecho-Slowa kije hervat. De Tsjeohoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken dr. Hajek, die tijdens de invasie in Joe- juj go-Slavlë vertoefde en dus vrij is om te gaan waar hij wil, had ditmaal le plaats ingenomen van Jan Moe- ik die donderdag en vrijdag zijn ac and vertegenwoordigde. Als eerste voerde de Russische vi ce-minister van Buitenlandse zaken Malik weer het woord. Hij klaagde dat een Oostduitse boodschap niet was verspreid waarin het land ver zoekt zyn standpunt over de kwestie in de raad te mogen uiteenzetten. De Amerikaanse vertegenwoordi ger, Ball, zei niet geïnteresseerd te zijn in een Oostduitse uiteenzetting omdat dat slechts een „verlenging der niet ter zake doende uiteenzet tingen van de Sowjet-Unie en haar nhang zou zijn". In zijn rede tot de Veiligheidsraad iderstreepte dr. Hajek, dat de Sow jet-Unie en haar bondgenoten zijn land zyn binnengetrokken zonder dat daarom gevraagd was en dat de be zetting niet gerechtvaardigd kan worden dooi* de beweerde dreiging van contra-revolutie". Het open debat, dat in Tsjecho-Slowakije mo gelijk was, had ,.het socialisme slechts versterkt", aldus Hajek. Alle ver deeldheid was verdwenen. Onze methoden begonnen juist vruchten af te werpen. De regering had de toestand volkomen in de hand en be zat alle middelen om het hoofd te bieden aan „een aanval op het so cialisme". Dat „socialisme" is juist door de bezetting ernstig in gevaar gebracht, een bezetting, die het eco nomische en maatschappelijke leven heeft ontwricht. Beëindiging van de bezetting zou de beste garantie zijn voor het voortbestaan van het com munisme in mijn land, aldus dr. Ha jek. Intussen heeft president Swoboda vanuit Moskou aan dr. Hajek ver zocht de Veiligheidsraad te vragen zich niet langer met de kwestie- Tsjecho-Slowakije bezig te houden. De communistische landen zullen het probleem „onder elkaar oplossen", al dus Swoboda. voerd Emlyn Williams' „The corn is green". Ook de jongeren van het christelijk toneelgezelschap „Impe-1 rium" toonden (uiteraard) voor deze Engelse toneelavond bijzondere be langstelling. De bloemen, die de En gelse jongens en meisjes aan het eind van de voorstelling in ontvangst mochten nemen, waren welverdiend. De jongelui uit Oxford, allen in de leeftijd van veertien tot twintig Jaar, gaven namelijk op aanvaardbare wtf- ze gestalte aan Williams'verhaal. Een vrij conventioneel verhaal overigens, dat zich afspeelt in een Engelse mijn streek aan het eind van de vorige eeuw. toen er nog volop kinderarbeid was met alle nare gevolgen van dien. De rol van Miss Mofatt, die uit socia le bewogenheid voor de jonge mijn werkers een school begint en alles op Gezien ontwikkeling in Tsjecho-Slowakije OSLO (GPD) Koning Olaf van Noorwegen heeft naar aanleiding van de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije order gegeven het grote galabal ten paleize op morgenavond, geen doorgang te doen vinden. Oor zaak van de afgelasting vormde de verwachte deelname van diploma tieke vertegenwoordigers der War- schau-Pactlanden. die deelnemen aan de bezetting van Tsjecho-Slowa- kye. Het bal dat zou worden gegeven ter ere van het aanstaande huwe lijk tussen Kroonprins Harald van Noorwegen en mej. Son ja Harald- sen, vormde één der hoogtepunten in de feestelijkheden die aan de bruiloft voorafgaan en hierbij was het gehele, in Oslo geacrediteerde corps diplomatique uitgenodigd. De Noorse regering die de Rus sische ambassadeur een protestnota had overhandigd waarin zij scherp afstand neemt van de bezetting van Tsjecho-Slowakije heeft inmiddels van Russische zijde ook een pro testnota ontvangen. Hierin protes teert het slapeloze ambassadeper soneel langs officiële weg over het feit dat Noorse studenten voor de ambassade hadden post gevat met protestborden. Op enkele van deze borden staat namelijk: „automobi listen de Russische ambassade wacht op een signaal met uw claxon." Aan dit verzoek wordt dag en nacht gretig gehoor gegeven. alles zet om één van haar talentvolle beschermelingen rijp te maken voor Oxford, werd verdienstelijk gespeeld door de 18-jarige Irene Stansmore. Zy zette de wat ouder worden ongetrouw de juffrouw, die het kind van haar beste leerling adopteert om de jonge knaap niet met het vaderschap te be lasten, met veel gevoel op de plan ken. Het stuk werd eerlijk gezegd door haar gedragen, hoewel ook de 19-jarige Brian Deacon, die de rol van de talentvolle Morgan Evans vertolkte, zich als een veelbelovend toneelspeler ontpopte. De 16-jarige Mary Richardson tenslotte was als dochterje van Miss Moffats huis houdster een verleidster in optima forma. Het werd zoals gezegd een plezierige avond van amateurtoneel, vol spon taniteit en enthousiasme. De Engelse jongelui geven van Williams' stuk twee openbare voorstellingen: mor genavond en donderdagavond even eens in het Micro-theater. De jonge ren van „Imperium" spelen op hun beurt zaterdagavond voor de Engelse gasten Pinters' „De Dienstlift". PIETERBUREN (ANP) Met een hefschroefvliegtuig van de Marine Vliegdienst in Valkenburg zijn gis terochtend 52 wadlopers van een vis sersboot gehaald, die door de lage waterstand op de Rottumerplaat aan de grond was gelopen. De wadlopers hadden een tocht over het wad naar Rottumeroog gemaakt en wilden per boot naar Groningen terugkeren. Door de krachtige noordoosten wind was daarvoor echter te weinig water. De Augusta Bell-wentelwiek van squadron 7 van Vliegveld Valken burg, bestuurd door de kapitein der mariniers Tjittes, moest niet minder dan acht vluchten maken en drie maal op vliegveld Leeuwarden tan ken. Van Waals herv. gemeente in Leiden LEIDEN Ds. J. M. Charen sol, die een beroep van de Eg- lise Réformée in Marseille heeft aanvaard, nam gisteren in het kerkgebouw van de Waals Hervormde Gemeente in Leiden afscheid van zijn ge meente na deze bijna acht jaar als predikant te hebben ge diend. Deze dienst werd namens het ge meentebestuur van Leiden bijge woond door wethouder mevrouw N A. den Haan-Groen en door vele Waalse predikanten, leden en vrien den van de Leidse Waalse Gemeente. Ds. Charensol dankte, in het be sef dat elk afscheid onvermijdelijk droefheid inhoudt, de zeer vele trou we vrienden, die hij en zijn gezin in Holland hebben leren kennen. Hij ontleende de tekst van zijn preek aan 1 Corinthiërs 4. „Ainsi, qu'on nous regarde comme des ser- viteurs de Christ, et des dispensa- teurs des myc teres de Dieu" (Alzo houde ons ieder mens als dienaar van Christus en uitdelers van de ver- borgenheden Oodsl en wat daarop g^hï'iïen^Mngebïdïn. wÈggm -jjo^no'üéa. 10 stuks f2; volgt. In dit hoofdstuk geeft Paulus duidelijk aan hoe hij de geest, waar in de dienaars van het Woord him taak te vervullen hebben, opvat. Trouw en geweten moeten hierin een seer voorname plaats innemen, onge acht het oordeel van deze mensen of van een mens^ke rechtbank. Receptie Op deze dienst volgde een drukke receptie, waarin ds. Charensol en zyn gezin werden toegesproken door de voorzitter van de Commission Wal- lonne des Pays-Bas. door een lid van de kerkeraad, die hem dankte voor de hartelijke samenwerking en door LEIDEN Op 74-jarige leef tijd is overleden prof. dr. H. P. Blok, die van 1927 af hoogle raar was te Utrecht, en sinds september 1950 bijzonder hoog leraar in de Bantoetalen aan de Leidse Universiteit en sinds LEIDEN Een 46-jarige Leide- i Een aantal Jongens had de munitie naar uit de Kanaalstraat werd gis- met behulp van straatstenen al tot teren aan zijn rechterarm en rech- ontploffing gebracht. Een geluidswa- terooglid gewond, toen hij met een hamer op een met kruit gevulde me ts len huls sloeg. Zijn zoontje was met dit. gevaarlijke „speelgoed" thuisge komen. Uit het door de politie inge stelde onderzoek bleek, dat vele kin deren in de Rivierenwijk in het bezit waren van deze slagmunitie. een vertegenwoordiger van leden en j957 buitengewoon hoogleraar vrienden. Ter herinnering aan zyn i D verblyf in Holland werden hem en in de Bantoeistiek. Prof. Blok werd op 28 maart 1894 te Rotterdam geboren waar hy in 1913 het eindexamen aflegde aan het Erasmiaans Gymnasium. Hij ving een medische studie in Leiden aan, doch reeds in 1914 verwisselde hy de geneeskunde voor compositieleer en muziekgeschiedenis, waarin hij tot j 1918 studeerde aan het Koninklijk i Conservatorium te Den Haag. In 1918 keerde prof. Blok naar Lei den terug voor een studie in de klas sieke letteren en de Egyptelogie, waarin hij in 1923 het doctoraal exa men aflegde. Datzelfde jaar trad prof. Blok op als tijdelijk leraar in de oude talen aan het gymnasium waar hy zelf zijn opleiding had geno gen van de politie heeft de buurtbe woners gisteren gewaarschuwd en tot inlevering van de huisjes opge roepen. De huisjes, waarmee grote j^n_ spijkers in betonnen muren worden geschoten, moeten afkomstig zijn van een bouwwerk. LEIDEN In de Pieterskerk wer den hedenochtend de aankomende studenten ontvangen voor de „intro ductiedagen" die hen vandaagmor gen en overmorgen in de gelegeil heid stellen, kennis te maken met de Leidse Universiteit in al haar gele dingen. Ongeveer duizend eerstejaars nemen aan deze introductie deel. De nieuwe lichting werd namens de studenten toegesproken door de heer H. Mulder die opmerkte dat de vrij heid, vastgelegd in het devies van de universiteit, een goed is dat wij als vanzelfsprekend aanvaarden, doch dat zoals uit de recente gebeurtenis sen in Tsjecho-Slowakije blijkt elders niet genoten kan worden. Hij drong er daarom op aan, de vrijheid tot zelf ontplooiing, zelfwerkzaamheid en kritisch denken goed te gebruiken. Voorts stelde hij dat de universiteit in haar huidige vorm niet meer vol doet en dat zy zal veranderen, zoals ook het karakter van de student in grijpend veranderd is. De heer Mul der gaf voorts een overzicht van de vele organisaties, die in het Leidse Universitaire bestel de belangstelling verdienen en mede kunnen werken aan de algemene vorming. Na een muzikaal intermezzo sprak de nieuwe rector magnificus prof. dr. L. Kukenheim over de ingrijpende veranderingen, die de laatste decen nia ook in het universitaire leven zijn opgetreden. Hy stelde vast, dat de grote massa van studenten tegen woordig een strikte naleving van de normen der universitaire gemeen schap vordert en dat studieverkor ting alleen te bereiken is door hard studeren. Vandaag en de komende dagen zul len de studenten tijdens ontvangsten in universitaire instituten, gemeen schappelijke lunches en samenkom sten in de centra van studentenac tiviteiten kennis kunnen nemen van de universitaire activiteiten in de ruimste zin, waarnaast ook culturele manifestaties de aandacht zullen vra gen. In 1924 maakte prof. Blok een stu diereis naar Berlijn. Egypte en de Soedan om na zijn terugkeer in 1925 cum laude te promoveren tot doctor In de letteren en wijsbegeerte bij de Leidse hoogleraar Thierry op en proefschrift getiteld „De beide volks verhalen van Papyrus Harris 500." Dr. Blok aanvaardde in september 1925 een privaatdocentschap aan de Leidse Universiteit voor de Egyptolo- gir- met een openbare les over de oudste geschiedenis van de Afrikaan se noordkust. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht werd dr. Blok in maart 1927 opvol ger van prof. Von Bissing als bijzon der hoogleraar namens de Haagse Academie voor Beeldende Kunsten in 1e cultuurgeschiedenis van het oude Egypte en het Nabije Oosten. Prof. Blok was tevens van 1928 tot 1939 conservator voor de handschriften aan de Leidse Universiteitsbiblio theek. Prof. Blok gaf reeds sinds 1947 cur sussen aan de Leidse Universiteit voer de vergelijkende linguïstische studies der Afrikaanse talen en cur sussen in de negertalen Swahili en Ganda toen hij in september 1950 word benoemd tot byzonder Leids hoogleraar vanwege het Studiecen- LEIDEN In de onmiddel lijke omgeving van de Bostelbrug en de Blauwpoortsbrug komen zo als bekend verkeerslichten. Dit in verband met de toenemende ver keersstroom in het toch al zo drukke stadscentrum. Vanoch tend toerden de nieuwe verkeers lichten op de hoek van de Prin- sessekade en de Apothekersdijk geplaatst. De foto geeft daarvan een beeld. (Foto L.D./Holvast). trum van het Afrika Instituut. Hy aanvaardde deze functie op 1 de* cember 1950 met een oratie over „Problemen, taak en doel van de Afrikanistische taalwetenschap". In mei 1957 volgde zyn benoeming tot buitengewoon Leids hoogleraar in de Bantoeistidk. ackryv Aardappelen zijn géén groente In uw blad van vrijdag vraagt de schryver van de rubriek „Hoe is het ontstaan", waarom aardappelen ei genlijk nooit .groente" genoemd worden. Het antwoord is. dat in het gewo ne spraakgebruik de woorden „groen te" en „aardappelen" tegenstellingen zyn Het heet altyd: het menu is: aardappelen en groente. Als men aardappelen op z'n bord heeft, vraagt men b.v. daar wat .groente" by, dus een tegenstelling en tegenstellingen laten zich nooit verzoenen. Ik kan dan ook wel voorspellen, dat hoewel aardappelen, in de grond van de zaak evenals wortelen en knollen een groente genoemd zouden kunnen worden, aardappelen nooit als groente benoemd zullen worden. Hoogachtend, Uw dw. lezer W. E. Blom. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3