Bus in mist verongelukt TV-station vernield et dóe &Qcfencia HAAGS AGENDA TIENTALLEN TOERISTEN MIN RUSSEN WORDT OF MEER ERNSTIG GEWOND DE WAARHEID ONTHOUDEN MET EEN ENKEL WOORD Demonstratie voor Tsjeehen op Rode Plein Kiesinger wil een 'NAVO-top' PAGINA 1 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 26 AUGUSTUS MAANDAG Bellevue: Bijeenkomst Ned. Kath. Kapperspatroonsbond. 8 uur nam. DINSDAG Stadhuis .(wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten, 7- 8 uur nam. Charlotte de Bourbonhof: Elektronl- caclub „De detector", 7.30-9.30 uur nam. Pardoeza (Doezastraat)Politiek trefpunt, 8.30-12 uur nam. WOENSDAG. DONDERDAG Stadsgehoorzaal: Afscheid W. A. Kos ten als waarn. brandweercommandant. 4.30-6 uur nam. Oude Vest 13: Evangelisatie Chrls- tengem. „Ecclesia". 8 uur nam. ZONDAG Rijnlands Lyceum (M. H. Tromp- laan)Gem. voor oorspronkelijk chris tendom. Spr. evang. N. v. d. Brugge. 7.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.15 uur voorm.. zondags school: 11.30 uur voorm. avondmaal. BIOSCOPEN Lldo: „De pasja", 18 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Rondom het Oudekerks- pleln". 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.1ö, 4.30, 7 en 9.15 uur. Camera: „Le gendarmerie de Saint Tropez". a l. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Studio: „Samen uit. samen thuis", a. 1. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Rex: „The bridge on the rlver Kwal", 14 Jr. Dag. 2 en 8 uur. Zondag 2. 6 en 8 uur. Luxor: „Ik ben nieuwsgierig geel", l jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Wassenaar Astra: do. t.m. ma. 8.00 uur: „Winden waaien om de rotsen". 14 Jr. Zon. 2.30 uur: „SJors en SJim- mie en de gori a.l. Galerie 't Duyvenhuys (Rapenburg 94Tentoonstelling Tosca van den Haak en Ab Steenvoorden. Geopend dinsdag t/'m zondag 2-9 uur nam. (tot 15 sept.). De Lakenhal: Sculpturen van Davla van de Kop en volumes van Ple Geraedts Jr. (t.m 15 september). Galerie v. d Vllst (Botermarkt 3) Tentoonstelling C de Vries. E. Gerst, F Erkeiens G Zaalberg en S Vlag Geopend dinsdag t/m zaterdag 9 uur voorm 6 uur nam (tot 1 sept.) Rijksmuseum voor de geschiedenis der Natuurwetenschappen Boerhaave- tentoonstelllng l.v m 3de eeuwfeest vaD zijn geboorte. Werkd. 10 uur voorm. 4 uur nam.: zondags 1-4 uur nam (t 1 december). Hortus BotanicusTentoonstelt over walvissen en walvisvaart. Geojx maandag tm. zaterdag 10 uur voa 4.30 uur nam.; zondag 1-4.30 nam. (tm. 15 september.). Molen „De Valk' Molenmuseum gelijks (behalve 's maandags) 10 voorm.- 6 uur nam, 's zondags 1-8 Lakenhal: Tentoonstelling „Ne( Leldse fotografen". Geopend werkd. uur voorm.- 5 uur nam.: zond. 1-5 nam (tot 22 sept.). Rijksmuseum van Oudheden |S pen burg 28): Werkd. 10 uur voorm. uur num.; zond 1-5 uur nam. KijtsmuseuiL voor Vofkenkund i Steenstraat 1): dag 10—6 u.; '»v> dage 1—6 uur nam R11k6museum voor de geschiede: der natuurwetenschappen: Dag. IC uur zond 1-4 uur Rijksmuseum voor Volkenkundi Tentoonstelling „Vlva Mexico". Werl dageD 1L uur voorm.6 uur nan zon- en feestdagen 15 uur nam (t/m 1 december) Neü.-Legermuseum; Geopend maand tot en met vrijdag 9 uur voorm. 6 nam.; zon., en feestdagen 1-5 uur nu Avoncl- en nachtdienst der apothekti Geopehd voor spoedeisende gevallM potheek Tot Ht Hooigracht 48, tel. De zaterdag-, zondag-, en nachi dienst van apotheek R. van Breö Smallenburg te Leiderdorp wordt wau genomen door Apotheek Tot Hulp d! Menschheld. De Oegstgeestse Apotheek en Ap< theek Voorschoten zijn de gehele wee geopend. ■"rEbkLlMDEDlENS'l DEK HIJ IS ARTSEN. Zaterdagmorgen tot 10 uur raad piege men de eigeD nulsarts, daarn tot zondagnacnt 24 uur de dokter» telefoon 2 2 222. DAGELIJKS Kon. Schouwburg. 20.15 uur: 22 tm 29 aug.: „Veertig karaat". Circustheater. 20.15 uur: tm. aug.: „Anatevka" musical van Josep' Stein en Jerry Bock; 26 aug. tjn. 1 sept.: 20.15 uur: Tournee Theater! „Blaffende honden bijten niet" Pavlljoentheater 20.30 uur (bêh. tot en dl.-avond): t.m 1 sept.: Het A.B.C/ Cabaret o.l.v. Wim Kan en Corry Vonl „Hop, Hop, Hop!" (A.) Theater Pepijn. 20.30 uur (beh. ma' av.)Cabaret Pepijn o.l.v. Paul va® Vliet: „Dag en Nacht" (A.) MUNCHEN (DPA> Bij het Langwieder Meer in het noord westen van de stad München is gisterochtend om kwart over drie een reisbus uit Den Haag bij dichte mist op een met rol len papier gelaten vrachtauto met aanhanger gereden. Alle 41 Nederlandse inzittenden van de bus 39 passagiers en twee chauffeurs liepen verwon dingen op. Een van hen ver keerd nog in levensgevaar. De chauffeur van de vrachtauto kreeg een zware shock. De bus, die erg beschadigd werd, was op weg naar Levico in de Italiaans provincie Trent. Volgens de politie van München heeft de Nederlandse bus „met nor male snelheid" gereden. In de mist reed de bus achter op de vrachtauto, die enkele ogenblikken tevoren de autoweg was opgereden. Kort voor hel ongeluk was de chauffeur van de vrachtauto al door de politie aange houden wegens overtreding van het zon dagrij verbod Het reisgezelschap bestond uit verscheidene groepen, zo onder an dere afkomstig uit Amsterdam. Den Haag, Rotterdam en Utrecht. De ge wonden werden in verschillende zie kenhuizen in München ondergebracht en verpleegd. Het enige kind onder de reizigers, een 11-jarige jongen, die niet al te ernstig gewond werd. wordt verpleegd in de universiteitskliniek. De hoofdbrandwacht van München «telde de Nederlanders in de gelegen heid telefonisch hun familie in te lichten. Uit gegevens, die bij Westercoach maken dat bijna alle reizigers van de bus in hun slaap door het ongeluk werden verrast. Slechts vier passagiers voelden zich in staat hun vakantiereis voort te zetten. De overigen willen liefst zo spoedig mogelijk naar Nederland te rug of nog in München blijven om hun over diverse ziekenhuizen ver spreidde verwanten op te zoeken of bij te staan- Nit gegeven, die bij Westercoach N V. in Den Haag. die de boekingen verrichtte, zyn binnengekomen blijkt, dat mevrouw H Burger, die in Am sterdam was ingestapt, levensgevaar lijk gewond is. De 18-jarige mej. E. Eiemans, die in Den Haag was inge stapt. zal beide ogen moeten missen. Beiden zouden naar Levico gaan. Zwaar gewond is voorts de 26-jarige chauffeur G. Hoekstra uit Den Haag, die de bus bestuurde. Hij moest uit het wrak worden gezaagd. Hij heeft ouder meer een bovenbeenbreuk en eer. shock. Negen personen werden middelzwaar gewond, de overigen licht. De zwaar beschadigde bus 11a de botsing. MOSKOU (Reuter/AP) De Rus siscbe televisie biedt sinds de be zetting van Tsjecho-Slowakije méér amusementsprogramma's dan ge woonlijk. Dit gebeurt kennelijk om de Russen zoveel mogelijk van de radio weg te houden! Verscheidene Westerse korte-golfstations zien hun uitzendingen in het Russisch ge stoord, maai de meeste kunnen 's avonds toch nog beluisterd worden. De Sowjetrussisohe pers bevatte zaterdag de eerste foto's uit Tsje cho-Slowakije. Men ziet daarop Rus sische soldaten gezellig praten met Tsjechoslowaakse burgers Het Kremlin heeft voorzorgen ge nomen, om door het storen van radio-uitzendingen uit het Westen om te verzekeren dat de Russen hier uitsluitend de Russische lezing van de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa kije krijgen en dit legt er de na druk op dat de toestand normaal is en dat de vreemde troepen welkom zijn Op de meest geliefde foto in de kranten van zaterdag ziet men twee Jonge Tsjechoslowaakse boeren In een schijnbaar vriendschappelijk ge sprek met ongewapende Russische infanteristen „Troedt". het orgaan van de vak beweging bevatte met het opschrift „Praag in deze dagen een foto van een straatbeeld zm.der een spoor van mi'Uaire activiteit. Slechts drie van de kleinere bla den hadden een foto van een straat In Praag met een paar tanks op de achtergrond. Burgers liepen er langs zonder er enige aandacht aan te schenken. Vervolg van pagina Een Russische helikopter wierp gisteren boven het Wenceslausplein pamfletten uit, waarop de tekst 6tond van de proclamatie van de vijf landen, die Tsjecho-Slowakije J waren binnengevallen. Maar de Jeugd stookte er een flink vuur van j voor het Nationaal Museum en ledereen hielp een hand om de pam fletten erin te gooien. Het Wenceslaus-plein in Praag j veranderde zondagmiddag in een heksenketel, toen de Russen via een luidspreker hun vriendschap met het Tsjechoslowaakse volk betuig- den. Twintigduizend Tsjechen ont vingen deze boodschap met een ADVERTENTIE f 18.90 Stationsweg 22 Breestraat 126 - Haarlemmerstraat 158 fluitconcert, terwijl de stadsbussen en zelfs patrouillewagens van de po litie heftig claxonneerden. De verde re woorden die tot de bevolking werden gericht, gingen in het lawaai verloren. Wandaden WENEN (AP) Radio- Pilsen deelde vanochtend mee, dat Russi sche troepen een modern tv- en ra diostation in het nabije Pasow gis teravond vernield hebben. Tanks die voor het station stonden hadden het personeel bevolen het te verlaten waarna alle apparaten en ook de ra diotoren vernield werden, aldus radio- Pilsen. Niemand werd gewond. Volgens een van de vrije Tsjechi sche zenders heeft het Russische op perbevel zaterdag beslag laten leg gen op alle benzinevoorraden in het land. Ook zouden auto's en vracht wagens zijn aangehouden, waarvan de benzinereservoirs werden geleegd. Verder zouden hierbij rijbewijzen, transistorradio's en fototoestellen In beslag zijn genomen. In Bratislawa hebben Russische soldaten de stu dentensociëteit geplunderd. In deze stad en in Bmo wordt met automa tische wapens geschoten. Uit berichten van toeristen uit Tsjecho-Slowakije en van vrije zen ders kan worden opgemaakt dat de bpzetters met bevoorradingsmoei lijkheden kampen. Russische solda ten hebben, volgens deze berichten, de auto's van buitenlandse toeristen op levensmiddelen doorzocht en ook zouden bezetters winkels zijn binnen gedrongen om aan eten te komen. Enkele Russische commandanten zouden de bevolking van sommige plaatsen hebben gelast voedsel ter beschikking te stellen. De bezetters hebben honger, zo meldt radio Vrij Gottwaldow. Zy zijn op zoek naar paddestoelen, komkom mers en aardappelen, die zij rauw eten. De radio raadt de boeren aan kippen, honden en katten te verber gen. Nadat de Russische soldaten zater dagnacht in Praag talrijke aanplak biljetten hadden verwtfderd, kwamen de „plakkers" zondag weer in groten getalen in actie. Op het Wenceslaus plein zaten grote groepen nieuwe anti-Russische plakkaten te schilde ren. De teksten zijn vooral gericht op de bevoarradingsmoeilijkheden van de Russische troepen. Enkele voorbeelden: „De russen zijn door hun toiletpapier heen. maak de bil jetten van schuurpapier." en „sluit de vuilnisemmers af, de Russen vre ten alles." De Tsjechoslowaakse ambassade in Londen, die nog steeds contact heeft met Praag, meldt dat het land zich krachtig verzet tegen de bezet ting. „In P.raag staan ^-jechlsche oorlogshelden in de ry voor de Rus sische ambassade om hun Russische oorlogsonderscheidingen terug te ge ven. Ze willen ze gewoon niet meer," aldus een woordvoerder. Doden bü bosbrand in Calafornië Zeven jongelui en een volwassene zijn zaterdag om het leven gekomen bii het bestryden van een bos- en struikgewasbrand in de heuvels bil Los Angeles. Drie anderen werden gewond. Overstromingen in India Volgens onofficiële gegevens zijn meer dan 60 mensen verdronken tijdens de overstromingen in de staat Bengalen. Grote schade is toegebracht aan d® oogst. Duizenden zijn dakloos gewor den. Onrust in Memphis Een politie man is zaterdagavond (in Memphis in zyn been geschoten en drie ande- rer zijn beschoten maar niet geraakt In een negerwyk in Zuid-Memphis De autoriteiten noemen de situatie ernstig. Kort voor middernacht zyn alle zaken in een hoofdstraat in de wiik gesloten. Er zijn ook aanslagen met Molotow-cocktails gepleegd. De onrust is een uitvloeisel van de ar restatie van een lid van een mili tante negerorganisatie, John Fergu son. Hij werd gearresteerd nadat twee blanke jongeren hadden gezegd dat hij een geweer op hen had ge richt. Later is vastgesteld dat het geen echt geweer was. Ferguson wordt beschuldigd van openbaar wangedrag Japanse communisten contra Moc- kov De Japanse communistische partij heeft de Russische invasie van Tsjecho-Slowakye veroordeeld en de onmiddellijke terugtrekking der troe pen geëist De party oefende tevens kritiek uit op de „democratisering" van Tsjecho-Slowakije. doch liet er op volgen dat de Sowjet-Unie. noch enig ander socialistisch land het recht heeft zich te mengen in de Tsjechoslowaakse binnenlandse aan gelegenheden. Noodmaatregelen ln Cambodja Het Cambodjaanse parlement heeft president Sihanoek buitengewone volmachten toegekend omdat „alleen het staatshoofd de noodzakelijke maatregelen kan treffen om het land var een catastrofe te redden". Het parlement was in spoedzitting bijeen gekomen om de resolutie te behan delen. In de resolutie werd onder meer gezegd dat Cambodja wordt be dreigd „van buitenaf door daden van agressie en van binnenuit door de activiteit van van-aders". MOSKOU (Reuttr) Op het Rode Plein in Moskou zyn gisteren enkele mensen gearresteerd, waarschijnlijk in verband met een voorgenomen protest van Moskouse intellectuelen tegen de bezetting van Tsjecho-Slo wakije. Westelijke verslaggevers za gen de arrestaties. Zij waren naar 't Rode Plein gekomen op het gerucht dat 15 intellectuelen een protestde monstratie zouden houden. Onder dc gearresteerden, zeke^ vier, was een vrouw met een baby. Westduitse toeristen fotografeerden het incident, maar werden door re chercheurs gedwongen hun films uit de toestellen te halen met de woor den: „Het is verboden dronken men sen te fotociaferen' STOCKHOLM tGPD) De Oost- duiUe radiocorrespondent in Stock holm, Wachholz heeft uit protest teRen de deelname van Oostduitse troepen aan de bezetting van Tsje- Jonge inwoners van Pn roepen op het Wenceslaus-pl hun stadgenoten op tot het U nen van een petitie waarin wankelbare trouw aan Doebti wordt betuigd. cho-Slowakye die h(] veroord zijn opdrachtgevers in een ste rapport laten weten dat hy werkzaamheden zal neerleggen, heeft inmiddels politiek asiel vraagd in Zweden, waar hy sed 3 jaar werkzaam was voor de Oc duitse radio-omriep. BERLIJN (DPA) Een gri jongeren heeft "in de nacht van terdag op zondag m Oost-Berlijn straat betoogd voor Tsjecho-Slon kije. Voor het hotel ,3erolina" de Karl-M'arx-Allee riepen „Do^btsek en „Swoboda". Daai hebben zij zich snel verspread om politie te ontlopen. WENEN (Reuter) Naar clandestien Tsjcchoslowaaks rad station meldt hebben Hongaarse] beiders in verscheidene fabr proteststakingen gehouden tegel bezetting van Tsjecho-Slowakije meeste Hongaren zyn goed op hoogte van de gebeurtenissen zijn gekant tegen de Invasie, steunen de Tsjechoslowaakse verz beweging. opdracht van de Shell, gihg perfect. Eind september moet het geheel klaar zijn voor de technische proefvaart, die als eindpunt het Portugese dok aan de monding van de Taag heeft, waarin de NDSM met enkele andere Nederlandse en Scandinavische wer ven belang heeft en dat is ingericht voor het onderhoud van dit soort reu zen Amsterdam zal de Melania nooit meer terugzien. BUITENLAND Britse geleerde over atoombommen De Britse atoomgeleerde Lord Pen ney heeft gisteren in Australië ge zegd dat het niet waarschijnlijk Is dat de VS en de Sowjet-Unie ooit een doelmatige verdediging kunnen vmden tegen aanvallen met atoom bommen. Het is volgens hem prak tisch onmogelijk dat het machtseven wicht met kernwapens ooit zal kun nen worden verstoord. Colombiaanse regering treedt af Het kabinet van de Colombiaanse president Lleras is zaterdagavond massaal afgetreden. De stap is ge nomen om het de president mogelijk te maken zijn regering te wijzigen. Het aftreden kwam niet als een ver rassing. De stap werd al sedert juni verwacht. Waarnemers hadden al voorspeld dat het kabinet zou wach ten tot het bezoek van Paus Paulus zou zijn afgelopen Argentijnse militairen ontheven van functies President Ongania van Argentinië heeft de afgelopen nacht de bevelhebbers van leger, vloot en luchtmacht van hun functies ontheven. Het zijn generaal Alsoga- ray (leger). Admiraal Varela (vloot) en generaal Alvarez (luchtmacht), d*f deel uitmaakten van de militaire junta die 28 juni 1966 president Illia verdreef en Ongania tot president be noemde. Brand in VS ambassade ln Praag In de, Amerikaanse ambassade in Praag is vannacht brand uitgebro ken. De brand in de ambassade kon na ongeveer anderhaif uur geblust worden. De bovenste verdieping van bei gebouw en de zolder hebben schade opgelopen. Niemand is gewond en de brand is niet het gevolg ge weest van vijandelijke activiteit van de buitenlandse troepen in Praag. BONN (Reuter, DPA) De West duitse bondskanselier Kiesinger heeft voorgesteld een topconferentie te houden van regeringshoofden van de NAVO-landen met het oog op de in vasie in Tsjecho-Slowakye. Hij zei in een vraaggesprek voor de televisie dat dat niet in een „oorlogszuchtige geest" moet gebeuren, hoewel de in vasie het militaire toneel in het Wes ten eveneens heeft gewijzigd. De conferentie zou het moreel van de alliantie moeten verstevigen, „om te overwegen wat gedaan kan wor den om deze vermoeide, slappe, al ledaagse organisatie weer tot nieuw leven te wekken". West-Duitsland en West-Europa kunnen met de Sowjet-Unie slechts over een vredesregeling spreken wan neer zy op voet van gelijkheid bin nen een sterk bondgenootschap staat, aldus de bondskanselier. Kie singer zei dat de voorgenomen ont moeting tussen de Westduitse minis ter van Economie, Schiller, en de Oostduitse minister van Buitenland se Handel Sölle na de invasie on denkbaar geworden is, aangezien Oost-Duitsland aan de invasie heeft deelgenomen. Bonn zal echter biy- I ven werken voor ontspanning van l het politieke klimaat en verbetering van de betrekkingen met de Europe- se landen die dat wensen Kernverdrag O De invasie heeft West-Duitsland nog meer gereserveerd gemaakt ten i aanzien van het ondertekenen van bet niet-verspreidingsvedrag voor kernwapens, hoewel West-Duitsland niet van plan is atoomwapens te ko- pen of te maken. De Russische regering heeft op 24 augustus bij West- Duitsland ge protesteerd tegen „provocaties" tegen de Russische ambassadeur in Bonn. Volgens het Russische persbureau Tass wordt de ambassade al enkele dagen omringd door een bende niets nutten, die normaal wei-ken onmo gelijk maken. De Westduitse autori teiten wordt verweten de hlnderaars de hand boven het hoofd te houden, v Fietsend echtpaar geschept Op dc Vleerdamse dijk in Rockanje is het echtpaar Groeneveld, dat per fiets op weg was naar huis, door een ach- tei opkomende auto geschept. De 58- jarige mevrouw H. GroeneveldRiet dijk werd op slag gedood. Haar man werd met ernstige verwondingen naar een Rotterdams Ziekenhuis overge bracht. De auto werd bestuurd door een 43-jarige draglinemachinist uit Dordrecht. By zwemmen verdronken In het Uraniumkanaal tegenover de Mason- haven in het industriegebied Lage- weide in Utrecht is zaterdagmiddag de 16-jarige scholier C. L. van der Maas uit Utrecht verdronken. De jongeman was met zijn 25-jarige broer en een :6-jarige vriend gaan vissen in het kanaal. Omstreeks half vier besloten de jongens naar de overkant van het kanaal te zwem men. Toen de jongens de oever bijna haoden bereikt kwam het slachtoffer in moeilijkheden. Aanvankelijk wist zyn vriend hern nog boven water te houden. Voordat zijn broer kon hel pen verdween de scholier in de diep te Helft Melania te water Onder grote belangstelling maar zonder champagne is zaterdagmorgen het tweede voorste gedeelte van de mammoettanker Melania bij de NDSM in Amsterdam te water ge laten. De champagne werd bewaard tc-t het moment, waarop de twee stukken aaneengesmeed zullen zijn en het schip dus echt een compleet zeewaardig schip zal zijn geworden. De tewaterlating van het voorschip an de oliereus gebouwd in De ravage in de bus. BINNENLAND Biafrademonstratle Ongeveer honderd demonstranten hebben za terdagmiddag deelgenomen aan een demonstratieoptocht voor Biafra, die liep vanaf de Westermarkt naar het Museumplein in Amsterdam. Onder weg deponeerden de demonstranten een brief in ue bus van het Britse consulaat aan de Herengracht en aan het eindpunt een brief in de bus van de Russische handelsmissie op het Museumplein. De demonstratie ver liep bijzonder rustig.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 2