eheime radiozenders laten al van waarschuwingen horen raag vreest arrestaties: Doebtsek neemt deel aan overleg in Moskou car n Actie tegen Roemenië op komst Held van Sowjet-Unie stuurt medailles aan de Russen terug I Moeder van Doebtsek pleit bij Russische generaal voor zoon onnige dagen Eerste bespreking mislukt Mevrouw Van Someren uit Tweede Kamer EERBERICHT FIAT 600 GEBR. HUISMAN VOOR BETER BONT ZOMERPRIJZEN VAN EGMOND Br eestraat 173 ...en als dessert.. ffS van JAMIN ($uc/ ^)lieutD$ Lfericht 1 maart I860 ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1968 No. 32569 EIDSCH DAGBLAD A E. vad Dlshoeck acteur- J Bruuwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 per kwartaal (postabonnementen 16,50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling:), losse nummers 0,25 Witte Singe) I, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 PRAAG WENEN (Reuter, AP» De bevelhebber van de Sowjetrussi- sche bezettingstroepen in Tsjecho- Slowakije, generaal Pawlowski, heeft G (AFP, Reuter, DPA^ Terwjjl .president Swoboda van Tsjecho-Slowakije in Moskou -handelingen voert over de mogelijkheid van een oplossing van het geschil met de vijf -doxe" landen van 't Warschau-pact en de bevolking van geheel Tsjecho-Slowakije giste- in het middaguur uit protest tegen de bezetting een uur het werk neerlegde, verwachtte in het onder de voet gelopen land, dat de invaller een golf arrestaties zal verrichten. Ge- e radiozenders, die de stem van het vrije Tsjecho-Slowakije vertegenwoordigen, waar- wden dat men op zijn hoede moet zijn. Lijsten met kentekens van auto's werden doorgege- die zouden worden gebruikt door collaborateurs om de razzia's uit te voeren. Ook deden diostations voortdurend oproepen om een uit Polen komende trein tegen te houden die enders voor de Russen zou vervoeren en apparatuur waarmee de Russen een eigen om- zouden willen verzorgen. „Houdt de trein tegen", zo werd omgeroepen. leven zijn gekomen. Hiertoe zouden I kinderen behoren die door Russische WPPl* 111 P I 1 P tanks of voertui8:en van hun „geal- llvl. v 1 O Tv Ai-B i lieerden" ziin overreden. In de omge- I ving van Banska Bystrica zou een .re vrije zenders vroegen de Tsjechen, die zich in het buitenland be- I Tsjechoslowaakse eenheid vrijdag- daar veilig te blijven en aan Tsjechoslowaakse schepen ging de op- middag stryd hebben geleverd met uit geen havens binnen te varen van landen die troepen naar Praag Russen gezonden. het gehele land stelden de bezetters pogingen in het werk de geheime s op te sporen en uit te schakelen. Tussen 17.00 en 18.00 uur gister- ging zender na zender de lucht uit. Slechts enkele omroepers lieten doorgaans zwakke, stem nog horen. Maar vanochtend waren de radio- s weer in de lucht, omdat zij zich voortdurend verplaatsen. Enkele rtdurend in beweging. Zij zouden achter in vrachtwagens verborgen weg kwyt zijn worden zy omringd door dorpelingen die schreeuwen en met hun vuisten en met bebloede vlaggen zwaaien. Radio Vry Praag zegt dat tot nog toe bij incidenten 61 personen om het [Schietpartij op sluipschutter voor middernacht werd in met lichte wapens en machine- geschoten. Het vuur was Jlykelijk gericht op een sluip- l-,r in een studentenhuis. Het vuren, waaronder het schieten ~n 50 kaliber machinegeweer shtspoormunitie. duurde onge- minuten. Het werd voorafge- oor 20 minuten van sporadisch 'ele van de kogels kwamen te- DEN HAAG (GPD) Mevrouw in de tuin van de Amerikaanse naya van SomerenDowner (VVD), sade. Het was de eerste keei om meer ^ycl voor haar zoon dicht bij de ambassade weid beschikbaar te hebben per 1 okto ber heeft bedankt als lid van de Tweede Kamer (zie ook pagina 17) is kandidaat gesteld als ondervoorzitter van de VVD. Als zij wordt benoemd volgt ze drs. J. A. F. Roeien, burge meester van Zwolle op. die als onder voorzitter niet herkiesbaar is. Mevrouw van Somerrn, die bijna tien jaar tweede-kamerlid was. blijft lid van de provinciale staten van Zuid-Holland. Opvolgster op de VVD-lijst voor de Tweede Kamer is mevrouw mr. M. N. W. Dettmeijer-Labberton in Den Haag. echtgenote van de voormalige Haagse wethouder. ens sommige waarnemers nas S-en gericht op een sluipschut- het studentenhotel, in de buurt van het Wence- lein werd met lichte wapens -ten. Sinds het begin van de be- - is er elke nacht op straat ge- o Praag zond gisteravond een t uit. waarin gezegd werd dat oners van Praag de borden aatnamen en de huisnummers "eren om het de bezettingstroe- te bemoeilijken arrestaties te ten. De Tsjechoslowaken heb- ook vele wegwijzers op de we- -mgedraaid om de Russen te en als de Russen dan de Groot tumult in parlement India NIEUW DELHI 'AP Reuter) In het Indiase Lagerhuis is gisteren groot tumult uitgebroken in verband met India's onthouding bij de stem ming in de Veiligheidsraad over de resolutie waarin de Russische inval in Tsjecho-Slowakije wordt veroor deeld. Leden van de socialistische en rechtse oppositie schreeuwden „Lang leve Tsjecho-Slowakije" en „Lang leve Doebtsek". Zy wilden we ten waarom India de resolutie niet gesteund had. Premier Indira Gandhi verklaarde in het Hogerhuis dat India bezwaar had gemaakt tegen het woord „ver oordelen" in de resolutie, doch ak koord zou zijn gegaan met een min der krasse term zoals „afkeuren". Mevrouw Gandhi zei dat India Tsjecho-Slowakije zal steunen. De 80-jarige onafhankelijke J. B. Kripalani, ex-voorzitter van de Con grespartij, riep, nadat mevrouw Gandhi haar rede had beëindigd, uit: „Ik wilde wel, dat ik niet had ge leefd om deze onthouding van stem ming niet te hebben zien gebeuren, omdat wy zelf zo voor onze onafhan kelijkheid hebben geleden. Laten we in hemelsnaam het portret van (on- afhankelykheidsvechter) Mahatma Gandhi uit deze kamer verwijderen." Slowaakse leiders afgevoerd WENEN (AP) Het nog vrije ra diostation van Bratislava heeft van ochtend vroeg gemeld, dat op één na alle leden van het presidium van de Slowaakse communistische partij gisteravond door de Russische be zettingstroepen met onbekende bc- se communistische partij in elk ge- stemming zijn weggevoerd. Gemeld val maandag zal doorgaan en dat werd dat het presidium in zitting bij- dan de „verrader" Bilak uit het cen- een was toen er twee tanks en een trale comité behoort te worden ge- auto bij het gebouw van het centrale stemd. comité stopten. Kort daarna vertrok de commandant van de bezettings troepen met de prcsidiumleden. De enige die niet werd weggevoerd was Robert Harentsar Harentsar was kandidaat-lid van het presidium. De Russen hebben dus veertien par- j tij'functionarissen weggevoerd Bilak de orthodoxe partyman, is met pre- sident Swoboda in Moskou. Het ra diostation meldde verder dat het bui- 1 tengewone congres van de Slowaak- i BREZJNEW OP STANDPUNT VAN STALIN ROME (GPD) Feruccio Parri, de voornaamste leider van de Itali aanse verzetsbeweging en de man die tweemaal geveigerd heeft presi dent van de republiek te worden, schrijft in zijn weekblad „l'Astrola- bio", dat de directe en indirecte ge volgen van deze agress» van buiten gewoon ernstige aard zullen zijn, niet de moeder van partijleider Doebtsek. die naar de generaal was gegaan om voor haar zoon te pleiten, medege deeld. dat Doebtsek zich niet in hech tenis bevindt, maar dat de Russische autoriteiten met hem onderhandelen. Verder beweerde hy. dat Doebtsek de beloften, die hy in Tsierna en Bra- tislawa heelt gedaan, niet zou zyn nagekomen. Tenslotte zou de gene raal aan Doebtseks moeder hebben gezegd, dat deze zaak „ongelukkig een zaak is van hoge politiek". Via de Slowaakse radio heeft mevr. Doebtsek een bewogen oproep tot haar zoon gericht: „Laat me alsje blieft weten waar je bent", zei zij vol gens het Oostenrijkse dagblad „Klei ne Zeitung". De stem van mevrouw Doebtsek werd in de Oosten rijkse stad Graz beluisterd. Inmiddels is het niet bekend waar Doebtseks echtgenote en hun twee LONDEN (AP) Het Engelse dagblad de .Daily Telegraph' heeft van gezaghebbende zij de vernomen dat Bulgaarse troepen oprukken naar de zuidelijke grens van Roeme nië'. Een andere Engelse krant, de ..Guardian'', meldde dat er Russische troepen ziin sa mengetrokken vlak bij de Roemeense grens. Het blad meent dat or wellicht een ac- lie tegen Roemenië op ban den is. De Roemeense strijdkrachten hebben vandaag verklaard bereid te zyn het onafhankeUike communisme in Roemenië te verdedigen, zo meldt radio-Boekarest. De verklaring viel samen met berichten in de Britse pers Radio-Boekarest meldde dat op bijeenkomsten het Roemeense leger zyn volledige steun heeft uit- gesüroken aan de binnen- en bui tenlandse politiek van de regering. „De generaals en Andere hoge of ficieren hebben unaniem hun ver ontwaardiging uitgesproken over de bezetting van Tsjecho-Slowakye door de strijdkrachten van de vijf socialistische landen. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken Brandt heeft in Bonn verklaard te vrezen dat de Sowjet-Unie en haar bondgenoten wellicht ook Roemenië zullen bin- alleen voor Tsjecho-Slowakije maar Pawel en Michael, zijn. aldus voor scheel Europa en voor de we- -Kleine Zeitung". Zij passeerden op reid. 2 augustus Oostenrijk op weg naar Joego-Slavië voor een tocht op de Adriatische Zee vanuit Rijeka. De correspondent van het blad in Bel grado heeft herhaaldelijk gepro beerd de verblijfplaats van het gezin Doebtsek te weten te komen maar de Joegoslavische autoriteiten hebben elke inlichting hierover geweigerd, al dus het blad. onoc weerkundige medewerker) HAAG (GPD) Het grote -drukgebied, dat zich van Fin- via West-Europa naar de Azoren t geeft geen krimp en er is te dagen geen depressie, die tal slagen enige invloed uit te ander geluid dan vorige week toen de donder vele uren de lucht rolde en tydens zware uien de temperatuur op een niveau van 9 tot 11 graden morgen zonnig weer bij een wind. In de kustgebieden stijgt kwik tot ongeveer 22 graden, in Unnenland wordt 24 a 25 graden t. Augustus kan nog best een volop zonnige dagen gebruiken, tot vandaag bedraagt de inmid- •pgelopen achterstand nog bijna zon. randverwachting ogedruk olyft zonnig strandweer gen. Ook zondag matige noord- «wind. Temperatuur 21 tot 23 ten zeewater 18 graden, ooruizichten De situatie blijft stabiel. zodat het zonnige Odweer kar aanhouden. 25 AUGUSTUS 1968 op: 5.40 uur; onder: 19.43 uur B op: 7.11 uur; onder 20.23 uur gwatei in Katwijk 4.02 en 1626 laagwater 0.04 er 12.22 uur Bommel bestaat uit 20 pagina's Parri verwacht een versterking van de positie van de conservatieve par tijen in alle landen en een hoogst ongewenste invloed op de Amerikaan se verkiezingen. Parri, die vrij goed "ogelicht is over wat er in Moskou gebeurt, schrijft dat er al maanden lang een ernstig meningsverschil be- nenvallen in het kader van de hui- staat tussen verschillende kopstukken dige actie tegen liberale tendensen van de communistische partij in in het Oostblok Brandt zei een en Moskou. ander tijdens een receptie op de Brezjnew zou zich steeds meer op Roemeense ambassade in Bonn. ter het standpunt van Stalin stellen. Wat gelegenheid van de 24ste Roemeen- thans gebeurt is een uitbarsting van se nation*.Ie feestdag. De Russ:- dat geschil en men kan slechts ho se am bas. 'deur ui Bonn Tsarap pen dat het gelukken zal Brezjnew kin is mei op de receptie ver- ten spoedigste aan de kant te zetten, sneeuen LONDEN (GPDi Majoor Josef nin. nadat hij als tankcommandant ADVERTENTIE Reeds een nieuwe VOOR f 935.— als eerste aanbetaling. Off Fiaidealer LEVEN DAAL 80. LEIDEN, TELEFOON 34000—22962 ADVERTENTIE PRAAG/MOSKOU (AP, de vriendschap tussen de volken van Bursik, een vroege»e officier van hel Tsjechische leger en de enige in Engeland wonende „held van de Sowjet-Unie, heeft een voor de Rus sen vernederend gebaar gemaakt door zijn oorlogsmedailles aan de Sowjet-Unie terug te zenden. Bursik was wegens dapperheid viermaal door de Russen onderscheiden. Sa men met andere Tsjechoslowaakse oorlogshelden ging hij naar de Sow- jetrussische ambassade om tegen de invasie te protesteren. Bui-sik kreeg in totaal 38 onder scheidingen voor dapperheid. De ma joor, wiens gezondheid sleoht is ais gevolg van zijn oorlogswonden, woont, met zijn vrouw en vyf kinderen in Wimbledon. Met tranen in de ogen zei hij: „Toen ik ivl nieuws van de inva sie over de radio hoorde, was ik vol komen geschokt. Bc was bereid mijn leven voor Kuslann te geven. Ik heb niets tegen het Russische volk, maar 1 ik ben ontsteld over het regime" Hij 1 zei da hij naar Tsjecho-Slowakije j zou willen gaan om te helpen Bursik werd in 1943 in Moskou I ondersoheider» door president Kali- de eerste was die door de Duitse verdediging bij Kiew heenbrak. Hij vocht in het Tsjechisohe leger schouder aar schouder met de Rus sen. ADVERTENTIE Centrale verwarming ook ais bouwpakket Haag weg 15 Leiden Tel. 40444 Showroom Haagweg 11 DPA) De vrije Slowaakse zender meldde vanochtend, dat i de Sowjet-Unie en Tsjecho-Slo- j wakye" en De eenheid van het in- ternationale communisme moet biy- de Tsjechische leiders Doebt-ven bestaan' sek. Tsernik en Smrkowski in President Swoboda zou vandaag Moskou zijn, waar zij deelne- opnieuw een ontmoedig hebben met men aan het overleg met de Russische leiders nadat de eerste Russische leiders. In schrille tegenstelling tot de be richten die uit Tsjecho-Slowakye worden ontvangen, staat de geest driftige ontvangst die president Swo boda gisteren in Moskou te beurt is gevallen. De duizenden Moskovieten die langs de route van het vliegveld naar het Kremlin stonden, kon den naar hartelust „Leve de vrijheid" rue pen, want Swoboda betekent vrij heid. zowel in het Tsjechisch als in het Russisch. De Russische leiders lieten zich wat de ontvangst betreft ook niet on betuigd. Nauwelijks was Swoboda in de deur van het vliegtuig versche nen of de salu'* '-»oten beconnen te daveren, de 41 waarmee staatshoof den worden verwelkomd Ook de tra ditionele omhelzing door het drie manschap Podgorni. Brezjnew en K »sigin bleef niet achterwege Daar na klonk hett volkslied van Tsj.-Slo wakije. gevolgd door dat van de Sow jet-Unie. Na de inspectie van een erewacht reed men in een open auto naar de stad Het Russisch® oubli» zwaaide met Tsjechische en Rus sische vl'*ies die dcc' «oiHqfp- waren uit^®rHw Pr waro*, "V- snan- besprekingen van gisteren waren mislukt. Zijn eerste bespreking werd officieel „openhartig" genoemd, een aanduiding die in de conunun* (ische terminologie gewoonlijk wijst op me ningsverschillen. doeken met teksten als „Leve I gen, Tsjechen morele overwinnaars BONN (Reuter1 Jiri Dienshaber, een bekende Tsjechische radiocom mentator uit de dagen voor de be zetting heeft via radio Vrij Tsje cho-Slowakye gezegd dat Tsjecho- Slowakye nu tl dc morele overwin naar is. De .ipzet van de bezetters is mislukt bij gebrek aan collabora teurs, zei hij. Radio Bratislava heeft laten weten dai een Tsjechoslowaakse legercom mandant in Bratislava niet heeft willen ingaan »p de ei> van de Rus sen dat zijn troeper hun wapens aan de Sowjetrussische troepen overdra Discussie in de straten van Praag tussen Tsjechen en Oost- europese militairen. Het wordt duidelijk dat de Russen er niet zo veel voordeel van hebben dat zij in 1948 druk op de Tsjechen uit oefenden om Russisch op het les rooster van de Tsjechoslowaakse scholen te plaatsen. ADVERTENTIE Nog één week Lid Stichting Bontwaarborg. ADVERTENTIE in handig gezinspak f Uit het Leidsch Dagblad van 9 24 Augustus 1868: t (Advertentie) L. van Raai- J te. Breedestraat. wijk IV: 257 J thans no. 158 Vanaf Maandag tot Donderdag groote opruiming van eene partij diverse lappen japon- stoffen, organdie en nancou (neteldoek) blouses van af f 2.-. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis al hier opgenomen van 121 tot 132 volwassen personen en van 61 tot 71 kinderen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1