Dramatische aanwezigheid van Tsjechische afgevaardigde Moezik Malik schermt in Y.N. met |moniem verzoek Roemenen de straat op voor Praa om hulp Rus heeft begrip voor invasie Troepenvermindering n dit stadium onzin" Volksmilitie gevormd „Diep bezorgd" TWEEDE KAMER DINSDAG BIJEEN Klok twaalf jaar teruggedraaid De NAVO heeft nog altijd zin" Tito: Studentenprotest in Zuid-Afrika duurt nog voort Ds. J. van Dok uit Noordwijk beroepen Cipiers moesten bevrijd worden Elite DERDAG 22 AUGUSTUS 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 J5W YORK (GPD» In de Veiligheidsraad van de Ver- Naties, die gisteren in een spoedzitting de invasie van ho-Slowakije behandelde, zijn harde woorden gewisseld, nerikaanse vertegenwoordiger Ball bestreed de bewering Ide Rus Malik, dat de Sowjet-Unie gehandeld had „op ver- |van de Tsjechoslowaakse regering". „Slechts zelden", zo Amerikaan, „heeft de Veiligheidsraad een situatie ter |ndeling gekregen, waarin zo duidelijk de lelijke feiten van •ukking naar voren komen". En de Engelse ambassadeur e VN, Lord Caradon, zei: „Als wij zien wat de Sowjet-Unie n een bondgenoot kan ondernemen, huiveren wij bij de ge- wat zij tegen iemand anders zou kunnen ondernemen". Brit Caradon zei verder, dat rlijden van de raad uitging Malik, die. zo beweerde hij, afkeer duidelijk liet blyken feit, dat hij zulk een on tlaad moest verdedigen, aider dat ny zo weinig over- sprak". streven van de Amerikaanse afgevaardigden om de Tsje- crisis op de agenda van da idsraad te krijgen, werd met tegen twee stemmen (Sow- en Hongarije) aanvaard, cht en dramatisch was igheid in deze vergadering Moezik, de Tsjechische af- igde bij de V.N., die namens ring in Praag protesteerde de Russische bezetting. las berichten en documen- Praag voor en stelde onom- vast dat géén der Tsjechi- anBiders om Russische bijstand pvraagd. Namens zijn regering (hij om spoedige terugtrekking Russische en Oosteuropese Hij maakte gewag van de ning van een delegatie van ardigaen van de Tsjechiscne lie vergadering, die van een aan de Russische ambassade ag niet was teruggekeerd, el Moezik zich met grote be nadrukte en vertoon van vermeed, was uit zijn verkla- te maken dat de Tsjechi- ?enng van president Swoboda met heeft opgegeven. Moe een verklaring van de pre- waarin deze zei dat de ,een punt had bereikt geen terugkeer mogelijk was uitgestippelde liberalise- gareel terug te voeren. De eerste dag vam de crisis in Tsjecho-Slowakije werd in New York en Washington gekenmerkt door in tensieve diplomatieke activiteiten. De Tsjechoslowaakse ambassadeur, dr. K. Doeda, bracht twee bezoeken aan het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en confereerde daar met een van de Europa-specia listen. Dr. Doeda zou niet om hulp hebben gevraagd, maar een docu ment hebben overlegd waarin da Tsjechische nationale vergadering aandringt op de vrijlating van par tijleider Doebtsek en de andere po litici die in de loop van gisteren werden gearresteerd. Secretaris-generaal Thans van de V.N. heeft een beroep op de Russen gedaan oni de „uiterste zelfbeheer sing te betrachten tegenover de re gering en net volk van Tsjecho-Slo wakije". Hij verklaard© „de Russi sche interventie in Tsjecho-Slowakije te betreuren" Belangrijke stem Hoe somber de ontwikkelingen te Tsjecho-Slowakije ook zijn, Ameri kaanse regeringskringen wijzen erop dat Tsjechische leiders blijkbaar nog steeds een mate van vrijheid wordt gelaten. Ook wordt waarde gehecht de bezetting van Tsjecho-Slowakije plaatsvond. Hoewel minister Hajek weinig zal kunnen ondernemen, zeg gen bronnen op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, kan hij met gezag spreken over de gebeurtenissen, en hij vertegenwoor digt op deze manier een belangrijke officiële Tsjechische stem in het buitenland. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Menaldum (toez.) J. P. Smit, kand. te Leiden - te Brits- werd c.a. K. J. Inberg te De Wilp - te Rotterdam-Zuid (vac. A. de Meije- re) J. van Dok te Noordwyk-Binnen - te Gouderak A. van der Vlist te An- del - te Vorchten G. van der Ree te Aalsum c.a. - te Zoetermeer (vac. H. K. van Wingerden) J. H. Vlijm gekomen betere verhoudingen met j te Krimpen aan de IJssel (buitenge- de Sowjet-Unie, blijkt uit de offi- wone wijkgem. in wording) - te Hoeveel belang Washington hecht aan de pas onlangs tot ontwikkeling BOEKAREST (AP. AFP. Reuter) Enkele honderden Roemenen hebben gisteren voor de Russische ambassa de in Boekarest gedemonstreerd om hun solidariteit met Tsjecho-Slowa kije te betuigen. BALL aan de toevaJlige omstandigheid, dat de Tsjechische minister van buiten landse Zaken, Hajek, zich in de Joegoslavische hoofdstad, bevond toen ciële verklaringen van gisteren, waarin bij herhaling werd gezegd dat hoewel de Tsjechische crisis een tijdelijke domper heeft gezet op de betrekkingen met Moskou, toch niet moet worden aangenomen, dat ze er blijvend door geschaad zullen worden. Deze toon was ook te beluisteren in de aanval van ambassadeur George Ball op de Sowjet-Unie in de Veiligheidsraad, die. ondanks de forse taal die gebruikt werd, zorg vuldig het woord „agressie" ver meed. In Washing ton werd gisteren een protestbetoging gehouden bij de Rus sische ambassade De betogers, voor namelijk studenten, liepen oa. met borden waarop stond„Nu weten wij waaro mwij in Vietnam zitten", en „Met welk recht?" ?ermt in d me iel ee;i Jvoor, e}g "e geen 1 j het uit 4: ogramma voortgezet moest lontier namen dej{e lussische afgevaardigde Malik de invasie te verdedigen iet voorlezen van een bericht, ilgens zijn bewering, was ont- i van leden van het Tsjechi- entrale comité en van de na- vergadering. Ongenoemde le- kdden een dringend beroep ge- ge"op onmiddellijke bijstand van he* njet-Unie, waaronder het ge- en van gewapende macht s Malik stond er in het be- ojn.: „Het is voor ons zaak resultaten van twintig jaar tenbing te beschermen". De op- van het bericht zouden uiting gegeven aan hun goedkeu- an de liberalisering, die in ja- was begonnen, maar voegden toe: „Ongelukkig genoeg tijdens deze periode van lering in onze maatschappij, len die al vele jaren op de adden gelegen en die op een it ogenblik wachtten, getracht k te maken van de situatie en eerd de party te liquideren en ewind in handen te nemen", noemde geen enkele naam van erichtgeversen het is nog onduidelijk of er wel een der- bericht naar Moskou is ge- Amerikaanse ministerie van tondse Zaken gelooft dat het Qt in de houding van Moskou is gekomen na het re- bezoek van de Oostduitse par- Ulibricht aan de Tsjecho- ikse hoofdstac Een zegsman MALIK dit bezoek plaatsvond na de confe rentie van Bratisla/wa, toen een ba sis van overeenstemming tussen de Russische en Tsjechische leiders be reikt scheen te zijn. Ulbriohts be zoek wordt in Washington uitgelegd als een laatste poging van de Sow jet-Unie de Tsjechen weer in het BELGRADO (Reuter) President Tito van Joego-Slavië heeft zijn die pe bezorgdheid uitgesproken over het binnentrekken van buitenlandse mi litaire eenheden in Tsjecho-Slowa kije. De soevereiniteit van een socialis tisch land is geschonden en de so ciale en progressieve krachten in de wereld hebben een zware slag gekre gen, aldus Tito. Tito zei nog: „Tijdens mjjn ver blijf in Praag en tijdens mijn onder handelingen met de Tsjechoslowaak se leiders, met Doebtsek aan het hoofd, ben ik tot de overtuiging ge komen, dat besloten was elke poging te voorkomen van anti-socialistische elementen, de normale voortgang van de democratie en het socialisme in Tsjecho-Slowakije te belemmeren". Tito adviseerde de bevolking van Joego-Slavië, rust en vrede te bewa ren. Geen enkele betoging, noch pro vocatie zou geduld worden. „Onze ar beidersklasse en ons volk. in zijn ge heel, heeft inderdaad talrijke andere mogelijkheden om zyn verontwaardi ging te uiten tegen daden zoals die welke wy thans beleven". Morgen komt het centrale comité bijeen van de bond van Joegoslavische commu nisten. „Op die vergadering zal onze houding bepaald worden, zowel wat betreft de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakye als wat betreft onze bln- iet ministerie wees erop, dat nenlandse vraagstukken" aldus Tito. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer zal volgende week dinsdag in speciale ver gadering bijeenkomen om de gebeurtenissen in Tsjecho-Slo wakije te bespreken. Het is de bedoeling, dat de regering bij monde van premier De Jong dan een verklaring zal afleg gen. waarna de Kamer zijn vi sie op de gebeurtenissen zal ge ven. De vaste commissies voor Buiten landse Zaken en Defensie hebben gis termiddag anderhalf uur overleg ge pleegd met premier De Jong en mi nister Luns (Buitenlandse Zaken). Na afloop deelde de voorzitter van de bijeenkomst, de socialistische af gevaardigde, mr. Van der Stoel, slechts mee dat de beide commissies de gistermorgen uitgegeven verkla ring van het kabinet volledig onder schrijven. De communistische ka merleden, die ook zitting hebben in de beide commissies, namen giste ren niet aan de vergadering deel. In verscheidene parlementaire fracties bleek gisteren de wens te le ven om volgende week dinsdag slechts met één antwoord te reage ren op de regeringsverklaring en niet alle afzonderlijke fracties (13) het woord te laten voeren. KAAPSTAD (Reuter) De lei ding van de universiteit in Kaap stad heeft de studenten gevraagd een einde te maken aan een zitde- monstratie. Wel verklaarde zjj te sympathiseren met het protest van de studenten tegen de beknotting van academische vrijheid. Het be stuur zal vertegenwoordigers benoe men om een passende vorm van protest te bespreken. Het is nu de tiende dag dat de studenten in Kaapstad protesteren tegen de weigering van de regering om de Bantoe-socioloog Mafeje tot lector aan de universiteit te benoe men. Vlaardingen (vac. G. Biesbroek) (toez.) Jac. van Dijk, schoolpredi- kant te Den Haag. GEREF. KERKEN Bedankt voor Win sum (Gr.) F. de Jonge te Emmer - Compasc uum. Kandidaat Smits ontving weer een beroep LEIDEN Kandidaat J. P. Smit uit Leiden heeft toezegging van be roep ontvangen van de kerkeraad van de hervormde gemeente van Menaldum (Fr.). NOORDWIJK-BINNEN Ds. J. van Dok, predikant van de hervorm de gemeente van Noordwijk-Binnen, heeft een beroep ontvangen van de kerkeraad van de hervormde ge meente van Rotterdam-Zuid (wijk- gemeente Nieuwekerk) In de vaca ture ds. A. de Meyere. Ds. J. van Dok, die 46 jaar oud is, slaagde voor zijn kandidaatsexamen in 1945 en werd in datzelfde jaar hulpprediker in Haarlem. Op 16 ju ni 1946 werd hij bevestigd en deed hij zijn intrede in de hervormde ge meente van Gieterveen. Deze ge meente verwisselde hjj in 1948 met Ens (Noord-Oost-Polder) en op 24 november verbond hy zich aan de hervormde gemeente van Noordwijk- Binnen, waar hfj, in de byna elf jaar. dat hij daar predikant was. veel en belangrijk werd heeft gedaan. ,Wij staan aan dt ijde van Tsje cho-Slowakije. wij hebben het volste vertrouwen in de Tsjechoslowaakse partij en het Tsjechoslowaakse volk"* zo riepen de betogers voordat zy doof veiligheidstroepen werden verspreid- De demonstranten trokken toen door de hoofdstraten van Boekarest onder het roepen van dergelijke leuzen. Ondertussen zijn de Roemenen be gonnen met de vorming van „een ge wapende garde van arbeiders, boe ren en intellectuelen voor de be scherming van het socialistische va derland". De massabetoging werd gehouden voor het hoofdbureau van de com munistische partij in Boekarest. Cea- oesescoe verscheen met een aantal leden van de regering, partij en par lement voor de duizendkoppige me nigte. „Het is onbegrijpelijk dat een so cialistische staat de vrijheid en de souvereiniteit van een andere socia listische staat kan aantasten". ,Er geen rechtvaardiging geen motief voor militaire interventie in de bin nenlandse aangelegenheden van een andere staat". ,.Er moeten wegen ge vonden worden om een einde te ma ken eens en voorgoed aan inter ventie in de binnenlandse aangele genheden van andere socialistische partijen", aldus Ceaoesescoe, die her haaldelijk werd onderbroken doof toejuichingen van de menigte. Roemenië heeft om onmiddellijke terugtrekking van de Russische en andere Oosteuropese troepen uit Tsjecho-Slowakije gevraagd. Het be sluit daartoe werd genomen na een bijeenkomst m Boekarest van het centrale comité van de Roemeense communistische party, de regering en de raad van state. COLUMBUS (Reuter) De Ame rikaanse nationale garde heeft giste ren tn de staatsgevangenis te Co lumbus in de Amerikaanse staaf Ohio een deel van een muur opge blazen om zeven cipierg te bevrij den die door opstandige gevangenen in gijzeling werden gehouden. Ten minste vijf oproerige gevangenen werden door de explosie gedood. Direct nadat twee gaten in de muur waren gemaakt trokken na tionale gardisten en politie de ge vangenis binnen. Er werden salvof machinegeweervuur gehoord. Onge veer 400 van de 2400 gevangenen, onder leiding van 50 zwaar gestraf ten, waren dinsdag voor de tweede maal in opstand gekomen. Zij els- ten een federaal onderzoek naar de toestand in de gevangenissen van Ohio. (Van een speciale correspondent) MOSKOU (GPD) Geen „Prawda", geen „Rode Ster", geen „Komsomolskaja Prawda" gistermorgen bij de openstelling van de Moskouse metrostations: dat betekende iets uitzonderlijks, zo concludeerden de Moskovieten, die zich zoals iedere ochtend naar hun werk begaven. Iets uitzonderlijks, maar wat? Wei nigen onder hen konden bevroeden dat op deze grauwe augus tusochtend de klok als het ware twaalf jaar werd terugge draaid naar een nieuwe militaire „reddingsactie", ditmaal ten faveure van het broedervolk der Tsjechoslowaken. Om kwart voor acht 's morgens echter verbraken de radiostations het officiële zwijgen: Praag was een nieuw Boedapest gewor den. Naarmate het nieuws zich verspreid de kwamen op straat de dis cussies op gang het eerst van al by de krantenkiosken die letterlijk werden bestormd. Er vormden zich L'SSEL (AP) De Russische ire inmenging in Tsjecho-Slo- heeft geieid tot verhoging e waakzaamheid van de stryd- len van de NAVO, de Noord- lische Verdragsorganisatie. Dit •teren medegedeeld in Brussel, fasteau (België), waar het kwartier van „Shape" is ge- W. verklaarde een woordvoer- -Dit is weer een duidelijk be kt troepenvermindering in dit onzin is en dat men, vooral <1 e r 1 a n d, niet te hard van moet lopen met bezuinigingen op de defensieuitgaven. Het gevaar bestaat nog altyd. De NAVO heeft nog altyd zin". Aan het einde van een speciale vergadering van de NAVO-raad gaf een woordvoerder gisteren de volgen de verklaring uit. „De NAVO-raad heeft vanmiddag de besprekingen over de toestand in Tsjecho-Slowa kije voortgezet. Algemeen werd uit drukking gegeven aan de overtuiging dat de militaire interventie van de landen vain het Warschaupact een duidelijke schending van het Hand vest van de Verenigde Naties en van I het internationale recht is. Er was algemene teleurstelling over het negatieve effect, dat deze militaire interventie zal hebben op het proces van ontspanning en ver betering van de betrekkingen tussen het Oosten en het Westen, waaraan de Noordatlamtische Verdragsorgani satie een hoop moeite en tyd heeft besteed, zoals bleek uit het rapport over de toekomstige taken van de organisatie, het ministeriële commu niqué van Reykjavik en de voorstel len voor vermindering van troepen machten aan beide zyden". druk-pratende groepen, die echter snel zwegen wanneer men een vreem deling ontwaarde en vreemdelin gen vallen in Moskou snel op. Maar in het voorbijgaan viel toch de stem ming op te maken uit een enkele opgevangen uitroep: „Wat zullen de Amerikanen nu doen?" Of: „Je kunt er donder op zeggen, maar nu zullen de touwtjes hier ook wel strakker worden aangehaald". Dergelyke benardheid is echter verre van algemeen bij een publiek, dat zich vaak onverschillig toont en dat zijn emoties altijd snel in be dwang heeft. De man-in-de-straat, die al met reserve en behoedzaam heid had gereageerd op de gebeurte nissen van de afgelopen weken en maanden, was gisteren uiteraard dui delijk onder de indruk van het quasi- apocalyptische tafereel dat de och- tenblad en de middagbladen en de avondbladen, gesecondeerd door radio en televisie, hem dagelijks met volle paplepels hadden ingego ten. Het schrikbeeld van een herre zen nazi-Duitsland. Duitsland, dat is de enige ware en onmiddellijke vyand die de Rus van nabij kent en geen Rus, die de verschrikkingen van de Tweede Wereldoorlog heeft verge ten! Maar het beeld dat de man-in-de- straat oplevert, is niet het beeld dat men waarneemt bij de intellectuele elite van het land. Het allerminst bij de jeugd die van het begin-af zyn sympathie voor het „Tsjechoslowaak se experiment" niet onder stoelen of banken heeft gestoken. Gisteren was het deze jeugd die ontzet bleek te zijn bij het zien van het drama waar in dit experiment ten onder ging. De jeugd had de hoop bewaard dat wat in Tsjecho-Slowakije bezig was te ontkiemen, gelegenheid zou hebben gekregen te ontluiken, te groeien en te bloeien. Velen in Rusland hebben na Tsier- na en na Bratislawa gehoopt dat de harmonie wellicht zou terugkeren in de socialistische gemeenschap. Maar voor de Russische leiders en de politieke kaders betekenden Tsierna en Bratislawa in feite een laatste respyt, een laatste kans voor Doebt sek en de zynen. Hoezeer ook met klem gewaarschuwd, Doebtsek en zijn medestanders hadden die kans niet gegrepen. Dan moest het finale oordeel maar worden voltrokken: Nu moest Praag maar de prys betalen die de heersers van het Sowjetryk, Arbeiders in een auto fabriek in Moskou betuigen hun instem ming met het Russische optreden in Tsjecho-Slowakije door tijdens een bijeenkomst in de hal van de fabriek hun hand op te steken steunend op de „sympathie van het volk" en op „de kreet om hulp" uit Tsjechoslowakije. hadden vastgesteld. Een hoge prys. Maar geen prys is voor de Sowjet-orthodoxie te hoog wanneer het gevaar moet worden af gewenteld van dat ene verdoolde schaap dat hele kudden po hol kan laten slaan

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9