Jonge Tsjechen tegen Russen in Bratislawa „Wat doen jullie hier?" De Russen zijn er, we kunnen niet anders Albert's Corner Geen belegerde stad Alleen nog contact met Praag via telex Tseteka bezet SSBÜnsi* Nuchterheid onder Nederlanders in Praag Frantisek Bartsa stond te kuilen bij de slagboom waar de koffie lekker vers is (elk V2 uur vers gezet) taU,WiA LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 22 AUGUSTUS i (Van een speciale verslaggever) BRATISLAWA (GPD) Heel Bratislawa weergalmde gis termiddag twaalf uur van een ontzettend gehuil van sirenes, fluiten en claxons ten teken dat de algemene staking als protest tegen de Russische bezetting begonnen was. Daarna werd het stil in de stad. De zaken bleven gesloten. Alleen kon men nu en dan horen schieten, scherpe roffels uit automatische wapens,, die niet nalieten slachtoffers te maken. Midden in de stad werd bij een afschuwelijke bloedplas een eenvoudig kruis van stenen gelegd. Velen die er naar keken huilden. Duizenden Slowaakse jongelui trokken de stad in om te protesteren tegen de Russische bezetting, die de voorgaande nacht in de stad gearri veerd was. Overal stonden daar de Russische tanks en pantserwagens opgesteld. De belangrijkste straten en pleinen waren er vol mee. Aanvanke lijk was de stemming niet eens on vriendelijk. De Slowaakse jongelui klommen op de Russische tanks en begonnen te debatteren. De Russen hadden kennelijk op dracht incidenten te vermijden. Zo ontwikkelden zich allerlei politieke discussies met telkens hetzelde the ma. De Slowaken vroegen de Russen, met welk recht zij hun land binnen gedrongen waren. „Wij waren tevre den met Doebtsek. Alles ging goed. Wat doen jullie hier?" De Russen konden weinig terugzeg gen. zy waren ook maar gestuurd. Al snel werd de stemming slechter. De Slowaken vervaardigden plakka ten met opschriften als „Wij willen Doebtsek" en „Russen ga naar huis", die zy vaak uitdagend voor de Rus sische tanks plaatsten. Er trokken groepen demonstranten door de stad die spreekkoren tegen de Russen en voor Doebtsek vorm den. Ze droegen de nationale Tsje- choslowaakse vlag met zich mee en zongen het volkslied. Jongelui met Doebtsek op hun hemd geschilderd, Ijlden op autopeds door de stad om overal plakkaten aan te plakken waarin zy de Russen opriepen te ver- dwynen. Feller karakter Snel kregen de aanvankeiyk nog gemoedeiyke demonstraties een feller karakter. De jongelui die ln grote massa's de tanks omringden, begon nen de Russen uit te jouwen. Ze sloe gen met hun vuisten op de tanks en gooiden met stenen. Ik zag hoe een jongen met zyn blote vuist de ruit van een Russische vrachtauto in sloeg. De Russen doken onder in hun tanks en sloten deze af. De stenen- werpers concentreerden zich op het enige dat aan de monsters nog kwets baar was en gooiden antennes kapot. Toen begonnen de Russen te schie ten. De vriendeiyke fase was voorbij Telkens weer werden er salvo's af gegeven. Bovendien begonnen de tanks op de massa's in te ryden en er vielen slachtoffers. De Slowaken, die geen wapens hadden, waren machte loos. Ze trokken terug. Maar niet zo dra hield het schieten op of de de monstraties werden hervat. Overal verschenen Tsjechoslowaakse vlag gen. Ze werden meegevoerd op scoo ters en andere voertuigen en door demonstranten te voet. Geen Rus kan getwyfeld hebben aan de over tuiging en de moed waarmee hen telkens weer duidehjk werd gemaakt dat hy niet welkom was. is woedend over wat er gebeurd is. Niets val zozeer op als de eensgezind heid van deze mensen, die allen even verontwaardigd zyn dat juist nu het in Tsjecho-Slowakye wat beter be gon te gaan, daaraan zo abrupt en valseiyk (als een dief in de nacht, is de telkens terugkerende uitdrukking die gebruikt wordt) een einde is ge maakt. Iedereen liep in Bratislawa met een transistorradio om op de hoogte te blyven van de ontwikkelingen. Naar mate meer nieuws doorkwam over de Russische overval, nam de woede toe. De Slowaken konden zich daardoor gesterkt weten, dat ook in Praag, in Bohemen, en in Brünn in Moravië, soortgelyke betogingen en gevechten voorkwamen. Dit was een demonstra tie waarin Tsjecho-Slowakye zich één voelde, jong en oud: Bohemen, Moravië en Slowakije achter Doebt sek en de vernieuwing van de laat ste tyd, die zozeer de ergernis van de Russen opgeroepen heeft. Ulbricht, scheldwoord De grote steden in Tsjecho-Slowa kye zijn bezet door de Russen. Het platteland werd volledig overgelaten aan de geallieerden uit Polen. Hon garije, Bulgarye en Oost-Duitsland. Opvallend was ook, dat de woede van de demonstranten in Bratislawa zöch vandaag ook speciaal richtte tegen enkele Oostduitse auto's. „Ulbricht" was het grote scheldwoord en droevig herinnerde men zich dat nog zo kort geleden in Bratislawa een verdrag met deze zelfde landen ondertekend was. welke hen nu zo laf overvallen hadden. Eén ding is duidelyk: heel Tsjecho- Slowakye stelt zich op tegenover de Russen. Ze hebben er met hun tanks de straten vernield en de verkeers borden kapotgereden. Ze hebben slachtoffers gemaakt, maar met alles wat zy doen neemt de woede tegen de Russen toe. De tyd dat zy als de voormalige bevryders van Tsjecho- Slowakije populariteit hadden is voorby. Als een dief De demonstraties waren vooral het werk van de jongeren tot 30. 40 jaar. Maar ook elke oudere in Bratislawa Tsjech vlucht niet helikopter MtlNCHEN (AP) Een luitenant kolonel van de Tsjechoslowaakse luchtmacht ls gisteren met een hef- schroelvliegtuig uit zyn land ge vlucht. Hij heeft de Westdultse auto riteiten om politiek asiel gevraagd. In totaal hebben 23 Tsjechoslowaak se burgers in West-Duitsland politiek asiel aangevraagd, aldus de Beierse politie. De meesten hunner waren al met vakantie in het land. De Tsje chische officier wordt door Duitse en Amerikaanse functionarissen ver hoord. (Door onze reisredacteur) WAIDHAUS (GPD) De stuiptrekkingen van een kort stondige vrijheid begeleiden het sterven der vele verwach tingen. Daarom heeft kapitein Frantisek Bartsa, chef van de Tsjechische grensbewaking bij de grootste doorlaatpost naar West-Duitsland, gistermiddag hard staan huilen bij een rood wit geverfde slagboom. Geens zins stemde dat overeen met zijn in het algemeen zo solda teske uiterlijk, maar Frantisek Bartsa was op dat moment niet meer dan één uit dat volk van 14.5 milioen mensen, die zich te?en prof ooljt.iek verraad sleets in droefheid kon terug trekken. De kleine Tsjechisch-Duitse grens plaats Waidhaus-Roswadow is dan ook gisteren het toneel geworden van een verscheidenheid aan trage dies. waarvan geen mens der hon derden stilzwygend aan Duitse zyde samengegroepte toeschouwers de draagwijdte ook maar waagde te ver onderstellen. De Tsjechische grens wachten. vriendelyk nog steeds en uiterst correct groetend, weigeren sinds gisterochtend vroeg de toegang tot hun land. Bleekjes, met samen geknepen handen, legde een jonge luitenant uit waarom: ,X>e Russen zyn er we kunnen niet anders". Ontsnappen De Russen zijn er. Twee kilometer verder over de grens hebben zy aan de kant van de smalle, slingerende weg tussen Neurenberg en Praag, die langs Pilzen leidt, hun wapentuig in gegraven. Vier achtereenvolgende versperringen staven de waan van het denkbeeld der gevaariyke kapi talistische agressie, dat het afschu- welyke politieke verraad der wapen broeders reden moet geven. Juist daar, waar c'e Tsjechen enkele maan den geeden het Mzichtelyke prikkel draad der versperringen sechtten en een open. zy het nog steeds degelyk bewaakte grens met de Bondsrepu bliek creëerden, hebben de Russen een nieuwe veiligheidsgordel gelegd, waarlangs maar weinigen zullen kunnen ontsnappen. Weliswaar staan de Tsjechen nog steeds zelf aan de grens, doch zy zyn thans niet meer bereid landgenoten, desnoods met wapengeweld, terug te houden van een vlucht naar het westen. Een 22-jarige jongeman was de enige, die gisteren kans zag de Rus sen te ontlopen. Ontheemd arriveer de hy in de vryheid, terwyi de Duitse grensbowakeis naar hun Tsjechische collega's schreeuwden hem vooral niets tc doen. De Tsjechen deden dan ook niets. Machteloos Uit de verhalen en brokkelige me dedelingen van de gehaaste toeristen die hals-over-kop hun vakantieland ontredderd aan zichzelf overlieten, bleken de feiten. Niet alleen in Praag, maar ook in de kleine dorpjes langs de weg naar Pilzen en Praag hadden Tsjechen gepoogd met hun lichamen de Russische tanks tegen te houden. Dat hielp uiteraard niet. En hoe machteloos dit Tsjechische volk in feite is tegenover het exportgeweld der Russen spreekt uit het deernis wekkende gebaar van de mannen, vrouwen en kinderen die met blote handen modder byeen schraapten om die huilend naar het kille staal der groengeverfde tanks te werpen. Wat te zeggen van de bus vol Tsjechische arbeiders der Skoda-fa- brieken die in Duitsland met vakan tie waren geweest? Anderhalf uur stonden zy aan de Duitse kant van de slagbomen. Pratend. Ulbricht Een Tsjechische grenswacht draagt de koffers van een oude man die bij Waidhaus de Tsjechi sche grens met Duitsland over steekt. De Duitse haringtreilers, die in juli in de n.w. Atlantische Oceaan vis ten, hadden goede vangsten. Er vis sen thans 4 treilers by de George Bank tussen Newfoundland en Bos ton. De haring wordt binnengebracht in St. Pierre, een Frans eilandje aan de oostkust van Canada. Het Neder landse koelschip .Aretic" heeft on langs de eerste party van 5.000 vaten van St. Pierre naar Bremerhaven vervoerd. Doordat St. Pierre Frans is en daar ook de bepalingen van de EEG gelden, kan het aan land bren gen of overladen van deze haring zonder enig bezwaar geschieden. De haringvangsten in de omge ving van North Shields vallen tegen. Er werd vorige week slechts 13 cran haring aangevoerd tegen 75 de week daarvoor. Bij het begin waren er 14 drifters aan het vissen, thans zyn er nog drie over. Vorig jaar was deze haven een basis van de Poolse vloot. Zy losten hun haring en ledige ton nen en zout ln deze haven, voor ver dere verscheping naar Polen. Een en ander gaf veel bedryvigheid. Daar om verwacht men, dat de Poolse vis sers nu dit jaar van deze haven geen gebruik zullen maken. De teleurstelling, de woede noch het verdriet dat in Waidhaus wordt opgehoopt, laten zich toereikend ln woorden vangen. De machteloosheid schuilt in de jonge Tsjech, die nie mand binnenlaat, omdat de Russen er nu eenmaal zyn. De verachting in de opmerking van een vermoeide bewaker der Boaadsroputolikeiïise grenzenUl bricht is een Duitser, maar hy is een zwyn. Verslagenheid ligt vast ln de uitla ting van een terugkerende Tsjech te gen de Duitse grenswacht: „Die pas kan je wat my betreft houden als aandenken aan een Tsjech. Want wy zullen elkaar niet spoedig weer zien". Onverzettelykheid daarentegen ligt vast in de fiere weigering van de commandant der Tsjechische grens bewaking om zyn bevoegdheden aan de Russen over te dragen. Zodoende trokken die zich twee ki lometer terug en plaatsten hun tanks als wegversperringen dwars op straat. Zy zouden vannacht om twaalf uur de bewaking van de Tsjechische grens naar West-Duits land definitief in handen nemen. Om al deze redenen is Waidhaus. onopvallend als het mag ztfn. een onthutsend oord. waar de barre wer- kelykheid van de rode onderdrukking weerspiegeld ligt ln de wanhopige glimlachjes van de Tsjechen, die huns ondanks terugkeren naar een onteigend vaderland. De enige verbinding die nog open is met de Tsjechische hoofd stad is die van de telex; de telefoon werkt niet meer en vanuit Praag is In het geheel geen contact te krygen met Nederland. In Tsjecho-Slowakye verblyven momenteel nog enige duizenden Ne derlanders, merendeels toeristen. Men stelle zich de verrassing van de enkelen onder hen voor, toen zyn gisteravond in hun hotel aan de telex werden geroepen met de mededeling: „Holland vraagt naar u". Wy prikten lukraak in het Tsjechoslowaakse telexnet en kregen prompt een jonge Nederlander aan de lyn een man uit Noord- Brabant die een ooggetuigeverslag van het Russische ingrypen ro uit zjjn vingers kon laten vloeien. Wy laten om veiligheidsredenen zyn naam weg. Hij is nog niet weg uit het land en hy weet niet hoe lang de armen zyn die zoekend naar hem kunnen reiken. Behalve toeristen bevinden zich in Praag nog andere Nederlanders. Zakenlieden en ook wetenschapsmensen de laatsten allen van de universiteit van Utrecht zyn deelnemers aan het 23ste internationale geologische congres. Vijfenvijftig Nederlanders wonen dit congres by en onder hen bevinden zich mensen als prof. M. G. Rutten, prof. dr. ing. R. W. van Bemmelen en de heren Zijderveld, Wensink. De Bruin, Droger en Tobi; plus nog andere hoogleraren: de heren Den Tex, Uyttenbogaerdt, Van de Vliert, Faber en De Booy. Geen van hen heeft tot dusver contact met Nederland gehad, maar allen maken zij het uitstekend. Hun vraag: wanneer hun familieleden met hen contact willen opnemen, moeten zij dat doen via de telex van de hotels in Praag een andere methode is er niet. Zij verwachten overigens, dat hun gerblijf in Praag niet al te lang meer zal duren. Vandaag wordt beslist of het geologisch congres nog zal worden voortgezet en gisteren zyn enkele excursies afgelast. Dat het congres gisteren nog voortging was te danken aan een verzoek van de Tsjechoslowaakse delegatie dezelfde delegatie waarvan veel leden de naamplaatjes op hun tafel met een rouw- bandje hadden omgeven. Een opname gemaakt in Bra\ tislawa. De Slowaakse jongen m\ baard heeft zojuist een hakenr kruis getekend op een Russischt tank. De Russische soldaat op dL tank is in discussie met een anf dere Slowaak. P Ie WENEN (AP) Tseteka. Tsjechische persbureau dat de geb le dag vryelijk nieuws heeft uitgeJ zonden over de bezetting van Tsje-5 cho-Slowakye, heeft gisteravond on?11 23.40 uur plaatselyke tijd bekend ge maakt dat het „zojuist door vreemdi?, troepen werd bezet". Het laatste bericht was niet volle» j dig. Het luidde L Op dllL >r-r' ADVERTENTIE „PRAAG (TSETEKA) moment houdt de vrije nieuwsvoor ziening van Tseteka op, als er nog nieuws wordt uitgezonden dat niet langer van het hield het bericht op en werd de lyn Praag-Wenen verbroken. De gehele dag heeft het persbu reau een volledige beschryving gege ven van de invasie van de Russische,^ Oostduitse, Poolse, Hongaarse Bulgaarse troepen. Het bureau deed s geen pogingen om de toon van haai berichten te verzachten of de ge voelens van de bezettende machtenln te sparen, hoewel men verwacht moet hebben dat het bureau vroeg of laat bezet zou worden. Het één na laatste bericht dat door Tseteka werd uitgezonden kwam uit Kositse in oost-Slowakye en meldde dat Russische troepen om 22.30 uur een Oostslowaakse uitgeve rij hadden bezet. „Zy stopten het drukken van de kranten en beletten de werknemers het gebouw te verlaten", zo berichtte Tseteka. „Er zullen morgen waarschynlyk geen kranten uitkomen in Kositse' ADVERTENTIE WTSTUL iHJiüJ oS JJ&S ft OW ar Dt-tTIUFflV 0. door velen ontdekt in hun Irish Coffee! IMPORT: SCHAEFERS W0R0EMANN N VA'DAM PRAAG (GPD) Terwijl gisteravond de voorzichtigheid op sluip voeten door de Tsjechoslowaakse hoofdstad waart, zit ergens in Praag een jonge Nederlander aan een telex een voor hem onbekend apparaat dat hem echter in zijn nuchterheid j geen onrust inboezemt. Hij tikt in korte woorden een simpel relaas uit zoals iedere toerist dat zou doen. Hij tikt over het I dreunen van de transportvliegtuigen in de vroege morgen en I over het razen van de Sowjet-straaljagers, de hele dag, over de ..gouden stad". Hy bikt over wat hy 's middags ge zien heeft by de Wendselplatz, waar één gefrustreerde Tsjech zich ver schanst had en geschoten heeft op de Russische en Poolse tanks en hoe toen die tanks hebben geschoten en gevels van gebouwen zwaar geha vend werden. Hij deelt mee. toen j maar weggelopen te zyn en hy zegt: „Ik heb de ravage gezien en de am bulances en de brandweer. En ik heb in een van de zy straten een 1 dode man zien liggen met een hand- dopk over het hoofd en ik heb ge- zien hoe er twee studenten kwamen, Jongens met een vlag. en hoe ze die vlag zachtjes over die dode man hebben gelegd. Onder de toeschou wers waren verscheidene mensen hevig ontdaan een vrouw werd hysterisch en moest naar het zie kenhuis en terwyi we daar stonden kwam een tot de tanden gewapende patrouille soldaten, die door het pu bliek woedend werden toege schreeuwd. Ik ben toen maar weg gegaan, maar een uur later hoorde ik uit die buurt nog geweerschoten" Wa/t- niet wil zeggen, dat Praag het toonbeeld is van een belegerde stad, met rellen en schermutselingen overal. „Er zyn in feite geen grote straatgevechten geweest. De meeste mensen zyn op het verzoek van hun president erg rustig geble ven. Alleen de studenten die op vrachtauto's en met vlaggen rond- ryden, zijn luidruchtig en dat maakt de situatie er niet beter op" Toen de avond viel, bleven de meeste Tsjechen thuis. Op de stra ten was het verkeer moeizaam. „Overal staan tanks en pantser wagens dwars over de weg. De brug gen worden zwaar bewaakt, maar men laat auto's zonder speciale con trole door. Treinen, trams en bus sen rijden niet. Alleen de taxi's zyn in dienst gebleven. Honderden ge pantserde voertuigen, merendeels Russisch, maar ook wel Pools, hou den alle knooppunten en belangrijke gebouwen onder controle. De Russi sche soldaten zijn meestal jong, ve len van hen zyn jongens uit Oesbe- kistan". Hoe hebben de Nederlanders het begin van het gebeuren ervaren? „Wij hebben het allemaal nogal rus. tig opgenomen en onze welstand is momenteel bijzonder goed. Maar dat neemt niet weg dat deze hele si tuatie natuurlyk verrassend is geko men. Hoe het nu verder zal gaan, is een vraag die ons erg bezig houdt. Tot nu toe voelen wy ons niet be dreigd. Wij zijn wel genoodzaakt om zoveel mogelijk in ons hotel te blyven, omdat wanneer we de straat op zouden gaan. we het risico lopen verzeild te raken in een rel die eventueel door de studenten ontke tend zal worden en dan zyn de ge volgen nog niet te overzien. Er zijn namelyk al studenten geweest die met auto's door Praag hebben gere den. met grote vlaggen, en met de kreet „Doebtsek en Svoboda moeten vrij". Het schijnt dat een van die wagens in moeilijkheden is gekomen en door de bezetters is beschoten, waarna de studenten werden gear resteerd. Als wy hef hotel uit gaan, tarten wij het noodlot".

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 8