zij hebben recht Leidse zenuwarts Ook zegt op vakantie, Hillebrand Lichte kost voor de Leidse gemeenteraad Medezeggenschap studenten en middelbare scholieren met vergeten groep patiënten uit kamperen Chauffeur leidcle een dubbel leven Stmlen ten protesteren INBRAKEN IN LEIDEN EN OMGEVING Eis: 10 maanden Amsterdamse jongens in Oost-Berlijn veroordeeld Maandag 2 september weer bijeen Tafeltennis- wedstrijden gehandicapten Reacties S lflONDERDAG 22 AUGUSTUS 1968 PAGINA 3 LEIDEN Dr. A. Hille nbrand uit Leiden vindt dat ook eesteszieken recht hebben op akantie. Vandaar dat deze nbi fidse zenuwarts op het ogen- m» lik met een vijfentwintigtal sychisch gestoorden op de Passenaarse camping „Duin tra di» te vinden is. Het gaat hier oals wij al eerder schreven om e eerste groep van honderd hronische patiënten, die tot en ib^ iet half september van de yassenaarse natuur kunnen jenieten. Alle patiënten komen d{it het psychiatrische zieken- uis „Hulp en Heil" te Leid- ihendam. Dat geesteszieken eens per jaar met fi akantie gaan is overigens niets leuws. Een deel van de patiënten iet< it Leidschendam gaat al sinds enkele m ren geregeld naar buiten, naar het g> ikantiecentrum ..De Dikkenberg". in ennekom of naar vakantie-verblij- ?n in België of Luxemburg. Dat de ikantiebestemming ditmaal dichter nc j huis ligt komt omdat nu de wat v*| rgeten groep chronische patiënten a op uit gaat, ernstig gestoorden no in twintig jaar en ouder. .Sinds ongeveer vijftien jaar be- hikken wij over medicijnen, waar- nee we de geesteszieken van hun ogsten kunnen bevrijden legt de eidse psychiater, dr. Hillebrand, uit, .Vroeger werden gestoorden vlug :ev4)gesloten in gestichten met dikke leti luren, zware deuren en kleine raamp- 8 s, verzamelplaatsen van onnoeme- eto k menselyk leed. Bezoek van de n mille kon vaak niet worden toege- l aan en de patiënten die jaar in PI ar uit binnen de muren bleven, sn gakten geïsoleerd van de buitenwe- ld. Geestesziek worden, het was ger dan sterven. Toen kwamen de nieuwe medicij- jn en daarmee de grootste vooruit- ,ng op psychiatrisch gebied sinds uwen. eld Mensen, die tegenwoordig worden ern genomen zijn over het algemeen ial( men een maand weer gekalmeerd, it contact met de familie blijft on- chonden en de meesten zijn bin- ti een half jaar weer thuis. !en verdrietige groep vormen de onisch gestoorden en de mensen, werden opgenomen toen er nog n goede medicijnen waren. Ze zijn vreemd van hun familie en de atschappy, het psychiatrisch zie nhuis is hun thuis geworden. Voor deze patiënten wordt ontegen- ggelijk veel gedaan. Er kwamen oemen en platen op de zalen, er tarnen radio's, bandrecorders en -toestellen, de kleine ramen en de «loten deuren zyn verdwenen, er met mes en vork gegeten. En behalve dat kwam er werk. Niet N^et zomaar zakjes plakken of brei- LEIDEN (ANP» Vrijwel alle studentenorganisaties in ons land hebben geprotesteerd tegen en hun verontwaardiging uitgesproken over de actie van de landen van het Warschau-pact in Tsjecho-Slowa- kije. In een verklaring van het senaats- bestuur van de Rijksuniversiteit in Leiden en de algemene Leidse Stu dentenvereniging wordt o.m. gezegd, dat de civitas academica aan de Rijksuniversiteit in Leiden met die pe verontwaardiging kennis heeft I oordeelt ten zeerste iedere inmen- I ging in Tsjecho-Slowakije. De civi tas academica meent echter dat er voor gewaakt moet worden dat door te emotionele acties de zaak van het Tsjechische volk nog meer geschaad zal worden. DEN HAAG/LEIDEN Met een i De buit was altijd gelijk levens- keurige buiging betrad een 50-jarige middelen, drnnkei sigaretten chauffeur de rechtszaal. Hij is een ..Het was in zyn woning een com- man die weet hoe het hoort. Het pleet pakhuis mrt levensmiddelen" reclasseringsrapport zei niet voor conotatee^de de officier van justitie niets over hem: „Een man die een j Hoeveel inbraken verdachte wel beschaafde indruk geeft". Maar een j had gepleegd? Tien", zei hij nu verdere achtergrond-informatie luid werk. dat door de verpleger weer werd uitgerafeld, maar gelegenheid om creatief bezig te zijn in ateliers en werkplaatsen, waar lichte industrie wordt bedreven. Vijfhonderd mannen en vrouwen doen dagelijks eenvoudig lopende bandwerk als het monteren van bal pennen, inpakken van speelgoed, vouwen van reclamefolders, samen stellen van mapjes correspondentie- kaarten, montage van verlengsnoe ren en het in elkaar zetten van plas tic kunstbloemen. Tijdens de arbeidstherapie wordt veel werk in G.S.W-verband ver richt en de patiënten zijn in het lich te arbeidsproces opgenomen Ze zijn in staat hun zakcentje zelf te ver dienen. Op het terrein van „Hulp en Heil" is op het ogenblik een kleine industrie wijk in aanbouw. Eén paviljoen is al klaar, in maart van het volgend jaar totaal zeven nieuwe gebouwen zijn verrezen, lichte montagehallen met veel glas, veel kleur en doelmatig in gericht. Nu gaan ook deze werkers met vakantie, maar eer het zover was, is er wel een en ander gebeurd, zegt initiatiefnemer dokter Hillebrand. „De eigenaar van de camping Duin- rell, graaf Van Zuylen van. Nijevelt, verleende ons alle mogelijke facili teiten". „De KNVB leende ons twee grote tenten en myn vrouw nam contact op met de farmaceutische industrieën. Die tak van het bedrijfsleven zorgde ervoor, dat dit plan financieel uit voerbaar werd". Het resultaat? Slapen in een tent. pootje-baden in het zwembad, de speeltuin, het toneelstuk ,,'t sprookje van Duinrell", de kanovijver, spel letjes in de grote schuur, uit eten in het campingrestaurant „De Schaaps- komen het hoofdgebouw en nog twee kooi", zelf inkopen doen in de kamp- -ui paviljoens en eind 1969 moeten er 1 winkel en een afscheidsfeest met een j van het land, waar ze uitbreken Warmonds kindercircus. Een hoogte punt in het stille bestaan van hon derd gehandicapte medemensen. de: „Hü heeft behoefte aan luxe, royaal doen en vriendschap". En dat klopte wel met de feiten, die overigens niet zo best waren. Men zou kunnen zeggen, dat ver dachte een dubbel leven leidde. Overdag de keurige chauffeur, ge zien bij zijn collega's, maar in het late avonduur en ook wel des nachts: de man die uit inbreken en stelen ging. Da feiten logen er beslist niet om, want hoewel de c/fficier van justitie bij de Haagse rechtbank zich had beperkt tot drie gebeurtenissen, was er tooh veel meer gebeurd. Daar was ten eerste de diefstal van levensmiddelen uit een gepar keerde bestelauto, in de nacht van 12 op 13 februari in Leiden. In de nacht van 26 op 27 april een inbraak in een winkel aan de Zilkerdumweg ln De Zilk (gemeente Noordwijker- hout» en in de nacht van 6 op 7 mei een inbraak in een schuur in Nieuw- veen. .Voor de politie hebt u twintig ge-1 zegvi", corrigeerde de president va:i I HAAG (GPD> De twee de rechtbank. Verdachte sprak dat I Amsterdamse jongens Lood van nier. tegen Hij was de tel kwijt ge- Bennekom en Ruud Sternau. die op 21 april van dit jaar in Oost-Berlijn werden gearresteerd, zijn door een rechtbank in Oost-Berlijn veroor deeld tot twee jaar en negen maan den gevangenisstraf. De jongens wa ren in april naar Oost-Berlyn ver trokken. nadat zij betrokken waren bij een paspoortenzwendel. De vader van Lood van Bennekom is ondanks het zware vonnis toch op timistisch gestemd. Hy verwacht, dat zyn zoon binnen niet al te lange tyd door de Oostduitsers in vryheid zal worden gesteld. raakt. Een groot gadeelte van de goede ren had hy verkocht aan collega's en wel tegen zeer billijke prijs. Er was dan ook niemand die tegen deze concurrentie op kon. ..Eigenlijk wist u overal raad op" zei de president van de rechtbank. „Geen wonder dat men u graag mocht". Nu bleek het een vraagstuk te zijn of en in hoeverre de echtgenote van verdachte met de inbraken en dief stallen bekend was. Na de inbraak in Nieuwveen werd verdachte onderweg door de politie chop in het nachte lijk uur aangehouden, Zijn vrouw bevond zich toen ook in de auto. „Wel vreemd", vond de president van de reohtbank. „Ik had haar toevallig gevraagd mee te gaan naar een kennis", aldus de verded'ging van verdachte. „Ik twyfel er toch wel aan of zij er niets van wist", gaf de president te kennen Verdachte was niet bereid geweest de namen te noemen van zijn klan ten. „Onder zijn vrienden was hy de joviale man", wist de officier van justitie, die minder waardering voor verdachte bleek te hebben. Hy eiste tien maanden gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaardelijk en aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht En verder verbeurd verklaring van de in beslag genomen goederen De raadsvrouwe zei het toch altijd, nog een vraag te vinden waarom verdachte de inbraken pleegde. „Voor de luxe" merkte een rech ter op. Pieitster verzocht een kortere ge vangenisstraf. Vonnis op 3 september. Revoluties en (sommigeziekten zijn in zeker opzicht met,d« opmerkingen van mevr. prof. In v llolil nnnoliiHsrari Hof Ho Qrl ia elkaar te vergelijken: beide zijn gedurende enige tijd pijnltjk- onaangenaam, maar werken zuiverend op de maatschappij en op de menselijke en dierlijke organen. En vooral ook: ziekten en revoluties werken aanstekelijk en zijn besmettelijk. Om ons tot revoluties te bepalen: ze houden zelden halt bij de grenzen .EIDEN De Leidse gemeen teraad krijgt in zijn zitting van maandag 2 september a.s. een weinig spectaculaire agenda te behandelen. Dit in tegenstelling tot de twee voorgaande vergaderingen, toen er zeer stevige kost op tafel werd gezet. De komen de raadsbijeenkomst zal der halve niet veel tijd vergen. a8pet sportpark Kikkerpolder zal. wanneer de raad akkoord gaal. worden aangesloten op het aard- gasnet. In het sportpark wordt op het ogenblik voor de warmwater- voorziening in de wasruimten en f de verwarming van de kantines ■4 gebruik gemaakt van propaangas. De desbetreffende installaties vol doen echter niet aan de uit oogpunt van brand- en ontploffingsgevaar ie stellen eisen. Verbetering van de installaties zou mogelijk zijn, maar nu kort geleden de perslei ding voor aardgas in de Oegstgees- terweg is aangelegd, verdient het naar de mening van B. en W. de voorkeur de accommodatie van het sportpark op deze leiding aan te sluiten. De aan deze aansluiting, met bijkomende werken, verbon den kosten worden geraamd op f 22.000. Dp 1 oktober as. eindigt de overeen komst inzake de exploitatie van de Stadsgehoorzaal, die de gemeente per 1 oktober 1965 met de heer I. Milikan heeft gesloten. Het colle ge van B. en W. stelt de raad voor opnieuw een overeenkomst met de ze exploitant aan te gaan. Deze overeenkomst, wederom voor een Periode van drie jaar. zou de vol gende bepalingen moeten omvat ten i a. het recht tot het exploiteren van de koffiekamers en de vestiaire c.a. tegen een door de exploitant aan de gemeente te betalen jaar lijkse vergoeding van 10 van de bruto-opbrengst van de buffetten en van de verleende diensten aan gebruikers van de zalen b. het ten behoeve van de gemeen te verrichten van een aantal werk zaamheden in het gebouw tegen een door de gemeente aan de ex ploitant te betalen vergoeding van f 105.000 per jaar; c. het recht op een vergoeding van f 15.000 per jaar tot uiterlijk het einde van de contractperiode ingeval van tussentijdse beëindi ging van de overeenkomst als ge volg van brand, rampen of byzon- dere omstandigheden. Er is ook een voorstel om de ver pachting van het Burchtcomplex aan de heer P. J. van Leeuwen te gen een pachtsom van f 15.200 voorlopig met één jaar te verlen gen. In verband met de samenvoeging van een aantal scholen tot scholen gemeenschappen. t.w. de Rem- brandt-scholengemeenschap en de Louise de Coligny-scholengemeen- schap dient de raad nog ove? te gaan tot aanstelling van het lei dinggevend personeel aan de scho lengemeenschappen. Het college van B. en W. stelt derhalve voor: dr. J. W. Blom. rector van het Rembrandt-lyceum. met ingang van 1 augustus 1968 nader te be noemen tot rector van de Rem- brandt-scholengemeenschap voor atheneum, h.a.v.o. en ma.v.o.; de heren E. J. Hoppe. L. Korrel boom. C Lauwerens Schotel. P. Kruit en H van Heuven. resp. Ie en 2e conrector van het Rem brandt-lyceum. hoofd van de Wet houder Verweyschool, hoofd van de Thorbeckeschool en hoofd van de Prof. van der Leeuwschool, met ingang van dezelfde datum nader te benoemen tot conrector van de Rembrandt-scholengemeen- schap voor atheneum, h.a.v.o. en m.a.v.o.; mevrouw H. A. M. Nijweide-Vlnt- ges, directrice van de Louise de Colignyscholengemeenschap, even eens met ingang van 1 augustus j.l. nader te benoemen tot rectrix van de Louise de Coligny-scholenge- meenschap voor atheneum, h.a.v.o en m.a.v.o.; mej. N. H. Mak. drs. P. Bakker en de heer J. L. C. de Wilde resp le onderdirectrice en 2e onderdi recteur van de Louise de Coligny scholengemeenschap en hoofd van de Plesmanschool, met ingang van deze datum nader te benoemen tot conrectrix en conrector van de Louise de Coligny-scholengemeen- schap voor atheneum, h.a.v.o. en m.a.v.o.; In de studiecommissie inzake huis vestingsvraagstukken moeten in verband met het bedanken van de heren prof. D C. den Haan en A. B. Huls resp. als vertegen woordigers van de studentenhuis vesting en van het bedrijfsleven twee nieuwe leden worden be noemd. Ter vervulling van deze twee vacatures doen B en W. de volgende aanbevelingen studentenhuisvesting 1. de heer mr. C. J. D. Waal 2. de heer mr. W. F. van Rappard bedrijfsleven 1. de heer P. van der Voort 2. de heer G. Brinksma. De agenda bevat voorts: een voorstel inzake het beschik baar stellen van gelden voor de aanschaf van leer- en hulpmidde len ten behoeve van de afdeling voor voortgezet buitengewoon on derwys voor jongens verbonden aan de Dr. Van Voorthuysen- school een voorstel inzake het beschik baar stellen van een aanvullend krediet voor de bouw van de Mytylschool c.a. aan de Blauwe Vogelweg. een voorstel tot het aangaan van een overeenkomst inzake ontpolde- ring van de Rodenburger- en Cro- nesteinsche polder. een voorstel tot overdracht van drie complexen woningen van de woningbouwvereniging „De Goede Woning" naar de Stichting tot be heer en exploitatie van woningen. een voorstel tot het verlenen van een bijdrage in de kosten van res tauratie van de panden Heren gracht 15. Hoogstraat 6 en Aal markt 19 20 «aanvullende bydra- ge». alsmede van vijf kandelaars in de Lodewykskerk. een voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de onteigening van het per ceel Hooigracht 97a 99. De Leidse raad zal zich ook bezig moeten houden met het regiovoor- stel Zuid-Holland voor het deel- plan van scholen voor gemeente lijk voortgezet onderwijs ten be hoeve van hét scholenplan 1971- '72-'73. Aan de raad wordt tenslotte ge vraagd medewerking te verlenen voor de aanschaf van twee leer- middelenkasten ten behoeve van de r.-k. kleuterschool aan de Tel- derskade. Restanten van de laatst gehouden raadsvergadering zyn de voorstel len tot verhoging van de Slacht huistarieven en tot het vaststel len van een verordening op vreem delingenpensions. De historische voorbeelden liggen voor het grypen. De Franse Revolu tie van eind achttiende en begin ne gentiende eeuw heeft de politieke structuur en regeringsvorm van ve le andere landen ingrijpend gewij zigd. Het revolutiejaar 1848 bracht op politiek terrein veranderingen, ook in Nederland, zonder dat onze flegmatieke landgenoten in hevige beroering geraakten. Neem dan ver der de eerste jaren na de Eerste Wereldoorlog: revoluties in Rusland en Duitsland, die niet in Zevenaar halthielden. maar b.v. in de Neder landse S.D.A.P. grote beroering ver wekten met Troelstra's befaamde: ,Wat nu?" En dan komen we tot de recente verwikkelingen in mei en ju ni 1968 in Fiankrijk. meer speciaal het optreden der studenten in en bui ten Parijs. Uitgaande van de Franse universiteiten kwamen bijna over de hele wereld de studenten in actie voor medezeggenschap; ook hier te lande En ook in Nederland weer het aanstekelijke van omwentelin gen of uitgesproken wensen en eisen 't Veld zou concluderen, dat de actie der studenten hier te lande tot mede zeggenschap voorlopig nog maar een wenselijkheid zou zyn, zou dit een onjuiste gevolgtrekking zijn. Want reeds enige jaren bestaat er aan ver- I schillende, zo niet alle. Nederlandse universiteiten de „inspraak" der stu denten bij de organisatie van diver se universitaire aangelegenheden. Begrijpelijkerwijze heeft dit ertoe hadden, ze vriendelijk bedankte voor hun bezoek, zonder ook maar met één woord met ze in discussie te tre den. En ik ben tot 1951 onbeïnvloed door de „inspraak" mijner leerlin gen mijn onderwijs blyven geven, •zoals ik meende dit te moeten doen naar eer en geweten en een behoor lijke didactiek. Een pikante zijde van de Leidse leerlingen-commissie van 1918 is, dat twee van deze oud-leerlingen geleid, dat ook aan verschillende I hoogleraar zijn geworden aan Ne- scholen van het middelbaar onder- derlandse universiteiten. En ik zou wijs de wens tot medezeggenschap tot uiting is gekomen. Kinderpraat Zeer scherp en afwijzend kant zich de oud-leraar dr. F. C. Dominicus in een artikel in „De Telegraaf" tegen het tegenwoordige optreden der jeugd, in het bijzonder leerlingen van het middelbaar onderwys in sommi ge plaatsen des lands. De strekking van dr. Dominicus' artikel blijkt al uit het opschrift: „Psychische be smetting bij middelbaar onderwijs". En hij citeert met grote instem ming deze woorden van ir. G'. E. Kampman, directeur van de Dalton- H.B.S. te Rotterdam, die naar aan leiding van een „open brief' het zeer interessant vinden, wan neer ik wist op welk standpunt deze beide oud-leerlingen zich hebben ge steld tegenover het recente optreden der Nederlandse studenten. B. M. NOACH. ALPHEN A/D RIJN Zaterdag <31 augustus zullen in de grote kan- Vine van de Baronie selectiewedstrij den tafeltennis worden gehouden van voor gehandicapte spelers en speel- niet alleen de studenten, maar in j leerlingen deze „open brief" bestem- «ters. Deze wedstrijden vinden sommige plaatsen ook dé leerlingen pelt als „kinderpraat van scholieren. J «plaat® in verband met de afvaardi- van 't. Middelbaar Onderwys of. om die graag volwassen willen zijn", ^ing naar de Para-Olympische spe lnet de Mammoetwet te spreken, de Dominicus schrijft dan: „Dit is de »en, die van 3-12 november gehouden leerlingen van het VWO (Voorbe- [spijker op de kop geslagen. Ik geloof, worden in Tel Aviv, Israel. Onder reidend Wetenschappelijk Onderwysi dat ouders, onder wie er, helaas, .auspiciën van de Nederlandse Inva- zegden hier en daar hun zegje. Dat. by deze stand van zaken ook de docenten van het Hoger en het Middelbaar Onderwijs hierop rea geerden. ligt voor de hand. Ik bepaal me hier tot twee dezer reacties in de laatste week. In het Leidsch Dag- dat ouders, onder wie er, helaas, maar al te veel zyn. die niet voldoen- <iden Sportbond (N.I.S.) zal de ta- de overwicht op hun kinderen heb- i feltannisclub Baronie voor de t wee tic maal de wedstrijden verzorgen. Kanshebbers by de heren zyn: C- ben, deze directeur dankbaar moe ten zijn voor zyn uitspraak, waar geen woord Frans bij is". Op felle wüze spreekt Dr. Dominicus zich ook verder uit tegen aanranding van het gezag, zowel in als buiten de school muren. klasse; Cor Prins (Leiden), kam pioen 1968; Evert Barendse en S L. Jap. Amsterdam; in de B-klasse zal Chris van Bunt uit Den Bosch, die kampioen 1968 is. hoge ogen gooien. ♦By de dames zal felle stryd te zien eyn tussen Jenneke van Driel uit En nu tot slot de vraag, of de ac- blad van 12 augustus een artikel van i tuele drang tot medezeggenschap RysWyk. kampioene 1968 en Loes mevr. dr. In 't Veld. per 1 septem- van studenten en leerlingen middel- Cchenk uit Gouda, de kampioene van 1967. Verrassingen zyn overigens niet ber a.s. de eerste vrouwelijke hoog- baar onderwys iets geheel „mo- leraar aan de Rotterdamse Econo- derns" is. Och neen. ook in dit op- mische Hogeschool. De titel luidtzicht is er niets nieuws onder de zon. „Dat studenten ageren kan geen Van studenten weet ik het niet; kwaad". Hierin ligt de strekking maar wel van leerlingen middelbaar van het artikel duidelijk uitgedrukt onderwys. Hierboven sprak ik van Maar ook zy wijst een onbepaalde de woelige jaren na de Eerste We- medezeggenschap der studenten van reldoorlog. En de huidige kritiek op de hand in de eerste alinea van haar artikel. Ik citeer „Ik geloof, dat het goed is, dat er druk van onderaf wordt uitgeoefend. Er moet in het hoger onderwys heel veel verande ren. Dat de studenten tegen de be staande situatie ageren, wys ik niet af. Ik geloof echter, dat ze het niet goed doen. Ze weten dikwijls niet goed wat ze willen. Hun programma is niet goed doordacht. Als ze vra gen: we willen zitting in de senaten, dan vraag ik me af: „wat kan daar voor hen het nut van zijn?" Wanneer men uit de desbetreffen- en zucht tot medezeggenschap in het middelbaar onderwys kwam voor vyftig jaar al tot uiting aan de Gem. H.B.S. met 5-j.c. (thans Rembrandt- lyceum) te Leiden, waar ik als le raar Nederlands werkzaam was. Er had zich een commissie uit de leer lingen gevormd, die alle docenten be zocht om hun op- en aanmerkingen (van „eisen" mag ik niet spreken» te berde te brengen. Hoe myn colle ga's hierop hebben gereageerd, her inner ik me niet meer. Ik weet van uitgesloten. Voor deze wedstrijden, die gespeeld worden in rolstoelen zyn dertig spelers en speelsters ge selecteerd. De wedstrijden beginnen 's ochtends om 10 uur en eindigen 's middags plm. 4.30 uur. Men hoopt, dat er ditmaal wat meer belangstelling getoond zal wor den voor de prestaties van de deel nemers dan de vorige keer. Dat deze gehandicapten inderdaad wat preste ren. blijkt uit het volgende: in 1967 Weed een team mee aan de Stoke- Mandeville-games. genoemd naar de •gelijknamige plaats in Engeland. 60 *:m van Londen. Vijfentwintig lan- I den namen deel. waaronder ook Ne- i derland. De Nederlandse dames en Peren wonnen veertien gouden, ne- '»gen zilveren en tien bronzen meriail- mezelf, dat ik de jongelui ontving en j les. Bovendien wonnen zy ook nog ze liet uitpakken, wat ze te zeggen <twee landenprijzen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3