ERRADERSREGIME IN PRAAG JITGAANSVERBOD Gé VERHOOG JAMIN Collaborateurs nu aan de macht Bilak waarschijnlijk premier Verontwaardiging in de hele wereld INGEDOMMELD (£)tid Qlieuivs .v. nog vrij Dr VFERBERICHT TOESTAND OM 12 UUR ijericHf T maart I860 DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1968 No. 32567 Mtj EIDSCH DAGBLAD it: Ei A ft vaD Olshoeck dacteux: J Bruuwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 per kwartaal (postabonnementen 16,50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 .E INDRA BARBIREK KOLDER BILAK RAAG (GPD), AP) Om tien uur van- tend hebben de Pussen in Tsjecho-Slo- rije een regering van collaborateurs ge- md, aldus meldde vanochtend een in Praag toevende redacteur van een der GPD-bla- die zich met vakantie in Tsjecho-Slowa- bevindt. Dit bericht was verspreid door radiostation in Praag. Het lid van het cen- partijcomité Bilak zou als pr mier naar voren zijn geschoven. Hij behoort tot de groep, die bereid is tot samenwerking (collaboratie) met de Sowjetrussische bezetters. Van de lift leden van het centrale comité der communisti sche partij zijn er zeven, die met de vijand collaboreren. Deze zeven zijn volgens Associa ted Press: Kolder Barbirok ïndra, Swestka. genoemde Bilak Jakes en Mester. (schoon de toestand in Tsjecho-Slowakije heden omstreeks het mid- uur op verscheidene punten nog onduidelijk was, stond het volgende wel e bezetters hebben voor Praag en voor geheel Bohemen een uitgaans- erbod voor de nachtelijke uren uitgevaardigd: nige liberale communistische leiders zijn door de Russen naar onbekende lestemming weggevoerd. Het betreft partijleider Doebtsek, premier Tser- lik, parlementsvoorzitter Smrkowski en de secretaris van het centrale artijcomité, Tsisar; iet aantal doden bedraagt tussen de twintig endertig en tenminste 23: lij gevechten rondom het gebouw van radio-Praag zijn zeven Tsjechen evallen, in Liberets vielen zes en in de Slowaakse stad Kositse tien. In latstgenoemde stad verloren ook enige Russische soldaten het leven, oen hun tank in brand vloog door een molotowcocktail; iet Tsjechische persbureau Tseteka, dat gisteren nog de gehele dag on- (hankelijk nieuws verspreidde, is vannacht onder censuur geplaatst; Praag ligt het openbaar vervoer door trams en bussen geheel stil en lok is er geen benzine meer te krijgen sinds de bezettingstroepen zich Fan de onderneming „Benzina" hebben meester gemaakt. Twintig bus ten en tien tramwagens zijn vernield. Praagse ziekenhuizen 180 gewonden moesten behandelen, blijkt dat er hier en daar incidenten zijn voor gevallen. In de hoofdstad werden gisteravond en ook vanochtend vroeg schoten gehoord van zware wapens. Afvalligen Radio-Praag meldde vanochtend, dat in de hoofdstad een buitenge woon congres van de communistische partij is begonnen. Vijftig leden en negentien kandidaat-leden van het centrale comité van deze partij kwa men gisteren reeds in een hotel in het centrum van Praag bijeen. Kort na het begin van de vergadering werd het gebouw door pantsérwa- gens omsingeld, waarna een aantal Russische officieren in gezelschap van de centrale-comitéleden Bilak. Kolder, Indra en Barbirek het hotel binnengingen. Na een langdurige discussie, waarbij de Russen aanwe zig waren, werd een niet-onderteken- de verklaring aangenomen, waarin gewag werd gemaakt van „het leg gen van contacten met de bezettende macht ten behoeve van een norma lisering van het openbare leven in Tsjecho-Slowakije". Radio-Praag be stempelde dit document echter als een voorwendsel van de Russen voor hun interventie. Uit het bovenstaande blijkt voorts, dat een AP-bericht uit de Joegosla vische hoofdstad Belgrado juist is, volgens hetwelk een groep van vier leden van het Centrale Comité bc- sprek>ngen heeft geopend met de commandanten der bezettingstroepen teneinde overeenstemming te berei ken over verwijdering der wettige leiders van het land. Leden van het Tsjechoslowaakse parlement hebben gisteren unaniem een programma van zes punten goed- at de televisie betreft, die was eren nog vrij om te tonen wat wil. Zij gaf in de avonduren een zicht van de toestand in Praag, rby zelfs een brandende Russi- tank te zien was en zwarte vlag- die van een gebouw waren uit- oken. it het feit, dat er tientallen itoffers zijn gevallen en dat de oog en warm Ie Bilt verwacht van heden- tot genavond droog, warm en zonnig r, maar in de nacht en ochtend atselijk mist. Overwegend zwak- wind. (Opgemaakt om 11.40 uur) trandverwachting lok morgen zomers strandweer. In ochtend nevel of mist, 's middags ®ig. Temperaturen van 20 tot 22 den, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: hoge druk, stabiel en voorlopig zomers strandweer. 23 AUGUSTUS on op: 5.37 uur; onder: 19.47 uur laan op: 4.27 uur; onder: 19.59 u. loogwater te Katwijk te 2.50 en uur, laagwater te 11.04 en uur. nummei bestaat uit 20 pagina's Een Russische tank, getrof fen door een molotou ktailin Praag. gekeurd waarin onder meer „cate gorisch wordt geëist" dat de buiten landse troepen zich terugtrekken, al dus een AP-bericht uit Wenen. Ook werd vrijlating van de liberale legers geëist. ProtestnotaV Het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft giste ren protestnota's gericht aan de vijf •bezettende mogendheden. De Tsje chische regering, zo staat in de nota, behoudt zich het recht voor „alle no dige maatregelen" te nemen als de buitenlandse troepen niet worden te ruggetrokken. De regering noch enig ander grondwettig lichaam, zo wordt gezegd, heeft ooit ingestemd met de bezetting van liet land. In een mededeling aan de bevol king zegt de Tsjechoslowaakse rege ring dat zij niet moet toestaan dat er een andere regering wordt gevormd. De bevolking wordt opgewekt ver klaringen van trouw aan de regering te sturen aan de commandanten van de bezettingseenheden en aan de re geringen van de bezettende landen. Radio-Praag heeft vanochtend een oproep gericht t ot de Tsjechoslo waakse jeugd om actief steun te ver lenen aan de wettelijke staats- en partij lichamen met het oog op de pogingen die worden ondernomen om een nieuwe regering te stichten onder toezicht van de bezettingstroe pen. „Wij roepe-n alle jongeren op tot het boycotten van een dergelijke regering en trouw te blijven aan de leiding van Doebtsek en onze demo cratisch gekozen afgevaardigden on der leiding van president Swoboda", aldus de radio, die er verder bij jeugdorganisaties op aandrong „geen geloof te hechten aan de leugens van collaborateurs en verraders van het volk". .7? „Geen weg terug In Parijs is gisteravond een uit zending van Radio-Praag opgevan gen waarin de volgende van presi dent Swoboda afkomstige regerings verklaring werd voorgelezen „Burgers van Tsjecho-Slowakije. Voor de tweede keer vandaag richt ik mij tot u in deze voor ons land zo ernstige ogenblikken. Een heden van de Sowjet-Unie, Oost- Duitsland, Polen, Hongarije en Bul garije zijn op ons grondgebied door gedrongen, zonder de instemming van onze constitutionele organen, wier taak het nu is te zorgen dat deze eenheden vertrekken. Ik heb voor morgen de nationale vergade ring voltallig bijeengeroepen. De he le dag heb ik besprekingen gevoerd met verscheidene ministers van on ze regering. Morgen zal het overleg worden voortgezet en hoop ik ook premier Tsernik te zien. Ik richt mij opnieuw tot u opdat u elke provoca tie en elk gevecht vermijdt. Ik vraag dit vooral aan de jeugd. Door kalmte zullen wij onze trouw aan het socialisme bewijzen. Er bestaat voor ons geen weg terug. Wij moe ten doorgaan. Wij zullen geen ver trouwen verliezen en de communis tische partij en het nationale front zullen de strijd voor een betere toe komst voortzetten." BERICHT AAN ONZE ABONNEES Met voorkennis van het Mi nisterie van Economische Za ken, hebben wij in verband met de voortdurende kosten-stijgin- gen, moeten besluiten tot een bescheiden verhoging van de abonnementsprijzen. Met in gang van 1 september a.s. zijn de prijzen als volgt vastgesteld, kwartaalabonnementen f 14,10 maandabonnementen f 4,70. Voor abonnees, die ons een machtiging hebben verstrekt tot periodieke afschrijving van hun postgiro-rekening, nemen wij gaarne aan dat zij deze toestem ming ook voor de nieuwe prijs verlenen. Abonnees, die hun betaling rechtstreeks met een automati sche opdracht aan de giro-dienst, of aan een bankinstelling heb ben geregeld, verzoeken wij aan deze instellingen opdracht te geven voor toezending van het nieuwe bedrag. de Directie. ADVERTENTIE UW SLAGER waar alle vleeswaren eigen fabrikaat zijn zoals: Paté, Ardenner ham, Hausmacher, div. Salami's, gebr. kalfsfricandeau, gekookte kalfslever. UW POELIER voor WILDE EENDEN verse braadstukken, p. 150 gr. 2,25 gegrilde kuikens, per stuk 2,95 kippelevers, 250 gram 1.29 DOEZASTRAAT 41—39 - TEL. 21415 Johnson doel beroep op Russen Van alle kanten is in de wereld gisteren de gewapende interventie in Tsjeeho-Slowakije met woord en daad veroordeeld. In bijna elke be langrijke Westerse stad werd tegen de overval geprotesteerd waarbij vooral veel Russische gebouwen het moesten ontgelden. President Johnson maakte zich tot tolk van de hele vrije wereld door een beroep op de Sowjet-Unie en de andere overvallers te doen hun strijdkrachten terug te trekken. Johnson zei na een bijeenkomst van de nationale Amerikaanse veiligheids raad dat de „invasie het geweten van de wereld heeft geschokt". Hij wees de motivering van de Sowjet-Unie van de hand en voegde daar aan toe dat Tsjecho-Slowakije door geen enkele andere agressie van buitenaf werd bedreigd. Volgens de Britse minister van Buitenlandse Zaken Stewart hebben de Russen tevergeefs getracht in de Verenigde Naties de steun te krijgen van de Afro-Aziatische landen voor hun optreden in Tsjecho-Slowakije. DEN HAAG (GPD) Poli tiek Den Haag houdt zich thans, nogal bezig met de vraag, hoe het mogelijk is, dat de Neder landse regering, evenals die van de meeste andere NAVO-ianden, zo laat van de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije op de hoogte is gekomen. Premier De Jong hoorde het nieuws gisternacht om half vier iiH de mond van de Russische ambassadeur in Den Haag, hoe wel de eerste nieuwsberichten, verzonden via openbare tele foon- en telexlijnen reeds om kwart over twee in Nederland waren. De premier zelf' infor meerde kort na het bezoek van de Russische ambassadeur, mi nister Luns. Hoewel de verbin dingen met de Tsjechische hoofdstad op dat moment nog steeds intact waren, had de Ne derlandse verlegenwoordiging in Praag op dat moment nog niets van zich laten horen. Merkwaardig Vs ook, dat de militaire inlichtingendiensten blijkbaar van niets wisten of althans niets hebben gemeld. Het feit. dat het bondgenoot schappelijke radarwaarschu- wingsnet in West-Duitsland gis ternacht voortdurend werd ge- PREMIER DE JONG laat geïnformeerd sloord, heeft men aanvankelijk kennelijk nie< als een veront rustend teken opgevat. Een en ander heeft de vraag doen rijzen of het Westelijk waarschuwingsstelsel langs het ijzeren gordijn wel zo deugde lijk is als werd verondersteld en of de waarschuw^gsperiode van eminent belang in geval van een eventuele opmars uit het Oosten dientengevolge wel op de realiteit is gebaseerd. lil die klingen, aldus, Stewart, wordt het Russische ingrijpen gezien, als een afschuwelijke vorm van neo-ko- lonialisme. Het Britse parlement is voor maandag van het zomerreces te ruggeroepen. President De Gaulle hekelt in een verklaring het Russische optreden in Tsjecho-Slowakije. De gewapende in terventie toont volgens de Franse pre sident aan dat de regering van Mos kou zich niet heeft losgemaakt uit de politiek van de blokken, die in Europa is ingevoerd als gevolg van de overeenkomsten van Jalta. Het bestuur van de Südetendeut- sche Landsmannschaft", een West- duitse vluchtelingenorganisatie, sprak van een .smartelijk gebeuren in de oude Heimat", en besloot een in het weekeinde bij de Tsjechoslowaakse grens te houden congres te beperken tot .kerkelijke plechtigheden". De uiterst reohtse „National-Democra tische Partei Deutschlands" stelde de Westduitse regering medeverant woordelijk voor de invasie. Het „ent housiaste gejubel van Westduitse Praagbezoekers" zou de Sowjets een lange reeks voorwendsels hebben ver schaft. De Griekse legereenheden die aan de noordelijke grens van het land zijn gelegerd, zijn in staat van alarm gebracht met het oog op de gebeurte nissen in Tsjecho-Slowakije. Dit is van welingelichte zijde in Athene vernomen. Vervolg op pagina 15 PRAAG iAPi Sowjetrussische en andere Oosteuropese tanks blok keerden heden omstreeks het mid daguur nog steeds verscheidene stra ten in het centrum van Praag. Ver scheidene wegen Zijn beschadigd door de rupsbanden en het Nationale Museum vertoont sporen van vuur van kleine wapens. Tsjechen deelden pamfletten uit aan de Russische soldaten bij wie erop wordt aangedrongen naar huis te gaan, doch de stemming was kal mer dan woensdag. De meeste auto's van Tsjechen zijn versierd met de nationale vlag. Voor voedselwinkels staan lange rijen. Verscheidene winkels waren voor het middaguur evenwel nog niet geopend. Arbeiders van de Wilhelm Pieck- brieken in Praag hebben gedreigd het werk te zullen neerleggen tenzij de Russische troepen Tsjecho-Slowakije verlaten, zo heeft radio-Praag bekend gemaakt. De radio werd in Belgrado beluisterd. Een vrachtwagenafgeladen met Tsjechoslowaakse -patriotten die met de nationale vlag zwaaien en „Doebtsek y Swoboda" schreeuwen, passeert een Russi sche tank (rechts) in Praag. REEDS 250.000 RUSSEN ALS BEZETTERS PRAAG (DPA) Volgen» ««n schatting van het radiostation „Radio Vrij Praag" zijn er ongeveer 250.000 man vreemde troepen in Tsjecho-Slowakije. Alleen in Praag al zouden meer dan 500 tanks van de vreemde troepen zijn. Sinds vanoch tend komen op de burgerluchthaven van Praag en op het militaire vlieg veld Roezyne vliegtuigen met extra versterkingen voor de bezettings macht aan, aldus de zender. De Britse minister van Buitenland se Zaken Stewart heeft gezegd in lichtingen te hebben ontvangen die er sterk op wijzen dat de invasie troepen in Tsjecho-Slowakije voor het overgrote deel Russische eenhe den zjjn met slechts een handjevol andere militairen. ADVERTENTIE morgen voordeel choc, ananaspuntjes 200 gram van 85 voor M niet duur wel heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van "a 21 Augustus 1868: Bij Koninklijk besluit van den 22sten Juli 1868: no. 43 zijn, op het verzoek van het f bestuur der vereeniging „Nut f en Genoegen" (werklieden- vereenigingalhier, goedge- j keurd de statuten en is zij (1 mitsdien als rechtspersoon i erkend. De Hooge Raad heeft ver- worpen het beroep in cassa- a tie van L. Graus, die door het a hof in Utrecht tot de dood- a stvaf is veroordeeld wegens a het plegen van moord op zij- a ne echtgenoote. f

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1