ezetters kondigen in raag het standrecht af Felle aanval van Moskou op Doebtsek Hervormd Leiderdorp afscheid van hulpprediker nam zijn Leidse scholier (18) koclit voor duizenden aan foto-artikelen Nederland niet in Ronde van Toekomst rustig treffen tussen lussen en burgers in Praag m Stichting voert Noordwijk beheer over r.kscholen Koninklijk zilver voor C. Hulst Rechtvaardiging overval Militaire bijstand verdubbeld Met 14,50 op zijn giro *en leen verlof Nederland [UüRDAÜ 22 AUGUSTUS IM* tEIDSCH DAGBLAD PAGINA Ij ,G (DPA, AFP.GPD) - Volgens t Tsjechoslowaakse radio i* Is in de hoofdstad het stand- ngesteld. De bevelhebber van ttingstroepen heeft behalve de lok ook een verbod op de uit- F»n drukwerk en pamfletten, is een verbod op samenscho- fevaardigd. jenoemde radiostation meld- rts, dat het bij het ministerie zware industrie in Praag: tot islig treffen tussen Russische en en burgers is gekomen, riepen via de radio bloeddo- Het gebouw van „Lidova De- het blad van de Christe- olkspartij, zou in brand zijn in. Vrij- Slowakije maakte be- lat er ook ln Bratislawa ge wordt. Hier zouden tot dus- doden zijn gevallen. De Rus- iden o.a. het gebouw van de nationale raad, een zie- en een kerk op het hoofd- de stad hebben beschoten, sjechoslowaakse regering, in ewone zitting bijeen, heeft [emaakt dat minister van De- lartin Dzoer geaiTesteerd is. et Raadhuisplein in de oude n Praag verzamelden zich te- middag duizenden jongelui in met de oproep van de vak voor een staking van één uur t gebouw van de jeugdbewe- :1 een dode. een krantenbe- lie door Russische militairen oodgeschoten. Via de radio ortdurend aangedrongen op ing van het Raadhuisplein, r anders een groot bloedbad taan. ;russische militairen hielden an om te zien of zij wapens, ische apparaten of „onder documenten" vervoerden, e kanonloop van een Russi- ok sprak de bekende atleet ssische tanks rpletterden ónderen in arlovy Vary Leids ingezetene, de heer ülder, die voor zaken in io-Slowakye vertoefde en it veel moeite in geslaagd land te verlaten, is dn bad (Karlovy Vary) oog- e geweest van een afschu- tafereel. Daar werden idagochtend vier kinderen n meisje van zestien jaar, iet anderen op de straat gaan liggen om Sowjet- :he tanks het verder ry- e beletten, door de stalen verpletterd. Het was duidelijk of de tankcom- ant hen niet tijdig heeft lerkt dan wel zich strikt gehouden aan de opdracht te rijden. Vermoedelijk is latste het geval, want ner- hebben de tankbemannin- ich volgens de waarnemin- lan de heer Mulder ook iets aangetrokken van hinderpaal, in welke vorm Vooral jongeren zijn daar- het slachtoffer geworden |1 de ouderen, die zich nog eweld van de nazi-invasie 18 herinnerden, zich pas- Iroegen, bleek er onder ugd een sterke neiging tot te bestaan, zoals bleek oortdurende demonstraties, dit verzet werd, aangezien liet over machtsmiddelen leschikken, op resolute en geval als het bovenstaan- onmenselijke wijze ge- Samen met enige Ca en is de heer Mulder erin gd in de auto van een lerljjner het grondgebied Tsjecho-Slowakije te ver- Emil Zatopek enige honderden men sen toe. Tot de Russen zei hij: „wy geloven niet dat bommenwerpers en tanks hetzelfde zijn als vriendschap". In enkele voorsteden van de Tsje choslowaakse hoofdstad zjjn vrou wen, die urenlang getracht hadden brood te bemachtigen, met lege han den weggestuurd. Alle toegangswe gen tot Praag worden door tankeen heden beheerst. De straat waar het persbureau Tseteka en enkele grote kranten gevestigd zijn, is door Russische pantservoertuigen afgeslo ten. Door de straten van Praag rijden vrijwel onafgebroken vrachtauto's met arbeiders die met vlaggen zwaaien en „vrijheid" en „soeverei niteit" roepen. Als alles goed gaat zullen de Ne derlandse toeristen, congresgangers en zakenlui, die nog in Praag zijn, de stad morgen kunnen verlaten. Van de Nederlandse ambassade verne men wij namelijk, dat er een kon vooi van auto's is georganiseerd, dat om negen uur morgenochtend zou moeten vertrekken. De bedoeling is dat de ambassadeur persoonlijk het convooi begeleidt. De route is nog niet bekend. In Den Haag DEN HAAG (GPD) Burgemees ter mr. H. A. M. T. Kolfschoten heeft gebruik gemaakt van het recht, waarbij een burgemeester in zeer spoedeisende gevallen zelf en recht streeks militaire bijstand kan vorde ren. Gistermiddag is er contact ge weest met de plaatsvervangend com mandant van de Koninklijke Mare chaussee in Den Haag, en boven de veertig man marechausse, die er al waren sedert de bomaanslagen ko men er nóg veertig man marechaus see in Den Haag aan. De militaire bijstand zal daarmee binnen vieren twintig uur zijn verdubbeld van veer tig tot tachtig man totaal. De mare- chassees zullen worden ingezet bij de bewaking van nu totaal veertien ambassadegebouwen. Tot nu toe werden acht ambassa degebouwen en kantoren bewaakt, maar na de gebeurtenissen in Tsje cho-Slowakije kwamen daar gisteren nog zes gebouwen bij. Bovendien verwacht de politie morgen, overmor gen en zaterdag nieuwe demonstra ties. Alleen voor de bewaking van de gebouwen ztfn per etmaal al tachtig man nodig. De demonstraties eisen ook extra personeel, en dat alles bij elkaar kon het Haagse politiekorps niet aan. MOSKOU (Reuter) Het Krem lin heeft vandaag Alexander Doebt sek ervan beticht de leiding te heb ben over een rechtse, revisionistische minderheidsgroep ln het 11 man ster ke presidium van de Tsjechoslowaak se communistische partij. De groep heeft zich schuldig ge maakt aan „perfide, verraderlijke ac tiviteiten", zo staat in een twee pa gina's grote verklaring, opgenomen in het partyorgaan „Prawda", waarin een verklaring wordt gegeven voor de bezetting van Tsjecho-Slowakye. Doebtsek en consorten worden ervan beschuldigd de overeenkomsten van de conferenties van Tsderna en Bra tislawa te hebben geschonden. In de verklaring wordt gezegd dat zich op de byeenkomsten in Tsierna en Bratislawa een scheuring voltrok in het elf man sterke presidium van de Tsjechoslowaakse party. Een min derheid onder leiding van Doebtsek verkondigde duideiyk rechts opportu nistische opvattingen, maar de meer derheid nam een andere positie in en „sprak van de noodzaak van een be slissende stryd tegen de reactionaire anti-socialistische machten". De rechtse revisionistische elemen ten in de leiding van de communis tische party en de regering van Tsje cho-Slowakye verbraken de in Tsier na en Bratislawa bereikte overeen komst over de verdediging van de po sitie van het socialisme in Tsjecho- Slowakye, over de stryd tegen de an ti-socialistische machten en over de afwijzing van de bondgenoten van het imperialisme. tyd te verliezen en doeltreffend en beslissend op te treden. Daarom be sloten de Sowjet-Unie en de andere socialistische landen het verzoek in te willigen van party- en regerings leiders van Tsjecho-Slowakye om hulp op korte termyn, steun van strijdkrachten inbegrepen. Behalve Doebtsek worden verschei dene andere party- en regeringslei ders van Tsjecho-Slowakye met na me genoemd en aangevallen. Onder hen zyn de leden van het presidium Spatsck en Kriegel, vice-premier Sik die de plannen voor de economische hervormingen in Tsjecho-Slowakye heeft opgesteld, party secretaris Tsi- sar en minister van Buitenlandse Za ken Hajek. Speciaal Hajek en Sik worden beschuldigd van manipulaties met de buitenlandse en economische politiek met het doel die op het Wes ten af te stemmen, beide mannen hadden hun „internationale plicht" om de westeiyke grenzen van Tsje cho-Slowakye te beschermen, ver waarloosd en die grenzen in feite ,open" gelaten. Minister Hajek naar New York FRANKFORT (DPA) De Tsje choslowaakse minister van Buiten landse Zaken Hajek, die tijdens een vakantie m Joego-Slawië door het nieuws van de bezetting van zyn land weid overvallen, is kenneiyk van plan deel te nemen aan het de bat in de Veiligheidsraad over de Russische interventie. In Frankfort werd vanochtend meegedeeld dat voor de minister een plaats was geboekt in het Luft- hansa-vliegtuig, dat om 13 uur van Frankfort naar New York vertrok. LEIDERDORP Velen hebben gisteravond gebruik gemaakt van de gelegenheid afscheid te nemen van de hulpprediker van de hervormde gemeente in Leiderdorp, de heer J. v. d. Hoek en zijn gezin. De belang stelling was zo groot, dat men ge bruik moest maken van de kerk, om dat het jeugdgebouw te klein was. Vooraf had men in een vergade ring van de kerkeraad al afscheid genomen van de heer v. d. Hoek. Als bewys van waardering bood de heer W. v. d. Sluys namens de kerkeraad een schildery aan. In de kerk was er daarna voor de gemeente gelegenheid uitdrukking te geven aan haar dankbaarheid voor het werk van de hulpprediker. De heer S. Flamman, voormalig ouderling van de heer v. d. Hoek, zei TREINVERKEER NORMAAL UTRECHT (ANP) De Neder landse Spoorwegen hebben van hun Westduitse collega's vernomen, dat bet treinverkeer tussen Tsjecho-Slo- waldje en West-Duitsland geen moei- lykheden ondervindt en geheel vol gens de dienstregelingen wordt uit gevoerd. Tsjechen kunnen zonder moeilijkheden naai' hun land terug keren, evenals dat voor toeristen in omgekeerde richting het geval is. De tremen die gisteren uit Tsjecho-Slo wakije in Neurenberg arriveerden, waren onder meer samengesteld uit rijtuigen uit Brno en Pilsen. De rij tuigen van Praag ontbraken. De Ne derlandse Spoorwegen zyn bezig te informeren hoe het treinverkeer uit Boedapest verloopt. dat er by de beroeping geen misstap is begaan, vooral voor het) kring werk en de zieken heeft u veel betekend. Wil zien u met weemoed gaan. Na mens de kringen bood de heer Flam man 2 boekenkasten aan. Tolk van de gemeente was de heer R. v. d. Hoek Bij de bejaarden werd uw werk op prijs gesteld, om dat u ze serieus nam. Namens de ge meente bood de heer v. d. Hoek een yskast aan. De voorzitter van de Prot. Chr. Schoolvereniging, mr. C. J. Zwarts, was dankbaar voor de be langstelling van de heer v. d. Hoek voor het werk van de vereniging. U heeft ons kerkkoor „Hart en Stem" altijd een warm hart toege dragen en mevrouw v. d. Hoek was een trouw lid. aldus de heer H. A. Korswagen. Als ik ooit het gevoel heb gehad, dat er een gemeente is in Leiderdorp, dan zeker r i. aldus de heer J. v. d. Hoek in zyn dfscheidswoord. Ik heb de kracht gekregen het werk te doen en heb zegen mogen zien. Ik heb de boodschap van de Heer proberen uit te dragen, met fouten en gebreken. De gemeente heeft mij genomen zo als ik ben. Op prettige wijze heb ik, aldus de hulpprediker, samengewerkt met de kerkeraad. Ik ben er dankbaar voor, dat men my het vertrouwen schonk om met moeilykheden by mij te ko men. Ik verander wel van gemeente, maar niet van opdrachtgever. De Heer blyft en laten wy toch blij ven doen wat onze hand vindt om te doen in deze zo onrustige wereld. Hierna kreeg men gelegenheid mei een handdruk afscheid te ne men van de familie v. d. Hoek. Hulpprediker v. d. Hoek zal op 1 september zijn intrede doen in Zuid- Zande (Z.). Kennismakingsbijeenkomst in „Hof van Holland" LEIDEN Voor een 18-jari- ge Leidse scholier is de foto grafie een obsessie. Deze beze tenheid heeft hem enkele da- Noodzaak In deze omstandigheden, aldus de verklaring, was het noodzakelijk geen j HAAG (ANP) In verband ontwikkelingen in Tsjecho jje heeft de minister van De- de heer W den Toom, be- tet het militair personeel van Krygsmachtdelen voorlopig akanlieverlof uitsluitend Ln 'nd zal mogen doorbrengen "ilitaii personeel, dat thans kantir in het buitenland ver wordt hiervan niet terugge- aldus de woordvoerder van histerle van Defensie. A. Wempe blijft voorzitter ASC LEIDEN Een van de belangryk- ste besluiten op de jaarvergadering van ASC, die gisteravond werd ge houden, was de herverkiezing van voorzatter A. Wempe. Voor een pe riode van drie jaar blyft hij de prae- ses van de roodzwarten. Bij de bestuursverkiezing deed zich een mutatie voor: de heer C. van Geen neemt de plaats in van de heer A. Broekstra als commissaris voor het materiaal. In de ballotage-com missie kreeg zitting de heer G. R. Janse van Mantgem. Hiy komt in de plaats van het aftredende ere-lid A. Eichhorn, die voor zyn werkzaamhe den gisteravond het gouden insigne van ASC ontving. Tot leden van ver dienste werden benoemd de heren Gaaikema en De Beaufort. Er was voorts, op deze rustige jaar vergadering, veel lof voor het eerste elftal, de elftal-commissie en de trai ner voor de wyze waarop ASC zich uit een vrywel onmogelyke positie toch nog in de KNVB had weten te handhaven. Vertegenwoordiger Raad Euro pa Mr. F. J. Gelderman, laatsteiyk hoofd van de economische afdeling van de ambassade in Londen, is by Koninkiyk Besluit benoemd tot per manent vertegenwoordiger bij de Raad van Europa in Straatburg. on der bepaling, dat hy als zodanig de rang en titel buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur zal voeren. gen geleden in aanraking met de politie gebracht. De jongeman kocht namelijk de duurste foto-apparatuur zonder te kunnen betalen. In een Leidse foto zaak wist de jeugdige Leiden aar tot een bedrag van f2350.aan foto artikelen los te krygen. De knaap, die veel vertrouwen wekte, kreeg van deze winkelier een krediet van twee maanden. Hij betaalde tenslotte met duizend gulden aan contanten, welk bedrag hij met ongedekte kasche ques in het postkantoor had geïnd. Het restant van f1350.zou hij be talen dooi- overschrijving van zijn girorekening, waarop echter niet meer dan f 14.50 stond. Korte tyd daarna stapte de foto maniak een tweede zaak in Leiden binnen, waar hij artikelen kocht tot een bedrag van f2700.Deze ar tikelen betaalde hy door een came ra uit de eerste zaak te verkopen voor duizend gulden. Het resterende bedrag van f1700.zou dan weer via zijn giro worden overgemaakt. De knaap liep tegen de lamp toen hij in een derde zaak voor f 500. aan foto-artikelen wilde kopen. De winkelier kreeg argwaan, omdat hy door een van zyn collega's was ge waarschuwd. De scholier, die door de politie is aangehouden, wordt morgen voor de officier vain justitie in Den Haag geleid. NOORDWIJK In het bestuur van de katholieke scholen ls een be langrijke wijziging gekomen. Tot voor kort voerde het r.-k. kerkbestuur van de parochie „Sint Jeroen" naast haar eigenlyke taak, ook het beheer over haar scholen. j Wegens de voortschrydende specia lisatie heeft het kerkbestuur op 29 maart 1967 een stichting voor haar scholengemeenschap in het leven ge roepen onder de naam „Stichting Ka tholiek Onderwys Noordwyk". Onder de nieuwe stichting ressorteren twee kleuterscholen, twee lagere scholen en een mavo-school, die in totaal door ongeveer 1000 leerlingen worden bezocht en waaraan vyftig onderwys- krachten zyn verbonden. By notariële akte van 31 juli jl. is de officiële bestuursoverdracht een feit geworden. Inmiddels was door het stichtingsbestuur al veel voorbe reidend werk verricht. Gistermiddag belegde het bestuur In hotel-restaurant „Hof van Hol land" een kennismakingsbyeenkomst met de leerkrachten. In zyn openingswoord dankte de ken P. A. van den Bosch, als voor zitter van het kerkbestuur, de hoof den van scholen voor de ondervon den medewerking' en het genoten ver trouwen. Hy sprak de hoop uit, dat het nieuwe bestuur op de medewerking van de leerkrachten zou mogen blij ven rekenen. Vervolgens introduceer de hy het stichtingsbestuur bij de aanwezigen. De voorzitter van de stichting, de heer B. Pley, gaf in zyn toespraak een uiteenzetting over de plannen, o.a. de bouw van een kleuterschool, alsmede het periodiek beleggen van bijeenkomsten met de ouders van de leerlingen teneinde tot een doeltref fende samenwerking te komen. Ver der maakte de heer Pley bekend, dat het stichtingsbestuur voor een goede uitvoering van haar taak is verdeeld in secties, waaronder een voor het kleuteronderwys, het lager- en het mavo-onderwys. De leden van deze Turk zwaar gewond ZWEMBAD IN bij slippartij NIEUW-VENNEP secties zullen in nauw contact met de schoolhoofden en de ouders de voorkomende zaken voorbereiden en behartigen. Maandelyks zullen zy van hun werkzaamheden in de be stuursvergaderingen verslag uitbren gen. De heer Neefjes, hoofd van de r.-k. mavo-school aan de Van Panhuys- straat besloot namens de leerkrach ten met een dankwoord. Op enkeleW-Indische eilanden moeh de vader van een baby zich snij- wonden toebrengen en die wassen met zouh Bij sommige stam men in Gabon moet niet de moe dermaar de vader .d. baby naar bed In N.-Birma moet de jonge vader een hanger kuur doen. v Bij enkele indianen stammen in Paraguay mag de vader zich na Bij stammen inAfrika moet de vader bjjde geboorte van 2ijn de geboorte van de baby hardop huilen hjtojM^agöuiie^assen^r^ammererv OEGSTGEEST De heer C. Hulst ls vanochtend in aanwezigheid van ®yn echtgenote, dochter en schoon zoon gehuldigd in het gemeentehuis. Burgemeester jhr. T. A. J. van Ejj- slnga speldde de heer Hulst de zil veren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op wegens zijn veertigjarig dienstverband bij de veiling Hobaho in Lisse. De burgervader memoreerde dat de jubilaris „het slachtoffer van de ze ochtend", zoals hy hem noemde vanaf de beginperiode by de veiling heeft gewerkt, hy heeft de groei van het bedrijf meegemaakt. De heer Hulst was met het administratieve gedeelte belast, in het byzonder met het incasseren van de gelden. Daar voor. aldus de burgemeester, heb je eigenlyk een schaap met vyf poten nodig: Iemand die niet alleen zeer zakelyk is maar bovendien ook nog op een tactische manier moet kun nen optreden. Ook herinnerde jhr. Van Eysin- ga nog aan de sportieve prestaties van de jubilaris, die niet alleen ja renlang in A.S.C. heeft gespeeld, maar tevens 15 jaar bestuurslid van deze voetbalvereniging is geweest. By het neerleggen van de bestuursfunctie werd de heer Hulst benoemd tot ere lid. Nadat hy ook nog mevr. Hulst in de hulde had betrokken speldde de burgemeester de heer Hulst de zilveren medaille op. Hierna werd het woord gevoerd door de heer A. Th. M. Zwetsloot, oud-directeur van Hobaho. Hij roem de de jubilaris om zyn werk maar tevens om zyn menselyke eigen schappen. Na een korte toespraak bood hy hem een draagmedaille aan. De procuratiehouder, de heer F. Sassen bracht tot slot de gelukwensen namens het gehele personeel over. Voorts waren by deze huldiging nog aanwezig de heren J. Zwetsloot en C. Plug, directeuren van Hobaho. Op de foto: burgemeester jhr. T. A. J. van Eysinga speldt de heer Hulst de eremedaille op. (Foto L.D./Holvast) NIEUWKOOP Door nog onbe kende oorzaak slipte gisterochtend torn half zes een 29-jarige Turkse castarbeider, woonachtig in Woerden •net zyn auto op de Noordenseweg. De auto reed twee elektriciteitspa llen omver en vernielde voorts een (afrastering van een weiland. De Turk, die oh de botsing onder meer een schedelbasisfractiur, een (gebroken been een ingedrukte borst kas opliep, werd in zorgwekkende •toestand naar het A.Z. in Leiden overgebracht. Voor zyn leven wordt •gevreesd. De auto werd totaal ver- mield. Marktkerkdienst iu teken van Tsjecho-Slowakije VOORSCHOTEN De Raad van Samenwerkende Kerken van Voor schoten heeft besloten, na overleg met de commissie die de korte marktdlensten op vrij dagavonden in de Dorpskerk organiseert, in de dienst van morgenavond in getuigenis en gebed bezig te zyn met de situatie in Tsjecho-Slowakye. De dienst begint om kwart voor acht. IN 1970 OPEN NIEUW-VENNEP Nieuw-Ven- nep zal in 1969 niet in eigen zwem bad kunnen zwemen. Dit kwam dui delijk vast te staan tydens een be spreking tussen het gemeentebesuut en het actiecomité zwembad Nieuw- Vennep. De gemeente ziet geen kans om voor de zomer 1969 het zwembad te kunnen openen. Er staan 24 Owerk- dagen voor en er moet rekening wor den gehouden met eventuele vertra gingen. Niettemin werd toegezegd, dat voor 31 december de aanbeste ding zal plaatsvinden, zodat de Nieuw-Vennepers er in ieder geval van verzekerd kunnen zyn in 1970 wel te kunnen zwemmen. De ver- moedelyke openingsdatum is 1 mei 1970. Op de kruising Dwarsstraat— Baljuwstraat^-Lytweg, in Katwijk aan Zee vond gistermiddag even voor half zes een aanrijding plaats, waar bij twee auto's behoorlyke schade opliepen. De botsing zou ontstaan zijn, doordat een 48-jarige Rotter dammer geen voorrang verleende aan een 51-jarige Katwykse auto mobilist. DEN BOSCH (GPD) Er zullen geen Nederlandse wielrenners deel nemen aan de Ronde van de Toe komst, die van 13 tot 22 september in Frankryk zal worden gehouden. De sportcommissie van de KNWU heeft dit besluit genomen om de jaar- ïykse nationale clubkampioenschap pen, die ditmaal op 18 september in Dronten in de Flevopolder worden gehouden, niet te devalueren. De heer W. van Steenbergen van de sportcommissie vertelde ons: „Dat kunnen we de clubs niet aandoen, die het hele jaar naar deze club- kampioenschappen toeleven. We zou den dan met verzwakte ploegen moe ten uitkomen. We hebben om dezelf de reden afgezegd voor de Ronde van Bulgarye en de Ronde rondom Berlyn". Het afzeggen voor de Ronde van de Toekomst had volgens de heer van Steenbergen weinig te maken met de voorbereidingen voor Mexico. X te L Ingezonden stukken, waarvan de inzender ons niet bekend is, komen niet voor plaatsing in aan merking.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13