Pauselijke reis is uiterst belangrijk Fraaie expositie vai beelden in Oegstgees 4 iglo vispanees, ar de afwisseling, voor de afwisseling nu extra voordelig! Magistraal Drum band- Festival in Lisse mi Voor de afwisseling Paus naar Bogota Werkgroep G.O.S. over de apartheid W ereld tracht met belangstelling het bezoek aan Bogota af CENTRUM VAN KLANK EN KLEUR: DODELIJKE VAL VAN TWEE MAN STAATSGREEP IN BOLIVIA VERIJDELD Theodorakis opnieuw in arrest Diefstal kostbare schilderijen Italiaanse fresci naar Amsterda PAGINA 10 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 22 AUGUST ADVERTENTIE ROME (AFP/Reuter) Paus Paulus is hedenochtend half vijf met de witte Boeing 707 „El Dorado" van de luchtvaartmaatschappij „Aviance" van Rome's luchthaven Fiumicino naar Bogota vertrokken voor een bexoek van drie dagen aan Latijns-Amerika. Het straalvliegtuig waarin voorts het pauselijke gevolg en vijfenvijftig journalisten meerei zen, vertrok ruim een half uur te laat. ROME (GPD) De eerste redevoering, die gehouden werd door kardinaal Lercaro duidt reeds aan in welke richting het bezoek van de Paus aan Bogota zich zal bewegen. Alvorens Rome te verlaten had kardinaal Lercaro een langdurige bespre king met de Paus om, zoals de kardinaal het uitdrukte, het eens te worden over wat we gaan doen. De kardinaal had ook te kennen gegeven, dat hij een uitzending van een legaat naar het Eucharistische Congres alleen aanvaarden kon wanneer hij daar kon zeggen wat hij meende, dat gezegd moest worden en dat heeft hij dan kennelijk ook reeds gedaan. die misschien nuttig waren in ande- Wat het bezoek van de paus zelf betreft: het levert natuurlijk de gro te moeilijkheid, dat de paus in zeke re zin een dubbele persoonlijkheid Is en daarbij zinspelen wjj niet zo zeer op het onloochenbare feit dat hij te gelijkertijd de opvolger is, zowel van Pius XII, maar ook van Johan nes XXIII. Wij zien die dubbele persoonlijk heid vooral daarin, dat hij als paus en hoofd der Rooms-Katholieke Kerk. de dringende noden van een godsvolk, dus van alle leden der christelijke gemeenschap, ter harte moet nemen en dat hij als hoofd van een staat, als vertegenwoordi ger van de Heilige Stoel, diploma tieke betrekkingen onderhoudt met de verschillende naties. In zekere zin is ook nu nog, dat weinige, dat er over blijft van de wereldlijke macht der kerk een hinderpaal voor het geestelijke werk van de paus. Hij moet gevoeligheden van regerin gen en heersers ontzien. Ar -men Maar, dat hij wel degelijk voorne mens is bij zijn bezoek de nadruk te leggen op de taak van de kerk te genover de armen blijkt onder ande re uit de woorden, die hij op 14 juli heeft gezegd: „De menselijke noden moeten bij de christenen de naasten liefde aanwakkeren. Verre van ons te doen overreden om een vlucht in het egoïsme als een oplossing te zien, moeten de behoeften van onze broeders ons de moed verlenen om datgene te proberen wat de mate der menselijke rede te boven gaat en buiten de gewone mogelijkheden houdt. Dat is de gedachte, die ons zal bezielen bij ons aanstaande be zoek aan Zuid-Amerika." Natuurlijk zullen de staatshoofden en politici en ook een groot deel van de bisschoppen hun best doen om de paus ertoe te bewegen zich te be perken tot religieuze zaken. Onge veer zoals hij dat heeft gedaan bij zijn bezoek aan Fatima. Maar, er zijn ook heel wat Zuidamerikaanse geestelijken, die van hem een be schrijvend woord verwachten. Ook deze geestelijken hebben de laatste dagen verzoekschriften aan de paus gezonden, door tussenkomst van kardinaal Lercaro. die bekend staat als de meest vooruitstrevende van alle Italiaanse kardinalen. In die documenten wordt er steeds op aangedrongen, dat hij zal spreken als geestelijke en niet als staats hoofd en tevens zijn mening zal zeg gen over de onhoudbare toestanden in verschillende van die Zuidameri kaanse republieken, vooral juist in Columbia. Niet voor niets heeft de paus ook enkele dagen geleden de generaal van de Jezuieten, pater Arrupe, ont vangen. Deze generaal van de Je zuieten heeft hem de tekst aangebo- -den van een op zijn verzoek door achttien Jezuïeten-paters opgesteld rapport, dat de naam draagt: char ter van Rio de Janeiro. Daarin leest men onder andere: „Het is zaak dat wij breken met be paalde houdingen. Wij moeten de neiging overwinnen om ons te isole ren en te willen h;ersen. Houdingen Voor Paus Paulus VI vanmor gen vroeg in het vliegtuig stapte, dat hem naar Bogota zou bren gen, hield hij op Rome's luchtha ven, tot de vele honderden, die gekomen waren om af scheid van hem te nemen, en tot reizigers een toespraak, waarin hij zijn grote'verbitterdheid en bezorgd heid over de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije uitsprak. lus VI. Het is hier niet bekend, dat hij door zijn encycliek Humanae De paus hield op het vliegveld voor de vele honderden, die afscheid kwamen nemen en reizigers een toe spraak, waarin hij zijn „diepe bitter heid en grote bezorgdheid" uitsprak ten aanzien van de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. „Wij zouden graag onze reis op dit ogenblik opge ven als wij wisten, dat onze aanwe zigheid en onze activiteit op een of andere wijze zouden kunnen dienen om dei verergering te verhinderen van de rampen, die nu drukken op dit land. dat ons zo dierbaar is en om de rampzalige gevolgen te vermij den, die helaas zijn te voorzien", zien". .Opnieuw schijnt de kracht van wapens te willen beslissen over het lot van een volk, zijn zelfstandigheid en zijn waardigheid", aldus de paus, die opmerkte, dat de vrede ernstig is gekwetst. „God geve dat het niet dodelijk is". Paus Paulus zei voorts diep bedroefd te zijn over de wonden die zijn toegebracht aan de onschend- re tijden, maar die thans onderge- Vitae veel sympathie heeft verloren j baarheid van een volk, aan de goede schikt zijn aan het werk in de kerk, Wij moeten in de kerk en in de maatschappij een houding aanne men van volledige dienstbaarheid en het deel uitwissen van bezitters van de macht, zoals men ons in het ver leden steeds heeft beschouwd." Maar tevens zegt het charter: „een christen dient te vermijden zijn toevlucht te nemen tot geweld dadigheid, behoudens het geval van een onhoudbare en langdurige tira- nie." Het is niet alleen mgr. Helder Camara, de bisschop van Recife, die de overheid in Zuid-Amerika met zorg vervult. In december afge lopen jaar is de politie met geweld binnengedrongen in de woning van de bisschop van Volta Redonda, op zoek naar revolutionair propaganda materiaal. In Guatemala werd een bisschop door rechtse elementen ont voerd. omdat hij niet in zijn preken had aangedrongen op naleving van de sociale encyclieken van de laat ste pausen. De regering van Peru heeft enige tijd geleden bij de Heilige Stoel ge protesteerd. omdat sommige bis schoppen de zijde hadden gekozen van mijnwerkers, die staakten in verband met een loonsverlaging en tevens omdat die bisschoppen had den geprotesteerd tegen het geweld dadige optreden van de politie te gen die arbeiders. De hele reis naar Zuid-Amerika wordt een uiterst belangrijke ge noemd in het pontificaat van Pau- en met des te meer belangstelling j betrekkingen tussen de volkeren en wacht de wereld thans af wat er ge- bovenal aan de hechtheid en de toe- beuren gaat in Bogota. komst van onze beschaving. OEGSTGEEST Op een uit gelezen plekje in Oegstgeest, na melijk op het grasgazon voor de bejaardenwoningen aan de Laan van Alkemade is thans een beel denexpositie te zien van 16 wer ken van leden van de Scheve- ningse „Caroluskring" LISSE Zaterdag a.s. zal te Lisse een nationall Drumband Festival worden gehouden ter ere van het 70-jarig bestaan van de Harmonie „Trou moet Blijcken" aldaar. Niet minder dan 16 complete trompet- en pijperkorpsen zullen aan het concours deelnemen. Reeds nu is besloten, dat voortaan ieder jaar dit evenement in Lisse herhaald zal worden, waarvoor als inzet dan ook „De gouden tulp van Lisse" als wisselprijs beschikbaar wordt gesteld. Bloemen- en vlaggenzee Het concours zal worden gehouden op de parkeerhavens aan de Gracht- weg en Haven. In totaal zullen 525 deelnemers optreden. Het wordt 's morgens ingeluid met een rond- verstrooiing zullen LUNTEREN (ANP) De werk groep „Begeleiding Gereformeerde Oecumenische Synode (GOS) 1968" heeft in een rapport gereageerd op de verschijning van het rapport van de „Commissie race relations". Onder meer zegt de werkgroep hierover: Het meerderheidsrapport opent twee mogelijkheden 1. óf de Zuid-Afrikaanse kranten roepen morgen met grote koppen het nieuws uit. dat dr. J. D. Vorster, broer van de Zuidafrikaanse pre mier, zich op een kerkelijke confe rentie tegen de apartheidspolitiek heeft gekeerd en een verbod op ge mengde huwelijken veroordeelt; 2. óf het ook door dr. Vorster en ds. Botha ondertekende meerder heidsrapport is opnieuw een dubbel zinnig werkstuk, ontworpen om zo wel de GOS-leden, die de apartheids politiek verwerpen als de GOS-leden. die deze politiek verdedigen, de in druk te geven, dat de GOS hun over tuiging gaat vertolken. Wij houden het op het laatste. Dit heeft de GOS namelijk altijd al ge daan en uit het veelvuldige terug grijpen op de uitspraken van Pot- sjefstroom en Grand Rapids blijkt duidelijk, hoezeer de opstellers van dit rapport willen voortgaan in deze lijn. Iedereen kan er desgewenst in lezen wat hij wil. Nergens wordt op de concrete situatie ingegaan. Een duidelijke afwijzing is dit rap port van het door vele classes en ker keraden van de Gereformeerde Ker ken ln Nederland gesteunde „Gra vamen", waarin om een ondubbel zinnige veroordeling van de apart heidspolitiek wordt gevraagd en om herroeping van vroegere uitspraken. Een afwijzing is dit rapport ook van het verzoek van acht gerefor meerde Zuidafrikaners om te komen tot een duidelijke veroordeling van het apartheids-stelsel zelf. Het is een gevaarlijk stuk, dat door de meerderheid van de commissie ter tafel is gebracht, omdat het zoveel meer suggereert dan het in houdt. De ondertekening van het stuk door bijvoorbeeld dr. Vorster maakt het even overtuigend als een pleidooi voor geheelonthouding door een kroegbaas. Het gevaar, dat de Gereformeerde Oecumenische Synode ook na Ne- derland-1968 het enige internationa le kerkelijke lichaam zal blijven, dat de apartheidspolitiek niet heeft ver oordeeld, Ujkt thans vrijwel onaf wendbaar. Laat gereformeerd Neder land achter zijn gedelegeerden staan, die dit werkstuk afwijzen". gang door het dorp van de „CJV Scheveningen", waarna om 12.55 uur de opening van het grote Festival zal plaats hebben en om 1 uur het con cours zal aanvangen. Als juryleden zijn benoemd de he ren B. Groeneveld, korps Rijkspolitie; G. van Strien, instructeur en diri gent van verschillende verenigingen en G. van Rensen van de Amster damse muziekvereniging „Tavenu". De Haven zal omgetoverd worden ln een bloemen- en vlaggenzee, een waardig décor voor deze grootse ma nifestatie. Na afloop van het con cours zullen alle 525 deelnemers ge zamenlijk optreden, hetgeen een uniek schouwspel zal opleveren, waar na de winnende band van het con cours nog een extra uitvoering zal geven. Zaterdagavond om half acht zal het feest aan de Haven worden voort gezet. Dan zal het optreden plaats vinden van ae kapel van de Amster damse muziekvereniging „Tavenu", terwijl een gedeelte van de Haven ge schikt zal worden gemaakt voor danslustige paren die op tonen van I „Tavenu" hun kunnen vinden. Op zaterdag 31 augustus wordt de jubileumviering besloten met een groots slotfeest op en in de Keuken hof, waar een openbare receptie wordt gehouden en trekking van de hoofdprijs (auto) zal plaatsvinden, 's Avonds volgt een grootse taptoe op het Hobaho-terre>n. Griekse gearres- Bij Hoogovens in IJmuiden zijn gisteren de 42-jarige H. S. Somers en de 23-jarige B J. Tavenier, bei den uit Amsterdam en werkzaam bij de firma Robertson, door een onge val om het leven gekomen. Zij wa ren in de in aanbouw zijnde tweede oxystaalfabriek bezig met voorberei dende werkzaamheden voor het hij sen van grote wandplaten. Daar toe stonden ze in de giefchal in een werkbak op 25 meter hoogte. Door OBERAMMERGAU (AP) Georg tot nu toe onopgehelderde oorzaak i Johann Lang, de vroegere directeur zijn beiden uit do bak naar beneden van de Oberammergause Passiespe- gesbort. Collega's zagen de mannen j len, is gisteren op 78-jarige leeftijd vallen. De slachtoffers, beiden on- in Oberammergau overleden. Lang gehuwd, waren op slag dood, l is geruime tijd ziek geweest. LA PAZ (Reuter) De regering van de Boliviaanse president Bar- rientos heeft vandaag een staats greep verijdeld die vanochtend vroeg had moeten worden uitgevoerd. In de hoofdstad La Paz was het rustig, ofschoon veel arrestaties wer den gemeld. De coup zou zijn geleid door generaal Sempertegui, onlangs ontslagen als chef van de legerstaf. Op bevel van de regering zijn de uni versiteiten in het gehele land geslo ten. ATHENE (AP) De componist Theodorakis is teerd en gedeporteerd naar een af gelegen dorpje. Dit is in zeer welin gelichte kringen in Athene verno men. De 43-jarige linksgezinde compo nist bevond zich in zijn zomerverblijf ln Vrahati bij Corinthe, waar hem al huisarrest was opgelegd. Er is geen reden voor de arrestatie opgegeven. Hiermee is een gelukkig initia tief van de gemeenteraad, welke voor deze expositie een subsidie van f,2000 voteerde, in vervulling gegaan. De tentoonstelling is reeds in diverse andere plaatsen o.a. Katwijk en Voorschoten te zien geweest. Er zijn beelden van Agnes Berck, Maart van der Burgh, Ine ke van Dijk, Marian Gobius, Ad Agnes Berck: „Sfi (Foto LD/H van Moorsel, Gerard Pim van Moorsel, Erna en Minke Roorda. Zij maken in deze fraa geving een uitstekende Hier is sprake van een hardwerkende, creatieve tiek waardevolle kunsten De beelden zijn tot 4 te bezichtigen. Lang overleden BRADFORD (Pennsylvania) (AP) - Uit het landhuis van de kunstver zamelaar T. Edward Hanley, hebben inbrekers gisterochtend 16 kunstvoor- voorwerpen gestolen met een ge schatte waarde van 1.394.000 dollar. Onder de werken waren een Picas so uit 1901, geheten Moulin Rouge, met een waarde van naar schatting een half miljoen dollar en een aqua rel van Cézanne met een geschatte waarde van 450.000 dollar. Verder werden werken ontvreemd van Renoir, Boucher, Latour, Rodin, Degas, Goya en Modigliani. Pim van Moorsel: „Voi (Foto LD/Hol FLORENCE (AP) Zestig co's die de rampzalige overstn gen van november 1966 in Flo hebben overleefd zullen een tó van zes maanden gaan make wijze van dank voor de geboden bij het herstel van de kunstw De fresco's zullen eerst te zier in het Metropolitan Museum in New York en vervolgens in sterdam en Londen. Het is nof bekend wanneer de collectie rence zal vertrekken. De kostbare kunstwerken van de muren van 50 kerken ali men. De fresco's zullen in watti vuurdichte kisten verstuurd fö 1,99 Ja, eennegenennegentig kosten ze nu, die vier grote stukken zeeverse kabeljauw met dat krokante paneer- laagje, volgens een nieuw recept. Van Iglo! En dat wil zeggen: géén graatjes, géén baklucht, zó klaar en niet te geloven zo lekker. (En diepvries, dus op z'n best bewaard.) Profiteer ervan! Voorde afwisseling.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 10