IJjagos toch akkoord met luchtbrug? UK 68 vertrok uit Katwijk naar Urk Bomalarm Schiphol „Door deze agressie is onrust in de wereld verhoogd Opening clubhuis Velocitas AUTOMOBILIST REED DOOR NA AANRIJDING Dr. C. C. Vlam rector in Oosterwolde Laatste nieuws uit Praag Vraagtekens rondom diefstal van f35.000 CPN TEGEN INMENGING STEEN DOOR RUIT BIJ DE RUSSEN Meisje gewond in Nieu wkoop Met sleepboot van machinefabriek Zwitser n.v. aan Haringkade 3Z€%DEN/LAGOS (Reuter, AP„ I De Nigeriaanse minister i Ufoorlichting Enahoro heeft gis- 4 In Londen een gesprek gehad dke vluchtelingenhulp aan Biafra telcL Britse minister van Gemene- zriken Lord Shepherd. Waarne- j|n Londen hadden na dit ge- rCNg de indruk, dat Nigerië spoedig zou zijn hulpgoederen per idjtj»? naar Biafra te laten gaan. >pt dat er binnen enkele da- •reenstemming over een te route zal zyn. iddels komen uit Nigerië be- dat federale troepen bezig ring om Aba en Owerri, de rijkste Biafraanse steden die let in Nigeriaanse handen zijn, »n. Volgens radio-Biafra heb- ifraanse troepen een tegenof- 3( gelanceerd. Een Biafraanse rder noemde het federale ise offensief geen belangrij- riging voor Aba. e Ethiopische hoofdstad Addis zijn federale Nigeriaanse on- idelaars teruggekeerd met illen die de bezetting van Bia- lelzen. Volgens de Nigeria- iu een bezetting van Biafra t blijven tot enkele eenheden, inse militairen zouden in het anse leger opgenomen wor- Benève hebben experts giste - innen uitgewerkt om op grote [voedsel te vervoeren naar de ederale troepen bezette gebie- et Internationale Rode Kruis wee kustvaarders gecharterd jrvoer van voedsel. De sche- ;n het voedsel dat nu opge- ligt in Lagos overbrengen labar en Enoegoe, Biafraan- tsen die in handen zijn van de nen. De hulpverlening naar zal, zolang beide partijen nog ivereenstemming hebben be- rer een land-corridor alleen lucht plaatsvinden, zo heeft Ie Kruis laten weten. Nigeriaanse geprikkeldheid hulpverlening door de lucht ifra is gisteren nog eens dui- an het licht getreden, igeriaanse minister voor Post- [ano heeft veiligheidsmaatre- ivolen voor radio-uitzendingen Rode Kruis. Volgens Kano W[ .Salt he'[t het Rode Kruis code-berich- „misschien wel ondermijnen- ischappen overbrengen." De es* ir van de Nigeriaanse com- r^n voor havenbelangen Wilson oe:dreigd de concessies voor de van levensmiddelen bestemd hongerende bevolking van in te trekken. Wilson dreigde voerrechten te gaan heffen evensmiddelen omdat het Ro- is de BBC toestemming had voor „Een smadelijke film" Nigeriaanse havens. In de hoofdstad van Gabon ligt 40 ton levensmiddelen en medicamen ten opgeslagen voor vervoer naar Biafra. Vliegtuigen van het Franse Rode Kruis vervoeren deze voorra den naar Biafra. Het is niet bekend of de Nigeriaanse regering met deze vluchten akkoord gaat. Het schijnt echter dat Nigerië onder druk van de Franssprekende Afrikaanse landen deze actie toestaat Nigeriaanse vlieg tuigen hebben gisteren een Biafraan se vliegveld gebombardeerd dat be stemd is voor de hulpacties van het Rode Kruis. Het vliegveld is bescna digd. SCHIPHOL (GPD) Kort voor één uur vanmiddag brak een lichte paniek uit op de vliegbasis Schiphol. In het KLM-toestel, dat om 13.05 uur naar Moskou zou vertrekken met de Moskouse burgemeester Promis- low, die zijn bezoek aan ons land had afgelast, zou een bom zijn ge plaatst. De tip werd gegeven door een anoniem gebleven telefoonstem. Hoewel men de mededeling bij de KLM met enige argwaan opnam, werden toch alle noodzakelijke vei ligheidsmaatregelen genomen. Het vertrek van het toestel is uitgesteld. KLM-functionarissen begonnen on middellijk de vracht van het op star ten staande toestel weer uit te laden en nauwgezet te onderzoeken op ex- plosieven. Ook de compartimenten werden doorzocht. Vermoedelijk zou het vertrek van het KLM-toestel één uur worden uit gesteld. Om ongeveer half één vanmiddag was de burgemeester samen met de Russische ambassadeur Lawrow op Schiphol gearriveerd. Zy werden ont vangen door o.a. een afvaardiging van het gemeentebestuur van Am sterdam en vertegenwoordigers van de luchthaven Schiphol. Beiden wa ren niet bereid de pers te woord te staan. Wel konden er enige foto's ge maakt worden. Het enige, wat er af kon tot slot was'; goodbye". President Tsjaaig Kai-tsjek van Nationalistisch-China (For mosa) met zijn echtgenote op het bordes van een villa in de bergen, waar hij voor een vakantie ver blijft. PREMIER DE JONG: luis terapparaten huis van Mao ln|QKONG (Reuter) Geheime 'rapparaten in de woning en 'eau van de Chinese partijlei- io Tse-toeng hebben de Rus- langrtfke inlichtingen ver- aldus een publikatie van de larde. De bewuste instrumen ten zeer klein en verstopt in otten en rustbanken. Een lid 't Chinese parlement had de (regen gegevens niet alleen ichikking gesteld van Mao's tegenstanders (zoals het loofd Lioe Sjao-tsji en de se- i-generaal van de partij Teng )ing), maar ook doorgegeven Sowjetrussische ambassa- n China, aldus de publikatie. 'en Uyl: elijkgezinilheiil moet vertier orm krijgen" HAAG (ANP) „De ont- solutie die het bestuur van ftn het congres heeft voorge- oept de vraag op of D'66 aan Uitgangspunten vasthoudt. Ik dat D'66 vooral was ont- m de kiezers meer. greep te >p de keus van een kabinet regeringsprogramma. Daar- sam en werking van gelijkge- nodig, een stembusakkoord, a heeft het congres van de zich uitgesproken voor een |ke samenwerking. Er moet ïmeenschappelijk politiek al- ef worden geformuleerd voor &ter- en melkbeleid van het t-De Jong. Dat kan niet wach- de vooravond van de verkie- Zo reageerde fractieleider yl van de PvdA op de ontwerp- tie van het bestuur van D'66, staat dat deze party voorlo- H zal meedoen aan onderhan- over de vorming van een ssieve concentratie, bleek tot dusver in het parle- tussen vooruitstrevende groe- en een grote mate van gelijk heid in een aantal belangrijke tukken. Die gelijkgezindheid verder vorm krijgen. Anders de kiezers straks weer in de k betwijfel of het bestuur van dat voldoende heeft overwo- DEN HAAG (GPD) Na afloop van het spoedberaad van het kabi net legde minister-president De Jong vanmiddag de volgende verklaring af: „De Nederlandse regering heeft met afschuw en grote bezorgdheid kennis genomen van het militaire in grijpen van de Sowjet-Unie en enige andere leden van het Warschau-pact in Tsjecho-Slowakye, dat juist een hoopgevende ontwikkeling door maakte. Door deze agressie is de on rust in de wereld verhoogd en de mogelijkheid van een meer blijvende ontspanning weer verminderd. Het Nederlandse volk. dat een be zetting van het eigen land heeft ge kend, voelt in bijzondere mate mee met het Tsjechoslowaakse volk, dat in dit opzicht al zo veel leed te ver dragen heeft gehad. PRAAG (AFP, Reuter, AP) Vol gens radio-Pilzen heeft de bezetting van Tsjecho-Slowakije tot één uur vanmiddag in Pilzen vijfentwintig doden gekost. Radio Gottwalda meld de dat in de stad Gottwalda 20 Slo waakse scholieren die stenen naar Russen zouden hebben gegooid door de Russische troepen zijn doodge schoten. Bij schietpartijen in Praag zouden tot dusverre twee doden en 25 gewonden zijn gevallen. Nog niet gemuilkorfde Tsjechen in Praag houden vol dat premier Ko- sigin van de Sowjet-Unie en de mi nister van Defensie Gretsjko hun posten niet meer zouden vervullen. Echter nu pas is bekend geworden dat zij niet zyn ontslagen maar om hun ontslag hébben verzocht. Volgens radio-Praag is Tsetmir Tsisar, secretaris van het centrale comité en voorzitter van de nationale raad met zijn secretaris gearresteerd. Een 23-jarige Tsjech is vanmorgen om 9 uur bij Waidhaus de Tsjecho slowaakse grens over gevlucht. De vluchteling werd weliswaar achter volgd, maar de Tsjechoslowaakse grenswachten schoten niet op hem. De regering heeft zich hedenmor gen beraden op de toestand. Overleg is gaande met de landen van het westelyk bondgenootschap over de houding, die daartegenover moet worden aangenomen en de stappen die kunnen worden genomen". De ministerraad die even na elf uur begon eindigde omstreeks kwart voor twee. Het overleg, dat Nederland met de NAVO-partners voert heeft o.a. be trekking op de vraag of de Veilig heidsraad of de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties moet worden ingeschakeld. Alle ministers, die in het buiten land verkeerden, onder wie de mi nister van Defensie, de heer Den Toöm, zyn verzocht naar Nederland terug te keren. De enige uitzonde ring is gemaakt voor de vice-minis- ter-president drs. Bakker, die op het ogenblik een bezoek brengt aan de west. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft tot dusverre contact kunnen houden met de Nederlandse ambassade in Praag. De ambassade deelde mee dat er geen aanwijzingen zijn dat de Nederlandse toeristen in Tsjecho-Slowakye last ondervinden. Borstonderzoek in dorpshuis LEIDERDORP Begin volgende maand zal ln het dorpshuls. Hoofd straat 17. een röntgenologisch borst onderzoek worden gehouden en wel op vrijdag 6 september van 14 tot 16.30 uur en van 19 tot 21.30 uur; maandag 0 september van 9 tot 12.00 uur en van 14 tot 16.30 uur; dinsdag 10 sep tember van 14 tot 16.30 uur en van 19 tot 21.30 uur; woensdag 11 septem ber van 9 tot 12.00 uur en van 14 tot 16.30 uur donderdag 12 september van 9 tot 12.00 uur en van 14 tot 16.30 uur; vrijdag 13 september van 14 tot 16.30 en van 19 tot 21.30 uur. Voor de bewoners van. „De Dillen burg" zal het onderzoek in het bejaar dencentrum plaatsvinden op donder dag, 5 september van 10 tot 12.00 uur. Enkele omwonenden zullen eveneens een oproep voor ,De Dillenburg" ont vangen. Degenen, die zonder vervoermiddel niei ln staat zijn aan het onderzoek deel te nemen en niet zelf voor dit vervoer kunnen zorgdragen, wordt verzocht hiervan uiterlijk op 5 septem ber mededeling te doen aan de ge meentesecretarie. Hoofdstraat 6, opdat voor vervoer kan worden gezorgd. LEIDERDORP Zaterdagmiddag om 2.45 uur zal het nieuwe clubhuis van de kolfbalvereniging „Velocitas" officiëel door de loco-burgemeester van Leiderdorp, de heer C. Meer burg, worden geopend. Om 3.30 uur zal er een demon stratie - korf bal wede tr ij d worden ge speeld tussen Velocitas I en een team van Danaïden uit Ledden. Om 4 uur zal, tijdens de rust, een ge kostumeerde pupilienwedstryd wor den gespeeld. Auto viel van aanhanger NOORDWIJK Door het breken van een trekhaak sloeg gisterochtend op het kruispunt Beeklaan-Herenweg een door een trekker voortbewogen aanhangwagen over de kop. Een op de wagen vervoerde personenauto, die by een aanrijding schade had op gelopen, viel van de aanhanger en werd daarbij zodanig vernield, dat deze op slag rijp was voor de schroothoop. Het pand Geversstraat 37 ln Oegstgeest de prof. dr. Leo Kanner- school" is niet, zoals wij bij de naam geving van de school berichtten, voor f 350.000. maar voor f 171.000 aange kocht door „Curlum". ROTTERDAM (GPD) De inter nationale politie-organisatie (Inter pol) heeft uit Rotterdam de signa lementen gekregen van een 48-jarige Spanjaard en zijn 19-jarige dochter, die maandagavond m het hoofdkan toor van politie aangifte deden van diefstal van een handtasje met een bedrag van f 35.000.aan merendeels Zwitsers geld. Het tweetal wist via een open raam te ontkomen aan arrestatie wegens diefstal ten nadele van hun Rotterdamse gastheer. Het Spaanse span had dc Rorterdammer tijdens vakantie in Italië ontmoet en lo geerde nu in zijn huis aan de Gij- sinkstraat. Toen hun gastheer giste ren onverwacht binnenkwam, trof hij zijn gast aan met, zijn filmprojectcr in zijn handen. De Rotterdammer kreeg argwaan en sloot de deur af, maar toen hij de politie belde, vluchtten vader en dochter via een raam. met achterlating van een weekendtas, waarin men later de filmcamera van de gastvrije Rotter dammer terug vond. DEN HAAG (ANP) Het be stuur van de Communistische Partij Nederland heeft zich in een verkla ring. die vanavond in „De Waar heid" wordt gepubliceerd, uitgespro ken tegen elke inmenging in Tsje- cbo-Slowakije. Voor het binnentrekken van de troepen van vyf landen van het Pact van Warschau ln Tsjecho-Slo wakye bestaat geen enkele recht vaardiging. Inmenging schaadt bo vendien de strijd tegen het Ameri kaanse imperialisme, aldus de C.P.N. Met dit voorvai in het achter hoofd hecht de Rotterdamse politie nog maar weinig geloof aan het ver haal van het verdwenen kapitaal De Spanjaard verteld.1 gisteravond bij aangifte bij de politie, dat hy het bedrag, de illegaal in Zwitserland gewisselde opbrengst van zijn nacht club, zonder dat zyn dochter het wist, in haar slangenleren tasje had gestopt. In tranen bevestigde de dochter later het verhaal, toen zij op verzoek van de politie da aan gifte kwam herhaien. Gisteren zou dit tweetal opnieuw voor het verdwenen tasje naar het hoofdbureau komen, maar de vader telefoneerde dat -iet wat later zou worden. Interpol probeert het tweetal nu aan deze bolofte «e houden. DEN HAAG (GPD) Aan de kanselarij van de Russische ambas sade aan de Sweelinckstraat 35 in Den Haag is vanmorgen om kwart voor twaalf een baksteen door een ruit gegooid. Een uur later verhin derde de politie een poging de ruiten in te gooien van het ambassadege bouw aan de Andries Bickerweg 2. Een agent overmeesterde een 41- jarige ambtenaar, die al drie stenen had gegooid, maar had gemist. De man werd naar het hoofdbureau van politie gebracht. De ruit van 100 bij 160 centimeter aan de Sweelinck straat ging wel aan scherven. De politie pakte de vermoedelijke dader, een 21-jarige student uit Voorbui g. Ook hij werd voor verhoor naar het hoofdbureau gebracht. NIEUWKOOP Omstreeks negen uur gisteravond reed een automobi list met een onverlichte auto in de Dorpsstraat ter hoogte van de Teun- tjes brug een op haar fiets rijdend 17-jarig meisje, inwoonster van Noorden, aan. Het meisje werd door deze aanryding zodanig gewond, dat zy, nadat dr. Bremer eerste hulp had verleend, naar een Woerdens Ziekenhuis moest worden overge bracht. De automobilist reed door en na eerst een passagier in het dorp te hebben afgezet vervolgde hy zyn weg door het Zuideinde. Van de uitge stapte passagier hoorden ooggetui gen van het ongeluk dat de. bestuur der in Nieuwkoop oost woont. Deze was intussen via een omweg door het Zuideinde en de provinciale weg naar zyn woning teruggekeerd. Daar maakte de politie proces-verbaal op. KATWIJK AAN ZEE (Eigen be richtgeving) De UK 68 „De Jonge Johannes" heeft vanmorgen de af- bouwwerf van Machinefabriek en Constructiebedrijf Zwitser N.V. aan de Haringkade in Katwijk aan Zee OOSTERWOLDE/OEGSTGEEST (GPD) Dr. C. C. Vlam, sinds 1956 conrector van het Oegstgeester Rijn lands Lyceum, zal morgenochtend om tien uur officieel worden geïnstal leerd tot rector van de thatheneum- mavo-scholengemeenschap (voorheen rijks hbs) in Oosterwolde, in de ge meente Ooststellingwerf. Dr. Vlam werd op 8 januari in Hoorn geboren. Daar slaagde hij voor het examen middelbare school. Om wis- en natuurkunde te studeren, verwisselde hij De Streek van het Westfriese platteland voor Utrecht. Aan de Ryksuinversiteit in deze stad legde hy zich tevens toe op musico logie. Na de oorlog trad de heer Vlam als fysicus in dienst van de N.V. Kema in Arnhem, waar hij lange tijd werkzaam was onder dr. H. Brink man, thans fysisch hoogleraar in Groningen. In Groningen promo veerde de heer Vlam. In 1949 vertrok de heer Vlam naar Leiden, waar hy te maken kreeg met laboratoriumwerk en bovendien een docentschap aanvaardde aan de op ticiensdagschool. In deze laatste functie kreeg hij grote belangstelling voor het onderwijs, hetgeen er toe leidde, dat hij in 1956 conrector werd van het Rijnlands Lyceum. Eén van zyn beweegredenen om naar Friesland te gaan vormde het feit, dat de heer Vlam na jaren tweede man te zijn geweest, graag eerste man van een school wilde zyn. Voorts vond hy de verstedelijking in het westen van het land niet aan trekkelijk voor het woonklimaat. Eén van de geliefdste hobby's van dr Vlam is de muziek. Op dit ge bied heeft hij talrijke functies ver vuld: vice-voorzitter van de Leidse muziekschool, lid van de Adviescom missie voor Culturele Zaken in Lei den, voorzitter van de Maatschappij voor Toonkunst. Tevens is hij lid van de Commissie voor de Volkszang. De heer Vlam is organisator geweest van talrijke schoolconcerten. I verlaten en is op weg naar de thuis haven Urk, van waaruit het schip waarschijnlijk volgende week reeds ter visvangst zal uitvaren. De kotter werd door een sleepboot van Kat wijk door de Oude Rijn gesleept. Machinefabriek en Constructiebe drijf Zwitser n.v. ontving de op dracht tot de bouw van Rederij K. Romkes en Zonen uit Urk. De bouw van het casco werd door het Kat- wijkse bedrijf uitbesteed aan de fir ma S. Seymonsbergen in Amsterdam. De UK 68 is de eerste Urker kot ter, die door Zwitser n.v. werd uit gerust met een 220/380 volt elektri sche installatie met 2-42 pk Ford- hulpmotoren. De hoofdmotor is een 660 pk Stork scheepsdieselmotor met 700 omwentelingen per minuut. De afmetingen van de kotter zijn: 28,56 meter lag, 6,42 meter breed en 3,10 meter hol. De bruto inhoud is 120,60 registerton. De fraaie aanwinst voor de Urker vloot is verder onder andere voorzien van een mangaanbronzen schroef met straalbuis geleverd door Van Voorden en Hodi, een pneumatische Luyt-winch, een Brussellehandhy- draulische stuurmachine, een Freon 12 koelinstallatie van de firma Stal, twee Bombard-dunghy's, een cen trale verwarmingsinstalaltie alu minium opbouw, sanitaire voorzie ningen enz. Als navigatie-apparatuur werd aan boord geplaatst een radio- zend- en ontvanginrichting. een ra darinstallatie, een echolood, een rich tingzoeker en een automatische pi loot. De UK 68 ,JDe Jonge Johan nes" is zojuist de Hoornesbrug ge passeerd. Foto LD /Jaap van Duyn, Katwijk aan Zee UK 171 By Machinefabriek en Construe- tiebedryf Zwitser n.v. in Katwyk aan Zee is het casco van de UK 171 ter verdere afbouw gearriveerd. Het casco werd gebouwd bij Scheepswerf Ton Bodewes in Franeker, het is 28.20 meter lang en de in te bouwen hoofdmotor is een 540 pk Kromhout motor. Deze motorviskotter zal omstreeks oktober a.s. naar zee gaan voor Re derij Gebr. Romkes uit Urk. Auto in lirand NOORDWIJK Surveillerend op de Rembrandtweg zag een hoofdagent van de Noordwykse politie, dat vlam men uit de motorkap van een per sonenauto sloegen. Nadat de wagen tot stilstand was gebracht, wist hy samen met de bestuurder het vuur met een deken te doven. Een snel- blusser van een passerende automo bilist deed de rest. Kortsluiting was de oorzaak van de autobrand. 196KSDAQ 21 AUGUSTUS 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9