Gershwins Porgy and Bess ademt beklemmende sfeer Concertuitvoering met Residentie-orkerst Laotiaanse generaal: aanvoer rode troepen is nog onverminderd LEKKER BROOD dusselbloem Onderzoek Siamese tweeling Orgelconcert Klaas Bolt in Pieterskerk fsiÊ"' ff" .ui', Programma zonder ambitieuze opzet Zaterdag in Houtrusthal: Concert ie Katwijk: Jan v. Weelclen-Rie Grims KNMI} en NVM Fusieplannen bij middenstand LL1D6CH DAGBLAD 'vVoLixojjAG 21 AüUuo DEN HAAG (GPD) Voor de Gershwin-liefhebbers is zoals gemeld goed nieuws. Zaterdag 24 augustus wordt in de Houtrusthal een concertuitvoering gegeven van Gershwins negeropera „Porgy and Bess", waaraan medewerken het Resi dentie-Orkest, het koor „Arti Vocali" uit Antwerpen en de Amerikaanse solisten Grace de la Cruz, Debria Brown, William Dupree, William Shores en William Pearson. Dirigent is Hen drik Rycken. Een concertuitvoering van dit kleurige en beweeglijke theaterstuk is natuurlijk niet ideaal, maar wanneer men bedenkt, dat de laatste toneelpresentatie in ons land zo'n 15 jaar geleden plaats had in dertijd wijdden wij aan de opvoering een uitvoerige beschouwing, kunstredactie L.D en er in de verste verte niet aan een herhaling valt te denken, wordt zo'n vertolkiTigswijze toch bijzonder ivelkom. De uit Russische ouders geboren Amerikaan George Gershwin, de man die een brug heeft geslagen tussen de jazzmuziek en de symfo nische muziek liep al op jeugdige leeftijd met het plan rond een ope ra te schrijven. Zijn omstandighe den waren in het begin verre van stimulerend. De jonge componist moest met pianospelen en arrange ren trachten zijn kost te verdienen, want niemand vond zijn songs de moeite van het uitgeven waard. Irving Berlin en Jerome Kern wa ren de ongekroonde koningen van Tin-Pon-Alley, de buurt waar de uit gevers van de amusementsmuziek hun lucratieve zaken hadden. Pas toen de zanger Al Jolson zich voor de jonge musicus ging interesseren en zijn liederen begon te zingen, keerde het getij en kwam ook voor Gershwin de zo vurig verlangde er kenning. De eerste tophit was „Swannee." In 1923 volgde de eerste opera, een vijfminutenopera, getiteld „135th street." Het werk was zo somber, accentueerde zo pijnlijk de demoraliserende armoede van de negers, dat het een slechte ont vangst kreeg. De „Rhapsody in blue" en het pianoconcert, die hier na kwamen, hadden meer succes. De jonge Berlijnse beeldhou wer Gerhard Rommel werkt aan een monument ter herdenking van Anne Frank, in wie alle anti fascisten geëerd worden. Het monument zal icorden ge plaatst op het binnenplein van de Anne Frankschool in Tessin, departement Rostock, van de DDR, t.g.v. de 20ste verjaardag van de republiek. Spectaculair De opera als kunstvorm Het Gershwin niet los. Toen hij eenmaal kennis gemaakt had met de novelle „Porgy" van de schrijver Heyward, waarvan later een toneelversie ge maakt werd, namen zijn plannen steeds vastere vorm aan. De tekst had alle elementen in zich voor een spectaculaire negeropera van grote omvang. Om de negerbevolking be ter te leren kennen vestigde hij zich te zamen met Heyward op Folly Island en mengde zich onder de meest primitieve negergroep. In het najaar van 1934 was de partituur gereed. De bekende diri gent Alexander Smallens bood aan de première te leiden. In Harlem werden de negersolisten gezocht. De waardering voor dit bruisende volksstuk kwam niet spontaan. Dit was enigszins verwonderlijk, omdat Gershwin in die tijd reeds een zeer populair en ook in professionele kringen algemeen erkend toondich ter was. Toen hij enige jaren daar voor Maurice Ravel gevraagd had om hem compositielessen te geven, antwoordde deze: „Waarom wilt u een Ravel van de tweede rang wor den, terwyl u toch een Gershwin van de eerste rang bent? Ga uw eigen weg, u heeft geen leraar no dig." Opwindend Zelf zei hij: „Ik vind deze Porgy- muziek zo mooi en zo opwindend, dat ik eigenlijk niet kan geloven, dat ik ze zelf geschreven heb." Heel snel wijzigde zich de openbare me ning en werd deze „Porgy and Bess" beschouwd als één van de meest ge slaagde volksopera's. „Porgy and Bess" is geen gecivi- liceerd theaterwerk, het is een stuk, waarin de mentaliteit van de Ame rikaanse negerbevolking op nu eens schokkend brutale, dan weer kinder lijk ontroerende wijze tot uitdruk king komt. Geïnspireerde songs als „Summertime," „Oh I got plenty o'nuttin," „Bess, you is my woman now" vormen de pijlers, waarop de muziek rust. De wisselwerking tus sen symfonische klankformaties en jazzeffecten die men in vele andere composities van Gershwin aantreft, beheerst ook deze spektakelopera. De instrumentatie is druk, la waaiig, oorverdovend zelfs op zeke re momenten, zoals ook het dage lijkse léven in een negerwijk rumoe rig en vol schelle geluiden kan zijn. De ruwe hartstochten, die zich in een moord ontladen, worden door broken door een naieve sentimenta liteit rond de figuur van Porgy, de invalide neger, die zich op zijn knieën op een karretje gezeten, voortbeweegt. Aan de beklemmende sfeer, die deze negeropera ademt, kan nie mand ontkomen, daarvoor is deze te suggestief, te direct. Een concertuit voering kan, indien goed geleid, de ze sfeer realiseren. Het concert wordt morgen In de Rotterdamse Doelen gegeven en op 23 augustus in het Concertgebouw in Amsterdam. LEIDEN De vermaarde fluitist Koos Verheul, lid van het Re sidentie-Orkest geniet internationale reputatie, speciaal in onze stad en omgeving verheugt hij zich in een grote bekendheid. Hij mag gerangschikt worden tot de beste fluitisten ter ivereld. Deze in 1927 in Boskoop geboren musicus, die studeerde aan het Kon. Conserva torium te Den Haag bij Johan Feitkamp is thans met zijn comparant, de cembalist Jan van der Meer, wiens faam (ook als dirigentin onze contreien eveneens bijzonder groot is, te horen op de zo juist door Iramac uitgegeven stereo-grammofoonplaat, waarop beiden in de voortreffelijkste conditie zich wijden aan de Sonate in D-Dur van J. Chr. Friedrich Bach, de Sonate in F-dur van Wilhelm Frie- demann Bach, de Sonate in G-dur Wq. 85 en de Sonate in G-dur rtjse besprekingen noch de regen- Wq. 86 van Carl Ph. Em. Bach. periode heeft hierin volgens de gene- De plaat gaat vergezeld van een uitvoerige musicologische beschou- raai verandering gebracht. Dit is wing over de componisten en hun werken, hetgeen het begrip ten vastgesteld door de Laotiaanse pilo- goede komt. ten, die de afgelopen maanden elke [Nationale Bredero- herdenking AMSTERDAM (ANP) Vrijdag a.s. is het 350 jaar ge leden dat Gerbrand Adriaensz Bredero te Amsterdam over leed. Hoogtepunten van de na tionale herdenking van deze roemruchte Amsterdammer zullen zijn de opening van de aan Bredero gewijde tentoon stelling in het Waaggebouw in de hoofdstad op 26 september, door de minister van O. en W., dr. G. H. Veringa, en de ont-1 hulling van een op Bredero's werk geïnspireerd beeld, op dezelfde dag door burgemees ter Samkalden. De opening van de tentoonstelling geschiedt aan het eind van een her denkingsbijeenkomst in de aula van de Universiteit van Amsterdam Sprekers op deze Bredero-ochtend zullen o.a. zijn: prof. dr. A. G. C. Bachrach uit Leiden, die een voor dracht zal houden over ,3redero en de Engelse toneelspelers van zijn tijd", en prof. A. Keersmackers met als onderwerp „Bredero en de zuide- i Üjke Nederlanden". Het beeld, dat in j opdracht van het gemeentebestuur werd vervaardigd door prof. V. P. S. Esser, zal een plaats krijgen op de i Nieuwmarkt aan de zijde van de Gel- I derse Kade, een buurt die Bredero goed heeft gekend. De tentoonstelling, die het Amster dams Historisch Museum zal in richten in het Waaggebouw op de Nieuwmarkt. zal aandacht schenken aan de persoon van Bredero, zijn werk, de eigentijdse waardering voor Bredero en aan zijn tijdgenoten. Enkele malen per week zal het docu mentair en actueel theater van Fons Eickholt fragmenten uit het toneel werk van Bredero opvoeren in het historisch interieur van het Waagge bouw. De Nederlandse Comedie zal het blijspel „De Spaanse Braban der" op haar repertoire nemen. On der regie van Enk Vos zullen de hoofdrollen worden bezet door Bob de Lange en Henk van Ulsen. LEIDEN Vrijdag a.s. zal het derde orgelconcert uit reeks van vier orgelconcerten, die onder auspiciën van de Leij se Volksuniversiteit K O in samenwerking met het Colleji van Kerkvoogden der N.H. Kerk worden gegeven, plaatsvind^l De organist Klaas Bolt uit Haarlem zal werken spelen vi* Schneidemann, Telemann, Bach, Handel e.a. Solistische medewerking wordt verleend door Nelly Boer* trompet, aan de werken van Stanley, Purcell en onbekenj componist (en). A\ T0 pingedam geboren, van do Grote of Hij is organist Bavokerk te VIENTIANE (Laos) (AP) Met onverminderde intensiteit brengen de communisten troepen en materieel vla de Ho Tsji-minh- en Sihanoek- routes over, aldus generaal-majoor Sananikone, stafchef van het Lao tiaanse leger. Het begin van de Pa- Bij het beluisteren van deze plaat hebben wij ons wederom kunnen overtuigen van het homogene samenspel dezer begaafde kunste naars en van de unieke toongeving van de fluitist. Deze introductie van de genoemde, bij velen nog onbekende composities, is tot een uitzonderlijke belevenis voor de fijnproevers op muzikaal gebied ge worden. Koos Verheul en Jan van der Meer handhaven er hun grote naam ten volle in. De geluidsweergave van deze fraaie plaat is van hoge kwaliteit. Op de foto: Koos Verheul en Jan van der Meer. H. i"-i f\[ Met medewerking van de sopraan Rie Grims uit Leiderdorp verzorgde de Hagenaar Jan van Weelden het negende orgelcon cert in de Katwijkse Nieuwe Kerk-serie. Volgende dinsdag treedt daarin als laatste Charles de Wolff op, een onzer aller beste organisten. Op samenzang aansluitend, opende en besloot Van Weelden de bijeen komst met voorspel en improvisatie, beide op welklinkende wijze. Het tus senliggende programmadeel bezat een betrekkelijk eenvoudig karakter, een ambitieuze opzet ontbrak dus zonder meer. Aan sympathie en volle aandacht heeft het stellig niet ont broken. We mogen dan ook vaststel len. dat noch sopraan noch organist hoogvliegers zijn. Orgelavonden, zoals deze in Katwijk zijn ingesteld ten ba te van kerkelijke voorzieningen, be hoeven niet alle meesterconcerten te zijn. Ondertussen zijn orgelmeesters van onbetwistbare faam als Simon Jansen en Jean Langlais en straks Charles de Wolff in de serie inge schakeld geweest, waarvoor het enorm actieve orgelcomité veel dank ver schuldigd is. De sopraan zong o.a. Baolüiederen, aria's uit Handels Messiah en Men- delsshons Paulus, liedjes van Catha- rina van Rennes en een vijftal naamloos gehouden geestelijke zan gen met evenangelische strekking. Rie Grims heeft ,zij het beperkt van draagkracht, een lieve, klankzui- vere stem voor het musiceren in de kleine intieme stijl. Soms, bij stem uitzetting in de hoogte, lijkt de stem niet totaal vrij, maar daar staat een toereikend begrip voor de voordracht- eisen tegenover en deze zangeres legt haar ziel in het gezongene. De organist wist in zijn begeleidin gen smaakvol en met bijzonder fijn gevoel te registreren. Zijn solonum- dag de bevoorradingsroutes hebben gecontroleerd. De Noordvietnamese troepen zijn op hun reis naar Zuid- Vietnam slechts korte tijd op Laoti- aans gebied (dit geschiedt om de ge demilitariseerde zone te vermijden). De vrachtwagens volgen een aan zienlijk langzamere route door de jungle via oost-Laos. De slechte we gen worden hier constant gerepa reerd. Laos houdt nog altijd vast aan zijn aanklacht, dat Noord-Vietnam, in strijd met de Geneefse akkoorden van 1962, nog nooit zijn 40.000 mili tairen uit het land heeft terugge trokken. De inlichtingendiensten ver zekerden. dat geen van deze troepen naar Zuid-Vietnam is overgebracht. De meesten bevinden zich in het zui delijk deel van centraal-Laos en wer ken samen met de Pathet Lao „die wij niet vertrouwen", aldus de gene raal. In de afgelopen maanden is de strijd tegen de communistische op standelingen in Laos enigszins ge luwd. „Het is in drie maanden niet meer tot gevechten van enige omvang ge komen", zei de generaal. „Met de KLAAS BOLT werd in 1927 in Ap-1 Haarlem en docent aan de Muzi< school in Haarlem. Voorts is hij viseur bij de bouw en restaura van orgels. Klaas Bolt was in 1956 1957 winnaar van het Haarlemse gel improvisatieconcours. NELLY BOEREE kreeg haar leiding bij het Haarlems Muziek st ituuten het Koninklijk Con torium te Den Haag. Op 17-ja leeftijd trad zij toe tot de toenmal Haarlemsclie Orkest Ven (thans NJH. Phil. Orkest). Zij was 1943-44 als trompettisite aan Het 1 sedentie-Qrkest verbonden en ke« de in 1944 als eerste trompa van het N.Ph.O naar Haarlem rug. Z;j is vele malen als soliste getreden in concerten voor tromp] en orkest: behalve in ons land In Hannover, Berlijn en Mai burg. Noordvietnamezen is in het geheel geen vuurcontact geweest". Op de kaart van de generaal is de „Ho Tsji-minh-route" een samenstel van wegen door de bergen van cen traal- en oost-Laos. De Laotiaanse luchtmacht, die bestaat uit 50 toe stellen, bewaakt de route en maakt het de Noordvietnamezen ook wel lastig, maar de weersomstandigheden en het dichte oerwoud beletten in veel gevallen effectief optreden. Meer naar het zuiden, bij de grens van Laos en Cambodja, is de „Siha- noek-route" een overeenkomstig net werk van wegen. Hier maken de Noordvietnamezen ook intensief ge bruik van vervoer over de vele rivie ren en kleinere stromen die Laos via Cambodja met Zuid-Vietnam verbin den. De Mekong-vloot, de marine van Laos, die uitsluitend in het binnen land opereert, probeert in samenwer king met de luchtmacht de aanvoer van troepen en materieel via Laos naar Zuid-Vietnam te verhinderen. Maar het terrein waar zij moet opereren behoort tot het moeilijkste van heel Zuidoost-Azië. Honderd jaar Ver*, Muziek- i, mers waren het kleine Praeludium in e van Bach, de in eerdere jaren zeer gangbare Toccata van Dubois (een leerling van de opera-componist I Ambroise Thomas) en de gemeen- j goed geworden Trumpet Tune van de blinde Engelse organist Hollins. Genoemde Toccato dient men over te laten aan de super virtuozen. Dat is Van Weelden niet. Tot de hier ver eiste precisie om het stuk ten volle aannemelijk te maken afgezien van het tere „prière"-achtige inter mezzo, geschikt voor de kleine regis tertjes is hij niet opgestegen. Maar hjj is van groten wille en beschikt over behoorlijke vertolkingscapacitei ten. Zo'n romantische Hollins-Tune, die niet alleen heel Engeland veroverde en zowel koningsfanfare zijn kan als deun voor elke blazende, fluitende of «r zich uitzingende eenvoudige landman en onweerstaanbaar de Engelse postiljons, weiden en jaoht- velden oproept, doet altijd deugd. V. Gunstige tentlens in tie hartslag van Eisenhower WASHINGTON (AP) De toe stand van de 77-jarige oud-president Eisenhower blijft kritiek, hoewel er een gunstige tendens is in het pa troon van de abnormale hartslag, aldus hebben de artsen van het Wal ter Reed hospitaal in de Amerikaan se hoofdstad medegedeeld. Eisen hower slaapt goed, maar de onre gelmatige hartslag heeft hem na zijn zevende hartaanval op het rand je van de dood gebracht. Richard M. Nixon, de Republi keinse kandidaat voor de presidents verkiezingen in november a.s.. heeft gisteren zijn campagne onder broken en een bezoek aan het Wal ter Reed hospitaal gebracht, waar hij een kort onderhoud had met me vrouw Eisenhower. Nixon heeft Eisenhower acht jaar lang als vice- president gediend. ADVERTENTIE Hogewoerd 128, Leiden DEN HAAG (GPD) De Ko ninklijke Nederlandse Middenstands Bonds en het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen die samen bijna honderdduizend leden tellen, hebben vergevorderde plannen voor een fusie. Het is de bedoeling, dat begin volgende maand het defi nitieve besluit tot een fusie zal val len. De opvattingen van deze twee alge mene organisaties over het midden- standsbeleid zijn steeds meer in één lijn komen te liggen. De KNMB is liberaal getint, de NVM is opgericht in de crisistijd van de jaren dertig en heeft van origine een socialistische signatuur. Ook overwegingen van fi nanciële aard vormen aanleiding tot de fusieplannen, al kan volgens een woordvoerder van de NVM niet van een financiële noodsituatie worden gesproken. NEDERLAND VERKOOPT STARFIGHTERS BONN <DPA> Het Westduitse ministerie van Defensie heeft ver klaard, dat Nederland West-Duits- land twintig Starfighters te koop heeft aangeboden. Deze toestellen heeft Nederland niet meer nodig. Een beslissing over het Nederland se aanbod is nog niet genomen. De defensiecommissie van de Westduitse bondsdag zal zich na het zomerreces met het Nederlandse aanbod bezig houden. geschiedenis DEN HAAG (ANP) De Veren) ging voor Nederlandse muziekgt schiedenis viert in november hai 100-jarig bestaan, met een congre* twee concerten en een tentoonsle» ling. Bovendien zal een herdea kingsbrochure verschijnen alsmei een grammofoonplaat met oud-Nt I derlandse voale en instrumental I muziek. De vereniging, die o.m. bekend t. door haar uitgaven van de volledig1' j werken van Jacob Obrecht. JosquiOf dies Prez en Jan Pietersz. Sweeltr congreoseert op 28 en 29 noveir lover „Problemen bij de editie-1 niek van de polyfone muziek uit j 15e en 16e eeuw". j Op deze dagen worden ook tw I concerten gegeven, waarin uit de 15e en de 18e eeuw te belli ren valt. Het jubileum wordt in het Haags Gemeentemuseum, f waar van 29 november tot 12 janut jri ook de expositie „Honderd jai muziek en wetenschap" wordt houden. ROTTERDAM (GPD) Volgen het voorlopig onderzoek in het So phia-Kinderziekenhuis in Rotter dam is de Siamese tweeling die in Prinsenbeek werd geboren, met borst en buik aaneengegroeid. Het ii mogelijk dat hun longen en waar- schijnlijk ook een aantal organen in hun buikholten met elkaar verbonden zijn. In hoeverre deze vergroeiingen by de meisjes bestaan zal door nader onderzoek moeten worden nagegaan Daarna zal pas besloten kunnen wor den of men zonder een te groot risico de operatie zal kunnen uitvoeren waardoor Johanna Adriana Maria en Elisabeth Theodora Maria van Dijk gescheiden door het leven zullen j) gaan. Een extra moeilijkheid in dit geval is. dat de tweeling te vroeg geboren werd en men zal zeker wachten met een operatie totdat de levenskansen zo goed mogelijk zijn. In die zin liet prof. dr. H. K. A. Visser, de genees heer-directeur van het ziekenhuis, zich in een interview voor de radio uit.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6