Leiden krijgt toneelbezoek uit Engeland Leidenaar, die vlees van baas stal, vrij man Leidse oplichter klopt aan bij Sociale Zaken... Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! II i Commando-overdracht bij Leidse brandweer Vaste brieven-arts bij de P.S.V.G. Ongedekte girokaarten als betaalmiddel Japanners bezochten Leiden Uitwisseling niet Oxford Verkeerde tenlastelegging Aardbeving op Celebes: 200 slachtoffers [^WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 J rd' LEIDEN De rust van het .^chachtenhofje straalt van de- foto af. Dit aan de Middel- ko|tegracht gelegen hofje is in ibt< 577 gesticht door Van der la nl VOORBCllBIIMNOMIfiSLtttT De Burgemeester van Leiden maakt ingevolge het bepaalde ln artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning bekend, dat ter gemeente-secre tarie (kamer 112) voor een ieder ter inzage ligt het besluit van de gemeen teraad van 19 augustus 1968, waarbij wordt verklaard, dat een bestem mingsplan wordt voorbereid voor het op de bijbehorende tekening St. 4017 met een stippellijn aangegeven ge bied. begrensd door het Rapenburg, de Vliet, de Witte Singel, het Galge water en het Kort Rapenburg. Leiden, 21 augustus 1968. De Burgemeester voornoemd. S. Menken. weth. looo-burgemeester. Burgerlijke Stand VAN LEIDEN GEBOREN. Martlnus Hendrikus, zn van A I de Jong en H. J. Bonte; Paola Jean- nette. dr. van P. O. Jager en D. Hut- zing; Arnoud Willem, zn. van W. C. M. Fortuin en M. H. T. Hogervorst: Randolph Edward, zn. van M. A H. Thepass en R. L. Barkmeyer: Hen drik Gerardus Simon, zn. van H. Klein en R. van Hoort; Claudia Cor nelia Jacoba. dr. van H. van den Tol en M. S. Addink; Ingrld Mireille, dr van P. B. van der Steen en B J. A. 't Hart; Richard Anthony, zn van A v».n de Weerthof en A j. van Atten: j Marc Alexander, zn. van W. Veenhof <*n P C. Aarteen: Stefan Willem Alexander, zn van W. P. Ubeda en At. Bi°sot; Diane Louise Elisabeth, dr. I van W. A. M. Hoppezak en A. C. van Putten: Ronald Ernst Cornells, zn. van E W. G. Oppelaar en A. A. P. Bloe- mink. GETROUWD. H. Altink en J. C. M. C Gerriteen. OVERLEDEN A. Chaudron, 69 jaar. man; G. J. van Dorp, 75 Jaar, wed van C. A. Knijnenburg; G. J. C. van Beek. 85 Jaar man; C. Korsulze, 72 Jaar. wed van R. Roodenburg; C. M. M. van Rest. 67 Jaar. wed. van A. W. J. Kru- ger; E. Hennip, 91 J.. wed. van P. van Rodegom; L. C. van de Ven. 79 J., man; W. de Jong, 80 Jaar. man. ADVERTENTIE tier middelen in één tablet - waaronder bet betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderent De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. chacht. Wie op het punt staat it oude Leidse hofje te betre en ziet een mooi poortgebouw iet als bekroning een zwaan. i:hter het poortgebouw treft »n twaalf huisjes voor echt- ren aan. In de sfeervolle re- atenkamer van het Schach- ïhofje is het secretariaat van n onlangs in het leven geroe- en Stichting Leidse Hofjes vestigd. Kleuter gewond bij aanrijding LEIDEN Een 4-Jarig Leidenaar- tje raakte gistermiddag omstreeks kwart voor zes gewond bij een aan rijding op de Kanaalweg. De jongen werd gegrepen door een auto. toen htf plotseling de rijbaan overstak. Het ventje kreeg een zware hersen schudding. een beenbreuk en schaaf wonden aan het gelaat. Getuigen van dit ongeval wordt verzocht zich in verbinding te stellen met het po litiebureau, aldeling verkeer. Joop Westbroek weer coach LEIDEN Ook voor de komende para-Olympische Spelen heeft onze stadgenoot Joop West broek een uit nodiging ontvangen om op te tre den als een van de coaches van de Nederlandse ploeg Deze Spelen voor gehandicapten worden van 2—15 november gehouden In Tel Aviv. De heer F. van Waveren. oud- voorzitter ven LFC, is benoemd tot voorzitter van De Sleutels, de Leidse sportclub voor gehandicapten. 1 Communistische "gebouwen onder he >ewaking otl W DEN HAAG (ANP, GPD) Even- 3- Ij in tal van andere Westelijke ste- en zijn alle belangrijke communisti- otl che gebouwen in Nederland onder erscherpte politiebewaking gesteld. Ie Haagse politie is vannacht ^mid- lellijk na het bezoek van de Russi- ra che ambassadeur aan premier De ong overgegaan tot verscherpte be- raking van de ambassades van de anden die direct bij de gebeurtenis- en in Tsjecho-Slowakije betrokken ijn. De Amsterdamse politie oefent se- lert vannacht circa half vier een erscherpt toezicht uit op het gebouw an de handelsvertegenwoordiging 'an de Sowjet-Unie aan het Mu- I eumplein. Voorts staat onder toe licht het gebouw .Felix Meritis" aan 2 le Keizersgracht, waar het kantoor ran de CPN is gevestigd en het dag- 'blad „De Waarheid" wordt gedrukt. e'v Verder ook de uitgeverij en boekhan- ji lel „Pegasus" in die Leidsestraat waar internationale communistische J1' lectuur wordt verkocht. Op het hoofd, i c bureau van politie zijn twee pelotons van de mobiele eenheid, een aantal !llp motorrijders en ruiters geconsig neerd, als onderdeel van de door de politie getroffen maatregelen in ver band met de toestand in Tsjecho-Slo wakije. Maandag 2 september LEIDEN De nieuw benoemde commandant van de Leidse brandweer, de heer A. C. Broeshart, zal op maandag 2 septem ber 's morgens om 11 uur officieel worden geïnstalleerd. Tevens zal die dag afscheid worden genomen van de waarnemend brandweercommandant, de heer W. A. Kosten, die zoals bekend een functie elders heeft aanvaard. De heer Kosten geeft eerder, namelijk op donderdag 29 augustus ter gelegenheid van het af sluiten van zijn loopbaan bij de Leidse brandweer een receptie in de Stadsgehoorzaal. Deze ontvangst is 's middags van half vijf tot zes uur. DJAKARTA (Reuter) Naar nu pas bekend «s geworden is de westkust van Celebes ter hoogte van de stad Donggala vorige week woensdag ge troffen door een hevige aardbeving die aan 200 mensen het leven heeft gekost. De aardbeving veroorzaakte zeer grote vloedgolven waardoor het dorp Tamboe werd weggespoeld. Mevrouw v. tl. Plas-Korenhoff LEIDEN Het geven van schrif telijk advies in sexuele vragen heeft bij de Protestantse Stichting voor Verantwoorde Gezinsvorming zo'n omvang aangenomen, dat een vaste arts is aangetrokken voor het beant woorden van de brieven. Het is mevr. dokter C. van der Plas-Korenhoff uit Leiden. In twee jaar tijd is het aantal brie ven met vragen vertienvoudigd. Vra gen over psycho-sexuele storingen zoals anorgasmie of impotentie heb ben de overhand gekregen, gevolgd door vragen van verloofden, vragen over anti-conceptie en vragen over sexuele opvoeding. Oorzaak van de stijging is uiter aard de toenemende openheid, maar vooral ook de geleidelijke uitbreiding van publikatie, van vraag en ant woord in „Gezond Gezin", het maand blad van de P.S.V.G. Dat heeft velen duidelijk gemaakt, dat hun proble men niet uitzonderlijk, noch steeds onoplosbaar zijn. Mevrouw Van der Plas is redactie lid van „Gezond Gezin" en bureau- arts op de P.S.V.G.-bureaus Leiden en Alphen Bij de beantwoording blijft de arts-sexuoloog P. J. F. Du- puis, evenals de andere redactieleden van „Gezond Gezin" nauw betrok ken. Lange tijd heeft hij de vragen alleen beantwoord, later, toen de groei doorzette, geassisteerd door mevrouw Van der Plas. De behande ling van de binnengekomen brieven komt nu directer in handen van mevrouw Van der Plas. Haar werk adres is Duinweg 23 in Den Haag, waar alle centrale P.S.V.G.-werk wordt verricht. Celebes is in de afgelopen drie jaar tweemaal door ernstige aardschok ken getroffen. In januari 1965 wer den zeker 63 bewoners van een eiland tussen Celebes en de Moluk- ken gedood bij een aardbeving en een daarmee gepaard gaande vloedgolf. In april vorig jaar werd de stad Mar- jene in zuid-Celebes door een aard schok getroffen, die enige slachtof fers eiste LEIDEN Een aantal leden van de Engelse Youth Drama Group brengt de laatste dagen van augustus in Leiden door. De jongelui, die in het kader van de jaarlijkse uitwisseling met Oxford naar de Sleutel stad komen, zullen enkele voorstellingen geven in Impe riums Micro-theater aan de Vestestraat. Emlyn Williams „The corn is green". De Leidse toneelgroep zal op haar beurt voor de Engelse gasten een (besloten) voorstelling geven van „De dienstlift" van Pinter. Met de groep toneelspeler* komt nog eon klein aantafl „education- officers" naar Leiden. Het Engelse gezelsohap zal offi cieel door het Leidse stadsbestuur worden ontvangen en tal van excur sies in de omgeving kunnen maken. Zij tot slot vermeld dat een groep van acht Leidse tennisspelers(sters) in de leeftijd van 18 tot 23 jaar Al sinds 1946 nebben er jaarlijks maandag Iwlr oxford vertrekt twissenngen plaats tussen de uni- T .iH, uitwisselingen pL ver.' iteitsteden Leiden en Oxford. In het begin lag hei accent voorname- lijk op de sporiutwisselingenmaar in de loop van de tijd zijn hieruit ook uitwisselingen op andere gebie den voortgekomen, zoals bijvoorbeeld tussen hmsvrouwen, kunstschilders, staudsbesturen e.d. Van 23 augustus tot 1 september a.s. zijn, voor het eerst in de geschiedenis van Leiden Oxford, zeventien jeugdige toneel spelers! sters) uit de Engelse univer siteitsstad in Leiden te gast. De Engelse jongelui komen vrijdagmid dag op Schiphol aan. Zij worden omstreeks half vijl' in de Vestestraat verwacht. Het lijdt geen twijfel of er zullen na dit bezoek nauwe con tacten tussen de Youth Drama Group en Imperium onderhouden worden. De Engelsen, allen in de leeftijd van veertien tot zeventien jaar, geven dagavond 24 augustus en twee open bare voorstellingen, resp. op dins dag 27 augustus en donderdag De Leiöenaars komen in vier wed strijden uit tegen diverse Engelse ploegen. Prof. Polderman gasthoogleraar te Leuven DEN HAAG/LEIDEN (GPD) Het op „onwettige" wijze uitgebrach te psychiatrische rapport heeft In derdaad geen rol gespeeld in de strafzaak tegen de 45-jarlge weger uit Lelden, die vorig jaar honder den kilo's vlees van zijn werkgever, een vleeawarenfabriek in Leldschen- dam, ten eigen bate verkocht. Zoals gemeld protesteerde vorige wee* de Haagse advocate mevrouw mr. J. M. van der Kuil-Van 't Hul tegen het feit dat het rapport over haar cliënt wa« uitgebracht nadat het vooronderzoek in de zaak reeds was afgesloten. „Dat is in strijd met de bepalingen in het wetboek van strafvordering", aldus de advocate, die eiste dat de rechtbank met de Inhoud van het rapport geen rekening sou houden. De psychiater had geadviseerd dat de reeds enkele malen voor oplich ting en verduistering veroordeel de delinquent voorwaardelijk ter be schikking van de. regering zou wor den gesteld. De officier van justitie eiste dienovereenkomstig. Buitendien vorderde hij 7 maanden gevangenis straf met aftrek tegen de oneerlijke weger. De rechtbank is niet toegekomen aan beantwoording van de principiële vraag of het omstreden psychiatri sche rapport langs onwettige weg tot stand is gebracht. Want op grond van een verkeerde tenlastelegging van het gepleegde delict moest de verdachte worden vrijgesproken. De officier van justitie had de on eerlijke weger namelijk verduiste- LEIDEN Prof. dra. J. Polder man. buitengewoon hoogleraar in de farmaceutische technologie aan de Leidse Universiteit, zal in het komen de academiejaar aan de Katholieke Universiteit in Leuven als gasthoog leraar onderwijs geven in de galeni- sohe een industriële farmacie. Prof. Polderman blijft tijdens dit gast hoogleraarschap zijn ambt in Leiden 29 augustus. Opgevoerd zal worden vervullen. ring van geld tenlaste gelegd. De rechtbank was met de raadsvrouw van oordeel dat de weger geen geld maar vlees had verduisterd. Ver dachte werd onmiddellijk op vrije voeten gesteld. M. v. <1. VOET STATENLID DEN HAAG (ANP) In de zit ting van Prov. Staten van Ztihl-Hol- Jantl van 10 en 11 oktober zal een nieuwe gedeputeerde worden gekozen als opvolger van de heer D. van der Kwaak uit Leiden. De heer Van den- Kwaak kwam in juli 1950 in die staten voor de Chris telijk Historische Unie. In 1958 werd hij tot gedeputeerde gekozen. On langs heeft de heer Van der Kwaak ontslag genomen. Als lid van de Staten wordt hij op- gevdlgd door de heer M. van der Voet uit Oegstgeest. DEN HAAG LEIDEN (GPD) Een 30-jarige Leidenaar. die voor op lichting terechtstond omdat hij met ongedekte girokaarten niet alleen tientallen winkeliers hun goederen afhandig had gemaakt, maar die bui tendien een aanbetaling op een woon boot van f 16.000 had gedaan met een ongedekte girocheque, verklaarde gis teren voor de Haagse rechtbank on bewogen dat hij de woonboot in kwestie vooralsnog als zijn adres wenst te beschouwen. „Hoe is dat dan mogelijk? Als u met een ongedekte cheque betaald hebt. zal de eigenaar de boot nu toch wel aan een ander verkopen?", vroeg rechtbankpresident prof. mr. Van Hattum. „Ik heb een verzoek ingediend bij de Leidse Dienst voor Sociale Zaken om die boot voor mij te betalen", leg de de verdachte uit. „Dat lijkt me wel een zeer wonder lijke manier om aan een boot van f 16.000 te komen", repliceerde de pre sident, „En ik kan me niet voorstel len dat Sociale Zaken de gelden van de gemeenschap op dergelijke wijze naar de verfloddering gooit". Tijdens de verdere behandeling van de zaak bekende de verdachte, dat hij na zijn huwelijk een girore kening had geopend. Maar hij stortte geen cent en zelfs de twee gulden voor twee boekjes girokaarten betaalde hij niet. Wel inde hij tot twee keer toe een kascheque op een postkantoor, voor bedragen van resp. f 475 en f 350 en verder kocht hij alles wat los en vast zat, waarbij hij zijn ongedekte girokaarten als betaalmiddel gebruik te. Voor de aanbetaling op de woon boot schreef hij vier ongedekte che ques uit van f 1.250 per stuk. Tussen de bedrijven door gebruikte hij diners van f300, besproeid met wijn, die hy eveneens „betaalde" met zijn waar deloze girokaarten. Ter zitting werd een ambtenares van de reclassering gehoord. Recht bankpresident prof. mi'. Van Hattum wilde vooral graag weten wat zij wist van verdachtes verzoek aan de Leidse Dienst voor Sociale Zaken om de woonboot voor hem alsnog te finan cieren. „Het lijkt me onwaarschijnlijk dal ze 't doen", zei de dame van de re classering. „Laten we zeggen dat het schanda lig zou z«yn". meende de president. „Maar ze zijn wel erg sociaal voe lend bij Sociale Zaken in Leiden", wist de ambtenares. ..Als ze het doen. zouden ze asociaal voelend zijn", vonniste prof. Van Hattum. De officier van justitie eiste 9 maanden gevangenisstraf met aftrek tegen de Leidenaar. waarvan 3 maan den voorwaardelijk. Uitspraak 3 september. Prof. dr. C. J. Gorter eredoctor Cordoba LEIDEN Tijdens een bezoek aan Argentinië, waar hij een reeks colleges over de natuurkunde der la ge temperaturen, ln het bijzonder over de elektrische supergeleiding, over faseovergangen en over magne tische relaxaties, heeft gegeven, is dezer dagen aan prof. dr. C. J. Gor ter. hoogleraar in de natuurkunde aan de Leidse Universiteit, het ere doctoraat verleend van de universi teit van Cordoba, na de universiteit van Lima de oudste op het Ameri kaanse halfrond. Prof. Gorter is eerder reeds onder scheiden met het eredoctoraat van de universiteiten in Parijs, Greno ble. Nancy en Halifax (Canada). Leitlenaren naar koude-congres LEIDEN Van de Luchthaven Schiphol zijn gisteren ruim dertig docenten, stafleden en studenten van de Leidse Universiteit naar Schot land vertrokken, waar zij zullen deel nemen aan het van woensdag 21 tot en met woensdag 28 augustus in de Universiteit van St. Andrews te hdu- den elfde internationale congres over lage temperaturen. Van de delegatie maken onder meer deel uit prof. dr. C. J. Gorter, directeur van het Ka- merlingh Onnes-laboratorium. de adjunct-directeuren van het labora torium, prof. dr. J. van den Handel en dr. G. J. van den Berg. prof. dr. K. W. Taconis, hoogleraar in de ex perimentele natuurkunde, en de lec toren dr. R. de Bruyn Ouboter, dr. W. J. Huiskamp en dr. D. de Klerk. LEIDEN Als onderdeel van zijn tot en met vrijdag 23 augustus du rend bezoek aan ons land heeft van daag een gezelschap van vierenveer tig vertegenwoordigers van de Ja panse stad Nagasaki en 't eiland Ri- rado een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden en de Leidse Universiteit, waar reeds meer dan honderd jaar (sinds 1946 door prof. dr. F. Vos» Japans wordt gedoceerd. De missie, die onder leiding staat van de bur gemeester van Hirado, de heer Shozo Aosaki, bezoekt voorts Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. De banden tussen Nederland en Na gasaki en Hirado dateren reeds van het begin van de zeventiende eeuw. In 1609 namelijk stichtte de Verenig de Oostindische Compagnie, nadat haar daartoe verlof was gegeven,, pp het eiland Hirado een factorij, die tweeëndertig jaar later werd over gebracht naar het thans tot Nagasaki behorende eilandje Deshima. Van. 1639 tot 1854 waren de Nederlanders de enige westerlingen, wie het was toegestaan met Japan handel te drij ven. In Nagasaki is vorig jaar dooi' de Nederlandse ambassadeur in Japan, wijlen dr. R. H. van Gulik, het door prof. Vos en de Nederlandse culturele attaché te Tokio, de heer Ch. van dei- Sloot. ingerichte Holland-huis ge opend.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3