won (te) gemakkelijk Goede resultaten van UVS en LFC waarlijk ilajei r: „Tom is nog veel tierker dan vorig jaar' Igor ter Ovanesian nog altijd Ruslands beste verspringer K f"i Nederlandse Voorbereiding voetbalcompetitie in volle gang i vinnmgen 'SltoAG 19 AUGUSTUS 1968 PAGINA eiDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD .55 I Jan Hajer en Tom Okker. KEVENINGEN (GPD) Zondagmiddag. Jan Hajer e in de kleedkamer van de Mets terug, aan elk plukje één of meer zweetdruppels. De 26-jarige sportleraar uit loven zei zacht voor zich heen een lelijk woord en zocht ilgens in zijn donkerblauwe costuum, dat aan de kapstok geagiteerd naar een pakje sigaretten. Het laatste slacht- van Tom Okker in deze week van de nationale tennisti- k°®ijd stak de brand in het witte pijpje tabak, staarde gerui fd bepaald droevig voor zich heen en zei dan, met een elijke trek om de mond: „Die jongen is zóveel sterker :n jaar geleden, daar heb je gewoon geen voorstelling ian min of meer dreigend naar Okker kijkend, die lachend nnisshirt uittrok: „Het lijkt allemaal niet zo gevaarlijk wat hij naar ik kan je verzekeren, dat het wél zo is", tr bleef, fijntjes glimlachend, het antwoord schuldig. En Hajer Het leek in die eerste sets ivel of je vanavond nog naar Ca- noest in plaats van morgen". voor de dames is toch ook uitgeko men. Het Haagse onderwyzeres- je Maryke Jansen 23 jaar het meisje zonder backhand, maar zowel links als rechts een forehand spe lend. heeft haar opvallende vorm gedurende het gehele seizoen be kroond met de nationale titel. Erg gemakkelijk is haar dat echter niet afgegaan, maar op de kritieke momen ten heeft zy de meeste durf getoond, is zij haar eigen speltype het meest trouw gebleven en ondanks een vrij ernstig geblesseerde rechterhand waarvoor zij steeds pijnstillende in jecties kreeg heeft zij haar doel bereikt. In een zenuwslopende eindstrijd, die nog extra werd be moeilijkt door hevige rukwinden, heeft zij de kleine titelhoudster uit Egmond, Astrid Suurbeek, met 7-5, 3-6. 6-1 haar wil opgelegd. Okker had, tussen Hamburg ic door, nauwelijks op volle telend, zich even verzekerd Vijfde nationale enkelspel een rij, hetgeen in de va- tennisgeschiedenis tot nu was voorgekomen. Hajer tegenstelling tot vorig tn set meer, hoewel hij er irde wel erg dicht in de met 5-3 en met 5-4 30- :e periode kwam Hajer dan ;yn beste spel, nadat htf in twee vrij kansloos was ge- hoofdzaak door eigen fa- 1 ral op de backhand, die veel digend was. ït er met 6-2, 6-3 weinig 'voor de energieke Eindho- uit, in de derde set pepte zelf knarsetandend op tot I, waarin hij reeds meerma- [t getoond voor elke speler k te kunnen zijn. Okker. ook ddag veel moeite hebbend ■n eerste service, moest hard en al zijn listigheid ten toon om de partij toch nog met unnen beëindigen. De enige uw is in dit toernooi bewe- Jan Hajer de enige is, die >p enigszins redelijke wijze liek kan dienen, tenminste ot die mysterieuze inspiratie die hem alleen maar schijnt te komen als hij te- ïe tegenstanders in het veld Het is dan ook onge- een geruststelling voor onze stuurderen, dat Hajer na de egen Okker min of meer verklaarde: „Ik ga door. proberen meer te spelen, winter. Misschien kan ik seizoen ook in wat meer in- j ïale wedstrijden uitkomen", voorspelling wat het heren- betreft niet moeilijk, die ee )ui mln Ook vorig jaar stond Marijke, het felle blondje, die zich wel eens te veel door haar temperament laat meesleuren, in de eindstrijd tegen over de immer goedlachse Astrid. Zij verloor toen in twee sets hoofdzakelijk door dubbele fouten en teveel forceren. Astrid Suurbeek was nu gehandicapt door een verrekt spiertje en verder faalde zyf jam merlijk op de smash, bij dropshots en op de volleys, die niet scherp ge- MARIJKE JANSEN noeg waren. Voorts richtte zij haar aanvallen veel te eenzijdig op de ge kwetste rechterhand van haar te genstandster. die echter nog zeer ge vaarlijk kon uitschieten. Niet bang „Ik was toch niet erg bang toen ik die tweede set had verloren", vertelde een stralende Marijke na af loop. „Eén ding stond me duidelijk voor ogen, dat ik hard moest blij ven slaan en zo min mogelijk moest meegaan in het spel van Astrid, want dan zou ik verloren zijn". Ze toonde ons een dikke knobbel op haar rechterhand, die haar veel pijn be zorgde, maar die door bondsarts Stuur voor de finale met een injectie was verdoofd. Haar plannen voor deze winter: „De Australiërs willen me deze win ter wel enige maanden hebben, maar ik vind het te ver en (kijkend naar haar vriend) ik ben dan te lang van huis. Misschien Zuid-Afrika. Dat vind ik veel leuker en ik heb er fa milie wonen". De halve eindstrijden dames-en kelspel waren zaterdagmiddag in guur en door stortbuien onderbro ken weer ook niet wonder de nodige opwinding verlopen. Judtih Salomé stond in de eerste set tegen Marijke Jansen met 3-0 en met 5-2 voor. Ze kreeg niet minder dan zes se-pun- ten, maar zag zich de set toch nog met 9-7 ontgaan. In de tweede set was het verschil duidelijk: 6-2. Ada Bakker leidde tegen Astrid Suurbeek in de eerste set met 4-1, verloor met 6-4 en 6-3! Andere- uitslagen: finale herendubbel: Okker en Hemmes versl. Fleury en Hordijk 8-6, 7-9, 6- 3, 5-7, 6-3. Gemengd dubbel: As trid Suurbeek /Soeter versl. Ada Bakker/Fleury 6-2, 1-6. 6-2. Voorts werden gisteren gespeeld de finales van de kampioenschappen oudere jeugd. De resultaten waren: jongens: Piet Faarties Fried Schmidt 6-4, 6-4, Nicky Vos Dita IJspaard 3-6, 6-4, 8-6. LENINAKEN <ANP< De Rus, Rein Aun heeft zondag tijdens de Russische atietiekkampioensschappen I in het 1556 meter hoog gelegen Le- ninakan als derde atleet dit seizoen de 8000 puntengrens op de tienkamp overschreden. Aun verzamelde 8026 punten. Op de wereldranglijst staan alleen de Duitser Kurt Bendlin (8086 punten) en de Amerikaan Bill Too- mey (8037 pnt.) voor hem. Het to taal van Aun betekende een nieuw Russisch record. De prestaties op de tien onderdelen waren: 100 m. (10.5). ver (7.07), kogel (14.98), hoog (1.83 m.). 400 m. «49.4», 110 m. hor den 15.2), discus (47,52 m.)t polshoog (4.30 m.), speer 61.40 m.) en 1500 m. <4.38.6). Er sneuvelden m Leninaken nog enkele Russische records. Ludmilla Samotessova. die eerder deze week het wereldrecord op de 100 meter da mes evenaarde met 11.1 sec., liep za terdag in dc halve finales van de 200 meter met 23 - sec., de snelste wereldtijd van dit jaar, die eerdei dit jaar ook al voor de Australische Diane Burge werd afgedrukt. Lud milla Samotessova won de eindstrijd met 23.2 sec. Bijzonder enerveiend was de fi nale van de 200 meter heren. Voor Nikolai Ivanov en Vladislav Sapeja, mede-Europees recordhouder op de 100 meter, werd 20.5 sec. genoteerd, een nieuw nationaal record. Na raadpleging van ae finishfoto werd Ivaaov winnaar. De 26-jarige tolk Antonina Oko- rova won het hoogspringen dames met 1.83 m. Zij veroeterde haar eigen Russische record met één centime ter. Wereldrecordhouder verspringen Igor ter Ovanesian. die na de Olym pische Spelen zijn carrière wil be ëindigen, toonde met 8.28 m. nog eens aan dat men met hem in Me xico Stad nog terdege rekening zal moeten houden. Gennadi Blitsnetsov bleef de op dringende jongere generatie van polsstokhoogspringers met 5.12 m. de baas. Bij de dames kwam verder Nata lia Burda tot een wereldprestatie. De Russin won de 40J meter in 53.5 sec., waarmee zij met Lilian Board (G3.> en Monique Noirot (Fr.) de eerste plaats op de wereldranglijst vam dit jaar deelt. De Nederlandse record- houdster Myrna van der Hoeven (53.6), is daardoo" gezakt naar de vierde plaats. Möller leider van heren zwemploeg DEN HAAG (ANP) Nadat de Koninklijke Nederlandse Zwembond in eerste instantie geen leider voor de Olympische heren zwemploeg had aangewezen, omdat alleen Dick Lan- gerhorst en Bob Schoutsen naar Me xico zouden gaan, is de heer H. W. Möller uit Den Haag alsnog voor de ze taak aangewezen Dit besluit werd genomen naar aanleiding van het feit, dat het Nederlands Olympisch Comité heeft besloten alsnog die es tafetteploeg voor de 4 x 200 meter vrije slag estafette in te schrijven. De herenploeg onderging hierdoor een flinke uitbreiding en bestaat nu uit zes man. IGOR TER OVANESIAN ATLETIEK ■"jliotland wint ini-interland 1URGH (ANP) —De eerste landenwedstrijd tussen de van Schotland en de Bene- I 'oor ovei.gens alleen België rland atleten leverden, heeft ienbarende prestaties opge- [De omstandigheden waren ook naar. De slechts 300 inge grasbaan stond geen len toe en bovendien stond vafü frisse wind °P rste van de drie Nederlandse lingen kwam op naam van i Herpen, die op de 400 me' n uitend op het behalen van de liep (48.7). Ben Lester Nederlandse kampioen en luder hoogspringen, pas Edinburgh met 2.01 meter de twee meter grens, die 0 geen moeilijkheden meer op te leveren. Eddy Monsels m t 10 .1 sec de snelste op de jk nel i dames gingen alle eerste naar de Schotse dames. Al- ns Brehm (25.2 op 220 y), ta Beek (80 m h in 12.-) en j/irloo (hoog 1.56 m) brachten Weed<e plaatsen. der Made eindigde op de Is met 56.4 sec. als derde, id won de wedstrijd met 90 punten. LEIDEN De voorbereiding op het komend voet balseizoen is in volle gang. Diverse clubs uit het rayon Leiden speelden dit weekeinde een oefenwedstrijd. LFC herstelde zich enigszins van de rake klappen, die afge lopen week moesten worden geïncasseerd en won met 5—3 van HION, UVS had weinig moeite om de jeug dige semi-profjes van DOS er onder te houden (3—0) en de derde Leidse eersteklasser, Roodenburg, kwam evenals tegenstander SDW niet tot scoren <00). Voorts won Lugdunum voor de tweede keer het toer nooi om de Zilveren Ooievaar door overwinningen op Spoorwijk en ADS. Wat de zaterdagploegen betreft: Ter Leede behaalde een klinkende zege op de DWS-amateurs (61) en Noordwyk bleek sterker dan de amateurs van Ajax (1—0). LFC. Eersteklasser LFC is na stevige neder lagen tegen SJZ (vierde klasse) en Holland Sport (ere divisie) gisteren toch ook eens aan de goede kant van de score gebleven. De kanaries krikten hun zelf vertrouwen weer wat op door in hun derde oefenwed strijd de Rotterdamse derdeklasser HION verdiend met 53 te verslaan. Er zat al heel wat meer „lijn" in het spel van de geelzwarte Boshuizerkadebewoners. Vooral voor rust deponeerden zij vele gepolijste combinaties bekeken passjes van Aat Heymans! op de door de Sport stichting vakkundig „opgepoetste" grasmat. De tal rijke kansen werden echter in niet voldoende mate af gemaakt, zelfs in aanmerking genomen dat in de Rot terdamse defensie centrum-verdediger Hoogenboom en doelman Tap een prima partij speelden en behoorlijke sta-in-de-wegs waren. De produktieve bui van de kana ries duurde dan ook niet langer dan vijf minuten. Tussen de 25ste en 30ste minuut werd de HION-ver- dediging volkomen weggespeeld en brachten Dreef (tweemaal de af ronder van goede combinaties) en De Wit (uit een penalty, toegekend voor onderuit halen van Aat Heymans) de stand op 30. Een vleugelschot van de HION-spitsspeler Bravenboer, dat over de ver raste doelman Visser zeilde, reduceerde echter nog voor rust deze Leidse voorsprong tot 31. Na de hervatting werd het spel van LFC rommeliger hoewel de geelzwarte ploeg sterker bleef en bleek het ook defensief niet al te best meer te kloppen. Leo de Jong c.s. gingen wat al te nadrukkelijk op de bui- tenspelval leunen en hoewel de Rotterdamse aanvallers zich er door tot vervelens toe in de boot lieten nemen, waren de twee HION-doelpunten na rust er toch het directe gevolg van. In de tiende minuut bleef de geel zwarte defensie staan voor vermeend buitenspel en scoorde Bravenboer 32 en in de 32ste minuut nadat kort daarvoor Gubler met een knappe omhaal de stand op 42 had gebracht overzag de mee naar voren gekomen (slimme) Hoogenboom een situatie beter dan de kanaries-verdediging en werd het 4—3. Met de hulp van doelman Tap diens enige fout deze middag kon Peter Laarhoven de marge voor LFC weer wat verruimen en dat bracht het krachtsverschil in het veld beter in beeld: 5—3. Een niet onbevredigende maar toch ook geen be vredigende oefenwedstrijd van de geelzwarten, die echter in de snelle vleugelspelers Gubler en Laarhoven, spitsspeler Dreef en „spelmaker" Heymans toch wel het „materiaal" bezitten om aanvallend de vuist stevi ger te ballen. Het zorgenkindje van Piet Kraak („actie ver, daar achterin") blijft voorlopig het sluitend ma ken van de defensie, waarin Leo de Jong gistermiddag een goede partij speelde. Een extra compliment ver diende de jonge fluitist Van Duin uit Noordwijkerhout: een coming man. UVS Na een maar zeer kort zomerslaapje heeft UVS de voorbereidingen op het komende seizoen al weer stevig ter hand genomen. De vice-kampioen van Nederland oefende gisteren in de Kikkerpolder tegen jeugdige semi-profjes van het Utrechtse DOS en won ondanks een vijftal invallers zonder zich bovenmatig in te spannen met 30. UVSDOS bracht bij vlagen aardig voetbal, vooral de blauwwitten hadden in aanvallend opzicht enkele sterke uitschieters. Daar Holl, Teske, Koren, Lardé en Van Duyl of met vakantie waren of er net van waren teruggekeerd, werden hun plaatsen ingenomen door Van Dinten, Verver, Candido, Bakker en Rol. Zij deden allen verdienstelijk werk, al valt er op hun prestaties niet zo heel veel peil te trekken. Daarvoor ontbrak toch te vaak het ware strydvuur. De grote man bij de blauwwitten was Gerard Désar, die zwak begon en de eerste 25 minuten nauwelijks een bal goed raakte, maar daarna voor de Utrechters be paald onheilspellend aan het werk toog. Nadat Van Dinten kort voor rust een prachtige kans onbenut voor bij had laten gaan (door eenbenigheid), schoot Désar nog voor het einde van de eerste helft UVS naar een 10 voorsprong. Candido en Leget hadden daarvoor de DOS-defensie uiteengetrokken. In de tweede helft kwam DOS er nog slechts zelden aan te pas. Van Dinten, die vaak goed met Désar samenwerkte maar wat te veel kansen miste, schoot al na enkele minuten tegen de paal. Vlak daarop werd het toch 20 dank zy een machtige kogel van Désar van de rand van het strafschopgebied. DOS trachtte daar wel iets tegenover te stellen, maar Balkhoven- Bakker-Rol-Plezier sloegen de Utrechtse pogingen uit een nog voor er gevaar dreigde. Dat ergerde vooral rechtsbuiten Maibald, die zich tegen Plezier stierlijk vervelend gedroeg. Hij stoorde daarmee nog het meest zichzelf, want door zijn ongeconcentreerd optreden was hij voor de DOS-aanval volstrekt onbruikbaar. Ver in de tweede helft werd het tenslotte 30 na een fraaie actie van Désar op de linkervleugel, welke door Van Dinten goed werd afgerond. Roodenburg In de vriendschappelijke ontmoe ting tussen Roodenburg en het Amsterdamse SDW heeft de harde wind het spel zeer nadelig beïnvloed. Het optreden van beide aanvalslinies voldeed bepaald niet aan de verwachtingen en dat vindt men geheel en al weerspiegeld in de uitslag. De wedstrijd eindigde namelijk zoals hij was begonnen: 00. SDW startte met de van doel tot doel staande wind in de rug, maar een voordeel was dat niet, zoals al vlug bleek. De Amsterdammers wisten niet goed wat zij met deze ongevraagde „bondgenoot" moesten beginnen, hun passes hadden geen maat en zo gebeurde er eigen lijk maar weinig. Doelman Keereweer kreeg enkele kogels van Lobbes en Van Wieringen te verwerken en dat deed hij weer bijzonder goed. Ook na rust verkreeg het agressief opererend SDW een veldoverwicht. Voor een doelpunt was het echter net niet toereikend. De Amsterdamse aanval zette wel enkele goede acties op touw. maar de goed sluitende Rocdenburg-defensie klaarde de zaak steeds met veel élan. Heel wat minder goed klopte het in de blauw zwarte voorhoede. De bal werd bijna voortdurend hard naar voren gespeeld en dat moest wel tot onzuiverheid leiden omdat de wind zich nog altijd krachtig deed gelden. Bovendien kon deze strijdwijze zeker niet fan tasierijk worden genoemd. De vleugelspelers De Klerk en De Mesa stonden er wat verloren bij. Voorts moet worden opgemerkt dat het. Leidse spel in opbouwend opzicht weinig samen hang vertoonde, waardoor de combinaties vaak tot mis lukking waren gedoemd. De Amsterdammers kwamen niet meer tot grootse daden en zo bleef het dus 00. Arbiter Van Britsum leidde dit duel op uitstekende wijze. Lugdunum Lugdunum heeft een druk week einde achter de rug. Zaterdagavond speelden de kik kers een nederlaagwedstrijd tegen Naaldwijk, zondag namen zy deel aan het toernooi om de Zilveren Ooie vaar van VIOS, welke trofee zy voor de tweede maal in successie wonnen. De nederlaagwedstrijd bij Naald wijk eindigde in een 11 spel. In deze gelijkopgaande ontmoeting namen de Westlanders voor rust door Leo Dekker de leiding. Vijftien minuten voor het einde bracht Hans van der Starp de partijen op gelijke voet. Zondag, in de eerste ronde van het toernooi om de Zilveren Ooievaar, had Lugdunum in vrijwel gelijke opstelling als de avond ervoor in Naaldwijk weinig moeite met het zwakke Spoorwijk: 4—0. In de finale ontmoetten de groenwitte Leidenaars het te hard spe lende ADS. Na een openingstreffer van de Hagenaars maakte Wim de Roo, die een door Van der Starp tegen de paal geschoten vrije trap opving, gelijk. Tien minu ten voor het einde bracht Kees de Cler, na een combi natie Henk de Cler, v. d. Starp, Wim'de Roo, Lugdu num aan de winnende kant van de score: 2—1. Jan Pijnakker werd het slachtoffer van het te harde spel van de Haagse ploeg. Hij moest op een brancard van het veld worden gedragen. Aanvankelijk vreesde men voor een gebroken been, maar bi) onderzoek in het zie kenhuis viel de schade gelukkig mee. In de eindstrijd had Lugdunum de ploeg op zeven plaatsen gewijzigd. Noordwtfk Na de nederlagen tegen DWS en Holland Sport gelukte het Noordwyk zaterdag een 1—0 overwinning te boeken op het amateurteam van Ajax. Veel te genieten viel er overigens niet. De har de wind deed veel afbreuk aan het spel en er waren dan ook maar heel weinig hoogtepunten. De Am sterdammers vielen wat tegen. Er werd meer van hen verwacht, misschien alleen al door de naam. De Noordwijkse ploeg was wel zeer ijverig, doch had vele tekortkomingen. Speciaal in de Noordwijkse voor hoede ging het niet naar wens, want had deze linie haar taak naar behoren uitgevoerd dan zou de uit slag zeker 40 zijn geweest. Over de Noordwijkse achterhoede niets dan lof, hoewel zy het niet zo heel moeilijk had omdat de aanval van Ajax vrijwel krach teloos was. Nadat Ajax de thuisclub korte tijd onder druk had gezet, werd Noordwijk wat gevaarlijker. Als de vrij onzekere Amsterdamse doelman niet tot twee keer toe goede steun had ontvangen van zijn medever dedigers, die op de doellijn ernstige fouten van hem corrigeerden, dan zou Noordwijk al vlot op 20 zijn gekomen. Nu bleef het bij 10 door een zeer beheerst gescoord doelpunt van Ruud Bröring. De Amster dammers konden doelman v. d. Niet vrijwel niet be naderen door het zeer goede verdedigen van de gast heren. De tweede helft bracht weinig verandering. Hoewel Noordwijk tegen wind in speelde, bleef het gevaar lijker. Jan'van der Lippe kreeg twee keer een prach tige doelkans, maar de anders zo produktieve aan valler miste beide malen. Na een half uur maakte Anton Maryt hands in het strafschopgebied en dat betekende een penalty. Van der Niet slaagde er echter in de slap ingeschoten bal tot hoekschop te verwer ken. De Amsterdamse aanvallers poogden in het ver dere gedeelte van de strijd de Noordwijk-doelman met verre schoten tot capituleren te dwingen, maar ook dat bleek vergeefse moeite. Het bleef 1—0 voor Noordwijk. Ter Leede Ter Leede doet het in de oefen wedstrijden bijzonder goed. Dit weekeinde werd het eerste amateurteam van DWS met maar liefst 6—1 ver slagen. De Sassenheimers liepen in dit duel verras send goed van start. De Amsterdamse defensie werd direct het vuur na aan de schenen gelegd. Doelpun ten konden niet uitblijven en die kwamen er ook. Rade en Overdevest (2x) bezorgden de thuisclub een voorsprong van 3—0 bij rust. In de tweede helft verscheen DWS met enkele nieuwe krachten in de gelederen. Even leek het of zy de Amsterdamse ploeg wat meer inhoud zouden geven. In de 7de minuut rondde Goos een goede DWS-aanval doeltreffend af (3—1). Maar daarna was het weer al Ter Leede wat de klok sloeg. De defensie van de bezoekers wist geen raad met de snel uitgevoerde aanvallen. In de 13de minuut werd het door Versluis 4—1 en dezelfde speler dreef in de 25ste minuut de score naar 5—1. Kort hierop werd Versluis op enkele meters van het doel door Loots hardhandig tegen de grond gewerkt. Van Biezen schoot de toegekende strafschop echter hoog over. Het deed er weinig toe, want Ter Leede bleef opper machtig. Van der Fang bepaalde de eindstand op 6—1.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9