bevechten in Vietnam zijn weer opgelaaid Besprekingen tussen de beide Duitslanden „op regeringsniveau a Strijd om de stad Tay Ninh. bij de Cambodjaanse grens N Zes boerderijen door bliksem getroffen gestand van Vertrokken isenhower ij ft kritiek verleg over Surinamers Busramp in Japan: 107 doden Begin van nieuw tijdperk? [FERBERTCHT Publiek valt agenten aan BOYCOT VAN ALGIERS OPGEHEVEN I echt partijen in Krimpen eierbanket (Sua? ^)lu teuwo ericlif T maarï 1860 MAANDAG 19 AUGUSTUS 1968 No. 32564 el j EIDSCH [jcteur: t A E. vac Dlshoeck uftlredaclear: J Brouwei u 'ek DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen 15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507 iAIGON (AFP, Reuter, AP) Na een „rustperiode" van jeveer twee maanden hebben de Noordvietnamezen en de itcong opnieuw aanvallen gedaan op drie fronten: in het irden, in het centrale hoogland en de sector Saigon. Dit ge- iedde in de nacht van zaterdag op zondag. In drie sectoren de provincie Tay Ninh duurde deze activiteit gisteravond voort, in de twee andere tactische gebieden was de rust vai1 weergekeerd. Vanochtend werd gemeld, dat communisti- t kanonniers een hagel van mortiergranaten hebben doen rkomen op de grote provinciestad Tay Ninh (200.000 inwo- ijkswaar Zuidvietnamese troepen en Amerikaanse gevechts- in 1 pis zich gereedmaakten voor een grootscheepse campagne t°)vernietiging van duizend ingegraven tegenstanders. HINGTON (A.P.) De toe- nd van oud-president Eisenho- 1 blijft bijzonder kritiek. Een JC itrisohe hartstimulator Is er t in geslaagd de hartkrampen stoppen. Dit hebben de behan- tnde artsen vanochtend bekend taakt. Lm B52-bommenwerpers heben 270 ton bommen doen neerkomen op ver dachte vijandelijke stellingen ten noorden en ten oosten van Tay Ninh, dat 75 km ten noordwesten van de hoofdstad Saigon en niet ver van de grens met Cambodja is gele gen. In de stad hebben straatgevech ten gewoed: drie huizenblokken zijn ter dele verbrand Volgens Amcri- n medisch bulletin verklaarden irtsen, dat Eisenhower de af- fen 24 uur nog twee hart- ipen had gehad, eneraal lijdt echter geen pijn. rust en slaapt van tijd tot tijd. naaste familieleden bezoeken met tussenpozen. Amsterdam •Ui Dodl kan en, [STERDAM <GPD) De ge- ichtigd minister van Suriname. Lim A Po, heeft zaterdag frwt stadhuis van Amsterdam be- A ingen gevoerd met burgemeester Samkalden en de officier van -Bie. hoofd van het arrondisse- sparket, dr. J. F. Hartsuiker, nleiding tot de besprekin gen twee recente ernstige mis- en door Surinamers. Het overleg ook bijgewoond door de wethou- oor sociale zaken. mr. J. Boots- Ie hoofdcommissaris van de Am- irase politie P. A. Jong en 1-inspecteur C. J. de Rhoodes. een na afloop verstrekt com- iqué blijkt dat de besprekin- zullen worden voortgezet. Behal- i»n de recente misdrijven is in besprekingen aandacht besteed de aard van de criminaliteit mee men by de delinquenten in tie te maken heeft. Verder is nvloed besproken die deze fei- hebben op de stemming onder rote groep Surinamers in Ne- nd. Ook is besproken welke ïieningen zouden kunnen wor- getroffen om de nadelige gevol- van een en ander te voorkomen. TOKIO (Reuter. AP) Hon derdzeven Japanse toeristen zijn om het leven gekomen, doordat twee autobussen door een grondverschui ving in een rivier terechtkwamen. Het ongeluk deed zich zaterdag nacht voor, toen vijftien autobussen die met toeristen op weg waren naar de ruim 300C meter hoge berg Nori- koera in midden-Japan om een zons opgang te zien, in een nauw dal stilstonden om het einde van een tropische regenbui af te wachten. Door de grondverschuiving werden twee bussen, waarin vele van de in zittenden in slaap waren gevallen, in de gezwollen rivier geduwd. Er zyn drie overlevenden gevonden en 32 lichamen werden geborgen. Volgens de politie is het onwaarschijnlijk dat er nog meer overlevenden zullen zijn. kaansc officieren zijn vijfhonderd man geregelde Nonrdvietnamese troepen, die zich in de stad genesteld hadden, vanochtend vroeg onder dekking van de duisternis vertrokken zonder de gestelde doelen te berei ken. Het \merikaanse militaire hoofdkwartier en het provinciale hoofdkwartier van de Zuidvietname- zen zijn geen enkel ogenblik in ge vaar geweest. Bij de in totaal zes ac ties. die de afgelopen dagen plaats vonden, zijn 425 communisten en 80 geallieerde militairen gesneuveld. Het Amerikaanse persbureau Asso ciated Press meldde vanochtend, dat Tay Ninh maandagmiddag laat (plaatselijke tijd) tot „schone stad" is verklaard na de gevechten van gis teren en vanochtend. De communis ten hebben op zeker ogenblik een derde deel van de stad in handen ge had. Het officiële Noord Vietnamese re- gcringsblad Nhan Dan heeft vandaag opgeroepen tot „een nieuw en krach tiger offensief en nieuwe militaire overwinningen op de vijand". Reactie in V.S. Onze correspondent in Washington tekent bij het bovenstaande aan: de berichten over hernieuwing van de gevechtshandelingen komen juist od het ogenblik dat de Democrati sche partij bezig is door "middel van onenbare zittingen het partijpro gramma op te stellen voor de komen de presidentsverkiezingen. Zowel vi ce- president Humphrey, als senator McCarthy hebben ieder hun opvat tingen over het Vietnambeleid by I hoi comité, dat belast is met het op stellen van het programma, inge diend. Vice-prcsidert. Humphrey, die in I de laatste weken steeds vaker zegt I dat zijn standpunt weinig verschilt van dat van wijlen senator Robert j Kennedy en daarmee duidelijk een poging doet om zich van het beleid van president Johnson te distan tiëren, stelt zich op het standpunt dat geen stappen ondernomen moe ten worden om in Vietnam een coali- ticiegering tot stand te brengen voordat de onderhandelingen in Pa- rij.<- resultaten hebben opgeleverd. De vice-president is verder van me ning dat de bombardementen alleen gestaakt moeten worden wanneer dat de onderhandelingen ten goede komt en de veiligheid van de half miljoen Amerikaanse troepen in Zuid-Viet- nam niet in gevaar wordt gebracht. In een televisievraaggesprek ver- k'aarde Humphrey gisteren dat het Vietnambeleid van de afgelopen ja- ren „juist" was geweest Senator McCarthy ziet een oplos- sir.g van de Vietnamcrisis in een I compromis tussen de betrokken par- j tijen. Hy stelt voor om door onder handelingen te komen tot een nieuwe I regering in Zuid-Vietnam, waarin j alle politieke elementen van de Viet- namese bevolking vertegenwoordigd zyn. inclusief een „belangrijk aan- I deel" van het Noordvietnamese Na- tionale Bevrijdingsfront. Deze rege- j ring zal vrije verkiezingen moeten voorbereiden. Hij voegt daaraan toe: .Wanneer de huidige Zuidvietnamese regeringsleiders weigeren in te stem men met een dergelijke breedge- schoeide regering, zullen wij onze steun en onze troepen terugtrekken, omdat dan een eervolle vrede niet langer mogelijk is". Eén van de drie door bliksem I getroffen en uitgebrande boerde rijen in Kerkdriel. Eerste vliegtuig volgeboekt Onze eerste oproep tot deelne ming aan een rondvlucht boven Leiden en omgeving, gepubli ceerd in ons Blad van zaterdag j.l., heeft zoveel reacties opge leverd, dat de eerste Friendship, die op zaterdag 31 augustus de lucht ingaat, nu reeds is volge boekt. Men behoeft zich daar door niet teleurgesteld te gevoe len, want er kunnen meerdere vluchten worden gemaakt. Onder de gegadigden bevindt zich een heer van 88 jaar, die zich kennelijk niet te oud acht om de wereld eens uit een an dere gezichtshoek te bekijken. Een overzicht van de plants van de busramp in Japan. De pijl geeft de plek aan, waar de bussen de rivier ingedrukt werden. w Noodweer in Brabant DEN BOSCH (GPD/ANP) In Den Bosch en wijde omge ving heeft gisterochtend een hevig onweer gewoed, dat van half zeven tot half elf onafgebroken heeft geduurd en dat ge paard ging met zware slagregens. Maar ook in andere delen van ons land was het noodweer. Zes boerderijen (drie in Kerk driel. één in Erp, in Hoogwoud en in Serooskerke) zijn door de bliksem getroffen en brandden geheel of gedeeltelijk af. De treinen hadden in het zuiden met vertragingen te kampen door dat de bliksem seinen en bovenleidingen trof. Et KNMI verwachi van heden morgenavond veelbewolking tijdelijk regen. Matige tot krach- en aan de kust mogelijk korte harde wino tussen zuid en zuid- Over het algemeen iets hogere jeraturen üan vandaag. (Opgemaakt om 11.40 uur) randverwachting innige perioden worden morgen geprolongeerd. Een nieuwe de- sie geeft opnieuw regen en een anende zuidwesten wind. Temp. °t 18 graden, zeewater 17 graden. "Uitzichten: door de depressie- Iteit voorlopig geen stabiel adweer. 20 AUGUSTUS °nop: 5.32 uur: onder: 19.54 uur. p: 0.39 uur; onder: 18.53 t •Water te Katwijk te 0 19 en 13.03 iaagwater te 8.23 en 20.56 uur. OQffimei bestaat uit 16 pagina'» BONN (DPA) Voor West- en Oosl-Duitsland zal naar alle waar schijnlijkheid spoedig een nieuw tijd perk aanbreken, aldus het Westduitse persbureau DPA. Voor het eerst zul len tussen de regeringen van beide delen van Duitsland onderhandelin gen beginnen op regeringsvlak. Deze zullen hetzij nog deze maand of be gin september beginnen. Uit ambtelijke kringen verluidt, dat de Westduitse bondskanselier Kiesinger, voorstander is van een ontmoeting tussen de Westduitse mi nister van Economische Zaken. Schil ler, en diens Oostduitse ambtgenoot Sölle, hetzy in Bonn of in Oosc-Ber- lyn. ter bespreking van het goede renverkeer tussen de twee Duitslan den Volgens DPA gaat de Westduitse regering hiermee op een voorstel van Oost-Duitsland in. omdat Oost-Duits- land voor de eerste maal geen voor waarden zou hebben gesteld. Het Westduitse kabinet zal zich spoedig, vermoedelijk woensdag a.s., over een en ander beraden en defi nitief zijn goedkeuring aan de be sprekingen moeten heohten. DPA ziet verder ook de mogelijkheid van een ministerieel gesprek tussen Oost- en West-Duitsland op het ge bied van de posterijen. Maar de West duitse regering ziet. naar in Bonn verluidt, nog geen nieuwe lente in de betrekkingen tussen Bonn en Oost- Berlyn aanbreken. Het ziet in het Oostduitse voorstel tot besprekingen op ministerieel vlak in de eerste plaats een tactische zet van de Oost duitse leider Ulbricht. Aan Westduit se zijde zou de overweging een rol spelen, dat Ulbricht de Oosceuropese landen niet zou kunnen verbieden met Bonn te spreken als zijn rege ring zelf met Bonn praat. AMSTERDAM <ANP> —Twee po litiemannen zijn in de nacht van za terdag op zondag op de Nieuwendijk in Amsterdam door het publiek aan gevallen. toen zij twee dronken jon gelui aanhielden, die antennes van geparkeerde auto's zouden hebben gerukt. Dit speelde zich af omstreeks één uur. op het moment dat de café's leegstroomden Het publiek bemoeide zich met de arrestatie en keerde zich tegen d? aghiten. die volgens een schatting van de politie, tegenover een menigte van circa 70 man kwamen te staan Er ontstond een vechtpartij, waarbij de politiemannen hun wapenstok werd ontnomen en hun uniformen flink werden beschadigd. Toen zij het onderspit dreigden te delven, los te één van hen met zyn pistool en kele schoten in de lucht, waarna 'de aanvallers terugdeinsden en er een eind aan het gevecht kwam De ar restanten hadden inmiddels van de gelegenheid gebruik gemaakt de be nen te nemen. De agenten, behorend tot het bystandspersoneel, werden licht gewond. Parijs (GPD) De aangekondig de boycot van Algiers door de internationale verkeerspilotcn gaat niet door. In hoofdzaak hebben de diplomaten het gewonnen, d.w.z. het Franse ministerie van Buiten landse Zaken, dat voldoende druk op de Algerijnse regering heeft uitgeoefend om niet het onderste uit de kan te willen halen. Df- Franse ambassadeur in Algiers kreeg opdracht eind vorige week een bezoek te brengen aan Boemedienne. president van Algerije, om hem een persoonlijke boodschap van generaal De Gaulle tf overhandigen. De inhoud van die boodschap is natuurlijk niet bekendgemaakt, maar men mag aannemen dat de voornaamste in houd ervan de volgende was: „Beloof het gekaapte Israëlische toestel binnenkort vrij te geven en de bemanning los te laten, dan be loven wy van onze kant voldoende druk uit te oefenen op de Franse piloten om niet mee te doen aan de boycot". Dat is gebeurd en daarmee was de boycot van de haan. De Algerijnse regering heeft de Internationale Federatie van LijnpMoten (JFAï PA> laten .veten dat de Israëlische bemanning bin nenkort zal worden losgelaten en dat 48 uur later piloten van de fe deratie de gekaapte Boeing naar Rome mogen terugbrengen Of de Algerijnse regering woord houdt moet worden afgewacht. In Noord-Brabant veroorzaakte de zware regenval in enkele dorpen grote wateroverlast. Vooral de agra riërs zyn gedupeerd. Van de graan oogst die dit jaar juist overvloedig beloofde te worden, zal het grootste deel verloren gaan, omdat er door de aanhoudende regen niet geoogst kan worden en het koren op veel plaat sen begint door te schieten. Een windhoos raasde zaterdagoch tend over het strand van Castricum aan Zee. Een aantal strandrestau- rants is beschadigd de dagen werden afgeslagen en vernield. In Huijbergen sloeg de bliksem in een stroomdraad langs een weiland. Een groep koeien werd eveneens getroffen. Zeven koeien en een stier waren op slag dood. Vandaag geeft een sterke rug van hogedruk een verbetering met zon en een temperatuurstijging, maar het is nog onzeker of deze verbetering EGYPTISCH LIJNVLIEGTUIG VERONGELUKT NICOSIA (AP) Een Egyptisch vliegtuig met 41 inzittenden (34 pas sagiers en zeven bemanningsleden) is gisteren tussen Cyprus en Egypte in zee gestort. Allen kwamen om het leven. Reddingsvliegtuigen van de Fngelse luchtmacht hebben wrak stukken van het toestel een Rus sische Antonow AN-34 turboprop machine in zee zien drijven op ongeveer 180 km. ten zuidoosten van de RAF-basis op zuid-Cyprus. Het contact van het toestel met de con troletoren in Nicosia werd plotseling verbroken zonder dat er moeilijkhe den waren gemeld. In het gebied, waar het otestel verongelukte, was het prachtig weer. Alle beman ningsleden hadden de Egyptische- nationaliteit, evenals zes passagiers. Verder vervoerde het toestel Irake zen. „Palestynen", Syriers. een Jor- daniër. een Algerijn en een Soeda- nees. ROTTERDAM (ANP) In Krimpen, onder de rook van Rot terdam, is het zaterdagavond tot vin nige vechtpartijen gekomen tussen Ambonezen en jongelui uit het stad je en omgeving. Daarbij werd ge bruik gemaakt van allerlei, deels zelf gemaakte slagwapens als loden pij pen. knuppels, en met kogels ver zwaarde fietsbanden. Een jongeman uit Krimpen werd vrij ernstig gewond, hy moest door een arts wor den behandeld. Een jonge Am bon- nees bracht vernieling toe aan een auto, door de beide deuren daarvan in te trappen. Naar schatting namen 60 a 70 jongeren aan het gevecht deel. Een 17-jarige Ambonnees uit Moordrecht werd gepakt en moest de nacht in het politiebureau door brengen. Gisterochtend is hij vryge- laten. Zeventien mannen van de Rijkspolitie zyn tot diep in de nacht doende geweest de partyen geschei den te houden of weer uiteen te drij ven. langer dan één of twee dagen zal aanhouden meldt onze weerkundige medewerker. Tot zondagavond was op enkele plaatsen in Zuid-Holland, West-Brabant en Zeeland al 140 tok 160 mm augustusregen gevallen, het dubbele van de hoeveelheid die nor maal in de hele maand naar beneden komt. Geen echte honger in Ver. Stalen WASHINGTON (Reuter) - In de V.S. wordt op grote schaal geleden aan de gevolgen van verkeerde voe ding en ondervoeding, maar echta honger komt niet voor en niemand komt van honger om. Dit staat in een verslag, zater dag in Washington gepubliceerd door de landbouwcommissie van het Huis van Afgevaardigden die een onder zoek naar de voedingstoestand bij de j Amerikanen heeft ingesteld na de publikatie van een alarmerend rap port van een particuliere groepering, waarin o.m. stond dat er in 256 Ame rikaanse districten sprake was van een noodtoestand in verband met de honger die er geleden wordt. De landbouwcommissie stelt dat on- dervoeding en verkeerde voeding in 1 alle lagen van de bevolking voorko- men door onwetendheid wat de juiste voeding betreft en verwaarlozing. Dit j laatste slaat in de eerste plaats op ouders, die hun kinderen in dit opzicht verwaarlozen. ADVERTENTIE morgen voordeel 2SO gram van 99 voor 89 Uit het Leidsch Dagblad van 18 Augustus 1868: Het verslag van den staat der kweekschool voor Zee vaart alhier voor het jaar 1867 is thans in druk ver schenen. Er blijkt uit, dat in dit jaar 24 jongens meer op genomen zijn dan in 1866. Ter wille van zoovele jon gens, die hier eene eerlijke, echt Hollandsche opleiding kunnen vinden, zij deze in richting dus aan de onder steuning van allen aanbe volen! Advertentie- Staalwijn wordt steeds sedert jaren met het beste gevolg ge bruikt tegen bleekzucht, geeuwhongerwormziekten en vooral bij beginnende longtering. Verkrijgbaar per flacon a f 1,bij N. K. Swe- mer. Mare VI, no. 1191 (thans no. 52).

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1