Rondvlucht boven Leiden en omstreken f hegen Vlieg er eens uit met liet L.D. op zaterdag 31 augustus Schip(s)hol was eens een schepenkerkhof Met een Fokker Friendship veiliger dan U denkt N.L.M. en L.D. geven veel Vlieg er eens uit met het L.D. Letterlijk en figuurlijk gaat dit op zaterdag 31 augustus gebeuren. Van de Nederlandse Luchtvaart Maatschappij een dochteron derneming van de K.L.M. heeft ons blad een Fokker Friendship kunnen charteren, waarmee die dag een rondvlucht boven de Duin- en Bollenstreek en de Rijnstreek, met als centraal middelpunt Leiden, zal worden gemaakt. Er zal op circa driehonderd meter hoogte worden gevlogen, zodat de waarne ming uit de lucht vrij nauwkeurig zal kunnen zijn. Mocht het weer, en daardoor het uitzicht, slecht zijn, dan wordt de vlucht verschoven naar zaterdag 7 september. Het wordt echter maar niet zo een rondvlucht. De N.L.M.-ser- vice en die van het Leidsch Dag blad zijn groot. Die begint al bij het vertrek voor ons gebouw aan de Witte Singelwaar een comfortabele touringcar klaar staat om de luchtreizigers naar het moderne Schiphol te vervoeren. Eenmaal op de Amsterdamse luchthaven, mar wij spoedig opgenomen zijn in de sfeer van aankomende en vertrekkende vliegtuigen, volgt een uitgebreide K.L.M.-rondlei ding over de internationale luchthaven, met zijn „straalreu- zen", die 80.000 liter kerosine in hun tanks kunnen meevoeren. Na deze „kjjk op Schiphol" staan charmante stewardessen klaar om ons naar de bus te brengen (ticket- controle), dde zorgt voor het ver voer naar de Friendship. En dan... de motoren draaien reeds op snel heid, begint de vlucht. Langzaam taxiët de Fokker Friendship, waar in plaats is voor 36 passagiers, naar de startplaats. Dan nog even wach ten op het startsein uit de verkeers toren, een snelle aanloop (circa 200 km per uur) en de machine komt los van de grond en kiest voor deze rondvlucht juiste hoogte. Zoals ge- [zegd driehonderd meter. Met een gemiddelde snelheid van plm. 300 km koerst de piloot dan op Duin- Bollenstreek af. Zittend in een comfortabele vlieg- stoel en uitziend door de raampjes ontrolt zich dan een prachtig pano rama voor ons oog. Herkennings punten zijn al spoedig gevonden. De Keukenhof in Lisse, het Witte Kerkje in Katwijk. De Flora-hal in Rijnsburg, Stadhuis en Den Burcht Leiden, de fabrieken van de Rijnstreek. Mochten wjj het er moei lijk mee hebben, dan is er altijd nog de explicatie vanuit de cockpit. Terug van een vlucht van plm. een half uur. waaraan een blijvende herinnering en een mapje met reis- bescheiden worden verbonden, Is er gelegenheid om op Schiphol een kopje koffie te drinken en om van af 'de waiid'elpieren het immense luchtverkeer gade te slaan. Na ruim 2% uur Shciphol wacht dan nog al leen de terugreis die weer op het punt van uitgang (L.D.-gebouw» eindigt. Wij zijn dan ongeveer vier uur onderweg geweest. Over de boeking voor deze rond vlucht en de kosten en de wjjze van betaling vertellen wij elders in dit nummer. Indien de belangstel ling voor deze „vlieg-er-eens-uit- tocht" bijzonder groot mocht zjjn, is het mogelijk meerdere Friend ships op één dag in te zetten. Teneinde de kwaliteiten van de Fokker Friendship te beproeven en ons een oordeel te kunnen vormen over de luchtreis, maakten wij de- zer dagen een NLM-vlucht (gere gelde lijndienst) Schiphol/Eind hoven. Persoonlijk hebben wij er ons tijdens de vlucht van kunnen over tuigen, dat de passagiers inderdaad vanaf iedere stoel een voortreffe lijk uitzicht hebben. Daar komt nog bij dat de rondvluchten (wij vlogen op 2200 meter hoogte) op aanzien lijk minder hoogte zullen worden uitgevoerd. Wat ons verder opviel, was, dat de vleugels van een Fok ker Friendship boven de raampjes zijn aangebracht, waardoor het uitzicht niet wordt belemmerd. In luchtvaartkringen noemt men de Friendship dan ook een „hoogdek ker". En dan nog iets. Voor het geval U bij deze rondvlucht niet uw luchtdoop meemaakt, biedt een vlucht op slechts 300 meter hoogte een grote bekoring. Bij interconti nentale vluchten, waarbij steeds op grote hoogte wordt gevlogen, ver dwijnt het land in het niet of vliegt men boven het wolkendek. Bfj een rondvlucnt wordt men als het ware met zijn neus op de ste den, dorpjes en gehuchten gedrukt. Wellicht denkt U, dat U uw streek kent, maar wij kunnen U verzekeren, dat de streek, of uw stad of dorp er vanuit de lucht geheel anders uitziet dan U zoudt verwachten. Vlieg er eens uit op uw vrije zaterdag met het L -D., wjj verzekeren U, dat U er geen spijt van zult hebben. Vliegen boven ei gen streek is een ware belevenis. Nog even en dan gaan wij de lucht in. Het oomfortabele interieur van de Fokker Friendship. Rustig glijdt een prachtig panorama aan de luchtreiziger voorbij. Schiphol is een eeuwenoude naam. Toen de Haarlemmer meer nog een onafzienbare watervlakte was, liep het uiterste n.o.-gedeelte als een trechter zeer nauw toe. Bij een aanhou dende zuidwester-storm werd het water van de Haarlemmer meer juist in deze engte zodanig opgestuwd, dat menig schip daardoor onklaar raakte, strandde en verging. Deze plek kreeg hierdoor in de loop der jaren een slechte naam. Het werd een schepenkerkhof, een „schipshol". Sedert de drooglegging in 1852 heeft de Haarlemmermeer zijn water en Schiphol de let ter s verloren; het meer werd een vruchtbaar polderland, Schiphol een wereldluchthaven. De geschiedenis van Schiphol als vlieghaven begint omstreeks het einde van de eerste wereldoorlog. De eerste vliegtuigen, die er land den. waren militaire toestellen. Het was de jonge militaire luchtvaart, die in 1917 beslag legde op dit ver laten hoekje in de Haarlemmer meerpolder. Na de vrede van 1918 kwam er een overcompleet aan mi litaire toestellen. Ondernemende mannen, met een vooruitziende blik, kwamen snel tot de conclusie, dat hier een nieuw verkeersmiddel zijn intrede had gedaan, dat ook voor de burgermaatschappij waar de zou kunnen hebben. In Neder land waren het ue vlieger-officieren Plesman en Hofstee, die het initia tief namen tot een luchtvaartten toonstelling aan de overkant van het IJ. De ELTA Eerste Lucht verkeer Tentoonstelling Amster dam werd een enorm succes. met hun bommen bestookten en einde 1944 deden de bezettingstroe pen de rest. De luchthaven werd totaal In puin gelegd, er bleef geen steen op de andere. Gigantisch K.L.M. De Fokker Friendship, waarmee onze abonnees de rondvlucht boven Leiden en omstreken zullen maken. Als uitvloeisel daarvan zag op T oktober 1919 de K.LJM. het levens licht, met Plesman als administra teur, later president-directeur. Als verkeersbasis koos men het 76 h.a, grote militaire vliegveld Schiphol waar een andere vlieger-officier van het eerste uur Jan Dellaert stationschef werd. Sedertdien zijn K.LM, en Schiphol onverbrekelijk verbonden geweest. Op 17 mei 1920 opende de K.L.M. haar eerste gere- gelde dienst op Londen (drie maal per week), in september van dat Jaar gevolgd door e en geregelde dienst op Hamburg en Kopenhagen. K.LM. en Schiphol groeiden als kool. Reeds in 1930 werd een veer tiendaagse dienst op Batavia (Dja karta) ingesteld. Het aantal passa giers steeg van honderden tot dui zenden, ja zelfs tot tienduizen den per jaar. In de laatste wereldoorlog kreeg Schiphol het hard te verduren. Het begon op 10 mei 1940 met een bombardement van de Deutsche Luftwaffe. In de jaren '40 tot '44 v/aren het de Geallieerden, die het door de Duitsers gebruikte vliegveld Na de oorlog werd de herbouw van Schiphol energiek aangepakt. Op 28 juli 1945 kon reeds het eerste verkeersvliegtuig weer op Schiphol landen. In november van datzelfde jaar waren alle landings banen door voorlopig aangebrach te voorzieningen weer bruikbaar ge maakt en kon ook de K.L.M. zich op Shciphol ongeremd verder ont plooien. De resultaten van deze waarlijk gigantische ontplooiing een miljoenen object zullen de intekenaars op de rondvlucht „Vlieg er eens uit met het L.D." zaterdag 31 augustus met eigen ogen kunnen aanschouwen. .«■■■■■■■■■■■■■■■■BI In de jaren '20 was vliegen nog een groot avontuur. Hefe was in de tijd wij schreven toen 1920 dat Neerlands trots, de K.L.M., in een ge huurd en omgebouwd militair vliegtuig de eerste geregelde luchtlijn Amsterdam-Londen opende. De capaciteit van de open cabine was toen op slechts twee personen bere kend, luchtreizigers, die zich tegen de kou in dikke kleren sjorden en bovendien een stofbril droegen. Een groot avontuur, dat de ouderen onder onze lezers zich nog wel zullen herinne ren, was de vermaarde Peli- kaanvlucht naar ons voorma lig Ned. Indië. Wat hebben wij in spanning met de dappe re bemanning meegeleefd. Sindsdien is er in de internationale en ook Nederlandse luchtvaart wel het een en ander veranderd. De techniek ging met sprongen voor uit. terwijl ook de grootst mogeltfke aandacht werd besteed aan de vei ligheid. Het gezegde „vliegen is veiliger dan U denkt" is een gevleu geld woord geworcen. Dit veilig vlie gen. gepaard gaande met een ster ke uitbreiding van het luchtnet momenteel doen reeds ruim dertig luchtvaartmaatschappijen in een geregelde dienst Schiphol aan had een opmerkelijke groei van het luchtverkeer tengevolge. Ruim drie miljoen passagiers (in- en uit gaande) had Schiphol het vorig jaar te verwerken. Dertig jaar geleden waren dit er nog maar 112,546. Naast de zakenvluchten zijn voor al in de laatste jaren de vakantie- vliegreizen sterk toegenomen. Houdt men zich in deze vakantiemaan den in de vertrekhal van Schiphol op. dan waant men zich in de ja- der dertig op een zonnige zondag in het Centraal Station van waaruit de Amsterdammers uitstromen voor een dagje Zandvoort. Zo in tens is op Schiphol de drukte. Ter illustratie van deze opmerkelijk© groei een paar cijfers. Bedroe gze' ventien jaar geleden het jaartotaal van passagae rsdie naar, van of via Schiphol reisden 359.617, thans wordt dit aantal in de drukste maand genoteerd'. Met het reizi- gersvervoer heeft ook het post- en goederenvervoer gelijke tred gehou den. In dertig jaar liep het goe derentransport op van 2.500.100 kg naar thans 104.866.530 kg. Voor de PTT zijn deze cijfers 763.000 (dertig jaar geleden) en thans bijna zeven miljoen kg. Het luchtverkeer is populair ge worden Daaibij is Schiphol de moderne luchthaven op het kruis punt van de belangrijkste interna tionale luchtroutes. De N.L.M./K.L.M stewardess aan wier zorgen de luchtpassa- giers gedeeltelijk zijn toever trouwd. FOTO'S LD/HOLVAST) ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7