yan de Kop: Geraedts jr sculptures volumes Leidse veemarkt toch een gezond toont beeld V Echte vakmensen worden meegenomen in de dynamische groei van Hoogovens De rode draad HOOGOVENS IJMUIDEN Toch geen vergunning tot verbouwing Geen impasse over rassenvraagstuk Expositie in Lakenhal ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1968 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Dat de wereld van de kunst voortdurend in be weging, misschien beter gezegd in beroering is, kan men we derom constateren op de gisteravond in het museum „De La kenhal" opengestelde expositie van werken van twee belang rijke jeugdige avantgardistische kunstenaars, t.w. de Hagenaar David van de Kop (31) met zijn „hard-edge"-sculpturen en Kefdruksels en Pieter Geraedts jr. (28), lid van de bekende Warmondse kunstenaarsfamilie Geraedts, die zijn „volumes" presenteert. Voor belden zijn begrippen „t(jd is ruimte" in de huidige fase van itwikkeling beslissend: in verband larmee lijkt de keuze van deze !ree tezamen voor één expositie be jilend geweest. qu De eerste studeerde aan de Kon. icademie te Den Haag. waar hij de ■«fitte M.O. tekenen behaalde en later Carel Visser lessen in „ruimte- e ordening" ontving. Hij werkt ills in Zoeterwoude (Dorp). Heil Tot zijn vroegste werkstukken be- j* ken zijn gevouwen, gekleurde pias- aken (o.a. ook buizen), waarmee Mj een ruimtelijke situatie wil schep- irtipen. Intrigeren van vorm zijn ook door hem vervaardigde z.g. schuilhutten" „overkappingen Ito narna zijn aandacht uitging naar k uit gegalvaniseerd ijzer samen- Wtelde gesloten, half geopende of r. geopende „deurreliefs" en ve- itjn érlei soorten drie-dimensionale deu- im met al of niet functionele beteke- üs. waarin het ruimtelijk element Bede een grote rol speelt. Ook werd Zui W gefascineerd door de z.g. ijzeren .versperringen", waarvan men voor beelden kan zien op het voorplein 'in het museum. In zijn suggestieve gekleurde „zeefdruksels" 'geel, ije, blauw, groen enz.), waarin rt» rerschillende vormproblemen aan de orde zijn, zijn het eveneens telkens »'eer deuren, welke hem op experi mentele wijze intens bezighouden 0Ook Geraedts, die aan de Vrije Aca iemie te Den Haag studeerde en er iter als leraar fungeerde, werkt met Ie ,ruimte".De vormen van zijn ce- A tonische, veelal bij een temperatuur I 'an 1080 gr. gebakken, in gebroken rit gehouden volumes zjjn tot uiter- Re soberheid en strakheid terugge bracht, zonder enige versieringen. til lel Zij zijn opgebouwd d.m.v. platen wit- bakkende klei. zonder glazuren en zo neutraal en zuiver als maar moge lijk gehouden. Hier is sprake van rechthoeken, kubussen, cilinders of uitgesneden vormen, voorzien van ronde gaten, om aan het volume uitweg te geven. Daardoor ontstaan lichte en donkere partijen. Zij lijken in het algemeen in hoge mate be trokken bij de moderne architectuur Jacob Marisprijs voor Rein Draijer DEN HAAG (ANP) Wethou- der drs. H. J. Wilzen van Den Haag heeft gistermiddag in het Haagse Gemeentemuseum de Ja cob-Marisprijs 4000.uit gereikt aan de Haagse schilder beeldhouwer Rein Draijer. In het museum wordt tot 15 sep tember een ere-tentoonstelling gehouden ter bekroning van het gehele oeuvre van deze schilder- beeldhouwer, van wie bijna 60 schilderijen uit de periode van 1927 tot nu, en ongeveer 30 beel den uit de jaren na 1957 worden geëxposeerd. kunst kaleiöostoQp Pieter Geraedts jr.: Volume Van de Kop: Versperring en zullen daarin ongetwijfeld een at tractief effect sorteren Beide kunstenaars, die reeds op di verse tentoonstellingen de aandacht trokken en van wie door enige musea werken zijn aangekocht, geven blijk creativiteit, ook als zullen hun meer malen gedurfde inventies nog moge lijk de bevreemding van de traditio neel ingestelde besehouwer oproepen. Deze merkwaardige expositie duurt tot 15 september. H. J Als een rode draad loopt door het I leven van een 43-jarige magazynbe- diende uit Leiden de drank en deze j bracht hem reeds enkele malen in de gevangenis. Dat wil zeggen, het wa- ren meer de gevolgen van de drank. Want by gebrek aan geld sloeg de magazijnmeester aan het inbreken, waarvoor hij dan ook enkele malen gevangenisstraf onderging. Hij had ditmaal gezelschap gevonden in een 33-jarige stadsgenoot, die mee gegaan was naar Baarn, omdat de magazijnmeester daar een „aardige" kans voor een inbraak wist. Doch dat verliep niet geheel volgens de plan nen. omdat de bewoners van het uit gekozen perceel die avond thuis wa ren. Er werd evenwel een goede slag geslagen in een andere woning, waar veel kostbaarheden werden gestolen. Daarna keerde het tweetal huis waarts doch kreeg, in Oegstgeest aan gekomen, honger en dorst. Dit werd aanleiding tot inbraak in de kantine van een sportveld. Voldaan ging het tweetal slapen in een hooiberg, doch de landbouwer die de mannen ont dekte, waarschuwde de rijkspolitie. Voor de Haagse rechtbank beken den verdachten de feiten. De officier van justitie wees erop. dat de magazijnbediende nog niet zo lang op vrije voeten was toen hij de inbraken pleegde. Er wacht nog zes oa&nden gevangenisstraf voor hem die voorwaardelijk een vorige keer werden opgelegd en nu dus wel ten uitvoer gelegd zullen worden. De eis luidde daarnaast tien maanden ge vangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Tegen de helper, een schipper, die echter nog niet zo vaak is veroor deeld. luidde de eis acht maanden gevangenisstraf waarvan twee maan den voorwaardelijk en aftrek van voorarrest. Uitspraak op 30 augustus. PRIJZEN REDELIJK Ook de varkenshandel hield zich tot f 1.300 - en f 1.700.-. Vare koeien goed staande en het totale beeld I van f725.- tot f 1025.- en f 1.425. van de handel was van redelijk tot Op deze afdeling minder aanvoer vlot. Door een ruimer aanbod ging het in de wolvee sector iets kalmer toe. De gisteren gehouden Leidse vee- De ,otaal aanvoer bedroeg 3228 markt mocht er wel zijn. De aan- bieren voeren waren goed, misschien voor j een enkele rubriek wat te ruim en voor andere rubrieken wat te krap maar al met al een gezonde markt Ook de weersomstandigheden vielen tegen de verwachtingen in wel mee en de zon brak nog goed door het geen de sfeer op de markt ten goede kwam. De augustusmaand is an ders wel te nat en te koud geble ven, waardoor de gebruiksvee handel iets werd afgeremd maar wat ook een toename van het vleesverbruik tot gevolg had. Bij een krapper aanbod had de Gebruiksvee De aanvoer in deze afdeling bleef vrij constant. Als gevolg echter van het natte weer van de laatste weken nam de belangstelling wel iets af waardoor de handel het hier rustig tot iets kalmer deed. Ook lopen wij lang zamerhand weer naar de september maand voor het melkvee een stille maand te vroeg voor stal en te laat voor het land. De prijzen ble- ven vrijwel ongewijzigd met een handel in de slachtveesector dan tendens van iets minder, zeker voor ook een vlot verloop met iets duurde- j de derde soorten vare koeien. Note ring: Melk- en kalfkoeien van f975,- Gereformeerde Internationale bij een goede binnenlandse vraag. Normaal geeft deze tijd van het jaar iets zakkende prijzen te zien. maar als gevolg van de EJE.G.-binding is er maar weinig import vanuit derde lan den waardoor de prijzen zich goed weten te handhaven. Bovendien komt er weinig vlees binnen vanuit Frank rijk, terwijl ook de slagersvakantiea in België onze binnenlandse handel beïnvloeden. Bij de goede vraag en het krappere aanbod had de handel een vlot verloop met iets sttfvere prij zen. Beste kwaliteiten waren zelfs en kele tientjes duurder dan vorige week. Notering per kg geslachtge wicht: Vette koeien van f 3,80 tot f4.35 en f 4,70 Extra kwaliteiten tot f 5,15, Slachtstieren van f 4.60 tot f 4.85, Worstkoeien van f 3,60 tot f 3,75. Vette kalveren Ook in deze afdeling waren vraag en aanbod weer goed terwijl ook de aangevoerde kwaliteiten weinig te wensen overlieten. Vooral op deze af deling blijkt steeds weer dat de han del het van het aanbod en de keus moet hebben. Ook gisteren had de handel hier weer een vlot verloop en bleven de dieren stijf aan de prijs, maar behaalden slechts enkele dieren de topprijs van de notering. Note ring per kg levend gewichtt van f 3,25 tot f 3,60 en f 3,90. LUNTEREN GPD> De voorbe reiding van de behandeling van het rassenvraagstuk op de Gereformeer de Oecumenische Synode maakt goe de voortgang, zo viel gisteren te ver nemen in de wandelgangen van het Lunters conferentieoord, waar deze Gereformeerde Internationale ook volgende week nog bijeen is. De ver wachting dat de commissie, die de behandeling voorbereidt en waarin zowel de grote apartheids voorman dr. J. D. Vorster als de grote apartheids tegenstander prof. dr. J. Verkuyl zit ting hebben, onmiddellijk in een im- ADVERTENTIE Je moet wel heel sterk in je schoenen staan, als je bijna 2 miljard gulden f2000 x 1.000.000) voor uitbreidingen in je onderneming steekt Hoogovens Uitluiden doet dat. En wie de kranten leest, weet wat dit betekent: geld schept werk. Wie investeert, schept arbeid. Hoogovens schept arbeid voor vakmensen die willen meegroeien met z'n groeiend bedrijf. Zeven nieuwe fabrieken Die 2 miljard gulden wordt geïnvesteerd in uitbreidingsplannen, die o.a. zeven nieuwe fabrieken omvatten: hoogovens 6 en 7.oxystaal fabriek 2, blokwalserij 3, warmbandwalserij 2. koudbandwalserij 3 en een pelletfabriek voor de erts-voorbereiding. Los van de bouwkosten e.d. installeert men voor vele honderden mil joenen guldens aan werktuigkundige,elektro technische eo elektronische apparatuur. Het nieuwste dat de moderne techniek thans biedt. Kolossale krachten Een deel van dat geld gaat naar de nieuwe, 3e blokwals, die van blokken staal tot 45.000 kg. plakken „mangelt". Het zal de zwaarste wals in de staalwereld worden met een hoofd aandrijving van bijna 20.000 pk, bestaande uit een horizontale aandrijving door 4 motoren van 3500 pk en een vertikale aandrijving door een motor van 5500 pk. alk gevoed door thyristoreo. Minimale meting Tegenover deze geweldenaar staat de uiterst gevoelige apparatuur voor de automatische dikteregeling van staalplaat. Dat gebeurt door middel van een röntgen-diktemeter. die werkt met een nauwkeurigheid van enkele duizend- sten millimeters. Technisch luilekkerland Tussen deze uitersten ligt bij Hoogovens een wereld van technische verscheidenheid op hel gebied van produktie en transport, van bewe ging en aandrijving, van procesbesturing en controle, van pompen, verlichting, pneuma tische en hydraulische uitrusting, van akoes tische en optische communicatie, van conven tionele elektrische apparatuur tot geïntegreerde schakelingen. Het zijn maar enkele grepen uit de veelomvattende techniek bij Hoogovens. In dk technische „luilekkerland" kan een vak man z'n hart ophalen. Want waar mogelijk wordt hij van meet af aan ingeschakeld bij de opbouw en het in werking stellen van de kost bare en vernuftige installaties die later aan zijn vakkundige zorg zijn toevertrouwd. tozSdit eo hritiatief Routine en sleur besta An niet bij af het nieuwe dat Hoogovens ooderneemt. Gevraagd wordt: zelfstandigheid, actie, initiatief. Daar zijn vak bekwame. toegewijde mensen voor nodig die in een dynamische taak willen meedenken t*i meedoen aan de praktische verbetering van rendement en efficiency. Dat vraagt inzicht m vjodmgrijkbeid. Fen uitdaging Deze advertentie over groef en ««breid ?ng van Hoogovens k een uitdaging aan vakmensen die voldoening zoeken in hun werk. Na een periode wan oriëntatie en inwerken zullen nieuwelingen zich snel diutsvoelen btj Hoogovens Urooiden. Aan vaklieden op elektrotechnisch, elektro nisch. instrument-technisch en werktuigkundig gebied worden op aanvraag gaarne verdere inlichtingen verstrekt over de mogelijkheden die er voor bekwame mensen bij Hoogovens liggen. Voor inlichtingen: afd. Personeelsvoorziening. Hoogovens 1.1 mmden (tel. 02510 - 94000). Wolv ee De afdeling wolvee gaf een ruime aanvoer te zien, waar het natte weer niet vreemd aan is. Het aanbod overtrof dan ook wel de vraag waar door het met de handel in de sector slachtschapen en lammeren dan ook Iets kalmer toeging en de prijzen onder druk kwamen te liggen. Voor het klein aantal vette schapen was de handel nog wel redelijk maar meft de vette lammeren liep het matig af. Fokschapen worden e r nog weinig aangeboden; deze handel had een rustig prijshoudend verloop. Note ring Vette schapen van f 105.- tok f125,- en f140,- Vette (zuig) lamme ren van f 120,- tot f 135,- en f 155,* Fokschapen van f 130,- tot f 160,-. Varkens passé terecht zou komen, is onge grond gebleken. Er werd vandaag door enkele leden van de commissie nog gewerkt aan een ontwerpvoor stel. maar het blijft wel de vraag of de commissie daar als geheel eenstem migheid over zal bereiken. Velen ech ter hadden verwacht dat de bespre kingen direct doodgelopen zouden zijn. In een korte plenaire vergadering werd de secretaris-generaal dr. Paul G. Schrotenboer uit Grand Rapids (Michigan. VB.) herbenoemd. Wel dook gisteren één van de an dere twistpunten op, die deze inter nationale in gevaar brengen. Dat is de iets lichtere hand waarmee in de Gereformeerde Kerken in Nederland de bybel wordt gehanteerd. Naar men weet behoeft men in de Gereformeer de Kerken niet meer de twee bomen, de slang en haar spreken in het para dijs exclusief letterlijk te nemen. Daar zit een hele theologische dis cussie aan vast ook in Nederland maar er zijn kerken in de G.O.S., die op dit gebied toch al wat strenger waren dan de Gereformeerde kerken en nu helemaal ietwat wantrouwig zijn geworden. De oommissie van rapport deed een nogal vaag voorstel, dat alles in het midden liet. Een Amerikaanse orthodox-Presby teriaan (gesteund door een Evange lische Ierj diende een voorstel in, waarin duidelijk verscholen zat dat de Nederlandse kerk gecontroleerd moest worden op haar orthodoxie ten aanzien van de bijbel. De Amerikaan zag zijn tegenvoorstel haastig door verwezen naar de commissie van rap port. waar het naar onze indruk zonder enige geestdrift is ontvangen. Ook wat een ander wrijfpunt be treft de oecumenische contacten vinden de Nederlandse Gerefor meerden een solide meerderheid te gen zich. Aansluiting bij de Wereld raad van Kerken (voor de Nederlan- ders sinds enkele jaren in beginsel j vooral de buitenlandse gastarbeiders, aanvaardbaar wordt door de grote die de weg naar de markt hebben meerderheid met klem afgewezen, j weten te vinden om hun aankoop Bijna alleen de Javanen en Soemba- te doen voor hun voorkeurs-pot De nezen. die al lid zijn van de Wereld- handel had een zeer vlot en goed raad. schijnen de gereformeerde Ne- prijshoudend verloop Notering- van derlanders hierin te steunen. j f 25,- tot f65.- en f90,-. Waarschijnlijk geschrokken door het handelsverloop van vorige week bij een grote aanvoer, was de aanvoer ditmaal aanmerkelijk minder en be trekkelijk klein te noemen. Er was voldoende belangstelling en de han del had een redelijk verloop by goed staande prijzen. Notering: Drachtige zeugen van f375,- tot f400.- en f 450,- Schrammen van f 85,- tot f95,- en f115,- Biggen van f67,- tot f73.- en f75,-. De handel in slachtivarkens geeft geen reden tot klagen. Door de re- deiyk goede prtfzen en een regel matige goede afname blijft het voorraads- aanbod beperkt. Ook de exportvraag is goed en heeft een en ander tot gevolg dat de pryzen zich goed ontwikkelen en zich op een goed niveau handhaven. Pryzen per kg levend gewicht: Lichte slachtvar- kens van plm. f2.28 tot f2,30. Lich te slachtzeugen van plm. f 1,65 tot f 1,75. Geiten De aanvoer in deze afdeling neemt de laatste tijd gestadig toe. Het zyn Commissie wees beroepen af LEIDEN Voor de commissie voor de beroepschriften ingesteld door de raad van de gemeente Lei den werd gistermiddag een afwij zende beslissing genomen inzake het beroep van G. Hendriks te Le»den tegen een besluit van het College van B. en W. waarbij vergunning werd geweigerd tot het veranderen van de woning Caeciliastraat 69. omdat deze gelegen is in het sane- ringsgebied „De Camp" en omdat er, in strijd met de verordening Be bouwde Kom, er een bedrijfsruimte zou worden gemaakt. Het pand Caeciliastraat 69 was tot voor kort een kleine woning, j laatstelijk als zodanig in gebruik by P. J. Hartevelt. Deze is inmiddels I by een derde gaan inwonen en dry ft, tezamen met ztyn broer J. Harte velt, in het onderhavige perceel een koffiehuis. Zij doen dit krachtens een hen op 26 januari 1968 van ge meentewege verleend verlof tot ver koop van koffie en andere niet-alco- holische dranken. Appellant was van mening dat de verbouwing gedekt zou zyn door dit verlof en was er volkomen onkundig [van dat daarnaast nog een andere vergunning nodig zou zyn. De saneringsplannen voor ,,De I Camp" verzetten zich niet tegen de exploitatie van een eenvoudig kof fiehuis, omdat de gebroeders Har tevelt, zodra die sanering wordt uit- gevoerd, voornemens zyn het kof fiehuis naar elders te verplaatsen of op te heffen. Van de zyde van het College is naar voren gebracht, dat appellant met de verbouwing reeds was be gonnen vóórdat een bouwvergunning was aangevraagd, en dat appellant voordien, eveneens zonder vergun ning. het dak van de woning heeft gesloopt, dat de Stedebouwkundige bezwaren van het College tegen de verlening van een ontheffing ex ar tikel 6 van de Verordening Bebouw de Kom hierin bestaan, dat een kof fiebar als thans wordt gedreven in het perceel Caeciliastraat 69 niet past ln het straks gesaneerde gebied van „De Camp" en dat het niet verle nen van deze ontheffing geheel los gezien moet worden van het door het College terzake van het onderha vige perceel aan J. Hartevelt ver leende verlof ex artikel 19 van de Drank- en Horecaverordening. Appellant beeft nog aangevoerd dat. toen op 26 januari 1968 verlof werd verleend tot het verstrekken van alcoholvrije drank in het per ceel Caeciliastraat 69, appellant meende dat het met de bouwvergun ning wel goed zat en de verbouwing kon doorgaan.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3