Stad Wenen maakt kennis de schilder Lucebert 5 Marzotto-prijzen \werden toegekend OE In september-oktober Stuyvesant-collectie in ons land te zien PRISMA De Nachtwacht wordt nooit uitgeleend Jeugdfestival Velp ontvangt Prins Claus Werk van gulle Maecenas q iet eenzijdig In Dominica nerkerk Maastricht Verklaring namens Rijksmuseum pONDERDAG 15 AUGUSTUS 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Lucebert„De laatste nozem" „Vliegtuig": bekroond werk van de Spanjaard Qenoves. nozem" .Van dit werk met rijn felle kleuren gaat een bezwerende kracht uit. Het thema is aan de werkeiyk- heid ontleend, maar het wijst naar het einde. In het commentaar op zyn WENEN (GPD) Voor de eerste keer heeft Oostenrijk ken- —p gemaakt met de schilder Lucebert die als dichter hier nog Llheel onbekend is. De kennismaking is te danken aan de Ita liaanse graaf Marzotto die in de provincie Venetië niet alleen fabrieken en landerijen exploiteert en daarin een voor leid is van een sociaal denkende werkgever, maar die tevens een gulle Meacenas optreedt. Daarom heeft hij de z.g. „Mar- M tto-prijzen" in het leven geroepen voor het werk van veel- II lovende jongere schilders uit Europa die vertegenwoordigers fl n van de figuratieve kunst. Dit laatste zou de indruk kunnen wekken dat Marzotto met zijn ijzen, die in de miljoenen lires lopen, de kunstsmaak zou willen mipuleren. Dat is niet het geval, omdat de figuratieve kunst voor m geen beperkende bepaling is, doch alleen de algemene richting ngeeft waardoor experimenten niet zijn uitgesloten. De hoofdge- chte waarvan men hierbij uitgaat, is de mens als maatstaf van es, ook van de natuur. Zo eenzijdig is Marzotto niet. Hy had dit jaar 30 schilders uit Europa uitgenodigd die ieder drie tot vijf werken konden inzenden. Een inter nationale jury heeft zes prijzen toe gekend: vooreerst aan Alechinsky, die in Brussel werd geboren maar in Parijs leeft, de andere bekroonden zijn o.a. de Duitser Antes, de Pool Kantor en de Spanjaard Genoves. Zijn schilderij „Het vliegtuig" werd bekroond omdat het van de ene kant de macht van de techniek tot uit drukking brengt en van de andere kant de bevolkingsexplosie. De mens heid is tot een mierenhoop geworden. Uil U rh Iet deze omschrijving zijn geba- Vi verbonden en dat blykt vooral in nen, waar de gehele Marzotto- lectie van dit jaar voor 't eerst 5i het publiek werd getoond. Daar- volgen tentoonstellingen in ande- Europese hoofdsteden. Dit soort uratieve kunst vindt weerklank Oostenrijk, omdat de abstracte ex- imenten hier taboe zijn gebleven men de voorkeur geeft aan ma- the of fantastische realisten. Een el van de kunstkritiek volgt dezelf- weg en overdrijft dan schromelijk, er de jongste Biënnale van Vene- sohreeg een criticus: „Deze Sethi 's willen alleen opvallen en geen nstenaars zijn. In hun zelfover- latting vinden zij een surrogaat w wat hun aan talent ontbreekt". Vier gemeenten ontra Gew. Orkesl DELFT (ANP) Vier gemeenten Zuid-Holland, t.w. Rotterdam, Rid- *erk, Woerden en Vlaardingen, Hen geen contract afsluiten met 11 onlangs opgerichte en in Delft Vestigde Geweste'ijk Orkest, voor it verzorgen van schoolconcerten. deze concerten niet worden ge- kp" rtgeerd door de voormalige dirigent /lni o het Zuid-Hollands 'Orkest, Jan igt n der Waart, in 1 me De gemeente Woerden had al een ,n Qtract gesloten voor 10 concerten, j, tgeen Inmiddels is geannuleerd. J otterdam en Vlaardingen hebben. ;rk| «nals Ridderkerk, laten weten geen Qtract te zullen aangaan voor het jj i 'mende seizoen, als Jan van der Zot aart niet op het dirigentenplatform 16 1 staan Het Gewestelijk Orkeste dat w odaag officieel begonnen is met repetities in do Delftse Stadsdoe- ;iei|Q. staat onder leiding van de pas t i noemde Bart van Beinum. Landgenoten Ook twee landgenoten hebben aan deze kunstwedstrijd deelgenomen, maar ze werden niet bekroond. Van Gerrit Bennen ziet men twee doeken waarop een Fries landschap in bre de vlakken is uitgebeeld. Het beste doek van Lucebert heet „De laatste werk zegt hy: „Ik schilder wat my te binnen schiet. Ik zweer niet bij dun ne of vette afbeeldingen. Condense ring of abstractie ligt mij niet". AMSTERDAM (ANP) De Peter Stuyvesant-collectie, die ruim meer dan 200 schilderijen omvat en reeds in vele steden van Europa en daarbuiten te zien is geweest, zal in het najaar voor het eerst in ons land worden tentoongesteld. In de oude Dominicanerkerk in Maastricht worden de kunstwerken van 27 september t/m 27 oktober opgesteld. De initiatiefnemer en organisator van deze expositie is Wim Bary, directeur van de Stichting Cultureel Centrum in Maastricht. Busoni - concours met 55 pianisten BOLZANO, ITALIË (AP) De or ganisatoren van het Ferruccio Buso ni pianistenconcours hebben bekend gemaakt, dat 55 pianisten uit 21 lan den ingeschreven hebben voor het concours. Voor de eerste maal zullen drie Russen deelnemen aan dit concours voor jonge pianisten. Amerika komt met 7 en West-Duitsland met 6 deel nemers Verder wordt er aan deelgenomen door pianisten uit Bulgafye (7), Ita lië (6), Engeland (4), Canada (3), Oostenrijk (3), Frankrijk (2), Argen tinië (2), Polen (2), en door een pianist elk uit Brazilië, Israël, Zuid- Korea, Joegeslavië, Mexico, Roeme nië, Spanje, Zweden, Zwitserland en Hongarije. Het concours begint 28 augustus. De opening op vrijdagmiddag 27 - september wordt by afwezigheid van de minister van C.R.M., dr. Marga Klompé, in verband met een vergadering van de ministerraad verricht door de directeur-generaal van het departement, dr. J. Huls- ker. Verwacht wordt, dat de Bel gische minaster van Cultuur per soonlijk aanwezig zal zijn. Onder de titel „Kunst in de fa briek? Ja of nee?" zal op dinsdag 15 oktober in de Dominicanerkerk een discussie-avond worden gehou den. De Peter Stuyvesant Foundation werd in 1960 in Amsterdam gesticht. Het doel van de initiatiefnemer, de Nederlandse industrieel Alexander Orlow, was enerzijds voor jonge schilders uit verschillende Europese landen meer afzetmogelijkheden te scheppen, anderzijds het kunstge voel van nieuwe groepen mensen tot ontwikkeling te brengen. In samenwerking met de Founda tion Europeënne de la Culture en de Nederlandse Kunststichting werd de collectie opgebouwd en geplaatst in de machinehal van de Turmacfa- brieken in Zevenaar. Het experi ment werd een succes. De schilde rijen werkten stimulerend op het werk van de arbeider, die zyn om geving meer ging waarderen. Men hoopt dat ook andere fabrie ken en bedryven in navolging van de Stichting soortgelijke initiatieven zullen ontplooien om op deze wUze tot een onderlinge uitwisseling te komen. De kunstwerken in de Tur- macfabrieken in Zevenaar en het hoofdkantoor in Amsterdam wisse len regelmatig. ADVERTENTIE PRISMA dameshorloges 1) modieus model - elegante wijzerplaat edeldoubló 89.- 2) met gonden schakelband 335.- 3) geheel goud - klassiek model in moderne uitvoering 165.- (grote variatie in gouden dameshorloges vanaf 125.-) PIERROT Juwelier, horloger LEIDEN - MAARSMANSST. 21 - TEL. 20778 Fa. MATTH. BRINKS SCHOOLSTRAAT 41 - VOORSCHOTEN Fa. MATTH. BRINKS N. BINK HAARLEMMERSTRAAT 126 LEIOEN Juwelier, horloger. HOOIGRACHT 45 - LEIDEN v. d. WATER L. VAN DUYN Juwelier, horloger. Haarl^traat 181, Leiden Juwelier, PRINCESTR. 15, KATWIJK AxN ZEE VELP (GPD) Prins Claus zal morgenmiddag een bezoek brengen aan het Jeugdfestival Velp. Om twee uur wordt de Prins verwacht bij het Rhedenslyceum in Velp, waar de 360, uit alle delen van Nederland afkomstige festivaldeelnemers samen komen. Het is voor de tweede maal in de geschiedenis van het Velpse Jeugd festival, dat men zich mag verheugen in Koninklijke belangstelling. In 1962 was het Prinses Beatrix, die een ge deelte bijwoonde van het Festival programma. Het motto van het Festival van dit jaar, „Panta Rhei" (Alles is in be weging) is in meer dan één opzicht bewaarheid. Niet te stuiten is de stroom kunstwerken, die wordt ge produceerd in de literaire „work shop" en de „paint-in." Voor „Biafra" Een groot aantal gedichten is reeds vermenigvuldigd en gebundeld. Deze „poèzie-albums" van het Festival worden morgen op de markt ge bracht. De opbrengst is bestemd voor de actie „Biafra". Ook de toe komstige kunstschilders gaan mor gen hun werken voor hetzelfde doel by opbod verkopen. Al is de zelfwerkzaamheid belang rijk en gaat men zich daar volgend jaar nog meer op richten, veel be langstelling bestaat er toch ook voor de gespreksgroepen, de kunstexposi ties, de sohouwburgvoorstellingen en de concerten. Een hoogtepunt van vandaag was de openbare toneelrepetitie van de toneelgroep .Theater' in de aula van het Rhedens Lyceum. Gespeeld werd .Hendrik IV' van Shakespeare, met in de hoofdrol Hans Tiemeyer als de blohartige sir John Falstaff. Voor dit toneelstuk, dat in oktober in premiè re gaat, heeft Hans Tiemeyer zich een forse baard aangemeten. Gister avond woonden de Festivaldeelne mers de opvoering by van .Wachten op Godot' van Samuel Beckett, door de Eimdhovense toneelgroep „Pro loog'. AMSTERDAM De repetities en voorbereidingen voor het blij spel „Twee onschuldige engelen", dat 23 oktober a.s. in Amsterdam in première gaat, zijn thans in voüe gang. De twee „onschuldige engelen" in kwestie zijn Enny Mols-De Leeuwe en Lily Bouwmeester, die in het stuk een wereldreis Trui- ken, zij het zonder ervoor te be talen. Op de foto de twee dames in reistenue. Auteurs vragen opheffing censuur op Solsjenitsin HAMBURG (AP) Een groep vooraanstaande letterkundigen heeft zich in een brief tot de Sowjet-Unie gericht met het verzoek de censuur op het werk van Alexander Solsjenit sin, de auteur van het boek „Een dag uit het leven van Iwan Denissowitsj" op te heffen. De brief is gericht aan president Podgorni etn overhandigde aan de Russische ambassades in Bonn en Oost-Berlijn. Hy werd ondertekend door Rolf Hoohihuth, Hinrioh Böll, Giangia- como Feltrinelli, Karl Jaspers, Ar thur Miller en Martin Niemöller. De schryvers betogen dat de kri tiek die Solsjenitsin in zyn werk op het Stalinisme uitoefent, niet gezien mag worden al6 kritiek op de Sowjet- Unie. Christine Deutekom zingt met R. O. De sopraan Christine Deutekom en de Belgische bas Jules Bastin zullen solisten zijn op het tweede zo mere on* cert van Het Residentie-Orkest, zon dagmiddag 18 augustus in hte Cir custheater te Scheveningen. Dit con cert, waarop een operaprogramm* zal worden uitgevoerd, staat onder leiding van Franx Allers. Het eerste deel bestaat uit opera fragmenten van Mozart: na de Figa ro-ouverture zingt Christine Deute kom de aria's „Martern aller Arten- uit „Die Sntflihrung aus dem Se rail" en .Der Höiie Raohe" uit haar glansrol, de .Koningin van de Nacht" uit „Die Zauberflö'oe". Zoals bekend heeft Christine Deutekom in deze rol furore gemaakt in 's werelds be- faamdste operatheaters, zoals t* Münohen, Lunden en New York. De Belgische bas Jules Bastin ver tolkt aria's uit Die Entführung, Don Giovanni on Die Zauberflöte. Na de pauze komen operafragmen ten en aria's van Verdi, Rossini, Lort- zing en Weinberger tot klinken, waar aan eveneens Christine Deutekom en Jules Bastin hun medewerking verle nen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te De Kaag J. P. Smit», kandidaat te Leiden - te Melissant en te Wijk by Heusden J. Jongerden te IJsselmuiden - te Arnhem (wijkge- meente Oost) (vac. Th. A. Vos) (toez.) H. de Noo te Meppel - te Delft (wykgemeente Voorhof) J. F. van Woerden te 's-Gravenhage. GEREF. KERKEN. Beroepen te Urk (4de pred. pl.) R» Akkerman te Driebergen-Rij senburg» STADSKANAAL (GPD) Het is uitgesloten dat Rem- brandts beroemde schilderij „De Nachtwacht" ooit uit het Rijksmuseum in Amsterdam zal worden weggehaald om tij delijk elders te worden geëx poseerd. Dit heeft het Rijksmu seum te verstaan gegeven naar aanleiding van de pogingen die Tim Kuik, directeur van het Concert Feike Asma in Noordwijk De organist Feike Asma zal maan dag. a.s. het orgel bespelen van de Grote Kerk te Noordwyk-Binnen. Het ls het laatste zomerconcert, dat dit jaar door de „Stichting Orgelcen trum" in samenwerking met de Eve nementencommissie Noordwyk wordt georganiseerd. Het programma luidt: 1. a. Prelu dium over Psalm 66..Jan Zwart; b. Orgelkoraal Psalm 52.Jan Zwart; 2. Praeludium - Fuga und Ciaccona in d-moll.Joh. Pachel- bel; 3. a. Adagio in Es-dur.Joh. Seb. Bach; b. Dorische Toccata... Joh. Seb. Bach; 4. a. Larghetto... A. Corelli; b. Gavotte... G. Martini; 5. Sonate über den Choral „Wer nur den lieben Gott laszt walten" W Volckmar; 6. Variaties op een oud- Neaerlands 'ied Jacob Byster; 7 Orgelkoraal Psalm 90.Feike As ma; b. Trio Psalm 1... Feike Asma; c. Finale Psalm 72... Feike Asma. Geert Teis-Centrum in Stads kanaal, in het werk wil gaan stellen het reusachtige schilde rij in Stadskanaal te laten ten toonstellen. „De Nachtwacht' is nog nooit uitgeleend en zal ook nooit in bruikleen worden gegeven, zelfs niet aan het grootste, het mooi ste en best geoutilleerde museum ter wereld met de voortreffelijk ste air-conditioning"aldus een functionaris van het Rijksmu seum. De heer Kuik heeft op een pers conferentie meegedeeld dat hy van plan is naar burgemeester Samkal- den van Amsterdam te stappen, om dat „De Nachtwacht" eigendom is van deze gemeente. Maar 't Rijks museum, dat het schilderij in beheer heeft, verzekerde ons dat al heeft de gemeente Amsterdam het laatste woord, zy zich toch aan het oordeel van de deskundigen van het muse um zal houden. De voorzieningen te gen beschadiging, verslechtering van I de oenditie en togen roof zullen zo veel inspanning en geld vragen dat de gemeenteraad zich wel tien keer zal bedenken, zo werd gezegd. „Nee heb je, en ja kun je mis schien krygen", zegt de heer Kuik. „En als het De Nachtwacht niet wordt, dan komt er wel iets anders naar Stadskanaal. Maar van de Gou den Koets hebben ze destyds ook ge zegd dat je die nooit kon loskrijgen, en tóch is hy in het Ry tuig museum geweest!"

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9