revecht om wrak van brandende tanker? PEN RIEF Bouw van 30 woningen bij de Princeliaven Noord-Hofland krijgt 14-klassige school Meedogenloze terreur van de Vietcong gaat onverminderd voort Cijfers van Unilever stelden teleur Harriman in Parijs: In eerste halfjaar DAG 15 AUGUSTUS 1968 ""I/ kjroniiiger kapitein contra Italiaanse sleper LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 [ONINGEN (GPD) Opvarenden van de Groninger klist er Atlantide (1050 ton) en van de Italiaanse sleepboot so, hebben gisternacht op de rede van Gela (Sicilië) on- eid gehad over het bergen van het wrak van de Italiaanse ir Ugo Fiorelli. Volgens de lezing van de Italianen zou er stevig gevochten zijn. De Siciliaanse justitie stelt een on- ,ek in. De 1500 ton metende Ugo Fiorelli werd in het af in weekeind door een ontploffing voor de Siciliaanse kust •ld. Door de explosie, die plaatshad bij het schoonmaken tanks, kwamen acht mensen om het leven. rede van Gela gebeurde. Terwijl de Atlantide op de rede van Gela lag te wachten tot het schip aan de beurt was geladen te worden, had zaterdag de ramp met de tanker plaats. Kapi tein Reitzema vertelde dat de Ita liaanse sleepboten op ongeveer een mijl van de brandende tanker bleven, mogelijk in verband met het gevaar voor een explosie. tein J. Reitzema uit Maassluis Atlantide gaf per telefoon scheepvaartkantoor in Gro- dat als vertrouwensmakelaar vier eigenaren van de At- optreedt, een verslag van er de laatste dagen op de iarbewijs voor eedboten nog niet nodig HAAG (GPD) Minister van Verkeer en Waterstaat ms nog geen reden aan we- vaarbevoegclheidheidsbewijs te voor het bestimen van snde motorboten speed bo- rikkeling van de motorboot- de daaraan verbonden be- worden echter nauwlettend Indien deze ontwikkeling er leiden, da„ voor het besturen snelvarende motorboot een jegdheidsbewys gewenst zou niet worder nagelaten het komen van een wettelijke te bevorderen. gt de bewindsman in ant- vragen van het lid van de Kamer, dr. Th. E. E. van (KVP) naar aanleiding van eval op 7 juli op de Kaag, twee speedboten op elkaar met als gevolg, dat één zwaar gewonden te be vielen. ageval, waar het hier om door het bezit van een ver- aarbevoegdheidsbewijs niet tomen, aldus minister Bak- iró óchryoen uitvoerige „Open brief aan itter van de Leidse Sport- reageert de heer H. C. ieede voorzitter van Lugdu- uitspraken en visies over inennood in Leiden van van der Reyden, neergelegd riews met zowel het Leidsch als de Leidsche Courant, ete hangijzer is het binnen- te leveren sportcomplex aan schrijven stelt de heer it Lugdunum de eerste offi- licitant was voor genoemd tk. De uitspraak dat „LFC club van Zuid-West noemt lisanders heen wil dan naar noemt het bestuurslid van rlemmer wegel ub onbegrijpe- heei Kwik zei te weten, dat 'er aan de Boshuizerkade zou in slechts door het niet ver- van toestemming om de ac- at-ie te verruimen naar ande- lijkheden (De Vliet) is gaan spraak van wethouder San- let LD, dat hij Lugdunum de Voorschoterweg zou zien omdat er in Zuid-West al een leniging is (LFC). ziet de wik weerlegd door het plan Van der Reyden om Lugdu- irloplg weg te stoppen in de older, waar toch op een 'P afstand UVS speelt. De wik vraagt zich voorts af. het juist Lugdunum moet via dit Kikkerpolderplan gedeelte, waaraan nog moet begonnen) te verhuizen naar inwijk. In die pakweg van zeven jaar. waarin dit Ükplan misschien gerea- M zijn. moet Lugdunum gro- iclële offers brengen en gaat dgingsleven ten gronde, schrijven breekt de heer g oorts een lans voor de bewo- p, J D het woonwagenpark „Zij Q®&, P een beperkt rtuk grond sa- kt en het is begrijpelijk, dat Meren speelruimte zoeken, daarvoor de grasvelden van uitverkiezen. voorstel De heer Kwik stelt dat het din 1 het belang van de bewoners ;ei kamp, als van Lugdunum. de Haarlemmerweg een 1 lii It. is. dat de 'e* 'k ver&niging zo spoedig mo- L u fcv de Vliet vertrekt. Hil ver heer Van der Reyden „ge- b Inzicht en het niet in de J'aats willen aanvaarden van Iteit" De heer Kwik besluit Vi-Nven met te vermelden, dat b® als eerste Vliet-sollici- aal blijven vechten voor een zaak en dat daarbij niet u*n,r- Sportstichting dient te zijn bin. «chr ij v en is van redactiewege Kapitein Reitzema liet zijn schip echter wel naar de brandende tan ker varen en het gelukte daarna om stuurman D. N. Kuiper uit Haren (Gr.) over te zetten. De overleven den van de Ugo Fiorelli waren toen al van boord gehaald. Op de tanker bevonden zich alleen nog de lijken van twee omgekomen Italianen. Na dat verbinding tot stand was ge bracht, ging de Atlantide met de toen nog brandende tanker op sle< touw weer naar de rede van Gela, waar de brand bestreden werd. De moeilijkheden deden zich gisternacht voor, toen de Atlantide de verbin ding met de tanker wat liet vieren omdat de schepen door slecht weer steeds tegen elkaar sloegen. Kapitein Reitzema verklaarde dat Italianen toen geprobeerd hebben de Groninger kustvaarder los te maken. De lezing van de Italianen is dat de opvarenden van het Groninger schip gisternacht de kabel kapten, waar mee de sleepboot Maroso aan de tan ker verbonden was. Volgens de man nen van deze sleepboot werden ze door de Nederlanders met stokken aangevallen, toen ze probeerden op nieuw vast te maken. De Italianen vertelden van waterstralen gebruik gemaakt te hebben. De Nederlanders zouden ook nog met pistolen in de lucht hebben geschoten. De verkla ring van de Italiaanse zeelieden over het gebruik van pistolen, wordt by het scheepvaartkantoor Groningen ongeloofwaardig geacht en men be twijfelt of er wapens aan boord wa ren. i gH Wassenaarse raad maandag bijeen WASSENAAR Het Gelders Noord-Brabants Bouwfonds N.V. in Utrecht heeft plannen om op de grond tussen de Van Zuylen van Njjevelt- straat en de Princehaven dertig wo ningen in de gesubsidieerde sector en 24 garages te bouwen. B. en W. ■tellen de raad voor de benodigde 6970 m2 grond te verkopen voor f 516.000. In verband daarme moet de Hillenaarsweg tot de Zyilaan wor den doorgetrokken en het gedeelte van de Zyilaan tussen de van Zuylen van Nijeveltstraat en de te verlengen Hillenaarsweg worden aangelegd. Voorgesteld wordt voor deze straat aanleg en het bouwryp maken van het terrein een krediet an f 388.355 te voteren. De Zyilaan kan nog niet verder dan tot de Hillenaarsweg wor den doorgetrokken omdat dan eerst de woonschepen die zich in de Prin cehaven bevinden naar elders (een nieuwe woonschepenhaven) moeten worden overgebracht Aan de gemeenteraad worden maandagavond twee voorstellen voor gelegd die beide betrekking hebben op de aankoop van panden in het Tuin pad, die zullen moeten worden afge broken. Voorgesteld wordt voor f 50.000 van mej. J. A. W. Koelhoff aan te kopen het pand Tuinpad IA, dat zal moeten verdwijnen voor de doortrekking van de Van Hogendorp- straat; Van de heer J. Bouma kan voor f 47.500 worden aangekocht het pand Tuinpad 81 met werkplaats, dat zal moeten worden afgebroken, als tot verbreding van het Tuinpad zal worden overgegaan. In beide ge vallen verwachten burgemeester en wethouders een rijksbijdrage van 80% in de verwervingskosten ingevolgde de Beschikking bijdragen sanerings plannen. De heer B. Focke is van plan zijn autoplaatwerkerij en spuitinrich- ting, die aan de Rijksstraatweg is gevestigd, onder te brengen in een nieuw bedrijfspand, dat hy wil bou wen aan te velengen Van Hallstraat. Aan de raad wordt voorgesteld een perceel grond van 450 ca te verko pen voor de prijs van f 75 per ca. In de raadsvergadering zal een aantal aanvragen van schoolbesturen om leermiddelen, meubilair en andere voorzieningen worden behandeld. Voor de St. Jan Baptistschool wor den vijf nieuwe bordstellingen ge vraagd, voor de Montessorischool Was se naar een betere aansluiting op de gemeentelijke riolering, voor de chr. lagere school aan de Middenweg een nieuwe methode voor het vak Ne derlandse taal, voor de chr. Mavo (Ulo-school) aan de Herenweg leer middelen voor het vak muziek, voor de chr. lagere en de chr. Mavo- school aan de Herenweg zangbundels met de nieuwe Psalmberijming. Bur gemeester en wethouers stellen de raad voor al deze aanvragen in te willigen en de benodigde gelden be schikbaar te stellen. Het Is sinds vele jaren bij de Was senaarse gemeentebedrijven gebrui kelijk de winsten van de bedrijven, voor zover deze uitgaan boven 5 van de gezamenlijke omzet, te ge bruiken voor extra afschrijvingen. Over het jaar 1967 blijkt een bedrag van f 70.350 daarvoor beschikbaar te zün. Het totaal van de afschrijvin gen voor alle drie de bedrijven kan daardoor op f 414.765,67 worden ge bracht. Zou afgeschreven worden op basis van de vervangingswaarde, dan zou het totaal der afschrijvin gen f 695.000 moeten belopen. Bur gemeester en wethouders wijzen er op, dat er een groot verschil is tus sen de huidige afschrijvingsmethode (op basis van de historische kost- prils) en die op basis van de ver vangingswaarde. Dit grote verschil maakt het doen van extra afschrij vingen. zoals nu wordt voorgesteld, dringend noodzakelijk. Na toepas sing van de nu voorgestelde extra afschrijvingen blijken de bedrijfswin sten over 1967 f 229.350 te bedragen, dat is f 119.350 meer dan indertijd in de begroting was geraamd. Onderwij zeres In verband met het aanvaarden van een benoeming elders heeft mej. W. H. Meijer ontslag gevraagd als onderwijzeres aan de Wethouder Hulbregtseschool. B. en W stellen de raad voor dit ontslag eervol te verlenen met ingang van een nader te bepalen datum. Een jaar geleden werd door de raad een z.g. voorbereidingsbesluit genomen voor het gebied in de noordwest- en de noordoosthoek van het uitbreidingsplan Zijlwatering, het gebied, ongeveer begrensd door de Oostdorperweg, de Starrenburg- laan, de Van Cranenburchlaan en de Zijlwatering. Zo'n voorbereidingsbe sluit houdt in, dat voor dit gebied een bestemmingsplan wordt voorbe reid en dat, onder goedkeuring van G.S. bouwvergunningen kunnen wor den afgegeven, afwijkend van het geldende uitbreidingsplan. Een voor bereidingsbesluit vervalt als niet binnen een jaar een ontwerp-bestem- mingsplan ter visie is gelegd. Om dat over de bebouwing van de noor delijke hoek van het betrokken ge bied nog overleg wordt gepleegd ls het niet mogelijk geweest binnen de termijn van een jaar een ontwerp plan ter visie te leggen. B. en W. stellen de raad daarom voor op nieuw een voorbereidingsbesluit te nemen. In april j.l. is door de minister van Verkeer en Waterstaat een linksaf- verbod ingesteld op de Rijksstraat weg ter hoogte van de Van der Oudermeulenlaan. Sindsdien maakt heit verkeer uit de richting Den Haag gebruik van de Houtlaan. Daardoor is in de Houtlaan en de Laan van Hoogwolde het verkeer sterk toegenomen. Langs deze lanen zijn geen voetpaden aanwezig. B. en W. stellen de raad nu voor in de noordoostelijke berm van d e Hout laan en aansluitend daarop in de noordelijke berm van de Laan van Hoogwolde een voetpad te laten aan leggen. De kosten daarvan worden geraamd op f 10.500. In het kader van de uitbrei ding van de Shell raffinaderij in Pernis, heeft men een pijp met een diameter van 120 cm opge steld, waaruit een vlam zal bran den die dient als hulpmiddel tot voorkoming van luchtverontrei niging. De nu in aanbouw zijnde uitbreidingen zullen in augustus van het volgend jaar voltooid zijn. Op de foto: instructies naar de top van de pijp worden doorge geven per walky-talky. Korf bal wedstrij den WARMOND Twee teams van de chr. korfbalvereniging „Warmond" spelen zaterdag vriendschappelijke wedstrijden tegen resp. het eerste en het tweede team van de Leidse vereniging Algemene. De wedstrijden, die op het terrein aan de Zoeter- woudse Singel in Leiden worden ge speeld, beginnen om vijf uur en half zeven. Swift Combinatie LEIDEN Vier B-adspiranten (11 —13 Jaar) van de Swtft Combinatie hebben gisteren in Hilversum een achtervolging over 1 km tegen de jeugd van Gooóland gereden. Alle Leidenaars kwamen winnend uit hun serie, maar reikten in de eindstrijd niet verder dan naar de overigens ook zeer eervolle tweede (A. v. d. Voet), derde (H. Borst), vierde (Pe ter Post) en vijfde (M. de Ridder.) plaats. Wandeltocht in Voorschoten VOORSCHOTEN Zaterdag orga niseert de wandelsportvereniging SVLV een wandeltocht onder auspi ciën van de Zuid-Hollandse Wandel sportbond. Iedereen kan aan deze tocht deelnemen, zowel individueel als in groepsverband. Er kan gewan deld worden over de afstanden 5, 10, 15 of 20 km. De start is vanaf het Cultureel Cen trum. Er kan gestart worden vanaf 13.30 uur. Na afloop ontvangt iedere deelnemer een mooi uitgevoerde medaille met afbeelding van kasteel Duivenvoorde, waar de tocht oa. langs voert. Wandelgroepen kunnen meedingen om de extra groepsprij- i. Kunstenaars op markt voor actie Biafra VOORSCHOTEN Voorschotense kunstenaars zullen morgen op de markt een speciale kraam inrichten, waarin door hen vervaardigde kunst voorwerpen, o.a. tekeningen, plastie ken en keramiek, aan de marktbe- zoekers worden verkocht. De kunste naars zullen de gehele opbrengst van deze verkoop beschikbaar stellen voor de „Stichting Vluchtelingenhulp Biafra". Bouw begint volgende week VOORSCHOTEN In de wijk „Noord-Hofland" zijn thans 425 wo ningen gereed of in aanbouw, terwijl verwacht wordt, dat op korte termijn kan worden begonnen met de bouw van 325 woningen. Met de bouw van deze woningen worden ook de onder wijsvoorzieningen urgent. Met de voorbereidingen ls reeds geruime tjjd geleden een begin gemaakt. PARIJS (AP) De Amerikaanse ambassadeur bij de Parijse vredeson derhandelingen. Harriman, heeft gis teren Noord-Vietnam ervan beschul digd een „volledig steriel" standpunt in te nemen, terwijl de communis tische terroristen in Zuid-Vietnam duizenden in koelen bloede doden. Harriman sprak de hoop uit dat de terugkeer naar Parijs van een lid van het politburo van nut zal zijn bij het bereiken van resultaten. Hij gaf hiermee uiting aan Amerikaanse overwegingen, dat Le Doec-tho, die dinsdag in Parijs aankwam, nieuwe instructies heeft meegebracht uit Hanoi. Le Doec-tho is zes weken in Hanoi geweest. De impasse bij de onderhandelin gen duurt «nmiddels ongewijzigd voort. Er doen allerlei geruchten de ronde over veranderingen die Washington oi Hanoi in hun koers zouden willen brengen, maar niets wijst op werkelijke vooruitgang of nieuwe elementen in de onderhande lingen. Voor de zitting van gisteren ver klaarde Harriman tegenover journa listen, dat er weliswaar gesproken kan worden van teruglopende ge vechtsactiviteit in Zuid-Vietnam maar dat communistische terroristen sinds 1 januari van dit jaar 8000 burgers heben gedood, 20.000 gewond en 6000 ontvoerd. „Ik spreek niet over hen die bij oorlogshandelingen gedood of gewond zijn", verklaarde Harriman. „Het gaat hier om men sen die in koelen bloede zijn ver moord". „Deze terreurdaden krijgen niet veel publiciteit, maar de terreur is een constante factor in Zuid-Viet nam. De wrede meedogenloze terreur van de Vietcong heeft geen ander doel dan de mensen te bewegen hun regime le aanvaarden". In de vergaderingen van de ge meenteraad van 15 september en 27 oktober 1967 werd besloten tot het verlenen van medewerking voor de stichting van openbare, protestants- christelijke en rooms- katholieke lage re- en kleuterscholen in „Noord-Hof land." Overleg tussen het gemeente bestuur en de besturen van de bij zondere scholen resulteerde in het voornemen te komen tot één school gebouw waarin voorlopig de scholen van alle richtingen zullen worden on dergebracht. De keuze is gevallen op het school type „Midden-Hofland". volgens welk ontwerp een serie scholen wordt gebouwd In diverse gemeenten. De bouw geschiedt door het bouwbe drijf A. J. van der Heijden uit Woer den. Het gebouw in „Noord-Hofland" wordt geheel gelijkvloers en bestaat uit 14 leslokalen, verdeeld, in 3 groe pen van 4 en 1 groep van 2 lokalen. Verder zyn in het plan begrepen een gemeenschapsruimte en een rijwiel- berging, terwijl de situering zodanig is gekozen, dat in een later stadium nog uitbreiding met 7 leslokalene n een gymnastieklokaal kan plaats vin den. De vier groepen leslokalen hebben elk een eigen speelplaats, een aparte ingang en eigen voorzieningen zoals gangen, toiletten en garderobe. Door de plaatsing van de verschillende groepen ontstaan hiertussen twee pa tio's, die vanuit deze groepen bereik baar zijn. De gemeenschapsruimte kan voor velerlei doeleinden worden gebruikt, doordat hierin een tweetal schuifwanden wordt aangebracht en een los podium kan worden geplaatst. De totale bouwkosten zullen f 1.100.000,— bedragen. Thans wordt het terrein bouwrijp gemaakt en volgende week zal men met de bouw van deze school begin nen. Verwacht wordt dat het gebouw begin juni 1969 kan worden opgele verd, zodat met Ingang van het schooljaar 1969-70 kleuter- en lager onderwijs in „Noord-Hofland" kan worden gegeven. ROTTERDAM (ANP) Unilever heeft in het eerste halfjaar 1968 in totaal over de gehele wereld voor aftrek van belastin gen een winst behaald van f 789 (1967: f 691) miljoen, waarvan over het tweede kwartaal f 425 (1967: f 399) miljoen. De ge consolideerde nettowinst over het eerste halfjaar 1968 bedroeg in totaal f 378 (1967: f 356) miljoen, waarvan in het tweede kwartaal f 208 (1967: f 206) miljoen. De verkopen aan derden bedroegen over het eerste halfjaar 1968 f 9.842 (1967: f 10.102) miljoen, waarvan over 't tweede kwartaal f 5.019 (1967: f 5.186) miljoen. Op grond van bovenstaande cijfers zijn de verkopen aan derden in ver gelijking met. die over het tweede kwartaal van 1967 met ongeveer 3 gedaald en is de winst voor belas tingen met 6*2% gestegen. De bedragen over het twee de kwartaa' van 1967 zijn echter neg gebaseerd op de voor de devaluatie van het pond sterling geldende koer sen. Na uitschakeling van de invloed van deze devaluatie zijn de verko pen aan derden met ruim 2 en de winst vóór belastingen met ruim 10 gestegen. Overeenkomstig de in de bekend making betreffende de resultaten over het eerste kwartaal van 1968 uitge sproken verwachting, is de toename van de winst in het tweede kwar taal geringer dan in het eerste. De stijging van de winst werd wederom ongunstig beïnvloed door hogere be lastingen in een aantal landen. Invloed van fiscus Toen de cijfers van het eerste kwar taal werden gepubliceerd konden de rekenmeesters bij Unilever al zien aankomen dat, de omzetstijging inde rest van het jaar niet in hetzelfde tempo zou kunnen dóórgaan. Deze pessimistische verwachting is uitge- INDELING COMPETITIE i TAFELTENNIS Ereklasse A: AMVJ (Amsterdam), Hunter 252 (Amsterdam), Nedlloyd (Amsterdam), SVE (Utrecht), Swift (Deventer)Wibats (Den Haag) Ereklasse B: Relcrum (Breda), Hunter 25 (Amsterdam), Maastoree (MaaabreeiNedlloyd 2 (Amster dam), Scylla (Leiden), St. H./TSB (Den Haag) Hoofdklasse A: AMVJ 2 (Amster dam), Lubo (Tütouirg), PSV (Eindho ven), Scylla 2 (Leiden), De Tref fers (R. A. Veen), Twenty One Up (Rotterdam); Hoofdklas* B: Irene (Tilburg), STV/Climax (Veervendaal). SVE 2 (Utrecht), TOV (Noandwyk), Wibats 3 (Den Haag), Xerxes (Rotterdam); Hoofdklasse D: Docos (Leiden), Jeep (Vucht), Maasbree 2 (Maas- bree), Ons Vermaak (Nijmegen), TSF (Schiedam), Wibats 2 (Den Haag). Van de ereklasse-groepen A en B worden d)e nummers 1, 2 en 3 samen gevoegd tot een nieuwe groep A, die om de landstitel gaat spelen. De nummers 4, 5 en 6 vormen een nieu we groep B, de zgn. degradatie- groep, waarin wordt gespeeld om twee automatische degradatieplaat sen. Van de haofdklassegroepen A, B C en D worden de nummers 1, 2 en 3 opnieuw ingedeeld in 2 groepen van elk 6 teams, de zgn. promotie- groepen A en B; evenzo de num mers 4. 5 en 6 in degraaatiegroepen C en D. De kampioenen van de groepen A en B promoveren automatisch naar de ereklasse; de nummers laatst en voorlaatst van de groepen C en D de graderen automatisch naar de over gangsklasse. Plan „Adegeest" ligt ter visie VOORSCHOTEN Tot 25 augus tus ligt in het gemeentehuls ter visie de herziening van het vigerende be stemmingsplan „Adegeest". Het plan geeft weinig nieuwe gezichts punten. daar de gehele wijk vrijwel ls afgebouwd. Eén opmerkelijk ver schil bestaat er met het thans nog geldende bestemmingsplan „Ade geest". dat ls de noordgrens. Bij de herziening is als noordgrens van het plan aangehouden het ge projecteerde, maar nog niet vastge stelde tracé van de Rijksweg 11 waardoor de grens van het plan „Ade geest" thans loopt dwars door het landgoed „Berbice". Thans maakt het landgoed .Berbice" in zijn ge heel nog deel uit van het vigerende plan „Centrum" en hebben deze gronden de bestemming „buiten plaats". Een opmerkelijke zaak is, dat bur gemeester en wethouders als grens van een bestemmingsplan aanhouden het tracé van een door de Voorscho- tense raad by monde van de mo tie dr. Pels betwiste projectie van een rijksweg, te meer daar de Voor schotenee raad zich gesteund weet door Provinciale Staten, die door middel van de motie Biersma, ook de rijksweg op die plaats ongewenst vinden. Het behoud van het landgoed .Berbice" moet volgens beide moties gewaarborgd blijven. Verwacht wordt dat verscheidene bezwaren zullen worden ingediend tegen het plan „Adegeest" omdat de noord grens (Benvenutolaan) is verlegd naar het betwiste tracé van de toe komstige ryksweg 1L komen, want de toename inder daad in het tweede kwartaal gerin ger geweest dan in januari/maart. De winst zou echter meer zyn geste gen als de fiscus de teugels niet zo strak had aangehaald. Vooral de En gelse fiscus heeft zich niet onbetuigd gelaten, doch dat komt voornamelijk door de wijziging in het belasting regime. Ook het natte zomerweer heeft een nadelige invloed uitgeoe fend Dalende koers Ook al ls de aan aandeelhouder* toekomende winst hoger dan die van verleden jaar, toch zijn de cyfers voor de beurs een flinke teleurstel ling gebleken. Er waren allerlei ho ge verwachtingen gekoesterd met het gevolg dat de koers van het fonds de laatste tyd flink omhoog was ge stuwd. Binnen- en buitenlandse specu lanten hebben daardoor de kous op de kop gekregen toen zij na het be kend worden van de cyfers van hun stukken af wilden komen. De koers is direct na het sluiten van de of ficiële beurstyd onder druk komen te staan. Deze daalde van 137.50 tot 135.40. Djakarta bezorgd voor uitsterven orang-oetangs DJAKARTA (GPD) Dit de bo.- ■en van Borneo worden nog altyd op flinke schaal orang-oetangs naav Hongkong gesmokkeld. By het trans port over zee schiet ongeveer de helft van deze dieren er het leven by in, maar aangezien zy In Hongkong een aantrekkeiyke prijs opleveren, biykt dit geen bezwaar te zyn. Volgens het Indonesische persbureau Antara zou den er nu op Borneo nog slechts vyf- of zesduizend exemplaren van deze apensoort over zyn of ongeveer tien procent van het aantal van zo'n 25 Jaar geleden. Reeds dertig jaar geleden kondigde het toenmalige Nederlands-Indische gouvernement een embargo af op de export van deze dieren met dien ver stande. dat speciale licenties moge- ïyk waren voor dierentuinen. Intus sen heeft ook de bevolking de jacht op deze apen geopend om ze te con sumeren, terwyl de jonge dieren een ruilobject vormen voor bijv. transis torradio's, welke ruil tot stand komt met de opvarenden van Borneo aan doende schepen. Vanuit Hongkong gaan de dieren naar diverse dierentuinen. De Indo nesische autoriteiten zyn thans doende in samenwerking met buiten landse organisaties na te gaan hoe veel van deze illegaal geëxporteerd» orang-oetangs daar uiteindelijk te recht zyn gekomen. Men maakt zich ongerust over een mogeiyk uitsterven van de soort. Machine voor schoonmaken van bloemen DEN HAAG (GPD) - Binnenkort zullen de bloemisten veel tyd en dus geld kunnen besparen als de machi ne voor het schoonmaken van bloe men van de heer W. S. van Dok uit Enkhulzen op de markt komt. In het gebouw van Fleurop aan do Haagse Koninginnegracht demon streerde de heer Van Dok gisteren *yn machine voor een aantal voor aanstaande Haagse bloemisten, dl» daar bijeen waren gekomen met aan het hoofd de heer A. Korpel, voor zitter van de Kring Bloemist-Win keliers. De machine, die door een elektro motor wordt aangedreven, di e kan worden afgesteld op verschillend» snelheden en die kan worden uitge rust met „borstels" van verschillen de sterkte, is in slaat in een mini mum van tyd de stekeligste rozen van hun dorens en van overbodig blad te ontdoen. Ook alle andere soorten bloemen kunnen er mee wor den behandeld en voor de verkoop worden gereedgemaakt. Een bloemist, die al enige tyd met de machine heeft gewerkt, vertelde, dat het hem per week zeker tien uur werk bespaart. De bediening is eenvoudig, dat men het werken ermee gerust aan een jongen van een jaar of vyftien kan overlaten. Op de nieuwe machie, die binnen kort in series van 20 geproduceerd kan worden, is door de firma Dokex in ons land en in vele andere landen patent aangevraagd. De machine zal ongeveer f 1200 gaan kosten. De firma Dokex brengt reeds een machine in de handel, waarmee men rozen op lengte kan sorteren.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11