redesgebaar Egypte Minder infiltranten naar Zuid-Vietnam Man vermoord en ex-vriendin zwaar gewond 9 Prof. Oud overleden JAMJN lotief yriërs minbekend fruit WEE MIGS SYRIË A Binden m IL1LEA AANSLAG OP GRIEKSE PREMIER 'ERBERICHT Steekpartij in Amsterdam Luchtvaart op Algiers stopgezet Piloot wilde een hotsing vermijden (9uc/ teutvo Waarom ziet men ze niet? Kijk naar TV Hilversum 2 op vrijdag 16 aug. om 20.30 uur t peeriet» T maarf I860 j. E1DSCH DINSDAG 13 AUGUSTUS 1968 No. 32559 DAGBLAD Bteur: A. fii. vao Dlsnoeck jdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 F EÉN VAN DE IN CAMOUFLAGE-KLEUREN GESCHILDERDE SYRISCHE MIGS ent. 1UZALEM (AP) Functionarissen van het Israëlische iterie van Buitenlandse Zaken hebben ontkend iets te van een nieuw Egyptisch vredesvoorstel voor het Mid- Dosten. „New York Times" had gisteren uit Cairo bericht dat een tv Egyptisch aanbod langs niet officiële weg ter kennis was acht van de Israëlische leiders. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiin. SALEM (GPD) Het resul- van het verhoor van de twee che militaire piloten die gister en om kwart voor negen plaat- :e tijd met hun beide Migs-17 IS j estelijk Galilea zijn geland, is steeds niet bekend. De offi- woordvoerder van het leger ceerde gisterochtend tegen oiddaguur een vierregelig com- iqué, waarin in sobere be togen van de landing mel- werd gemaakt met de toe- Bg, dat de beide toestellen in varen en de vliegers, een eer- n een tweede luitenant, in de welstand verkeerden. Bij de- ndige mededeling bleef het, af- n dan van een om acht uur ands uitgezonden radiobericht, in de twee Syriërs werden ge- ificeerd als respectievelijk 22 jaar oud en ongehuwd, ding van de Syriscne toestellen rzaakte uiteraard grote opschud bij het Israëlische publiek, ele dag door stroomden drom- nieuwsgierigen naar de plaats de landing om zich te verga- aan de twee in camouflage- en geschilderde machines van isch fabrikaat en met in Oost- sland gefabriceerde motoren. Uirek aan enigerlei officiële me ling kon men vanavond slechts n naar het motief van deze wone vlucht. Volgens een le- van de Syrische radio-omroep het hier om vliegers die door ek aan brandstof gedwongen wa een noodlanding uit te voeren vijandelijk gebied". lam van Israël werd daarbij lelijk opzettelijk verzwegen, is inderdaad lang niet zeker, hier sprake is van desertie, i een Israëlisch middagblad s doen geloven. Het zou kunnen de vliegers hun machines Jbanees gebied aan de grond den willen zetten, maar zich isten en op Israëlisch territo- 11 belandden. lag ssT Het aanbod zou inhouden dat de Gaza-strook onder internationaal ge zag komt, het Sinai-schiereiland ge demilitariseerd wordt en de Straat van Tiran alsmede het Suez-kanaal open gaan voor de Israëlische scheep vaart. Men verwacht in Jeruzalem niet dat Israël op de nieuwe voorstellen zal ingaan omdat deze niet inhouden dat directe onderhandelingen tot stand komen, een voorwaarde die Je ruzalem stelt voor vredesbesprekin gen en een regeling van de vraagstuk ken in het Midden-Oosten. Genoemde functionarissen wezen er nog op dat telkens wanneer VN-bemiddelaar Jarring in het Midden-Oosten ver wacht wordt, er sprake is van een nieuw Egyptisch vredesinitiatief. De „New York Times" schreef uit Cairo dat het voorstel van president Nasser aan Israëlische politici in het geheim is voorgelegd. Waarnemers in Egypte geloven dat Cairo deze bijzonderheden laat uitlekken om zich bereidwillig tot overleg te tonen, maar tegelijkertijd weigert Egypte direct met Israël te onderhandelen. Woordvoerder Een officiële Egyptische woord voerder heeft stilzwijgend bevestigd dat Egypte nu bereid is aanzienlijke concessies te doen ten gunste van een oplossing in het Midden-Oosten. De woordvoerder. El Zajat. ont week een rechtstreeks antwoord toen hem gevraagd werd naar de be richten in de ..New York Times." Za jat verwees de vragenstellers een voudig weg naar de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 november 1967. die naar hij zei. de basis is van de officiële Egyptische politiek. „Wij aanvaardden de resolutie van de Veiligheidsraad. Wij zijn van me ning dat zü ten uitvoer gelegd moet worden." zei hy. In deze resolutie wordt aangedron gen op ontruiming door Israël van het gebied dat in juni 1967 veroverd werd. beëindiging van de staat van oorlog tussen Arabieren en Israëliërs, erkenning door de Arabieren van het ATHENE (RTR) Vanoch tend is een poging gedaan de premier van Griekenland, Pa- padopoelos, te vermoorden. Dit heeft een regeringswoordvoer der bekendgemaakt. Een kleine bom ontplofte bij de auto van Papadopoelos toen deze op weg was naar Athene. Mannen van de veiligheidspo litie hebben iemand gearres teerd. Het Deense koninklijke paar heeft een bezoek gebracht aan het meest noordelijke deel van Denemarken: Groenland. Tijdens hun bezoek aan een school ver rasten Koning Frederik en Ko ningin Ingrid alle aanwezigen door in de fleurige Groenlandse nationale dracht te verschijnen, een gebaar dat op hoge prijs werd gesteld. Iter opklaringen KNMI verwacht van heden- jmorgenavondaanvankelijk bewolkt met tijdelijk regen of buien, maai morgen overdag ei westen uit verspreide opkla- i Matige tijdelijk krachtige ruimend van zuid naar west. Peer dezelfde temperaturen als lag. (Opgemaakt om 11.40 uur). fandverwachting een regenfrontje weer opklarin- Matige tot krachtige wind tus- en zuidwest. Temperatuur 120 graden, zeewater 17 graden. 'ruitzichtenDoor de verhoogde 'ssie-activdteit zal de tweede van de week sterk wisselvallig peer brengen. 14 AUGUSTUS op: J5.22 onder: 20.06. an op: 21.59 onder: 12.32. gwater in Katwijk: 6.51 en laagwater: 2.51 en 15.02. bestaansrecht van Israël, wederzijds respect voor „erkende grenzen" en vrije scheepvaart op internationale waterwegen zoals het Suez-kanaal. de Straat van Tiran en degolf van Aka- ba. In de resolutie staat niets dat zou eisen dat Egypte Gaza weer bezet of zijn strijdkrachten terugtrekt uit Si nai In de resolutie wordt gezegd dat de twee partijen ten slotte het vluch telingenvraagstuk moeten oplossen, maar geeft hierover geen bijzonder heden. De mogelijke ommekeer in de Egyptische houding valt samen met berichten over een geheime bijeen komst van Arabische communisten die de houding van Moskou weer spiegelend tot matiging maanden, politieke oplossing op basis van de VN en openlijke oppositie tegen „het commando avonturisme" aan het Jordaanse front. AMSTERDAM (GPD) „Pas op. ik ben een tweede Waldy". Na het uiten van deze aan de rampzalige schietpartij van vo rige week herinnerende bedreiging heeft een 26-jarige in Para maribo geboren man (zonder beroep) gisteravond zijn vroegere vriendin Lea Gobets (32) in een woning aan de Wilhelmina- straat in Amsterdam met acht dolksteken levensgevaarlijk ver wond. De huidige vriend van de vrouw. Volgens dc dadei knoopte zij toen de 33-jarige eveneens uit Surname intieme relaties aan met Harold afkomstige 'ypogiaaf Harold Jo'nan Bilkerdijk die elders in de stad Bilkerdijk bracht hy met zes steken woonde maar bij ae familie Cedok- met het vlijmscherpe moordwapen om net leven Deze dramatische moord uit harts tocht speelde zich af omstreeks ze ven uur gisi-eravond. De man heeft geruime tijd samen geleefd met Lea Gobets, een vroe gere prostituee. Enkele maanden ge leden gingen zij na hevige ruzies, uit elkaar. Zij vonden elkaar echter weer. Veertien dagen geleden kwam het tot een nieuw conflict. De man verdween. Lea bleef met hun an derhalf jaar oude dochtertje Carmen achter in haar woning, éénhoog in het pand Wlihelminastraat 153. nummer bestaat alt 14 pagina's AMSTERDAM (GPD) De Inter nationale Federatie van Vliegersver enigingen (IFALPA) heeft besloten alle vluchten naar Algiers stop te zetten. De boycot zal over drie dagen in werking treden. Dit is vanmiddag in vijf Europese hoofdsteden bekendge maakt. In Amsterdam zei de voor zitter van de IFALPA. KLM-vlieger J. M. Bartelski. dat de piloten van de drie maatschappijen die op Al giers vliegen de „Al Italia", „Air France" en „Swiss Air" de boycot op het ogenblik administratief voor bereiden. Bij de IFALPA zijn vliegersver enigingen uit vijftig landen waarin totaal 33.000 leden aangesloten. Het besluit tot de boycot van Algiers is uniek in de geschiedenis van de luchtvaart. Het is voor het eerst dat de vliegers het besluit hebben geno men niet langer op een bepaald land te vliegen. Het besluit tot de boycot is ge vallen na herhaalde weigeringen van de Algerijnse regering de bemanning van het op 22 juli gekaapte Israë lische vliegtuig vrij te laten. Vliegramp autobaan LONDEN (GPD| Volgens de I luchtvaartmedewerker van de „Dai ly Telegraph", Donaldson, Is het zo goed als zeker dat het neerstor- I ten van de Britse „Eagle"-Viscount waarbij vrijdag jl. in Duitsland 48 personen om het leven zijn gekomen, veroorzaakt is, doordat de piloot een buitengewoon scherpe wending moest maken om een botsing met een straallijntoestel te voorkomen. De Westduitse autoriteiten heb ben het straalpassagierstoestel. dat indirect het ongeluk zou hebben ver oorzaakt, opgespoord. De „zwarte doos" vah het toestel waarin de bij zonderheden van elke vlucht auto matisch worden geregistreerd, wordt thans onderzocht. Men wil n.l. pre cies de positie, hoogte, vliegrichtings snelheid en snelheid vaststellen: ook moet worden nagegaan of het toestel steeg of daalde op het moment van de Viscount-catastrofe. Indien de theorie, dat de „Vis count" op het laatste ogenblik voor een ander toestel uitweek, juist is, ligt de schuld bij de Duitse luchtver- keerscontrole, aangenomen dat het straal toestel in de aangegeven rich ting vloog. Als de Viscount-piloot er in zou zijn geslaagd zijn toestel slechts enkele meters hoger te hou den had hij het wellicht naast de autobaan in een veld kunnen neer zetten. Blankendaal. bovenburen van haar, in de kost was. Woedend over deze verhouding drong de Surinamer gistermiddag de woning van zijn vroegere vriendin binnen Hij greep haar bij de kee- en dreigde haar re vermoorden als zij niet meer met hem zou gaan sa- wenieven. „Pas op want ik ben een tweede Walay", zei hij. Hierop ver dween hij. Dolk Gisteravond drong hij opnieuw het huis binnen. Gewapend met een vlijmscherpe dolk trof hij Lea en haar nieuwe vriend in de woning van de familie Cedok. De heer des huizes dwong lij naar buiten te gaan de vrouw des huizes was niet aanwezig Hoe het drama zich precies heeft afgespeeld, heeft de politie nog niet kunnen reconstrueren. Vaststaat dat Harold Bilkerdijk met zes dolk steken in de rug levenloos op de trap is aangetroffen. Waarschijnlijk heelt hij willen vluchten en is hij toen door de man van achteren neergestoken. Lea werd hevig bloedend uit won den in haar bors1 en haar rug aan getroffen in een portiek op de hoek van de Wilhelminastraat. Zij werd levensgevaarlijk gewond naar een ziekenhuis overgebracht. De Surinamer werd na zijn daad, die in de buurt grote ontzetting te- weegbraoht, rustig op straat lopend, aangehouden door politiemannen, die door da heer Cedok gealarmeerd waren. Vervolg op pag. Z (Van onze parlementaire redactie» ROTTERDAM (GPD» Prof. mr. P. J. Oud is gisteravond op 81-jarige leeftijd overleden in zijn woning in. Rotterdam. Hy was al geruime tijd ziek: gistermiddag verergerde zijn toestand plotseling. Prof. Oud was oud-minister van Financiën, oud-burgemeester van Rotterdam en lange byd leidende fi guur van de VVD. Sinds 1963, toen hij zich uit het actieve politieke le ven terugtrok, was hij minister van Staat. In dat jaar werd hij tot ere voorzitter van de VVD benoemd. Voor een overzicht van zijn belang wekkende politieke carrière zie men pagina 2. Groot mail N oor< ikoreaanse binnendringers gesneuveld SEOEL (AP) In twee gevech- ten in de centrale sector van de ge- I demilitariseerde zone tussen Noord- I en Zuid-Korea zijn hedenochtend vroeg zes Noordkoreaanse infiltran ten gedood, aldus heeft het Zuidko- reaanse ministerie van Defensie be- kerdgemaakt. Aan Zuidkoreaanse zij- de vielen geen doden en gewonden. ..Oud was een parlementariër, die het parlement aanzien gaf". Met deze woorden reageerde mr. E. H. Toxo- peus leider van de liberale tweede kamerfractie, op het overlijden van prof. Oud. „Wij waren zeer bevriend'* zei mr. Toxopeus verder, „en daar ben ik altijd heel erg blij om ge weest. Ik kan me moeilijk voorstel len dat hij er niet meer is. Hf) heeft veel betekend voor het Nederlands® volk- als politicus en als burgemees ter. Verder heeft hij een belangrij ke rol gespeeld in de VVD, die hij van oppositiepartij tot regeringspar tij heeft gemaakt". Mr. Toxopeu® wees ook op de betekenis van prof. Oud als staatsrechtgeleerde. Oud-premier dr. Drees noemd® prof. Oud „Eén van de zeer grote fi guren in de Nederlandse politiek". „Hy heeft tot het laatste toe grote belangstelling gehad voor de politiek. Een paar maanden geleden is hy me nog eens komen opzoeken. Wfj heb ben toen over van alles zitten pra ten. Dat de VVD een party is ge worden die groeit en die regerings verantwoordelijkheid draagt, dat is in belangrijke mate aan prof. Oud te danken", aldus di\ Drees. Mr. Romme, die fractieleider van de KVP was in Ouds parlementaire gloriejaren, noemde hem. een enorm belangrijke man, als politicus en als staatsrechtgeleerde. Hij heeft ont zaglijk veel gedaan, met een enorme toewijding en een indrukwekkende werkrkacht", aldus mr Romme. Minister Witteveen zal vanavond in zyn kwaliteit van vice-premier, voor de televisie een herdenkingsre de uitspreken in verband met hefc overlijden van prof. mr. Oud. Dit zal geschieden om 20.20 uur va Nederland 2, na afloop van het NTS-journaal. (Zie ook pagina 2) WASHINGTON PARIJS/SAIGON'. (Reuter, AP) - De Amerikaanse in lichtingendienst heeft een zekere da lende lijn in 't aantal Noordvietname se infiltranten naar Zuid-Vietn. ont dekt, aldus meldt vandaag de mili taire correspondent van de „Was hington Post" George Wilson. Func tionarissen van de inlichtingendienst achter de ontwikkeling „belangwek kend, maar niet noodzakelijk een de- escalatie van betekenis." Zij zeiden dat moer bewijsmateriaal nodig is om zeker te kunnen zijn dat de ver minderde troepenbeweging meer in houdt dan weer eens een inzinking in de infiltratie. Een woordvoerder van de Noord- vietnamese onderhandelingsdelega tie in Parys heeft een uitlating van de Amerikaanse vice-president Humphrey (dat de vrede in Vietnam dichter bij is dan ooit» onjuist ge noemd. Op de conferentie kan alleen voortgang worden gemaakt, zei hy, als de Amerikanen de luchtaanvallen op Noord-Vietnam volledig en on voorwaardelijk staken, maar de Amerikaanse delegatie wil daarover niet praten. Amerikaanse B-52 bommenwerpers hebben gisteravond laat grote aanval len uitgevoerd op vijandelijke stellin gen op minder dan 3 km. van de Cambodjaanse grens. De bestookte stellingen strekten zich van het 'noordwesten van Saigon naar de cen trale hooglanden. De vliegtuigen vie len in drie golven aan en bestookten troepenconcentraties, oefenkampen en opslagplaatsen op 39 tot 43 km. ten n.w. van Saigon. In kringen van de Zuidvietnamese inlichtingendienst is vernomen dat de aangevallen vijan delijke troepen rond Tay Ninh zich mogelijk hadden voorbereid op een aanval op die stad. Amerikaanse infanteristen zijn by een actie op de zuidelijke toegangs wegen van Saigon op een Vietcong- bataljon gestoten. In het gevecht dat ontstond werd bijna eenderde van de communistische strijdmacht uitge schakeld. De rest vluchtte onder een zwaar Amerikaans bombardement, aldus hebben militaire zegslieden vanochtend bekendgemaakt. In het gevecht, dat 40 km. zuid- zuidwestelijk van Saigon woedde, werden 74 Vietcongsoldaten gedood. Het contact ging tegen zonsopgang verloren. Aan Amerikaanse zijde be droegen de verliezen 15 doden en 30 gewonden. De Amerikanen hebben bovendien 13 man gevangen genomen en 36 wapens buitgemaakt. Twee Vietnamese chauffeurs, die in dienst waren bij het Amerikaanse militaire hulpcommando in Saigon, zijn gearresteerd omdat zy behoor den tot een sabotage- en moordploeg van de Vietcong. De beide mannen werkten bij een commando op de luchtbasis Tan Son Nhoetal s chauf feurs voor het officierskorps. ADVERTENTIE morgen voordeel 250 gram van 85 voor 75 niet duur wet heerlijk ADVERTENTIE ORA HOENSBROEK (GIRO 760076) rJit het Leidsch Dagblad van a 12 Augustus 1868: Te Neurenburg is een zon- derling kunstwerk ten toon f gesteld. Het is een kleine klok f met ornamentiekraderwerk, wijzerplaat, gewicht en om- kasting; alles vervaardigd uit „gekneed roggebrood"en f wel door een ongelukkigcn schuldenaar, gedurende zijn tweejarige gevangenis in gij- jt zeling. De kunstenaar had tot eenig gereedschap een eenvoudig broodmes.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1