peref. internationale in Lunteren begonnen Theologen episcopaat betuigen adhesie Unieke vakantie voor kunstnier-patiënten Prioriteit voedsel Biafra Primeur Ontwikkelingsbank voor Indonesië in Baarn Rassenvraagstuk moeilijk punt Softenon-proces in nieuwe fase Leidse Universiteit krijgt kwart miljoen van Ford Foundation IN DE BLIJE WERELD IN LUNTEREN STEUNTJE IN RUG VOOR DE NEDERLANDSE BISSCHOPPEN Ned. Overzee Bank: kantoor in Djakarta UIT LEIDEN EN UTRECHT In oprichting: Ter verbetering economie PAGINA 12 tEIDSCH DAGBLAD AMSTERDAM/LUNTEREN (GPD) Een busje met ge- uniformeerde politie stond gisteravond voor de Amsterdamse Keizersgrachtkerk en rechercheurs in burger bevonden zich in die kerk, toen. daar een bidstond werd gehouden voor de Ge reformeerde Oecumenische Synode, die vanmorgen in Lunteren is geopend. Men vreesde gisteravond, dat de kerkdienst r.ou worden verstoord door demonstraties tegen het apartheidsbe- leid in Zuid-Afrika. De broer van de Zuid-Afrikaanse premier Vorster bevindt zich onder de afgevaardigden van Calvinis tische kerken uit de gehele wereld en men vreesde dat ds. J. D. Vorster, secretaris van de Nederduits-Gereformeerde kerk van Zuid-Afrika, en in de oorlog evenals de huidige premier generaal van de pro-Duitse Ossewa Brandwag demonstran ten zou trekken. Felle tegenstellingen Niets was minder waar. Alleen werden bij de uitgang van de kerk de gereformeerde hoofdkerk van Amsterdam pamfletten uitgereikt waarin Friese gereformeerden de buitenlanders lieten weten hoe ver hun kerk van het pad der vaderen afgedwaald is. De apartheid staat hoog genoteerd op de agenda van de „gereformeerde internationale." De Nederduits-Gere formeerde Kerk uit Zuid-Afrika is daar de kerk van de Nationale Partij van Verwoerd en Vorster en bindt zich nog nauwer aan het regerings beleid dan de Gereformeerde Kerken in Nederland indertijd de kabinetten- Colijn steunden. Verwacht wordt, dat het rassen vraagstuk tot felle tegenstellingen zal leiden: de vorige GOS. vijf jaar geleden, kon het nog by een wat dub belzinnige verklaring laten, maar ze ker is, dat de Nederlandse delegatie ditmaal geen genoegen met een vage uitspraak zal nemen. Zij wordt daar in gesteund door verklaringen van de meerderheid der klassikale verga deringen in Nederland. Of de Zuid-Afrikanen dit zullen ne men, is een tweede: ds. Vorster, de leider van hun delegatie, is een nog onbehouwener voorstander van volle dige apartheid dan zijn meer diplo matieke broer, de minister-president. Wantrouwen Overigens is de apartheid niet het enige punt waarop de „gerefor meerde internationale" kan barsten (de naam GOS is wat ongelukkig ge kozen: de vergadering is geen syno de en heeft geen bindende beslis singsmacht en ze is maar in beperk te zin oecumenisch). Tussen de Ge- Paus in boodschap aan Haile Selassie ROME (GPD) De paus heeft een boodschap gezonden aan de kei zer van Ethiopië. Haile Selassie, in verband met de hervatting van de besprekingen over vrede in Nigeria. Tevens heeft hy gisterochtend de ambassadeur van Nigeria in Ita lië. John Garba. in audiëntie ont vangen en enige tijd later de bis schop van Port Harcourt tot voor kort de haven van Biafra, mgr. God frey Okoye. Tot zijn verdere belangrijke bezoe kers behoorden de ambassadeur van de Verenigde Arabische Republiek. Mohammed El Tabei, de generaal- overste der Jezuieten pater Pietro Arrupe en de secretaris van het se cretariaat van de Eenheid der Chris tenen, mgr. Willebrands. In zyn boodschap aan de keizer van Ethiopië geeft de paus uitdruk king aan zyn hoop, dat de betrok ken partyen tot positieve resultaten mogen komen. De zending der kerk maakt, dat wij ons geheel en al bui ten de politiek houden, maar toch kunnen wy niet nalaten grote be zorgdheid en smart te uiten in ver band met het grote menselijke leed der slachtoffers. „Gezien de zeer dringende behoef te aan levensmiddelen en het gevaar waarin het leven van vele duizenden onschuldige personen verkeert, doen wij een dringend beroep te bereiken, dat de hoogste prioriteit wordt ver leend aan het ernstige probleem der voedselvoorziening en aan de prak tische mogelijkheid om levensmidde len en geneesmiddelen ten spoedig ste te doen toekomen aan de bevol king, die sterft van honger en ellen de", aldus de verklaring van de paus. reformeerde Kerken in Nederland en de zusterkerken in Amerika, Afrika en Australië bestaat theologisch wantrouwen. De ook tot de GOS behorende ker ken van Schots-puriteinse afkomst delen dit wantrouwen. De uit de zen ding voortgekomen kerken in Afrika en Azië moeten voor tegenwicht zor gen. Tijdens de bidstond in de Keizers grachtkerk kwamen deze wrijfpunten niet aan de orde. Zowel de in vaak onverstaanbaar Engels uitgesproken preek van de Rotterdamse christe- lijk-gereformeerde predikant I. de Bruyne als de begroetingswoorden door vertegenwoordigers van jonge kerken uit Nigeria, Japan en Indone sië ginger er aan voorbij. De recher cheurs hebben een rustige, zo niet vervelende avond gehad. Wrijfpunten Wel werden deze wrijfpunten aan geraakt in het openingswoord dat de voorzitter van de Amsterdamse ge reformeerde kerkeraad, ds. J. van Tuinen, vanochtend in De Blije We reld in Lunteren uitsprak. Hij maak te uitvoerig melding van de verande ringen in de Nederlandse maatschap pij en in het gereformeerde leven van de laatste jaren. Men heeft zich „allengs verwijderd van speculatief dogmatische denkpa tronen en vraagt intuïtief voortdu rend naar de relevantie van het evangelie voor de vragen van de tijd. Een strijd om leergeschillen kan in dit klimaat niet gedeien," aldus ds. van Tuinen. „Veel waar men zich vroeger zo druk om had gemaakt, bleek onbetekenend klein te zijn." De grote belangstelling die voor de houding van de GOS terzake van de apartheid bestaat, stelt hoge eisen aan de bereidheid tot luisteren, aldus ds. Van Tuinen vanmorgen in Lun teren. De afgevaardigden zullen niet op de wijze van partij, staat of parlement moeten spreken, maar op de wijze van de kerk. „Nergens kan men elkaar met meer vrucht de harde waarheid zeg gen dan waar men als broeders sa men is. Misschien zal de machteloos heid van de kerk op deze vergade ring aan het licht komen. Dat zou niet de eerste keer zyn in de ge schiedenis van de kerk. Maar mis schien geeft God het ons, een weg te ontdekken, die tot oplossing van dit benauwende vraagstuk voert." zo be sloot ds. Van Tuinen zijn openings woord. Dit is de notenkrakerwaar over wij gisteren schreven, die zich thans, hij uitzondering, in het noorden van ons land op houdt. Sommigen menen dat het de Siberische notenkraker is. an dere ornithologen houden vol dat we te doen hebben met de Euro pese, de diksnavelige. Maar déze notenkrakers zijn dunsnavelige vogels, die momenteel bezig zijn met een invasie in ons land Nijmegen (GPD) Enkele hoogleraren van de theologische fa culteit van de Nijmeegse Universi teit hebben het initiatief genomen tot het sturen van een open brief aan de Nederlandse bisschoppen, waarin adhesie wordt betuigd met hun reac tie op de encycliek, „Humanae Vi- tae". De initiatiefnemers, prof. dr. J. van Laarhoven, lector Th. Bree- mer en professor dr. W. Grossouw, allen van het Instituut van de God geleerdheid, hebben deze brief, die werd ondertekend door 117 Nederland se docenten in de filosofi; en de theologie, verstuurd met de bedoe ling de bisschoppen een steuntje in de rug te geven. Ook wordt hier mee min of meer drang uitgeoefend op de buitenlandse theologen en epis copaten, omdat sommigen zich nog niet hebben uitgesproken. De inhoud van de brief is als volgt: „Gaarne willen ondergetekenden, docenten aan de theologische facul teit en centrale interfaculteit in Nij megen en aan de theologische hoge scholen van Amsterdam, Eindhoven, Heerlen. Tilburg en Utrecht, u dan ken voor uw brief van 31 juli jl. Waar het u, langs heimelijke wegen, vaak zo moeilyk gemaakt wordt, me nen we thans openlijk onze adhesie te moeten betuigen met dit herder lijk woord, waardoor u zeer vele rechtgelovige, katholieken de weg gewezen hebt". „Met name is uw verlangen naar „een zuiverder functioneren van het gezag in de kerk" ons uit het hart gegrepen: wij zijn u dankbaar, dat u als herders in Christus' kerk ons katholieken niet op een gezagsargu- ment hebt vastgelegd, maar hebt ge wezen op de wezenlijke menselijke waarden, die hier in het geding zijn. Wij menen namelijk, dat de wijze van gezagsuitoefening, waarvan dp encycliek „Humanae Vitae" het symptoom lykt, afbreuk doet aan de evangelische taak van het herders ambt om leiding te geven aan het volks Gods. Juist sinds Vaticanum 2 is opnieuw duidelijk geworden, dat algemeen menselijke vragen slechts verhelderd kunnen worden in overleg met andere christelijke kerken, die met ons bezorgd zijn om hetzelfde evangelie en in dialoog met allen, die in geweten evenzeer om menselijke waardigheid bekommerd zijn. Onze trouw aan de kerk die wy willen dienen, verplicht ons u dit te schrij ven. Aan het verdere „beraad en de bezinning" waar u om vraagt, wil len wij uiteraard van harte onze me dewerking verlenen". „Wij hopen, dat de gedachten van uw brief weerklank zullen vinden bij uw collega's in het wereldepisco paat. de bisschop van Rome als al lereerste. Wij zullen op onze wijze ditzelfde nastreven bij onze buiten landse collega's in de filosofische en theologische disciplines". Vele docenten waren, toen de brief werd verzonden, nog met vakantie. Hoewel men slechts 24 uur de tijd had om een handtekening te zetten onder het stuk, kwamen toch nog 117 schriftelijke reacties binnen. Ande ren, die door afwezigheid niet in de gelegenheid waren het stuk te teke nen, getuigden telefonisch van hun deelneming. Een van hen was de Nij meegse hoogelraar prof. dr. E. C. F. A. Schillebeekx o.p. AMSTERDAM (ANP) De Ne derlandse Overzee Bank N.V. is reeds langere tüd met Indonesische autoriteiten in bespreking over een mogelijke vestiging aldaar. De Ne derlandse Overzee Bank/Mees en Hope hebben thans besloten binnen kort een vertegenwoordiging in In donesië te vestiigen. Als vertegen woordiger is benoemd mr. J. A. van Driesum, die reeds over een veeljari ge bankervaring in Azië beschikt. De bank ziet als een belangrijke taak voor haar vertegenwoordiger het pad voor de Nederlandse relaties van de bank in Indonesië te effenen. Hiertoe zal nauw contact worden on derhouden met de autoriteiten, de banken, alsmede het bedrijfsleven in Indonesië, teneinde de ontwikkeling van de handel tussen Nederland en Indonesië te helpen bevorderen en te adviseren bij de keuze van nieuwe in vesteringsprojecten. De Nederlandse Overzee Bank heeft zich in de afgelopen jaren een belangrijk aandeel in de financiering van de produktenhandel met Indone sië verworven. De vertegenwoordi ging in Djakarta, welke zal werken onder de naam Nederlandse Overzee Bank, zal voor vele relaties een be langrijke uitbreiding aan contact-mo gelijkheden »n Indonesië betekenen. Voornaamste getuige legde zijn verklaringen af ALSDORF (GPD) Met de ge tuigenverklaring van Professor Wi- dukind Lenz uit Münster is gisteren de tweede fase van het softenon-pro ces in de Alsdorfse casinozaal het zoeken naar een antwoord op de vraag of sof tenon schuld geboorten van duizenden misvormde kinderen ing« De getuigenverklaring door het openbaar minister» «der vaarde deskundige zal zeker le dagen in beslag nemen. D«p ke belangstelling voor het allee in beng rolg lek led r.o :hia tin is De van het proces groeide giste tot enkele honderden man vrouwen. Een twintigtal oud')? ernstig gehandicapte kindereer op de eerste rij. Zij vi8^ woordigden de honderden ou in het proces mede-aanklag Jf Enkelen van hen hadden 1 brekkige zoontjes en dochter: gebracht. Die kinderen werd n tot de proceszaal toegelaten er. 01 ten de dag onder de hoede i verpleegster spelend op h< voor het Alsdorfse casino door De verklaringen van Lenz werden doorlopend geïlli met tientallen op groot schema projecteerde dia's van de on ge kinderen, die hun gebrek ken zouden hebben aan het bis van de thalidomide-houdend* en kalmeringstabletten uit bergse Grünenthalfabrieken hun moeders. Op 19 novemb sprak professor Widukind Ia dens een congres van kinde in Düsseldorf over de samenhi het gebruik van softenon en demisch voorkomen van mlsi gen bij kinderen. Professor Widukind Lenz Adem 1 an Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Tjemkgaast D. Pap- ma te Berlikum. GEREF. KERKEN Beroepen te Delfzijl (vac. E. Na- wyn) F. de Jonge te Emmer-Com- pascuum. AMSTERDAM (ANP) Het ligt in het voornemen te komen tot de op richting van een ontwikkelingsbank voor Indonesië. Al geruime tijd wordt overleg gepleegd tussen de Bank Negara Indonesia (de Indonesische Cen trale Bank) en haar dochtermaatschappij in Amsterdam, de Indonesische Overzeese Bank N.V. (Indonever) enerzijds en de Nederlandse Overzeese Financieringsmaatschappij (N.O.F.) anderzijds, om op te richten een in stelling met de naam: Ontwikkelingsbank voor Indonesië N.V. (Develop ment bank for Indonesia). Hierover is in grote mate principiële overeen stemming bereikt. De oprichting zal geschieden volgens het Nederlandse Vennootschaps recht en de nieuwe instelling zal voorshands gevestigd worden in Amster dam. In een later stadium zal de bank echter, naar in de bedoeling, ligt, ver plaatst worden naar Djakarta. Het doel van de nieuwe vennoot schap, die voorlopig in Indonesië zal worden vertegenwoordigd door de Bank Negara Indonesia, zal zijn zich bezig te houden met zodanige projec ten. die direct kunnen bijdragen tot verbetering van de Indonesische eco nomie. Deze projecten zouden moe ten dienen tot herstel en wederop bouw van het land en bij voorkeur tot verbetering van de deviezenposi- tie. Aan andere instellingen wil men overlaten om hulpverlening van een andrr kaakter te verlenen. De ontwikkelingsbank zal een sta tutair kapitaal krijgen van 10 miljoen gulden waarvan voorlopig niet meer dan f 2'1- miljoen zal worden uitge geven, gelykelijk over beide partners te verdelen. Dit betekent dus dat voor f 1.250.000 wordt deelgenomen door de NOF en voor eenzelfde be drag door de Indonesische Overzeese Bank voornoemd. De dagelijkse leiding over de nieu we instelling zal berusten by een Ne derlandse en een Indonesische di recteur. De Raad van Commissaris sen zal bestaan uit voor de ene helft Nederlanders, en voor den andere helft Indonesiërs. Voorshands zal een Nederlander worden aangezocht om als president-commissaris op te tre den. HILVERSUM (GPD» In de over volle conversatiezaal heerst een by- na uitgelaten stemming. De 150 aan wezigen vermaken zich uitstekend met een kolderieke quiz. Mannen en vrouwen van verschillende leeftijd maken zich druk over het wel of niet goed beantwoord van een vraag. Er gaat gejoel op als een van hen het niet langer uithoudt en voor zijn beurt de pijnlijke stilte volgend op een las tige vraag doorbreekt. Er wordt flink gerookt. Men vermaakt zich. Zo op het eerste gezicht een heel gewoon beeld van een heel gewone avond op de Volkshogeschool Drakenburgh bij Baarn. Maar in een zaaltje naast de conferentiegelegenheid houden specialisten zich bezig met negen kostbare machines. Het zijn uiterst nauwkeurig nagebootste menselijke organen. Hier staan negen kunstnie ren. Van de deelnemers aan de quiz zijn er 23 zeer ernstige nierpatiën ten. Zij leven bij de gratie van een half wekelijkse behandeling met de kunstnier in een van de tien zoge naamde dyalysecentra in Nederland. Voor liet eerst dam, een rondvaart door de grach- geen kunstnierpatiënt een verblijf ten, een bustocht naar Weesp en van meer dan een halve week buiten straks zelfs een autorallye. Zy wordt jde plaats waar „zijn" niet staat. daarbij financieel en organisatorisch Al deze patiënten zyn chronisch I nierpatiënt. De rest van hun leven gesteund door de Kiwanisclub, door!ZUn afhankelijk van de kunstnier. het Rode Kruis dat by voorbeeld voor dig het veel aandacht eisende vervoer van de negen kunstnieren naar Baarn zorgde. De verwezenlijking van de plan nen van de stichting betekent een wereldprimeur voor de betrokkenen. Zeis in Amerika, waar overigens het aantal paiënten dat hulp verleend kan worden relatief lager ligt. kent voor een patiënt per jaar f 135.000,- vraagt. Deze verkantie- gangers hadden het geluk geschikt te zijn voor een behandeling. Nog en kele dagen werken apparatuur en de daarmee onafscheidelijk verbonden staf van vier artsen en vijf verpleeg sters aan een echte vakantie van 23 patiënten die straks weer aan hun woonplaats gebonden zijn. sinds lang De patiënten die hier aanwezig zijn, de meesten voor het eerst sinds heel lange tyd, zyn gewoon op va kantie. Ze komen uit Leiden en Utrecht en zijn hier met hun fami lie. Geen twee of drie dagen maar anderhalve week, want ze hoeven niet naar de niet: de nier komt naar hun. Dit jaar is de stichting „Vakan tie dialyse-patiënten" opgericht die, zoals de naam zegt. vakanties orga niseert voor deze altijd aan hun be handelingsplaats gebonden mensen. Vorig jaar experimenteel gestart rea liseert zij nu een vakantie met onder andei» rondvluchten boven Amster- Voor zomercursus Amerikaans recht NEW YORK (ANP) De Amerikaanse Ford Foundation heeft de Universiteit van Lei den een bedrag van 62.500 dol lar (circa *4 miljoen gulden) ter beschikking gesteld voor het gezamenlijk programma met de Universiteit van Am sterdam en de Columbia Uni versity voor zomercolleges in Amerikaanse rechtsgeleerd heid. Naar de stichting bekendmaakte werden in totaal bedragen tot 9 mil joen gulden geschonken, waarvan het grootste deel voor Amerikaans- Zuidslavische programma's. De gelden voor de Leidse Universi teit zijn bestemd voor de zomercur sussen Amerikaans recht, die het ene jaar (zoals dit jaar) in Leidenen het andere in Amsterdam worden gege ven. Voor deze cursussen komt het merendeel van de docenten van de Columbia University. De bij'dragen voor deze cursussen worden door de Leidse Universiteit beheerd. Het is niet de eerste keer dat voor deze col leges een bedrag uit de „Ford Foun dation" beschikbaar werd gesteld. Met de bijdrage kan een belangrijk deel van de kosten van de zomer cursussen worden opgevangen. Het bedrag van 62.500 dollar voorziet hierin eveneens voor de komende ja ren. Ademloos luisterden alle aJW gen in de rechtszaal urenlan^* het een enkele keer voor e te pauze onderbroken colh de ongetwijfeld belangrijkste in het proces. m< Tot de verdedigers van d dachten van de Grünenthal |e neming het tegen half vtff j vonden en tot de aanval over m Zij dwongen in een scherp ei h< wonden steekspel van vragen merkingen de hoogleraar na m noemen van de gevallen die lu rapport naar voren bracht. I kundige beriep zich echter (Is, medische zwijgplicht, maargii is de knieën toen de verdedige re president dr. Weber bleven oi ken aan die gedeelten van d ra klaring geen waarde toe te k Met de beelden van een misvormd kind nog op het i voerden de advocaten een debat met de professor en d eieren van justitie. De mede-i J gers in de zaal konden niet 11 daar luidop hun afkeuring ovet I ten horen. De schermutselini door president Weber een hal s geroepen met de mededeling rechtbank over de vele opgei vragen vanmorgen een verklar afleggen. Voor bedrijfsleider Chau i van de Grünenthal-fabrieken fj de zitting van gisteren te la: F al tweemaal door een hartaani teisterde verdachte deed daaro de opgewonden schermutselin beklag by de president. „Ik kan dit niet volhoud* de verdachte, „ik leef nu i urenlang op tabletten", dent Weber beloofde goedhal komende dagen de zittingsdu te korten. Op 65 myl zuidoost van dt haven Waterford, brak aan van de VI 142 „Voorwaarts" v( lyk als gevolg van kortsluiting uit. De bemanning van het vaartuig slaagde er in de bran op de brug was ontstaan, te drukken. De gehele apparatuur brug is echter vernield. Een vaartuig van dezelfde rederij, 115 „Vooraan" kwam hulp bied heeft het onklaar geraakte val naar Vlaardingen gesleept. Vorige week donderdag KW 14 in IJmuiden binnenge met een myn aan boord, die netten van het vissersvaartuif gevangen. De technische expert de gemeentepolitie in Velsen het, na een onderzoek niet i woord dat het gevaarlijke oorlo? langer in de haven bleef, in af» ting van deskundigen van de Marine. De KW is daarop weer zee vertrokken. De marine-mii ruimingsdienst heeft de mijn schadelijk gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 12