Joeiprogramma duurde jbg geen zeven minuten Leids volleybal mist kader i iechts één boot over de baan AZC had weinig geluk (1-3) Mexico in zicht voor achtervolgingsploeg Promotie waterpoloconipetitie 3»t wind AFDELINGSBESTUUR HEEFT TE KAMPEN MET VELE ORGANISATORISCHE PROBLEMEN I0LL AND SPORT -JUJAG 10 AUGUSTUS 1968 PAGINA 13 IDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD ;-r SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD 'RDAM (ANP) Het programma, op zich zelf al heiden, van de tweede dag van de nationale roei- happen op de Boshaan duurde 6 min. 53,17 sec en Leendert van Dis zorgden rond acht uur, door tw-over" de nationale titel hij de duhhel-sculs te ~^3i)0or een two-menshow t in het nummer twee zonder stuurman Proteus, en Nereus 111 zich terugtrokken, werden er vrijdag \oege avond geen voorwedstrijden geroeid. Alle ploe- w in de finale die voor vanmiddag op het programma 1741 Snuten na half negen viel pg dat ook de vieren zon- ian het slotnummer Jart zouden gaan. Volgens dleiding zou de zeer ma tins schuin over de baan Ind oorzaak zijn van boei- dat de resultaten zou be- werd de wedstrijd pllen tot morgenmiddag, pt iedereen was het met fing eens. Een amateur- op de finishtoren aller- en zegt dat er boeienver- ei de man uit wiens door- ,s. jat, de liefde voor de ele- 1375 iek. „de wind is al ge- o'n verschil heb je vrijwel Jnu moet men maar af- voor weer het zondag en |óeten zy roeien, al stormt eiste Harrie Droog, Van Dis een tweede op in een „row-over". iuipe Wienese-Stok- ik zijn inschrijving - .41. „Wij hadden graag met ■Ni urden willen meevaren", oach van Droog en Van T Van der Meer. Daarvoor geen gelegenheid. Triton, il nationaal titelhouder bij met stuurman, trok zich slotwedstrijd van vrijdag terug, het bestuur gaf daarop de in de slag volkomen gegane Laga-vier toe- PM ongestuurd te roeien gekomen boei. Voor Dis azt er toen niets _dan een weinig aantrek- lukki Men kan het oneens zijn met die normen, maar zij zijn nu eenmaal in de Nederlandse roeierswereld al gemeen aanvaard. Er wordt van uit gegaan dat de sterkste Nederlander kampioen dient te worden en dat alle roeiers de kans moeten krijgen te starten op de nummers waarnaar hun belangstelling uitgaat. Vandaar dat de zeven finales in drie door het uitstellen van de eindstrijd van de ongestuurde vieren nu zelfs vier dagen worden verwerkt. Het kan zijn dat er vrijdagavond sprake was van een vermeend boeienverschil. Op zich zelf is dat onbelangrijk. Het gaat alleen om het principe, dat men erop toeziet dat de indeling van de wedstrijden iedereen gelijke kansen geeft. Terugtrekken Een geheel andere zaak is het zich veelvuldig terugtrekken van ploegen. Donderdag lieten Triton en De Amstel het afweten, mede omdat de mogelijkheden tegen de wereld kampioen Hadriaan van Nes en Su- selbeek voornamelijk in het theore tische vlak lagen. Zeker, Rouwé en Hartsuiker behoorden twee uur la ter tot de Tritonploeg, die verras send Nederlands kampioen in de ge stuurde vier werd. Dat de beide Utrechters donderdag twee keer op het water moesten komen, was ech ter al bekend toen de inschrijvings formulieren moesten worden inge leverd. Vrijdag deden zelfs vijf ploegen hun inschrijvingen niet gestand. Men kan zich afvragen welke waarde aan een inschrijving wordt toegekend en wat voor nut het heeft een sluitings datum vast te stellen, als men toch nog de Lagaploeg in ed vier zonder stuurman toevoegt aan de deelne mers. Op die zesde boei hadden Droog en Van Dis, die zonder tegenstand nationaal kampioen werden Droog en Van Dis inde dubbel-twee beslist meer recht. Het inschrijven voor-alle-zekerheid degradeert de Nederlandse kampioen schappen roeien eerder dan omstre den beslissingen van de officials. Kralingen kwam twee maal volkomen vrij voor doel. De eerste maal stopte Meijerink de bal. maar de tweede keer moest hij kapitulleren: 31. De Gouwe maakte een vergeefse reis naar Groningen. Vóór de wed strijd protesteerden de Waddinxve- ROTTERDAM Rotterdam heeft de deur van de eerste klasse voorlopig voor AZC gesloten gehouden. Vooral dankzij het goede werk van doelverdediger Jaap van der Land en de schutters van AZC die het juiste vleugje geluk misten, kon Rotterdam de score van de Alphenaren tot één doelpunt beperken. De Maasstadbewoners zelf slaagden er in de beheerst keepende Wim Meyerink dre maal te passeren. Op het kleine veld van het Sport- fondsenbad Noord kwam de snelle ploeg van AZC niet best uit de voe ten en nadat het aanvankelijk had gelekeh dat de gasten een voorsprong zouden nemen, opende Rotterdam de score. Dick van Kralingen, de ge vaarlijkste man, versloeg Meijerink met ©en flitsende omhaal: 10. In de tweede periode maakten de gasten vele moeilijke momenten door. Jimmy Koster, Wim Verhagen en Theo Seppen hadden echter bij hun inzetten bijzonder weinig geluk. Ook het doel van Meijerink ontsnapte een keer aan doorboring. Na de hervat ting bleef het de Alphenaren tegen zitten. Nu waren het Verhagen, Sep pen, Hans 't Hart (die een strafworp miste) en Kaltenecker, die uit kans rijke posities geen kans zagen doel man v. d. Land te passeren. Toen Hans van Veen aan de andere kant ook een penalty mocht nemen, was het wel raak. Met een bliksemactie bracht AZC, door Jim Koster, na aangeven van Rudy de Hey, de ach terstand weer tot één doelpunt terug: 21. In de eindfase moesten de Al phenaren teveel risico's nemen. Van De gevaarlijke Rotterdamse aanvaller v. Kralingen passeert AZC-doelman Meijerink voor de eerste maal. De Alphenaren zon den de wedstrijd in Rotterdam met 31 verliezen. Foto Leidsch Dagblad ners tegen de afmetingen van het veld. De wedstrijd ging voor de Gouwe met 86 verloren, maar het protest werd toegewezen, zodat de ontmoeting opnieuw zal moeten wor den vastgesteld- De stand in de promotie-competitie luidt: 1. Rotterdam 24; 2. azc 2—2: 3 Walvis 10; 4. Gouwe 1—0. Tabak, Nieuwkamp, Balk en v. tl. Ruit bleven onder 4 min. 40 sec. AMSTERDAM «ANP) Jan Derksen kon eindelijk weer eens breeduit lachen. In het geheim had hij de mogelijke achtervolgingsploeg voor de Olympische Spelen in Me- jj is gelukkig met de gang na twee dagen roeien om titels. De roeiers niet, j niet en de schaarse be- ïinst. Voor 6 min. is elke entreeprijs I het onjuist zijn de beslis- it bestuur van de roeibond te veroordelen. Im- waar amateurs zich nele wijze voorbereiden, _re normen dan bij de >rten. In de kringen van kordt het principe hoogge- l de kampioenschappen er te roeiers en eigenlijk voor Niet in eerste instantie of voor diegenen 5 bij de wedstrijden zijn ■tigtDVERTENTIE )"ldag 14 aug. a.s. )25l« UUR N.M. J (Ere-Dlvisie) Boshulzerkade. (Van een onzer sportredacteuren) LEIDEN Wat gaat er met het Leidse volleybal gebeuren? In de periode die ligt tussen de oude en nieuwe competitie valt de ontwikkeling moeilijk te raden. Vast staat dat de volley balgemeenschap in Leiden en omgeving een uiterst kritiek sta dium heeft bereikt. In de eerste plaats blijven goede resultaten van de Leidse topverenigingen achterwege, sterker, de laatste jaren heeft men getuige kunnen zijn van een fikse teruggang. En ten tweede, maar zeker zo belangrijk, geven de opvallende organisatorische hiaten de afdelingscompetitie een volstrekt on volwassen, haast armoedig gezicht. Komend seizoen zou er wei nig kans op verbetering zijn geweest, als in september niet de sporthal aan de Boshuizerlaan in gebruik werd genomen. !jy v. cl. Made 400 m (55.1) Heler <anp) De Ne- [atleüekploeg, die gisteren feiler aan internationale p heeft deelgenomen, heeft zware baan geen op- in de boeken kunnen voor het. eerste num- meer dan 4000 bezoekers ontlaadde zich een boven het plaatsje in [van Aken en daardoor loopnummers op een baan worden afgewerkt, van de belangrijkste waar Nederlandse atleten deelgenomen zyn: -"fcOO meter: 1. Van Herpen van de Heuvel 48,2; 1500 [Norpoth (Did.) 3.41.5; 3. «u 3.47.8. 110 m horden: 1. jDld.) 14.2. 2. De Noorlan- i4x 100 meter estafette: 1. I (Monsels. Van der Meu- f en De Jong) 41.9 sec. (dit werd in het bijna-donker I Hoogspringen: 1. Claes- 1.90 meter; 2. Lesterhuis Noorlander 1,90. 400 meter: 1. Tilly van der I sec.; 2. Sans Brehm 55.8; Plaman 55.9. «er dames 1. Jutta van (Ned.) 2.08,6. 2. Els Gom- M Kogelstoten: 1. Marlen fid.) 17.31 meter (Westduits 3. Els van Noorduyn 16, Om de gang van zaken wat na der te bekijken, hebben we gesprek jes aangeknoopt met vier bekende volleybalfiguren: Joop van Egmond, voorzitter van de Afd. Leiden NeVo- BoBram Favier, wedstrijdsecreta ris van WS; Henk Kleingeld, voor zitter van de sche'idsrechtercommissie en Roel Passchier. lid van Rijnsburg en werkzaam geweest in enkele com missies. De Afd. Lelden zag het levenslicht tn 1954. Een snelle groei onder aan voering vam de verenigingen HVL en Prof wijk (wie herinnert zich niet die emotionele derbies?) maakten velen voor de volleybalsport enthousiast. Na een zekere mate van teruggang besloten HVL en PW te fusioneren onder de naam SVL. Nooit is daar uitgekomen wat ervan werd verwacht. De volleybalafdeling van de Sport Vereniging Leiden is> zelfs ten grave gedragen, na nog één jaar met alleen damesploegen te hebben gedraaid. Fusies Roel Passchier: „Er zijn in Lei den te veel (kleine» verenigingen. Die zouden moeten samengaan, maar voor een fusie is het klimaat niet gunstig. Het voorbeeld waaraan men zich spiegelt (HVLPW) is op een mislukking uitgelopen". Inmiddels ging de schoolvereniging De Kange- roes vrij goed floreren, maar miste op het hoogtepunt de finishing-touch om door te stoten naar de eredivisie. De zaak verliep daarna enigszins. Dat is zonder meer teleurstellend te noemen. Buiten Leiden is immers al herhaaldelijk aangetoond, dat een schoolvereniging een gezonde basis kan vormen voor de volleybalsport. De Leidse scholieren degradeerden vorig seizoen naai* de overgangsklas se Velen waren de mening toege daan dat dit niet kwam door gemis laan kwaliteit maar het gevolg van het gebra kaan leiding. Men komt hiermee tevens aan een van de heetste hangijzers. die volleyballend Leiden kent. Bram Favier: „Je krijgt er de men sen niet voor om leiding te geven af om andere werkzaamheden te ver richten die voor een goede gang van zaken nu eenmaal gedaan moeten worden. Het komt door hettv-tje, dat willen ze niet meer missen". Ander heet hangijzer: .Financieel gezien is volleybal een weinig florissante sport. De inkomsten van een vereniging ko men b(jna uitsluitend uit contribu ties. Het bedrag dat men zodoende int. is niet indrukwekkend, zeker met als je bedenkt dat ©en vereniging met 100 leden al als vrij groot te boek staat. Iedereen weet dat de toto voor een voetbalclub en die is meestal veel groter dan een volley bal vereniging een onontbeerlyke bron van inkomsten is, dus hoe dat voor ons volleyballers is, hoeft nau- weiyks te worden gezegd. Toch zyn er maar weinig volleybalverenigingen met een tcrto. Waarom? Je kunt weer niemand krijgen die er het werk voor doet", aldus spelverdelen, toto-opha ler en wedstrijdsecretaris Favier. Leraren Roel Passchier: „Het ontbreken van goed kader is de oorzaak van alle moeilijkheden, een nadee 1 in Leiden is dat er geen gymnastiekle raren zyn die volleybal-minded zyn. Toch zyn er in de loop der jaren wel figuren naar voren gekomen met grote capaciteiten. Maar de animo gaat er by de meesten gauw af. Ze raken teleurgesteld in de organisatie, de mensen. Komen er maatschappe- ïyk gezien veranderingen dan be denken zy zich geen tweemaal om er mee te stoppen. Bovendien haalt men altyd leiders uit de volleybalgemeen- schap zelf. Waarom niet van bui ten- Voorzitter Van Egmond: vulkaan af als het om representatieve perso nen gaait? Iemand die bekwaam is, is snel genoeg ingewerkt .De binding van vroeger speelt hier weer parten. Toen stonden de verenigingen dicht by de afdélnig. Dat kan nu niet meer, daarvoor is de afdeling te groot ge worden". Henk Kleingeld: „Waarom loopt het van boven niet goed? Omdat de zaak van onderaf niet goed wordt aangepakt. Men moet niet elk wille keurig by elkaar geraapt ploegje aan de competitie laten deelnemen. Die jongens hebben nog geen enkele ver- antwoordelykheid. Ze willen alleen maar volleyballen en er beslist geen taak by hebben. Toen ik in de scheidsrechtercommissie kwam, ben ik heel enthousiast begonnen. Ik heb rapporten opgesteld. Maar dan moet je ook gaan controleren. Er is dan geen mens te vinden, die 's avonds naar zo'n scheidsrechter vil gaan kyken. Dan zit je. Er zal trouwens veel strakker moeten worden geregle menteerd. Wanneer een afdeling in de loop der jaren groeit, moeten de reglementen worden aangepast. Men heeft hiervoor in Leiden nog niet de juiste methode gevonden. De huidige voorzitter, Van Egmond. is de spil waarom alles draait. Hy is net een stuk elastiek, waaraan door iedereen wordt getrokken. In feite is hy veel te goedig". Problemen bestaan hebben we by na 1100 leden gekregen. Men mag. gezien de toeloop en het nog jonge bestaan, niet ver wachten, dat de organisatie perfect is. Er kleven aan de volleybalsport overigens problemen, die men in vele andere sporten niet kent. B.v. de kwestie van de scheidsrechter, die niet alleen voor het spel moet flui ten, maar ook voor de techniek. Wan neer een voetballer een bal verkeerd stopt, zodat deze drie meter van hem afspringt, zal geen arbiter het in zyn hoofd halen om daarvoor te fluiten. Als scheidsrechter sta je als dood ele ment op de bok. Je bent niet in be weging. Het is een opoffering om te fluiten. Voorts is volleybal een pure ontspanningssport. Ik schat, dat ze ker 85 tot 90 procent niet hogerop wil spelen. Veel jongens beschouwen het als een soort indoor-training. Dat betekent dat je de reglementen niet te streng kunt hanteren". Terloops is al een aantal volleybal perikelen ter sprake gekomen, waar- by dan nog maar voorbij gegaan werd aan al die probleempjes (zalen- nood, sleohite outillage in de zalen, incomplete teams, scheidsrechters die niet komen opdiagen, enz., enz.), die het beoefenen van de volleybalsport vaak zo veronaangenamen. Veel van deze „uitwassen" zullen met het he breden van de sporthal vermoedelyk wel tot het verleden behoren. Dit neemt niet. weg. dat reeds by velen het volleybalhumeur tot het nulpunt is gedaald. Voorzitter Van Egmond treedt dit jaar nog af. na al enkele malen zyn functie beschikbaar te hebben gesteld: ,Jk heb er geen ple zier meer in. Er zyn geen figuren te vinden, die bereid zyn een taak op zich te nemen. Bovendien is het voor de meeste mensen maar voor een paar jaar te doen. Voor my is een opvol ger (Veeger) gevonden, die zich dit jaar heeft ingewerkt". Competitielei der Klinkhamer stopt er even eens mee. Henk Kleingeld voelt er weinig voor nog langer zitting te heb ben in de scheidsrechtercommissie. Alleen de Lekise verenigingen zullen in de sporthal aan de Boshuizerlaan hun wedstrijden spelen. Voor de ploe gen uit de Rynstreek en de dorpen (Rynsburg. Valkenburg enz.) ia de opzet eveneens de wedstrijden cen traal te spelen. En daar beginnen de moeilijkheden. Het noodlot wil dat juist nu de Afd. Bollenstreek is op geheven en weer by Leiden is ge voegd. Dat heeft tot gevolg dat de spreiding nog groter wordt: teams uit Noordwijk en Lisse etc. komen erby. Dat zou wel op te vangen zyn als het Afdelingsbestuur in de avonduren de hand had kunnen leg gen op de veilinghal Flora in Ryns burg. maar daarvoor werd geen toe stemming verkregen. Een volgend doelwit is nu de sporthal in Lisse. maar dat zal. gezien de afstand, by de volleybalcancentraties in Ryns burg, Valkenburg en Katwyk onge twyfeld op verzet stuiten. Voor de Rynstreek zal de nieuwe gymnastiekzaal in Alphen een welkom toevluchtsoord zyn, maar deze is nog niet overgedragen. Het is nog niet zeker, aldus voorzitter Van Egmond, of het beheer van de zaail in han den komt van de ChristeUjke scholen gemeenschap of van de gemeente. In het eerste geval bestaat de kans dat men op bepaalde principiële bezwa ren zal stuiten. Rijnsburg en Cas- tellum liggen deze zaken wat zwaai op de maag. Zy zyn de laatste jaren in de Afdeling Leiden uitgegroeid tot toonaangevende verenigingen, zy hebben, en soms niet helemaal ten onrechte, een grote mond. hetgeen de verstandhouding met de afdeling niet ten goede is gekomen. Wat de Sporthal in Leiden betreft: deze zal drie avonden per week voor het volleybal beschikbaar zyn. Er kunnen drie velden worden uitgezet. De maandagavond zal voornameU)Ir bestand zyn voor de hoofd overgangsklasse wedstryden. Op de dinsdag- en donderdagavonden wordt de afdelingscompetitie gehouden. Bram Favier beperkt zyn werkzaam heden tot zyn eigen vereniging Het afdelingsbestuur zal er goed aan (VVS) en ook Roel Passchier wenst "oolr mf onder de huidige omstandigheden geen deel uit te maken van het be- Joop van Egmond: „Het is net een vulkaan, waarop je leeft. We beleven een enorme groei. In ons 15-jarigook nog lang niet zyn opgelost. stuur. Het is hem overigens nog nooit gevraagd. Zorgen O De Sporthal kan een eind aan alle 20i gen maken, maar nieuwe proble men doemen op hetzelfde moment al weer op. Problemen, die hoe urgent .doen de zaak van meet af aan met straffe hand aan te pakken. Zo niet, dan zal zelfs het bezit van een sporthal de moeilykheden niet doen verminderen. Nu is de tyd aange broken voor de Leidse Volieybalbe- stuurders om een eind te maken aan de ontmoedigende stelling die zegt dat het volleybal in Leiden nog in de kinderschoenen staat. Een periode van inwerken zal noodzakelijk zyn, op een week mag men dan ook niet kyken. Maar dan xioo gistermiddag in het Olympiad! Stadion de 4000 meter op tyd laten rijden en het resultaat was byaondei' hoopgevend. In 4 minuten en 38 seconden volbracht het kwartet Frans van de Ruit, Klaas Balk, Hen* Nieuwkamp en Tino Tabak dez« stryd tegen de onzichtbare tegen-» stander en was daarmee dit seizoen voor het eerst beneden de grena van 4 min en 40 seconden gekomen. Derksen was tevreden. „Vergeet niet. dat de jongens byna nog niet met elkaar hebben gefietst. Dan weef moest er een ergens op de weg rijden* een andere keer regende het. Als zij nu maar de komende week by elkaar blijven en hard trainen, dan halen zy donderdagavond hier beslist dal retourtje naar Mexico". De moeilykheden met de ploeg ie dat het NOC geen limlettyd heeft gesteld. Aangenomen wordt echter, dat het viertal zal worden uitgezon den by een redely ke prestatie en on der die term zou een tyd van min der dan 4 min, en 40 seconden val len. „Zy houden beslist nog twee se conden sneller zyn gegaan, wanneer het niet zulk zwaar weer was geweest. Die zon is wel goed, maar het was nu een beetje te warm", aldus Derk sen. Schema Hy had de ploeg laten vertrekken op een schema van 4 minuten en 40 seconden en gaf met signalen aan hoe de situatie was. Al na de eerste ronde, door de snelle start van Frans van de Ruit, reed de formatie twee seconden beneden het schema. Het werden er zelfs vier na zes van de acht ronden. Toen viel er even een hapering in het ritme. Klaas Balk kwam op kop, maar kon het tempo niet handhaven, zodat Van de Ruit even moest inhouden om ach teraan zyn makkers niet voorbij te fietsen. Tenslotte mankeerde er tech nisch ook nog het een en ander in de laatste ronde. Toen name lijk kwam Van de Ruit, die weer één van zyn grote dagen had, te laat op kop om het slottempo aan te geven. .Dat kan byna niet anders, om dat hy ook moet starten en er al na een halve baan wordt afgelost. Eigenlyk zou Van de Ruit by het uitkomen van de voorlaatste bocht voorop moeten komen. Dat moeten wy nog eens gaan uitzoeken. Er moet toch een oplossing voor te vin den zyn. Misschien gaat het, wan neer Tino Tabak by zyn laatste af lossing met zyn kopman mee om hoog gaat", mymerde Derksen. Atletiek Herbert Wessel heeft gisteren in Erfurt het Oostduitse kampioenschap op de tienkamp be haald met een totaal van 7953 pun ten. Met deze prestatie plaatste Wessel zich hoog op de ranglijst van dit jaar. Alleen wereldrecordhouder Kurt Bendlin (W.-Dld.) en Bill Too- mey (VS) kwamen in dit seizoen bo ven de 8000 punten. Atletiek Tydens een internatio nale atletiekwedstryd in Kotka heeft de Fin Jorma Kinnunen het speer werpen gewonnen met een afstand van 87.30 meter. Dit is de op één na beste wereldprestatie van dit seizoen. Achter de Russische wereldre cordhouder Janis Lusis (91.98 meter). Kinnunen is Fins recordhouder met 88.14 meter.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13