AMOKMAKER OP ZEEDIJK MOBYLETTE de fiets die vanzelf gaat Ongenoegen over keuze van Agnew welcome to Nigeria w.Jj WHERE BABIES ARE HAPPY AND HfAlTRY JAMIN vee doden en drie gewonden A ROM ISCUS" EDERS? alles Vlieland Nixons eerste vergissing? 'RBERICHT emend buiig Slachtoffer van overval overleden Onder invloed marihuana GEBR. HUISMAN Giften voor Biafra zijn aftrekbaar Dode bij oefening ,.Koningsgambiet" zij met? Kijk naar TV Hilversum 2 op vrijdag 16 aug. om 20.30 uur (3tic/ Ql/eutvs jcüt T maart 1860 f VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1968 EIDSCH No. 32556 DAGBLAD a A E vac Dlsboecfe icteur: J Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singe) l. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507 AMSTERDAM (GPD) Het centrum van Amsterdams' rosse buurt, de Zeedijk, is gisteravond het toneel geweest van een wilde schietpartij. Twee personen zijn gedood en drie meer of minder ernstig gewond, de dader inbegrepen. Zijn toestand was na een spoedoperatie vanmorgen nog ernstig. Gedood wer den het 19-jarige kamermeisje, mevrouw Johanna A. M. Sips- maKoopmans en de 20-jarige matroos Johan Bijleveld. ADVERTENTIE De Surinamer wordt op een brancard, levensgevaarlijk ge wond naar buiten gedragen. „DISCUS "-voeders voor met zorg en liefde, maar vakkennis door erkende i zijn samengesteld e verkopers van „DISCUS" >or de dagelijkse omgang abers van huisdieren, het e in 'net dierenrijk op hun innen J er zeker van kunt zijn, US"-voeders voor honden, gels. knaagdieren, duiven, noem maar op aan de drie te voorwaarden voldoen: VERS VOEDZAAM VOORDELIG Smaking VLEESBROKJES geweekt te voeren) zakjes roor f 0.65. ERKOOP IDEN E.O. jijn 50 Tfn 20824 (01710) 3 verwacht van heden avond: zonnige perioden, le middag en avond, voor in jb het binnenland, nog hier nvfljen bui. Zwakke tot matige ienr00rdelÜke richtingen. On- en jezelf de temperaturen als k i I (Opgemaakt om 11.40 uur) i idverwachting ingv I lucht uit Denemarken land binnen, waardoor vandaag al in het noorden. Bier en zonniger wordt. Ma- ll.'HWoosten wind. Temperatu- graden, zeewater 18 gra- l lichten: een droog en over- Innig strandweekeinde lijkt •waarschijnlijk. I' 10 AUGUSTUS 5.16 uur; onder: 20.14 uur. f 21.17 uui; onder: 7 25 uur. k. Iter te Katwijk te 4.16 en I laagwater te 0.19 en 12.38 SK bestaat uit 20 pagina's BERGEN OP ZOOM (ANP) Vrijdagochtend is de heer C. P. J. M. Rogier zonder bij kennis te zijn ge komen in het St.-Elisabeth-zieken- huis in Tilburg aan zijn verwondin gen overleden. In de nacht van za terdag op zondag werd hij het slacht offer van een overval op zijn villa in Bergen op Zoom. De op 21 juni 1894 in Bergen op Zoom geboren heer Rogier was direc teur/ eigenaar van de NV Rogier Ne- rincx Richter machinefabriek en ijzergieterij. Voorts was hij bescherm heer van vele verenigingen. Het drama begon even na acht uur in het café Joke's Place. Daar zaten aan de bar het 19-jarig kamermeisje en enkele krukken verder de in burger geklede matroos. Op het moment dat de matroos aan de bar man vroeg of hij een zekere Eddy kende, kwam een 34-jarige Surina mer binnen, bekend onder de naam Faithful. Hü staat bekend als hande laar in en groot gebruiker van ver dovende middelen en ook gisteren „stond hij stijf van de marihuana". Toen de Surinamer de vraag van de matroos opving, zei hij tegen hem: ..Dan moet je my maar leren ken nen" en gaf hem een klap in het ge zicht. Johan rookte op dat moment een sigaret en zijn gezicht werd ge schroeid. Het kamermeisje begon de Surina mer uit te schelden en op de woor den „je bent een schoft" ontstak hy in wilde woede. Uit zijn zak haalde hij een vlijmscherpe bajonet en stak de jonge vrouw in de linkerzij, vlak onder het hart. Mevrouw Sipsma strompelde naar buiten. Zonder nog een woord uit te brengen, zakte zij voor het café ineen. Matroos Bijleveld liep haar achterna, maar de Surinamer trok een 12 mm Coltpistool en schoot hem in de rug. Hy liep nog enkele passen en stortte ook neer. Later bleek hij getroffen door een kogel in de borst en in de maag. In het café had de amokmakende Surinamer ondertus sen ook nog een 34-jarige landgenoot met een mes in de schouder gesto ken. omdat deze hem wilde tegen houden. Schietend De Surinamer rende het café uit, wild om zich heen schietend. en verdween in het aan de overkant gelegen Emils Place aan de St. Olof- steeg. Daar schoot hij de juist gis teren in ons land aangekomen Keul se barjuffrouw Margot Schnitzler neer, die met haar man voor za- ADVERTENTIE Kom de MOBYLETTE bekijken bij: Hogewoerd 66—68 - Tel. 31292 Leiden le aanbetaling plm. f 85.Restant plm. r 15,— per maand te financieren in 6 - 12 - 18 - 24 maanden ken in Amsterdam was. Zij werd in de rug getroffen maar kon zich in veiligheid stellen. Haar toestand is niet ernstig. Hierna verschansde de Surinamer zich in zijn boven het café gelegen woning. Inmiddels was de toestand in de wijde omgeving van de Zeedijk chao tisch. Gillend en jammerend waren voorbijgangers weggedoken voor de rondfluitende kogels, terwijl de bewo ners van omliggende huizen zich schuil hielden. Twee motoragenten die op de schoten waren afgekomen, alar meerden collega's, die de hele omge ving afgrendelden, terwijl de motor agenten trachtten de hevig bloeden de mevrouw Koopmans in veiligheid te brengen. Uit het open raam be gon de Surinamer meubilair naar buiten te smijten. Een van de agen ten werd getroffen door een televisie toestel. Zijn collega vuurde op de man maar miste. De kogel sloeg in het plafond. Vanaf dat moment vuurde de Su rinamer terug. Niemand waagde het de twee slachtoffers die op zestig meter afstand van elkaar op straat lagen, te naderen. Ook de motora genten moesten dekking zoeken. Twintig minuten lang leek de Zee dijk verlaten. Totdat de 33-jarige kelner Wim Berghuis moed verzamelde. Zigzag gend stak hij over en bracht het ka mermeisje naar het café Seven Seas. Toen er geen directe reactie kwam uit de woning van de Surinamer, reed een Volkswagenbusje van de politie achteruit de Zeedijk op, waar na ook de matroos, die in het schootsveld lag. kon worden gebor gen. Stil De politie hield de woning van de Surinamer van drie kanten onder schot. Nog eenmaal liet hij zich voor het open raam zien. De moedigste Amsterdammers, die zich weer op straat hadden gewaagd, stoven in paniek uiteen. Daarna bleef het ech ter stil. Voorzichtig drongen de plaatsver vangend hoofdcommissaris Van Ha ren en commissaris Groenevelt van het bureau Warmoesstraat met twee recherchers het huis binnen. Achter de deur van de bovenwoning klonk geen geluid meer. De agenten braken de woning met een koevoet open. In de keuken lag naar eerst later Reizigers die op de lucht haven van de federale Nigeri- aanse hoofdstad Lagos aanko men worden geconfronteerd met iit bord met als opschrift „Wel kom in Nigerië. waar de kinde ren gelukkig en gezond zijn", een slogan waarvan de werf kracht lichtelijk verbleekt mag heten. Op pagina 7 („Baby's sterven in Biafra") ziet u andere beelden van kinderen in voor malige Nigeriaanse gebieden. bleek, toen de officier van justitie, mr. H. van Renesse hem herkende de Surinamer op zijn knieën voorover gebogen, badend in bloed en braak sel. Hij had een schot in de buik en een schot door zijn keel; hij had ook een messteek in zijn buik. Vermoe delijk heeft hij getracht zelf een eind aan zijn leven te maken. Meer dood dan levend werd hy. op een brancard vastgebonden en met een doek over zyn hoofd, langs een nauwe binnentrap naar beneden ge dragen. In de woning vonden agen ten een Coltpistool en een geladen Berettapistool. een met bloed be smeurde bajonet en een gummistok. „Hy is gek", zei commissaris Groene velt na afloop, toen artsen strijd le verden met de tyd om het leven van de Surinamer te redden. Hy staat bekend om zijn agressi viteit. „Als hy „high" was. dan was er geen huis met hem te houden", zei een buurtbewoner. „Als je vrien delijk tegenhem lachte, dacht hij dat je hem uitlachte en wilde hy direct vechten". DEN HAAG (ANP» Het minis terie van Financiën deelt mee dat giften aan de Stichting Vluchtelin genhulp Biafra-conflict aftrekbaar zijn voor de loon- en inkomstenbelas ting en de vennootschapsbelasting. Hierby geldt de gebruikelijke voor waarde. dat de giften met schrifte lijke bewijzen (bijvoorbeeld een giro- afschrijving ten gunste van het giro nummer 400 van de stichting) moeten worden aangetoond. CELlE (ANP) - Nabij het plaatsje Kneaebeck in Wesi-Duitsland is gis teren de 20-jaiige Nederlandse dienstplichtige soldaat D. Kronen burg uit Utrecht, bij een ongeluk om het even gekomen. SoEuaat Kronenburg nam deel aan de oefening „Koningsgambiet" en reed .n een jeep Zijn wagen kan telde n een bocht Hij liep zodanige ernstige verwondingen op dat hij in de loop van de dag in een zieken huis in Celle over'eed. Een andere inzittende van de jeep. dienst.pliohtig soldaat G. N. Witte van net eiland Texel werd niet ernstig gewond. Hij is opgeno men in een militaire velbandplaats te velde. „Koiung.spambiet". de grote bri gade oefening ven de Koninklijke Landmacht in West-Duitsland, is gister-n vastgelopen in het week ge worden asfalt van de wegen ten oost i van Celle. Op het moment dat Centurion tanks van de Neder land*. s en Leopaid tanks van de Duitsers in het kleine plaatsje La chen rf tien centimeter door het wegdex zakten, maakte de oefenings leider ger.eraal-majoor F. E. Meyn- derts met het codewoord „LJskast" een eir>d aan alle voertuigbewegin gen. Daarmee was een streep gezet door een a*.ol van de manoeuvres, die dr e tot vier maanden voorbe reidingstijd hebben gevergd. Zodra de temperatuur gezakt is. komen de troepen weer in actie. Tot zo lang wordt er gerust en bevoorraad. ADVERTENTIE morgen voordeel volkorenbiscuits 300 gram van 69 voor 59 niet duur wel heerlijk Hans van Ham vrijgelaten HASSELT (GPDj De jacht op de grafschenner a at een nieuw hoofdstuk in, want de oud-Utrech ter Hans van Ham, 47 jaar oud. die bijna een aand voor de langge- zochte grafschenner werd aangezien, loept sinds gistermiddag half twee op vrije (blote) voeten rond. Zyn inbeslaggenomen bezittingen, waar onder zes paar schoenen, kreeg hy gisteren niet terug. „Zolang ik die niet terug heb, blyf ik op blote voeten rond lopen", zei Van Ham gislenniddag in Has selt. Al om half elf wilde een cipier de gevangenisdeur voor hem opendoen, maar de Nederlander gaf er de voor keur aan eerst nog in de gevangenis zijn middagmaal te gebruiken. Gis teravond liep Hans van Ham m zuid-Limburg rond, waar hij fami lie en kennissen bezocht. Thans be vindt hy zich bij zyn vrouw in zyn tweede woonplaats, het Westduitse Werl. De laatste dagen is zijn alibi voor een aantal kerkschendingen in juni en j'jii van dit j.;ar waterdicht ge bleken. Hans van Ham ging vanuit de gevangenis per taxi naar zyn wo ning in de Hasseltse Ambachtschool- straat en reisde even later door naar Diest. In de 22 kilometer Van Has selt gelegen stad waar zyn zwa ger kapelaan is liet hij een uur lang onsamenhangende flarden van zijn belevenissen in de gevangenis sen van Neheim en Hasselt los en lie* hij even kyken achter de schermen van zyn merkwaardige leventje. „Door die merkwaardige levenswij ze heb ik al die verdenkingen op me geladen", gaf hij overigens zelf grif toe. Onze correspondent in Heerlen had con vreemd gesprek met nem. Zie pagina 5. MIAMI BEACH (GPD) De Republikeinse kandidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten Richard Nixon heeft gouverneur Spiro T. Agnew van Maryland aangewezen als zijn kandidaat voor het vice-presidentschap. Nixons keuze van Agnew heeft in de liberale vleugel van de Republikeinse partij en ook daarbuiten veel ongenoegen en teleurstelling te weeg gebracht. In sommige kringen wordt het „de eerste ver gissing genoemd, in de strategie die Nixon heeft gevoerd om zijn eigen kandidatuur in de wacht te slepen. Zijn keuze kwam als een verras sing voor by na allen, die gehoopt en in ieder geval verwacht hadden dat zijn keus zou vallen op een liberale kandidaat. Gouverneur Agnew, die Nixons naam op het congres woens dagavond met een weinig geïnspi reerde lange oratie in stemming plaatste, wordt door waarnemers van zyn beleid in Maryland „politiek op portunistisch" genoemd. Begin dit jaar steunde Agnew nog Nelson Rockefeller, totdat diens cam pagne tydelyk op de klippen scheen te zijn gelopen. In Maryland, waar hy de gouverneursverkiezingen Is in gegaan met een liberale reputatie, wordt Agnew nu met argwaan beke ken als degeen die de recente onlus ten in Baltimore met aanzienlijk ge weld liet onderdrukken. ADVERTENTIE Deze ongrijpbaarheid waar het A«- news exacte ideeën en opvattingen betreft, is juist ook datgene wat vol gens intimi Nixon zelf karakteriseert, In de afgelopen dagen heeft Nixon verklaringen afgelegd over een aan tal onderwerpen die de indruk ach terlaten dat hij zijn aanvankelijk on buigzame positie ten aanzien van de oorlog in Vietnam en ten aanzien van een ontspanning met Oost-Euro pa heeft gewyzigd. Maar er zijn wei nigen die niet geloven dat Nixons uit spraken misschien wel veranderd zyn. maar dat hy in wezen dezelfde poli ticus is gebleven, die hem in vorige verkiezingscampagnes de reputatie bezorgde van een in zichzelf gekeer de, ambitieuze man, die achter iedere liberaal een verkapte communist zoekt. Ook Nixons weinige echte vrienden zijn niet in staat achter de barrière van stugge en soms wat gladde vrien delijkheid door te dringen. Zijn con frontaties met de pers zijn weliswaar beter geworden dan ze bij vorige ge legenheden waren, maar niemand zal deze persconferenties ooit verla ten met het gevoel tegenover een dui delijk definieerbare persoonlijkheid te hebben gestaan. Zie verder pag. 1 Uit het Leidsch Dagblad van '4 8 Aug. 1868: De rekening der ontvang sten en uitgaven van de ge meente Leiden over den dienst van 1867 sluit met een batig slot van f 36,538.13 y2, terwijl nog blijft te verhalen eene sotti van f 5.548,14 y2. a De Burgemeester en Wet- J houders van Leyden doen te weten, dat doe*den Raad dier gemeente is vastgesteld de volgende verordening ..De bruikers der bewoonde perceelen zijn verpligt zorg te dragen voor het reinigen i van de openbare straten. Het J 4 4 reinigen geschiedt do&r mid del van droog bezemen".

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1