Albert's Corner Nog geen aansluiting bij W ereldraad „Dat zijn raadsleden nijdig kan geen kwaad" Als het u om de goede, pure tabak gaat Oecumenisch gesprek krachtig bevorderen l N- Ds.A. Otten: verraad aan het evangelie Profdr. J. J. Groen Leids hoogleraar "van Nederhorst ^Havenwerken Geclrag van onderofficier in discussie Machtsstructuur van R.K. Kerk Oegstgeestenaar verongelukt in Nieuw-Vennep (Hoe minder gesaust, hoe Kever.») Dominee van Huissen: waar de koffie lekker vers is (elk y2 uur vers gezet) .4. 'E'er bankoverval °°in Engeland t boom gevallen Geref. oecumenische synode GEEN PROTEST VAN RAAD Thans hoogleraar in Jeruzalem Kand. W. J. Buijs ontving beroep Eigen televisie voor kerk ERDAG 8 AUGUSTUS 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 "^EN De gevel van het lüandshuis aan de Bree- sinds eeuwen de zetel van oogheemraadschap Rijn- lordt zoals het L.D. al eer- Idde gerestaureerd. Met de leidende werkzaamheden is towels een begin gemaakt. Het waardige pand krijgt een vooraanzicht, overeen- de vormgeving, die de uit de zestiende eeuiu jen stond. Teneinde dit te aTtfi zullen de topgevels ge- orden vernieuwd en in de in de zestiende eeuw wor- bai^getrokken. In de huidige worden zeventiende-eeuw- ïskozijnen met eikenhouten are aangebracht, terwijl de $te steenlaag wordt „afge- en daarna opnieuw met Res gel< Bedankt voor KVP Ook mr. J. W. A. van Eijkelenborg, de Voor de KVP zitting had in de Utrechtse gemeenteraad, heeft na terugkeer van zijn vakantie bedankt voor het lidmaatschap van de KVP. Hij heft daardoor het voorbeeld gevolgd van zes fractiegenoten, die na een con flict met de plaatselijke KVP-centra- le bedankten voor het partij lidmaat schap. Ambassadeur Drs. A. J. M. van der Maade is benoemd tot am- j bassadeur in Abidjan, en tevens tot oude steen bekleed. Op de foto de \zaamheden verricht zullen voor- ambassadeur in de republieken Bo- schutting, waaachter de komen- den. ven-Volta, Dahomey. Niger en Togo. de maanden de restauratieiverk- DEN HAAG <GPD> Het tweede kamerlid Franssen (Partij v. d. Ar beid» heeft gepersisteerd by eerder gestelde vragen over naar hij ver nomen had merkwaardige toe standen by de 119de afdeling Veld artillerie (staf en staf batterijmaar nu man en paard genoemd. In de vragen die op 3 juli over hetzelfde onderwerp werden gesteld, was slechts met initialen gewerkt; de mi nister had toen geantwoord dat hij „wegens onfolledige gegevens" niet kon mededelen of de gewraakte fei ten zich hadden voorgedaan. De heer Franssen vraagt thans of het juist is, dat bij genoemd leger onderdeel een zekere „opper" Koop- mans soldaten die om verlof of om ruiling hadden gevraagd het verlof niet alleen had geweigerd, maar bo vendien extra diensten had opgelegd. De heer Franssen vraagt de minis ter van Defensie of hij zich te gen de achtergrond van deze feiten kan voorstellen dat er mensen in Nederland zijn die het Nederlandse leger autoritair, totalitair en pa triarchaal noemen. Hij vraagt voorts of de vrees gewettigd is, dat mili tairen die met dergelijke feiten bij kamerleden of klanten komen, re- pressaillemaatregelen van militai re commandanten te duchten heb ben. Tenslotte vraagt de heer Frans sen de minister de door hem verno men feiten te onderzoeken en zo no redenen te hebben om aan te nemen, CASTEL GANDOLFO <AP) Bij zijn derde verschijning .in het open baar na zijn plechtige veroordeling van alle voorbehoedsmiddelen sprak Paus Paulus ook over de voorstanders van een liberalisatie van de machts structuur in de kerk. Hij zei tegen duizenden toeristen op zijn wekelijk se openbare audiëntie, dat het huidi ge systeem van de R.-K. Kerk een traditie inhield, die met succes was beproefd en die gebaseerd was op de constitutionele principes die door Christus zijn vastgesteld. Het was de eerste keer. dat de Paus geen directe toespeling maakte op zijn encycliek „Humanae Vitae". De Paus gaf toe. dat de menselijke krachten alleen niet voidoende wa ren om de werkelijke volmaaktheid te bereiken, maar hij zei dat met de hulp van Gods genade en door een geduldige voorbereiding op de na tuurlijke en bovennatuurlijke deug den volmaaktheid soms mogelijk is. NIEUW-VENNEP De tekenaar J. P. J. M. van Rijn (63) uit Oegst- geest is gisteren bij een verkeerson geluk om het leven gekomen. Hij stak op zijn fiets de Venneperweg in Nieuw-Vennep over en werd door 'n personenauto aangereden. Zwaar ge wond werd hy overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden, waar hij in de loop van de avond overleed. ADVERTENTIE (Foto L.D./Holvast) mot standplaats Abidjan. ADVERTENTIE 'ERDAM Naar wij verne- de Kon. Ned. Maatschappij avenwerken worden ovcrgeno- T>or de Ver. Bedrijven Neder- ls (Nederhorst United) tc Gouda, •horst geeft voor elke vyf aan- Havenwerken één eigen aan- aat van 1969 af in de resulta- #^elt. Het uitstaande kapitaal avenwerken bedraagt 9.9 mil- èrellden. (ihouders van de 4.1 miljoen afe converteerbare obligaties Ha- nftfken kunnen hun stukken in houding 1:1 omwisselen in 5 le rtibles Nederhorst. T.z.t. kan Ier'oor f 5000 van deze stukken bijbetaling van f 500 in con- 10 aandelen Nederhorst krij- op basis van de beurs- van gisteren voor aandelen ^jiorst en rekening houdend met k Ividend van 24 evenals in r kan men constateren, dat met voor Nederhorst een bedrag Ijna 14% miljoen gemoeid is. .•£1 Nederhorst als Havenwer- talrijke dochtermaat- gedtyen. O |{hton (Reuter) Drie man- ja een meisje hebben gisteren |n bankoverval in de "Engelse fats Brighton 38.000 pond (on- 325.000 gulden) buitgemaakt. :o legen de hoofdkassier neer na 9 ammoniak in het gezicht te p gesmeten. Twee vrouwen en han. die de overvallers wilden 8 houden, werden licht gewond. ndieten. die valhelmen en zon- :2 hen droegen, vluchtten in een 8 jwagen, maar stapten over in 8 ërsonenauto die 250 meter ver- 6 Istond. Het was de tweede grote 8 {verval in Engeland binnen 14 9 L Eind juli werd een som van 2 pond uit een Londense bank pDEN Een 15-jarige jongen je Leeuwerikstraat is gisteren in tin van Nieuweroord uit een ze- Jneter hoge boom gevallen. De p brak zijn rechteronderbeen. ;-H.D. bracht hem naar het Aca- sch Ziekenhuis. HUISSEN (GPD) Van „verraad aan het evangelie" heeft dominee Alex Otten (40) de dertien man tellende raad van Huissen tijdens een preek in de Ned. Herv. Kerk beticht. Het zat hem hoog, dat de raad, zoals gemeld, zonder slag of stoot be sloot anderhalve ton op tafel te leggen voor de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester, terwijl de wijk Zandse Vierkant al meer dan twintig jaar is verstoken van riolering en i bestrating. En de burgemeester, zo zegt hij, woont in een zeer i redelijk (huur)huis, waarvan het sanitair wèl voldoende is. LUNTEREN (ANP) De gereformeerde oecumenische ;ynode, waartoe allerlei kerken van gereformeerde confessie in de wereld behoren en die om de vijf jaar bijeen wordt geroepen, zal dinsdag in „De Blije Werelt" te Lunteren aanvangen en on geveer twee weken duren. In Nederland zijn twee kerken lid van de GOS, n.l. de Geref. Kerken en de Chr. Geref. Kerken. tie zal wel tot enkele controversen 8004316 gerechtigheid ligt besloten leiden. Dat is reed? zonder meer dui- jin het evangelie. Zowel lokaal, na- delyk door de aanwezigheid in Lun- tionaal als internationaal heeft de ware christen op dit punt een taak. Aangezien de raad, de protestants- christelijke fractie incluis, niet heeft geprotesteerd tegen wat ik als een sociale onrechtvaardigheid ervaar en de kerk er voor de wereld is. heb digers van de apartheidspolitiek, die ik bij mijn preek een voetnoot ge- hij aanhangt op bijbelse gronden. plaatst". teren van dr. J. D. Vorster, één van de afgevaardigden van de Nederduits Geref. Kerk in Z -Afrika, één van de vijf leden van de interim-commis sie. die zich heeft doen kennen als één van de meest markante verde ADVERTENTIE Aan de synode nemen deel kerken uit Afrika. Azië, Europa, Noord- Amerika, Zuid-Amerika en de Zuid Pacific, totaal 32. Uit Europa komen afgevaardigden uit Frankrijk. Ier land, Schotland en Nederland. Uit Indonesië komen er afgevaardigden van Javaanse en Soembanese ekr- ken. Er komen rapporten in behan deling over de rassenverhoudingen de vrouw in het ambt, zending, lec tuur en over de aard van de kerk en haar oecumenische roeping. De rapporteurs hebben een studiereis naai- Zuid-Afrika gemaakt en doen de synode nu een reeks aanbevelin gen, waarin o.m. gezegd wordt, dat elke rassengroep recht moet hebben om tot volledige en onafhankelijke ontwikkeling te komen. kerk zich dieper ie bezinnen, daar bij rekening houdend met de eigen aard van de vrouw. Een „voetnoot", waarin hU sprak van „verraad aan het evangelie" Politiek hoeft volgens hem hele maal geen „vuile zaak., te zijn. Het is zo zegt hij oprecht te menen, de taak van de christen hernieuwde aandacht voor politiek te hebben, er toe bij te dragen dat politiek op een sociaal rechtvaardige wijze wordt be dreven. „Aangezien dat in Huissen niet gebeurde, meende ik stomweg een tikkeltje tegengas te moeten ge ven. Dat de raadsleden nijdig zijn, dat ze zich op de tenen getrapt voe len. kan geen kwaad". politiek dient af te blijven. Voorzitten G. Willemsen van het college van ouderling- kerkvoogden onthoudt zich „naar buiten" van commentaar, hoe er intern, dus binnen de kerke- raad wel degelijk het één en ander is gezegd. Burgemeester drs. A. H. Stadhou ders is alleen maar „dankbaar dat) de raad op democratische wijze heeft besloten hem een ambtswoning te verschaffen" en zet zijn vakantie wel gemoed voort. Er zijn mensen die Alex Otten een „rooie dominee" noe men. De rad pratende, bewegelijke pre dikant noemt zich zelf „een laat tot het ambt geroepene, die de naam heeft wild te zijn, maar slechts ge- probeert barmhartig te zijn. .De Huissenaren, van wie 95 r-katho- liek is. karakteriseert hij als „vro* lijk. gemoedelijk, humoristisch en ad- rem". Wat is volgens hem sociale ge rechtigheid in het licht van het evan gelie? Dominee Otten: „Het betekent on der andere dat je eerst een ander aan zijn trekken laat komen. Ik vind het best, dat de burge meester z'n woning krijgt. Voor mijn part mag zo'n huis een kwart mil joen kosten. Maar eerst moeten we zorgen dat die mensen in het zand met droge voeten bij de huisdeur kunnen komen, dat de faecaliën bij De „voetnoot" va nde dominee is hoog water niet langer naar boven als een bom ingeslagen. Het knus komen dryven. Het interesseert me achter een beschermende dijk weg- geen donder hoeveel het kost. Wat gedoken Gelderse stadje (10.000 zie- I het zwaarst is, moet het zwaarst len) trilt er nog van na. De schier wegen". onophoudelijk rinkelende telefoon in j de hervormde pastorie is er het be wijs van. Welvaartsroes Polygamist De synode zal ook een zendings rapport behandelen en in aansluiting daarop een rapport over de doop var) personen die voor hun bekering po lygamist waren. De commissie advi seert om de doop van vroegere poly- gamisten in bepaalde gevallen in overweging te nemen. Duidelijk moet nadruk gelogd worden of het feit. dat de bijbel het monogame huwelijk, als het ideale ziet. De vrouw in het ambt 11 J K B is prof dr' J Groen- Wereldraad hoogleraar in de inwendige genees- Een belangrijk rapport is ook dat over de vrouw in het ambt. De vo rige synode (1963 Grand-Rapids) gaf aan een commissie opdracht om „de algemene geref. praktijk om de vrouw niet toe te laten tot kerkelijke amb ten te onderzoeken in het licht van de H. Schrift". Do commissie con cludeert, da.t de vijandige gezindheid tegen vrouwelijke activiteit en ker kelijke functies van vrouwen sterk beheerst werd door de strijd op leven en dood door de oud chr. kerk ge voerd tegen ketters, in wier midden vrouwen een grote rol speelden, als mede door de structuur van de toen malige samenleving, waarin de rol in de vrouw in het openbare leven gering was. De commissie concludeert, dat het minste, dat gezegd kan worden Is, dat de bijbel aan de vrouw niet het recht ontzegt diacones of vrouwelijke diaken te zijn. Er is reden om, ge zien ook de nood van deze tijd, her stel van het vrouwelijk diakenambt te overwegen. Op de vraag of ook de andere ambten voor de vrouw opengesteld moeten worden, dient de j Noemen we tenslotte nog het rap port. over de aard van de kerk en haar oecumenische roeping De GOS heeft reeds ji 1949 ernstige bezwa ren geuit tegen aansluiting bij de Wereldraad van Kerken. Aan deze raad is een schrijven gezonden de bezwaren uit de weg te ruimen en de commissie wil de kerken advise ren zich in het huidig stadium niet aan te sluiten. Datzelfde adviseert de commissie ook t.a.v. de ICCC (Int Raad der Chr. Kerken). „Onze oecu menische roeping bestaat in de eer ste plaats hierin dat wij vast moe ten houden aam dat wat wij hebben, nl. de eenheid v?n belijdenis en kerkelijke opbouw". Krachtig moet worden aangespoord tot het oecume nisch gesprek. Met. de Wereldraad moet over fundamentele vraagstuk ken gesproken worden. Men moet komen tot correspondentie met an dere kerken, beginnend met die, wel ke van beednsi en en en en ke van belijdenis en traditie gerefor meerd zijn, ofschoon niet in praktijk en eindigend met de R.K. en de Oos terse Kerken Naar het zich laat aanzien, zullen niet alle rapporten eenstemmig door de GOS worden aangenomen Met name dat over de rassendiscrimina- kunde aan de Universiteit van Je ruzalem, aan de Leidse Universiteit benoemd tot buitengewoon hoogle raar in de methodologie van psycho- biologisch onderzoek. Prof. Groen werd in 1903 te Am sterdam geboren en studeerde aldaar aan de Gemeentelijke Universiteit van 1920 tot 1927 geneeskunde. Na enkele maanden algemene praktijk werkte hij enige tijd op de bioche mische laboratoria van prof. Char les Dodds en prof. G. A Harrison t.e Londen. In januari 1929 werd prof. Groen benoemd tot assistent aan de Amsterdamse Universiteitskliniek voor Inwendige Ziekten. Daar pro moveerde hy in 1935 bij prof. dr. I. Snapper tot doctor in de genees kunde op een proefschrift „Over anaemia pemiciosa en voorwaarde lijke deficiëntie". Daartoe in staat gesteld door de Rockefeller Founda tion deed hij vervolgens een jaar we tenschappelijk onderzoek op het Thorn dike Memorial Laboratory van de Harvard University Medical School te Boston in Amerika. In 1937 keerde de nieuwbenoemde hoogleraar terug naar Amsterdam, wear hy als hoofdassistent met on derwijsopdracht na enige tijd mede met de leiding van de kliniek voor inwendige ziekten werd beiast. Einde 1940 werd prof. Groen gedwongen zijn universitaire werkkring op te ge ven; hy zette zijn wetenschappelijk onderzoek, met name op het gebied van de klinische psychosomatiek, ech ter op „illegale" wyze tot aan de j bevrijding voort. Onmiddellijk daarna leidde hij gedurende vier maanden een ziekenhuis voor teruggekeerde zieken uit concentratiekampen. In november 1945 werd prof. Groen benoemd tot hoofd van de tweede j afdeling voor inwendige ziekten van het Wilhelmina Gasthuis te Amster dam. Daar verrichtte prof. Groen ge durende een reeks van jaren tesamen met andere geleerden ondermeer on derzoek over de betekenis van per soonlijkheidsstructuur en tussenmen selijke conflictsituaties op het ont staan en beloop van inwendige ziek ten. In februari 1958 vertrok hij naar Israël, waar hem een benoe ming wachtte tot hoogleraar in de inwendige geneeskunde en hoofd van de afdeling interne ziekten van het Hadassah Universiteitsziekenhuis te Jeruzalem. Behalve als internist van interna tionale reputatie is prof. Groen ook erkend als een van de pioniers die in Nederland de psychosomatische benaderingswijze in de geneeskunde tot ontwikkeling heeft gebracht; van beide kwaliteiten legt een groot aan tal, veelal buitenlandse, onderschei dingen en lidmaatschappen van we tenschappelijke organisaties getuige nis af. Van zyn hand zyn ongeveer 400 publicaties verschenen. Dominee Otten: „op schootafstand De heer Vermeer, die in z'n eentje van het gouden kalf gebeuren de in de protestants christelijke fractie i griezeligste dingen. Als we op lokaal van de raad zit. heeft al laten we- niveau al te kort schieten, de mensen ten dat dominee van de gemeente- j die het slecht hebben, maar zo'n j beetje vergeten, in onze welvaartroes, hoe moet 't dan op internationaal ni veau? Als we niet vrijwillig de za ken gaan aanpassen, bijvoorbeeld niet veel meer aan ontwikkelingshulp gaan doen, krijgen we ongezouten de rekening gepresenteerd. LEIDEN De heer W J Buijs. theologisch kandidaat in Leiden, ont ving een beroep van de Chr. Geref. Kerk in Veen wouden. CAMBRIDGE (AP se journalist heeft voorgesteld, dat I de kerk van Engeland haar eigen commerciële televisie maatschappij moet oprichten, om zo de eredienst In het huis van de gelovigen te kun nen brengen. „Het is een hard technologisch feit in ons bestaan dat steeds meer thuis gedaan kan worden, wat vroeger in de kerk moest gebeuren. In zekere technische zin is de kerk ik bedoel het gebouw overbodig. Daarom ook moeten de ware chris tenen volgens dominee Otten de over heid begeleiden, kritiseren, naar de werkelijkheid van dit ondermaanse terugvoeren. „De overheid zweef b nu tussen Romeine 13 en Openba- ringen 13. Volgens het eerste is de overheid godsdienares, volgens het tweede vertoont de staat een dia- bolisch karakter. Het is onze christen- J plicht ervoor te zorgen dat Romeinen J13 een vanzelfsprekendheid wordt". Meer daden Steun aan encyc liek SYDNEY (Reuter) De rooms- katholieke bisschoppen van Austra lië hebben in een gemeenschappelijke verklaring steun gegeven aan de pau selijke encycliek. Volgens de bisschoppen heeft Paus Paulus duidelijk aangegeven welke methoden voor geboortebeperking toegestaan zyn en welke niet. Alle ge lovigen ztfn verplicht zich by de pau- selyke beslissing neer te leggen en dit te weigeren zou een „daad van ongehoorzaamheid" zyn, aldus de bisschoppen. Inmiddels wordt ten gemeentehui ze volgens B. en W. met „voort varendheid" gewerkt aan het tweede plan voor het Zandse Vier kant. Het eerste werd niet aan de raad voorgelegd omdat het te duur zou zyn. Dominee Otten zou overi- gens liever wat minder „voortva rendheid" en wat meer „daden" wil len zien. In de voornamelijk door tuinders bewoonde wijk. van wie velen jaar lijks van f 5.000 tot f 6.000 moeten zien rond te komen, is de voetnoot van dominee goed ontvangen. Een waar pastoraal woord na'zoveel jaar ellende. Dominee Otten: ..als je als predikant één concrete opmerking maakt, krijg je de hele wereld op je dak". En: „zeer bewust ben ik van het voetstuk van de dominee afgestapt. Dat zou meer moeten ge beuren. De kerk moet minder theo retiseren".

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3