Bloemenfeest en lijnenspel een kleurrijk schouwspel Staatsloterij start hoofdprijs 1/2 miljoen met Bloemenexport voor 25 pet per vliegtuig V.V.D. wil waarborg voor loonbetaling Rijnsburgse corso trok vele duizenden belangstellenden Beter concurreren met buitenland Britse positie verbeterd ERELIJST KLM-directeur Oldenborgh o pende bloemencorso Drie klassen eATERDAG 3 AUGUSTUS 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 RIJNSBURG „Bloemenfeest en lijnenspel" was dit jaar het motto van het Rijnsburgse bloemencorso, dat vanmiddag van het kwekersdorp via Oegstgeest naar Leiden reed en terug. Tienduizenden zagen dit bloemensprookje als een lang, bont gekleurd lint door de straten trekken. De vele toeschouwers, onder wie een groot aantal Duitsers en zij het in mindere mate Engelsen, Belgen, Fransen, Zwitsers, Denen, Zweden en Noren, toonden hun grote bewondering voor de artistieke prestaties van ontwerper Willem Buurman uit Oegstgeest en een selecte groep van bloemsierkunstenaars. Het was daarom niet verwonderlijk, dat velen hun enthousiasme uitdrukten in een langdurig applaus. Rijnsburg presenteerde met zeer veel succes zijn visitekaartje als dorp van bloemkwekers en -expor teurs. Voor het eerst werd het corso dit Jaar gestalte gegeven door Willem Buurman als opvolger van de Noord- wyker George Klersch. Willem Buur man, die vorig jaar de gouden anjer kreeg toegekend als arrangeur van de praalwagen „Twee emmertjes wa ter halen, twee emmertjes pompen. kan terugzien op een fraai verzorgd corso. Het motto „Bloemenfeest en lijnen spel" werd alle eer aangedaan: dui zenden fraaie bloemen waren bijzon der kunstig gearrangeerd op de perso nenauto's (in totaal 26) en praalwa gens, welke laatsten het lijnenspel zeer goed lieten uitkomen. De 16 praalwagens, evenveel als vorig jaar. droegen namen als „De Ovaal", „De Ster". „De Cylinder", „De Bol". „De Ijspegel", „De Rozet" „De Spiraal", „De Driehoek" e.d. De bloemenstoet werd opgeluisterd door 22 muziek korpsen. uit alle delen van ons land afkomstig. Hoger peil Ook dit jaar is gebleken, dat het bestuur van de Stichting „Rijnsburgs Bloemencorso" ernaar streeft 't cor so op een hoger peil te brengen. Et zijn vele soorten bloemen gobruikt, o.a. anjers, gladiolen, anthuriums, gerbera's, orchideeën, strelitia's en rozen. Kosten noch moeite zijn ge spaard om het corso tot een boeiend schouwspel te maken. Een feest van de schoonheid en pracht van de bloe men in al haar kleur en sortiment. Na de officiële opening van het cor so gistermiddag door de heer J. F. Oldenborgh, directeur KLM-Neder- land, hebben 's avonds enkele duizen- groot voordeel voor de binders zag. Op deze manier kregen zij meer mogelijkheden en was er geen sprake van overheersing van het decor. De wat eenvoudiger vorm vond de heer Van Andel ook voor het pu bliek aantrekkelijker, aangezien hier door een meer speelser corso is ont staan. De ideeën van ontwerper Willem Buurman werden uitgewerkt door de heren Ziegelaar en Visser, die reeds vele jaren him medewerking aan het j Rijnsburgse corso verlenen. LONDEN (Reuter) De Britse goud- en deviezenreserves zijn in juli met 21 miljoen pond toegenomen tot 1139 miljoen pond na betaling van 2 miljoen pond op de dienst van lenin gen, zo heeft het Ministerie van Fian- ciën in Londen bekendgemaakt. De titel mooiste -praalwagen van het corso" werd toegekend aan de wagen „De Spiraal" van de bloemenveilingvereniging „Flora" uit Rijnsburg. Arrangeur was de heer H. van den Berg uit Wasse naar. (Foto LD/Holvast) ADVERTENTIE De betalingen op de dienst van leningen omvatten de halfjaarlijkse fiA EEfcK VADFN OD HF Dl IN betaling van 12 miljoen pond op het LLMJ WMRUI wr ISL Rijn vliegtuigkrediet van de Amerikaanse Export-Import Bank en de tweede van de maandelijkse terugbetalingen van 9 miljoen pond op het krediet van 104 miljoen pond, dat vorig jaar november bij de Bank voor Interna tionale betalingen (B.I.B.) werd op- j genomen voor de hérfinanciering van Het is voor de jury geen ge makkelijke taak geweest om de wagens te beoordelen. Men was van mening, dat de kwaliteit hoog was. De prijzen werden tenslotte als volgt toegekend: Praalwagens kwekers: 1ste prijs „De Hoogtelijn" van de buurtvereniging .Jrissenstraat". arrangement van Leo de Kok uit Poeldijk en Aad van Leeuwen uit Oud Ade; 3de prijs „Cirkel Segment" van de gezamenlijke kwekers van Rijnsburg en om streken, arr. Nic. van der Voort uit Voorschoten en Bert Schee- ren uit Leiden: 4de prijs „De Ster" van Noordwijkerhout/De Zilk, arr. Cor van den Berg- Smit uit Noordwijkerhout. Praalwagens bedrijvenere- en 1ste prys en tevens de mooi ste praalwagen van het corso „De Spiraal" van de bloemen veilingvereniging „Flora", arr. H. v. d. Berg uit Wassenaar; 1ste prijs „De Driehoek" van Menken Melk N.V., Wassenaar, arr. Nic. van der Voort en Bert Schee- ren 2de prijs „De Cylinder" van de Coöp. Raiffeisenbank, Rijns burg, arr. Cor de Koning uit Rijnsburg. Praalwagens buurtverenigingen ere- en 1ste prijs „De Ovaal'' van de buurtvereniging ,,'t Cen trum", arr. P. Vellekoop uit De Lier; 1ste prys „De Cirkel" van de buurtvereniging „Kanaal straat", arr. Cock Veldhuis uit Hillegom; 4de prijs „De Rbzet" van de buurtvereniging „Sandt- laan", arr. Cor de Koning. Praalwagens verenigingen: ere- en 1ste prijs „De Ijspegel" van de IJsclub „Oegstgeest", arr. Cor de Koning; 1ste prijs „De Rechthoek" van cursus bloem schikken en binden in Rijns burg, arr. M. A. Alberts uit Via- nen; 3de prijs „De Bol" van de personeelsvereniging „Flora", arr. Cor v. d. Berg-Smit; eer volle vermelding „De Driehoek" van de vereniging van ambu lante handelaren in bloemen en planten in Rijnsburg; arr. J. v. Loo. Personenauto's zonder reclame: ere- en 1ste prijs en mooiste per sonenauto van het corso: W. Tuning, export van snijbloemen, Aalsmeer, arr. Jelle Atema uit Aalsmeer; 1ste prijs: Nico den Heyer's bloemenexport, eigen arrangement; 2de prijzen: fa. C. de Koning en Zn., exporteurs van snijbloemen in Rijnsburg, arr. Cor de Koning en ENZAB N V. Rob Gorris, official BMW- dealer, arr. bloemenmagazijn „Ixora", Leiden; 3de prijzen: Gebr. Beekhuis, exporteurs van snijbloemen, arr. H. Willems uit Brugge (België) en C. Leeuwen burg, exporteur van snijbloemen, arr. A. Zuidgeest uit De Lier; 4de pryzen: fa. P. Zwaan Jzn., groothandel in gemengde en ge droogde bloemen, arr. P. Zwaan uit Rijnsburg en fa. Leeuwen burg en Mooten, groothandel in snijbloemen, arr. W. v. d. Eykel uit Rijnsburg. Personenauto's met reclame: ere- en eerste prijs: fa. Rau- mann en Teppema, dames- en herenconfectie Leiden, arr. L. Parlevliet uit Katwijk aan Zee; lste prijs: garage Oudshoorn, official Saab-dealer Leiden, arr. D. Nieuwenburg uit Zoe term eer; 2de prijzen hotel-café-restau rant „De Gouden Lantaarn", Oegstgeest, arr. Buurman's bloe menmagazijn (F. v. d. Mark), Oegstgeest en makelaarskantoor Den Haan, Noordwyk/Rynsburg, arr. R. van Dieren uit Den Haag; 3de prijs: automobielbedrijf Jos Paauw, Toyota - hoofddealer. Voorhout, eigen arr.; 4de prij zen: autorijschool Piet Vlasveld, Leiden, arr. W. de Zwaan uit Den Haag; automobielbedrijf Jos Paauw, Voorhout, eigen arr. en café „De Grot", arr. van L. van der Zwan uit Voorschoten. den bloemenliefhebbers in de grote ;Mn terugbetaling aan het Interna- hollnn non Ho noilinfr HMrtro oon i - hallen van de veiling „Flora' voorproefje gehad van het corso. Men kon daar op zijn gemak (evenals vanochtend) de tentoongestelde wa gens van dichtbij bekijken en genie ten van een unieke kleurenpracht, van de originele vondsten van de cir ca 20 arrangeurs en de grote vakbe kwaamheid van de ongeveer 80 bin ders en bindsters, die de bloemen op de wagens hadden bevestigd. De deelnemers hadden zich bijzon der ingezet voor het opsieren, waar door de jury lang geen gemakkelijke taak had aan het beoordelen van de wagens. De jury werd dit jaar ge vormd door: A. de Zoeten (Amster dam), A. G. J. Godwaldt (Voorburg). G. van der Klaauw (Leiden), D. Schuyt (Haarlem); G. van der Hei den (Alphen a. d. Rijn), Th. Bitter 'Laren, N.-H.), mevr. A. Schat- Kapteyn (Utrecht), W. M. Mouwen (Den Haag), Ad. Hosman (Utrecht) en H. O. van Andel (Amstelveen). tionale Monetaire Fonds (I.M.F.) Wekelijks vanaf 27 juli. De REGINA vaart Nijmegen/Mainz Wiesbaden. De OLYMPIA vaart Ryn-Cochem/ Rüdesheim. Reeds vanaf f 185.—. ALLE MAALTIJDEN. KOFFIE en THEE inbegrepen. Gratis folder op aanvrage. RIJNLAND N.V., Molen straat 61, Den Haag, tel. 070117113 en 111816. Ook in augustus nog een onvergetelijke 7-daagse reis beschik baar. Simpel (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) In september start de staatsloterij met de eerste loterij, waaraan de nieuwe hoofdprijs van f 500.000 is verbonden. Deze extra prijs zal in de derde klasse op een nummer van één bepaalde serie vallen. Deze hoofdprijs er Jurylid Van Andel, die ook vo rig jaar aan de beoordeling mee werkte, was erg tevreden over de kwaliteit van de wagens, in het bijzonder van de praalwagens. Hij noemde de opbouw wat simpeler dan vorig jaar, hetgeen hij als een RIJNSBURG Met een toe spraak in de kantine van de veiling „Flora" opende de heer J. F. Oldenborgh, directeur KLM-Nederland, gistermiddag De prijs voor de beste arran geur ging naar de heer D. Nieu wenburg uit Zoetermeer, die het gouden boeket" verwierf voor de luxe wagen, aangeboden door ga rage Oudshooni uit Leiden. (Foto LD/Holvast) officieel het bloemencorso. In zijn rede haalde hij de banden aan, die er al sinds lange tijd bestaan tussen de bloemenhan del en -export en de KLM. Vooral in de begintijd van de KLM was er sprake van een wissel werking. De luchtvaartmaatschappij vervoerde toen nog weinig passagiers en men was dankbaar bloemen te kunnen vervoeren. En door het ope nen vp nieuwe luchtlijnen kre gen de' bloemenexporteurs de moge lijkheid hun afzetmarkten uit te breiden en intensiever te bewerken. De heer Oldenborgh illustreerde het belang van het bloementransport voor de KLM met enige cyfers. In 1924 werd 150 ton vracht vervoerd. De helft hiervan kwam voor reke ning van de bloemen. Thans wordt van de totale bloemenexport een kwart door de lucht vervoerd. De KLM heeft hiervan een groot aan deel. De KLM-directeur bracht de aan wezigen vervolgens enkele minder gunstige kanten onder de aandacht. De KLM kan lang niet altijd vol doen aan de wensen van de bloe menexporteurs, onder meer inzake de bestemming en de outillage. Behalve financieel-economische onmogelijk heden zijn er andere moeilijkheden, o.a. betreffende het verkrijgen van landingsrechten in diverse landen. „Nederland wordt", aldus de heer Oldenborgh, „in het buitenland vaak vereenzelvigd met bloemen. De KLM werkt er ook aan mee deze „image" van ons land te behouden. Nederland loopt wat de bloemen be treft in de voorste rijen. Het Is zaak dat te blijven doen. Vergroting van de vakkennis en grotere investerin gen zullen noodzakelijk blyken om deze plaats te behouden". Aan het begin van de bijeenkomst sprak de heer C. Leeuwenburg, voor zitter van de Stichting „Rijnsburgs Bloemencorso" een welkomstwoord. Hij wees daarin op het grote belang reclame te maken voor de Rijnsburg se bloemen. Het corso kan men zien als het visitekaartje van het kwekers dorp Rijnsburg. De hee r Leeuwenburg sprak de hoop uit, dat nog meer bloemenhan delaren het grote nut van een bloe mencorso inzien en er daadwerkelijk an zullen meewerken. Tevens zou de corso-voorzitter graag zien, dat, in navolging van Leiden, in alle grote steden van »ns land bloemenexpo- s»ties zullen worden gehouden, zo dat velen kennis kunnen nemen van de prestaties van de bloemsierkunste naars. ste klasse. Naast de extra prijs van f 100.000 zal de hoogste serieprijs f 50.000 bedragen. De meeste en ook de hoogste prijzen zullen in de derde klasse vallen. Naast de extra prijs van f500.000 zal in deze klasse de hoogste serieprijs de oude „honderd duizend" zijn, die overigens niet meer zal zijn vrijgesteld 1 van kansspelbe lasting. Andere wijzigingen zijn: Het aantal trekkingen wordt te ruggebracht van vier op drie klas sen. Het schema van de serieprijzen wordt eveneens gewijzigd, waarbij dei gemiddelde waarde van de prijzen wordt verhoogd. Het totaal aantal prijzen zal echter iets teruglopen. Het is thans ruim 44.000 en het worden er 40.000 per serie. Evenals thans blijft het mpgelijk, een heel lot te kopen dat voor alle klassen geldig is, of per klasse afzon derlijk te betalen en mee te spelen. Bij klassikale deelneming zal de prijs voor een heel lot dat alleen voor de eerste klasse geldig is f7.50 bedragen, met bijbetaling van f7.50 voor de tweede klasse en f 10 voor de derde klasse. In het nieuwe schema blijft het aantal zogenaamde eigen gelden per j brengst van ongeveer 30 miljoen gul- is, in tegenstelling tot de andere prijzen, vrij van belasting Daarnaast worden nog twee prijzen buiten serieverband in gevoerd, namelijk een van f 100.000,in de tweede klasse en een van f 50.000,in de eerste klasse. Ie klasse 1 extra prijs buiten Serieverband van f 50.000.-- 30 miljoen De wijzigingen zijn aangebracht om beter te kunnen concurreren met buitenlandse loterijen, die jaarlijks voor tientallen miljoenen guldens aan loten in Nederland verkopen. Ondanks de invoering van hogere prijzen zal de schatkist aan de nieu we opzet een aanzienlijk bedrag overhouden. De opbrengst van de staatsloterij was vorig jaar ruim 7 miljoen. Voor 1969 wordt een op- klasse geltfk, maar door het wegval len van de vierde klassen is het to taal aantal lager. Het aantal prijzen van f 50 is daarentegen verhoogd van 1300 tot 8000. In de eerste klasse zal naast de extra prijs van f 50.000 als hoogste se rieprijs f 25.000 worden uitgeloofd. Dan komt de tweede klasse waarin weliswaar evenveel, maar hogere prijzen zullen vallen dan in de eer den verwacht, (van 6 loterijen met elk negen series).' Overigens ligt, in verhouding met veel buitenlandse lo terijen, de verhouding tuisen prijzen en ingelegde som gunstig: van het bedrag dat de spelers inleggen wordt nog altijd ongeveer 70 procent aan prijzen uitgekeerd. In het buitenland is dit dikwijls slechts 40 a 60 procent. Het prijzenschema ziet er thans aldus uit: (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG (GPD> De WD vindt dat bij faillissement de lonen bij voorrang moeten worden uitbetaald. In een rapport van de sociaal-economische commissie van de partij wordt ge zegd, dat de loonvorderingen bij voorkeur een groter voorrang moeten krijgen dan die van de belastingdienst of minstens even dringend moet zijn. Als de werkgever niet betaa.lt zou het algemeen werkloosheidsfonds moeten bijspringen. Het fonds zou het geld dan weer op de werkgever moeten kunnen verhalen. Verder vindt de commissie dat de hele procedure rondom faillisement diepgaand bestudeerd dient te wor den met het oog op de zwakke po sitie, die werknemers daarbij op het ogenblik innemen. Ook moet er volgens de commissie een volwaardige pensioenregeling ko men. Ze acht dat van groter belang dan het streven naar spaarloon, in- vesteringsloon of vermogensaanwas- deling. Een sluitende oudedagsvoor ziening met. waardevast karakter, is volgens de liberalen van veel groter betekenis „niet in de laatste plaats in het belang van de werknemers zelf". Een andere manier van bezits vorming waar de commissie heil in ziet is het woningbezit. De commissie wijst erop, dat in Nederland maar 29 procent van de mensen een eigen huis heeft, een cijfer dat in andere westelijke landen aanmerke lijk hoger ligt (België 49. Denemar ken 45, VS. 62, Engeland 44). 1 prijs van 1 prijs van 5 prijzen van f 2.000.— 10 prijzen van f 1.000.— 100 prijzen van f 400.— 100 pryzen van f 200. 200 prijzen van f 100. 2000 pryzen van f 50. 100 prijzen van f 750 f 25.000— f 5.000— f 10.000— f 10.000— f 40.000.— f 20.000— f 20.000— f 100.000— f 75 000 totaal f305.000— In elke serie 12417 prijzen. 2e klasse 1 extra prys buiten serieverband van f 100.000— 1 prijs van 1 prijs van 5 pryzen van f 2.000— 10 pryzen van f 1.000.— 100 pryzen van f 400.— 100 prijzen van f 200. 200 prijzen van f 100. 2000 pryzen van f 50. 10.000 pr. van f 15. f 50.000— f 5.000— f 10.000— f 10.000— f 40.000— f 20.000— f 100.000— f 100.000— f 150.000— totaal f405.000— In elke serie 12417 pryzen. 3e klasse 1 extra prys bulten serieverband van f 500.000— 1 prys van f 100.000— 1 prijs van f 50.000— 1 prys van f 25.000— 1 prijs van f 10.000— 5 pryzen van f 5.000.— f 25.000— 10 prijzen van f 2.000.— f 20.000— 100 prijzen van f 1.000.— f 100.000— 100 pryzen van f 400.— f 40.000— 100 prijzen van f 200.— f 20.000— 1000 pryzen van f 100.— f 100.000— 4000 prijzen van f 50.— f 200,000. 10.000 pr. van f 25.— f 250.000— totaal f940.000— In elke serie 15319 prijzen. De winkelier moet zoveel mo gelijk vrijheid worden gelaten om zijn winkel open te stellen wanneer zich koopbehoefte manifesteert. De wetgever zal zich moeten beperken bij de regeling van de winkelsluiting. De enige uitzondering kan de slui ting van de winkels op zondag zijn, waarvan echter moet kunnen worden afgeweken in seizoen- en grensplaat sen. Dat is een van de hoofdpunten van een rapport van de landelijke middenstandscommissie van de WD over een herziening van de winkel sluitingswet. De bepleite grotere on dernemersvrijheid kan worden ver wezenlijkt door een raamwet. Volgens de commissie kan worden volstaan met de algemene regeling dat win kels maximaal 63 uur per week kun nen worden opengesteld, waarvan vyf dagen openstelling geduren de maximaal tien uur en een dag maximaal 13 uur. De ondernemer bly'ft dus volkomen vrij in de keu ze van de uren, waarop zyn winkel geopend is.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7