I Gevreesde lanceerrekenaar nu in Marinemuseum Arrestatie na bombardement Nieuwbouw van 409 flats Morskwartier Grote aanvoeren bij drukke markt an Leiden naar Den Helder ^ZIEKENFONDSEN EN PIL „Dreigbrief" GROEIBRILJANT PIER ROT In Juwelenbuurt Dr. J. Woldendorp overleden INBOEDEL DE TRAP AF LEIDSE VEEMARKT E.E.G.-MARKT Eigen gebouw voor A.L.S.V. Jehova's getuigen "ïATERDAG 3 AUGUSTUS 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 ding een niet in te halen voorsprong had bezorgd op de vijand. De com- I mandanten van de onderzeeboten i waren enthousiast over de resultaten en weigerden met andere instromen - I ten te opereren zoals met moderne Amerikaanse apparatuur welke om- I streeks 1944 in zwang kwam. I Op 12 november 1957 werd de heer Ranneft tüdens een lunch te Rotter dam de door de Onderzeedienst terug gevonden lanceerrekenaar aangebo den. Aanwezig was o.a. de heer J. J. Wichels, een vriend van de heer Ran neft. de uitvinder van de snorkel. De lanceerrekenaar was toen op een standaardje geplaatst en vermeldde: „een lange tijd zyn dienst bewezen, bij d'onderzeedienst onversaagd, laat dit een blyk van dank wezen aan hem wiens naam dit toestel draagt". De heer Ranneft borg het instru mentje voorlopig op in het Neder lands Leger- en Wapenmuseum in Leiden. Gisteren kreeg de lanceer rekenaar echter zijn definitieve be stemming: een plaatsje in het Mari ne-museum in Den Helder. De uit vinder bood het apparaatje tijdens een lunch in de Marineclub de con servator van het museum aan. ;on<j LEIDEN-BUSSUM (GPD) Met een dodelijke trefzeker heid hebben de Nederlandse onderzeeërs in de oorlogsjaren ï.6?iun torpedo's afgevuurd op vijandelijke vaartuigen. De Japan ners vreesden na de verplettering van Pearl Harbor nog (R^lechts één vlootonderdeel: de Nederlandse „onderwater- m duivels". In oorlogstijd voorsprong voor Ned. vloot Zy wisten niet. dat vrijwel elk schot 5 ^fen eendvogel was, dank zy het ver- narfiuftig apparaatje, dat was bevestigd renln de Hollandse boten en dat de lan- Jüieering van het explosieve gevaar tot [®°Ven vreugde maakte voor de schut- iairfers: de lanceerrekenaar Ranneft. gus Een eenvotidig instrumentje in die jaren van onschatbare waarde. Een ■kcivervolmaking van bestaande appa- lleifaatjes waarmee de plaats waar de tetorpedo moest „landen" op simpele wijze kon worden bepaald. Gisteren Ueifcracht de nu 73-jarige uitvinder, de 'e^iJussummer G. Ranneft, zyn vinding uit 1921 naar het Marine-museum in f'JJPen Helder. De heer Ranneft. geboren in IJmui- den, waar zyn vader luitenant bij de artillerie was, stelde in marinekrin gen omstreeks 1950 een onderzoek in iad- irnt £I*Leids hoogleraar A HOOGEVEEN (ANP) In hakend op de encycliek van de )SlaPaus heeft prof. dr. P. Munten dam, hoogleraar in Leiden en oud-directeur-generaal voor de ^ifVolksgezondheid, zich gister enmiddag bij de opening van het ABffiieuwe gebouw voor 't zieken fonds, MEVE in Hollandsche- bebveld afgevraagd, waarom de pil niet in het normale verstrek- kingspakket van de zieken fondsen wordt opgenomen. Deze wordt wel via de ziekenfond sen verstrekt als het gaat om behan deling van bepaalde afwijkingen, naar (nog) niet wanneer de geeste- ijke volksgezondheid en de sociale >ositie van de vrouw hiermee ge moeid zyn. Prof. Muntendam vond iet vreemd, dat een verpleging in iet ziekenhuis wèl onder het zieken- 'onds valt, maar preventieve ge zondheidszorg en nazorg thuis niet. Meer sociale zekerheid komt er niet ln de eerste plaats door genezing, maar door het behouden van de ge zondheid. niet van enkelen, maar van allen. Hy hoopte, dat de tyd Jiiet ver meer is dat de ziekenfonds- Verzekering zal worden tot een al gemene volksverzekering. eOvr de toekomst van het ziekenfondswezen toonde hy zich niet pessimistisch. Een nationale gezondheidsdienst, die het bestaan van de ziekenfondsen zou kunnen bedreigen, komt ér vol gens prof. Muntendam niet. Wel zag hij in de toekomst een nationale ge zondheidszorg, hi welke organisatie het ziekenfonds een centrale plaats zal blyven innemen. naar de mogelijke aanwezigheid van een lanceerrekenaar. Hoewel na de komst van het elektronisch vernuft buiten gebruik, zou deze „torpedo- lineaal" best nog wel ergens aanwe zig kunnen zijn. De commandant van de Onderzeedienst te Rotterdam vond inderdaad een exemplaar en stelde het de heer Ranneft ter hand. In 1924 waren vrijwel alle Nederlandse on derzeeërs ermee uitgerust. De eisen die de toenmalige marine-officier, onder-equipagemeester, aan de lan ceerrekenaar had gesteld waren: on verwoestbaarheid en eenvoud. Hij slaagde er toen in zyn superieuren De heer Ranneft met zijn lanceerrekenaarMet behulp van deze rekenschijf kon de lanceer- der bepalen waar het doel, dat zich voortbewoogkon worden ge troffen. Hij wist de afstand van het vijandelijke vaartuig en de snelheid van het geschut, hij taxeerde de snelheid van de te torpederen boot en vond met vrij wel één oogopslag de lanceerrich- ting. te Soerabaja van de praktische bruik baarheid van zijn ontwerp te over tuigen. Enthousiast Uit de brieven van de schouts-bij- nachl b.d., L. G. L. Kun en J. E. Meyer, blijkt dat de marine-officier de Nederlandse vloot dank zij zijn vin- DEN IIAAG (ANP) Het bestuur van de Nederlandse Studenten Raad (NSR) adviseert de aanstaande me dische studenten zich niet te laten afschrikken door de „dreigbrief", die minister dr. G. H. Veringa van On derwijs en Wetenschappen hun stuurde. Bovendien heeft de NSR de volks vertegenwoordiging en de politieke partyen gevraagd het beleid van de regering in deze kwestie aan de kaak te stellen. De NSR pleit voor een achtste medische faculteit, die niet in 1980 maar nu dient te worden ge sticht. Minister Veringa zond alle aan staande studenten in de geneeskun de een brief, waarin hen werd ver zocht hun studiekeuze nog eens goed te overwegen. De NSR noemt dit schrijven „een dreigbrief vol schijn heiligheid, die niet beschouwd kan worden als gepaste voorlichting". Het betekent, dat tie regering de studen ten voor een voldongen feit stelt. De hele zaak dreigt uit de hand te lo pen en de regering ontdoet zich van haar verantwoordelylpieid. Ze wen telt de zaak af op de schouders van de studenten, aldus de NSR. Volgend jaar weer j dividend Amsterdam-Rubber? AMSTERDAM (ANP) De teleur stellende resultaten van de N.V. Rub ber Cultuur Maatschappij „Amster dam" over 1967 zijn gisteren uitvoe rig besproken in de druk bezochte jaarvergadering. Ta.v. de dividend- passering sprak het bestuur de hoop uit. dat deze als een incidenteel ge beuren zou mogen worden beschouwd. De resultaten tot medio mei 1968 zijn beter geweest dan verleden jaar en vertrouwd wordt dat die verbetering zich in de rest van het jaar zal voort zetten. De vele vragen van aandeelhouders liepen herhaaldelijk over de ernstige nadelige financiële gevolgen voor het concern van de devaluatie van het Engelse pond, alsmede over de slech te opbrengstpryzen voor het produkt I sisal. Uiteraard kwamen daarbij her haaldelijk ter sprake de moeilijkhe den en risico's die het werken in ontwikkelingslanden met zich mee brengt. „Wy werken nu eenmaal in ontwikkelingslanden en wat daar ge beurt kéin niemand voorzien", zo zei een der directeuren. Het bestuur heeft de indruk dat het nationalisatiestreven in Tanzania wat tot rust is gekomen. Het is' blij dat het bedrijf aldaar niet genatio naliseerd is, want van een redelyke compensatie is geen sprake Ondanks de vele kritiek ging men uiteen met het vertrouwen, dat vol- J gend jaar de resultaten weer de di videnduitkering zullen toelaten. ADVERTENTIE WAT IS Wanneer U een BRILJANTRING (één bril jant) koopt, kunt u deze later inruilen voor een nieuwe ring met een GROTERE BRIL JANT. Slechts het PRIJSVERSCHIL betaalt U bij.' Zo groeit geleidelijk, zonder grote uitgave in eens, Uw BRILJANTRING en uw WAARDE- VAST BEZIT. LOUPE-ZUIVERE BRILJANT BEHOUDT ALTIJD ZIJN WAARDE.' JUWELIER HORLOGER MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN TELEF. 20778 STEENDEREN/WARMOND Dl J. J. Wcldendorp, emeritus predi kant van de Ned. Hen-. Kerk, is na een vrij langdurige ziekte op 78-ja- rige leeftijd te Steendei en in de pro vincie Gelderland overleden. De be grafenis zal plaatsvinden maandag middag om kwart voor één op de begraafplaats te Steenderen, nadat vooraf 's morgens om half twaalf in de Kapel te Bronkhorst een rouw dienst is gehouden. Dr. Woldendorp werd 1 augustus 1915 bevestigd als predikant van de Hervormde ge meente van Molkwerum in de clas sis Sneek. Daarna stond de thans overledene verder nog te Nieuw Weerdinge in de classis Gorinchem; Hagestein in de classis Corinchem; Warmond in de classis Leiden (1922 tot 1928); Stedum in de classis Ap- pingedam; Wemelldinge in de clas sis Goes en tenslotte nog twintig jaar te Zoetermeer, waar hem met ingang van 13 september 1955 op vijfenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. LEIDEN Tegen het einde van dit jaar of begin 1969 start in het Morskwartier (Juwelenbuurt) de op levering van de eerste woningwet flats uit een contingent van 193 stuks. Omstreeks het midden van 1969 be gint de oplevering van 216 woning wetflats aan de Agaatlaan, in de di recte omgeving hiervan. Beide projecten zyn centraal ver warmd en voorzien van liftinstalla- ties. Zy bestaan overwegend uit vry ruime vierkamerflats, waarvan de huren inclusief bijkomende kosten e.d. tussen f 175 en f 195 zullen liggen. Het contigent van 193 stuks is ver deeld in drie blokken, die alle in de lengterichting noordwest-zuidoost staan. De galerijen liggen naar het noordoosten gekeerd, de voorzijde naar het zuidwesten Blok A, gelegen aan de Opaal straat, evenwijdig aan de Dr. Lely- laan, bestaat uit 100 flats in vier verdiepingen op een onderbouw met bergruimten en 22 garages. Blok B (ook Opaalstraat) bevat 18 flats in drie lagen zonder lift maar met ne gen garages. Blok C aan de Topaas laan is hetzelfde als blok A, maar bevat 75 woningen en 20 garages. DEN HAAG (GPD) Een Leidse politieman vertelde gis teren ter zitting van de Haagse politierechter hoe hij en zijn collega's op 16 april vorig jaar eerst met een bijl een deur heb ben moeten inhakken en vervolgens een bombardement van stoelen, tafels en serviesgoed hebben moeten doorstaan, voor dat zij in staat waren een 30-jarige orgeldraaier te arresteren, die na het veroorzaken van een aanrijding met zijn auto op zettelijk was doorgereden. LEIDEN De eerste veemarkt na de inwerkingtreding van de gemeenschappelijke E.E.G. markt (29 juli j.l.) is gunstig ver lopen. Sedert deze datum wordt de z.g. „gewogen prijs" niet meer per (E.E.G.)land, maar in totaal te Brussel berekend. Gisteren was deze prijs echter nog ryden in een auto met technische gebreken. De politierechter veroor deelde hem tot drie weken gevan genisstraf en nog eens twee weken voorwaardelijke hechtenis. Bij zijn aanhouding voor de deur van zijn woning had de man zich losgerukt en was naar binnen ge vlucht. Na toestemming te hebben verkregen van de commissaris for ceerden de politiemannen de deur met een byl. Maar de boze orgel draaier gaf zich nog niet gewonnen. Hij smeet letterlijk zijn hele inboe del de trap af om de agenten tegen te houden. Op een grote bank na: die was te zwaar. Toen de agenten desondanks bo ven kwamen, vluchtte de verdachte door een raam aan de achterzijde naar buiten. Uiteraard werd hij la ter toch gevat. Gisteren stond hy te recht voor doorrijden na een aanrij ding en verzet tegen de politie, als mede voor het rijden, terwijl de rij bevoegdheid hem was ontzegd, het rijden zonder WA-verzekering en het niet bekend gemaakt, doch dit ver hinderde ni6t dat er zaken gedaan I werden Overigens zijn er ook nog i veel andere factoren die het han- delsverloop mede bepalen. Het weer i bijvoorbeeld - bij warm weer minder omzet. De vakantie - veel slagerijen waren de laatste weken gesloten De I grasgroei, welke dit jaar goed is. F.n tenslotte bepalen vraag en aanbod ook nog de markt De totaal aan- voer bedroeg ruim 3400 dieren. Gebrulksvee De afgelopen wee'.: j waren de aanvoeren op de markten vrij normaal Ook gisteren te Leiden, i zij het dan dat er iets hogere prij- j zen uit de bus kwamen. De handel had over hot algemeen een rustig verloop. Een kleine aanvoer van i jongvee. De nuchtere kalveren zyn duur ondanks de invoer van de/e diersoort uit België, Duitsland en Frankrijk. De vette kalveren geven hier de toor aan. welke dieren te gen hoge prijzen verkocht werden. Notering: melkkoeien van f975 tot f 1300 en f 1700.vare koeien van f 650 tot f 1000 en f 1400.—. Slachtvee De aanvoer van slachtrunderen was aanmerkelijk gorter dan de vorige week. Dit was aanleiding, dat de kopers het rustig aan deden, met als resultaat dat de prijzen van de vorige week amper gehaald weiden. De meeste soorten kwamen lager te liggen. Op de vette kalverenmar kt heerste grote drukte. De aanvoer was groter dan de vo- ige week en het aantal verkopers en kopers neemt met de week toe. terwijl het handelsverloop met „zeer vlug" betiteld kor. worden. Opge merkt 7,ij, dat de laatste tijd ook op de Leidse markt veel gekocht wordt door exporteurs. Gisteren werd er Even buiten het station Roo sendaal is gisteren de stoptrein DordrechtRoosendaal gedeelte lijk ontspoord. Vermoedelijk door een verkeerde ivisselstand bleven de twee achterste rijtuigen van de trein op hetzelfde spoor rijden, terwijl het voorste gedeelde op een ander spoor terecht kwam. Het middelste rijtuig kwam daar door dwars op de lijn te staan en brak bij de overgang naar het achterste gedeelte af. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor weer f 0.10 per kg meer betaald. No tering: slachistierer f 4.-/f 4.50/f 4.70, slaohtrundaren f 3.75/f 4.30/f 5.- per kg gesl gaw.; vette kalveren f3 25/ f3.60/f3.90 per kg lev. gew Wolvee Een grote aanvoer. Meer dan 2100 stuks. Toch bleef alles on veranderd duur. zij het met enige variaties. De vette schapen deden het traag, de zuiglammeren heel goed en de fokdieren redelijk. Vooral de slachtlammerenmarkt was spoedig geruimd. Notering, vette schapen van f105 tot f125 en f145.— wei- deschapen van f 130.tot f 140 en f 155.—; zuiglam meren van f125.— tot f 145.en f 155. Varkens Eén van de vakbladen schreef deze week dat de slachtvar- kenc in de lift zitten. Het gaat met de prijzen steeds nog er op. alhoewel er voor de onderdelen grote verschil len optraden. Enkele werden goedko per. andere duurder. Toch bleef de gote export de uiteindelijke prijs be palen en deze lag weer enkele een- ten hog ei- Biggen en lichie varkens Hier1 bleven voord de goede Hollandse biggen aan c.e prys De prijs van de siachtvarkens is hier bepalend. Al gemeen hoopt men dat de prijzen maar niet verdei- zullen oplopen. Ook de zeugen zijn goed verkoopbaar. Notering: biggen tot f75.—, enkele tot f80.—. In het gehele complex zijn 143 vier- kamer-, 23 tweekamer- en 62 drie kamerwoningen. Met uitzondering van de douchecel zyn alle vertrek ken verwarmd In de trappenhuizen zyn vuilstortkokers aangebracht. Er zal een huismeester worden aange steld door de gemeentelijke woning stichting. die de flats beheert. De 193 woningen hebben «grond-, bouw- en bouwkundige kosten) ruim 7.25 miljoen gulden gekost'. Er zijn geen driekamerflats zonder lift. De garages, die alleen voor bewoners be stemd zijn. kan men voor f 35 per maand huren De totale huurprijs omvat dus ook de stook-, reiniging- en waterkosten. De 193 flats worden naar ontwerp van het Rotterdamse architectenbu reau E. F. Groosman door de fa. Gebr Heemskerk uit Nieuwkoop gebouwd. Het tweede contingent woningflats, een blok van 216 stuks in zes la gen, wordt gebouwd door Panagro N.V. te Warmond in systeembouw. Het ontwerp is nagenoeg gelijk aan dat van het Jacques Urlusplantsoen. Het Loosduinse architectenkan toor Verschoor-Van Coolwyk maakte het ontwerp. Het blok is gelegen aan de Agaat laan. haaks op het einde van To paaslaan en Opaalstraat, met aan de andere zijde de toekomstige Verleng de Warmond erweg Het blok staat met de lengte-os in de richting noordoost-zuidwest.. Het blok vormt in het westen van h.et Morskwartier de grens van de (woning('bebouwing, schreven als woningzoeken In het blok komen 192 vierkamer flats, twaalf tweekamerwoningen en 12 nog ruimere vierkamerflats met een oppervlakte van plm. 29 m2. Er komen vier liften in het gebouw, uiteraard ook vuilstortkokers en cen trale verwarming (behalve in de dóu- checel). Er zyn 55 garages opgeno men in de onderbouw met bergruim ten. De totale kosten van dit bouw blok bedragen ruim 7,5 miljoen. Gegadigden kunnen mits inge schreven als woningbehoevenden c q. zoekenden zich opgeven bij het Bureau Huisvesting. Hooigracht 79. LEIDEN De Algemene Leidse Studentenvereniging (A.L.S.V.) heeft thans de beschikking gekregen over een eigen gebouw. Het pand is ge legen aan de Witte Singel 25. De uitbreiding der werkzaamheden, samenhangend met de toenemende plaats welke aan studenteninspraak wordt toegekend, noopte reeds lang tot een ruimere behuizing. Het ALSV-gebouw biedt, behalve aan de ALSV zelf, onderdak aan de Studenten Reductie Stichting, de Disputorenraad, de Diclatencentrale culteitsverenigingen. Het ligt in de bedoeling, dat het gebouw een centrum zal worden en het overkoepelend orgaan der fa- van studentenactiviteiten. Om de centrumfunctie te stimule ren is ingericht een voor iedereen, studenten en niet-studenten, toegan kelijke bar en leestafel, waar ter le zing liggen periodieken en pamflet ten uit Parys, Berlijn en Leuven, alle in Nederland verschijnende stu dentenbladen en velerlei documenta tie op onderwijskundig en sociaal gebied. De openingsbijeenkomst van deze leestafel vindt plaats op donderdag 8 augustus om 5 uur. DEN HAAG (ANP» In de Haagse Houtrusthallen ver zamelde zich een menigte van enige duizenden Jehova's getuigen om de welkomsttoespraak aan te horen waar mede het door het Wachttorenge nootschap georganiseerde vierdaagse congres onder het motto: „Goed nieuws voor alle natiën" werd ge opend. Gisteren werden 144 personen in het politie-instructiebad te Scheve- ningen gedoopt. Het programma wordt a.s. zondagmiddag besloten met de door de heer R. J. Engelkamp uit te spreken openbare lezing „Het bestuur van mensen moet weldra wijken voor Gods bestuur". Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Krimpen a d. IJssel (vac. G. E. Bakken: W. Verweij te Alphen aan den Ryn. Aangenomen de benoeming tot ad viseur van de Verenigde Presbyteri aanse kerk in de Verenigde Staten voor het contact met de kerken in Europa (standplaats Wenen»: mej. ds. K. van Drimmelen, predikant voor buitengewone werkzaamheden (stu diesecretaresse World Council of Christian Education) te Genève, die bedankte voor een beroep naar de Iionacommunity te Schotland Bedankt voor Nieuw-Lekkerland: S. de Jong te Houten; voor Dintel- oord: H. Binnekamp te Vriezenveen. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Harlingen: B. Posthu mus te Deventer. GEREF. GEMEENTEN Tweeltal te Sioux-Center dowa): M. Heerschap te Sint Catharines (Ontario) en W. C. Lamain te Grand Rapids. Beroepen te KootwykerbroekA. Hoogerland te Werkendam, die voor dit beroep bedankte).

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3