anderen zijn leale macteurs Pim en Pom en de oppas Kruiswoordraadsel n* TIJD voor os BIOEMEM OPLOSSING VAN VORIGE OPGAVE MB kG 3 AUGUSTUS 1968 LD EXTRA |ic/i ook wel eens geërgerdals er mensen naar een t.v.-camera stonden te Een soort naïeve poging om in de belangstelling te komen. Dat verschijnsel ook wel voor als amateurfilmers hun familie gaan filmen. Men kijkt pal in de wuift, men lacht. Later op het doek wordt zoiets een onuitstaanbare ver- I dat de film wordt gedraaid, wuift en zwaait Oom Willem naar de alsof hij minister Luns in hoogst koon is. Maar die doet zoiets heus jtandige filmers knippen zulke scè- pct uit. De pret is de volgende keren want Oom Willem weet „Dat knipt toch meteen weg. lijden nog niet aan zulke vreemde Als ze bezig zijn met het bak- jandtaartjes of met een balspelletje, bewoon door, ook al staan er vijf §e ratelen. Kinderen blijven zichzelf. voelen zich onmiddellijk een Irlie Chaplin; ze gaan zich aapstel- tiemen een soort theatrale houding feseffen niet, dat de camera een on- Ige waarnemer is, die elke overdrij- frlijk vergroot overbrengt. Uw zgn. om wordt op het witte doek een ort clown. Uw kinderen doen ge- daardoor wordt uw film veel „ech- laten filmen. Hiermee voorkomt u ongewenste foutjes als „uit het beeld lopen". Oudere kin deren zullen van harte meewerken, als u het wat professioneel aanpakt. Dat herinnert ze aan de romantiek van Hollywood of aan de T.V. Ook en vooral bij het maken van close- ups van de gezichten is het nuttig dat de kinderen normaal kijken. Onze gelaatsuit drukking wordt via de dichtbij-opname im mers vele malen vergroot op het doek ge bracht bij de projectie! Elke overdrijving wordt mede vergroot, snuiten trekken kan een doodenkele keer leuk zijn, in uw smal film verveelt het gauw. Bedenk dat we onze films meermalen willen bekijken. Filmlamp De moderne filmcamera leent zich gemakke lijk voor het maken van opnamen in huis. dus ook in tent of hotel op vakantie. Enige Imanter ook. Dit betekent niet dat >je waar kinderen op voorkomen ranzelf een geslaagd produkt moet hangt af van onze camera-instel- hangt af van onze aanpak. Kinde- tn ook dwingen, ook wel malle snui- rv trekken. Ofze kunnen gaan Want, onwil blijft een menselijke .p. Heel kleine kinderen hebben dan ïeiging tot kijken uit nieuwsgierig- Aie kinderen even wennen aan het a uw camera. Ook al snort de motor ,cht, de kleintjes horen het. Hun zo scherp! Het gevolg is, dat ze *nd naar uw camera gaan gluren. wij willen is, dat ze aan hun spel i met pop of beertje of aan hun Het enige is dus, met een lege came- rondlopen het ding laten snorren, went aan dat gedoe, het leert het anen. Dan komt het moment dat het ,er af is en Keesje of Mientje niet ikijkt naar u en uw camera. Dan is rt! in> 1Zieetje regie hët maken van foto's doet zich ^het probleem voor van de rustige dejnd. Een kind dat tegen een achter- ,nt^i druk behang of struikgewas zit, «ijfTfilmisch niet goed uit. Maar, als het zo'n hoekje zit? Gaan we slepen nwJn met de kleintjes, dan wordt zo'n nukkig. Beter is het om dan met e speelgoed of een grapje de kleine jewenste plaats te loodsen. Het beste lijk wanneer wij door het kiezen van standpunt tot het gewenste resul- ien komen. e bepaalde, typerende handelingen kind vastleggen, dan is ook regie v middel om tot het doel te raken. kinderen hebben een bepaalde ma- j-, kruipen, een speciale manier van sti eten of een grappig gebaar. Ga je ;n. dan lukt het niet. De kleinen zijn It hun doen, ze blijven stokstijf zit- l past de methode van de zgn. can- a Dus, een camera gewoon bij de Jben. schotklaar zogezegd. Komt het ^moment, het loopje of het gebaar, ïr« filmen maar zo rustig mo- overdreven gedoe wreekt zich. s%.v achter de camera [?rte de vraag, wie nu de beste kansen "e'maken van leuke kinderfilms heeft, aT\ het antwoord „Mevrouw". Zij im- 'oe3e gehele dag thuis, zij weet van te 9yoeft dat a.h.w. wanneer het kind a7\g gaat kruipen of eten, ze kent elk z~j. Daarom deze goede raad: maak oailmhobby geen typische mannenzaak e\ jong gezin hebt. Leer uw vrouw met 30ra omgaan. Leer ook uw oudere kin- camera bedienen; per saldo is het ;ajilijker dan het omgaan met een wil- yiuishoudelijk apparaat, vlinderen bijv. in de leeftijd van acht ~Jlf jaar doen het ook prima voor de ^"belaas komt hier de neiging tot ac- Xis overdrijven) al sterker naar vo- ilt de zaak wat strakker moeten aan- ®jlEr moet een boete staan op het „kij- T de lens". Hamer er bij uw kinderen JJj „gefilmd worden" betekent, gewoon ie''X ze, als het ware, aan een soort on- 'efx touwtje hebben. Kleine huiselijke ^rden vaak beter als u bepaalde han- i eerst „droog" neemt. Dus eerst even 'je laten maken zonder de camera te Mevrouw heeft de beste kansen om een ge slaagde kinderfilm te maken. De gehele dag trekt ze met haar kinderen op; kent hun doen en laten. Kinderen zijn ideale film acteurs, want ze zijn en blijven zichzelf en kunnen de camera vergeten. voorwaarde is, dat we dan wat extra licht moeten- hebben. Er zijn filmlampen die, met een minimum aan gewicht, een maxi mum aan licht opleveren. Deze lampen zijn van de zgn. Halogeenlampen. Overal waar u netspanning hebt. kunt u filmen. Bepaalde filmcamera's kunnen gewoon worden gecom bineerd met de lamp. Het wordt een soort eenheid, vergelijkbaar met de flitscamera. Het is het toppunt van eenvoud. Is uw camera volautomatisch, dan is er ook al geen pro bleem met de belichtingsinstelling. Is uw ca mera dat niet, dan kunt u beter werken met een belichtingsmeter. Bij het filmen binnenshuis, net als buiten overigens, steeds belichten op het helderste deel van het onderwerp. Een goed gemiddel de hiervoor geeft ons de menselijke huid. 4" Pim wordt wak-ker in de don-ke-re kast bij „Ons!" roept Pim, die met zijn ha-ren o-ver- vrouw schrikt zó dat ze zich met-een van het de zol-der-trap. „Wat nou?", denkt hij, waar- eind klaar zit voor de strijd. En we zul-len kus-sen laat weg-bla-zen. In een hoek-je van om lig ik hier?" Als hij o-ver-eind komt, merkt het e-ven la-ten zien. Al-les wordt weer zo-als de ka-mer blijft ze bang staan te kij-ken. „Wat hij, dat Pom óók in de don-ke-rek ast ge-sla-pen wij het heb-ben wil-len! Ik be-gin met die moet ik? Ze zei-den dat het he-le lie-ve kat-jes heeft. „Pom! Hé, Pom, word wak-ker!" roept hoed!" wa-ren. Al-leen maar kop-jes en aai-tjes en hij, „waar-om sla-pen we hier? Waar-om lig- ,Jk met de stoel!" roept Pom. Hij neemt een dank je wel, vrouw, als je ze hun e-ten-tje gen we niet fijn in ons ei-gen mand-je be-ne- reus-ach-ti-ge sprong die je al-leen maar kunt geeft en kijk nou eens moet ik over den?" ma-ken als je héél kwaad bent. Hij springt die twee mon-sters op-pas spe-len?" „Weet je dat niet meer?", bromt Pom sla-pe- te-gen de rug-leu-ning van de gro-te stoel. Zó „Ze lie-pert," zegt Pim zacht te-gen Pom. rig. „We heb-ben ons te-rug-ge-trok-ken." „Te-rug-ge-trok-ken?" roept Pim, „wat is dat?" Pom zucht. „Dat we zijn weg-ge-lo-pen om-dat de men-sen zo las-tig wa-ren gis-ter-a-vond. Sle-pen en sjou-wen, kof-fers en kle-ren o-ver de grond. Weet je nog wel? En voor straf heb ben wij ons te-rug-ge-trok-ken. hard dat de stoel wan-kelt en om-valt.Stil laten lie-pe-ren," bromt Pom te-rug. „Daar heb ik nou al die mooi-e kat-ten-boek-Jes voor ge-le-zen", huilt de vrouw ver-der, „daar heb ik nou voor ge-leerd hoe je lek-ke-re poe- zen-hap-jes ko-ken kunt Pim spitst zijn boemmm pre-cies op het ta-fel-tje met de plan ten. Kets boem ring-king daar gaan de va-ren tjes en de be-go-ni-a's en groe-ne palm-pjes. Pim heeft on-d er-t, us-sen een pets te-gen de o-ren. hoed op zijn uit-kijk-post ge-ge-ven, De hoed „Jij moet goed be-gr ij-pen dat wij uit-ma-ken Pim weet al-les weer. „Zul-len we maar eens tolt in de rond-te en raakt net de blau-we vaas wie we in huis ne-men," roept Pom te-gen gauw gaan kij-ken of ze zich nu weer wat waar ze nooit aan mo-gen ko-men. Kets ring de vreem-de vrouw, „zo-lang wij on-ze ei-gen be-ter ge-dra-gen?" vraagt hij. boem stuk. vrouw de straat niet op-ja-gen. heb Je hier Ach-ter el-kaar gaan ze de trap af. Pom. die .Dat was dat," zegt Pom. „nu het ta-fe!-kleed niets te ma-ken. Niet dat we noo-it klach-ten voor-op loopt, steekt zijn neus in de lucht, op zijn plek te-rug. Ze gaan er met z'n twee-en o-ver haar heb-ben, maar het kèn er-ger. Daar- „Hézegt hij, „vreem-den." aan han-gen Al-les wat op het ta-fel-kleed om moet jij weg-we-zen". Op de on-der-ste tree staan ze stil. Pim blaast, staat: as-bak-je, snoep-schaal-tje, vaas-je, wie- „Hoe moet dat nou?" zucht de vreem-de „Ze heb-ben mijn fij-ne huis-je ge-pikt!", roept belt en valt om. „En nu die kran-ten uit vrouw, „drie we-ken moet ik bij die mon-sters hij, „daar on-der de kap-stok!" mijn mand!" schreeuwt. Pom die steeds kwaai- blij-ven! En ik zou zo mijn best doen. Dat Pom kijkt. On-der de kap-stok staan vreem-de er wordt. Voor-uit Pim!" Ze sle-pen de kran-ten heer-lij-ke pan-ne-tje dat nou ln de keu-ken tas-sen en vreem-de pa-ra-plu's. „Wat zul-len uit de mand, scheu-ren er stuk-ken af met staat te ko-ken!" we nou heb-ben," zegt Pom ern-stig. Met één him tan-den en la-ten de snip-pers door de „Niks mee te ma Ver-der komt Pom niet sprong is hij bij de ka-mer-deur en duwt die ka-mer vlie-gen. en Pim staat al bij de knie van de vreem-de o-pen. E-ven lijkt al-les ge-woon. Maar dan zien „Hé-hé", zegt Pim als ze nog het een en an- vrouw en geeft er een half kop-je te-gen. Want ze het. De gro-te stoel bij het raam staat ver- der ge-daan heb-ben, „dat lucht op." Hij gaat al-le-bei heb-ben ze de wij-ting ge-ro-ken. keerd, zo-dat ze niet meer in de ven-ster-bank zit-ten uit-rus-ten op zijn uit-kijk-plaats naast De vreem-de vrouw kijkt naar Pim en Pom. kun-nen klim-men, het ta-fel-kleed hangt een de klok. En Pom wipt over de leu-ning van de Ze is nog een beet-je bang, dat zie je. „Wil- tik-kel-tje an-ders, zo-dat het geen dak-je voor om-ge-val-len stoel heen naar zijn ei-gen plaats- len jul-lie het niet met me pro-be-ren?" vra- Pim meer is, in het mand-je bij de ka-chel je in de ven-ster-bank. En als het he-le-maal gen haar o-gen. De o-gen van Pim en Pom lig-gen kran-ten als-of 't een kran-ten-mand en stil is ge-wor-den hoeren ze zin-gen. Dat is het knip-pe-ren te-rug. „Nou voor-uit, vreem-de geen poe-zen-mand is. Op het mood-e uit-kijk- top-punt!" roept Pom, „ze krui-pan in een vrouw, een paar week-jes zul-len we het aan- plek-je naast de klok ligt een da-mes-hoed-je. vreemd huis en ze gaan nog zin-gen ook!" zien". En zó zijn er nog wel hon-derd an-de-re din-gen. Ver-der komt hij niet, want de zing-stem komt „Maar eerst die wij-ting!" zegt Pim «n Eerst zijn ze er ad-le-bei stil van. Maar dan dioh-ter-bij. „Zie-ao" zegt de stem, „en nu eens hij stapt al naar de keu-ken. Daar-aoh-ter komt vindlt Pom het woord. „In-drin-gers!" roept kij-ken of die lie-ve kat-jes al wak-ker zijn". Pom en daar-ach-ter de vreem-de vrouw. „Ze hij, „er zijn hier in-drin-gers. Ze heb-ben de De ka-mer-deur gaat o-pen. Op de drem-pel lie-pert niet meer, hè", zegt Pim o-ver zijn men-sen die wij hier in huis had-den weg-ge- staat een vreem-de vrouw. Ze geeft een gil- sohou-der te-gen Pom. jaagd en zijn er zelf in-ge-kro-pen. Dach-ten le-tje en slaat haar han-den voor haar o-gen. „Al-licht niet", bromt Pom. „ze is al-lanf bRJ ze dat dat zó maar ging? „Dat wij maar Jan Met ©en plof valt ze op het kus-sen van Pom dat we haar een pooa-je wil-len hou-dem*, en al-le-man in huls na-men! Nee, zeg, daar zul- waar nooit men-sen op mo-gen zit-ten. Dat is len we eens e-ven een stok-je voor ste-kenl Is Pom te erg. Hi) springt op de vreem-de vrouw het ons huls of hun huis?" af en blaast. „Ga jel ga jef" öst hfj. De MIES BODHbïl Richten we de meter op onze handpalm, op bijv. 15 cm. afstand, staande in het belang rijkste deel van de scène, dan krijgen we een zeer betrouwbare meting. Het is mogelijk om onze filmlamp te richten op het witte plafond. Het diafragma zal dan vrij ver open moeten staan, bijv. f: 2.8 maar het licht wordt mooi egaal. Deze instelling is geschikt voor de doorsnee kleurenfilm (17 DIN) bij afstanden van ca. 2.5 meter.Ga met uw combinatie, filmlamp-camera niet dich terbij het onderwerp dan hooguit 2 meter. Wilt u dat toch, plaats de lamp dan liever niet op de camera, maar ietwat opzij van de camera en niet dichterbij dan ca. 2 meter van het onderwerp. Maak zo uw dichtbijop name. Rondom uw huis is er veel te filmen. Het gebeuren in uw eigen straat, uw tuintje, het park enz. Bedenk, dat ook nu beweging de hoofdschotel vormt. Zorg voor een aaneen gesloten geheel. Zoek originele beelden. Een film over uw stadstuin is niet compleet zon der wat close-ups van bloemen en planten. De weekendvakantie raakt meer en meer in Vaak vertrekt men al vroeg, als het nog stil op de weg is. Maar: de film over uw week- sen van de caravan. Opnamen van uw hotel, wegrijdt. Maak meteen even een scène, of laat iemand van uw gezin dat doen. Ook als u er met trein of bus op uit gaat, kunt u filmen. Filmen uit de trein lukt best, mits u ietwat verend op de voorvoeten gaat staan. U vangt eventuele schokken dan prima op. Film steeds in de rijrichting van het voertuig en niet naar opzij, want een voorbij flitsend landschap wordt ln projectie een voorbij trekkende trein van kleuren. Maak uw film compleet. Dus vertrek van huls. Op namen onderweg op een terrasje. Opnamen van een ANWB-wegwijzer. Opnamen van de aankomst. Opzetten van een tent of plaat sen van de caravan. Opnamen vanuw hoteL Scènes van de picnic of zwempartij. Opna men gemaakt tijdens eventuele trips. 43. deel van een honingraat 44. buitendijks land 45. aföoheiding 47. Jong dier 50. elasticiteit 52. voorzetsel 53. congé 55 langs 57. nors 59. lawaai 61. kleine hoeveelheid 62. schriftelijk bewijs 64. zangvogel 65. schreef 66. stuk geschut 67. deel van een boom Verticaal 1. Joegoslavische munt 2. ergens anders 3. klein paard 5. eminentie 6. beiden 7. eerstkomende 8. Japanse munt 9. op formaat gevouwen vel 10 geologische periode 34. mannelijk dier 35. voordat 36. platvis 41. kosthuis 43 holle injectienaald 46. greep van een degen 47. ton 48. gewioht 49. etmaal 51. waterdiepte tussen hoge oevers 52. tamarinde 53. zwaardwalvis 54. verlaagde toon 56. levenslucht 58. voorzetsel 60. melodie 62. burgerlijk aa-mbeetuur 63. noordoosten worde verzorging Oplossingen onder het motto „Kruiswoordraadsel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur vjn. in het bezit te zijn van die redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wij een eerste prijs van f 5,en twee prijzen van f 2,50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. Horizontaal 23. woonboot 12. schel 1. hoge bergpunt 25 lijkbus 14. verbindingsstuk 4. getakte horens 27. groente 16. tijdperk 8. vervoermiddel in een mijn- 28. soort papegaal 17. spinneweefsel schacht 30. deel van een vis 18. pen 11. kaasstremsel 32. Archi Episcopus 19. lidwoord 13. tam 34. horde 24. vocaal 14. dochter van Laban 36. symbool voor beryllium 25. exipart 15. helper in gevaar 37. heraut der Grieken 26. damp 18. roofdier 38. verwijzing 28. wenden 20 vlaktemaat 39 loofboom 29. aanduiding op poststuk 21 narcosegas 40 geribd weefsel 31. palen inslaan 22. rivier in Utrecht 42. bijwoord 33. kopersnede De eerste prijs van f 5 werd toe gekend aan de heer M. van der Heul, Vliet NZ 69, Rijnsburg, de twee prijzen van f 2,50 aan de heer B D. Kenbeek, Schelpenkade 12 te Leiden en aan de heer W. van Heusden, Nachtegaallaan 7 Ce Lei den. De prijzen worden toegezonden. de winnaars

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13