The Great Race, een kostelijke satire Films DU1NDIGT DERBY The Scorpio Letters angstig spannend Aardbevingen op de Philippijnen Gang van zaken bij Stokvis gunstiger Ben Verhagen bewees zijn grote klasse VOOR ZORGELOOS VERMAAK Abba Eban waarschuwt Jordanië EL-MIOR Holland Week 2 van start RENBAAN. AGENDA COURSE- VRIJE TOEGANG LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 CAMERA Al komen de liefhebbers van oude auto's en races met sport wagens in deze film nau welijks aan hun trekken, toch is „The Great Race", juist als kostelijke satire op dit soort manifestaties, een pakkend werk, dat bij zonder rijk is aan amusan- te scènes. Dat de knappe Natalie Wood en de charmante enk Tony Curtiss daarin een rote belangrijk aandeel hebben, spreekt wel vanzelf. t. Een ander boeiend facet is dm de onophoudelijke strijd tus- ze sen de boosaardige maar zeer i i< intelligente professor Fate en ru? rivaal Leslie (Curtiss), een strijd waarin Fate steeds ge de verliezer is. Woedend ?roe zweer^ Leslie eindelijk te 5et{ zullen verslaan in de grote iwei autorace van New York naar Laj Parijs. De derde hoofdper soon is Maggie du Bois, die iveej als verslaggeefster van de tin New York Sentinel eveneens >nk« van Partij is. eter race wordt een aaneen- oek schakeling van groteske voor vallen. die herhaaldelijk aan- rr leiding geven tot lachsalvo's. Aan gooi- en smijtwerk ont- breekt het allerminst en dat -juk gebeurt dan in een zodanige omvang, dat de uitwerking bijzonder komiek is. Kortom, |P- de ene koddige gebeurtenis ;r g volgt op de andere en wie zich zorgeloos wil vermaken. behoeft zich over deze „Great 3 j Race" niet te beklagen. REX Het is altijd beang stigend te zien hoe een mens in een systeem ten onder kan gaan. Een dergelijk systeem kan een misdadigersorganisatie zijn waarin onze „held" om de één of andere reden in verzeild raakt, zoals bijvoorbeeld in de film „In de dodende greep van de Schorpioen" („The Scorpio Let ters") met geheim agent Joe Christopher het geval is. Joe dient af te rekenen met een bende die tot in het absurde toe georganiseerd is, waarin hij natuurlijk op het nippertje en met behulp van een aardig meis je en een vriend in 6laagt. De maker van de film weet de nodige „benauwende maat schappelijke ruimte" aan de film te geven, waardoor angst voor het systeem gesuggereerd wordt en de bioscoopbezoeker Joe's strijd als de zijne onder gaat. Een behoefte daartoe is bij iemand die in onze sterk gemechaniseerde maatschappij leeft (ook een systeem) natuur lijk endent aanwezig. In de werkelijkheid wordt een derge lijke vlucht echter meestal on middellijk afgestraft op het wit te doek wint Joe Christopher. De wijze waarop „The Scor pio Letters" in elkaar gezet is getuigt van een goede techniek. Sterk suggestieve beelden in een strak schema met daarbin nen de mogelijkheden die een geheim agent een regisseur nu eenmaal biedt maakt dat de film met kop en schouders bo ven het knullige uitsteekt wat we in de nadagen van het „Bond"-ti)dperk meestal voorge schoteld krijgen. Men kan zich zelfs afvragen of de „Scorpio Letters" nog een „Bond"-film is, omdat het werkstuk veel meer kenmerken heeft van „science fiiotjtora", zonder „science" dan van het „geheime agenten fe nomeen". De nadruk ligt niet zo zeer op de „heldenrol" van Joe Christopher en zijn help(st)ers als op de situatie waarin de ze zich bevinden die in zoverre fictie is dat zij nu nog niet voorkomt wat echter niet bete- Samen uit, samen thuis STUDIO Voor de vijfde week de Franse uitsmijter „Sa men uit, samen thuis" met maar liefst drie van de beroemdste komieken in de hoofdrol Bourvil, Louis de Funès en Ter ry Thomas. Een film goed voor een avondje of middag lachen, gieren en brullen. kent dat zij nooit zou kunnen voorkomen. Niemand behoeft zich echter door deze zo op het oog uiterst vervelende achtergrond van de film laten afschrikken om „The Scorpio Letters" te gaan zien. De film biedt spanning en wat men er nog meer wil verwach ten in overvloed. IJscotoeristen LUXOR Het duo Stan Lau rel en Oüver Hardy is dood, maar zyn films leven voort. De IJscotoeristen is een oudje dat opnieuw in roulatie is gebracht, maar helemaal vlekkeloos is de film toch niet geworden. De dunne en de dikke zijn dit keer de Atlantische oceaan over gestoken om muizenvallen m Zwitserland te verkopen, want daar is veel kaas, dus zijn er erg veel muizen, denkt het licht Stan. Natuurlijk lukt het met en er ontstaan tal van komi sche situaties, veroorzaakt door het oliedomme duo. De lachlawi- nes worden afgewisseld met jo- delliedjee. Een typische vakan tiefilm voor een regenachtige middag met Laurel en Hardy niet in hun hoogste kunnen. Daar komen tie Russen TRIANON „Daar komen de Russen, daar komen ze aa. is zijn tweede week ingegaan, en terecht want deze Amerikaanse film met eindelijk eens humor op hoog peil, verdient veel toe schouwers. Filmisch is het vak werk en qua komisch verhaal zit het goed in elkaar. Maat schappelijke toestandjes worden op een weldadige manier op de korrel genomen en de verschil lende types zijn verbazend knap uitgebeeld. Het verhaal behelst de lotgevallen van de beman ning van een Russische onder zeeboot die aan de grond zit bij een Amerikaans eiland. De Russen willen zo gauw moge lijk weg. maar kunnen niet, en de Amerikanen denken bijna dat wereldoorlog drie op hun eilandje begonnen is. Een Baby lonische verwarring die aan het eind plaats maakt voor een he laas nog fantastische verbroe dering. Tony Curtiss en Natalie Wood, hoofdrolspelers in The Great Race" voor hun auto in een Grieks dorpje. Bonanza-film „Pijlsnelle ruiters LIDO In de dubbel-bios coop Steenstraat 39 zijn de mannen van Bonanza de ko mende dagen voor het eerst in kleur op het grote scherm te zien. Ben Cartwright en zijn zo nen het zijn er deze keer twee Hoss en Little Joeheb ben vele duizenden bewonde raars. Het pijlsnelle rijden in de kleurenfilm „De pijlsnelle rui ters" redt hen vele malen het le ven. De idealistische Charles Ludlow (Victor Jory) en de kei harde op eigen roem bedachte Curtis Wade (Rod Cameron» zyn de stichters van de Pony Express. Enelle ruiters brengen post en medicamenten van sta tion tot station dwars door Ame rika. Hun trekken door het ge bied van de Pijoete-indianen brengt hen met dezen in bloe dig conflict. Vredestichter Cart wright krijgt nul op rekeet als hij tracht het Indianen-opper hoofd Winnemucca «een pracht rol van Richard Hale) te over reden de doortocht toe te staan. Er volgt, een hevige strijd, welke Ludlow en tal van koene ruiters het leven kost. Een dramatische scène, waarbij Little Joe en de soon van het Indianenhoofd be trokken raken, waarbij Cart wright Sr. de onverzoenlijke Wade voor goed uitschakelt, ie het slot van deze spannende film, welke tevens de redding oetekent van de Pony Expres en vrede tussen blank en rood. TEL AVIV (Reuter/AFP) De Israëlische minister van Buitenland se Zaken, Eban, heeft ernstige be- zorgheid uitgesproken over de recen te „terroristische aanvallen" van over de Jordsan en gezinspeeld op mogelijke vergeldingsacties. De Jor daanse regering is verantwoordelijk voor het optreden van haar leger en de activiteit van „terroristische orga nisaties", zei Eban op een bijeen komst van het secretariaat van de Israëlische arbeiderspartij. De betrekkingen tussen staten be rusten op wederkerigheid. Of er heerst aan beide kanten van de be standslijn vrede, of aan geen van beide kanten. Er kan geen sprake van zijn dat de oorlog van één kant komt aldus de minister. Volgens hoofdredacteur Heikal van het seml-officiële Egyptische blad „Al Achram" aal de Jordaanse regering binnenkort onder sterke druk worden gezet om zich los te maken van het Arabische front. Dat zou een ramp zijn voor de Ara bische wereld, en Jordanië heeft dan ook alle steun nodig. De Baath-regi mes in Irak en Syrië zijn elkaar vij andig gezind en Jordanië moet van beide niets hebben, aldius Heikal. Hij vond het dringend noodzakelijk dat de onderlinge geschillen terzijde wor den gesteld ten bate van de Arabi sche eenheid. Israël zal zijn eis voor een onder zoek naar de positie van de Joden in de Arabische landen niet intrek ken. Een verzoek daartoe van se cretaris-generaal Oe Thant heeft de Israëlische ambassadeur bij de Ver enigde Naties verworpen. Oe Thant had in een brief aan het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken verzocht deze eis te laten vallen om een goede sfeer ln het Midden-Oos ten te heipen bevorderen. Straatveger in Rome vindt een gevaarlijke bom ROME (GPD) Dank zij de op lettendheid van een straatveger is Rome een ernstig ongeluk bespaard gebleven. Toen hij de straat schoon- veegde voor de kerk van de „Heili ge Lodewjjk van Frankrijk", be merkte hij op de stoep van die kerk Sets, dat in een krant was gewikkeld. Hij opende het pakje en vond een helse machine die om kwart over twaalf, dus op het drukste uur van de dag. zou zijn ontploft. De door hem gewaarschuwde po litie nam contact op met de mili taire Overheid die de bom liet de monteren. Het bleek dat zowel het uurwerk als de overige delen afkom stig waren uit Duitsland. Men ver moedt dat men te doen heeft met een actie van Zuidtiroolse verzetslie den. De omstandigheid dat de bom werd neergelegd bfj de Franse nationale kerk zou hierdoor worden verklaard, dat zich op vier meter afstand van het punt waar de bom werd gevon den. een zij ingang bevindt van de Italiaanse senaat. Het ging om een bom die zeer grote schade had kun nen aanrichten. Zeilen Cor Groot is gisteren in de vierde race voor het internatio nale Wesbduitse zeilkamploensohap in de Da-aken klasse, dat op de Oost zee voor Travemünde wordt gehou den, op de zevende plaats geëindigd. Hij bezet in het algemeen klassement de achtste plaats. De race werd ge wonnen door de Westduitser Blek. Zijn landgenoot Oldendorff behield de leiding in het algemeen klasse ment. Voetbal DOS heeft gisteravond voor 11.000 toeschouwers in Utrecht met 10 gewonnen van de Engelse eerste divisi^club Sheffield United. Nieuwenhuizen scoorde het beslissen de doelpunt in de 31ste minuut van de eerste helft uit een strafschop, nadat Müic ongeoorloofd was aan gevallen. Alleen al in Manilla honderden doden ROTTERDAM (ANP) „Wij zijn op de goede weg, maar op het ogenblik valt nog niet te zeggen of ons bedrijf het dieptepunt achter de rug heeft". Zo luidde gistermorgen het antwoord van de directie van R.S. Stokvis en Zonen N.V. op vragen van aan deelhouders die tijdens de in Rotterdam gehouden jaarverga dering wel eens wilden horen hoe men bij Stokvis de toekomst ziet, na de zeer slechte resultaten van het concern gedurende het jaar 1967. „Wij zullen nog veel moeilijkheden lies van f 7,6 min werd geleden te- moeten overwinnen en er zullen nog veel aanpassingen nodig zijn. Het is goed om niet a1 te pessimistisch te zijn, maar een te groot optimisme Ulikt ons op het ogenblik onjuist", aldus dr. H. J. Stokvis, een der di recteuren van het. concern. Gedu rende de eerste zeven maanden van dit jaar is de concern-omzet onge veer 9 hoger geweest dan over de vergelljkbaae periode van 1967, maar het valt volgens de directie te betwijfelen of 1968 een gunstiger bruto-wtnstpercent'ige zal laten zien dan het vorige Jaar. Over de lotgevallen van de maat schappij na de slechte resultaten van het vorige Jaar toen een ver- ADVERTENTIE vanaf f 15.90 HERENMODE CONFEKTIE gen een winst van f 3 min in zei president-commissaris mr. dr. K. P. van der Mandele, dat de huidige situatie bij diverse dochteronderne mingen gunstiger is geweest dan kon worden voorzien. „Voor zover de moeilijkheden van het vorige Jaar van incidentele aard waren, behoren deze voor een belangrijk deel tot het verleden", aldus de heer Van der Mandele. Hij voegde daaraan toe dat de structurele moeilijkheden bij het Nederlandse moederbedrijf be streden worden met het nemen van een aantal maatregelen. Deze maat regelen zullen volgens hem echter pas op langere termijn het verwachte gunstige effect kunnen hebben. De directie deelde o.a, mee dat de MANILLA (Reuter) De Phillp- pijnse hoofdstad Manilla is vannacht door een zware aardbeving getrof fen. waarbij naar gevreesd wordt, enkele honderden doden zijn geval len. In de Chinese wijk stortte een j flatgebouw van vijf verdiepingen in. Volgens de eerste berichten zijn twee enzestig lichamen onder het puin vandaan gehaald en liggen er ver moedelijk nog honderden personen noder bedolven. Reddingsploegen heb ben minstens honderd personen le vend uit het puin gehaald. Er hebben zich twee bevingen voorgedaan, die een slapende stad troffen. Het centrum van de aard schokken bevond zich in de provincie Isabella, tweehonderd kilometer ten noorden van Manilla. In de hoofd stad brak op verscheidene plaatsen brand uit, e&i de bevolking vluchtte de straat op. De eerste beving hield een minuut aan, waarna een half uur later een tweede, zwakkere be ving volgde. President Marcos heeft vanmorgn vroeg in een radiotoespraak ver klaard dat de overheid al het moge lijke zal doen om de slachtoffers te helpen. Het gemeentebestuur van Manilla heeft de bevolking ge vraagd van de straat te blijven, daar op veel plaateen elektriciteits draden omlaag zijn gekomen. Op de foto een ineengestort flatge bouw in Manilla. Maria Gommers moet afzien van reeordpoging (Van onze correspondent) HEERLEN (GPD) De Steinse invloel van de kleurentelevisie op de Maria Gommers zal wegens resultaten nog steeds niet overschat 6611 hchte blessure aan haar linker- mag worden .Voor kleurentelevisie onderbeen zaterdag tijdens de natio- bestaat nog een kleine markt. De „Solex formule" behoort volgens de nale atletiekkampioenschappen in het Stadspark in Groningen geen Stokvis-directie nog niet tot het ver- i a«nval kunnen doen op haar eigen leden, omdat er een belangrijke ca- wereldrecord over vijftienhonderd tegorle blijft bestaan die van dit ver-1 meter (4.15.6). voermiddel gebruik wil maken. De Maria Gommers maakte gis ter- toekomst van Solex hangt voor een avond een testloop over twaalfhon- belangrijk deel af van de prijs van derd meter. Toen bleek dat verder dit produkt. Als het prijsverschil van lopen onverantwoord zou zijn. Van- de Solex met de kleine bromfiets daag zal zij onder behandeling ko- blUft bestaan dan zal dit een gun- men van dokter De Jongsten van het stig effect hebben op de verkopen. I NOC. LEIDEN GANGETJE 6 rNieuwe harten" in Houston-stadion w.HOUSTON (Texas) (Reuter) o rie harttransplantatiepatiënten zijn pieter avond gezamenlijk naar een x^dstrijd gaan kijken in het Astro- dome-stadion van Houston in Texas. Het waren de 47-jarige Everett Thomas, de 54-Jarige Louis Fierro en de 46-jarige George Debord. De- bord mocht daarvoor het ziekenhuis voor de eerste keer verlaten. Tho mas leeft, op de Zuidafrikaan Blai- berg na, het langst met een nieuw hart. In Houston z(Jn zes geslaagde harttransplantaties verricht. Twee wereldrecords in Lincoln (VS) LINCOLN (ANP) Op de eerste dag van de Amerikaanse zwemkam- ploenschappen, gisteren, zijn in Lin coln twee wereldrecords verbeterd, één bij de heren en één bij de dames. De Canadees Ralph Hutton zwom de 400 meter vrije slag in 4 minuten en 6,5 seconden. De 20-jarige Hut ton was daarmee 1,2 sec. sneller dan het oude record, dat sinds 23 Juni van dit jaar op naam van de Ameri kaan Mark Spitz stond. Ook de Ame rikaan Mike Burton, oud-wereldre- Icordhouder 1500 meter vrije slag. bleef binnen de oude recordtijd. Met 4.06,6 vestigde hij een nieuwe Noord amerikaans record. De Amerikaanse Debbie Meyer slaagde er kn haar eigen toptijd op dezelfde afstand bij de dames, de 400 meter vrije slag, met 2.3 seconde scherper t« stellen. De 15-jarige zwemster realiseerde een tijd van 4 minuten en 26.7 seconden. Tijdens zwemwedstrijden In Mel bourne zwom de 16-jarige Sue Mc- Kenzie naar een nieuw wereldre cord op de 110 yards schoolslag. Zij bracht het oude record van Catle Ball met ééntiende seconde omlaag: 1.16,9. MUIDEN (ANP) Op het IJssel- meer bij Muiden is gisteren een be gin gemaakt met de internationale Holland Week 2. De weersomstandig heden waren voor de zeilers niet zo gunstig. Bij de eerste start laat in de ochtend stond er nauwelijks vol doende wind om de schepen met vol doende snelheid te laten vertrekken. Het uitzetten van de banen gaf de organisatoren, de Koninklijke Neder landse Zeil- en Roeivereniging en de Koninklijke Watersportvereniging Loosdrecht, nogal wat problemen Eeng oede wedstrijd baan was bij de ze zwakke wind haast niet af te ba kenen. Ook voor de zeilers was het in vele gevallen een „gokspel", hoe wel vele favorieten onmiddellijk al tot goede prestaties kwamen. In de Flying Dutchman Klasse bewees Ben Verhagen zijn grote klasse, hoewel de Duitser Fischer het hem b(jzon den aatig maakte en in de eerste rak ken op kop voer. De Mexico-reserve Fred Imhoff kwam opnieuw niet tot opvallende prestaties. Hij eindigde dit keer. op de zevende plaats. Helke Elok, de winnaar van de Holland Week 4, finishte achter Verhagen op de tweede plaats. In de Olympischs Drakenklasse ontbreekt Cor Groot, die momenteel deelneemt aan de open Duitse kampioenschappen. Jan Bier ging gisteren als eerste over de lijn, op de tweede plaats gevolgd door Warners. In de Olympische Fin- Jollen-klasse toonde Frits Beck zich de beste lichtweerspecialist. Door de schaarse vlaagjes met veel vakman schap op te zoeken bereikte hij vrij spoedig de eerste plaats en stond de ze niet meer af. Mexico-kandidaat Boude wyn Binkhorst eindigde op de zesde plaats. Uitslagen Flying Dutchman: 1. N. Verhagen, 2. Blok. Hornet: 1. Muller. 2. Kuiper Draken: 1. Bier. 2. Warnes, Pampus: 1. Wesseling, 2. Palsma, Finnjollen: 1. Beek. 2. MeUer. Vrijheid: 1. Spry 2. Van Tuin, Flying Junior: 1. Lams- veld, 2.Dels ing. Solo: 1. Na/ter, 2. Kersbergen. OK-jollen: 1. Imhoff, 2. De Vries. Tempest: 1. Staartjes, 2, Schooneveldt, Soling: 1. Bakker, 2. Slees wijk. Cricketprogramma Knock-Out competitie: Halve finale: Kampong—HBS (6 augustus) Eerste klasse A: Rood en Wib-HCC II (3 aug.lf ACCQuick Hg; HBSRood en Wit: HCC II—VRA; VOC—HCC. Eerste klasse B: Bloemend aal Sparta: Excelsior— Hermes DV6; de Krekels—Quick N. 2de klasse A: KampongAjax. 2de klasse E: Ajax IIEexcelsior II. 4de klasse A: Ajax in—ACC V. VOETBAL 8AS6ENHEIM Ter Leede speelt zaterdagmiddag aanvang 4 uur een oefenwedstrijd tegen het eerste amateurelftal van 8parta. ADVERTENTIE WASSENAAR Zondag 4 augustus half twee Woensdag 7 aug. half vier zaterdag 10 aug. half drie zondag 18 aug. half twee woensdag 21 aug. half vier ZATERDAOEN VOOR DAMES KINDEREN (onder geleide)

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9