.-^eids gezin de dupe van Verwisselde straatnamen Gunstige ontwikkeling Reuvens-bibliotheek Huisvesting van buitenlandse werknemers j^7erkeerde woning ingericht BATMAN BIJ DE LEIDSE JEUGD Lezertal stijgt Sassenheimer overleden na ongeluk in Leids verkeer :us IJDAG 2 AUGUSTUS 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 onlc J JL m. Met nieuwe avonturen pre<SIMPELVELD - LEIDEN ungPD). Verwisselde straat- m men in Simpelveld hebben i Leidse uitvoerder enkele iam*zenden guldens schade be rokkend. Omdat het contract de aankoop van een huis in e^npelveld een verkeerde •^Jaatnaam bevatte, richtte s jin groot warenhuis een ver eerde woning in, werden nderden adreswijzigingen ^«rkeerd gedrukt, werd een lurutieve telefoonaansluiting y ngevraagd en moest de Lei- nanaar een week met zijn ge- 3Vea in een hotel logeren. De usftvoerder heeft geprobeerd de Zoteten te verhalen op de ge beente Simpelveld en de Zobuwcombinatie Westelijke „rijnstreek. Simpelveld wijst le schuld van de hand en de mwcombinatie doet aldus rJct» Leidenaar als of er niets an de hand is. De uitvoerder g/erweegt nu een procedure )m te spannen. Langspeelplaat van K. en G. LEIDEN By de Amsterdamse altenmaatschappij Dureco (merk -6 mega) kwam vandaag de langspeel- ereoplaat (ook mono)' van het Leid se drum-, pijper- en trompetterkorps unst en Genoegen van de persen. N" Morgenmiddag omstreeks 3 uur ^jdens het corsodefilé langs het tadhuis aal de secretaris van K. i (i G., de heer Ab Aldenkamp het •nerste exemplaar aan burgemeester 'an der Willigen aanbieden. Het se- oriorenkorps van K. en G. opent na melijk het Rijnsburgs bloemencorso. adat het oponthoud maar een enkele iinuut behoeft te duren. De vereni ing vindt het uitkomen van de plaat JEls Leids visitekaartje belangrijk ge noeg om voor het aanbieden van de inlaat een ogenblik front te maken mij het Stadhuis. Het Corso-bestuur leeft toestemming verleend. Er is mede naar aanleiding van het "nWslag over de opname in de Stads- •ehooraaaJl op 6 april al een groot M',antal platen besteld. opdracht, inderdaad het pand Bea- trixstraat 2 had ingericht. De Lei denaar had echter het pand Mar grietstraat 2 gekocht. In het koop contract waren de straatnamen ver wisseld en toevallig waren beide hui zen op dezelfde dag klaargekomen Bovendien had ae gemeente nog geen straatnamenöorden geplaatst. Het pand in de Beatrixstraat was intussen gekocht door een Heerle- dan: „De vergissing was niet ge maakt wanneer op de kavelnummers was geiet". Zegt de koper: „Welke leek lajkt nu naai- het kavelnum mer?" Het warenhuis is zo sportief te trachten tot een financieel akkoord te komen. De Heerlenaar wenst ech ter niet het volle pond te betalen omdat hij de vloerbedekking en de gordijnen niet besteld heeft. De Lei- De vreemde geschiedenis, die van uit dat het warenhuis, conform de wilde geen verder comentaar ^geven toevalligheden aan elkaar hangt, be- gon toen de Leidenaar van het Bot- lekgebied overgeplaatst werd naar Duitsland. Hij besloot naar zuid- Limburg te verhuizen, vanwaar hij elke dag naar de Duitse fabriek (70 kilometer) kon penaelen. De uitvoer der vond in Simpelveld een huis naar zijn smaak. Via de gemeente kwam hij in contact met de Bouwcombina tie Westelijke Mijnstreek. Terug in Leiden verzocht hij een groot waren huis zijn nuis in Simpelveld van on der tot boven in te richten. Als adres gaf hij op Beatrixstraat 2, in over eenstemming met. het koopcontract Het warenhuis in Leiden gaf de opdracht door aan het filiaal in Heerlen. De woninginrichters reden naar de Beatrixstraat en voegen aan een uitvoeder de sleutel van het huis, die prompt werd overhandigd. De Leidenaar zegde de huur op in zijn geboorteplaats. Aangekomen in Sim pelveld bleek het huis nog even kaal te zijn als bij de aankoop. De direc tie van het warenhuis in Heerlen verzekerde echter met de grootste stelligheid dat dc woning was inge richt. Een snel ingesteld onderzoek wees naar. Deze ging op zijn beurt naar denaar ziet geen andere weg dan hetzelfde warenhuis en gaf opdracht 6611 procedure te beginnen. Alleen zjjn woning in te richten. De Heer- de enorme kosten doen hem nog lenaar ging samen met de inrichters aarzelen. Hij wil het er echter niet naar zijn nieuwe woning om maten dij laten zitten voor vloerbedekking en gordijnen te nemen. Tot ieders verbazing was het huis al compleet aangekleed. De Leidenaar moest noodgedwon gen met zijn gezin in een hotel logeren. Het warenhuis richtte nu zijn woning aan de Margrietstraat in En de gemeente plaatste ijlings straatnaambordjes Burgerlijke stand VAJN LEIDEN Miera Wasselinne Rebecca, d. v D P. J. Fabrie en J. Guldemeester; Ma- rlnus Johannes, z. v. J. T. A. Dul- De Leidse uitvoerder probeerde venvoorden en A. M. Bouwmeester; Go- vervolgens de schade vergoed te kry- j en E pIS? gen. De gemeente verwees hem naar a v A van6der wyk en c A j de bouwcombinatie: „Wanneer wij denburg de bouwgrond verkocht hebben, i" getrouwd voor ons de kous af. De combinatie De groei van Leiden maakt een steeds grotere decentralisatie van de lectuurvoorziening noodzakelijk. Het is dan ook een gelukkige omstandig heid dat deze spreiding mogelijk werd mede door een steeds toene mende samenwerking tussen de bei de Leidse openbare bibliotheken: de (algemene) Openbare bibliotheek „Reuvens" en de R.K. Openbare bi bliotheek. De eerste stap in deze richting werd gedaan bij de opening van het eerste gemeenschappelijke filiaal Houtkwar tier in 1964 in het gebouw van de Louise de Coligny-soholengemeen- schap, waar in februari 1967 het duizendste lid werd ingeschreven. Binnen afzienbare tijd zal een twee de gezamenlijke filiaal in Leiden- Zuidwest volgen. Het blijkt dat de belangstelling voor de hoofdbiblio theek (Breestraat 25) en de jeugdbi bliotheek (Plantage 6) voortdurend toeneemt. ADVERTENTIE Zo werden in de hoofdbibliotheek de de jeugdbibliotheek ingeschre ven: in 1967: 3386 volwassenen, 350 tieners en 1355 jeugdlezers (5091 le zers); in 1966: 3119 volwassenen, 379 tieners en 1197 jeugdlezers (4695 le zers), terwijl in de hoofd- en jeugd bibliotheek werden uitgeleendin 1967: 55.140 studieboeken, 123.542 ro mans en 56.050 jeugd. (234.732 boe ken), in 1966: 44619 studieboeken, 101.302 romans en 56.242 jeugdboe ken (202.163 boeken). In de hoofd- en jeugdbibliotheek wa ren dus in 1967 ca. 400 lezers méér ingeschreven en werden ca. 32.500 banden méér uitgeleend dan in 1966. In totaal wareh bij de Openbare Bibliotheek „Reuvens" in 1967 inge schreven 6.867 lezers tegen 6.299 in 1966. Het lezertal steeg dus met ca. 560. Er werden in 1967 uitgeleend 322.372 banden tegen 285.961 in 1966; het aantal uitleningen steeg dus met ca. 36.400. (Bij de uitleningen in 1966 en 1967 zijn de niet te scheiden uit leningen in het gemeenschappelijke filiaal „Houtkwartier" inbegrepen). Het boekenbezit bedroeg per 31 de cember 1967 55.056 banden; tegen per 31 december 1966 50.133 banden en nam dus toe met ca. 4 900 banden. Hierbij dient te worden opgemerkt dat bovendien ca. 1650 versleten of naar inhoud verouderde boeken wer den afgeschreven en door nieuwe ver vangen. zodat 't totaal aantal nieu we boeken ruim 6500 bedroeg. Ook de studiezaal in de hoofdbibliotheek ge niet een steeds toenemende belang stelling. Een en ander staat te lezen in het pas verschenen jaarverlsag '67 van „Reuvens". L. J. M van der Laan en J. H. Dub- belaar; W. F. Bavelaar en T. M. Op dam; G. W. van der Meer en A. M. van Winden; T. A. M. J. van der Vel de en E. M. Kleft; W. Stikvoort en R. Gunhart; J. van Leeuwen en E. M. Belt; J. G. van Veldhuizen en C. M. A. M. Doeleman; J. P. Bllkman en W. C. A van der Wal. overleden J. van den Ende. 64 Jr., man; J. M. Smal. 84 Jr., wed. v. J. C. Grif fioen. C Blansjaar, 91 Jr.. man; H C. Went. 44 Jr.. man; J. A. J. Vis. 65 jr.. man, J. C. Idelenburg. 61 jr.. man; H. Flippo, 47 Jr.. man; B. L. van der Stelt. 3 Jr., zn.; J. H. Landkroon jr., man. Koniniaiulant Leger des Heils in Leiden LEIDEN De kommandant van 't Leger des Heils in Nederland, Wes- tergaard zal zondag, vergezeld van zijn echtgenote, een bezoek aan Lei den brengen. De samenkomst, die zondagochtend in het gebouw aan de Hooigracht wordt gehouden, zal onzer zijn leiding staan. Leidse muzikanten naar Duitsland LEIDEN De harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" heeft een uitnodiging aanvaard tot medewer king op 4 en 5 augustus aan de fes tiviteiten ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de burge- schutzenverein in Verl, Westfalen. De kapel zal deelnemen aan tenminste twee optochten, een muzikale rond wandeling door het dorp maken en in de avond van 4 augustus een mu zikale show verzorgen, ongeveer ge lijk a<an die welke op Koninginne dag op het Pieterskerkplein is gege ven. De kapel vertrekt zondagoch tend omsteeks kwart over zeven per bus van het kruispunt Middelste gracht/Nieuwe Ryn. STAATSEXAMEN H.B.S. LEIDEN Voor het staatsexamen HBS A slaagden de volgende leer lingen van de Stichting Leidse Avond HBS: A J. Anema Den Haag. A. Barnhoorn Valkenburg, J. F. Bautz Den Haag, J. F. M. van Gooi Sas- senheim, P. C. Goosen Leiden, Mej. H. v. d. Hoeven Voorhout, J. P. J. Juffermans Oegstgeest. J. Koekebak- ker Leiden, P. B. Leurink Leiden, P. Nachtegaal Koudekerk a/d Rijn, C. W. Remmerswaal Katwijk aan Zee, mej. C. Remmelswaal Katwijk aan Zee, Mej. M. Rob Leiden. A. Roest Leiderdorp, P. C. de Ruiter Abbenes, T. A. van Splunter Leider dorp, G. Struik Nieuw-Vennep, Mej. W. E. Verhoog Voorschoten, L. Vink Leiden, Th. Weizenbach Leiden. Voor HBS B slaagden: J. Dorre- Zoeterwoude, C. B. van Harten Woubrugge, Mej. C. C. M. Heems kerk Koudekerk, Th, v. d. Krieken Leiden. Ruit ingegooid LEIDEN In de afgelopen nacht omsteeks kwart over één is met een stuk beton een grote spiegelruit van een meubelzaak aan de Haarlemmer straat ingegooid. De dader, een 29- jarige Leidse sloper werd nog dezelf de nacht door de politie in de kraag gepakt. De man gooide het stuk be ton door de ruit, toen hij in een baldadige bui met twee kameraden over de straat zwalkte. LEIDEN Het is B. en W. opgevallen, dat de huisvesting van buitenlandse werknemers, die zich in ons taalgebied moei- lijk verstaanbaar kunnen maken, veelal te wensen overlaat. in goedkope, echte liters en nog thuis bezorgd ook Verordening op vreemdelingen pensions Hei; betreft hier- voornamelijk de categorie van de zgn. spontane emi granten, die op eigen gelegenheid naar ons land zijn gekomen om hier werk te zoeken. Als gevolg van de spreiding van deze werknemers over een reeks kleine bedrijven, wordt het zoeken van huisvesting in vele vallen aan hen zelf overgelaten. Daaruit ontstaan naar Nederlandse maatstaven vaak ongewenste situa ties. De bestaande wettelijke voor schriften bieden onvoldoende hou vast om hiertegen afdoende op te treden. Er zijn derhalve redenen om- een aparte verordening vast te stel len. welke voorziet in het toezicht op die pensions, waar in hoofdzaak j bedoelde categorie werknemers on- derdak vindt. De opzet van de ontwerpverorde- I mng, die B. en W. aan de raad voor leggen, gaat er vanuit dat de houder van een pension in de zin van de verordening behoudens in met name genoemde gevallen ver plicht is om het pension bij B. en W. aan te melden. Naar aanleiding van deze aanmelding wordt een ont vangstbewijs afgegeven, aan welke I afgifte geen onderzoek van de zijde dinsdagmiddag op de Herensingel van de gemeente vooraf gaat, zodat nabij de Herenpoortsbrug aange- het ontvangstbewijs ook nimmer kan reden door een vrachtauto en liep betekenen, dat van overheidswege bij dit ongeluk ernstig hoofdlet-wordt ingestemd met de wyze van Dertiende dode LEIDEN Als dertiende slachtoffer van het Leidse verkeer met dode lijke afloop in dit jaar is gisteren in het Academisch Ziekenhuis overleden, de 70-jarige Sassenhei mer F. N. de Zwart. De man werd sel op. J beheer, noch ook, dat de inrichting aan de gestelde normen voldoet. Het ontvangstbewijs is voor de pension houder slechts te beschouwen als een vrijwaring van strafsancties op verzuim van aangifte. In daartoe lei dende gevallen kunnen B. en W. aan de houder van een pension aanwij zingen geven, indien dit niet voldoet aan de in de verordening gestelde normen. In uiterste gevallen kan een ver bod om kamerruimte te verhuren worden opgelegd. Deze maatregelen worden niet genomen dan nadat be trokkene in de gelegenheid is gesteld om te. worden verhoord. Bovendien bestaat voor de houder de mogelijk heid om tegen een maatregel in be roep te komen bij de Raad. In de nieuwe verordening komen o.a. de volgende artikelen voor: Als slaapvertrek mogen niet worden gebruikt kelders, niet beschoten zol ders, winkels, werkplaatsen, keukens, schuren, garages, gemeenteschappe- lyke gangen en portalen, zomede andere ruimten, welke uit haar aard niet voor slaapvertrek zijn bestemd. De slaapvertrekken moeten bereik baar zijn onafhankelijk van andere kamers. Elk slaapvertrek moet aan de bin nenzijde op voldoende wijze kunnen worden afgesloten. Bedsteden mogen niet als slaap plaatsen worden ingericht of ge bruikt. In elk slaapvertrek moet voor één persoon een vloeroppervlakte van tenminste 5 m2 aanwezig zijn en voor ieder persoon meer een extra vloeroppervlakte van 3 m2. Bij gebruik van een kamer als zit- slaapkamer bedragen deze opper- vlaktematen respectievelijk 8 m2 en 4 m2. FEEST IN INDIA WERD DRAMA 46 DODEN NIEUW DELHI (AFP) In een dorp bij Monghyi in Noord-oost-India op ongeveer 400 km van Calcutta gelegen, zijn gisteravond zesenveer tig personen overleden aan de ge volgen van voedselvergiftiging tijdens 1 een mohammedaans feest. Voorts zijn 73 personen, onder wie kinde- ren, in ernstige toestand in een zie kenhuis opgenomen. De organisators van het feest en een van de koks zijn gearresteerd. LEIDEN In het kader van de jeugdvakantiebezig- heden werd gistermiddag in de Stadsgehoorzaal de tweede theatervoorstelling in dit sei zoen gegeven. Dit jeugdevenement zou aanvankelijk in het Bospark worden gehouden, maar om dat er onweer in de lucht hing durfden de organisato ren het risico van een open luchtvoorstelling niet aan. Was het de vorige keer Kluk-Kluk die voor veel op winding ioi de zaal zorgde, ditmaal werd met veel span ning uitgezien naar Batman en Robin. De kinderen, die de zaal voor driekwart gedeelte vulden, leefden gehoord hun reacties intens mee met de avonturen van dit befaamde tweetal. Voordat Batman op het toneel verscheen, genoten de jongens en meisje van een programma, waaraan o.a. een tienerzangeresje met leuke liedjes, een accordeonist met bekende meezing-melodietjes en een clown met allerlei dolle fratsen mee werkten. Ook tijdens dit programma had iedere jongen en ieder meisje een pret voor tien! De laatste voorstelling voor de vakantie vierende Leidse jeugd heeft plaats op don derdagmiddag 8 augustus, hetzij in de Kikkerpolder hetzij in de Stadsgehoorzaal De foto's laten zien hoe span nend het gistermiddag in de Stadsgehoorzaal toeging. (Foto's LD/Holvast) Botsing tussen auto en brommer LEIDEN Op de Steenstraat ter hoogte van de Narmstraat ontstond een aanrijding tussen een bromfiet ser en een auto. De bromfietser, een 45-jarige inwoner van Warmond, verloor bij het verkeersongeval en kele van zijn boventanden. Hij liep voorts schaafwonden en een hecht- wond aan zijn been op. De EHD bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis. OEGSTGEEST-LEIDEN Dit autootje botste vanochtend tegen de verkeerslichteninstallatie op de Leidse straatweg ter hoogte van de Warmonderweg, nabij de grens tussen Leiden en Oegst geest. De bestuurster van het wa gentje bleef ongedeerd, maar er ontstond wel aanzienlijke mate riële schade. De foto geeft een beeld van de ravage. (Foto LD/HoivasW

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3